I'lll'iyili MELWS- i MiminuD 4e Jaargang. Woensdag 19 Januari 1887. No. 1085. FEUILLETON. EE\ OORDEEL GODS. ABONNEMENTSPRIJS: ▼oor Haarlem per maand40 Uenta. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Versshijnf Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Fsestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale ie tublicite Etrangère G. L. DATJBE fir Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN' ran 15 regels 26 Cent; iedere regel meer 6 ceuis Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomeu tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM Kolomaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefiyde 3e deur. Geopend dagelyk. van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent. por penoou. Donateur, en leden der M.i i i L fartoon van diploma vryea toegang, donatenri met gozel.chap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingan* Irontzndc van iet PaviliontNedorl"dsch" MaaUchappy ter bevurdeting vau Nyvcrbeid hebbest Sa Bdender Nedcrland.che Maatachappy ter bevordering van Nyvorheid hebben op vertoon van diploma vrjjim toegang, donate»™ met g.Ielaeh.p, leden met 1 iaM!'—a '."nfi ''"'T l'"»"on. Donateur, e tan Nederland en meer blonder van bet Haarlem.che Bi.dom, Krmsweg No. 59. Geopend dagelijke, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Pee.tdneen van 10—5 n„r T ""'""Pt"V' voor kerkelijke oudbaid, kimat en go.cliiodoni., vooral 9 1 golden. Mn,mm der itai Raarlnt op hit Raadhui,. Geopend vnn 15 April tot IA October nlïe vterkdugen ven 10t oor, van 15* October tot li April a d? d r p" ltoorl°opeudo tongnngeknarten voor een geheel jnai i' an dagen koiteloo. van 12—4 uur, de overige Chri.telyke fee.tdagen tegen betaling van 25 cent. per per.oon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het irehL „iü tl i °3 '1° HUr to-on bötali»K van 25 cents ,.or persoon, alleen op itêfejrs museum m de Damstraat. Geopend dagelijks nitgenomen Zaterdag, Zon- en Fee.tdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdatr Uond.rialv,S 'J a t0t 14 ,aron uiel dau ondor Voorlijk geleide.-, ffoenadag on Zaterdag van 3—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Din.dag van 1—3 en Donderdag van 8 uur. Toegang (deur Oudegroenmfrkt) vry SR ?an 1—4 uur* Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopesé AIJiËNEFAJ) VERZICHT. In het kolenbekken van Char leroi bedraagt het getal werksta kers reeds meer dan 2000. Eene al gemeene werkstaking wordt ver wacht. Zondag werd te Marchien- nes-An-Pout door meer dan 4000 mijnwerkers een mauifestatie gehou den, waarbij de eiscb was: invoering van algemeen stemrecht en instelling van gemengde raden van patroons en werklieden, om de bestaande geschillen scheidsrechterlijk te be slechten. Alles liep in de grootste kalmte af. Bij de ontvangst van het bureau van het Pruisische Heerenhuis heeft de Keizer, sprekende van de ontbinding van den Rijksdag, gezegd, dat het hem als Duitscher en als Pruis zeer ernstig gestemd en diep bedroefd heeft, dat het wetsontwerp, hetwelk van zoo overwegend ge wicht is om voor Duitschland den vrede te bewaren, niet is aangeno men. Dit heeft hem na zoovele ge lukkige dagen, welke hem op zijn hoogen leeftijd beschoren waren, en in 't bijzonder na zijn SOjarig mili tair jubileum, ten smartelijkste ge troffen. Het toestaan van het ge vraagde aantal manschappen voor drie jaren zou, van militair stand punt, niet als voldoende beschouwd kunnen worden. De Keizer sprak de hoop uit, dat de volgende Rijksdag het gevraagde zou toestaan, en ein digde met den wensch, dat op de werkzaamheden van den Landdag zegen rusten zou. Het Heerenhuis stelde het voor stel van den heer Solemacher, tot het opstellen van een adres aan den Keizer in handen eener commissie van tien leden. De heer Beseier, ELISABETH WERNER. Naar het Duilsch door Gekda. 23j Ik deed wat ik moest doen, en bovendien schoten de vluchte lingen liet eerst op mij. Ik geef u het woord terug, dat gij mij daar even toevoegdet: «wij zijn in den oorlog Beider woorden klonken scherp en vijandig en beider houding was zoo stijf, zoo onverzoenlijk, alsof zij werkelijk vijanden op leven en dood warenen toch spraken hunne oogen een geheel andere taal dan die van den haat. Geralds blik kon zich niet losrukken van het schoone vijandige gelaat; hij kon al het andere ver- nationaal-liberaal, verklaarde dat hij en zijne politieke vrienden zich eenparig met het ontwerp-adres ver- eenigden, en zulks onder den indruk van de woorden, welke de Keizer Zondag bij de