en daar toegang tot de bovenvoet paden geven. De matrozen van twee te Tré- port thuis 'oehoorende visschereboo- ten hebben bij hun binnenkomst het volgende medegedeeld. Eenige dagen geleden zagen zij op een ochtend een reeds half om geslagen schip, waarvan de beman ning zich aan het overgeschoten wand vastklemde. De vrouw van den kapitein zag men vastgebonden aan het bakkeboord. Gedurende vier vreeselijke uren trachtten de vis- schers hulp te bieden, doch te ver geefs. De schipbreukelingen begre pen, dat er geen hoop meer was; men zag hen een boot in zee bren gen met drie matrozen bemand; maar onmiddellijk sloeg zij om. De drie mannen klampten zich aan eenige drijvende touwen vast en klommen weer aan boord. Eindelijk gaf de gezagvoerder aan de visschers het signaal van af te houden. Plot seling barstte een hevige knal los en de schipbreukelingen verdwenen in de golven. Men meent, dat het vergane schip in Engeland thuis behoorde. Dr. Miquel, hoogleeraar in de bacteiologie aan het observatorium te Montsouris, te Parijs, heeft de ver schillen nagegaan van de hoeveel heid bacteriën in de lucht op ver schillende uren van den dag. Daar uit blijkt, dat de lucht het zuiver ste, minst overladen met bacteriën is te 2 uur des ochtends, daarna neemt het aantal bacteriën toe tot 9 uur des ochtends. Dan neemt het aantal voortdurend langzaam af tot 2 uur des namiddags, wanneer de lucht het zuiverste is overdag. Na dien tijd komen weer meer bacte riën daarin voor, tot, ze des avonds tegen 8 uur wederom overladen is met vuil. Deze schommelingen wer den bij droog weer geregeld aan het observatorium van prof. Miquel waargenomen. Bij veel regen echter zijn zij niet meer constant waar neembaar. Ook maakt de plaats waar de lucht genomen wordt, eenig verschil. Zoo is op de plaats St. Gervais te Parijs de overlading der lucht grooter tegen 10 h 11 uur, dun een paar uur later, dan op het observatorium te Montsouris, het geen wordt toegeschreven aan het luchten der slaapkamers, kleeden uitklonpen, straatvegen enz. Dezelf de schommelingen werden waarge nomen in de lucht van ten.deele geopende of slecht gesloten vertrek ken. Bij goed gesloten zalen werd deze eb en vloed van bacteriën in de lucht niet geconstateerd. Wan neer in eene gesloten zaal echter eenige menscben binnentreden, wordt binnen weinige minuten de lucht reeds besmet. Blijft het aantal men- schen hetzelfde, dan blijft ook de toestand van de lucht constant, neemt echter het aantal toe, dan stijgt plotseling weer het aantal bacteriën. Verlaten alle menschen de zaal, dan zuivert de lucht zich zelf weer binnen l'/« uur. Vooral door vegen en schuieren neemt het aantal bacteriën vreeselijk toe, ja kan zelfs stijgen tot 400,000 bac teriën per kubiek meter lucht. Toch heeft 2 uur na de schoonmaak de lucht hare zuiverheid herkregen. Voor de toepassing der hygiëne in ziekenzalen, fabrieken, scholen enz. zijn de meegedeelde feiten van groote beteekenis, mits daarmede bij het luchten en schoonmaken ook reke ning worde gehouden. Dagelijks leest men in de in- dustrieele bladen, ook Engelsche eu Amerikaansche, van eene nieuwe industrie voor Duitschland. Ditmaal geldt het de jalousiën. Vroeger kreeg Duitschland deze uit Enge land en zelfs uit Denemarken, maar thans heeft men in het Duitsche Rijk reeds 50 groote fabrieken van jalousiën, waarvan 6 in Berlijn. De Duitechers weven zelf hun eigen band voor deze blinden, maar laten het hout er voor uitsluitend uit Zweden komen. De oppasser der Nijlpaarden in den zoölogischen tuin te Berlijn is den 31sten December om het leven gekomen, toen hij zich in het hok van het mannelijk nijlpaard begaf. Hij maakte het bassin der dieren schoon, die hij vooraf als naar gewoonte in hunne hokken had opgesloten. Waarom bij zich in het hok begaf, is niet opgehel derd; zijne instructie verbood het hem. Toen hij daarbinnen ging viel het Nijlpaard hem aan en bracht hem met een zijner tanden