Uit de rivier De Maas te Eijsden is Dinsdag opgevischt het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing 38 jaar oud. Daar de dren keling eene snede in het achterhoofd had, bestaan er vermoedens dat hier een misdaad is gepleegd. De justitie heeft een lijkschouwing ge houden, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Uit Nijmegen wordt gemeld: De «vorst» werd alhier in veler lei opzicht als een welkome gast begroet. Daardoor toch vinden vele handen werk, zooals voerlieden en arbeiders, die zich kunnen onledig houden met het hakken en vervoe ren van ijs uit de omliggende wa teren naar de bierbrouwerijen en de hoterfabrieken. Dinsdag en gis teren waren alle voerlieden in de weer om ijs derwaarts te transpor teeren. Dat dit ijsvervoer eenen be langrijken omvang heeft, kan blijken uit de omstandigheid, dat er brou werijen en hoterfabrieken zijn, die voor eene som van f 1000 tot f 2500 ijs inslaau. Deze industrie schijnt in den laatsten tijd ook de aandacht van het rijk getrokken te hebben, daar toch vroeger het ijs van de rijksterreinen en wateren gratis mocht weggehaald worden, terwijl dit recht thans voor f 100 is ver pacht. Men vreest, dat de gemeente of andere eigenaars van wateren dit voorbeeld spoedig zullen volgen, zoodat daardoor de «ijsmarkt» aan merkelijk zou rijzen. Voor een kar ijs wordt, naar gelang van den af stand van fabriek of brouwerij, be taald f 0.70 b f 1.40. Uit Roermond meldt men: Dinsdag, had de tweede drijfjacht alhier in de omstreken plaats. De terreinen onder Maasniel en Swal- men gelegen werden afgeklopt. Men was echter minder gelukkig dan den eersten dag. Slechts 5 wilde zwijnen werden gezien, waar van één werd aangeschoten, doch niet gedood. De 3e drijfjacht zal over eenige dagen plaats hebben. Dinsdagnacht hebben in Spango (Weststellingwerf), door inbraak eenige personen zich toegang ver schaft tot de boerenhuizinge van den heer IJ. R. O. en zien meester gemaakt van eene groote partij vleesch, boter en kleederen. Nog bij twee naburige boeren plaatsen hebben zij gelijkerwijze gehandeld. Een aanzienlijk grondeigenaar in Overijsel heeft velen zijner huur ders, wegens den nadeeligen prijs der laudbouwersproducten, 30 pCt. van de pacht kwijtgescholden. In de Leeuwarder Courant van Dinsdag jl. wordt bij verschillende hardrijderijen niet minder dan f 2510 uitgeloofd voor prijzen en prefniën. Er is dan ook bijna geen plaats in Friesland zoo klein, of er bestaat eene ijsvereeniging. Bij gelegenheid van zoo'n hardrijderij is ieder in de weer, om aan het feest luister bij te zetten. De handwerken staan stil, de scholen zijn gesloten, jong en oud vermaakt zich. BEMENGD NIEUWS, Te Brussel heeft zich zekere Emery Bossaert, die in een kort tijdsverloop twee millioen francs verteerd had, klaarblijkelijk in een vlaag van waanzin, van het leven beroofd. Bij zijn dood had hij nog slechts een paar biljetten van duizend francs van zijn kolossaal vermogen over gehouden. Een 18-jarig Hollander, wiens ouders te Schaerbeek woonden, leefde te Laken met een meisje, waarmede hij trouwen wilde; de ouders wilden evenwel hunne toe stemming niet geven. De jongeling wist evenwel vier getuigen te vin den en eeu oude mau en vrouw, die voorgaven zijn ouders te zijn, en zij werden getrouwd. De ware ouders hebben evenwel de zaak ontdekt en een aanklacht tegen hun zoon en diens medeplichtigen inge diend, Heden zouden er te Parijs, aan het spoorwegstation op Montparnasse proeven worden genomen met een electrischen toestel, die bestemd is om de veiligheid in de spoortreinen te bevorderen. Telkens als het por tier van een rijtuig, terwijl de trein in gang is, wordt geopend, wordt de chef van den trein door de wer king van eene electrische schel er van verwittigd. Een schelbord wijst hem voorts het nommer van het rijtuig of de afdeeling aan, waar van het portier is geopend, alsook