Het was den man niet uit het hoofd te praten, dat hij vorst Au gust van Bulgarije» was en dat hij naar den Keizer moest en ten slotte werd hij zoo wild, dat de dokter hem voor gevaarlijk verklaarde en men hem in een krankzinnigen-cel moest opsluiten. Naar het te Bern verschijnend dagblad Ver BuncL mededeelt, geeft de directie van de Zwitsersche Cen- traal-Spoorwegmaatschappij,zoolang de strenge koude heerscht, iederen dag aan elk van haar beambten twee bons, goed voor een glas warme grog. De bons kunnen aan de buf fetten der spoorwegstations tegen hapjes worden ingewisseld. Naar men mededeelt zijn on langs de Goeverneuren van Oost- Siberië eu van het Amoer gebied naar Petersburg ontboden, om hunne gedachten mede te deelen ten op zichte van het maken van een spoor weg van Petersburg naar Peking, De Russische regeering heeft drie ontwerpen laten maken, die slechts hierin verschillen dat zij ieder een andere stad voor uitgangspunt heb ben. Waarschijnlijk zal Jekaterinen- burg het uitgangspunt voor dezen spoorweg worden, die dan verder over Tomsk, Kiachta, Urga en Kalgau naar Peking en misschien wel tot Shanghai loopen zal. Deze spoorweg zal door den Staat ge bouwd worden en slechts enkel spoor hebben. Op het spoorweg traject Flo- rence-Bologna zijn uit een der va liezen van sir James Eduward O'Co- ner, secretaris generaal bij het Britsch-Indisch bestuur, ontvreemd 600 roupiesr 6000 francs in goud, een retour-biljet BombayLonden, beuevens een aantal belangrijke Staatspapieren. Waarschijnlijk is de diefstal gepleegd terwijl de trein te Florence stopte. Een jongmenscb, die door de directie van de Banca Pellegalla te Biella alleen meester over de kas gela, n w.rl, is met ongeveer 10,000 lire op de vlucht getogen. Ofschoon anders een nette jongen en van goede familie, was de ver leiding hem te sterk en moet zijn ongeluk eigen]-' geweten worden aan zijn patrom nie voor zulk ec post van vertro ven, als die van kassier, een j a- aar-gesteld hadden, die i. - vast genoeg in zijn schoenen stond. Het volgende komisch-drama- tifche geval wordt uit Milaan ge schreven: «Signora Lucietta Sylves- tri, een jonge, knappe vrouw, was sinds twee jaar met ecn gezien ban kier gehuwd. Het paar leefde zeer gelukkig. Toen begonnen de buur vrouwen, wie dit geluk verdroot, te kletsen en vertelden, dat mevrouw Sylvestri minnaars bad en van hen geld kreeg voor baar toilet. Dit werd den heer Sylvestri in een anoniemen brief medegedeeld en de arme man bedreigde de onge lukkige vrouw met echtscheiding. Gelukkig slaagde zij er inhaar on schuld te bewijzen, maar zij besloot wraak tn remen. Zij vroeg daartoe vier d„ astertongeu p de thee en toen zij hun kopje leeg hadden, ver hief zij zich als een tweede Luere- tia Borgia en zeide: «Geen uwer zal levend het huis verlaten, ellen dige lastertongen, gij zijt vergiftigd, ik heb arsenicum in de thee ge daan 1» Een gegil ontstond, twee dames vielen in onmacht maar de doctoren verklaarden dat er geen kwestie van vergiftiging wa=. De apotheker had mevrouw Silvestri nl. soda in plaats van arsenicum verkocht. Maar toch moest mevrouw Sylvestri, door drie der dames van poging tol moord beschuldigd, terecht staan. De vier dames eischten voor haar niets meer of minder dan de doodstraf, doch mevrouw Sylvestri werd vrijgespro ken. Te Milaan en te