bieding ter bezichtiging van het I op 3 Januari jl. naar Turkije ver welgeslaagd borstbeeld van Hare trokken, in de betrekking van chef- 11 T*1- TïTiii._i bloemist bij een aanzienlijk Turksch bloemenliefhebber, in de omstreken van Constantinopel. De heer A. Dekkers, broeder van den eerstgenoemde, vervult reeds sedert een drietal jaren een derge lijke betrekking daar te lande. Tot deelneming aan de inter nationale hardrijderij op schaatsen zijn naar Hamburg vertrokken, van wege den Ned. schaatsenrijdersbond, T. B. Veninga te Leeuwarden en B. Kingma te Grouw, en, voor reke ning van eenige particulieren, Wiebe de Vries te Oenkerk. Mede vertrokken derwaarts de hh. J. v. Buttingha Wichers, te Leiden, le secr.; baron de Salis, te Amster dam, 2e secr., en H. J. Diephuis, bestuurslid van den Nederl. sehaat senrijdersbond. {Leeuw. Cl.) Ons wordt van wege den Ne derlandschen Schaatsenrijdersbond medegedeeld, dat de hardrijderijen te Slikkerveer zijn vastgesteld op Woensdag en Donderdag 18 en 20 Januari a. s., na afloop van den wedstrijd te Hamburg, van welken verschillende hard- en schoonrijders herwaarts komen. De wedstrijd te Hamburg heeft heden plaats. (N. It. Ct.) Koninkl. Hoogb. Prinses Wilhelm! na, dat H. M. met veel belangstel ling had gezien. Vermoedelijk zal de Tweede Kamer reeds vroeg in Februari den parlementairen arbeid hervatten. Men noemt zelfs reeds den 8n dier maand, doch die datum is nog niet zeker. Betreffende de jaarmarkt ten behoeve der gezondheids- en vacan- tiekolonies op 17, 18 en 19 Februari e. k. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, deelt het Handelsblad nog het volgende mede: Het hoofd-comité bestaat uit de heeren: mr. G. van Tienhoveu, eere voorzitter; mr. W. van der Vliet, voorzitter; Johan H.Schmitz en mr. C. J. den Tex Bondt, penningmees ters. Verder de heeren Jac. Anker smit, H. Gompertz, D. H. Joosten, prof. dr. A. Pierson, mr. M. J. Ri- koff, A. Salm GBzn., Jan Springer, prof. dr. B. J. Stokvis, Martin Wolff, hoofden van de sub-comité's, D. A. Kool en D. E. van Lennep, secretarissen, en de jheeren F. A. Ankersmit, P. A. Bundten en jbr. mr. C. J. den Tex. Het plan bestaat om Donderdag 17 Febr. des avonds te S uren, de jaarmarkt te openen met een kinder feest, waartoe o. a. de heeren Mar tin Kalff en Justus van Maurik Jr, hunne medewerking hebben toe gezegd. De Vrijdag zal voornamelijk voor den winkelverkoop gereserveerd worden, tooneelvoorstellingen en voordrachten, waartoe zich sub-com missies,bestaande uit de heerenprof. dr. B. J. Stokvis, mr. J. N. van Hall, J. van Maurik Jr., J. M. Rós sing, S. J. Bouberg Wilson, en de heeren D. H. Joosten, Joh. M. Mes- schaert, en Julius Röntgen gevormd hebben. Terwijl gedurende der Zaterdag de gewone vermakelijkheden zullen plaats hebben, zal daaraan eene groote feestviering ter eere van den 70sten verjaardag van Z. M. den Koning worden vastgeknoopt. De zaal zal feestelijk versierd worden, overeenkomstig de plannen opge maakt door de heeren A. Salm GBzn., en Jan Springer architecten. Ruim 80 dames hebben zich reeds bereid verklaard den winkelverkoop gedurende die dagen op zich te ne men, onder leiding vau het dames comité voor winkelverkoop, bestaan de uit de dames: mevr. Ch. Bois- sevain, mevr. Eltzbacher Raffalo- vitch, mevr. Van HeekerenLaurin, mevr. Hooft van VreelandBicker, mevr. C. J- den TexBiben en mevr. O. Vas VisserVon Hemert. Aan de leden van den Raad van Amsterdam is door den burge meester toegezonden een uitvoerig rapport betreffende de ongeregeld heden on Zondag 25 en Maandag 26 Juli. Naar wij vernemen, is