zich in een voortdurenden bloei ver heugen I Als aanvulling van ons bericht omtrent de bevolking dezer gemeente diene het volgende overzicht van de toeneming van het zielen-aantal sinds het jaar 1840, zooals dat op gegeven wordt in de •jaarcijfers», uitgegeven door het Statistisch In stituut. Dit cijfer bedroeg bij den aanvang van 1840 24,012 1882. 39,977 1850. 25,852 1883. 42,083 1860. 27,719 1884. 43,961 1870. 30,530 1885. 45,619 1880. 36,976 1886. 46,734 1881. 38,152 en 1887. 48,135 Ai deze cijfers buiten het garni zoen en de bevolking van de ge vangenis. Haarlem is in de laatste jaren sterker dan eenige andere gemeente in bevolking toegenomen, zooals eveneens uit die jaarcijfers blijkt. Die toeneming toch bedroeg van 188086 26,4 op de 100 inwoners. Daarop volgt den Haag met 22,2, Amsterdam met 17,5, Rotterdam met 17,4, Utrecht met 14,5, Til burg met 13,7, Arnhem met 12,8, Groningen met 9,9 en Leiden met 9,4. Gisteren is door de politie al hier gearresteerd Johannes Gerardus Briët, oud 58 jaren, geboren te Am sterdam, laatst woonachtig te 's-Hage. die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een vaatje boter. In 1884 is hij insgelijks voor diefstal tot 2 jaren gevangenis veroordeeld geweest. In het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier 245 honden op straat opgevangen niet voorzien van den helastingpenning, waarvan ongeveer 200 zijn afgemaakt. Gedurende het jaar 1886 werd de haven van Zaandam bezocht door 118 zeevaartuigen, waarvan 59 stoom- en 59 zeilschepen. In de eerstvolgende raadsvergadering komt een voorstel in behandeling tot ver breeding en verdieping der haven, waarvan de kosten op pl. m. t 60,000 worden geraamd. Door het algemeen stemrecht meent men dat aan alle grieven der werklieden een einde zal wor den gemaakt. Dit verwezenlijkt, maar als een voorbeeld hoe ook in de landen, waar het algemeen stem recht bestaat, de partij der werk lieden er niet door gebaat wordt, kan de uitslag strekken van de ver kiezing van een burgemeester te Boston, die in het laatst van De cember aldaar plaats had. De bur gemeester O'Brien werd herkozen met eene meerderheid van 5000 stem men; maar van de 45000 stemmen, die er uitgebracht werden, kreeg de candidaat der werklieden er slechts 3564. AnhCl.) Over de arbeidsenquête schrijft de Haagsche correspondent van de Zulph. Ct.: Leden van de commis sie hebben mij verklaard, dat de thans afgenomen getuigenverhoo- ren reeds het bewijs hadden ge leverd, dat het alleszins mogelijk zou zijn aangaande de arbeidstoe standen door de enquête veel licht te verspreiden. En op mijne vraag of er niet van de zijde der werk lieden wantrouwen tegen de com missie bestond, werd mij geantwoord, dat reeds de eerste week ook soci aal-democratische werklieden voor de commissie waren verschenen, die belangrijke verklaringen hadden af gelegd. Zelfs was het reeds voor- kelig Je hebt je een mooi pleegkind uitgezocht! Eene heidensche heks, zoo bruin als eene zigeunerin en met lompen aan als Verder kwam hij niet, want zijn vriend en landsman strekte de hand uit gaf den spotter zulk een ge weldigen slag, dat deze achterwaarts tegen den muur tuimelde en geheel bedwelmd het hoofd met beide han den vasthield. Zoo gaat het als men met Jo- vica spot! zeide Jurgen doodbe daard. Onthoud dit en zeg ook .