aan welken kant er open is gedaan. Op die wijze zal de chef van den trein het dadelijk te weten komeD, indien een reiziger onverhoeds den trein wil verlaten of hulp vraagt. Eenige dagen geleden liep in het Fransche stadje Roubaix een Arabier rond, die geen woord Fransch verstond en door teekenen om een aalmoes vroeg. Als vagebond werd hij naar Rijssel gezonden, waar hij weigerde zijn identiteit te bewijzen. Men liet hem toen photografeeren en zond het portret naar alle ge vangenissen in Afrika. Toen bleek het dat de man Koler-Ben-Asson heette en 45 jaar oud was. In 1870 was hij wegens brandstichting en poging tot moord te Algiers tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld en naar Cayenne gezonden, doch wist te ontsnappen. Gepakt kreeg hij twee jaar sluiting in de ketting, weder ontsnapte hij en we der werd hij gepakt en nu veroor deeld tot vier jaar sluiting in de ketting. Nu twee jaren geleden ont snapte hij weder met zeven mede- veroordeelden. Zij wisten met een sloep de Vereenigde Staten te be reiken. Van daar ging de Arabier naar Engeland en zwierf de laatste zeven maanden in Frankrijk als bedelaar rond. Dr. Friedrich Pfannenschmidt te Bamberg, die zich voor korten tijd aan 't graf zijner vrouw het leven benam, nadat hij eerst zijn vijfjarig dochtertje omgebracht had, heeft die zaak zelf tot klaarheid gebracht door twee annonces in de locale bladen. De eerste luidt«Dood bericht. Hiermede maak ik aau vrien den en kennissen in de stad Bam berg, waar ik de gelukkigste dagen mijns levens heb doorgebracht, be kend, dat wij, mijn dochtertje Hilda Sidonie Eugénie Pfannenschmidt en ik, een zoo we hopen betere wereld hebben opgezocht. Geteekend: Dr. Friedrich Pfan nenschmidt vrijwillig afgetreden professor in de Philosophie. Bamberg 24 December 1886. Eu daaronder: «Ik zocht met mijn kind aan 't graf mijner vrouw troost en rust en 'k geloof beide gevonden te hebben. Dat ik mijn dochter ook aan een betere toekomst toever trouwde, deed ik slechts «voor haar bestwil»ik wilde met haar, die ik in 't leven zoo innig liefhad, ook in den dood vereenigd zijn. Men geloove niet dat ik gestorven ben, zonder hoop op een heter leven hiernamaals, integendeel, 't is juist de hoop daarop die mij 't schei den uit dit leven heeft vergemak kelijkt. Sedert den dood mijner on vergetelijke vrouw kende ik geen vreugd meer en zocht ik ver strooiing door mij geheel aan 't hui selijk leven te wijden. Helaas, dat was mijn dood: want, integendeel van dank oogstte ik bittere haat. Genoeg - de dagen van droefenis zijn voorbij; wij gaan 'tKerstfeest vieren in betere oorden, waar de valsche lagen en ÜBten dezer booze wereld onbekend zijn. Mijn wensch is dat men mij en mijn kind zonder eenige pracht of praal aan den schoot der aarde toevertrouwe. Dit alles diene mijne vrienden en ken nissen van de goede stad Bamberg tot naricht. Men ergere zich niet over mij. «Oordeel niet, opdat gij niet zult geoordeeld worden!» Op den heiligen Kerstavond 1886. Hand- teekening als hierboven. Dr. Pfannenschmidt leed sedert eenigen tijd aan godsdienstige dwee- perij. Hij behoorde de Roomsch Ka tholieke kerk met hart en ziel toe. Zijn geldmiddelen waren in goeden staat. Zonderlinge philosophie Te Hornu nabij Bergen heeft Dinsdag in den vroegen morgen een inijngasontploffiug plaats gehad in de mijn van Escouffiaux (mijndis- trict WasmesWarquinies). De Agence Havas spreekt van zes dooden en vier gewonden. De cor respondent van de Gazette wil we ten dat te zeven uur in den avond reeds vier en dertig lijken waren opgegraven. De heer Witte, directeur der Berlijnsche brandweer, van wiens werkzaamheden onze Berlijnsche correspondent, reeds eenigen tijd geleden, in eeue breedvoerige be schrijving vau dien brandweerdienst zulk een ioffeiijk getuigenis heeft ge geven, is tengevolge van groote in spanning eensklaps krankzinnig