BINNENLAND. dat de Russische regeering feitelijk tracht, een oorlog tusschen Duitsch- land en Frankrijk te doen uitbre ken, ten einde in het Oosten de handen vrij te hebben. Het gepeupel te Philippopel heeft Zankoff voor verrader uitge scholden en met modder geworpen, zoodat de politie moest tusschen- beide komen. Haarlem, 12 Januari 1887. Eenige personen uit deze gemeente hebben het initiatief genomen tot het oprichten eener vereeniging, welke zich ten doel stelt: bevor dering van het maatschappelijk, voor al verstandelijk verkeer in den ï'uimsten zin des woords, benevens gezellig samenzijn. Op eene gis teren in het hótel «De Leeuwerik» gehouden vergadering van door de commissie van uitvoering geïnvi- teerden, zijn van dezen een groot aantal toegetreden. De vereeniging zal den naam dragen: «Nut en Ge noegen.» Het voorloopig bestuur is voor den tijd van drie maanden ge kozen en bestaat uit een president, een secretaris-penningmeester en een bibliothecaris. Na verloop van ge noemden termijn zal een definitief bestuur worden gekozen. Afdeeling Haarlem der Maat schappij tot bevordering der toon kunst 20 Jan. 7V-j u., «Vereeniging» Josua, G. F. Handel. SolistenMevr. S. Haase-Bosse(Rotterdam),sopiaan; mejufvrouw G. Reinders (Amster dam), alt; de heer J. J. Rogmans (Amsterdam), tenor; de heer Paul Haase (Rotterdam), bas. Directeur: de heer W. Robert. Z. M. den Koning heeft, naar wij vernemen, benoemd tot kom- mandeur in de Orde van de Eiken kroon, den heer mr. W. de Sitter, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Groningen. (N. R. Ct.) De Keizerin van Oostenrijk wordt in het voorjaar weder te Am sterdam verwacht, om zich op nieuw onder behandeling van dr. M.etzger te stellen. De Voorzitter der Eerste Ka mer, de heer Van Eysinga, zal in het hotel «Paulez» te 's-Hage, deze en de volgende week diners aan bieden aan de leden dier Kamer. De Kamer van Koophandel te Veenaam heeft besloten aan de com missie van enquête in zake den fa brieksarbeid te berichten, dat ten harent slechts bij uitzondering door vrouwen en kinderen aan den arbeid in fabrieken wordt deelgenomen. De Vereeniging tot bev. van Fabrieks- en Handwerksnijverheid, afd. Amsterdam, zal Donderdag eene vergadering houden, waarin behan deld zal worden het rapport dei- commissie, welke onderzocht heeft welke in het buitenland beoefende takken van nijverheid in Nederland met goed gevolg zouden kunnen worden gevestigd. In de tweede plaats zal worden behandeld de vraagWelke eischen dient men te stellen aan eene goede regeling van vak-onderwijs voor handwerkslieden. Het stoffelijk overschot van Prof. Ranke wordt te Kaisers werth begraven. De Prov. Gron. Courant verneemt dat het lijkin Duitschland zal worden ontvangen door ver- derdaad eene verschrikkelijke ver andering met den anders zoo kal- men man plaats gehad, en de pater verschrikte over deze woeste, koort sige onstuimigheid. Ik had nooit gedacht u zoo te zullen zien, Gerald, -zeide hij met smart, en tegelijk op verwijten den toon. Zoover is het dus reeds met u gekomen, dat gij den dood zoekt, dat Wij moeten hier immers allen den dood onder de oogen zien, viel Gerald hem in de rede. Voor mij heeft hij zijne verschrikkelijk heid verloren, dat is alles. Maar la ten wij ons wederzien niet door zulke gesprekken verstoren; ik wenschte over geheel andere zaken met u te spreken. Jurgen heeft u zijne be schermeling reeds toevertrouwd, naar ik hoor» Hij rustte niet, eer ik hem i toestond het meisje mee naar het I fort te nemen. De vraag is maar, wat met haar aan te vangen. tegenwoordigers van de studenten- vereeniging tot welke de overledene toen hij te Halle verblijf nield, be hoorde. De heer Ranke vermaakte