Gtuua heeft het in de vorige week zoo sterk gesneeuwd, dat het verkeer met omnibussen en trams moest gestaakt worden. De telefoons waren niet te gebruiken en ook de telegraaf wei gerde zijn dienst. Te Genua werden 1000 arbeiders aangesteld om de sneeuw van de straten te ruimen. Ook te Florence en te Rome is veel sneeuw gevallen en de Apenijnen zien thans even wit als de Alpen. Op het eiland Creta evenwel ver heugt men zich in het prachtigste voorjaarsweder. De beroemde advocaat Ser geant Ballantin overleed te Londen 75 jaar oud. Mr. Ballantin maakte naam door het Tichborne-proces en door de verdediging van den Guike- war van Baroda (Indiê), beschuldigd van een poging tot vergiftiging van den Britschen resident aldaar, kolonel Pbayze. Nu men in Londen gezien heeft, welke groote verwoestingen in de telefoon-verbindingen boven den grond door storm kunnen wor den teweeggebracht, gaan er van alle zijden stemmen op, om de be staande door geleidingen onder den grond te vervangen, even als dit te Parijs het geval is. Bij het kooken van groenten is het water van grooten invloed Kookt men groenten in water zon der eenige toevoeging, dan wordt zij veel minder smakelijk, dan wan neer men keukenzout, en wel on geveer het 125ste deel van het ge wicht van het water, vóór het koken bij het water voegt. Door die toe voeging van keukenzout wordt na melijk de oplossende werking van het water verminderd en aan de groenten worden niet die bestand- deelen onttrokken, welke er geur en smaak aan geven. Hieruit laat het zich ook verkla ren, dat het onmogelijk is, door zout toe te voegen na het koken, aan de groenten den smaak terug te geven, die er aan ontbreekt. (Hsnr.) 't Was avond en hij moest naar huis, naar vrouw en kind. Snel stapte hij van de tram en liep met verhaasten slap voort, 't Scheeu hem toe dat hij achtervolgd werd. Hij luisterde. Ja 't was zoo. Hij stond stil, de andere ook. Hij ver snelde zijn pas, ook zijn vervolger liep vlugger. In zijn verbeelding ag hij een revolver op zich ge richt of wel een mes, dat werd ge trokken. Hij besloot zich zekerheid te ver schaffen en liep een straat om. De voetstappen volgden. Hij sloeg een toen pad in dat over het kerkhof leidde; de ander hem op de hielen. Hij keerde op zijn schreden terug; steeds hoorde hij zijn vervolger. Emdeliik keerde hij zich om en de man die hem had gevolgd een forschgebouwde kerel stond voor hem. «Wat moet je? Waarom volg je mij?» «Nu, ik moet zeggen mijnheer, dat je een rare manier hebt om naar huis te gaan. Ik moet in de ""straat zijn en toen ik den conducteur van de tram naar den weg vroeg, zei hij, dat ik u maar moest volgen, want dat u daar ook woonde. Maar u loopt den kortsten weg niet, naar ik bespeur I» KOLONIËN. BATAVIA, 15 December. Aan het Atjeh-verslag van 15 t/m 27 November jl. wordt in de Jan. Cl. o. a. het volgende ont leend: Gedurende den verslagtijd werden de versterking Saban en het blok huis Lamara nagenoeg dagelijks beschotenmet de versterking Lamd- jamoe was dit alleen in de laatste dagen het geval; op de versterkin gen Lambaroe en Siroen werd slechts enkele malen gevuurd. Bij het blok huis Lamara werd den 24en Novem ber een Inlandsch fuselier licht ge wond. Op de stoomtram werden nog dagelijks van buiten de linie schoten gelost; vooral was zulks bet geval ter hoogte van