eene doodelijke wond aan den hals toe, voordat hem hulp kon worden ge bracht. Duizend Engelsche mijlen met een kruiwagen. Eenige dagen geleden maakten de Engelsche dagbladen gewag van een zonder ling middel om geld te verdienen. Een zekere Gordon, oud zeven-en- veertig jaar, geboren te Dundee (in het oosten van Schotland), fa brieksarbeider van beroep, was door het verlies van drie vingers, van zijn rechterhand, waardoor hij niet meer kon werken, tot de grootste nood vervallen. Om in de behoefte van zijn gezin te voorzien, werd hij kruier, maar ondanks zijn beste pogingen om de kost voor zijn vrouw en twaalf kinderen te ver dienen, werd de toestand van hem en de zijnen al slechter en slechter. Reeds maakte de wanhoop zich van hem meester, toen hem plotseling de groote daden van zijn naamgenoot, den beroemden generaal Gordon, voor den geest kwamen. Komaan, dacht hij, al kan ik mij dan ook niet door heldenfeiten naam ver werven, ik wil de wereld van mij laten spreken, en geld verdienen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Hij kocht een kruiwagen, waarop hij een bord plaatste met het opschrift „van Dundee naar Londen en terug." Deze afstand bedraagt ongeveer 1000 Engelsche mijlen of 290 uren gaans. In alle steden en plaatsen, waar hij kwam, verzocht hij de postbeambten om hun naam te schrijven in een boekje, dat zijn contröle nitmaakte. Reeds in de eerste dagen van zijn reis onder vond hij vele blijken van sympa thie en het enthousiasme nam steeds toe, naar mate de Eogelsche bladen het voornemen van Gordon alom bekend maak'en en zijn ijver prezen. Overal waar hij kwam, wierp men geldstukken in zijn kruiwagen, en inviteerden de hotelhouders hem om strijd. Toen hij ter nauwernood eenige dagen op reis was, kon hij zijn vrouw reeds zestig gulden sturen. Hoe meer hij de hoofdstad van Engeland naderde, des te grooter werd de toeloop van hen, die den energieken wandelaar wilden zien, ja, dikwerf moest de politie de me nigte uiteendrijven. In Londen aan gekomen, reed hij de geheele stad door, en oogstte daar op ruime wijze de vruchten van zijn zonder linge, maar in het oog van de Eu- gelschen zeer prijzenswaardige daad. -— Het is te Leipzig onder de studenten de gewoonte kleine ge schillen, die in bet bierhuis tusschen anders goede vrienden mochten zijn gerezen, door een zoogenaamden «bierjongen» uit den weg te ruimen. De plechtigheid bestaat hierin, dat op kommando van een derde de beide tegenstanders elk hun glas schui mend brouwsel gelijktijdig ledigen. Wie het eerst zijn glas tot den laatsten druppel heeft uitgedronken, heeft het recht zijn tegenpartij «bier jongen» te noemen en hiermede is het «bierschandaal», gelijk de stu denten het noemen, afgeloopen. Te genwoordig is het gebruik in zoo verre gewijzigd, dat men in plaats van «bierjongen» den naam «Kaulbars» heeft gesteld. Alzoo is deze naam ook in de Leipziger studententaal vereeuwigd. Het Nieuwejaar begon te Wee- ntn met moord en zelfmoord. Eene 18-jarige, zeer populaire en schoone zangeres werd door een minnaar, wiens liefde zij niet wilde beant woorden, met een dolk doorstoken, zoodat zij onmiddellijk den geest gaf. Een jong beambte van de pos terijen schoot zijne minnares en daar na zich zeiven dood met een revol ver. Een man en eene vrouw spron gen samen in de Donau. Te Pesth schoot een rijk grondeigenaar, die pas eene week getrouwd was, zich dood met een revolver. Een reuzenfamielje. In de Music-Hail te Londen treedt tegen woordig de Iersche reus Mr. Brian O'Brien met vrouw en kind op, die zeker wel het zwaarste gezin van de wereld zijn. O'Brien is in 1853 te Belfast geboren en 7 voet 11 duim (Engelsch) groot; hij weegt 296 pond. Zijn vrouw Christine, ge boren Dunz, een Wurtembursche, is 23 jaar oud, 7 voet 4 duim groot en weegt 313 pond. Het reuzenpaar trouwde in 1883 in de Duitsch Evangelische kerk te Pittsburg in Pensylvanie en hun echt is geze gend met een knaap, het