ontvangst van den pre sident gesproken heeft, toen de Kei zer uit naam van het vaderland zijn diep leedwezen heeft te kennen ge geven over de jongste politieke ge beurtenissen. Het Huis der afgevaardigden heeft den lieer Köller tot voorzitter, den heer Heeremauu tot eersten en den heer Benda tot onder-voorzitter herkozen, allen bij acclamatie. De toebereidselen voor de ver kiezingen van den Rijksdag worden overal krachtig ter hand genomen. Groot opzien wekt het dat de vroe gere beroemde aanvoerder der natio- naal-liberalen, de heer Benningsen, ditmaal zich bereid verklaart weer een mandaat aan te nemen. Het is hem te doen om het Septennaat te ondersteunen en de leiding der na- tionaal-liberalen op nieuw op zich te nemen. Evenzoo handelt het aan zienlijke lid zijner partij, de heer Miquel. De bladen maken manifesten tot de kiezers bekend, waaruit blijkt dat de gematigde middenpartijen ditmaal openlijk zullen samengaan met de ultra-conservatieven en ge meenschappelijke candidaten zullen stellen. Hun parool bij de verkie zingen zal zijn: «Voor het Septen naat en het keizerlijke leger tegen het parlements-leger.» De Duitsche vrijzinnige partij verklaart daarentegen in haar ver kiezingsmanifest, dat de militaire kwestie voor de ontbinding van den Rijksdag slechts een voorwendsel is om eene nieuwe meerderheid voor het brandewijn- en tabaksmonopolie te verkrijgen. geten, zelfs dat hij door den ge- wouden krijgsmakker geroepen was, hij zocht slechts de oogen, die de zijne ontweken, en toch, als door een magnetische kracht aangetrok ken, telkens weder tot hem terug keerde. Ik maak u geen verwijt van dat voorval, zeide Danira, en voor het eerst kwamen zachtere tonen over hare lippeu. Maar gij hebt dat verwijt immers ook weer inge trokken, dat gij mij destijds zoo ver pletterend hebt tegengeslingerd. Wat ik ook deed, waartoe ik mijne be kendheid met plaats en toestanden ook aanwendde, het gold enkel deze redding. De mijnen eischten dat van mij en riepen mij tot hen terugzij hadden recht op beide. Wanneer gij hun dat recht gegeven hadt zeker! Het is al leen wat vreemd, dat de uwen u zoolang onder de bescherming en in de woning van vreeemden lieten, en De sociaal-democraten ver spreidden Zondag onder kerktijd door agenten, die zich voordeden als kerkgaügers, in weerwil van het scherpste toezicht der politie, in zes Berlijnsche kiesdistricten 40,000 exemplaren van hunnen revolutio nairen nieuwjaarsgroet, als hunne verkiezingsproclamatie. Daarin wordt gezegd: het oogenblik komt steeds naderbij, waarop het louterend vuur der revolutie de oude wereld, vol vau gewelddaden en misdaden, zal verteren. De sociaal-democraten zijn voor nemens overal, waar zij de verkie zing hunner candidaten niet kunnen verwachten, de liberale oppositie te ondersteunen. De centrum-partij zal dezelfde verkiezingspolitiek volgen. Opmerking verdient het dat bij de gisteren in bet Pruisische Heerenhuis plaats gehad hebbende stemming prins Radziwil, generaal - adjudant van den keizer, tegen het voorstel heeft gestemd, waarbij het Heerenhuis in het adres aan den keizer zich afkeurend uitlaat over de houding van den Rijksdag. Naar men zegt, zal de keizer persooniijk eene proclamatie tot de kiezers richten. In de Fransehe Kamer van af gevaardigden heeft de minister-pre sident Goblet een ontwerp overge legd tot opheffing van een zeker aan tal onderprefectures. De Kamer heeft vervolgens de beraadslaging geopend over den post op de begrooting betreffende de geheime fondsen. Zij heeft met 273 tegen 220 stemmen een amen dement verworpen, strekkende om eene commissie vau controle over het gebruik der geheime fondsen aan te stellen en den post, uitge trokken ten bedrage vau twee mil- in al die jaren niet naar u omzagen. Eerst toen men u noodig had, vond men den weg naar u toe, die, gelijk de ondervinding heeft geleerd, toch zoo gemakkelijk te vinden was. Tot zoolang werdt gij door uwe bloed verwanten verloochend en ver geten. Dat woord trof doelDanira boog het trotsche hoofd. Het behoefde haar niet gezegd te worden, dat zij niets meer dan een middel geweest was om het doel te bereiken zij wist het reeds lang. Gerald trad een schrede nader en ook zijne stem verloor den ijskouden toon, toen hij vervolgde Om 't even, gij hebt uwen zin gevolgd en zijt naar uw vaderland teruggekeerd zijt gij gelukkig? Ik ben vrij! Dat is alles wat ik verlang. En hoe lang zult gij het blij-: ven? Ik heb op onze tochten een blik geworpen op de zeden van dit lioen, te verminderen met 700,000 fr. Daarna heeft