Lamdja- moe, Lamara en Lampeneroet, zon der dat hierdoor echter iemand ge wond werd. In den nacht van den 23en op den 24en November trachtten eenige Atjehers in de nabijheid van het Chineesche kamp Penajoeng brand te stichten; hun plan werd evenwel ontdekt en verijdeld. Tusschen de wachthel benden in genoemd kamp en de Atjehers werden eenige ge weerschoten gewisseld, waarna de brandstichters zich uit de voeten maakten. T. Oemar, T. Hoessin Longbata, Nja Makam, c. s., die zich met eene talrijke, goed gewapende bende naar Lambesoi hadden begeven, om wraak te nemen over den moord gepleegd op T. Oemar's vertrouwe ling Panglima Amat, moeten, vol gens ingekomen berichten, de voor naamste hoofden uit den landstreek Lamesoi verdreven en veel goede ren en vee aldaar geroofd hebben Segli werd nog dagelijks bescho ten; voornamelijk had zulks plaats van den kant der Pedirbrug en van Kota Reuteng. Van uit Pekan Sot werd nu en dan met kanonnen en lilla's op onze versterking gevuurd. Den 21en November werd in de versterking één Europeesch fuselier licht gewond. Op de reede van Segli droste een inlandsch matroos van den goever- nementsstoomer Zeemeeuw. De stoomer Luieci begaf zich naar de Westkust om peper in te koopen en keerde met eene kleine lading terug. Er was voortdurend hooge water stand iu de Atjehrivier, welke eens buiten hare oevers trad. De gezondheidstoestand was on gunstig, ziektecijfer hooger, doch sterftecijfer laag. Bij de jav. Cl. is gevoegd een verslag, vermeldende de ver richtingen en bewegingen van Zr, Ms. oorlogsschepen, gedurende het 3de kwartaal 1886. In het bericht omtrent het station van Noordelijk Sumatra wordt het vernielen van prauwen herhaaldelijk vermeld, als er tijding was dat deze verzameld werden voor een aanval op Poeloe Wai. Omtrent Segli leest men o. a Zr. Ms. Rioum bleef gestation- neerd te Pakan Bahroe, ter tuchti ging van dat landschap, en vatte, toen wegens politieke redenen die tuchtiging tijdelijk gestaakt werd, weder post voor Segli tot onder steuning van de benting, die nu en dau hevig beschoten wordt door den vijand. Zr. Ms. Rioum bleef gestation- neerd vóór de benting, ten einde deze, vooral ook met het oog op de uitbreiding en verbetering der palissadeering, de voortdurende aan vallen vau buiten met granaatvuur te ondersteunen; tevens werden de aldaar ter plaatse komende stoom schepen en daaruit gelost wordende goederen, zoomede de uit zee ko mende prauwen aan een streDg on derzoek onderworpen. Zr. Ms. Sambas vertrok den 2en weder naar de Westkust, ten einde in verband met de voorgenomen represaille - maatregelen tegen de staatjes, die Toekoe Oemar steun den of onder zijn invloed stonden, eenige proclamatiën en brieven voor de hoofden der Staatjes over te brengen en daarna ter uitvoering van den inhoud dier proclamatiën de bekruising vau het gedeelte der kust van Kloewaug tot Ketapan Pasir op zich te nemen. Naar peper en naar smokkel-invoer werd herhaaldelijk vergeefs op eilan den en in vaartuigen gezocht. EERSTE KAMER DER STATER-GENERAAL Zitting nan 12 Januari. Slechts enkele oogenblikken kwa men de leden der Eerste Kamer in openbare zitting bijeen, om de mededeeling aan te hooren van de door de afdeelingen gekozen voor zitters en rapporteurs over de Staats- begrooting. Gekozen waren tot voor zitters, de heeren