de 3 pet. obligatie leening, groot f 85,000, ten behoeve van de Rotterdamsche Vereeniging voor gymnastiek- en Zwemscholen, geheel geplaatst. (A'. R. C De arrondissements-rechtbank te Rotterdam heeft Zaterdag J. C. Nijgh, directeur-uitgever der N. R. Ct-, van het hem ten laste gelegde vrijgesproken, op grond opzet om te beleedigen niet aanwezig was. De heer J. Dekkers, oud leer ling der voormalige Tuinbouwschool Linnaeus» te Watergraafsmeer, is omgeslagen en gezonken, is thans het vaartuig teruggevonden. Met behulp van een duikertoestel zal men trachten het schip boven te krijgen. TeLeidenheeft de jongste sneeuw bui f900 aan de stad gekost, voor buitengewone reiuigingsmaatrege- len. jl. Zondag gepleegd, is door de rijkspolitie te Kessel aangehouden. Hij is een oud bekende der justi tie, J. Verhagen uit Heijthuizen. Hij is herkend door een meisje, dat hem zag tijdens hij den diefstal pleegde. Dat het geene aanbeveling ver dient koeien en schapen per spoor in denzelfden veewagen te vervoe ren, bleek Vrijdag overtuigend, daar een schaap, eigendom van den vleeschhouwer W. te 's Hage, dat van de veemarkt te Leiden in gezi schap van koeien per Holl. spoor naar 's-Hage verzonden was, bij aankomst bleek te zijn doodgetrapt. Dezer dagen zullen 1 sergeant, 1 korporaal en 2 man van hetreg. gren. en jagers (allen schaatsenrij ders) ter beschikking van (le po litie te 's Hage worden gesteld, om behulp/aam te zijn in het hand haven der orde bij den te houden wedstrijd op schaatsen aldaar. De rijksambtenaar Buitenhuis, te Sittard, die vóór eenige weken door een smokkelaar, thans te Maastricht in hechtenis, in de beenen werd ge schoten, is nog zeer lijdende aan zijn wonden, die een hevige ver zwering ten gevolge hadden. Uit Aalsmeer wordt gemeld: Sedert veertien dagen is de vaart op Amsterdam gesloten. Maandag jl. hebben de 6toombooten van Cars- jens eene poging gedaan om door het ijs te breken, maar zij konden het niet verder brengen dan tot de Nieuwe Meer. Beter gelukte dit een paar dagen later in de richting Lei den, zoodat men thans toch van hier kan komen. Het is te begrijpen, dat er ver langden uitgezien wordt naar bet tot stand komen der tramverbindiug met Amsterdamin het hartje van Hollaud gelegen, is Aalsmeer, in een tijd als deze, van de wereld af gesloten. Uit Amsterdam meldt men: Behalve het reeds bestaand par ticulier abattoir in de gemeente Diemen, zal eerlang eene tweede dergelijke inrichting het Amster- damfche abattoir concurrentie aan doen. Het plan bestaat om baar in Nieuwer-Amstel op een uitnemend gelegen punt op te richten. De Noorsche rijder Werner is te Amsterdam aangekomen. donkere vertrek paste. Danira's schoonheid kwam thans eerst tot haar volle recht, nu zij de kleederdracht van het land droeg, die met hare schilderachtige kleu ren en vormen als voor haar ge schapen scheen. De zwarte vlech ten hingen golvend neder in hare geheele zwaarte en dikte, en vrij, ongedwongen en trotsch was ook de geheele gestalte, als bevrijd vau den last eener afhankelijkheid, die jaren lang op haar gedrukt had, bsvrijd van de boeien der dankbaarheid, die het verstand haar opdrong, terwijl zich het hart er altijd tegen bleef verzetten. Het was de dochter van den verslagen hoofdman, die het oogenblik waarin zij zich zelve ver gat reeds overwonnen had, en nu met al den trots baars bloeds en harer afkomst tegenover den man stond, dien zij nu eenmaal als den vijand haars volks beschouwde. Mij dunkt, mijnheer von Stei- Uit Tessel wordt gemeld: Gedurig ziet men hier van den Zeedijk, tusschen het voorbijdrij vende ijs