«Schuttevaêr», die 26 Januari a. s. te Dedemsvaart zal worden gehou den, komen van de afdeelingen Amsterdam, Bolsward, Dedemevaart, Edam, Haarlem, Kuinre, Middel burg, Rotterdam, Sliedrecht, Soailde, Sneek en Zwolle te samen 39 voor stellen voor. Verschillende afdeelin gen, die na het afdrukken der agenda hare voorstellen inzonden en dus volgens het nieuwe reglement geen aanspraak hebben, dat die voor stellen op de algemeene vergade ring zullen behandeld worden, kun nen gerust zijn. Het hoofdbestuur zal alle verdere voorstellen ter be handeling opnemen. De strekking der ingezonden voorstellen is: op ruiming van ondiepten in vaarwa ters, verbeterde vuren en betonnin gen, aanvragen tot betere lig- en losplaatsen, vernieuwd aanzoek aan betrokken autoriteiten, om alle sluis- en brugwachters van onderschei- dingsteekens te voorzien, aanbren gen van stop- en meerpalen, duc- d'alven en andere veiligheidsmaat regelen, betere jaagpaden, sleepboo- ten bij spoorwegbruggen en tal van andere aanvragen in het belang eener goede veilige vaart. Op de voordracht van een lid voor het hoofdbestuur komen voor de heeren D. Kievits en E. T. Tjerks, beiden van Amsterdam en H. Ymker van Smilde. In de maand December 1886 zijn geschut: Door de Noordzeesluizen te IJmui- denNaar zee7 fregatten of bar ken, 1 brik, 2 kofschepen, 98 stoom schepen, 149 visschersvaartuigen en 1 ander vaartuig, te zamen 258 schepen, inhoudende 293,297 M8. Uit zee: 11 fregatten of barken, 2 brikken, 2 schoeners, 110 stoom schepen, 1 tjalk, 156 visschersvaar tuigen en 1 ander vaartuig te za men 283 schepeninhoudende 312,665 Ms. Bij den wedstrijd op schaatsen te Hamburg heeft A. van den Berg, van Benthuizen, op de korte baan gewonnen, en Ilarald Hagen op de lange baan. Daar dus geen van beiden op beide banen winnaar werd, is de meesterschap.-prijs niet uitge reikt. Uit Assen wordt dd. 17 Januari gemeld Hedennamiddag 1 uur kwamen bijeen de heeren W. A. baron v. d. Feltz, J. Zeehandelaar, mr. J, Lint horst Homan, R. Somer, mr. C. J. G. Kniphorst, R. Hunse Sr. mr. G. L. W. Vos, B. J. Somer, C. van Gorcum, mr. J. J. Willinge, A. J. v. Guldener, H. Mennega Az., G. J. de Waard en P. Westerdijk, die als commissiën hebben gefungeerd voor de uitnoodiging tot deelneming voor den aanleg van eene stoom- tramlijn AssenWildervank, voor de alhier te vestigen eerste Drent- sche stoomtramwegmaatsch. met een kapitaal van f160,000, verdeeld in 640 aandeelen, ieder groot f 250. Er hleken te Assen 105 aandeelen ge plaatst te zijn en te Veendam 160. De commissiën blijven voorloopig in functie, om te trachten het ontbre kende nog te vinden. Men heeft toezegging van nog enkele aandee len hier ter stede. In den avond van 16 Januari jl. had in eene woning te Zandvoort een begin van braud plaats, waarbij de uitbreiding door spoedige hulp belet werd. Deze woning, waarvan de eigenaar, zekere K., verblijf houdt te Amsterdam, was reeds ongeveer komst der vreemdelingen niet wak ker geworden was. Danira sloot even zachtjes de deur weer en ging naar Gerald terug. Wilt gij mij volgen en ver trouwen, onbepaald vertrouwen? vraagde zij. Geralds oogen ontmoetten die van het meisje, dat even te voren nog zoo stroef en onbuigzaam tegenover hem gestaan had, en dat geheel was omgekeerd, sedert hem gevaar be dreigde. Hij zag het smeeken, den doodsangst in deze groote, donkere oogen en midden door de vijande lijkheid en het doodsgevaar brak een heldere lichtstraal heen en viel verhelderend in de ziel van den jon gen manhij wist thans wien deze angst gold. Ik volg u, al ware het ook in den dood 1 zeide hij, en reikte