m 4e Jaargang. Zaterdag 22 Januari 1887. No. 1088. FEUILLETON. EEIV OORDEEL GODS. ABONNEMENTSPRIJS: 7oor Haarlem per maand40 Centa. Uraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen inn- en algemeens Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaaeeren aan het Bnrean, Kleine Hontatraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Qénérale de x" ub licit e Etrangère 8. L. DAUBE Co., JOE. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN' ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 8 centa Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 'a middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingaag aan de Dreefiyde 2e dear. Geopend dagelyk. van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cent» per persoon. Donateur» en leden der Nederland.clie Maat.chappij ter feevordertug va» Nüveiheid bobboa s* tditooa van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzyde van liet Paviljoen op het terra». Geop, dag. v 104 unr. Toegang 25 ot p persoou Donateur» i' (dander Nederlandache Maatschappy ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vryen toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en gescl.'iodeni. voo-J lin Nederland en meer bgzonder van het Haarlem.che Biidom, Krnisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag Zon- en Fee»tdagen, van 10—5 nur. Toegang 25 cent. per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jail 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur tegen betaling van 25 cents per poraooH aTaen 08 iMdagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 cents per porsoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderën van 8 tot 14 Jaren niet dau onder behoorlijk geleid# i Sevfirs museum in de Damstraat. Geopend dagelyfc» uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11 3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Gaonerd Woensdag en Zaterdag van 4 unr. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nur. Toegang (den- Oudegroeumarkt) vry. p ALGEMEEN OVERZICHT. Bij de pogingen, die thans in België gedaan worden om tot af schaffing van de plaatsvervanging te geraken, verdient een pas uitge komen brochure vau generaal Van der Smissen, ook om den persoon des schrijvers, zeer de aandacht. De generaal wenscht de militie-wet in dien zin gewijzigd te zien, dat daar door een persoonlijke dienstplicht voor den lijd van 13 jaren zal wor den ingevoerd, waarvan 7 bij het staande leger. In geval hoofden van huisgezinnen onder de wapens ge roepen worden, zijn de gemeente besturen belast om, zoo noodig, voor die gezinnen zorg te dragen. Het jaarlijksch contingent is vast gesteld op 16,000 man. De personen, die bij de loting vrijvallen, zullen een soort belasting te betalen heb ben, waarvan de opbrengst moet strekken tot vorming van een fonds om het bijteekenen van geschikte onder-officieren aan te moedigen. Aan de miliciens, die, na een jaar in dienst te zijn geweest, een vol doend examen in de praktijk afleg gen, wordt een buitengewoon ver lof toegestaan. Ook generaal Brialmont heeft zich nu opeulijk bij de voorstanders vau den algemeenen dienstplicht aange sloten. De generaal betoogt uitvoe rig, dat België om zijn neutraliteit te handhaven, moet kunnen beschik ken over een actief leger van 180,000 man. Dit kan alleen verkregen wor den door invoering van algemeenen dienstplicht en daarom acht de ge neraal het dringend noodig, dat het voorstel van graaf d'Oultremont ten uitvoer worde gebracht. ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gerda. 26) Hij kent slechts één doel, de vernietiging van den vijand, en kan hij dat niet in een openlijken strijd bereiken, dan neemt hij list te baat. Ik heb een eed gehoord, dien hij gezworen heeft, toen wij op den morgen van die ontvluchting weder de bergen van het vaderland be traden, en hij zal hem houden, al moest het hem ook ten verderve zijn. Daarom juist zijt gij hier maar voor het oogenblik veilig. Ik ken Marco. Al waagt hij het ook niet bij de Wilabron te komen, toch zal hij den ingang bewaken; hij zal u Naar de Times uit Weenen ver neemt, steunen Turkije, Duitschland en Frankrijk Rusland's plannen ten opzichte van Bulgarije, terwijl zij het aftreden der regenten en de verkiezing van eene nieuwe Sobiauje voorstellen. Engeland, Italië en Oostenrijk verklaarden daariu geen bezwaar te zien, indien de Buiga ren er in berustten! Volgens berichten uit Weenen, is Zankoff, bij zijnen terugkeer uit Constantinopel te