Directeur der Haarlemsche Katoen- maatschappij den heer van de Poll uiteengezet op welke wijze en met welk kapitaal de Inrichting werkt. Het bleek hieruit, dat het bedrijfs kapitaal tegen een zeer matige rente verstrekt wordt en de baten worden aangewendlo tot verdeeling onder de Directie en het personeel der Bakkerij; 2o tot uitkeering aan de dépöthouders; 3o tot het koopen van levensverzekeringen en uitkeeringen der werklieden. Tevens werd mede gedeeld, dat, wanneer de winst een bepaald cijfer heeft bereikt, de prijs van het brood alsdan zal verlaagd worden, zullende in dat geval ook de gebruiker door dezen maatregel gebaat zijn. Aan het einde der bijeenkomst, die zich door onderlinge welwil lendheid kenmerkte, werd ieder ge legenheid gegeven het een of ander, de Inrichting betreffende, in het midden te brengen, van welke ge legenheid door een paar der aan wezigen werd gebruik gemaakt Het bestuur der IJsclub «Haar lem en Omstreken» geett kennis, dat alle berichten omtrent het al of niet geopend zijn der ijsbanen zul len worden aangeplakt aan den in gang van de sociëteit «Trouw moet blijken.» De 2de luitenant van het O. I. leger L. Tielenius Kruijthoff alhier, zal den 5en Februari a. s. als mede geleider van een transport troepen per stoomschip Prins ran Oranje naar Indië vertrekken. In de gisteren gehouden zit ting van de rechtbank te dezer stede had de plechtige installatie plaats van den heer mr. J. de Clercq van Weel, onlangs tot rechter alhier benoemd. Van wege het Openbaar Ministerie, de rechtbank en de Balie werd ZEd. Acntb. in zeer waardee- rende en hartelijke woorden welkom geheeten. Niet minder werd door allespre kers hulde gebracht aan mr. W. J. B. Besier, den voorganger van den heer van Weel, die om gezond heidsredenen zijne betrekking van rechter had nedergelegd, welke hij naar aller getuigenis op zoo uitne mende wijze had vervuld. De voor zitter mr. van Walchren uitte in zijn toespraak de hoop dat de rust, die de afgetredene ging genieten, tot het herstel zijner gezondheid zou bijdragen. Op de in het vorig jaar alhier ge houden Graan- en Zaadmarkten zijn de volgende hoeveelheden verkocht: Roode tarwe 323 H. L. Witte 14314 Rogge 3690 Haver 19073 Gerst 3848 Duiveboonen 3905 Paardeboonen 437 Bruineboonen 4 Groene erwten 329 Capucijners 220 Kanariezaad 298 Bruin mosterdzaad 172 Koolzaad 233 Karweizaad 12200 Op de in bet afgeloopen jaar alhier gehouden Vee- en Paardenmarkten zijn verkocht: 879 koeien en ossen, 38 stieren, 1 vaars, 74 pinken, 19 graskalveren, 5 vette kalveren, 2051 nuchtere kalveren, 2898 scbapen, 2239 lammeren, 8 varkens, 59 big gen, terwijl 1187 paarden zijn aan gevoerd. In het afgeloopen jaar zijn op de Kaasmarkt alhier aangevoerd 405.943 stuks, samen uitmakende 3357 stapels, verkocht 399,243 stuks uitmakende 3298 stapels, wegende 792,912 kilogrammen ;de middenprijs bedroeg f 24,04 per 50 K.G. stand honden voor hoe lang? Wilt gij om genade bedelen? zeide Marco driftig. Wilt gij de hand reiken aan hen, die uwen en mijnen vader gedood hebben? Indien gij het vergeten kunt, dat gij de zoon van Hersovac zijt ik heet Obrevic! En nog bevindt hij zich op vrije voeteD, hij, op wien ik mijn vader en mijne gevangenschap moet wreken. Hij was het, die den vijand hulp kwam brengen, zeide de jonge Hersovac. Ik herkende hem in het gevecht. Hem zult gij wel van het lijf afblijven; hij heefteen verbond gesloten met de tooverij. Men zou het haast gelooven! zeide Marco somber. Lafhartig is hij niet, hij is altijd de voorste in den strijd. Hoe dikwijls