MEMWK. 4c Jaargang. Donderdag 20 Januari 1887. No. 1086. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEÜTLLETON. MN OORDEEL GODS. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresBeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Roof dag enten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rublicite Etrangère G. L. DATJBE 4" Co., JOH. 7. JONES, Sucr., 7 ar ijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 centf. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middags 12 uttrj MUSEUMS E Koloniaal mussum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2e firtoon van diploma vrijs*. toegang, donateurs met gezelschap, laden met i ödonder Nedorlandschs Maatschappij ter bevordering vaa Nyverheid hebben r%n Nederland on raeer bijzonder van het Haarlemuche Bisdom, Kruisweg 5 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van en dagen kosteloos vaa 12—4 nar, de overige Christelijke feestdagen tegea tgejrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, aoensdag ca Zaterdag van 2unr. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nyverhoid hebben SJ dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang 'r rontzijdo van i et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 unr. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateurs en op vertoon van diploma vryen toegang, donateurs met gezolachap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeude toegangskaarten voor een geheel jatl 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 108 Hur togen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of betaling van 25 cents por persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 laren uiet dau onder behoorlijk geleid*. Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Dondordag, Vrjjdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Dinodag van 1— 2 en Donderdag van 28 nar. Toegang (deur Oudegroauraarkt) vrjj. Na de opening van de zitting- der Belgische Kamers diende de mi nister van Justitie in: een wetsont werp, strekkende tot het reglemen teeren der betaling van looneujeen wetsontwerp, ten doel hebbende de dronkenschap in het openbaar tegen te gaaneen wetsontwerp, houdende dat op het loon van werklieden geen beslag kan worden gelegd. De minister van Landbouw heeft ingediend een ontwerp van wet tegen vervalsching van meststof. Uit Dublin verneemt de Stan dard, dat er in de Kabinetszitting van verleden Zaterdag besloten is, een wetsontwerp in te dienen tot onderdrukking der agrarische sa menspanning in Ierland. Daarbij zou aau de Kroon het recht worden toegekend om in zekere gevallen bijzondere juryleden te beëedigen, de plaats, waar het geding zal ge voerd worden, elders aan te wijzen, en den politie-rechter te machtigen om aansporing tot samenzwering, intimidatie en boycotten met gevan genis tot drie maanden te straffen. Deze wet zou voor alle drie de ko ninkrijken van kracht zijn. Sir Drummoud Wolff is gis terenochtend uit Londen, via Wee- nen, naar Constantinopel vertrokken. Volgens de Daily Nervs heb ben de dienstplichtige Duitschers, die zich in Engeland ophouden, aan zegging ontvangen om zich gereed te houden, ten einde op het eerste bevel binnen 24 uren huiswaarts te keeren en zich aan te melden hij hunne regimenten. In den gisteren gehouden Fran.- ELISABETH WERKER. Naar het Duitsch door Gerda. 24) Danira kreeg een schok en zij wierp een blik vol doodsangst op Gerald, terwijl zij herhaald;: Met u beiden? Om Godswil, mijnheer von Steinach, gij zijt im mers hier aau het hoofd uwer man schappen, gij hebt toch tenminste genoegzame dekking bij u. Neen, ik hen alleen met Jur- gen, gelijk gij ziet. Het meisje werd doodsbleek. En zoo waagt gij u op eene vijandelijke plaats? In den avond? Dat is immers meer dan dwaze over moed? schen ministerraad heeft de minister van marine verklaard, het afzonder lijk ontwerp, betreffende maritieme werken en versterk ngen, in te trek ken en slechts buitengewone cre- dieten te zullen aanvragen, die over verscheidene jaren zouden worden verdeeld en geen 4 millioen 'sjaars zouden te boven gaan. De Times verneemt uit Rome, dat Fraakrijk geweigerd heeft tus- schen Rusland en Bulgarije te be middelen. Men zou zich nu tot Italië hebben gewend, dat waarschijnlijk die taak aanvaarden zou. In