-.an uwe kameraden, waar zij zich ra te I .ouden hebben. Desnoods smi't ik de geheele compagnie het cD'ierst boven, 't kan mij niets sche er, in in het bewustzijn eene g- Je d- d verricht te hebben ging hij met opgeheven hoofd heen. Luitenant von Steinach had woord gehoudenen pater Leonhard in zone kamer opgezocht, zoodra hij er gekomen, dat een werkman, die bij zijn komst in ronde woorden zijn wantrouwen had uitgesproken, na een uur lang ondervraagd te zijn, bij zijn heengaan verklaard had, thans met geheel andere indrukken naar de hoofdstad terug te gaan en ook zijnen kameraden daarvan meedeeling te zullen doen. Mocht de directeur van Ned. Metlray, bij Zutfen, zich bij de viering van het jongste Kerstfeest weer verheugen in de buitenge wone belangstelling van zoo velen niet minder toch dan f205.531/, werd voordit doel door hem ont vangen thans werd hij weer ver blijd door eene gift van f10, post merk «Leiden», als bijdrage in de kosten van eene gepaste viering van den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning. Omtrent de teraardebestelling van den heer A. van Lier, directeur van het Grand Thé&tre te Amsterdam, van wiens overlijden wij in ons nummer van gisteren melding maakte deelt de Amsterd. D. v. N. het vol gende mede: De foyer van het Grand Théêtre waarde portretten vauzoovele kunste naars getuigen van Van Lier's hooge verdiensten als directeur van dien schouwburg, was Zondag het tooneel van het afscheid door velen van den doode genomen. Het lijk lag daar in een «chambre ardente»,door groen en bloemen omgeven, met kransen van vrienden bedekt. Aan het hoofd eind was het portret geplaatst door den heer Sangster gemaakt voor het feest dat Van Lier niet meer zou vieren. Een groote schare maakte gebruik van de gelegenheid om hier den doode hulde te bewijzen. Gisterenmorgen te tien uur kwa men aan het Grand Théatre de ge- noodigden en belangstellenden bijeen die den doode de laatste eer wilden bewijzen. De stoet was als volgt samenge steld. Voorsp ging een afdeeling politie-agentendaarop volgden de weeskinderen der Hoogduitsche Is- raëlietische gemeente, daarna de lijkkoets. Dan kwamen te voet: het Hol- landscheTooneelgezelschap-vanLier, Duitsch Tooneelgezelschap van den zelfden schouwburg, de vertegen woordigers der Pers; het bestuur en de leden van de Maatschappij «Apjllo»; de heeren artisten van het Salon des Variété's, het Inter nationale Artisten-Genootschap, en het bestuur van de Kon. Liedertafel •Kunst en Vriendschap». In de eerste koets waren gezeten de dtie zonen en de schoonzoon van den overledene, in de tweede de broeder en kleinzonen, in de derde andere familieleden. In de vierde koets namen plaats een lid van den Raad van Beheer, de directeur-gérant, de secretaris en de rechtsconsulent van het Nederl. Tooneel; in de vijfde koets oud- tooneeldirecteuren en vrienden van den overledene; in de zesde een deputatie van de afdeeling «Amster dam» van het «Ned. Tooneelverbond» met den directeur van de Tooneel- school. De volgende koetsen bevat ten dames van de Hollandsche, Duitsche en andere tooneelgezel- schappen en vele deputatiën. De stoet werd begeleid door de com missie tot regeling der begrafenis met den voorzitter, den heer Jac. Grader. De muziek van het Paleis voor tijd voor had. Hij stond nu aan het raam van het kleine vertrek en zag naar buiten, naar het kale, doode landschap, waaraan de ondergaande zon thans een bedriegelijk waas van leven schonk. Ook den jongen officier hadden de vermoeienissen van den veldtocht weinig of geen kwaad gedaan. Wel is waar droegen ziine gelaatstrek ken de sporen der brandende zon nehitte, en lag het lichtbruine haar dichter en verwarder om zijn voor hoofd en slapen, maar overigens zag hij er nog even frisch en krachtig uit als anders; de ontberingen der laatste weken schenen hem slechts gehard te hebben. En nochtans ontdekte de onder zoekende blik van den pater eene verandering, die wel is waar slechts in de uidrukking zijner