Bourgas door de Bulgaarselie overheid aangehou den. en mishandeld geworden. De Times verneemt uit Constan tinopel dat de Turksehe ver sterkingen reeds gedeeltelijk naar Creta ingescheept zijn uit Macedo nië, en dat zij bestaan uit vijf ba taljons voetvolk en vier veldbatte- rijen. De Porte beval een streng onderzoek naar aanleiding van de ontdekking, dat de inhoud van be langrijke dépêchen aan buitenlaud- sche Kabinetten heimelijk werd medegedeeld. De Daily Netes verneemt uit Con- stantiuopel dat de Porte ongerust is wegens het bericht, dat 3000 Albaniërs eenen post bij Mitrowitza hebben aangevallen. Er zijn troepen daaiheen gezonden. De Standard verneemt uit Con stantinopel dat Gadban Effendi we der iu genade bij den Sultan ont vangen is. Vermoedelijk zal hem een belangrijke post worden opgedragen, indien hij niet naar Sofia terugge zonden wordt. Haarlem, 21 Januari 1887. Naar men ons mededeelt zal ter gelegenheid van den 70en verjaar- hier belegeren totdat gij eindelijk tot een wanhopigen stap gedwongen wordt en in zijn handen valt. De uwen moeten van uw verblijf alhier verwittigd worden, hoe moeilijk dit ook gaau moge. Dat is onmogelijk! Wie zou zulk een boodschap op zich nemen willen of kunnen? Ik! Hoe, gij zoudt willen Ik wil niets ten halve doen en uwe reddiDg is slechts half volbracht, indien er geen hulp vau buiten komt. Maar ik moet wachten totdat Marco in het dorp is teruggekeerd. Hij zal er elke hut, iedere rots on derzoeken en intusschen win ik tijd om te gaan. Nooit! riep Gerald in vuur uit. Hierin stem ik niet toe. Gij zoudt Obrevic kunnen ontmoeten en ook ik ken hem. Doorgrondt hij, vermoedt hij wat uw plan is, dan zou hij u dooden. dag van Z. M. den Koning dooi de Haarlemsche afdeeling van den «Volksbond», een feest-i aal worden gegeven in de groote zaal der socië teit «Vereeniging.» Gisteren werd op de gemeen telijke begraafplaats het stoffelijk overschot van mr. J. J. Enschedé ter aarde besteld. Tal van vrienden, bekenden en belangstellenden hadden zich aan de groeve vereenigd, waar onder de redactie, geëmployeerden en werklieden van de Haarlemsche Courantleden van de rechterlijke macht, regenten van het Gerefor meerd Weeshuis, kerkvoogden der Nederd Herv. Gemeente enz. In gevoelvolle bewoordingen her dacht de heer A. van Straalen den overledene als regent van het Wees huis en sprak tot de weeskinderen over het groote verlies door hen geleden. Het schoone «Graflied» van Ten Kate: «Hoor 't ruischt door het gras van de zoden» werd daarop door hen aangeheven. De heer jhr. mr. Rethaan Macaré sprak namens de rechtelijke macht en ds. Snethlage namens kerkvoog den der Hervormde Gemeente. De schoonzoon van den overledene de heer Doyer sprak een hartelijk woord van dank tot de aanwezigen voor de betoonde belangstelling en daarmede liep de plechtigheid ten einde. Hedenmorgen is door de politie alhier in beslag genomen een val- sche gulden voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaar tal 1865, welk geldstuk blijkbaar be staat uit lood. Voor de rechtbank te Haarlem stond gisteren terecht de 22-jarige heer A. H. v. W. C., beklaagd van op den 12en November jl., onder het uiten van de woorden«Ik Dat zou hij, zeide Danira koel. En daar had hij gelijk in. - Danira! Indien Marco het verraad met den dood straft, dan is hij in zijn recht, en ik zou den doodslag kalm van zijne hand ontvangen. Ik roep immers zijn vijanden te hulp ter wille van een vijand; dat is verraad, ik weet het. En waarom redt gij mij dan tot zulk een prijs? vraagde de jonge officier, terwijl hij de oogen onafgebroken op haar gericht hield. Omdat ik moet! De woorden klonken niet onder worpen, maar scherp en bitter. Er lag een trotsch- afweren in tegen de macht, die met den wil ook het ge- heele zijn van het meisje in kete nen geboeid had eu waarvoor zij gruwde, zelfs op het oogenblik waarin zij voor die macht hukte. Zij had deu vreemdeling, den vijand, aan de gewijde bron gebracht, ofschoon verd het», te hebben geweigerd, onmiddellijk te voldoen aan de ver zoeken, aanmaningen en bevelen van een agent en van een inspecteur van politie om, terwijl hij met een rijtuig bespannenjmet 2 paarden, het tramspoor in de Barteljorisstraat versperde, uit te halen en den tram weg vrij te maken. Uit de verklaringen van verschil lende getuigen bleek, dat er op dat oogenblik, 's namiddags omstreeks half 2, geene gelegenheid voor den heer C. was, die van den kant van de station kwam aanrijden, om langs den tram, die