(IMlfi MIM- i 4e Jaargang1. Zaterdag 8 Januari 1887. No. 1076. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks Bitgenomen Zen-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN AUiKMN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GrODS. Voor Haarlem per mund40 Cent*. franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer* 5 Brieven, gelden, advertentiën ens. franco te adresseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor hat Buitenland: (,omp&gnie Générale de cublieite Etrang&re Q. L. DA UBE 3f Co., JOU. F. JONESSucr., Parigx, Slbix Faubourg Montmartr». ▼an 1- -5 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent*. Groote letters naar Plaatsruimte. Adrertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 unr| MUSEUMS E Koloniaal xptuxfinu van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2e ■êrtooa van diploma vr\jea toegang, donaten» met gezelschap, leden met i dender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben *n Nederland en meer bijzonder van het Haarlemashe Bisdom, Kruisweg I gelden. Museum der xtad Haarlem op het Raadhuix. Geopend van and.tgen kosteloos van 124 nar, de overige Christelijke feestdagen tegen eyrjx muxenm in de Damxtraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, 'Wosnsdag ee Zatordag van 4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. dear. Geopend dagelyks van 19 tot 4 nar. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en ledoti der Nedorlandscho Maatsch&ppy tor bevorderiug van Nyverheid hebbes ij dame. ètuxeum van kunxtnyjvarhaid op het Paviljoen. Ingang Frontzijdetan i.et Paviljoen op het torras. Geop, dag. v 104 uht. Toegang 25 ct. p. poraoon. Donateurs ba op vertoon van diploma vryen toegang, donatonrs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk muxenm voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral No. 68. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10b uur. Toegang 25 C6nts per persoou. Doorloopeude toegangskaarten voor een geheel i*a| 15 April tot 14 October alle werkdagon van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10X uur tegon betaling van 25 cents per persoon, alleen oj betaling van 25 cents per persoon. Kindoren benoden de 8 jaren worden in Rot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleid». Zon- en Feestdagen van 118 nur. Tcylerx bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinxenhof. Geopacd Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nur. Toegang (deur Ondegroonmarkt) vry. De Pall Mall Gazette verklaart, dat de kuiperijen van hetEngelsche hof ten gunste van het herstel van prins Alexander op den Bulgaar- schen troon eene bedreiging zijn voor het losbarsten van een Eugelsch- Turkschen oorlog en dat Engeland dreigt met het bombardeeren van Constantinopels, indien de sultan, in het bondgenootschap met Rusland verder gaande, eene overeenstem ming tusschen Engeland en Oosten rijk betreffende Bulgarije tracht tegen te werken. Prins Alexander, meldt de Pali Mall verder, wordt te Sofia ver wacht om den oorlog van de Bal- kan-Staten aan den czaar en den sultan te verklaren. Deze mededeelingen hebben gis teren de Londensche beurs flauw gestemd. Lord Landsdowne heeft, in een telegrafisch antwoord aan Sa lisbury. de portefeuille van oorlog afgewezen, omdat hij thans zijnen post in Canada niet wenscht te ver laten. Als officieel kan worden ge meld, dat de heer Stanhope, minister van koloniën, de portefeuille van oorlog aanvaardt. In het DeenscRe Folkething (Tweede Kamer) heett de afgevaar digde Bajer het voorstel ingediend om aan vrouwen het recht toe te kennen aan verkiezingen voor de gemeenteraden deel te nemen. Na langdurige beraadslaging werd be sloten het voorstel voor eene tweede lezing toe te laten en het inmiddels in handen te stellen van eene com missie. De sergeanten, die in de militaire gevangenis te Madrid opgesloten waren, wegens hunne deelneming aan den opstand van 19 September, zijn 's avonds van den 5n dezer ont vlucht. Zij zijn de gevangenis ont komen met de hulp van twee ser- geanteu, die belast waren met het bewaken der gevangenispoort en die zich met hen uit de voeten hebben gemaakt, nadat zij de cipiers in het gebouw hadden opgesloten. Dit voorval heeft, gelijk te den ken is, veel sensatie te Madrid ge maakt. De Portugeesche Kamer van afgevaardigden eu de Kamer der pairs, voor zoover haar verkiesbaar gedeelte betreft, zijn ontbonden. De verkiezingen voor de Kamer van afgevaardigden zijn bepaald op 27 Februari en die voor de Kamer