ge worden, in zoodanige mate, dat zijne overbrenging naar eeu krankzinnigen gesticht noodzakelijk werd geacht. NR. Ct.) Een verzekering-maatschappij voor meisjes in Denemarken is iets eigenaardigs. De edelman want de vereenigiur is alleen voor die klasse geeft, zoodra hem eene dochter is geboren, haar naam op in zekere associatie van adellijke familiëu en betaalt eene zekere som en daarna een bepaald bedrag aan de maatschappij. Bijaldien dat meisje den leeftijd van 21 jaren heeft bereikt, dan krijgt zij recht op een bepaald inkomen en een reeks elegante kamers in een deftig gebouw der associatie, met tuinen en park rondom eo welk gebouw bewoond is door andere jonkvrou wen, die op gelijke wijze lid zijn geworden. Wanneer haar vader in haar jeugd overlijdt, kan zij, dit verlangende, in dat gebonw huis vesting vinden en op den bepaalden tijd haar inkomen krijgen. Indien zij overlijdt of huwt, gaan al deze rechten op inkomen verloren. Maar juist diezelfde kans moet de Maatschappij in staat stellen la ger jaarlijksche premiën te vorderen en den vader-verzekeraar minder zwaar te belasten. In ieder geval heeft hij de voldoening, dat zijne geringe jaarlijksche inkomsten de toekomst zijner dochter verzekeren en haar een aangenaam tehuis, mits gaders een inkomen na zijn ver scheiden verschaffen. Het is duide lijk, dat de kansen van het huwen onder een gegeven aantal vrouwen even nauwkeurig als de sterftekan sen kunnen worden berekend. Voor verschillende geslachten heeft deze zaak in Kopenhagen nuttig gewerkt. De N. Fr. Pr. deelt nadere bijzonderheden mede oratrent den brand van het paleis van vorst Odescalchi. Omstreeks tien uur des avonds rook de vorst een erge brand lucht in de nabijheid der kinderka mer. Hij vloog er heen en vond alles al in lichtelaaie. Een oogen- blik later en zijn twee lieve kinderen, die rustig in hun bedjes sliepen, zouden in de vlammen zijn omgekomen. Nadat hij de kinderen had gered, spoedde zich de vorst in het brandende vertrek terug, maar kreeg al dadelijk de overtuiging, dat zonder hulp der brandweer aan blusschen niet te denken viel, want de vlammen hadden dekens, meu belen, gordijnen aangetast en bereik ten reeds de vensters, waarvan de ruiten door de hitte gesprongen waren. Onmiddellijk werd naar het hoofd- commissariaat van politie en brand weer getelegrafeerd en spoedig daar op verscheen de geheele beschik bare politiemacht. Met versnelden pas rukten ook twee compagnieën voetvolk aan uit een tamelijk verwijderde kazerne. De brandweer verscheen niet. Door den wind aangewakkerd grepen de vlammen met groote snel heid om zich heen. Uit vier vensters sloegen zij reeds naar buiten. De soldaten en de agenten stortten zich in de met rook gevulde vertrekken om zoo mogelijk nog koetbare meu belstukken en gobelins te redden. Verscheidene werden half gestikt en bewusteloos weder naar buiten gedragen. Toen het dak in brand stond, juist een uur nadat men haar ont boden had, verscheendebrand- weer met twee handspuiten, die bij gebrek aan paarden door de brandweerlieden zelf getrokken wer den. De volksmenigte jouwde hen uit en werd woedend, toen het bleek, dat de spuiten zelfs niet in goeden staat verkeerden en er nog een half uur verliep eer er water gegeven werd. De koning, die door een adjudant vergezeld op de plek des onheils verscheen, richtte zich onder het gejuich der menigte tot den burge meester. «Het is een ware schande,» sprak koning Humbert, «dat de brandweer, in een stad waar zoovele kostbare kunstwerken gevonden wor den, zoo onvoldoende is ingericht.» Verscheiden slangen barsttenhet water kon niet hoog genoeg wor den opgevoerd. De stoombrandspuit kon niet werken, uit gebrek aan water. Terwijl men met vergeefsche pogingen tijd verloor, stortte onder vreeselijk geraas het dak over een lengte van 50 M. in. Nagenoeg de geheele inboedel der vorstelijke ver