heb ik hem daar al gezocht, hoe dikwijls getracht hem met list in handen te krijgen. Mijn aanslag trof altijd de verkeerden, en hij bleef vrij. Maar' Naar men aan het U. D. me dedeelt, wordendoor den minister van justitie maatregelen genomen, om de Zigeuners die in den laatsten tijd ook weder over onze grenzen willen binnenkomen, naar hun land terug te voeren, en wel in een spoorwegrijtuig 3e klasse, zoo moge lijk rechtstreeks doorgaande naar Passau. Het laat zich aanzien, dat voor de trouwens nog niet vacante portefeuille van Marine geen titu laris zal worden gevonden. De heer Gericke geniet in z ,o volle mate de sympathie en het vertrouwen van de marine-officieren in het algemeen, dat niemand genegen is als zijn opvolger op te treden. Zal dan het eind der historie zijn, dat deze Minister de portefeuille behoudt? Ons dunkt, dat, als de heer Ge ricke zelf van oordeel is, dat dit hem niet onmogelijk is na zijn hou ding in de Tweede Kamer, daar tegen van geen zijde bezwaar be hoeft te worden gémaakt. Wij heb ben terstond na het votum der Ka mer, dat hem deed wijken, gezegd, en wij blijven van die meentng, dat ten onrechte door den Minister po litieke beteekenis is gehecht aan een amendement, dat geheel op za kelijke gronden werd verdedigd en onmogelijk een politieke bedoeling kon hebben. Te kwader ure heeft de Minister aan slecht beraden ad viseurs gehoor verleend, toen hij zijn leven zette op dien worp. Zoo het van den Minister geen voor wendsel was om heen te kunnen gaan, was het een politieke onhan digheid. Alleen de verblinding, waar toe groote ingenomenheid met de persoonlijkheid des Ministers leidt, kan dit ontkennen. Nog altijd is het gevraagd on lag niet aangenomen. Zou het nu niet op den weg der Eerste Kamer lig gen, nadere verklaringen te vragen en desnoods een weg aan te wijzen voor den Minister, om op zijn ge vraagd ontslag terug te komen? De onzekerheid heeft inderdaad lang genoeg geduurd. (Vad.) De Commissie van enquête voor arbeiderstoestanden heeft nader de volgende getuigen opgeroepen: Vrijdag 21 Januari: L. Wijsen, opzichter in de fabriek Regout; G. Altman, idem, idem; L. Dresen, aardbewerker; J. Godding, drukker; J. Roukens, decor, schilder, allen te Maastricht. Zaterdag 22 Januari: Pierre Re gout, fabrikant te St. Pieter bij Maastricht; W. Bekkers, opzichter in de fabriek Regout; IJ. Robeers, glasblazer, idem; Joh. Hofman, glas slijper; de drie laatsten te Maas tricht. - Men schrijft aan het Rolterd. N.blad: Zooals bekend is laten de meeste uitgevers hun druk werk zend: ogen voor Ned.-Indië te Antwerpct post breDgen. Wat hier te lande f100 aau fi ankeeren kost, vereischt in België slechts fr. 100, dus ruim de helft minder. Vroeger werden de kisten door een bediende begeleid, maar deze kosten zijn tegenwoordig uitgespaard, daar te Antwerpen een bureau ge vestigd is dat zich met het opplak ken der postzegels enz. belast tegen geringe vergoeding. Het mooist van alles is, dat zendingen voor gerepa trieerde geadresseerden en dergelij- ken, welke in Indië onbestelbaar zijn, niet te Antwerpen worden uit geleverd, maar netjes aan de afzen ders in Nederland, (kenbaar door hun gedrukte adressen) worden te rugbezorgd, zonder verdere kosten. De door Nederland en België te nemen maatregelen tegen den zoogenaamden meisjeshandel betref fen uitsluitend vrouwelijke minder jarigen in huizen van ontucht op genomen, niet geprostituëerden of minderjarigen in het algemeen Bij tweede staking van stem men heeft de Gemeenteraad van Nij megen besloten geen subsidie