Fransen Van de Putte, Van Tieuhoven, Blussé en Tak Van Poortvliet; tot ondervoor zitters de heeren Van Akerlaken, Storck, Thooft en De Bruijn; tot rapporteurs over de algemeene be schouwingen en hoofdstukken 2, 3, 5, 7B, 10 en 11 der Staatsbegroc- ting en de begrooting van Surina me; de heeren Pijls, Pijnappel, Van Roijen en De Sitter en over de hoofdstukken 4, 6, 8, 9 en de spoor weg- en vesting-begrooting, de hee ren De Vos Van Steenwijk, Van Pallandt, Thooft en Van Naamen. Het onderzoek der Staatsbegroo- ting schijut overigens reeds gereed te zijn, want in afwachting van de gedrukte verslagen ging de Kamer uiteen tot Maandag 2 uur. Alsdan zijn eenige naturalisatie ontwerpen, een prov. belasting in Limburg en de begrootingen van de Algemeene Landsdrukkerij en van bet Burger lijk Pensioenfonds aan de orde. RECHTSZAKEN. Den 18n Januari 1887 zal voor het gerechtshof te Amsterdam te rechtstaan Jolian Adam Hijner, 28 j., commies der 3e kl. bij de pos terijen, geboren te Zwartsluis, wo nende te Hoorn, in hechtenis; ter zake van lo. op het postkatoor te Hoorn, in zijne bezoldiging en aan eenen borgtocht tot een bedrag van f 1000 onderhevige betrekking van commies der posterijen, in welke be trekking hij met andere op gemeld kantoor dienstdoende beambten, on der meer andere werkzaamheden, belast was met het ontvangen van de aldaar door het publiek gestorte gelden, met het inschrijven van die ontvangsten in de daarvoor bestem de registers en het verantwoorden van die gelden aan den directeur van dit kantoor, opzettelijk de, hier onder vermelde, geldelijke bedragen, welke uit hoofde zijner bovenom- ichreven betrekking door het pu bliek, ter overmaking der post, in zijne handen waren gesteld, te heb ben achtergehouden en niet verant woord, doch ten eigen bate aauge wend, en alzoo verduisterd en aan hunne bestemming onttrokken. De bedragen zijn: lo. f 450 ontvangen op 1 Mei 1886. 2o. 150 3 3o. 100 10 4o. 60 17 5o. 50 «1 Juni Ten tweede dat hij in den nacht vau 6 op 7 Juni 1886 in het post kantoor, tijdeus zich in het boven gedeelte van dat gebouw onderschei dene personen bevonden, opzettelijk en met het doel om dat kantoor en de daarin aanwezige hoeken en pa pieren te doen verbranden, opdat daardoor de ontdekking der hier- voren vermelde, door hem gepleeg de bedriegelijke handelingen zouden worden voorkomen, eenige registers, nadat hij ze had geplaatst in of althans in de onmiddellijke nabij heid eeuer aldaar tegen den muur van het kantoor van den directeur taande, van hout vervaardigde kast, waarin destijds eene groote hoeveel heid papier en lak was geborgen, in brand te hebben gestoken. Het gevolg daarvan was, dat deze kast in brand geraakte en het vuur den houten vloer en de houten lambri seering van gemeld kantoor aan tastte, en er dus levensgevaar voor de in het gebouw aanwezige perso nen bestond, totdat de verdere voort gang van het vuur, door de tijdige tusschenkomst van den directeur, is gestuit. Beschuldigde wilde dus in ieder geval opzettelijk de registers, welke op het postkantoor in bewa ring waren en welke hij uithoofde van zijn betrekking onder zich had, vernietigen, ten einde daardoor de ontdekking te voorkomen van de hierboven vermelde, door hem be dreven bedriegelijke handelingen. Vier registers zijn nagenoeg geheel verbrand en dientengevolge