haar de hand. Luitenant! riep Jurgen bui ten zichzelven van ontzetting, want 4 maanden onbewoond, terwijl ge noemde eigenaar den dag waarop des avonds de brand begon, te Zandvoort is gezien en ook in de woning is opgemerkt. Door de jus titie wordt een onderzoek ingesteld. In den loop van het jaar 1886 zijn de Ringvaart van den Haar lemmermeerpolder bij dag gepas seerd 35756 zeilschepen en 6862 stoomschepen. Bij nacht zijn de bruggen steeds geopend, zoodat het getal der schepen, die daar doorva ren, niet juist opgegeven kan wor den; door bevoegden wordt het ech ter geschat op 15000. Een totaal dus van ruim 57000 schepen. Bij K. B. is aan J. L. van der Moer, op zijn verz iek eervol ont slag verleend als notaris te Haar lemmermeer. Gisterenmorgen zakten twee man nen in het IJ bij de Houthaven door het ijs. Door de hulp van twee schippers mocht het gelukken ze te redden. Uit Amsterdam wordt gemeld: Yan der Stadt, de leider van de vergadering van de sociaal-demo craten had op Zondag 16 Januari in het Volkspark, waar Van Ommeren eeue korte rede hield over «grond en vrijheid» de aardigheid om aan de vergaderden mede te deelen gehoord of in een Amsterdamsch blad gelezen te hebben, dat er gis teren te 11 uur van gemeentewege uitdeeling van erwten en spek zou gehouden worden aan het gebouw van de Werkmansbond, Spuistraat hoek Kattengat, en hij raadde allen aan, die honger hadden, er heen te gaan. Aangezien het slechts een verzinsel was, kwamen honderden te vergeefs bij genoemd lokaal, waar men genoodzaakt was alle deuren en vensters te sluiten. Het bleef echter rustig. Een jongen, die zich gisteren morgen in de Elandsgracht te Am sterdam op het ijs waagde, is er doorgezakt en verdronken. Bij den gisteren gehouden wed strijd in schoonrijden voor leden der Amsterdamsche IJsclub op de baan aan de Van Baerlestraat, werd van elf deelnemers de prijs, een kunst voorwerp, behaald door W. A. ICup - fer, de 2e prijs door W. Schroeder, en de 3e prijs door N. Vulsma. Gisteren nacht is bij den ad- vocaal-generaal Jolles, te Amster dam, petroleum in de brievenbus gegoten en daarmede de aanwezige papieren verbrand. Verder werd er geen onheil aangericht. Twee kan nen petroleum werden nog op de stoep gevonden. De uitslag van den provincialen schietwedstrijd te Amsterdam, is, voor zoover hij medegedeeld kan worden, als volgt Korpswedstrijd: Vereenig. Schiet school» Amsterdam 249 punten, eerste prijs; «Eendracht» id., 248 punten, tweede prijs; «Studenten- schietvereeniging id. 245 punten, derde prijs; Claudius Civilis id., 244 punten, vierde prijs. Te Wormerveer is zekere S. M. op heeterdaad betrapt juist toen hij door eenen toegang, dien hij zich verschaft had, in de woning wilde dringen van eene oude, alleenwo nende dame. Met eene klomp waren door S. M. eenige glasruiten ver nield. Zijn voornemen om diefstal hij was vast overtuigd dat dit blinde vertrouwen zijn luitenant terstond in het verderf zou storten. Gij zwijgt en gehoorzaamt, zeide Gerald gebiedend. Voor het overige wil ik u niet noodzaken mij te volgen. Blijf maar achter, zoo gij wilt. Ik ga met u mede, luitenant, zeide de brave kerel, wiens liefde voor zijn officier toch sterker was dan zijn bijgeloof. Waar gij blijft daar blijf ik ook, en wanneer gij het nu eenmaal niet laten kunt en volstrekt in den heksenketel wilt in Godsnaam dan ik ga meel Gerald voelde naar den degen in de scheede en onderzocht zijne vuur wapenen nog eens; vervolgens gin gen zij naar buiten en onwillekeu rig ademde hij dieper en vrijer, toen hij het kleine, bedompte vertrek met zijn verstikkende lucht achter