gelaatstrek ken lag, maar toch duidelijk zicht baar was. Dat was niet meer de kalme, be- Volksvlijt had, toen de stoet zich in beweging stelde, zich voor het Panopticum geplaatst en speelde de «Marche funèbre» van Beethoven. Toen de stoet zich door de Amstel- straat naar het Rembrandtplein be woog, was de muziek van den Salon des Variétés, vereenigd met die van Tivoli, de eerste die hem met een treurmarsch begroette. In de zaal waren de gaslichten brandende en met rouwfloers omhuld. Ook het Panopticum en het hotel Mille Colon nes hadden eene rouw-verlichting; van deze gebouwen en uit bijna alle huizen in de Amstelstraat was de vlag halfstok uitgestoken. De stoet koos den volgenden weg Rembrandtplein stille zijde, de le vendige zijde, Amstelstraat, Nieuwe Amstelstraat, Muiderstraat, Plantage tot het Muiderbosch. Het Park-koor zong, toen de lijk stoet voorbij het het kwam, den treurmarsch uit Maria van Bourgon- dië, door het orkest begeleid. De heer De Groot bevond zich daar aan het hoofd van zijn gezelschap. Het orkest der heeren Prot speelde de «Marche funèbre» van Chopin. Ook hun gebouw was in den gebruike- lijken rouw: Vlag halfstok en om- floersde lichten. In het Muiderbosch stond de kapel van het 7e regiment, onder leiding van den heer Sonneman, die den treurmarsch van Rossini speelde. Daar werd de stoet ontbonden, en een extra-tram van de Gooische stoomtram bracht de begrafenis naar Muiderberg. Eene groote massa menschen was in de straten verzameld. Er heerschte onafgebroken onder de menigte goede orde. Het Handelsblad verneemt, dat een reusachtig plan in aantocht is tot het maken van een entrepotdok met bijbehoorende inrichtingen te Amsterdam, in de onmiddellijke na bijheid van de Handelskade, en zoodanig gelegen dat het veilig laden en lossen aan die kade bij alle weersgesteldheden volkomen is verzekerd, omdat het entrepot haar tegen de oostenwinden beschut. Te vens is het ook zoodanig ontwor pen, dat de Rijnschepen uit het Merwedekanaal varende, onmiddel lijk naast de groote zeeschepen kun nen komen. Is het blad wel ingelicht, dan worden reeds pogingen tot verwe zenlijking aangewend, en kan wel licht spoedig dienaangaande iets naders worden vernomen. Het plan is op grootsche schaal ontworpen, geheele overneming en veranderde bestemming van het bestaande rijks entrepot wordt bedoeld. De architect I. Gosschalk is de ontwerper der bedoelde plannen. Een veetrein, komende van Utrecht, is Zaterdag aan het Cen traalstation te Amsterdam door de oude machineloods geloopen, waar door eenige schade aan de wagens werd veroorzaakt, zonder dat per soonlijke ongelukken plaats hadden. Zaterdagmiddag werd in het Voor hout te 's-Hage een jonge man plotseling ernstig ziek. Na in het politieposthuis naast den Schouw burg te zijn binnengebracht, werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch de geneesheer kon slechts aanbe velen den patiënt per brancard naar het Ziekenhuis te vervoeren. Van de gelegenheid maakte een der om standers, naar men aan de politie meedeelde, gebruik, om den jon- redeneerde Gerald von Steinach, wiens koele bezonnenheid bij zijne kame raden tot een spreekwoord geworden was. Er waren op zijn gelaat lijnen te voorschijn geroepen, die er vroe ger vreemd aan waren, een half sombere, half bittere trek, die van geheimen, kwalijk verborgen strijd getuigde, en in de anders zoo hel dere oogen lag eene diepe schaduw. Hij had van den krijgstocht ver teld, over de kansen van den oorlog gesproken, over het vaderland en zijne moeder, maar met geen enkel woord maakte hij melding van zijne verloofde. Hij vermeed zelfs Cattaro te noe men, hoewel deze stad toch