de Kamer den post in zijn geheel goedgekeurd. In de Italiaansche Kamer heeft de minister van Bmneulaudsche Za ken, Daar aanleiding eener vraag van den radicalen afgevaardigde, den heer Feretti, verklaard, dat er voor de Regeering hoegenaamd geen aanleiding bestaat om tegen het besluit van den Milaneeschen gemeenteraad tot oprichting van het standbeeld voor Napoleon III in verzet te komen. De minister be toogde dat het hier trouwens niet uitsluitend een persoonlijke hulde aan den Keizer gold, maar het mo nument wel degelijk opgericht was ook voor de zonen van Frankrijk, die in den strijd voor Italië het leven lieten. Dépêches uit Moskou melden de arrestatie van twee Engelsche officieren, verdacht van spionage. Zij beweerden door de Engelsche regeering uitgezonden te zijn om de Russische taal te leeren. Volgens een bericht in de Standard zou de Russische regee ring voornemens zijn de vrijhavens aau den noordelijken Stillen Oceaan, waaronder ook Vladivostock, te sluiten. De Daily News meldt uit St. Petersburg, dat de regeering te Stockholm eene groote hoeveelheid ontplofbare projectielen besteld heeft en de fabriek «KuDgeholms aan de bestelliug dag en nacht doorwerkt. Alle voorbereidende maatrege len zijn genomen om de spoorweg- lijn van Bokhara naar Samarkand door te trekken. De Emir van Bo khara heeft voor de Russische re geering daartoe 2000 arbeiders be schikbaar gesteld. land en ken het lot, waartoe de vrouwen veroordeeld zijn. Zoodra gij uwe hand aan een man schenkt, wordt uw lot gelijk aau dat der andere vrouwen. Is het dan moge lijk, dat een hooghartig meisje, met zooveel ijzeren wilskracht, met zoo veel zucht naar onbeperkte vrijheid het zou dulden, niet de levensge zellin, neen, maar de slavin te zijn van een woesten, ruwen man, die de behoeften des geestes niet eens bij naam kent, die ieder meer ver heven element meedoogenloos in haar onderdrukken zal, omdat hij haar slechts schat naar de mate harer werkkrachten, die zij met de huis dieren gemeen heeft, die dagelijks Houd op, dat is niet waar 1 zoo viel hem Danira met heftigheid in de rede, want zij gevoelde wien hij schetste, al noemde hij ook geen naam; maar de jonge officier liet zich niet van zijn stuk breDgen, en zeide met nadruk De Times bericht uit Weenen, dat dépêches uit Sofia melden, dat de na den terugkeer der Bulgaarsche deputatie bijeen te roepen Sobranje Aleko-f acha tot prins-regent benoe men zal. De Porte is voornemens eene nota naar Sofia te zenden en de regenten tot aftreden te sommee- ren, omdat zij zich zelf benoemd hebben en dit in strijd met de con stitutie is. Duitschland, Rusland en Frankrijk zullen deze nieuwe nota der Porte ondersteunen. De gewapende opstand op Creta moet reeds uitgebroken zijn en drie beuden moeten een geheel district van het eiland in bezit houden. De Porte is voornemens Osman-pacha tot opperbevelhebber over de troe pen op Creta te benoemen. Te San Francisco duurt de werkstaking van de spoorwegarbei ders voort. Een poging werd ge waagd om een tramwagen te ver nielen door een dynamietpatroon op de rails te leggen. Het plan gelukte slechts gedeeltelijk, maar toch werd de wagon ernstig beschadigd, terwijl een dame, die er in zat, werd ge kwetst en de ruiten in de uabijzijude winkels verbrijzeld werden. Bij een tweede poging ontplofte wel de pa troon, maar zoo zwak, dat daardoor niet de minste schade werd aange richt. BINNKNUNB. Haarlem, 18 Januari 1887. Weder moest onze gemeente Zon dag jl. een harer nijverste en ge- eerdste burgers plotseling door den dood verliezen. Door een noodlotti- gen val overleed mr. J. J. Enschedé, tot vóór weinige dagen nog lid van Waar is het, en voor deze waarheid zult gij bezwijkenOnt ken het, als gij wilt, dat de betoo- vering, waarmede uwe verbeeldings kracht het vaderland omgaf, ver broken is, verbreken moest van het oogenblik af aan dat gij de werke lijkheid hebt aanschouwd; dat de klove, die u eerst van ons scheidde, aanmerkelijk verwijd is, maar nu naar de andere zijde. Gij kunt niet meer afdalen tot deze menschen met hunne ruwe zeden. Gij zijt nu een onzer, gij behoort ons in al uw den ken en voelen, maar gij bezit den trots van uw volk, dat liever wil bloeden en sterven dan zich voor eene hoogere macht buigen. Hij had met toenemende opge wondenheid gesproken en Danira beproefde het niet meer hem in de rede te vallen. Dat waren immers hare eigen gedachten, hare eigen doodsangst, die haar met zoo'n ver pletterend geweld terneergedrukt

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1