antwoord aan de Bulgaar- gche deputatie, heeft Zaukoff ver klaard hoop te voeden op eane spoedige oplossing der Bulgaarsche kwestiedoor medewerking der Porte. De Times meldt uit Constanti nopel, dat de Turksche gezant uit Londen heeft medegedeeld, dat de Britsche Regeering, wegens de mi- nisterieele crisis, afziet van een ini tiatief in de Bulgaarsche kwestie en dit thans overlaat aan de Porte. Blijkens de telegrafische berichten uit New-York, worden er door de socialisten gelden bijeengebracht voor de socialisten in Duitschiand, ten behoeve der verkiezingen voor den Rijksdag. De ingezamelde gel den worden verzonden naar Zurich. Te New-Vork werd verzekerd, dat er tusschen Amerika en China een nieuw tractaat aangaande de koelies is gesloten op den grondslag van wederkeerigheidzoodat ook de invoer van arbeiders uit de Ver- eeoigde Staten in China wordt ver boden. Ik meende immers de onzen hier te vinden, en de boodschap luidde zoo bepaald, zoo ondubbel zinnig Wie bracht ze u? Werdt gij alleen geroepen? Waar bleef de aan voerder? Hebt gij onderweg niets verdachts bespeurd? Deze woorden volgden elkander in zulk eene angstige gejaagdheid op, dat Gerald eindelijk het ernstige van zijn toestand begon te begrij pen. Zijne hand hield onwillekeurig het gevest van zijn degen vaster omklemd, toen hij antwoordde: De bede om hulp werd alleen tot mij gericht en ik zou den knaap ook alleen gevolgd zijn, indien Jur- gen er niet op gestaan had mij te vergezellen. Onderweg hadden wij van niemand overlast; slechts kwam ons het raadselachtige verdwijnen van onzen geleider wat verdacht voor. Maar hij bracht ons toch een vertrouwbaar teeken, namelijk de Haarlem, 19 Januari 1887. In den afgeloopen ten l1/. ure is door eene onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in een arbeiderswoning gelegen in een poort in de Gravinnesteeg no. 7c, bewoond door de weduwe Romijn. Deze wo ning is geheel uitgebrand en een huisje daarnaast, no. 7b, gedeeltelijk; lit werd bewoond door den werk man de Bruin met vrouw en zes kindereu, die met moeite zijn gered. De politie met haar slaugenwagen was het eerst aanwezig, die, la er geholpen door de brandweer, den braud heeft gebluscht. De beide wo ningen en de inboedel van de we duwe R. waren verzekerd, maar niet het huisraad van de B., die bijna alles heeft verloren. Betreffende den gezondheids toestand dezer gemeente in de afge loopen maand December kan het volgende worden medegedeeld Van in de wet genoemde besmet telijke ziekten werden ter stedelijke secretarie aangegeven: 15 gevallen van roodvonk, 5 van febris typhoïdea, 3 van mazelen en 1 geval van augina diphtherina, terwij! 2 lijdeis aan febris typhoïdea en 1 lijder aan angina diphtherina bezweken. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 3 levenloos aangegevenen bedraagt 92. Verhouding der over ledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 22.8. Aau lichaamszwakte stierven 17, aan stuipen 4, aan apoplexie 3, aan hersensziekten 2, aan ruggemergs- lijdeu 2, aan croup 3, aan organi sche hartgebreken 5, aan ziekten der ademhalings-organen 25 (waar van 8 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekte der spijs- verteriügswerktuigen 4, aan andere oorzaken 14, aan onbekende oorza ken 7 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 23, van 15 jaren 15, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 4, van 20 - 50 jaren 12, van 50—65 jaren 11, van 6580 jaren 13, boven 80 jaren 8. Geboren zijn: 84 jongens en 70 meisjes. portefeuille en het notitieboekje van mijn krijgsmakker. Dat bewijst niets; die kan men wel geroofd hebben; men kan ze een doode hebben afgenomen de geheele zaak is een sprookje, een verzinsel om u hier heen te lokken. Maar wie kan er belang bij hebben, mij vraagde Gerald, maar Danira viel hem hartstochtelijk in de rede: Dat vraagt gij nog? Marco Obrevic heeft u bloedige wraak ge zworen! Hij houdt woord gij zijt verloren De jonge officier verbleekte, deze woorden deden hem eensklaps het vreeselijke gevaar inzien, waarin hij verkeerde. Jurgen echter zeide met een soort van gemoedelijke ontstel tenis Heb ik het u niet vooruitge zegd? Nu zitten wij in de muizenval. Gerald bad slechts een oogenblik noodig om zich te herstellen. Zijn De schaatsenfabrikant C. M. T. Hoekstra