trekken ging verloren. Familieju- weeleu ter waarde van 200.000 fres., prachtige antieke meubelen uit de 15e eeuw, gobelins van hooge waar de, al het zilver en de uit een his torisch en artistiek oogpunt zoo kostbare verzameling fayence en majolika zijn verbrand, vernield, verloren. Men meent, dat twee doekjes van Rafaël, die boven het ledikant der vorstin hingen, gered zijn geworden. Het schilderijen-museum heeft geen schade geleden. Er is voor veel meer dan een milLoen verbrand. Iu Servië maakt men zich de sneeuw ten nutte, door opruiming onder de roovers te houden, wier spoor zich nu licht laat ontdekken. Van de beruchte rooveraauvoerders, de gebroeders Soldatowitch, werd de een doodgeschoten, de ander gevan kelijk naar Belgrado gebracht. Ook bij Podgoraz werden twee roovers doodgeschoten. In de kerk San-Giacomo te Napels zaten Zaterdag een oud heer en zijne dochter, toen een korporaal zich naast het meisje nederzette. De oude heer hierover vertoornd, noemde den korporaal een onbeschaamden vent, waarop de zoon van Mars den man eeu paar ferme oorvijgen gaf. Nu ontstond een twist, waarbij de priester tusschenbeiden moest komen; vrouwen begonnen te schreeuwen, en er ontstond een soort paniek. Een kapitein, in de kerk aanwezig, gelastte den korporaal naar de ka zerne terug te keeren. De Mïlaansche Perseveranm deelt het volgende schrijven mede van Benzoni, die tot het gezelschap behoort dat de overblijfselen der Parro-expeditie ging zoeken «Aden 15 Dec. Eindelijk na veel angst, hoop en twijfel voeren wij de overblijfselen der ongelukkige expeditie met ons. Nieuw bloed werd vergoten. Met gewapeuden arm ver zette men zich tegen den terugkeer der karavaan en een man werd ge dood. Een algemeene mis zal wor den gehouden, waarbij de Europee- sche vertegenwoordigers, n.l. de Fransche, Hollandsche en Engelsche consuls uit Massowa zullen tegen woordig zijn, als laatste hulde aan degenendie zoo jammervol om kwamen.» Te Carcassonne kregen twee Spanjaarden, die stevig gedronken hadden, in een koffiehuis twist over een carambole. De een zette den ander achterna en schoot tenslotte met een revolver op hem. De ach tervolgde werd in den nek getroffen en viel dood neer. De moordenaar ontkwam. In de Cambridge-kazerne te Portsmouth heeft Zondagavond een vreeselijke gasontploffing plaats ge had. Alle huizen in de buurt kre gen schade, menschen en meubelen werden door de ramen geslingerd. Elf gewonden zijn naar het gast huis vervoerd en tot heden zijn vier dooden gevonden. Men had reeds verscheidene kleine gaslekjes in de kazerne opgemerkt, doch daarop tot nog toe weinig acht geslagen. Eene vrijwillige vrouwelijke brandweer doet, naar men bericht, te Liverpool goede diensten. Toen daar onlangs brand ontstond in eene sigarenfabriek, was dat vrouwen korps het eerst er bij, en de dames in hare smaakvolle pakjes, weerden zich zoo wakker en beleidvol, dat de mannelijke brandweer, toen zij kwam, niets meer te doen had. Een Engelsche firma heeft na 18 maanden de laatste hand gelegd aan wat men nu den grootsten gas houder in de wereld zal mogen noemen. De hoogte van dit vaatwerk is 174 voet en de diameter 250 voet, terwijl de inhoud tot 21/. millioen kubieke voet gas kan bevatten. Deze monster gashouder, die een oppervlakte van 1 buuder gronds inneemt, weegt, naar schatting, on geveer 1700 ton. In het afgeloopen jaar werden in den staat Victoria 130,000 onsen goud meer gevouden dan in 1885. De tramwegbedienden te San- Francisco hebben het werk ge staakt. Gemaskerd wierpen zij zich op de rijtuigen der Maatschappij en begonnen een vernieling-s werk, waar aan eerst de geweerschoten der konstabels een einde maakten. Een aantal werkstakers werden gewond. Het tramverkeer heeft nu plaats onder geleide der politie. LETTEREN EN KUNST. Naar men ons mededeelt, heeft de bekende Hollandsche landschapschilder H. P. Koek