van f600 'sjaars te verleenen voor de wedrennen. Bij eerste staking is echter een voorstel van den heer Berends aanbangig gebleven, om f250 v.or eiken wedrendag (mits niet meer dan f500 'sjaars) toe te staan. nog is hij binnen onze grenzen, ik heb hem bij eiken voetstap strikken gespannen. Wanneer hij zich maar eens van de zijnen verwijdert, dan is hij de mijne. Hij greep een stuk hout van den haard en porde daarmede in het vuur, dat de vonken Daar alle kanten heenvlogeu. Het was een beweging van ingehouden toorn, want eens klaps vraagde bij korlat en scherp: Waar is Danira? Weet zij niet dat ik hier ben? Ja wel, maar zij weigert te komen. Dwing er haar dan toe, - zeide Marco ruw. Danira dwingen? Gij kent mijne zuster niet. Ik wil haar dwiögen en ik zal het, zoodra zij maar eerst mijne vrouw is, r;ken daarop. Roep haar hierl Stephan Hersovac gehoorzaamde aan dit korte en krachtige bevel. Gisteren had te Amsterdam eeue vergadering plaats van 907 werke- loozen in het Volkspark. De socialist Bryne voerde het woord over ar moede als gevolg van werkeloos heid. Hij spoorde de aanwezigen aan om hunne namen als hulpbe hoevend op te geven, opdat zij na onderzoek geholpen zouden kunnen worden, zonder vraag naar politieke richting of geloof. Besloten werd, den burgemeester schriftelijk om steun en hulp te vragen. De ver gadering is kalm gescheiden. Heden zou er brood worden uit gereikt aan behoeftigen zonder on derscheid. Gisteren werd bij de politie te Scheveningen aangifte gedaan, dat het vooronder van de bomschuit Zeemanslwop was opengebroken en daaruit eene partij lood en touw werk van aanzienlijke waarde was ontvreemd. blikken. Dit geval verwekt alge- meene deelneming. Te 's Bosch is 11. Zondag in den goudsmidswinkel des heei-cn R. v. G. een brutale diefstal gepleegd. Een «dame» wenschte diamanten ringen te zien, doch kon haar keuze niet doen, waarop de winkelier andere ging halen, van welke gelegenheid de dame gebruik maakte om zich met een drietal riDgen te verwijderen. De politie was echter de dieveg ge al spoedig op het spoor, met het gevolg, dat zij te Arnhem, hare woonplaats, werd aangehouden en naar 's Bosch overgebracht. Ter zake van het voorkomen eener botsing tusschen 2 treinen te Blerik bij Venloo, op den lOeu December 1»86, is van wege de Maatschappij tot Expl. van staatsspoorwegen eene gratificatie toegekend aau den hoofd- conducteur Huvers, den remmer Wien en den machinist Dommers. allen te Venloo. had. Bij buitengewone bedeelingen in den winter stonden deze men- schen gewoonlijk in de eerste ge lederen. Ilij was nog zeer jong en kennelijk niet berekend voor de taak, hem door de omstandigheden opgelegd. Van de zoons des verslagen aan voerders scheen slechts de oudste bij machte te zijn de plaats zijns vaders te vervangen; en toch waren zij als broeder opgegroeid in het huisge a a Obrevic, toen deze do a. ,ijn overleden boe zemvriend naar zijn vaderland had teruggebracht. Maar toen reeds had de kloeke Marco den baas gespeeld over zijn jongeren en meegaanden vriend; Stephan was gewoon zich aan hem te onderwerpen, althans volkomen, waar hij aan het hoofd vau den stam stond. Na verloop van een paar minuten verscheen Danira. Zij was gekleed in de landsdracht, maar nog was en bleef er iets eigenaardigs in haar, zelfs hier in haar vaderland. Zij had zoo volstrekt niets gemeen met de vrouwen van haar volk, met die Als eene zeldzaamheid in dezen tijd van het jaar wordt medegedeeld dat te Zijderveld (bij Viauen) bij uen landbouwer W. v. M. reeds eene hen a