zich liet. Buiten omringde hem niets dan 6tormduisternis en doodsgevaar, te plegen werd verijdeld, en hij zelf overgebracht naar de gevan genis te Haarlem. Te Alkmaar had Maandag een treurig ongeluk plaats. Terwijl de moeder afwezig was, had een kind van zekeren Hooijer het ongeluk met vuur in aanraking te komen, waardoor het in brand geraakte. Door de angst kroop het kind in bed, waardoor de vlammen zijn ge doofd. Toch kreeg de kleine belang rijke brandwonden. Maandagmiddag geraakte te Broek op Laugedijk een vreemdeling (men denkt iemaud uit Egmond), die op schaatsen daarheen gekomen was, door het ijs, met het gevolg dat hij verdronk. Zijn ondergoed is gemerkt P. B. Gisterenmorgen dronk te Leiden een ongeveer vijfjarig meisje in een onbewaakt oogenblik uit een ketel kookende koffie, waardoor het kind inwendig zulke brandwonden be kwam dat het hoewel genees kundige hulp spoedig weru inge roepen eenige uren daarna over leed. Onder de socialisten te 's-Hage was Maandag avond een strooibiljet verspreid, met de oproeping, om zooveel mogelijk bij het uitgaan van den partijgenoot Crol uit het huis van bewaring op Dinsdag ochtend 10 uren aan de gevangenis tegenwoordig te zijn. Werkelijk stonden op het bepaalde uur tal van personen op en nabij de Prinsengracht te «blauwbekken» in de felle koude. Wie echter niet kwam, was de opgewachte ex-gevangene. Naar men later vernam, zat Croll reeds kort na acht uren des ochtends hoog en droog thuis. Hij had óf twee uren afslag van straf gekregen, óf ook is het mo gelijk dat het strooibiljet het ver vroegd ontslag van Croll heeft be werkt, waardoor de voorgenomen betooging of triomftocht in de bijt viel. Op de Gedempte Sloot te's-Hage had Maandagavond een verwoede vechtpartij plaats tusschen twee personen, die niettegenstaande hun gevorderden leeftijd, de een is 50 en de ander 70 jaren oud, toch nog in het bezit van goede tanden schij nen te zijn, daar partijen elkander met deze mondsieraden op onge hoorde wijze bestreden. Eerstge noemde werd den top van een zij ner vingers bijna afgebeten, terwijl het aangezicht van den laatste op gevoelige wijze met het gebit van zijn tegenstander kennis maakte. De bejaarde vechtersbazen wer den eindelijk door huae vrouwen gescheiden. Gisteren middag werd eene dienst bode op het ijs van den Kraling- schen Plas aangereden, met het ge volg dat zij viel en in bewusteloozen toestand werd gebracht in eene der ijstenten. Toen zij weder tot bewust zijn kwam, bleek het, dat zij haar zilveren horloge en hare schaatsen miste. Gisteren is door de politie te Dordrecht in beslag genomen een cent, welke overtrokken was met dun zilverpapier, kennelijk met het doel dat muntstuk het aanzien te maar hij voelde voor de eerste maal Danira's hand in de zijne, er aan hare zijde klom hij naar boven langs den rand van den afgrond. Bijna een half uur lang waren zij voortgegaan in eene richting, juist het tegenovergestelde van die, langs welke Gerald gekomen was. Danira ging vooruit en de beide mannen volgden, maar er werd nau welijks een woord gewisseld, want alle drie hadden moeite om tegen den storm te worstelen, die met iedere minuut heviger werd. Dit was nochtans geen storm, ge lijk in de bergen van Tyrol, met drijvende wolken, mist en regen buien, die de aarde in hare sluiers hulden, met bevende, krakende bos- schen waar het oproer der elemen- menten de geheele natuur in een woeste chaos schijnt te veranderen. Hier verduisterde geen wolk de helderheid van den hemel, maar de sterren lichtten, en helder en vol geven van een kwartje, onder wel ken vorm het door eene vrouw in