zijn geheele kostbare bibliotheek aan de Universiteit te Groningen. In het artikel «Ongelukken bij den arbeid» van de hand van den heer Mr. A. Kerdijk en voor komende in Afi. 4 van den dertien den jaargang van de «vragen des Tijds» wordt de navolgende uitleg ging op folio 249 gegeven omtrent de Verzekering tegen Ongelukken naar het loonstelsel, zooals dat door de Eerste Nederlandsche Verzeke- rings-Maatschappij op het Leven, tegen Invaliditeit en Ongelukken is ingevoerd. De overeenkomsten worden zoo gesloten, dat de werkgever als pre mie stort een zekere som voor elke duizend gulden, die hij in een jaar als loun uitbetaald, en dat de uit- keeringen door de Maatschappij in verhouding staan tot het loon, ge noten door hem, wien het ongeluk treft. Bij het aangaan van het con tract noemt de werkgever een glo baal bedrag van het gemiddeld door hem uitbetaalde loonen terwijl naar dien maatBtaf de voorloopig verschuldigde premie wordt bere kend, heeft er bij het einde des jaars, op grond van de loonstaten, een verevening van de rekening plaats. Is nu het contract gesloten ter verzekering van het jaarloonzij kan echter natuurlijk ook over het dub bele of het halve jaarloon loopen dan wordt, bij den dood of bij ge heel e invaliditeit door een ongeluk, het bedrag daarvan uitgekeerd; bij tijdelijke onbekwaamheid om te wer ken daarentegen een schadeloos tel ling van 1/1000 ervan per dag. Op deze wijze is ieder lid van het personeel eener industrieele on derneming verzekerd, zoodra hij op haar loonstaten voorkomt, en zon der dat van zijn in dienst treden, zij het ook ter vervanging van een ander, mededeeling behoeft te wor den gedaan aan de maatschappij. Waarbij nog worde opgemerkt, dat de verzekering geldt zoowel voor ongelukken buiten als voor die in bet bedrijf. Het is hoogst nuttig de aandacht van alle werkgevers op deze rege ling te vestigen. In eene Maandagavond te 's-Hage door den Sociaal-democratischen Bond in «Walhalla» belegde open bare vergadering, bijgewoond door zeer vele mannen, vrouwen, meisjes en knapen, richtte de voorzitter Baye tot Domela Nieuwenhuis een afscheidswoord. Domela Nieuwenhuis nam daarop het woord om, nu het vonnis ge veld was, te verklaren, waarom hij alle hem ten dienste staande rechts middelen had aangegrepen. Ofschoon hij zich vast overtuigd hield, dat elk vonnis tegen hem reeds vooraf was klaar gemaakt en dat het toch niets zou gebaat hebben, of hij er tegen opkwam, heeft hij de uit spraak tot in het hoogste ressort ingeroepen, om geen plaats te laten voor de meeninggij hebt het gewild. Voor het tegen hem geslagen vonnis stelde hij niet elk rechtscol lege afzonderlijk, doch de geheele Nederlandsche justitie verantwoor delijk. Zijne beginselen, niet zich zelf, achtte hij door het vonnis ver oordeeld. Men had hem, die vroe- Dit plotselinge afbreken gaf dui delijk te kennen, dat hij tot eiken prijs een einde aan dit gesprek wilde maken, en pater Leonhard deed geen poging om hem terug te houden, hij had reeds te veel gehoord. Het gesprek liep nog een paar minuten over Jovica, maar geen van beiden was met het hoofd bij de zaak en Gerald maakte van de eer ste de beste gelegenheid gebruik om afscheid te nemen. De priester keek hem met een diepen zucht na. Hoe zal dat afloopen! pre velde hij. De zaak is dus toch waar, hoe ongelooflijk zij ook schijnt, men zou bijna, als Jurgen, aan hek serij gelooven. Waarlijk, wanneer in deze kalme natuur eenmaal de vonk van den hartstocht ontvlamt, dan ontstaat er een hevige brand! De nacht ging in het fort onge stoord voorbij en vooral de nieuw aangekomenen gaven zich aan de welverdiende rust over; maar zij ger onder de hooge standen ver keerde en zich