eerste van reuzen afstammende levende kind! Het is thans 19 maanden oud eu is «tot-nog-toe» niet buitengewoon groot; alleen zijn gewicht is ab normaal en bedraagt 63 pond. De reuzenfamilie werd onlangs door den president der Vereenigde Staten ont vangen en Barnum looft een prijs van 10,000 pond sterling uit voor wie een tweede dergelijk phenomeen weet aan te wijzen. Het stoffelijk overschot van wijlen den resident-generaal van Tonkin, Paul Bert, zal, op verzoek der weduwe, te Auxerre, de ge boorteplaats van den overledene, ter aarde worden besteld. De datum der plechtigheid en de détails er van, zullen openbaar gemaakt worden zoodra de «Anamite», die het lijk van Paul Bert aan boord heeft, te Toulon zal zijn aangekomen. Uit Hong Kong wordt gemeld dat de politie-agenteD te Cauton de bureau's van het voornaamste blad aldaar verwoest hebben, omdat het de politie van omkoopbaarheid had beschuldigd De autoriteiten hebben nu een aankondiging uitgevaardigd, waarin zij het blad in bescherming nemen. Uit Madras, in Britsch-Indië, wordt gemeld; .Tuist op het oogenblik dat zich in de omheinde ruimte, waar de jaarmarkt en de daaraan verbonden feestelijkheden plaats hadden, een groote menigte menschen verdrong, barstte van twee zijden tegelijk de brand uit. De kramen, die buiten gewoon licht getimmerd waren, branden als pek en de geheele vlakte vormde spoedig een zee van vlam men. Ettelijke personen werden doodgedrongen en geraakten onder den voet, maar nog meerderen kwa men iu de vuurzee om. Generaal Arbuthnot, die zelf op de plaats des onheils tegenwoordig was, begon onmiddellijk aan het hoofd van een aantal militairen te redden wat er te redden viel, waarin hij door de aanwezige Europeanen wakker werd bijgestaan. Niettegenstaande hun heldhaftig optreden, waaraan velen hun behoud te danken hebben, bedraagt het aan tal dooden 330, terwijl datderzwaar- gekwetsten minstens even groot is. Onder de gedooden bevinden zich twee Europeesche dames, terwijl het cijfer der vermiste kinderen, zoowel blanke als bruine, legio is. Een zetter-Excellentie is ten onzent en elders zeker wel iets on waarschijnlijke, maar een zoodanige bestaat er werkelijk in levenden lijve te Honolulu als Minister van Bui— tenlandsche Zaken van Z. M. den Koning der Sandwich-eilanden. De ware naam van die Excellentie is Robert Creighton; zijne geboorte plaats was in Ierland, waar hij zijne opmerkelijke loopbaan begon als drukkersjongen op eene Iersche courantdrukkerij. Later werd bij zetter, was vervolgens een tijd lang reporter te Belfast en Londonderry, verhuisde weder van Londen naar Nieuw-Zeeland, richtte daar in de stad Wellington een blad op, ging daarop nogmaals op reis en kwam te Honolulu, waar de voormalige drukkersvoetveeg zich het vertrou wen van Z. M. Kalakaua I in zoo hooge mate mocht verwerven, dat hij heden op een ministerzetel troont. Ja, wat er nog uit een drukkers- jongen worden kanl Aangaande de botsing van twee treinen op den Baltimore Ohio spoorweg worden de volgende bij zonderheden gemeld. Een sneltrein, bestaande uit 5 gewone en 4 slaap wagens, alle met reizigers gevuld, was Maandagavond te 9 uren van Baltimore naar Chicago vertrokken. Te ongeveer 4 uren in de morgen, stormde de trein, die eene buiten gewoon snelle vaart had. om een oponthoud van 50 minuten in te halen, ter hoogte van Tiffin in Ohio op eenen goederentrein, die van den tegenovergestelde]! kant kwam, en door den machinist, tengevolge van eene bocht in den weg, pas op het laatste oogenblik gezien werd. Of er al onmiddellijk geremd en aehteruitgestoomd werd, het baatte niets; met zulke kracht vlogen de twee treinen tegen elkander aan, dat de wagens werden «getelesco- piseerd» en op en over elkander werden geworpen. De ramp werd verergerd door het uitbreken van brand in den rookwagen, die in een ommezien op de overige wagens oversloeg. Vele passagiers werden onmiddellijk gedood, anderen stier ven