vernield. Besch. bekent volledig, maar zegt niet de bedoeÜDg te hebben gehad het postkantoor in brand te steken. Het feit had plaats in den nacht van op 7 Juni 11. Besch. was in het bezit van den sleutel van het kan toor. Zeven getuigen zijn gedagvaard. Als verdediger is door besch. ge kozen mr. S. Katz. De uitgever der N. Roti. Ct. voor de rechtbank gedaagd om een gemengd bericht en een inge zonden stuk in genoemde courant. In het eerste meent een Delftsche dokter te zijn belasterd omtrent den dood van een kind door zijn onvoor zichtigheid, door welken laster, vol gens zijne bewering, hem schade is toegebracht. Het tweede ingezonden stuk betreft de ook elders vermelde zaak der ma- récbaussée te Oorschot, die volgens dat stuk niet op humane wijze twee verdachte personen zoude hebben vervoerd. 1-Iet O. M. eischte twee geldboeten, een van f500 en een van f1000. Gisteren heeft de socialist C. Croll, n a ingevolge oproeping aan het parket van den officier van justitie te zijn verschenen, zich in arrest begeven tot het ondergaan van zes dagen gevangenisstraf, die in de plaats is getreden van de na aanmaning niet betaalde boete van f50, tot welke hij wegens belee- diging van een openbaar ambtenaar bij gedrukt en verspreid geschrift veroordeeld is. Een jaar gevangenisstraf voor één soheut water. - Tegen de knoeierijen met ruw car bol. - Korte Berichten. - Hygiëne en In dustrie. - Geaonde lucht (III). - Feuilleton (Volksdrank.n. int (V) De Wijn). - Melk suikerbereiding (Slot) - Practised Allerlei. - Vraagbord. - Correspondentie en Berichten. Teyler's tweede genootschap te Haar- iem heeft besloten, de volgende prijsvraag uit te scbrijvin: „Een goed geschreven en op de studie in de archieven zoowel als in de bibliotheken berustend verhaal der geschiedenis van Ne derland onder koning Louis en keizer Napo leon tot op het begin van November 1813». Den léden dezer zal te 'a Hage bet eerste nummer verschijnen van een Fransch weekblad ,/Le masque de fer", onder leiding van den heer De Saint Patrick. Het blad heet „royaliste, mondain, littérair, artistique, et humoristique". Men schrijft ons uit Houtrijk en Po- laneu Gisterenavond werd alhier van wego de afdeeling Houtrijk en Polanen der Maat schappij tot Nut v n 't Algemeen eene soiree gegeven, op wilke muziek en zang alsmede letterkundige voordrachten werden uitgevoerd, een eu ander onder leiding van den heer E. A. Kruscmnu uit Haarlem. Het programma bevatte een twaalftal num mers voor piano, viool en zang. dan de dames A. SC. P. v. A.v. d. V J. d. W.. J. A. S, mevr. E. M. v D K., allen van Haarlem, en mevr H. alhier, komt voor de fraaie uitvoering hunner partijen alleszins een woord van hulde toe. Veel bij val werd ook ingeoogBt door den bekwamen violist den be.r J. A, v. D. Niet minder schoon was de uitvoering der pianopartij met de Ballade van Golterman en Grossmiit- tercheu De heer A. v. d. V. Az,, van Haarlem, bracht een tweetal letterkundige voordrachten ten gihoore en W6l: 'de vele oorzaken die in den loop der jaren de zuivere Nederland- sche taal veel van bare waarde hebben doen verliezen". De "Camera Obscura" en andere werken van den voortreffelijken Beets waren volgens spr in hcogst populairen vorm en stijl geschreven, getuige „De Houtverkoo- ping", die sprals zijne tweede voordracht, zeer juist weergaf. De afd. Houtrijk eu Polanen heeft haren leden en gtïutrod.ceerden ditmaal een bui tengewoon aangenamen avond verschaft en ensch-n haar biermede geluk. Den ge- achten spreker en allen die tot het welelagen van den avond medewerkten, brengen wij onzen welgemeeQden dank en roepen hen van harte een „tot weerzien" toe. IMHTBEBICNTEII. AMSTERDAM, 13 Jan. D*v\"-5ti -dpupeien waran als volgt: Frier Jammen fo.a 3.10, dito Franeker i 2 0 a 3.