9 4e Jaargang. Vrijdag 14 Januari 1887. No. 1081. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en ilgemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- AI.(«EMEK\ OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. BINNENLAND. Yoor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreeaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat Ho. 9. Hoofdagentevoor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublieite Etrangèr» G. L. HAUBE Co., JOH. F. JONES. Suer., Varijs, 31bis Faubourg Montmartr». ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eenu. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingaag aan de Droefijjde 2e /{aitoon van diploma vrijen toegang, donateur» met geielichap, leden met 1 (dender Nedorlandsche Maat«chapp\j ter bevordering van Nijverheid hebben Nederland en meer bijzonder van het Haarlemaehe Bisdom, Kruisweg 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van Ztadagen koeteloo» van 12uur, de overige Christelijke feestdagen tegen Eêyejrs museum in de Hamstraat. Geopend dagelijks uitgenomon Zaterdag, Woenidag en Zaterdac? van 8A uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. deur. Geopend dagelqK» van 1G tot A uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandsche Maatschappij ter bevorderlug vau N|jvorheid hebbes dame. Museum van kunstnijverheid op hei Paviljoen. Ingang Front zijde van iet Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uar. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs e. op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu gescliiedouis, voor»' No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per perBoou. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 aur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot J4 jaren uiet dau ouder behoorlijk geleid». Zon- en Feestdagen van 113 unr. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopatd Dinsdag van i2 en Donderdag van 28 nar. Toegang (deur Ondegroeamarkt) vr|j. Reuter seint uit Londen: Lord Iddesleigh (vroeger Sir Staf fort Northcote) werd gisterenmiddag, terwijl hij een bezoek bracht aan Lord Salisbury in diens verblijf in «Downing Street», door een plot selinge ongesteldheid overvallen, en gaf weinige minuten daarna den geest. Bij de voortzetting van het de bat in den Duitscfien rijksdag over de legerwet, heeft de heer Windthorst gepleit voor een slechts driejarigen termijn der wet. Bis marck gaf hierop ten antwoord, dat men na drie jaren met veranderde omstandigheden kan te doen heb ben. Wel kan dit ook ra zeven ja ren het geval zijn, maar tegen dien tijd is de ontwikkeling van het leger vooruitgegaan. In de centrumpartij ziju thans heterogene politieke ele menten vereenigd; zal dit zoo blij ven? Is die partij zelfs hij de eerst volgende verkiezingen wel van haar bestaan verzekerd? Parlements-le- gers zijn die, welke afhangen vau stemmingen in het parlement, en daarvan moet bij ons geen sprake zijn. Toen er in de grondwet zoo vele rechten en vrijheden werden verleend, heeft men niet kunnen denken, dat er zulke ellendige twis ten zouden ontstaan, als zich hier nu voordoen. Waaneer de Rijksdag het regeeringsontwerp aanneemt, wordt daardoor aan het begrootings- recht geen afbreuk gedaan. Ten slotte verzekerde Bismarck, dat hij evenmin thans als later iets zou los laten van den eischaanneming van het wetsvoorstel in zijn vollen om vang. ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Geeda. 19; Jurgen stond reeds in het gelid; Gerald, die zich aan de spits zijner manschappen bevond, zwaaide den geestelijke met zijn degen een af scheidsgroet toe, en de kleine schare toog moedig uit in de morgensche mering. De bora had den geheelen dag uoor gewaaid met een hevigheid, die de bewoners der vlakte voor onheilspellend zouden hebben ge houden; bier hechtte men er niet veel beteekenis aan. Op de rots- hoogten van Krivosia. kende men stormen, die alles vernielden wat zij De Standard zegt, dat de Duit- schers niet langer hunne hooge plaats onder de Latiën verdieneu zouden, indien zij voor de op Dins dag gesproken woorden van Bis marck en Moltke doof bleven. De Times zegt, dat Duitschlaud meer dan ééuige andere mogend heid voor het bewaren van den vre de doen kan, doen slechts wanneer het tegen eiken mogelijken aanval gewapend is. Bij den Franscheii minister/aad is ontvangen het telegrafisch rap port omtrent de gebeurtenissen in Tonkin in het begin dezer maand. Een groot aantal