4e Jaargang:. Vrijdag 21 Januari 1887. No. 1087. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN* FE UILLETON. EEN OORDEEL GODS. BINNKM.ANB. Voor Haarlem per maani40 Cent«. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 VersGbijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en nigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 0. Hoofdagenten voor het Buitenland: (ompagnie Générale de rublicite Etrangèr* O. L. DATJBE Co., JOH. F. J ON tl S, Suer., F ar ij:, 31bit Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 eeuw Groote letters naar Plaatsruimte. Adyertentién worden aangenomen tot 's middags 12 uu?» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal tsuseuvt van het Paviljoen. Ingang aan de Dreeisyde 2e deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en ledon der Nedcrlandsche Maatschappij tor bevordering van Nijverheid beboer, sj /-irtoon van diploma vryas toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang trontzijde van i et I'avi.joen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs e.*, sdander Nodarlandsche Maatschappij ter bevordering vaa Nyvbrheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral »a Nsderlaud en meer bijzonder van het Haarlemselie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jasf 1 vulden. Museum der stad Haarlem op hst Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 aar, vaa 15 October tot 14 April op die dagen van 108 uur tegen betaling van 26 cents per persoon, alleen Of -end-.gen kosteloos va-v 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlijk geleid». wt'.rs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uiteenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11'6 unr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Dondordag, Vrgdag en Zaterdag van 1uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof, Geope&è osnsdaz; ea Zaterdag van t—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 unr. Toegang (der.r Ondogroenmarkt) vry. ALGRMRKN OVERZICHT. Goschen voerde Dinsdag: het woord voor zijue kiezers te Liverpool. Indien Bismarck zeide hij voor den -vrede arbeidt, wij doen het eveneens. Engeland denkt er niet aan, in Europa den oorlogsfak kel te werpen ter wille van eenige dynastie of eenig persoon, en de regeering heeft noch middellijk noch onmiddellijk ooit stappen gedaan om Alexander van Battenberg op den troon van Bulgarije te herstel len. Wat het kiezen vau eeuen nieuwen vorst betreft, zoo grondvest de regeering hare politiek op het Berlijnsche tractaat. Overigens, hoe wel het niet aan Engeland staat, in deze den stoot te geven, kan de oplossing van hetBnlgaarsche vraag stuk ook dit land niet onverschillig wezen. Ia het ontwerp-adres vaa het Pruisische Ileerenhuis wordt het volgende aangevoerd. De Keizer is de grondlegger vau de Pruisische armee in hare tegenwoordige orga nisatie. Het Heerenhuis is evenals het geheele land diep getroffen, dat den Keizer, na eene reeds zoo lang durige roemrijke regeering, het ver driet wordt aangedaau, dat het toe staan der uoodige middelen voor de weerbaarheid van het leger afhan kelijk wordt gesteld van eene on aannemelijke beperking. Het Prui sische volk zal geene opoffering te groot achten om het leger op den duur in voldoende sterkte te houden. Het adres is zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. De Standard verneemt uit St. Petersburg, dat het gerucht aan- ELISABETH WERNER. Naar Tiet Duitsch door Gekda. 25) Wij zijn er, zeide zij, en wees in de diepte. Daar is de Wilabron! Ook Gerald bleef staan om adem te scheppen en zijne oogen volgden de aangeduide richting. Hij 6tond aan een diepte en zag voor zijne voeten eene kloof, die door eene reusachtige, ver overhangende rots als door eene poort afgesloten werd. Het was een zeldzame steenmassa, die breed en statig oprees; boven aan was zij op eene phantartische wijze gespleten, en de top boog zich zoo diep naar beneden, dat het scheen gaande het in hechtenis nemen van Britsche officieren te Moskou on gegrond is. De Politische Correspond, meldt uit Warschau, dat de goeverneur- generaal Gurko in het openhaar in eene toespraak over het gunstig vooruitzicht heeft gesproken, in het thans aangevangen jaar de verdere oefening en verbetering van het Russische leger in vrede en rust te voltooien. Naar verzekerd worlt, werd deze verklaring afgelegd ter weerlegging van de bedenkelijke be richten der laatste dagen over mi litaire bewegingen in Russisch