bakentonnen meevoeren. Overigens passeert er weinig ijs. Des daags levert de vaart tusschen het Nieuwediep en hier dau ook weinig bezwaar. Schippers zijn van meening, dat men zelfs naar Harlingen zou kunnen varen. De haven zit hier overigens vol met ijs. De heer Stakman Bosse, Burge meester der gemeente Helder, had het ongeluk nabij het Raadhuis op de gladde straat te struikelen, ten gevolge waarvan zijn linker-boven- arm ernst'g gekneusd werd. Ten Raadhuize werd hem door dokter Peltzer de eerste geneeskundige hulp verschaft. Uit Stellendam wordt gemeld: Niet ver van de plaats, waar den 15n Dec. 1886 de hoogaarts, beva ren door wijlen schipper Van Es, is Vijf weezen uit de weesinrichting te Neerboscb, zijn naar Noord-Ame rika vertrokken om zich te Grand Rapids te vestigen, drie als timmer lieden, één als meubelmaker en één als tuinmaD. Twee weezen zijn reeds te Oranje City gevestigd waaronder een, die eenigen tijd in de Transvaal bad doorgebracht, maar van daar moe-t terugkeeren, omdat hij in zijn onderhoud niet kon voor zien. Ten huize van denkoffiehuishou der Jan van Wezel Az. te Henge- loo, tegenover het station van den S. S., bad Vrij dagnacht een brutale diefstal plaats. De dief of de dieven (waarschijnlijk zijn net er twee ge weest) hebben zich door opschui ving van een der aan de zuidzijde der wouing aanwezige ramen toe gang tot de gelagkamer weten te verschaffen, waar zij het licht schij neu ontstoken te hebben. Met be hulp vau valsche sleutels hebben ze de geldlade van het buffet geplun derd en daaruit circa 150 aan zil veren munt ontvreemd; de nikkel- munt tot zelfs de kleinste werd stolen, daarentegen de Ned. 27» en 1 ct. stukkm onaangeroerd gelaten Ten slotte schijnen zij zich vergast te hebben aan koud. vleesch, de overblijfselen althans lagen op de tafel in de gelagkamer. De secretai re en de linnenkasten waren open gebrokeD, doch daarin schijnt niets van de gading der dieven te zijn geweest. De politie was Zaterdag- dagochtend 6 uur reeds druk in de weer de daders op te sporen, doch tot dusver heeft dit niet mogen ge lukken. Te Heeg is eene alleenwonende oude vrouw door het omvallen van een petroleumlamp in brand geraakt, De toesnellende buurvrouwen jam merden luidkeels, doch niet eene was beraden genoeg pogingen het werk te stellen om den brand te blusschen. Gelukkig hoorde haar nabij wonende schoonzoon het ge jammer en kwam nog juist bijtijds om het oude mensch te redden. Ze heeft evenwel zware brandwonden gekregen. De vermoedelijke dader van den kerkdiefstal te Baexem (Limburg), nacb, dat wij op eene te eigenaar dige wijze gescheiden zijn, om dit weerzien met vreugde te kunnen begroeten, zeide zij eindelijk. Zij sprak op den ouden, ijskouden toon, die er geheel op berekend, was dat onbewaakte oogenblik uit te wis- schen, en hij bereikte ook ten deele zijn doel. De houding van den of ficier werd ook koeler en afgeme- tener, toen hij antwoordde: Beschuldig het toeval van dit weerzien, niet mij, juffrouw. Ik her haal het u, dat ik niet vermoedde wie zich hier in deze woning op hield. Mij riep alleen mijn plicht hierheen. Daar twijfel ik niet aan. Wij zijn er immers aan gewoon de troe pen in ons vaderland te zien; gij vindt trouwens slechts vrouwen en kinderen hier om tegen te vechten. Die men onbezorgd heeft ach tergelaten, omdat men weet dat wij ons niet vergrijpen aan de weerloo- Zaterdag herdacht te Enschot Jo hanna Storimans, wed. van den heer J. Vugs, in leven burgemeester van Berkel e. a., haar 99sten geboorte dag. (T. C.) Te Hanetacg woont een echtpaar, waarvan de man 99 en