hem tegemoetkwam, uit te halen, daar reeds één of meer wagens op die hoogte de straat ver sperden. Hij had dus behooren te wachten, of, eenmaal op de tram baan zich bevindende, moeten kee- renhetgeen hij echter niet verkoos te doen herhaaldelijk zeggende «Ik verd het» en «Ik ben in mijn recht». Eindelijk werd door eenige mannen het rijtuig van de rails af gelicht, en toen dejbekl. bleef voort gaan met de paarden om te zetten, gaf de inspecteur van politie W., die ook vruchteloos getracht had, den heer C. te overreden om den tram door te laten, aan twei agen ten last, hem van den bok te halen, waarop hij eindelijk toegaf. De be lemmering had nagenoeg een kwar tier geduurd. Door het O. M., mr. A. A. van der Mersch, werd er op gewezen, dat bekl. geenszins in zijn recht wa', omdat rijtuigen, zooals de po- litie-verordening voorschrijft, voor den tram moeten uitwijken en dan natuurlijk niet mogen blijven stil staan. In ieder geval, als de politie beveelt, heeft men geen recht, niet te gehoorzamen. Daar de bekl. door de openbare behandeling van deze zaak zeker zij wist, dat zulk eene redding als verraad en heiligschennis werd be schouwd. Zij was bereid alles voor hem op te offeren, en wendde zich toch op hetzelfde oogenblik vijandig van hem en zijne liefde af. Het gelukte de bora niet in de diepte der rotskloof binnen te drin gen, maar des te onstuimiger woedde hij boven in de hoogte en loeide om de rotsen heen, alsof hij hare top pen wilde neervellen. Men leest in de oude sagen, dat in zulke storm achtige nachten de geesten afdalen van alle verslagenen wier bloed ooit dezen bodem geverfd heeft, en het scheen inderdaad alsof er heirlehers van geesten in de lucht streden en in razende vlucht voortjoegen. Daar- tusschen weerklonken, als het ware, duizend stemmen, die honend, drei gend, sissend door elkander klonken en eindelijk smolten al deze stem men en al dat geraas en gehuil sa men tot eene woest ruischende me- reeds genoeg gestraft is, wilde de spr. geene gevangenisstraf vragen ("art. 184 W. v. S. legt eene gevan genisstraf op van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste f600), maar requireerde hij eene geldboete van f 200, subsidiair 8 dagen gevangenisstraf. Als verdediger voor den beklaagde trad mr. W. K. van der Breggen, adv. te Amsterdam, op, die er met nadruk op wees, dat vooral ééne hoogst gewichtige omstandigheid er hem toe had gebracht, deze straf zaak te behandelen, namelijk de juridische vraag, die het hier gold, of art. 184 van het nieuwe Straf wetboek hier geldt eu van toepas sing kan zijn op bevelen, door agen ten van politie gegeven ter uitvoe ring van gemeentelijke politie-ver- ordeningen. Het art. zegt: «Hij, die opzettelijk niet voldoet aan een bevel of eene vordering, krachtens wette lijk voorschrift gedaan door een ambtenaar», enz, Z. i. ontbreekt hier een mettelijh voorschrift en had de agent hier niet te beveleu.Eene plaatselijke verordening is geene wet, het bevel steunt niet op eenige wet. Subsidiair voerde hij aan, dat al.l van art. 42 der politie-verordening, zelts al waren verordeningen, zooals het O. M. meende, ook bedoeld on der «wettelijke voorschriften», niet sprak van eenig bevel, en dat al. 2 hier niet kon ingeroepen worden. Het O. M., bij zijne repliek, achtte de kwestie ook van groot belang, maar meende, dat onder wettelijke voorschriften ook zeer goed ge meentelijke verordeningen konden begrepen worden; ze zijn ten minste niet uitgesloten, en daar er wel de gelijk gevaar voor botsingen was, had men in het geval van de 2de alinea van het artikel verkeerd en lodie, tot een triomflied, dat slechts van verderf en vernietiging sprak. Waarvan anders zou het ook ge sproken hebben, in dit land, waar de meuschen even koud en gevoel loos waren als de natuur, die hen omringde. Hier kon immers alleen de strijd bevrijding aanbrengen. Een woest verzet tegen eiken dwang, zelfs tegen dien van wetten en ze den, een bloedige strijd en een be zwijken onder knarsetanden. Zoo was het van den beginne af aan geweest, zoo was het nog heden, en indien de geesten uit de sage werkelijk op de vleugelen van den storm voort holden, dan streden zij nog in den dood met elkander. En midden in deze wereld van strijd stond de ban des vredes van de Wilabron. Waaraan hij zijn ont staan te danken had, wie hem had uitgesproken, dat wist niemand, dat lag in het grijze verledeD, maar hij werd geëerbiedigd met die onkreuk-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1