vleugels over een broedsel kuik j: s uitspreid. B verschei dene .au:! iouwers in die streek zitten ei'Uen te broeden, en over .uige weken zijn honderd en meer kuikentjes op een boerenerf daar niets vreemds. De aankweeking dezer diertjes levert veel winst op, aangezien als zij acht of tien weken oud zijn, zij voor f 1,50, soms voor f 1,60 per stuk onder den naam «piepkuikens» verkocht worden. Na Paschen daalt gewoonlijk de prijs langzamerhand tot ongeveer de helft. Menig land bouwer verdient in het voorjaar met deze eenvoudige kweekerij in eeni- ge weken meer dan honderd gulden zuivere winst. Op den tweeden Exsloërmond brandde jl. Woensdagavond de ar beiderswoning van H. Mulder ge heel af. Behalve de inboedel, die niet verzet rd was, verloor ook de eigenaar zijn leven er bij. Hij deed namelijk, nadat hij en de zijnen het brandende huisje ontruimd hadden, nog twee tochten om eenige lijfstoe- behooren te redden en kwam telkens met eenige goederen aandragen. De laatste tocht echter is noodlottig geweest, want buiten gekomen, viel hij bewusteloos op een aardhoop neer en stierf binnen weinige oogen- Onder de gemeente Nij verdal had Zondagavond een hevige vechtpartij plaats, waarbij twee personen zwaar gewond werden. A. J. en J. V., die, met schoppen en messen ge wapend, de voornaamste belhamels waren, werden gearresteerd. Op de rails van den Staatsspoor weg bij Vucht vond men voor een paar jaren het lijk van een man, die, naar men dacht, door den slaap bevangen, door den trein werd overreden. Dezer dagen werd te Amsterdam, in een twist, zekere V, H. beschuldigd genoemden persoon vermoord te hebben. V. H. werd hierop door de politie gearresteerd en heeft bekend de dader te zijn geweest. Dinsdag liep de IJsel-Stoomtram bij de Jeremiebrug te Utrecht groot gevaar door een aankomenden trein overhoop gereden en verbrijzeld te worden. Zoowel de machinist Bruinis van de tram, als die van den trein zagen het gevaar echter en stopten beide. Onder de gemeente Denekamp deden de rijksambtenaren eene be nadering van een kalf, dat was aangegeven voor f25. liet dier werd door de ambtenaren geslacht en woog schoon aan den haak niet minder dan ruim 480 Ned. pond. Het was dus een mooie verdienste voor de ambtenaren. Te Leeuwarden is door eenige dames eene vereeniging tot bescher ming van dieren opgericht. Te Oudehaske had gisteren eene botsing plaats tusschen de tram en de diligence van Heereveen op Lemmer. De koetsier werd erg ge wond. Voor een paar dagen kwam te Meppel een straatschandaaltje voor, waarvan de oorzaak, naar wij ver- nemeD, gelegen was in het volgende: Eene huisvrouw vermiste haar spaar penningen, die f 800 bedroegen, en vermoedde eindelijk, dat haar man zich daarvan had meester gemaakt. Naar hem zoekende, trof zij hem op straat aan en wist toen den schat weer te bemachtigen, waar van intusschen f 300 was verdwe nen, die haar man gedeeltelijk door gebracht en gedeeltelijk nog bij zich schuwe, onderworpen wezens, die in slavernij werden geboren en opge voed. Er lag een koele trots in hare houding, toen zij Marco naderde en voor hem boog, alsof zijn gebie dende toon een verzoek geweest was en zij wel zoo goed zijn wilde aan dat verzoek te voldoen. Ook scheen Obrevic dezen indruk te krijgen, want in zijne oogen gloeide eene hartstochtelijke bewon dering; maar zijne stem bleef hard en ruw toen hij vraagde: Kunt gij den gast van uwen broeder niet komen begroeten, of wilt gij het niet? Hebt gij mijn groet gemist? luidde de koele wedervraag. Gij zijt immers maar alleen