de vrouw 91 jaar oud is. Zij zijn 74 jaarge trouwd, en beiden genieten eene goede gezondheid. Uit de gemeente Ouddorp ver trokken in het afgeloopen jaar niet minder dan 109 personen naar Amerika. GEMENGD NIEUWS, Wijlen mevrouw Ulysse Tré- lat, de weduwe van den oud-minis ter van dien naam, die onlangs in den ouderdom van 84 jaren over leed, heeft aan de stad Parijs twee millioen francs, nagenoeg haar ge heele vermogen, nagelaten. Zekere Demazels, melkboer te Moissac (Frankrijk), had een stier, die als woedend bekend stond. Eens in het weiland komende, vloog de stier op hem toe en gooide zijn meester in den hoogte, om hem toen verder te stooten. Demazels wist het dier bij den tong te grijpen, mee- nende hem daardoor te zullen be dwingen, doch het woedende beest rukte zich los en stiet hem toen in de borst en reet hem den buik open Toegeschoten landlieden schoten op den stier, die toen vluchtte, maar Demazels was zoo deerlijk gehavend dat hij kort daarop overleed. De gendarmen hebben het beest met geweerschoten afgemaakt. De sneeuw blijft in het Zui den van Frankrijk belemmeringen veroorzaken. Het spoorwegverkeer met de si ad Pau is geheel afgesne den; te Vals, Largentière en Aube nas ligt de sneeuw een meter hoog Een trein op weg naar Sisteren bleef in de sneeuw steken en daar de tele graaf-gemeenschap verbroken was en men derhalve geen hulp kon ontbieden, kon de reis eerst den volgenden dag worden voortgezet. Met veel moeite is het verkeer met Nimes nog gehandhaafd. Wanneer een plotselinge dooi mocht invallen, zijn in deze streken, bij het smelten der sneeuw op de hoogten, weer overstroomingen te wachten. Een zekere vrouw Francisca Giovagnoni meende dat zij van een rijke overleden bloedverwante zou erven. Toen zij nu tot de weten schap kwam zij geheel onterfd was drong zij de kamer binnen waar het lijk lag en mishandelde dit op ergerlijke wijze. De rechtbank te Ancona veroordeelde haar daarvoor tot twee maanden gevangenisstraf. Door het barsten van den stoomketel op den torpedoboot no. 18, te Brest, werden Vrijdag 14 personen gedood. zen. Maar wij hebben in allen ge valle te doen met de manneD, wan neer zij uit hunne veilige hinderlaag op ons aanvallen. Wij zijn in den oorlog! zeide Danira korlaf. In den strijd trekt men partij van elk voordeel. En wie heeft ons den oorlog opgedrongen Wij hebben hem waar lijk niet gezocht; maar het is hier te doen om eene wet, die wij niet mogen prijsgeven, en die door het geheele volk erkend wordt. Uw volk |isBhet eenige, dat weigert ze te er kennen. Omdat de vrije zonen der ber gen zich niet kunnen en willen bui gen onder het juk. Gij beproeft ver geefs hen te dwingen. De woorden prikkelden meer dan noodig was, want het teeken van een kwalijk verborgen toorn, het vuurrood, kleurde reeds lang het voorhoofd van den jongen officier, en zijn antwoord luidde scherp: Het klooster te Fronfroide, departement Aude, is voor een paar dagen 's avonds te negen ure door eene gewapende bende roovers, 10 of 12 man sterk, aangevallen. Om in het gebouw te komen, waren zij over den muur van een terras geklommen en hadden zij met het pistool in de hand den portier be volen hun de sleutels over te geven. schijnt geweigerd te hebben, want de roovers maakten zich mees ter van de sleutels. Zij drongen toen het vertrek van den overste binnen en eischten van hem de overgave van het aanwezige geld. De overste opende de secretaire en liet hun zien dat de kas ledig was. De roovers eischten nu 10,000 fr. van hem, onder bedreiging van hem te zullen doodschieten indien hij weigerde. «Je bent