eenen langzamen dood in de vlammen. Het duurde eenigen tijd voor er redding opdaagde. Toen deze kwam, vond men negentien vol maakt onherkenbare, misvormde, lij ken, onder welke die der machinis ten en stokers van de beide treinen. Het oi geluk wordt toegeschreven aan het verkeerd opvolgen der ge geven bevelen. Ongeveer terzelfder tijd en vrij wel op gelijke wijze, bad er Dins dagmorgen eene botsing plaats nabij Springfield in Massachusetts, waar bij vijf reizigers omkwamen. Te Philadelphia is het «Tem- ple-Theatre» een der grootste schouwburgen daar ter stede afge brand. Het was den 28en Decem ber jl., des morgens te 11 uur, het tooneel was vol, waut er had juist eene opera-repetitie plaats, ook het or,» est was bezet en een vijftigtal personen, deels acteurs, deels be dienden en nieuwsgierigen, maakten het publiek uit. Daar weerklonk plotseling eene stem van den achtergrond: «Redde zich wie kanl Er is brandI» Reeds sprongen de tooneelknech- ten van boven af op het tooneel en vluchtten naar den uitgang. Een paar bleven met gebroken ledema ten liggen. Een ontzettende verwarring ont stond. Terwijl de zaDgers en zangeres sen van het tooneel wilden, klau terden de leden van het orkest en de toeschouwers tegen hen in. De hoofduitgang was namelijk ge sloten en slechts de kleine achter deur was geopend. Intusschen vielen reeds brandende balken op het too neel; de hersen brandden en de coulissen kraakten en nog steeds had niemand den schouwburg ver laten, want aan het achterdeurtje verdrongen de ongelukkigen elkan der zich dermate, dat geen enkele naar buiten komen kon. Een koiist, die zich geen door gang kon verschaffen, schoot een revolver af, gelukkig zonder iemand te raken. Spoedig echter drongen de brand weerlieden met bewonderenswaar- digen moed het brandende gebouw binnen en aan hunne tegenwoordig heid van geest en doeltreffende maat regelen is het te danken, dat geen menschenlevens te betreuren zijn. De schouwburg is een puinhoop. De schade beloopt 300,000 dollars. In de Noordoostelijke Staten der Unie heeft in de laatste dagen eene buitengewone koude, met zwa- ren sneeuwval geheerscht. Te St. Paul in Minnesota daalde de ther mometer tot 36 graden beneden het nulpunt. Overal werd het spoor wegverkeer belemmerd. Er kwamen verschillende rampen voor. Ook uit het Noordwesten komen berichten over hevige koude; vele personen zijn daar doodgevroren. LETTEREN EN KUNST. Door den heer J. H. Róssing is een levensschets uitgegeven van den 70 jarigentooneelspelerEduard Bam berg, die onlangs na zestig jaren zich aan de kunst te hebben gewijd van het tooneel afscheid nam. De heer Bamberg is nog altijd even flink, vol vuur en opgewektheid; «en wil ik u nu eens zeggen, hoe dat komt, waarom mijn stem nog zoo flink en ik zoo sterk en opge wekt ben?» vraagt hij, en hij ant woordt tegelijk: «Ik heb me nooit aan iets, wat ook, te buiten gegaan ja laten ze het Bamberg maar nadoen!» Bamberg heeft zich in zijn loopbaan meer lauweren dan schatten verworven. «Maar», zegt Bamberg veel beteekenend, «ik hoef voor niemand mijn oogen nêer te slaan, ik heb een rein geweten, ik heb mij over niets te schamen, ik heb aan elk het zijne gegeven en met lust en liefde mijn kunst be oefend, ik heb vele vrienden en het publiek ziet me, Goddank, overal gaarne, en waar ik kon, heb ik steeds mijne nederige gaven dienst baar gemaakt voor koning en va derland. Maar nu in December word ik, zoo God wil, zeventig nu voel ik, dat het mijn tijd wordt om heen te gaan, om mij terug te trekken, ik zou zoo gaarne bij de her denking van mijne zestigjare too- neelloopbaan voor goed van het publiek, dat altijd zoo lief voor mij is geweest, mij eigenlijk bedorven heeft, afscheid nemen. Ik moet niet wachten dat ik niet meer kan, ik moet scheiden, als ik nog in mijn volle kracht ben, dan houdt het een goed aandenken aan mij. Het pu bliek zal mij dan ook wel niet ver geten neen dat zal het niet, dat