opstandelingen zijn te Tauhoa bijeengekomen eu hebben er zich zeer solide versterkt. Twee achtereenvolgende aanval len, op hen gedaan, zijn afgeslagen. Er ziju gekwetst 4 officieren, 5 Eu- ropeesche en 8 Tonkineesche sol daten; gesneuveld 15 Europeesche soldaten en 27 Tonkineezen. Er zijn terstond versterkingen infanterie en artillerie onder bevel van kolonel Brissaud naar Tauhoa gezoudeD. De afgevaardigde Rouvier heeft te Lyon eene lezing gehouden over het vrijkaudelsstelsel. In geen land, zeide bij. zijn de vrijheden zoo ont wikkeld als in Frankrijk, maar ééue vrijheid bezit het land nog nietde handelsvrijheid, de vrijheid vau volks voeding, de meest democratische van alle. Zij wordt het land onthouden ten bate der suikerfabr.kanten, der voortbrengers vau den beetwortel en der katoenfabrikanten in het noor den des lands. Men beweert, ze de hij verder, dat het stelsel van bescherming al tijd de handelsstaaikunde vaiFrank- rijk was. Maar dat is geheel on juist. Sedert Sully, om niet van Colbert en anderen te spreken, wa- op hunnen weg ontmoetten en dik wijls genoeg paard en ruiter in den afgrond deden storten. Wel woei de wind nu hevig en huilde hij in de lucht, maar het was toch mogelijk hel buiten uit te houden en vooruit te komeD. Daarbij was het droog, de hemel helder en ook de grond was helder door het maanlicht. In een van die trechtervormige kloven, die den rotsbodem van Kri vosia in alle richtingen splijten, lag een zoogenaamd dorp, bestaande uit een klein aantal hutten, die ruw uit steenen samengevoegd, slechts even bescherming tegen het weder aan boden en nauwelijks op mensche- lijke woniDgen geleken. Iets hooger, bijna aan den rand van den afgrond, maar nog onder de bescherming der rotsen, verhief zich een gebouw van grooten om vang, dat alleen den naam van huis verdiende. Het was stevig gebouwd, had regelmatige deuren en ramen ren de meeste staatsmannen altijd voorstanders van den vrijen handel. Wel is waar hebben de Conven tie eu het eerste keizerrijk het stel sel van bescherming gevolgd; maar Frankrijk had te dien tijde tegen het verbonden Europa oorlog te voeren. Men streed zooals men kon, en zoo werd ook de tariefoorlog gevoerd, ten einde den invoer uit het buitenland tegen te gaan. Wij hebben, ging de spreker voort, de tienden aan de geestelijk heid afgeschaft; maar betalen wij thans niet nog zwaarder drukkende tienden aan de fabrikanten in het Noorden en elders? Eu waarom betalen wij die be lasting aan anderen dan aan den Staat? Ieder afgevaardigde is verplicht dezen monsteraebtigen toestand ter kennis van het volk te brengen, een toestaud, waarbij jaarlijks niet minder dau 300 milltoen uit den zak der overige burgers in dien der sui ker- en katoenfabrieken vioeien. De heer Rouvier vond herhaal delijk deu warritten bijval. De Standard verneemt uit Madrid, dat de Spaansche regeering eene vloot uitrust om langs de kust vau Marokko te demonstreeren, en dus kracht bij te zetten aan Spauje's eischen betreffende het Spaausck- Marokkaausche handehtractaat, waarover de onderhandelingen niet naar weusch vorderen. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily News gemeld, dat aldaar eene groote verbittering jegens En geland heerscht. In de regeerings- kringen wordt geklaagd, dat Enge- laud eene oplossiDg der Bulgaarsche kwestie tegenhoudt. Een voornaam Russisch staatsman heeft aan den en verscheiden vertrekken. Het eerste en grootste dezer ver - trekken scheen het dageliikseh ver blijf der bewoners te zijn. Op de lage haardplaat brandde een groot vuur, dat de kale, zwartberookte muren verlichtte, wier eenig sieraad uit een kruis eu bet beeld van eeu heilige bestond, waaruit men kon opmaken dat de bewoners christenen waren. Het huisraad, hoewel ruw eu grof, was nochtans aanzienlijker dan men het gewoonlijk in deze streek vond, en verscheiden houten kisten in de hoeken, die goed ge vuld schenen, gaven tevens te keu- nen dat de eigenaar van het huis tot de rijken en aanzienlijken van zijnen stam behoorde. De wapenen, die anders aan de wanden van iedere hut hingen, ont braken hier, alsmede de handen, die ze hanteerden. Al wat zich aan dienstplichtige mannen in het dorp bevond, was thans naar buiten in correspondent verklaard, dat de staat van zaken ten opzichte van het Oosten tbaus hoogst onrustwekkend is, tengevolge van Eugelands aan moediging der Bulgaarsche depu- ta ie en het zenden van financieelen bijstand naar Sofia. De bedoelde staatsman voegde