gekomen om met Stephan te beraadslagen, en voor uw maaltijd was reeds ge zorgd Dat doet niets ter zake! Het past u den man te verwelkomen, aan wien uw broeder u tot vrouw GEMENGD NIEUWS. Mevrouw de gravin VaDder- straten-Ponthos, echlgenoote van den groot-maarschalk van het hof, is te Brussel overleden. Zij was de dochter van den hertog van Beaufort, die in 1814 in naam der verbondene mogendheden, goeverneur der Ne- der.anden was. Zondag a. s. zullen in het Hip- podróme te Parijs de veelbesproken stierengevechten beginnen. Hoewel de prijzen der plaatsen verdriedub beld zijn, wordt het bureau reeds thans bestormd. Behalve van de stieren zelf, die, 22 in getal, reeds te Parijs gearriveerd zijn, maken de bladen der wereldslad grooten op hef van den toreador «Pouli», het geen zooveel zeggen wil als «le joli». Deze schitterende artist zal in zes verschillende costumes verschijnen. Hij stak te Bayonne nog onlangs aan eenige Spaansche collega's de loet af en heeft vreeselijk het land, dat een ministerieel besluit hem verbiedt dooden. De zoogenaamde «courses de taureaux» zijn dan ook niets anders dan een schijnvertooniug. Succi doet thans te Parijs weer van zich spreken, zonder te «vasten». Hij heeft namelijk een gerechtelijke vordering ingesteld tegen zijn im presario Lamperti, tot betaling van de 15,000 francs, die hij als hono rarium voor zijn vasten krijgen zou. Lamperti beweert dat Succi niet aan al zijn verplichtingen heeft vol daan. Hij zou o. a. ook 15 gram boven de bepaalde dosis hebben ingenomen van een drank waarin veel opium was. De jury heeft zich in deze kwestie onbevoegd ver klaard. Op eigenaardige wijze maakte een spoorwegwachter gebruik van zijn vrijen tijd. Op de lijn Dussel- dorfGerresheim aan een kleine halte geplaatst, leefde hij geheel afgezonderd. Van die eenzaamheid maakte hij gebruik om werktuigen te vervaardigen tot het aanmunten van geld. Nu en dan ging hij naar de stad en wist dan zeer goed te leven. Dat leidde tot achterdocht en op een onverwacht oogenblik, bij onderzoek van zijn wachthuis, bleek, dat hij in het bezit was van alle benoodigdbeden tot geldaanmunting. Nu zal men voortaan op hem de wacht houden - De jongste sneeuwstormen hebben der directie van den Prui- siscben Staatsspoorweg c. a. 3 tot 400.000 Mark gekost, daar de werk lieden, belast met het sneeuw weg ruimen, voor dezen z waren arbeid zeer hooge loonen vorderden. Een eenvoudig werkman trachtte Zaterdagmiudag jl. toegang te ver krijgen tot het keizerlijk paleis te Berlijn. De man bleek aan zinsver bijstering te lijden. Op het politie bureau, waar men hem heenbracht, verklaarde hij, dat hem een eDgel van den hemel was verschenen, die hem een diamanten kleed had aan getrokken en dan tot hem had ge zegd: «Zoo, ga nu heen, gij vierde Godheid, ga tot den Duitschen kei zer en zeg hem«Vorst August van Bulgarije behoort men mij te noemen.» beloofd heeft. Dat wist gij reeds lang. En gij weet, dat ik deze be lofte niet erken. Ik heb ze u niet gegeven. Bij ons heeft de vrouw geen wil, zeide Marco gebiedend. Uw broeder is thans het hoofd van het gezin; hij kan over u beschik ken en zal u dwingen te gehoor zamen hij of ik! Neemt er de proef van. Deze woorden werden geheel kalm, maar met zooveel hardnekkige wils kracht uitgesproken, dat Marco woe dend met den voet stampte. Hebt gij dien hoogmoed bij die daar beneden geleerd? Thans zijt gij tot ons teruggekeerd, en hier komt u niets te pas van al de dwaasheden, die gij daar geleerd hebt. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2