in geleerde kringen bewoog, wegens zijnen overgang tot de klasse des volks willen laten boeten. Hij betreurde dien stap niet. Alleen in het bewustzijn een goed werk te hebben verricht door de «verdrukten» te helpen, zal hij met gelatenheid de cel binnentreden. Men behoeft niet te vreezen, dat hij zich door vlucht aan zijne straf zal onttrekken, al wist hij niet, door justitie en politie te worden bewaakt. Als hij dat wilde, had hij reeds lang naar Zwitserland kunuen trek ken, dat vrije land, dat hem zeker niet zou hebben uitgeleverd. Met het volste vertrouwen op de toekomst, welke reeds de verbroe dering der legerscharen met het volk voor zijne verbeelding doet oprijzen, in welk geval de heer schappij van het kapitalisme uit is, riep hij al zijnen vrienden een tot weerziens toe. Drie Belgische partijgenooten wa ren tegenwoordig. Een hunner, Van Beveren uit Gent, voerde mede het woord. De vergadering ging kalm uiteen. Gisternacht te ruim 2 uren ontstond op de Lauriersgracht te Amsterdam in eene chocoladefabriek een zware uitslaande brand. Onge- veereen uur later was het met de wer king van twee stoomspuiten, Jan van der Heijden, twee handspuiten en ééne brandkraan gelukt, de vlam men tot dat perceel te beperken. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. C. gemeld De socialist Domela Nieuwenhuis heeft gisteren in het Volkspark afscheid genomen van zijne partij genooten alhier. Een uur voor hij verscheen, waren reeds twee zalen gevuld en bleven nog honderden nieuwsgierigen op het terrein wach ten. Hij sprak naar aanleiding van Jezus' woorden: «Ween niet over mij» enz., doch wilde daarbij niet enkel eene vergelijking trekken tusschen hem en den Nazarener, maar doen uitkomen dat hij niet genoeg gedaan had, en de broeders in zijn afwezen de zaak krachtig moesten voortzetten, opdat tot ver vulling kome wat Jezus ook van Jeruzalem voorspeld had, wat zeer zeker zou geschieden, als men doof bleef voor de billijke eischen des volks. Hij hing hierbij een bloedig tafereel op van hetgeen er al zou geschieden, als het volk tot het uiterste gedreven werd. Een vrouwenkoor zong hem vaar wel toe. Van Beveren uit Gent spoorde de partijgenooten aan te doen wat men tijdens de hechtenis van Anseele doet, krachtig voort- werken aan de propaganda. Twee meisjes boden Nieuwenhuis een lauwerkrans aan, eene vrouw verzekerde dat het door hem ge strooide zaad vrucht zou dragen, een mannenkoor zong eveneens een afscheidslied, waarin houw en trouw aan de partij werd beloofd. In de tweede zaal sprak later Van Beveren en ook daar werd Nieuwenhuis verwacht. Bij de Raambrug stond veel po litie, op het terrein was met de gemeente- ook rijkspolitie aanwezig. Voor zoover bekend, zijn er geen incidenten voorgevallen. Nadat Maandag op het kerkhof te Muiderberg, in het lijkenhuis, de kerkelijke ceremoniën bij het stoffe lijk overschot van den heer A. van Lier vervuld waren, voerden de godsdienstleeraars Hirsch en zou niet van langen duur zijn. Juist begon de dag aan te breken, toen plotseling het signaal werd gege ven, waardoor de soldaten uit hun slaap gewekt werden: de geheele vesting raakte in beweging. Pater Leonhard, die nog laat met zijne zieken bezig geweest was, werd ook opgeschrikt men moest im mers hier op het plotselinge ont staan van gevaar bedacht zijn hij verliet terstond zijne kamer, toen hem Jurgen reeds tegenkwam, in volle uniform en in den grootsten haast. Zijt gij daar reeds, eerwaarde De luitenant zendt mij om u te melden, dat wij hals over kop weg moeten. Hij heeft geen tijd meer, en ik moet ook binnen vijf minuten beneden zijn. Heb ik het niet ge zegd! Nauwelijks denken wij eens uit te slapen, of dat verwenschte