—; dito Engelsche f2,25 a 2 30; dito Hamburger f 0.a 0. Zeeuwsche spulscbe Jammon f3.20 a 3,80; dito Flakkeei'«in f2 80 a 3.20; dito Blauw® f 3.10 a 3.2 Geld. Blauwe f 3.20 a 0.—, dito Roode {2.U0 SS.üOr, Pruisische Ham burgers f2.70 a Duin Zaud f3.— a 5.-—; Friesche L' u u;s f0 a 0. Saksische Jammen - a 0 - Pruisisch'© Roode f2.10 a 2: 1 i 'ie Roode f2.60 a 0.—, FH f0.— a 0.—Groninger Til, i 0,a 6.Zeeuw sclie Groene Jammen f0.r 0. Aangevoerd 0 verache ladingen. Suiker. Biet en Geraffineerd prijshoudend. Petroleum. Loco f 8.20 E. Febr. f 8 E. Mrt Mei f7.85 E. April/Juni f 7-7f> E. Sept./ Dec. f 8 E. Consumtie f9.60. iarwe op ievermg lager. Mei f 227. Rogge onveranderd, per 2100 kg. ac. z. k. Taganrog f132, r^loteermg de Commissie voor den •sajihandei. Uogga op levering prijshoudend Mrt f128. Mei f 130,131. Noteering M-mn® Thole. Koolzaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad onveranderd. Raapolie prijshoudend; vliegend per 100 KG. f 223/4. lo. Mei f231/*. Lijnolie traag; vliegend per 100 KG. f 221/sj 221/.,. lo. Febr. f 22'/s. lo. Maart Mei f 227s» lo. Juni/Aug. f 223/<. lo. Sept.'Dec. f229/f« Raapkoeken f70. a 84 per 1040 stuks. Lijnkoeken f8.— a 12.50 per 104 stvJks. do - :run gehouden Veemarkt waren aan,; 162 vette k veren, le kwaL 0 90 2e Kwal. f 0.65 per kg. 1 Gras- f i 44 nuchtere dito f6 a 13.0 sehapen en lammeren f a 0 Ham- urger Varkens a ets. per kg. 140 vette ■«arkens 36 a 41 ct. per kilogram; Obiggen a 0 paarden fa runderen, ie kwal. f0.- 2e kwal. f0.3e kwal. 10.per kg. melk- en kalfkoeien f a p. st. Alkmaar, 11 Jan. Ter veemarkt aange voerd 0 paarden 101 vet.te kalveren, 9 nuchtere dito, 269 Bchapenlammeren, 20i vette varkens, 0 magere dito biggen, 0 bokken en geiten, 1 runderen Okl. bokjea, 0 Graskalveren. 0 Ezel. De prijzen waren als volgtvette kalveren f 40 a 125 nuchtere dito f 8 a 15, schapen f 18 a 32 lammeren f Oh 0, vet te varkens 34 h 42 cents per Va kg., magere dito f 0a bokken ©n gaitenf 4 a 8 runderen f 150 f paarden f a biggen f 0 a 0.—kl. bokjes f0.a 0.— graskalvereD f a Ezel f a allen per stuk. 13Jan 675 ysr f 12.25, Amst. -av.g 180, id*m door de K. u Vsraeniging f 1 80 STiSKÏAARTBEBItHTifê. Het stoomschip //Oranje-NasBau", kapt. Lackroey, vertrok 12 Jan. van Amsterdam naar Westlt»dië. LETTEREN EN KUNST. Inhoud 3e jaargang Nw. 6 van betMaand blad tegen de Vervalsching van Levensmid delen en Handelsartikelen". De jeneverknoeie rijen in verband met de accijnsverhooging. - Onderzoek van levensmiddelen en handels artikelen gedurende de maacd December. - LEGER EN VLOOT. De door de Amsterdamsche scherpschut ters vereenigingen //De Schietschool"*De Amsterdamsche Studenten schietvereeniging", //Claudius Civilis" en //Neerland's Burger wacht" uitgeschreven provinciale sehietwed- ttrijd, wordt Zondag Maandag en Dinsdag

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3