1 ADVERTENTIËN' ABONNEMENTSPRIJS: Versehijnt Dagelijks Bijgenomen Zon- En algemeens Feestdagen. Humoristisch Zondagsblad. AMiiiMKiV OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. BINNENLAND. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal mullum van hit Taviljotn. Ingang aan de Dreefi(jdo 2s denr. Geopend dagel\jas van 10 tot 4 nor. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandecho Maat.ehapps ter berorderlug ran NUverieid bebbsl si dartoon 7an diploma vrijen toegang, donatenra met geielaebap, ieden met 1 dame. Multum van kuntinijvtrhtid op hit Pavilion. Ingang rroutzijdo \au et Paviljoen op bet terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot ti persoon Douatenrs e- Mender Nedorlandsoho Maatschappij bevordoring van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, dooatenrs met gezelschap, leden met 1 dame. Suuhoppilijk muuum voor kerkelijke oudheid knust en gesch'iedouis voorn' tan Nederland en meer bjjionder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 68. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, van 10—5 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel iaar' j 1 golden. Multum ier tad Haarlint op hit Kaai hou. Geopend van 15 April tot li October allo werkdagen van 10—4 oor, van 16 October tot 14 April op die dagen van 10—S unr tegen betaling van 25 cents per persoon alleen on fandagen kosteloos vaa 121 nur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beueden de 8 jaren worden in bet geheol niet toegelaten: kiudoron van S tot 14 laren niet dan onder behoorlijk geleide i itfljrt nullum its dl Vamltraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen van 115 nur. Tiyltri bibliothlik. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nur. Stadibïbliolhitk Printtnkor Gsooecd Wotnidag oh Zaterdag van snur. Orgel-lexpeling in da Qroota Kerk. Dintdag van i2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt.) vrjj. J' r ran 15 regel» 25 Ceut; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen totmiddags 12 umr) Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Oinérale de xublieite Etrangère Q. L. BA TJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., F ar ij:, 31bi: Faubourg Montmartre. Bij dit nummer wordt aan de geabonneerden op het Humoristisch Zondagsblad No. 25 toegezonden. Abonnementen kuunen niet dan bij het einde van elk kwartaal wor den opgezegd. Zij die zich abonneeren kunnen tegen betaling de uommers van af No. 1 bekomen. DE ADMINISTRATIE. Het amendement van Von Stauf- fenberg, om het door de Duitsche regeering gevraagde cijfer der leger- sterkte in vredestijd voor 3 jaren loe te staan, is bij hoofdelijke stemming met 186 tegen 154 stemmen aan genomen. De conservatieven, de Reichsparlei en de Dationaal-libera- len stemden daartegen. De sociaal democraten, de meeste Elzassers, en de Deen Jobannsen onthielden zich van stemming. De rijks-kanselier las daarop terstond eene keizerlijke boodschap voor, waardoor de Rijks dag ontbonden wordt. Bij keizerlijke verordening zijn de verkiezingen voor den Rijksdag op 21 Februari bepaald. De Daily News seint uit St. Pe tersburg, dat de Russische regee- riDg de candidatuur van den prins van Mingrelië heeft opgegeven en thans voorstelt de volgende oplos sing der Bulgaarsche kwestie: De regenten zouden aftreden, waarop de Sobraoje een tweemanschap zou de beuoemen, bestaande uit Grekoff en Zaukuff; dezen zouden dan de Sobranje ontbinden en nieuwe ver kiezingen uitschrijven. Speciale Turk- scbe en Russische commissarissen ELISABETH WERNER. Naar hel Dnitsch door Gerda. 21) Zij droomde, droomde met bran dende open oogen, en uit den wal menden rook doemden beelden voor baar op, die ver van den nacht en de eenzaamheid van dit uur ver wijderd wareneen landschap, ver, heel ver af, in den gouden zonne schijn, met een donkerblauwe lucht, hooge bergtoppen, vloeiende rivieren en in de verte de blauwe, golvende zee in den morgennevel gehuld! En boven dit alles zweefde een gelaat, dat met strengen ernst, met een scherp verwijtenden blik op haar neerzag, gelijk in dat oogenblik op zouden het tweemanschap bijstaan tot de verkiezing van den nieuwen vorst. De Standard meldt uit Philippo- pel dat de Bulgaarsche regeering aan de grenzen maatregelen neemt tegen eeue gevreesde overrompeling door aldaar opgehoopte Turksche troepen, die den terugkeerenden Zankoff zouden vergezellen en bij staan. De Bulgaarsche regeering ducht eene Russisch-Turksche com