te Warga heeft een paar Friesche schaatsen voorPrinsesWil- helmina geleverd. In zijn antwoord op het voorl. verslag der Eerste Kamer over Hoofdstuk VI zegt de minister van Marine, dat hij met het oog op de bijzondere omstandigheden, waarin het beheer vau het dep. van Marine alsnog verkeert, vermeent zich te kunnen bepalen tot het beantwoor den der bij het voorl. verslag ge dane vragen en de beschouwingen ter zijde te kunnen laten. Zoolang geen definitieve vaststel ling van de begrooting heeft plaats gevonden, zal ook geen torpedoboot op 's landswerf in aanbouw kunnen worden gebracht. Voorloopig zal men zich dus moe ten bepalen tot den bouw van twee torpedobooten bij particulieren. Ten einde voor een eventueelen opvolger niets te prtejudiceeren, heeft de minister gemeend bij de regeling der arbeidsloonen op de drie rijkswerven in het eerste half jaar van 1887 voorloopig slechts te mogen rekenen op een gezamenlijk bedrag van f567.275. Voor zooverre den minister be kend is, heeft het hoog militair ge rechtshof in de zaak van de Schor pioen nog geen beslissing genomen. gelaat werd vuurrood van toorn en hij zeide Een schandelijk plauNu, dan zullen wij ons tot het uiterste ver dedigen. Wij zullen ons leven duur verknopen, Jurgenhet zal den sluip moordenaars niet zoo gemakkelijk vallen ons af te maken. Ik neem er een paar voor mijne rekening! riep Jurgen, bij wien ook de drift opkwam. Laat ze maar komen, die laaghartige moor denaars 1 Mijn luitenant en ik, wij wagen het tegen de geheele bende. Neen, neen, hier zou alle te genweer niet helpen, viel Danira hem in de rede. Wanneer Marco komt, dan komt hij met eene tien voudige overmacht en dan is er van strijd geen sprake. Men zal u neer vellen, overweldigen en dan de le venden - Zij voltooide den zin niet, maar zij huiverde, en de heide mannen wisten genoeg van de wijze waarop Eenige leden der Eerste Ka mer meenen te weten, dat in onze Oost-Indische bezittingen valsehe rijksdaalders in omloop zijn, van geen grootere waarde dan f 0.60. Is, werd in een der Begrootingsverslagen ge vraagd, de Regeering met dat feit en den omvang er van bekend? Wat denkt zij er tegen te doen? Door het departement van Binnen]andsche Zaken is uitgegeven eene kaart, aantoonende het getal inrichtingen tot verpleging van zie- keD, dat der geneeskundigen en dat der vroedvrouwen in elke gemeente des rijks in het jaar 1886. Door verschillende teekens is een en ander aangeduid. De inrichtingen zijn ver deeld als volgt: rijks-inrichtingen, provinciale inrichtingen, gemeente- inrichtingen vau bijzondere personen of zedelijke lichamen en van ge- mengden aard. De cijfers, bij de verschillende teekens geplaats, geven het getal geneeskundigen, vroed vrouwen of inrichtingen aan. Het geheel levert een even duidelijk als volledig overzicht op van de genees kundige hulp in Nederland. Het derde geschrift over maat schappelijke vragen, dat van wege de Liberale XJnie in het licht ge geven is, handelt over arbeidsraden. De heer mr. J. A. Levy heeft dit onderwerp bewerkt. Wilde men in ons land tot de instelling van arbeidsraden overgaan, de heer Levy gelooft dat daartoe de tusschenkomst van den wetgever niet noodig zou wezen. Evenals de kamers van koophandel, waarmede de arbeidsraden de meeste overeen komst zouden hebben, zouden zij volkomen terecht bij Kon. besluit in het leven geroepen kunnen wor den. Op de agenda voor de 24e Alg. Verg. der Schippersvereeniging de de oorlog van de zijde der bergbe woners werd gevoerd om deze hui vering te begrijpen. Toch willen wij vechten, zeide Gerald moedig. Kombur gen, naar buiten, dan zullen wij zien of het misschien nog mogelijk is den terugweg te vinden. Hij ging naar de deur, maar Da nira trad hem in den weg. Onmogelijk! Zoo gaat gij den wissen dood te gemoet.Marco doet nooit iets ten halve, en weet in elk geval reeds, dat gij aau de roepstem gehoor hebt gegeven; hij heeft u thans den weg in alle richtingen versperd. liter is maar één uitweg, die redding brengen kan, althans voor het oogenblik. Zij liep het vertrek door, opende schielijk en zacht de deur van het donkere zijvertrek, waar hareschoon- zuster sliep, en luisterde even. Zij hoorde het diepe en kalme adem halen van de slapende, die door de

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1