Krivosia komt ons weder overval len! Woudthuysen het woord, om aan de edele hoedanigheden des over ledenen hulde te brengen. Bij de geopende groeve spraken daarop de heer M. Laezende heer L. J. Veltman, die den heer van Lier in een welgekozen rede als directeur herdacht; de heer C. R. Spoor, die toen de heer van Lier voor 35 jaar als directeur optrad tot diens gezelschap behoorde, na mens «Apollo» sprak, waarvan de heer van Lier een reeks van jaren voorzitter was. L'Amé, die den over ledene reeds 35 jaren als vaderlijke vriend kende, bracht diens nage dachtenis een warme hulde voor hetgeen hij voor de Duitsche kunst gedaan had. De heer van der Goes sprak namens de afd. Amsterdam van het «Ned. Tooneel verbond.» Van Lier's oudste vriend Judels ge voelde zich verpiicht den afgestor vene een laatst vaarwel toe te roe pen; de heer C. P. T. Bigot sprak namens de Hollandsche artisten van het gezelschap. Vele kransen werden op het graf gelegd, o. a. van het bestuur van het «Ned. Tooneel», artisten ran het «Ned. Tooneel,» Hollandsch gezelschap van Lier, Duitsch ge zelschap van Lier, mevrouw Al- bregt en kinderen, Oscar Carré, A. C. Wertheim, enz. Te 2 uur was de plechtigheid afgeloopen. Eerst te 3 uur keerde men per rijtuig of per stoomtram naar Amsterdam terug. Men schrijft aan de L. C. Immer en nimmer, voor altoos en nooit, sport voor landspel, en Ne derland hield vroeger wedstrijd op Schaatsen, waarop het groot mocht gaan, voor Skating-match, club-as- sociation van thans. Die Hollandsche taal klinkt dan ook zoo vreeselijk ordinair! Bij deze toenemende ver heerlijking van vreemde talen, put men zich uit in even ongekunstelde woorden te gewagen hoe het vriest met invallenden dooi. O, kortston dige, maar genotvolle uren zijn ge smaakt, die het harte deden popelen, heet het van elders, toen er water op het ijs kwam en de schaatsen moesten afgebonden worden. Mocht de wintervorst nog een wijle toeven en plaats nemen in zijnen zetel, opdat hij den schepter zwaaie en de te houden Skating match steune, die nog moet plaats grijpen, waar voor het enthousiasme onbeschrijfe lijk is, schetterde uit het Noorden van ons land de pers. Natuurlijk wanneer de winterkoning zich over ons erbarmen en den dooi verdrij ven wil, die ons zoo wreed in onze fraaie plannen gedwarsboomd heeft, werd uit Rotterdam gebazuind ten opzichte van de hardrijderijen bij Slikkerveer. Nimmer was het ijs bij menschenheugenis zoo sterk, gezond, glad en glanzig als dezer stonden, werd in de vorige week uit Fries land zonder grootspraak vernomen. Wat het ijs toch warm kan maken en hoe het: 't lest heugt 't best, nog op verre na niet heeft uitge diend. Bij menschengeheugenis zou het doelloos zijn de kronieken van de 15de eeuw op te slaan; men kan het met een jonger tijdvak doen. De winter toch van 1845 heeft nog niets van zijne beruchtheid verloren. Deze was zelfs meer dan genotvol met kermis op de groote rivieren en glad ijs in Maart nog ter dikte van een Rijnl. voet en tallooze ijs- schuiten over de geheele Zuiderzee. Maar wat is er eigenlijk gaan de? Vallen de opstandelingen soms het fort aan? Neen, maar onze kapitein is, twee uren hier vandaan, slaags met hen geraakt. Zij zijn hem des nachts overvallen; hij kan der overmacht alleen geen weerstand bieden en heeft om versterking gezonden. Wij haasten ons naar hem toe, eerwaarde, ik wilde u maar alleen verzoeken, u over Jovica te ontfermen. Het arme kind zal schreien, als zij mij van daag niet ziet, en ik bekleed nu eenmaal de plaats van vader bij haar. Wees onbezorgd, ik heb het meisje immers onder mijne hoede genomen. Maar waar staat de kapi tein toch eigenlijk? Doch Jurgen was te zeer met zijne vaderlijke