binatie om Zankoff tot Turkschen oppercommissaris in Bulgarije te maken met dictatoriale macht. Al lerlei avonturiers stroomen reeds naar Constantinopel om aan de ver wachte expeditie deel te nemen. Het congres der Vereen. Staten van N. A. heeft een wetsontwerp aangenomen, strekkende totophefflog der Mormonen-kerk, en uitroeiing der veelwijverij in Utah. Het wets ontwerp stempelt de veelwijverij tot misdaad en verklaart de polygamis- tische Mormonen onbekwaam voor uitoefening van het kiesrecht. Het vrouwenstemrecht in Utah is afge schaft alle Mormoonsche financieels hoofd-instituten zijn opgeheven welker gerechtelijke likwidatie aan den advocaat-generaal is opgedra gen. Sommige deskundigen betwij felen de rechtsgeldigheid dezer op heffing. De gedelegeerden der Iersche Nationale Liga in 25 staten der Unie zijn Donderdag te Cincinnati ver gaderd geweest en hebben de vol gende resolutiën aangenomen: lo. om het nationalistisch veldtochts plan in Ierland te steunen; 2o. aan het Iersche volk weder toe te zeg gen den vollen steun der Liga ter verkrijging van politieke onafhan kelijkheid en van de noodige her de rotshoogte, en toch had juist dat oogenblik over het lot van twee menschen beslist. Zij hadden elkander sedert dien stond niet wedergezien en de schei ding ging gepaard met vijandschap, want de beide partijen, waartoe zij behoorden, stonden thans tegen el kander over in een strijd op leven en dood. En tach dit gelaat, dat zij in den wakenden droom zag, ver loor steeds meer zijne scherpe trek ken, het veranderde langzamerhand en eindelijk zag zij in den walmen den rook nog twee oogen, de hel dere, klare oogen van Gerald von Steinach, en deze spraken niet meer van haat en vijandschap, maar van dat eene, dat in dat oogenblik ont waakt was om nooit weder in te slapen. Daar viel een doorgebrand stuk hout in tweeën, de andere stukken vielen mede, zoodat de vonken naar alle zijden heenspattenDanira ver vormingen 3o. de inmenging der Britsche regeeriug in de Iersche landkwestie af te keuren; 4o. om Engelauds beleid in Ierland te brand merken als eene wraakgierige dwin gelandij; 5o. een beroep te doen op het Amerikaansche volk, om zijn hernieuwden steun en zijne sympathie voor de Iersche zaak. De werkstaking der arbeiders in de Amerikaansche steenkolenmijnen breidt zich in de mijndistricten uit; steeukolennood bedreigt Boston en New-York. Haarla n, 15 Januari 1887. Door B. en W. alhier is Donder dag overgegaan tot de openbare aanbesteding bij inschrijving in 2 perceelen van het stellen van drie bij de gemeente voorhanden Port- land-cementputten, het leggen van 70 M. riool van Portland-cement, het leveren en leggen van 95 M. hardsteenen trottoirband, het maken vau zinkputten met spruiten, het leggen van bestratingen aan de Kmderhuisvest, de Nieuwe Gracht, het Nassaupleiu, de Gedempte Kraaijenhorstergracht euz. Rammg le perceel f 10.745, 2e perceel f2000. Ingekomen 8 inBChrijvingsbiljetten, waarvan het laagste, voor het le perceel f 10.067 en voor het 2e per ceel f 3193. Uitspraak over 8 dagen. Met 7 Februari a. s. wordt de rijksveldwachter der 3e klasse J. M. W. Noordhof, van Hilversum verplaatst naar hier en de brigadier titulair H. P. B. Bossong van hier naar Hilversum. - Voor eenigen tijd hebben wij medegedeeld, dat de graaf van Bent- schrikte en keek verstoord op. De droom hield haar zoozeer in beslag, dat zij een paar seconden noodig had om zich te herinneren waar zij was, maar de omgeving riep haar spoedig genoeg tot de werkelijkheid terug. Jawel, dit kleine, sombere ver trek met zijne naakte muren en het armoedige huisraad, met die van rook vervulde, benauwde atmosfeer, dat was het tehuis, waarnaar zij van kind at verlangd had en dit leven, dat dag aan dag met zwareD, groveu arbeid werd doorgebracht, waaraan al wat naar ontwikkeling zweemde, vreemd bleef dat was de vrijheid, waarvan zij gedroomd had. De pleegdochter van den komman- dant, die in zijn huis door alle weelde van rijkdom en beschaving omringd wa*, leerde thans inzien wat zij had prijs gegeven en wat zij er voor in de plaats gekregen had. Obrevic had heim, die gehuwd is met de zuster van H. M. de Koningin, op een jachtpartij op Zr. M's. landgoed «het Loon eeu fraaie reebok heeft ge schoten. Z. M. heeft de beide onder voorvoeten van dien bok doen be reiden en in de fabriek van de firma J. M. van Kempen en Zonen te Voorschoten een stel zilveren voor- snijlepel en vork doen vervaardigen, waarvan de met zilver gemonteerde hertepooten de grepen uitmaken. Deze voorwerpen zijn aan Z. M. afgeleverd, die ze aan den Graaf en Gravin van Bentheim ten geschenke heeft gezonden. De heer F. W. Mondriaan ontwikkelt in het Daghl. van Z.