der pairs in Maart. De Cortes zullen den 7n April bijeenkomen. De correspondent der Standard seint uit St. Petersburg in staat gesteld te zijn, het bericht overeen verbond tusschen Duitschland en Ruslaud ten stelligste tegen te spreken. Uit Sofia wordt aau de gemeld, dat de Bulgaarsche re geering een manifest tot de groote mogendheden heeft gericht, in het welk zij op krasse wijze zich uit laat over Kaulbars, en hem brand merkt als een leugenachtig, gewe tenloos agitator. De regenten hebben den staat van beleg afgekondigd voor Rustchuk en Sistova, waar Russische agenten op nieuw onrust zijn gaan stoken. De Standard verneemt uit Sofia dat de Bulgaarsche regeering de voorstellen van Zankoff, betref fende eene eoalitie vaa de hand wezen heeft. Volgens een telegram uit Con- stantinopel aan de Standard schijnt het der Porte gelukt te zijn, de Russische regeering over te ha len om vau de caudidatuur van den prins van Mingrelië af te zien, en haar te vervangen door dien van den prins van Oldenburg. De Times verneemt uit Con stantinopel dat de officieele dépêches uit Creta. voortdurend ongunstig blijven luiden. De Porte heeft van de Grieksche regeering geëischt, dat deze twee Grieksche consuls, die op Creta opruiend te werk gingen, zal terugroepen. Tevens heeft zij den goeverneur van Creta gelast de consuls uit te zetten, zoo dezen hunne woelingen tegen Turkije mochten voortzetten. Duitschland heeft, tegen eene goede winst, aan de Porte vierhon derdduizend Mausergeweren ver kocht. Haa-lem, 7 Januari 1887. ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gehda. 14) De menscben overdrijven, als gewoonlijk, viel de overste baar in de rede. Gerald is natuurlijk op zijn post geweest en heeft zijn plicht gedaandoch gij ziet immers dat hij ongedeerd en opgeruimd is. Maar hij beeft mij helaas tijdingen gebracht, die mij noodzaken bier in mijn huis ernstige zaken te bespre ken. Waar is Danira? Edith keek op, zij zag echter niet haren vader aan, maar wendde zich tot Gerald met haar antwoord. Danira is weg. De jonge officier kreeg een lichten schok; bet was maar een oogenblik en bij onderdrukte terstond de be weging, doch ze was evenwel op gemerkt geworden. De overste daar entegen schrikte op en zeide Weg? Waarheen? Ik weet het niet. Zij kwam hedennacht in mijne slaapkamer om mij vaarwel te zeggen op eene woeste, onstuimige manier, die mij nog meer verschrikte dan hare woorden. Zij verbood mij u te wekken en hare vlucht te verraden, en was verdwe nen, eer ik nog recht tot bezinning kwam. Ik heb er niets van begre pen, niets dan de boodschap, die zij mij aan Geraïd opdroeg. Aan Gerald? - herhaalde de overste, wiens verbazing thans de overhand kreeg boven zijne ontstel tenis. Ja, aan hem! De blikken van het jonge meisje rustten met eene half schuwe, half uitvorschende uitdrukking op het Naar aanleiding van een adres van het algemeen bestuur der Zui- derzee-Vereeniging, hebben B. en W. alhier aan den Gemeenteraad voorgesteld het lidmaatschap van gemelde vereeniging te aanvaarden en eene bijdrage van f 300 te ver- leenen in 3 jaarlijksche termijnen van f 100 elk. In het afgeloopen jaar is het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier bezocht door 3739 personen met be taling en door 3668 personen gratis. Het Museum van Kunstnij verheid alhier werd van 12 Juli gelaat van haren verloofde, terwijl zij Danira's woorden herhaalde. Zij zag den snelverdwijnenden blos op zijn voorhoofd en zag ook het flik keren zijner oogen op de rechtvaar diging. die deze woorden levatteD. Ik vermoedde het, dat zij met het aanbreken van den dag hier niet meer wezen zou. zeide hij einde lijk. - Zij kon niet blijven na alles wat er gebeurd was, en vroeg of laat zou zij toch zijn heengegaan. Maar ik had inderdaad iets ergere verwacht dan eene poging om zich vrij te maken. Mij dunkt dat het al erg ge noeg is! riep de overste, terwijl hij opstoof. Dat ondankbare, verra derlijke schepsel, dat jaren lang in ons midden woonde, dat als een kind des huizes behandeld werd en nu de ontvangen weldaden dus betaalt het is schandelijk! De toorn van den man was zeer vergeeflijk, als men bedenkt dat hij 1886, toen het nieuw ingericht in de zalen van het Paviljoen «Wel gelegen» in den Hout heropend is, tot 31 December bezocht door 4760 personen. GistereD stonden voor de Recht bank alhier terecht Ph. M. en M. M., kooplieden in fruit, wegens het gebeurde op 24 Oct. jl. aan het station alhier. Voor den vader dei- beklaagden en een ander koopman in fruit, J. E. de V., waren