koek, die sedert een aantal jaren baitenslauda vertoefd heeft, het voornemen, zich weder in Nederland te vestigen en zal waarschijn lijk Haarlem tot zijne woonplaats kiezen. Kunstliefhebbers zullen dit zeker met ge noegen vernemen. Aan het quartet-concours. tegen den 19n Februari ter gelegenheid van 'a Koninga ver jaardag door de Kon Liedertafel //Kunsten Vriendschap'/ lo Amsterdam uitgeschreven, zullen deelnemen: /Mannenkoor Caecilia», Amsterdam; ./Deutscher Gesangverein Ein- tracht», Amsterdam; .Manncnzangvereeniging Crescendo'', Haarlem; .Li dertafel Haagsch Mannenkoor" 'sHage; //Liedsrtafel Onder- linge Oefening". Amsterdam .Oefening en Vermaak», Waalwijk enBezooien; //Mannen- zangvereeniging Richsrd Rol" Uitgeest; //Deventer Mannenkoor", Deventer: «Haar- lemsch Zanggenot", Hsatlem; «Zang en Vriendschap", Haarlem; //Utrechtsche Man- nen-zangvereeniging", Utrecht en «Dilettan ten-Club, Amsterdam Tot ons genoegen vernemen wij. dat de heer Rogmans de aanbieding van de Leip- ziger Opera heeft afgeslagen. (Amst. D. v. N.) KUNST EN NIJVERHEID. Het Anthropologisch Genootschap van Italië, in Florence, heeft benoemd tot eere lid dr. L Serrurier, directeur van 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, en tot correspondeerpnd lid den heer J. D. E. Schroeit*, com ervator aan dat Museum. AitMENZORO. Door wijlen mcj. J. Hoogenraad te Sche- veningen, is gelegateerd f 5000 aan de kerk der Ned, Hei v. gemeente te Scheveningen en f3000 aan de diaconie aldaar. OMSSERWIJS. Aan de O. L School der le klasse No, 40 to Amsterdam, is tot waarnemend onder» wijzeres, te rekenen met ingang van 1 Jan. 1837, benoemd mej, G„ Grave, van Haarlem. Het stoomschip //Utrecht", kapt. De Goede, van Rotterdam naar Java, arriveerde 5 Jan. des ochtends te Southampton. Het stoomschip «Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 5 Jan. te Batavia. Het stoomschip «Sumatra", van Amster dam naar Batavia, vertrok 4 Jan. van Suez. Het stoomschip «Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 5 Jan. te Marseille. Het stoomschip «Prinses Wilhelmina" van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 Jan, des middags 3 uur Wight. Het stoomschip «Prins Frederik", vertrok 5 Jan. van Amsterdam naar Java. Het stoomschip //Prins Alexander", van Java naar Amsterdam, vertrok 2 Jan van Colombo AMSTERDAM, 6 Jan. De prijaon der Aardappelen warsn ala volft: Friesche Dokkumer Jammen f3.a 3.Ï0, dito Franeker f 2.90 a 3. dito Engelsche f 2,20 a 2 30; dito Hamburger f 0.— a 0.—; Zeeuwsche spuische Jammen f3.20 a 3.70; dito Flakkeesche f 2 80 a 3.25, dito Blauwe f 3 10 a 3.20; Geld. Blauwe f3.10 a 3.20, dito Roode f2.50 a 2 50; Pruisische Ham burgers f2.70 a 2 80; Duin Zand f3.a 5.Friesche Champions f0.a 0. Saksische Jammen f0.— a 0.—, Pruisische Roode f 0, - a 2.10, Maastrichtsche Roode f2.50 a 2.60, Friesche Hamburger f0.— a 0.—Groninger Turken fl,80a0..Zeeuw sche Groene Jammen f0.a 0. Aangevoerd 0 versche ladingen. Suiker. Biet iets vaster, Geraffineerd prijs houdend. Petroleum. Stemming loco vaster, termijn onveranderd. Loco f 8.30 E Febr. f 8 E. Mrt/ Mei f7.90 E. Mei Juni f7.75 E. Sept/Dec. f 8 E. Consumtie f9.75. iarwe op levering f 2 lager. Mei f 230. Rogge prijshoudend, per 2100 kg. a c. z. k. Taganrog f132. iNoteering van da Commissie voor den firaanhandel. Rogge op levering lager. Maart f130. Mei f132, 133, 132, lal. Noteerinff van Mouua lhols. Kooiend 11 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad vast. Raapolie onveranderd"; vliegend per 100 KG. f22Vs. lo. Mei f 23J/4, 23. lo. Sept./ Dec. f23'/c- Lijnolie traag, in eendoen; vliegend per 100 KG. f22»/v lo. Febr. f22, 2iys, 22. lo. Maart Mei f 223/fi. lo. Juni;Aug. f 22ys, 22'/8 lo. Sept./Dec. f223/4, 22'/-. Raapkoeken f70. a 84 per 1040 stukB. LijnkoekvU f 8.— a 12.50 per 104 stvJcs.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3