er bij, dat Rusland in geval van oorlog Britseh-Indië geheel en al tegen Engeland in be weging zou brengen. De begrooting voor 1887 wijst een tekort aan van 36,558,634 roe bel. Buitendien komen nog extra uit gaven voor spoor vegen en havenwer ken voor ten bedrage vau 48,414,194 roebel. Volgens de uiteenzetting vau deu minister van fiuauciën spruit het tekort voort uit eene verminde ring der rijksinkomsten. De midde len tot dekkiDg zijn voor het overige voorhanden. Van de buitengewone uitgaven die uitsluitend voor produc tieve werken bestemd zijn, behoe ven slechts 421/» millioeu uit eene leeuing gevonden te worden. Volgens geruchten, te Peters burg iu omloop, zouden Rusland eu Montenegro een geheim verbond gesloten hebben. De Times verneemt uit Sofia. dat de regeering de aauhat gers van Zankoff scherp bewaakt, daar zij vermoedt dat Rusland tracht eenen nieuwen staatsgreep uit te voeren door middel van den te Constanti- nopel aangekomen Zankoff. De be richtgever der Standard te Philip- popel zegt, dat de Zaukoffisten in Oost-Roemelië reeds correspondeeren met Bulgaarsche uitgewekenen te Constantinopel over eene gemeen schappelijke gedragslijn. Luidens dépêches uit Weenen heeft Turkije geprotesteerd tegen de aangegane conventie tusschen Egypte en de Suez-kanaal-maal- schappij, welke de Purte ongeldig verklaart, wijl zij buiten hare toe stemming gesloten werd. Sawa--paella heeft als goevernenr van Creta zijn ontslag genomen tengevolge van de weigering der Porte om de versterkingen te zen den, welke hij hal aangevraagd. Eene gisting, welke aan den invloed van Engelsche agenten wordt toe geschreven, openbaart zich op Creta, en in diplomatieke kringen wordt geloofd, dat Engeland toebereidse len maakt om zich eene nieuwe strategische positie in de Middel- laudsche Zee te verschaffen door zich van dat eiland meester te maken. Haarlem, 13 Januari 1887. Zondag 11. hal in «Weten en Werken» eene huishoudelijke ver gadering plaats van de depflt-hou- ders eu de Directie der Broodfabriek «de Volharding», om, iu gevolge de voorwaarden waarop depothouders worden aangesteld, het aaudeel te ontvangen in de winst door de bak kerij gemaakt. Met een kort woord vau waardeering betreffende de toe wijding van het personeel opende de Directeur de heer Schröer de bijeenkomst en herdacht vervolgens in breede trekken de geschiedenis der Bakkerij. Daarop stelde bij de depothouders in kennis, dat hun gezamenlijk aandeel in de winst be droeg f 169.30, welke som naar even redigheid van hun debiet werd ver deeld onder hen, die sedert Septem ber 11. met de fabriek in betrekking stonden. Het aaudeel in de winst werd voor 1887 bepaald op 20 pCt. Vervolgens werd door den heer den strijd en had zich in de ontoe gankelijke rotskloven en bergengten genesteld. Slechts nu en dan kwa men zij heimelijk en voor enkele oogeublikken in hunne woningen, die voor de troepen openstonden zij wisten zeer goed, dat de achter gebleven vrouwen en kinderen niets van de troepen te vreezen hadden. Op de bouten tafel stonden de overblijf.-elen van een eenvoudig maal, en eene jonge vrouw was be zig een pan schoon te maken, waarin bet eten gekookt wan Zij deed haar werk ijverig eu zwijgend, zonder zich met een enkel woord te mengen in bet gesprek der beide mannen, die bij den baard stonden. Het waren twee jeugdige gestal ten, echte zonen van hun land, slank, bruin en buigzaam, maar hunne kleeding en bun geheele uitzicht getuigden van den langdurigen strijd, waaraan zij deelgenomen hadden, i De oudste, met scherpe arendsoogen en eeu gelaat zoo hard eu stroef als de rotsen van zijn vaderland, keek somber en met saamgetrokken wenk brauwen in de vlammen. Zijn met gezel, die verscheiden jaren jonger was dan hij, zag er ook ernstig en somber uit; maar zijn gelaat had niet die ijzeren hardhe d. Geen van beiden had de wapenen afgelegd; zij droegen een zwaard op zijde, den dolk in den gordel, en de geweren stonden dicht bij hen tegen den muur aau, zoodal zij ze met een enkelen greep weer ter band konden nemen. Ik had gedacht beter nieuws van u te hooreD, zeide de oudste knorrig. Alweer een nederlaag! Hadt gij dan niet de meerderheid? Ja, in het begin wel, maar de vijaud kreeg versterking, en mijne schare heeft reeds lacg den moed verloren. Gij wilt het niet zien,Marco, dat wij telkens verder teruggedron gen, telkens eDger ingesloten wor den. Wij zijn de eenigen, die nog

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1