weet ik zeker en den ouden Bamberg een rustigen ouden dag bezorgen.» En die wensch van Bamberg moge en zal dan ook wel niet ijdel blijken; de populaire, de beminde Bamberg, de held van de, nu ver ouderde, vaudeville verdient hetthn volle. In Zola's weldra te wachten roman «La Terre» speelt Jean Maquart, de 30-jarige broeder van Gervaise (uit «l'Assommoir»), de hoofdrol. Hij is, na geruimen tijd in Italië te hebben gediend, boer geworden. Het boek is verdeeld in 5 afdeelingen winter, lente, zomer, herfst en wederom winter. Op «La Terre» zullen volgeneen werk over de spoorwegen; een over de Beurs en de Journalistiek onder het libe rale keizerrijk, een over den oorlog, Sédan en de Commune; een waarin de geheele familie Rougon-Maquart te Plassans teruggekeerd is, en die vermoedelijk «Docteur Pascal» zal heeten ter ijl het vijfde alles zal bevatten wat in de overige geen plaats kon vinden. En daarna zal Zola als «romancier» ophouden en beproeven het tooneel, dat hem tot hiertoe slechts nederlagen bracht, te overwinnen. Hij hoopt dat het pu bliek, eindelijk de oude vormen moede geworden, zich met zijn dra matische beginselen zal vereenigen. Gladstone kreeg 250 pd. (3000 gd.) voor zijn jongste artikel in de «Nineteenth Century» over Tenny- sons jongste dichtwerk. Gisteren mirhleg werd in het Panorama gebouw, in de Plantage te Amsterdam het nieuwe doek, voorstellende „de Verwoesting vwn Pompeji", ter bezichtiging gesteld voor genoodigden. Het doek ttelt de stad Po» peji voor bij bet begin der uitbarsting van den VcBuvius. Het schilderstuk is ontworpen naar de bekroonde teekeningen van den Franschen architect Ëobin. Een Italiaansche schilder ontwierp het doek, dat door onze stadgenoo- ten van der Waag en Witkamp werd afge werkt. Het pan» rama verplaatst den toe schouwer ais ooggetuige voor het tooneel der verwoesting van Fompeji, eene der merk waardigste en treurigste gebeurtenissen der oudheid. Van beden af is het voor bet publiek te zien (A. C.) Op Nieuwjaarsdag heeft de uitgever Treves, te MPaan. aan Edmondo de Amicis een wissel van 20.000 lire toegezonden, als zijn aandeel iu de winst van den verkoop van .Cuore'. Deze som beteekent, dat van Amicis' laatste werk tot nu toe reeds 40.000 exemplaren verkocht werden. RE3ÜTSZAOT. De rechtbank te Middelburg heeft aan de 26 jarige vrouw W., geb. J. Nuit Botter dam, drie maanden gevangenisstraf opgelegd wegens koppelarij. LEBER EN VLOOT. De Minister van Koloniën brengt tsr ken. nis van da belanghebbenden, dat bij het korps genie-troepen to Utrecht de gelegenheid be staat voor vijf jongelingen van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot kor poraal en sergeant bij de Indische genie troepen, onder de voorwaarden, vermeld in de //Staatscourant^ van 7 dezer. LAND- TUINBOUW EN VEETEELT. Met het oog op de ongunstige tijden is aan eenige landbouwers te Haarlemmermeer vermindering der pachtsommen toegestaan. AMSTERDAM, 7 Jan. De prjjson der A&rdappelon vraren aio volgt: FrieBche Dokkumer Jammen f3.a 3.10, dito Franeker f2.90 a 3.—; dito Engelsche f2,25 a 2 30; dito Hamburger f0.a 0. Zeeuw8cho spuische Jammen f3.30 a 3.80; dito Flakkeesche f2.SO a 3.20; dito Blauwe f 3.10 a 3.20; Geld. Blauwe f 3.20 a 0. dito Roode f2.40 a 2.50; Pruisische Ham burgers f2.60 a 2.70; Duin Zand f0.a 0.Friesche Champions f 0.a 0. Saksische Jammen f 0.a 0.—, Pruisische Roode f2.10 a 2.20, Maastrichtsche Roode f2.50 a 2.60, Friesche Hamburger f0.a 0.—Groninger Turken fl,80aü.Zeeuw- sche Groene Jammen f0.a 0. Aangevoerd 0 vorsche ladingen. Suiker. Biet vast, Geraffineerd zonder za ken, wordt hooger gehouden. Petroleum vast gestemd Loco f8.30 E. Febr. f 8 E. Mrt Me f7.90 .Mei Juni f7.80 E. Sept /Dec. S JL ConBumtie f9.75. Tarwe op levering onveranderd. Mei f 230. Notecring van cis Commissie voor den britnhandr.l. Rr.fcgct op levering traag. Maart f 13 129. Meif132, Li,

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3