een manufactuurwinkel ter betaling was aangeboden. Aan het programma der interna tionale wedstrijden op schaatsen, heden en morgen te houden te te Slikkerveer door den Nederland- schen Schaatsenrijdersbond, is het volgende ontleend: Rechters zijn de heeren mr. S. Salverda, tevens startermr. J. van Buttingha Wichers, tevens tijdop nemer, de baron De Salis, tevens tijdopnemer. De aanvang is bepaald op 10 uur 's morgens. I. Meesterschap van Nederland op 1609 meter. Eerste prijs f 600, een diploma en eene gouden me daille. Tweede prijs f 300 en een diploma. Derde prijs f 60 en een diploma. Vierde prijs 130 en een diploma, II. Meesterschap van Nederland voor heeren liefhebbers, 1609 meter. Eerste prijs eene gouden medaille. Tweede prijs eene zilveren medaille. Derde prijs eene bronzen medaille. Vierde prijs eene diploma. Als liefhebbers worden niet be schouwd: 1. Zij die ooit in een openbaren wedstrijd om geld, hetzij als prijs, inzet of inleggeld, gere den hebben. 2. Zij die van 31 Maart 1886 af ooit, voor zoover hun be kend, met of tegen een beroepsrij- der om eenigen prijs gereden heb ben. Zij die ooit, om eenig geldelijk voordeel, in de uitoefening der athletiek onderricht gegeven, die uitgeoefend of daarbij als helpers gefungeerd hebben. Als een zeldzaamheid kan uit Eist worden gemeld, dat binnen eenige jaren drie gebroeders met drie ge zusters, allen in die gemeente woon achtig, met elkander trouwden. Het laatste dezer huwelijken werd in de vorige week voltrokken. Een oud boertje uit Zeelst in Noord-Brabant begaf zich de vorige week naar Woensel om eene hem ten deel gevallen erfenis ten be drage van ongeveer f1800 in ont vangst te nemen. Zijne blijdschap was zóó groot, dat onder het voorzichtig natellen van zijnen schat eene beroerte in weinige oogenblikken een einde maakte aan zijn leven. Op de Drentsche hoofdvaart iB Maandagnamiddag een 20-jarig jon geling uit Kloosterveen, gemeente Assen, terwijl hij schaatsen reed, gevallen en op de plaats dood geble ven. In de Friesche couranten bieden zich flinke schaatsenrijders aan als voorrijders voor dames en heeren, alsmede tot het geven van onderwijs aan kinderen en volwassenen. Een heer te Groningen, die met een viertal dochters is gezegend, heeft zulk een voorrijder voor dezen win ter geëngageerd tegen f5 per dag, wanneer het vriezend weer is. Daar voor moet hij de dames brengen waarheen zij verkiezen en iederen avond weer thuis leveren. Volgens eene mededeeling van het Gron. Weehhl. is te Groningen een man overleden, die in den hoof- delijken omslag was aangeslagen tegen een jaarlijksch inkomen van scheen de maan op de rotsachtige hoogvlakte. In eindelooze ruimte breidde zich deze rotsenmassa uit, gespleten en gescheurd in duizend kloven, die den grond in alle rich tingen doorsneden, maar het heldere maanlicht en de diepe, zwarte scha duwen van die kloven gaven niets te zien dan eene ledige ruimte. Hier ruischte geen bosch, ritselde geen riet in den wind. Wel gierde het in de lucht en hruischte het over den grond alsof er helsche gees ten waren losgebroken, die voort woedden alsof zij hunne slachtoffers zochten; maar hunne kracht werd gebroken, tegen dit doodsche, naakte gesteente, dat noch te bewegen noch tot wankelen te brengen was. Er lag iets onheilspellends, iets grie zeligs in deze volstrekte rust, te midden vau den woesten storm het scheen alsof de geheele natuur in een doodslaap gedompeld was, waar uit niets in staat was haar te wek- f 6000. Bij zijn dood bleek dat hij anderhalf millioen naliet. Uit Winterswijk wordt van 17 Jan. aan de Arnh. Cl. gemeld: De