plichten vervuld om zijne gedachten bij iets anders te kunnen bepalenhij vervolgde haas tig en met haperende stem: De Haarlemmermeer kon toen in April nog moeielijk bevaren worden wegens de groote ijsschollen. Ook later nog, zooals de winter van 1855, toen men met Tollens kon verhalen: «De wintervorst vierde zijn woede den toom», is nog niet vergeten. Hardrijderijen en wedstrijden hadden uitgediend; de prijzen waren uitge reikt en het genot was uitgedoofd. Streng en te lang had de winter geheerschtde lust om de schaatsen aan te binden was eindelijk ver gaan. In onze dagen schiet men te kort om de ontzagwekkende grootheid van een kwakkel-wintertje naar waarde met woorden te schilderen. Men schrijft uit Woubrugge: Die het onderste uit de kan wil hebben», zegt het spreekwoord, «krijgt het deksel op zijn neus.» Toen het Woensdag 5 dezer zoo erg sneeuwde, was een kruideniers- en manufacturiersjongen, met een wagentje met deksel er op, bij Of- wegen onder een hevige sneeuwbui. Goede raad was duur. De jongen deed zijn schoenen uit en zette die omgekeerd onder den wagen, waar onder tevens een hond was gespan nen, deed het deksel open en kroop daarin, doch bij ongeluk sloeg het deksel op slot, en daar lag het ventje. Door gebrek aan lucht zou hij zeker gestikt zijn, ware het niet dat de Woubrugsche schipper, die uit Leiden kwam, argwaan kreeg. De knecht van den schipper zei, dat er een kerel in het wagentje zat, doch de schipper ging aan den slootkant zien, denkende dat er een ongeluk gebeurd was. De knecht maakte den wagen, die op den weg stond, open en vond den kleinen kruidenier met het schuim op den mond, en verloste hem uit zijne doodkist. Alweder een voorbeeld, om steeds in alle dingen de voor zichtigheid in acht te nemen. De jongen kwam gelukkig bij en is weder gezond als te voren. Bij eene Maandag te Gorredijk gehouden hardrijderij op schaatsen, waaraan 22 flinke rijders deelnamen, werd de prijs (f 80) behaald door C. de Boer, van Akkrum, ofschoon Okke v. d. Berg, van Drachten, die vóór weinig jaren de hardste rijder van Friesland was. tot zijne mede dingers behoorde. V. d. Berg be haalde de premie. Bij eene verkooping, Vrijdag te Vucht gehouden, heeft zich 't merk waardige feit voorgedaan, dat een kooplustige zich zoo in de nommers der koopen vergiste, dat hij een stuk land afmijnde voor 1170 gul den, meenende, dat er een koop huisjes bedoeld werd; 't vreemdste va de zaak is, dat een ander, die zich ook vegist had, inzetter was voor de som van f1000 en't ergste voor den kooper dat 't gekochte per ceel land hoogstens eene waarde heeft van f300. Na aan Rhenen weder den naam te hebben gegeven die er aan toe komt, heeft de Exploitatie-maat schappij, op verzoek van het betrok ken gemeentebestuur, nu ook Kui lenburg weer herdoopt in Culemborg. Zondag middag is door eenen on bekenden dader eene der offerbussen in de R. K. St. Franciscuskerk te Nijmegen opengebroken, en het daarin aanwezige geld gestolen. Uit Middelburg schrijft men aan En wanneer ik in het geheel niet terugkom doopen moet gij het arme kind ten minste, het kan toch geen heidinnetje blijven. Be looft gij mij dat, eerwaarde. Daar hoor ik het signaal weer en juist nu begint die verwenschte bora te huilen. Maar er helpt niets aan, wij moeten weg. Ik wou dat ik het geheele Krivosia den hals kon om draaien neen, niet het geheele, Jovica behoort er ook toe. God zegene u, eerwaarde, en pas mij toch vooral op Jovica! Hij haastte zich om weg te ko men en zich bij zijne kameraden aan te sluiten.Pater Leonhard volgde hem en kwam nog juist bij tijds om te zien, dat de poorten der ves ting geopend werden. \(Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2