eigen lijk het uitgangspunt der militaire verrichtingen was. Doch ook zijne manier van spreken was veranderd, hij sprak gejaagd en sprong van den hak op den tak, alsof hij eene innerlijke onrust wilde bedwingen of met zijne gedachten in het ge- geling van zijn portemonnaie te be- rooven. Deswege wordt een onder zoek ingesteld. Vad.) Eene Engelsche maatschappij heeft aangekocht de nog onbebouw de terreinen aan de zuidzijde van het Café Seinpost te Scheveningen, met het doel om aldaar een hotel van den eersten rang te stichten, ten einde het bezoek van voorna me vreemdelingen aan Schevenin gen te bevorderen. Naar men voorts verneemt, is de zelfde Maatschappij in onderhan deling om in de voornaamste plaat sen van Nederland groote hotels aan te koopen. Als een staaltje van kattentrouw deelt men uit Nieuwerkerk a. d. IJsel mede, dat «Doortje», de poes van een gezin dat eenigen tijd geleden van daar naar Gouda verhuisde, een afstand van 21/, uur heeft afgelegd om weer naar hare oude woon plaats terug te keeren. Het beest wordt thans verzorgd door een buurvrouw. Een droevig ongeval heeft te Schiedam plaats gehad. F. W. B., Zaterdagavond van zijn werk thuis komende, kon de deur van zijne woning niet binnen komen, daar er blijkbaar iets achter lag, dat het openen belette. Hoewel bij herhaalde malen luid klopte, kreeg hij geen antwoord. Toen het hem eindelijk gelukte, door eene kleine opening binnen te komen, vond hij zijne achttien-jarige echtgenoote dood achter de deur liggen. Volgeris ge neeskundige verklaring zal zij waar schijnlijk van de trap, die naar de bovenwoning voort, zijn gevallen, waardoor zij eene hersenschudding heeft bekomen, die den dood on middellijk tengevolge heelt gehad. De ongelukkige was eerst zes we ken geleden gehuwd. i Gisteren middag bekwamen twee kleine kinderen in een woning aan 'sGravenweg te Kralingen, terwijl de moeder afwezig was, hevige brandwonden, doordien zij aan eene brandende kachel trokken, waarop een pot met kokend water stond, met het gevolg dat zij den geheelen inhoud over het lichaam kregen. Geneeskundige hulp werd onmid dellijk verleend. Een der kleinen verkeert, tengevolge der bekomen brandwonden in een bedenkelijken toestand. De werklieden op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis zullen niet een hee- len, doch slechts een halven dag per week (nl. den Zaterdag mid dag) verzuimen. Terwijl Zaterdag te Ingen onder Tiel een groote schaar menschen zich vermaakten met schaatsenrij den, brak onverwacht het ijs, en twintig jongelieden zakten er tege lijk door. Allen werden gelukkig gered, zoodat ze met den schrik en een nat pak vrij kwamen. Het is nu zeker dat de schaats- rijder-wedstrijden te Slikkerveer on bepaald zijn uitgesteld met an dere woordentotdat het weder gaat vriezen. Zoodra het tot den wedstrijd komen mag, is de koningin stellig voornemens dien met het prinsesje te gaan bijwonen. Naar aanleiding van het her- heel niet bij het gesprek was. Ein delijk zweeg hij geheel, en zijne blikken verloren zich droomend in de verte. De rotsen waren door de stralen der ondergaande zon rood gekleurd en aan den gezichtseinder vertoonden zich de wolken in lange scherp geteekende strepen, die ook door het roode licht beschenen wer den. De lange pauze, die nu ontstaan was, wekte Gerald uit zijne mij meringen. Hij wendde zich om en toen hij zag dat de onderzoekende blikken van den pater op hem rust ten, gleed er eene onwillekeurige beweging over zijne trekken. Ik zie daar naar de lucht, zeide hij snel. Men leert hier zoo langzamerhand verstand van het weer krijgen, het schijnt, dat er een bora ophanden is. Ik ben blijde dat