Polen. Naar van goede zijde wordt vernomen, zijn er over een nieuwen caudidaat vo .r den Bulgaa-Bchen troon vertrouwelijke gedachtenwis- seliugen tusschen de het naast bij de zaak betrokken mogendheden Uit Belgrado verneemt de Daily News, dat de vertrouwelijke onder handelingen tusschen Servië, Ru- menië en Bulgarije, over een bond genootschap, mislukt zijn door de houding van Rumenië. Uit Sofia wordt gemeld dat er opnreuw een Russisch samenzweer der opgepakt is, die te Sistova eenen opstand trachtte te bewerken. Haarlem, 20 Januari 1887. Dat ook hier ter stede 's Konings 70en verjaardag feestelijk zal wor den herdacht blijkt uit het verlee- nen van een crediet aan B. en W. van f1200, waartoe in de gisteren gehouden zitting van den gemeente raad werd besloten. Voorts werd in deze zitting aan den heer A. van alsof hij zich zou loslaten en neer storten. Aan gene zijde van deze poort scheen zich de kloof verder te openen, want men zag het maau- licht glinsteren in een water, dat zacht bewogen voortstroomde. Moeten wij daarheen? vroeg Jurgen wantrouwend en halfluid aan zijn luitenant. De rots hangt im mers neer gelijk een van de rijpe druiventrossen bij ons. Ik bedoel, zij valt ons op bet hoofd, zoodra wij er bij komen. In dit Krivosia zit alles vol streken, tot de steenen toe. Deze steen valt niet, zeide Danira, die de woorden verstaan had. Hij hangt reeds sedert eeuwen zoo en geen storm heeft hem ooit doen wankelen. Volg mij maarl Zij was reeds naar beneden ge gaan en Gerald volgde haar zonder zich te bedenken; zij gingen beiden de rotspoort door, en Jurgen kon niet beter doen dan zich bij hen aan sluiten. der Steur Jr. als tijdelijk leeraar aan de Burgeravondschool eervol ontslag verleend. De afdeelingeu van den Raad werden samengesteld bij trek king. Er werd besloten, de pensioen bijdrage van dr. P. M. Heringa voor rekening der gemeente te nemen. In deze zitting zou de voordracht vau B. en W. aan de orde komen, strekkende o. a. om de plaats aan te wijzen, waar de nieuwe koste- looze school lett. C gevestigd zou worden. De heer Krol, die bezwaar tegen de voordracht maakte, voor zoover zij inhield de bepaling dat het hoofd d;ei' school f500 vergoe ding zou genieten wegens gemis van vrije woning, terwijl het plan is om bij de school eene woning te bouwen voor den volgens genoemd lid geheel overbodigen concierge, opperde het denkbeeld om geen con cierge aan te stellen en eene onder wijzerswoning aan de school te doen optrekken, hetgeen eene jaarlijksche besparing van f 900 zou opleveren. De opmerking werd gemaakt dat het wenschelijk is deze voordracht aan te houden, totdat beslist zal zijn omtrent de oude school aan de Jans straat waar het rechtsgebouw zou komen. Heden komt de begrooting van justitie in de Eerste KamT in behandelii g, en daarna zal men de bestemming van dit gebouw ken nen. De Raad besloot alzoo deze voordracht tot de volgende vergade ring aan te honden. Op voorstel van B. en W. besliste de Raad dat de gemeente zal toe treden ais lid van de «Zuiderzee-ver- eeniging» Naar aanleiding van het rapport van B. en W. op eene uitspraak van den Raad, om van wege de over heid een onderzoek in te stellen naar hetgeen gedaan kan worden om ongeregeldheden tijdens de ker- Hij wierp nog een wantrouwen den blik naar boven, want hij was nu eenmaal gewoon in dit land alles als een persoonlijken vijand te be schouwen. Maar de rotstop maakte nu eens een uitzondering, hij scheen geen lust te hebben met Jurgen in het strijdperk te treden en bleef rustig in zijne dreigende houding voortbestaan. De diepte was niet van beteekenis. Na verloop van een paar minuten bereikten zij den bodem en stonden nu in eene rotskloof, die zich van boven wijd opende en waarheen de rotspoort de eenige toegang uit maakte. Hier ruischte ook de stroom, dien zij van boven af gezien had den; een van die wateraderen, die dikwijls plotseling uit den rotsbodem van den Karst losbreken en na een korten loop even plotseling weder verdwijnen. Hij behield ook hier zijn zegenrijke kracht; want rondom hem ontsproot het frissche groen, wel niet mis tegen te gaan, en op eenige adressen van ingezetenen met ver zoek om «beteugeling van het ker misvermaak», in welk rapport het dagelijksch bestuur o. a. ver klaart in dezen alles te verwachten van den goeden geest der burgerij, er op wijst dat de laatste jaren het «kermisvermaak» toch reeds aan merkelijk ingekrompen is door de beperkte toelating van straatmuziek