eenige mandjes druiven aangekomen. Ieder der beide partijen nam de hem vol gens de merken toekomende mand jes, doc'a na die verdeeling bemerk ten de beide M., dat zij een mandje te weinig hadden, hetwelk juist door de V. aan een heer in den trein met goede winst werd verkocht. Daaruit ontstond tusschen de gebr. M. en de V. een woordenwisseling en vervolgens een kloppartij. Ph. M., de eerste beklaagde, gaf de V. eeu schop, dien deze beantwoordde met een slag.Tusschenkomst van den ouden M. baatte niet, maar had ten slotte toch teruggave van het mandje door de V. tengevolge, en hiermede scheen de zaak uit. Een oogenblik later echter krijgt de V., aan den ingang van het goederenbureau, on verwachts twee sneden, een over de lip en een die hem, naar het ge neeskundig onderzoek aantoonde, de rechteroorschelp dwars doorsneed. De verwonding aan de lip was min der beduidend; die van het oor had geen langer beletsel om te werken dan van een paar dagen ten gevolge. Wegens de vermelde feiten te recht staande, verklaarden de gebr. M., dat er van geen moedwillig toebrengen van verwondingen sprake was; deze konden volgens hun even goed het gevolg zijn van het vallen van de V. hmgs de kar, die met ijzeren pennen en banden beslagen was en voor het vervoer der vruch ten moest dienen. Alleen erkenden zij dat er eene schermutseling had plaats gehad. De getuigen verklaarden geen messen of het toebrengen van ver wondingen te hebben gezien. De substituut-officier van justitie, mr. van der Mersch, achtte de be wering van de beklaagden omtrent het vallen van de V. op of langs de kar in 't geheel niet aanmerke lijk, daar er geen kar had gestaan, zooals was gebleken. Ook de heelkundige (de heer v. Maas) had als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat, volgens zijn onderzoek, de doorsnijding der oor schelp met een mes moest zijn ge schied en de beide verwondingen niet te gelijk maar afzonderlijk moes ten zijn toegebracht. De drift waar in de eerste beklaagde kan zijn ont stoken geraakt door den klap in zijn gezicht, dien de V. hem toebracht, kan aanleiding zijn geweest tot het aangrijpen; daa-om zou spr. geen buitengewoon zware straf eischen, waar bovendien vaststond, dat er familiehaat in het spel was. De advocaat der beide beklaagden, mr. C. G. von Reeken, als verde diger optredende, betoogde dat de gfcheele zaak slechts een twist tus schen concurrenten was geweest waarover reeds te veel gewag was gemaakt. Hij achtte hun schuld niet bewezen; de heelmeester kon, blij kens de instructie, niet met zeker heid uit den aard der snede opma ken of die wel met een mes moest zijn toegebracht. Nu was een mes ook door geen der getuigen bij de bekbuigden gezien en dezen verklaar den er ook geen gehad, veel min der een getrokken te hebben. Er werd gescholden en vervolgens waren over en weer slagen toegebracht. men den besten wil en de reinste bedoelingen beproefd had een vreemd tegenstrevend element te beteugelen; maar de drift maakte hem onrecht vaardig. Al de inwendige afkeer, dien hij steeds tegen zijne pleeg dochter gevoed had, brak nu onbe perkt los. Hij koelde zijne woede in de hevigste verwijtingen tegen de vluchteling en kon geen woorden genoeg vinden om haar te veroor- deelen. Gerald hoorde het eene poos zwij gend aau, maar zijn gelaat werd vuurrood en zijn voorhoofd meer en meer gefronst. Toen echter de overste nog eeDs het woord «laaghartig ver raad» bezigde, begonnen zijne oogen zoo plotseling en wild te flikkeren, als toen hem destijds zelf eene be- leediging naar het hoofd geslingerd werd. Danira is geen verraderes, dat is nu gebleken, zeide hij scherp en beslist, en dat zij de hand leende om een der haren te redden, strekt haar, mijns inziens, niet tot schande. -Wilt gij soms partij voor haar trekken? riep Arlow toornig. Wilt hij eene landloopster veront schuldigen, die heimelijk, bij nacht en ontijd, het huis verlaat om met een ontsnapten gevangene de bergen in te loopen en Onder de bescherming van ha ren broeder, die haar geroepen heeft en haar thans in het vaderland te rugvoert Het was een misgreep, dat men het meisje aan haar vader land ontrukte, en zij heelt er althans het meest onder geleden. Zij heeft verkeerd gedaan, dat is waar, maar de stem des bloeds is hier sterker geweest dan die der dankbaarheid; misschien zou ik in hare plaats niet anders gehandeld hebben. De overste zag sprakeloos van verbazing zijn aanstaanden schoon zoon aan, dien hij voor het eerst zor

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1