maar met uw tienen of twaalven», zeide de overste, «maar wij tellen zestig man.» Met behulp van den portier luidde hij toen de klok om de monniken bijeen te roepen. De roovers namen nu de vlucht. Men vermoedt dat het Spanjaarden waren. Het tijdschrift the Engin eer meldt dat men thans in Engeland het bordpapier bij het boekbinden vervangt door metalen platen. Deze nouveauté is daar bekend onder de benaming van British Pellisfort- banden. De metalen platen worden uit zeer dunne metaalplaten gesne den. die speciaal daarvoor vervaar digd en toebereid zijn. De band kan gebogen en dan ook weder gevlakt worden zonder veel moeite. De le deren ruggen worden aan de platen bevestigd, en het zoo gebonden boek verraadt de stof der banden niet anders dan door de dunheid er van. In le Petit Lyonnais komt het volgende bericht voor: «Een dubbel schot». Toen de heer Chapon, zoon, bij ongeluk een aan de zoldering opgehangen ge weer liet vallen, giDg een schot af en de lading kwam gedeeltelijk te recht in den rechtervoet van zijn zuster; het andere gedeelte der la ding doodde een kat, die zich onder den schoorsteenmantel warmde. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. In Oostenrijk zullen voortaan geen paspoorten meer geldig zijn, tenzij deze, behalve het signalement ook het photographisch afbeeldsel voeren van den persoon op wiens naam zij gesteld zijn. Woensdag heeft te Lausanne eene vergadering plaats gehad van afgevaardigden der kantons Vaud, Tribourg en Valais, die belang heb ben bij de doorgraving van den Simplon. Deze kantons zullen acht millioen fres. bijdragen. De Confederatie zal vier en een half millioen geven. De Zwitzersche en Iialiaansche gemeenten, die bij het plan belaDg hebben, zullen de overige drie en een half millioen geven, noodig om de onderhandelingen te beginnen voor deze belangrijke zaak. Te Aken ontstond Vrijdag een hevige brand in een groote kruide nierswinkel, waarbij twee knapen van 12 en lt jaar omkwamen. Kyllburg is in de vorige week een grenadier geopereerd, die in 1870 bij St. Privat een kogel in het lin ker scheenbeen kreeg. Sedert dien tijd had de man met den 30 gram zwaren kogel in zijn lichaam rond- geloopen. De wapendienst wordt door ons beschouwd als eene eer, niet als een juk! Ten minste is hij een plicht. In de bandelooze willekeur die uwe stamgenooten vrijheid noe men, bestaat niet eens het begrip van plicht; het moet hun eerst ge leerd worden. Maar wij zullen het hun leeren, reken daarop, juffrouw. Ik mag zeker wel veronderstellen, dat gij van de jongste gebeurtenis sen onderricht zijt en weet, dat de uitslag vau den opstand reeds be slist is. Danira wist het, zij had het zelfs een uur geleden tegen Marco ge zegd maar zij had het voor al het geld der wereld niet toegestemd te genover dezen man, en met den trots der wanhoop antwoordde zij Beroem u niet te vroeg op uwen zegepraal! Nog houdt Marco Obrevic zich staande, en met hem de besten van ons volk. Zij kunnen bezwijken, onderwerpen zullen zij zich niet. Gerald ontstelde op het hooren van dezen naam en een bijzonder sombere en uitvorschende biik trof het meisje. Marco Obrevic! herhaalde hij. Gij kent hem dus van zeer nabij? Hij is de boezemvriend van mijn broeder. En hij heeft u zijne vrijheid te danken, want die poging tot zijne bevrijding was natuurlijk alleen uw werk? Ik had er tenminste de hand in. Marco's reddiDg werd niettemin duur gekocht: zij kostte hem zijn vader en onzen stam zijn aanvoer der. liet was immers uw kogel door welken Joan Obrevic viel. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2