personentrein van Duitschlaud, die om ongeveer 10 uur hier aankomt, kwam hedenmorgen, met meer dan gewone vuart wellicht, het station binnenloopen en stootte op den trein, die te 10.5 naar Amsterdam vertrekt. Volgens verklaring van den Duitschen machinist «hat die Hebebremse nicht gehalten». De passagiers kwamen er gelukkig met den schrik en eenige stooten af, terwijl de conducteur der posterijen die in den wagen van den Hol- landschen trein zijn werk verrichtte, ernstig aan de handen werd gewond, zoodat de man niet in staat was den verderen dienst waar te nemen. Te verwonderen is het zeker dat hier niet meer dergelijke ongelukken plaats hebben, want gewoonlijk komen de Hollandsche treinen met angstwekkende vaart, vol vertrou wen op de onfeilbaarheid van den Westinghouse rem, het station bin- nenstoomen en houden dikwijls stil op geen dertig pas afstand van den Duitschen trein, die op dezelfde rails tot vertrek gereed staan. Eén defect aan den rem en een ongeluk is ge beurd! En waartoe is dat snelle bin nenrijden dienstig of nuttig? GEMENGD NIEUWS- Schuldenaar en schulieischer. - Iemand te Molenbeek (Brussel) kon maar niet eene vordering van 500 francs betaald krijgen, die hij tegen een meubelmaker te Schaerbeek eene andere voorstad van Brussel had. Eindelijk sprak hij met een vriend af, dat deze voor 525 francs aan meubelen zou bestellen en die ten zijnent zou laten bezorgen. De meubelmaker liet het zich geen tweemaal zeggen, voerde de bestel ling uit en de schuldeischer was geholpen. Zoo meende hij althans. Toen echter de schuldenaar lucht kreeg van de zaak, begaf hij zich naar de woning van den ander, toen hij wist, dat deze van huis was, en, zich voordoende als een deurwaar der, nam hij zijne hij verrassing geleverde meubelen «in besla?». Ten slotte zullen beiden vervolgd wor den, de een wegens zijne oplich terij, de ander wegens het onbe voegd uioefenen van een ambt. F.en effectenhandelaar te Parijs, zekere I., had 150,000 francs opge maakt van zijne pleegmoeder, me vrouw E., die daardoor geruïneerd was. Om haar dat vermogen te kunnen teruggeven, kwam I. op het denkbeeld zich te laten vermoor den; de 200,000 francs, waarvoor hij zijn leven had verzekerd, ten behoeve van mevrouw E. zouden haar dan worden uitgekeerd (niet in geval van zelfmoord). I. ont moette een kok buiten betrekking, zekeren P., en bood 30,000 francs, indien hij hem wilde vermoorden. In afwachting gaf hij hem al vast 200 francs. P. bedronk zich, werd gearresteerd en bracht de ge heele zaak uit. Eene gerechtelijke vervolging zal niet plaats hebben, aangezien er geen misdrijf werd ge pleegd en het eenige slachtoffer blijft de geruïneerde mevrouw E. Over de werkingen van den honger op honden, bericht Dr. La borde te Parijs het volgende: «Een hond, die 15y, KG. woog, stierf op den twintigsten dag van zijn onvrijwilligen vasten; een an dere van hetzelfde ras en gelijk gewicht, die zooveel water kon drinken als hij maar wilde bevond ken. Hoe woest de bora haar ook omgaf, de natuur bleef stom, bleef onbewogen. En verder ging het, steeds verder in storm en maneschijn, altijd ver der in de woestijn. Het kwam de mannen voor, alsof ze reeds lang den weg en de richting gemist had den, aDof er geen ontkomen meer aan was uit deze woestenij, waar de eene rotsenmuur zich na de an dere verhief, in eindelooze, verschrik kelijke eenvoudigheid; maar Danira schreed onversaagd voorwaarts, zon der zich ook maar een oogenblik te bedenken over den weg dien zij moest volgen. Eindelijk bleef zij staan en keerde zich om. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2