en straatkunstenaars, en er eigen lijk geen ander doeltreffend middel is als het vervroegen van het slui tingsuur van kermisinrichtingen, naar aanleiding van dat rapport nu trad de heer De Kanter in eene uit eenzetting van de voordeelen die genoemde sluiting met het oog op ongeregeldheden «van allerlei aard» aanbiedt. Straatkunstenaars doen geen kwaad, zij vermaken den minderen man; hen te weren brengt weinig ver mindering te weeg van gezegde on geregeldheden. Neen, de inrichtin gen, «die in verband staan met de kermis» moeten, wat niet onbillijk ie, vroegtijdiger gesloten. Ook dit punt word aangehouden. In een ander rapport van B. en W. op een rekest om de kermis te verplaatsen naar andere punten in de stad, geven zij het denkbeeld aan, om de keuze van die punten aan den Raad over te laten. Ook hiertegen had de heer De Kanter eenige bedenking; hij wilde deze aangelegenheid jaarlijks door den Raad geregeld zien, opdat over elk deel der stad gelijkelijk de kermis vreugd en de nadeeïen, die deze instelling voor sommige bewoners oplevert, verdeeld worden. Met dit denkbeeld vereenigde de Raad zich. Het gymnastiek-lokaal zou aan de vereeuiging «Concordia» worden verhuurd. Gunstig werd beschikt overvloedig, maar het was toch een teeken van leven in deze verstijfde natuur; en leven was er ook in de zen helderen etroom, die zacht gol vend en ruischend zich een weg baande. Danira leunde aan den rotswand, terwijl zij diep ademhaalde. Was het vermoeidheid van den snellen gang of aandoening het meisje beefde over haar geheele lichaam en scheen werkelijk dezen steun noo- dig te hebben. Wij zijn er, zeide zij zacht jes. Hier zijt gij veilig. Gerald, die inmiddels de omgeving had opgenomen, schudde twijfelach tig het hoofd. De veiligheid zal slechts zoo lang duren totdat men onze schuil plaats ontdekt heeft en dat zal maar al te spoedig geschieden. Obrevic kent den hollen weg natuurlijk even goed als gijzoodra hij het dorp doorzocht heeft, zal hij onverwijld op het rekest van A. Broese van Groenou. Op het rekest van H. Schol ten werd besloten hem eenigen grond in den Hout te verkoopen. Het rekest van den heer H. Figée werd uit gesteld. Vastgesteld werd eene wij ziging van de instructie der brug wachters. Aan jonkvr. A. J. M. Teding van Berkhout werd toege staan een boom op het Begijnhof te doen rooien, maar niet een nieu wen aldaar te doen plaatsen. Het rekest van de heeren Caalen, Bremer en Co. werd gesteld in handen van de comm. van financiën. Het ver zoek van eenige ingezetenen betref fende den toegang tot den Veer- polder werd gesteld in handen van B. en W. Het gasrapport over De cember werd voor kennisgeving aan genomen. Het rekest van P. J. Schwartz werd in handen van B. en W. gesteld. Door de Nederland.-che Maat schappij ter bevordering van Nijver heid is uitgegeven het 2e stuk, deel II, van den algemeenen beschrijven- den catalogus van het Koloniaal Museum op het Paviljoen alhier, bevattende de beschrijving der caout chouc en gutta-percha door dr. D. de Loos. Het eerste gedeelte geeft een overzicht van de in het Museum aanwezige monsters, waaruit blijkt, dat deze verzameling de rijkste mag heeten, die van beide nuttige han delsartikelen bestaat. Het aantal mon - sters caoutchouc bedraagt 116, dat der gutta-percha 152, benevens 55 gedroogde exemplaren van gewas sen, die deze producten leveren. Het tweede gedeelte handelt over de af komst, inzameling, handelssoorten, samenstelling, eigenschappen, be werking en toepassingen. Aan het slot vindt men de statistieke opga ven, alsmede eene lijst van buiten- landsche fabrieken, die beide stoffen ons spoor volgen. -Zeker! Maar voor dezen rots ingang blijft hij staan. Den omtrek der Wilabron zal bij niet betreden, tenzij hij u de hand der verzoening mocht willen reiken, vijandig ver heft zich zijne hand hier niet tegen u. Hoe woest en wraakgierig Marco ook wezen moge, hij zelfs zal het niet wagen den ban des vredes op deze plaats te verbreken. De officier liet in verbazing nog eens zijn vorschenden blik over deze diepte gaan, en zeide: Daarom bracht gij ons dus hier heen? Maar waardoor wordt deze plaats dan beschermd, dat zij ons beschermen zal? Ik weet het niet! Sagen, tra ditie, bijgeloof hebben misschien ja ren geleden deze macht des vredes opgeworpen k rtom, hij beslaat nog heden ten dage in zijne volle kracht. Ik kende reeds als kind de Wilabron en hare macht des vredes.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1