-H. en 's Gr. het denkbeeld om de siga ren te belasten. Hij geeft daartoe in overweging sigarenzegels te ma ken, in den trant van postzegels, en die op de sigaren te plakken. Als die zegels de waarde hadden van een halven cent zou, volgens zijne berekening, de Staat daardoor jaarlijks ruim twee millioen ontvan gen. De zegels zouden van zooda nig papier moeten zijn, dat, wanneer zij van de sigaren werden afgeno men, zij verschrompelden en voor verderen dienst onbruikbaar werden. De heer Mondriaan grondt zijn berekeningen op de onderstelling, dat er 600,000 rookers in ons land zijn, die gemiddeld twee sigare.n 's daags rooken, dat is dus 1,200.000 per dag, of 438 millioen per jaar. Behalve de sigaren zou men ook belasting-etiketlen kunnen aanbren gen op cigaretten-doozen, pakjes fijne tabak, zoogenaamde geheime geneesmiddelenblikjes verduur zaamde lekkernijen, aanplakbiljetten en wat dies meer zij. Blijkens bij de regeering inge komen bericht zal van 15 Mei tot 15 October 1887 te Toulouse eene de waarheid gesproken; hier gold slechts de man alleen, en alleen voor hem bestond het begrip vau vrij heid, hoe woest en baudelo s die ook zijn mocht. De vrouw was alleen maar de eerste zaak in huis; slechts het lastdier, dat de bezwaren van het huishouden droeg en daarbij aanhoudend in slaatsche vrees voor haar strengen man en gebieder beef de. Zoo eischte het nu eenmaal de gewoonte hier, en wie tot dit volk behoorde moest daarvoor bukken. Nochtans, het was het lot dat zij zelve gekozen had en de sterke wils kracht van Danira bedwoDg den afschuw, dien zij van deze omge ving en deze behandeling had. Zij droeg het zonder te klagen; maar nu kwam het andere, dat veel moei lijker was. Zij werd tot vrouw be geerd door een mau wiens ruwheid en woestheid zij genoegzaam kende en daarmede ging het laatste over blijfsel van hare zelfstandigheid ver tentoonstelling gehouden worden van nijverheid, landbouw en schoone kunsten. Ten aanzien der electriciteit, van het gas, van den wijnbouw en van de bakkerij in het algemeen, draagt deze tentoonstelling een internatio naal karakter. Voor het verkrijgen van nadere inlichtingen worden belanghebben den verwezen naar de Nederland- sche Maatschappij ter bevordering van nijverheid te Haarlem, aan welke het prospectus dier tentoonstel ling is toegezonden. De afdeeling Amsterdam der «Hollandsche Maatschappij van Landbouw» vergaderde Donderdag avond in Eensgezindheid. Als spre ker trak op de heer A. van Namen Hz., uit Zwijndrecht, met een on derwerp, getiteld: «De cultuur van groenten in de verschillende deelen van Nederland». Nadat spreker het begrip «groente» had verklaard, er op wijzende hoe dit woord in verschillende landen verschillend wordt begrepeD, ver klaarde hij de vier methoden der groententeelt, en welde Noord- hollaudsche methode, in den regel in 't groot gedreven en zich bepa lende tot de teelt van slechts eenige soorten; de Zuidhollandsche me thode, waarbij ook fijoere soorten worden geteeld; de speciale groen tenteelt, zooals van augurken in de Beemster; de Zwijndrechtsche me thode, alleen toegepast op produc ten, die ter verzending naar het buitenland dienen. Na nog over de verpakking en verzending der groenten te hebben gesproken, sloot de voorzitter, onder dankbetuiging aan den spreker, de vergadering. In het vervolg zullen gevan genen, die onder geleide per spoor loren. Nog gaf Marco's hevige harts tocht haar macht over hem, nog bukte hij voor den invloed eener na tuur, die ver hoven hem stond, en het onbereikbare bekoorde en lokte hem slechts zoolaug, als het onbe reikbaar bleef. Was zij eenmaal in zijn bezit, dan zou de oude tirannie weer in hare rechten treden, en zijn vrouw zou geen beter lot hebben dan de andere. Vroeg of laat moest zij eene keus doen tusechen hem toe te behooren of het huis te ver laten van haren broeder, die, door zijn vriend geprikkeld en getergd, zeker dit middel zou beproeven om haar te dwingen. Dan zou zij verstooten worden door haar eigen volk, voor hetwelk zij alles had opgeofferd. Zij zou zoo min hier als daarginds een tehuis hebben Danira was opgesprongen en liep in het vertrek op en neer, alsof zij bang was voor hare eigen kwellende

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1