mijne manschappen goed en wel in het fort zijn, en dat wij eenige dagen van rust in het vooruitzicht haaldelijk aangerade denkbeeld om in elk zeeschip een voldoende voor raad olie te hebben, ten einde de kracht van stortzeëen te breken, geeft de heer Jacob Vis Bz., te Ruurloo, in overweging daartoe lijnolie te bezigen. Traan en petro leum hebben een onaangename lucht en zouden, bij aanspoeling in de zeebadplaatsen, ernstige bezwaren opleveren, wat met reukelooze lijn olie niet het geval is. Bovendien: lijnolie bevriest niet en droogt spoe dig als vernis om de zankorrels, wat met traan niet het geval is. De kosten zijn wel wat hooger. f221/, per 100KG., tegen f17 h 18 voor een mengsel van traan en pe troleum, maar dit weegt ruimschoots op tegen het gemelde ongerief. En de lijnolie is een belangrijk markt- artikel, veel ruimer te krijgen dan traan. Te Vlierden (N. B.) werd dezer dagen bij hef uitroeien van een oud dennenbosch een menschelijk ge raamte gevonden. Men vermoedt, dat dit reeds in den Franschen tijd aldaar verborgen is geweest. Toen moet op die hoogte een misdaad gepleegd zijn, die wegens de des tijds heerschende woelingen, slechts terloops onderzocht werd. De ver moorde heette G. K. en zou door zijn huisgenooten gedood zijn. Zondagnamiddag werden de twee gebroeders W., de een deserteur van het 2e regiment huzaren te Venloo, de ander deserteur van het 3e regiment veldartillerie te Roer mond, door de brigade-maréchaussée van Heithuizen te Haelen, hunne geboorteplaats, aangehouden. Deze arrestatie kostte veel moeite, daar beiden, die voor zeer gevaar lijke personen bekend zijn, zich hevig verzetten. Zij zijn gevankelijk naar Roermond overgebracht. Uit Warga wordt gemeld: Zondag zijn een paar jongelieden, zoon en dochter van den predikant te E. (Fr.), op schaatsen naar Wartena rijdende, in de nabijheid van dit dorp door het ijs gezakt. Door onmiddellijk toegeschoten hulp is het meisje nog gered, doch de 19jarige zoon, theol. student te Lei den, is onder het ijs geraakt en verdronken. QEMENGD NIEUWS, Te Brussel heeft de post-ad- ministratie tusschen 31 December en 3 Januari 600,000 kaartjes be- zord en over de nauwgezetheid en vlugheid heeft men ook daar geen enkele klacht. Er hebben 550 geëm ployeerden met inbegrip van het buitengewoon personeel en, horribile dictu, ook van 60 soldaten, die 1 franc per dag en een stevigen maal tijd kregen, dag en nacht gewerkt gedurende genoemden tijd. De ge wonepostverzendingen hebben onder, deze buitengewone drukte geen enkel oogenblik vertraging ondergaan. Te Luik leefde een 80-jarige vrouw, die gewoon was langs de huizen rond te gaan en daar uit de vuilnisbakken alles op te rake len, wat nog maar eenige waarde voor haar had. Onlangs stierf zij en in haar krot vond men een heele lias bankbiljetten der Luiksche bank, ter waarde van eenige dui zenden francs. Bovendien nog stukken goudgeld en, na verder zoeken, eene waarde in geld van 20,000 francs In eene lade vond men een stuk hebben. Gij hebt allen behoefte aan rust, zeide pater Leonhard. Gij vooral, Gerald, gij zijt immers in de laatste weken bijna altijd ter plaatse van den strijd geweest. Ja, en dat was ook noodza kelijk de opstandelingen houden ons scherp in het oog. Gij weet immers dat de zoon van Joan Obre- vic ons thans het meest te doen geeft En deze zoon staat aan het hoofd van zijn stam en zet alles op het spel om zijn vader op u te wreken. Ik ben daar dikwijls ern stig bezorgd over, GeraldGij hebt mij wel uw wedervaren verteld, maar toch hebt gij mij verzwegen hoe dikwijls deze man u reeds bedreigd heeft. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2