■was hier wel degelijk van het ge ven van bevelen door de politie spraak. Le rechtbank bepaalde de uitspraak op 27 Januari. Heden werd door de recht bank alhier de zaak behandeld be treffende den in den avond van den 14en December jl. te Haarlemmer meer bij Halfweg gepleegden moord aanslag. De beschuldigde D. v. d. B. werd schuldig verklaard aan het toebren gen van een messteek aan zekeren J. Minnes, welke verwonding den dood door verbloeding tengevolge had. Het O. M. eischte tegen hem een gevangenisstraf van 8 jaren en de kosten van het geding. Tegen den tweeden beklaagde H. P. werd een straf van 6 maanden ge- eischt wegens het toebrengen van slagen aan den vermoorde. De heeren mr. de Haan Hugenholtz en mr. Kist traden als verdedigers der beide beklaagden op. In een volgend nummer hopen wij op deze zaak meer uitvoerig terug te komen. H. K. H. Prinses Wilhelmina is gisteren is gezelschap van eene hof dame voor het eerst met hare Shetlandsche paardjes uitgereden. De beide paardjes waren gespannen voor een klein rijtuigje. De heer C. F. H. Riesz te Buitenzorg deelt in het D. v. Z.-H. mede dat hij aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een zeer uit voerig adres met veel bijlagen in gediend heeft, bevattende zware en omschreven klachten over den goe- verneur generaal O. Van Rees, het vele onrecht, den landeigenaren aan gedaan, de aantasting van de alge- meene welvaart, en over veel meer. De Landbouwtentoonstelling te Zwolle, in Juli des vorigenjaars gehouden, heeft een nadeelig saldo opgeleverd van f 1028.51. Door den heer A. Koog te Amsterdam is thans ook aan de Ex ploitatie-Maatschappij van Staats spoorwegen het verzoek gericht, op de stations automatische verkoop kastjes te mogen plaatsen. Hit 'sHage wordt gemeld: De «hulde aan Oranje», ter ge legenheid van 'sKonings 70n ver jaardag door de «Koninklijke Natio nale Zangschool» aan Hunne Ma jesteiten op Maandag 21 Februari te dezer stede aan te bieden zal, door het Koninklijk Echtpaar met zijne tegenwoordigheid worden ver eerd, daar Z. M. met de meeste ingenomenheid de uitnoodiging heeft aanvaard. Tot het feest, dat in 't Gebouw van Kunsten en Weten schappen, dat voor deze gelegen heid met gala-verlichting zal prij ken, zal worden gegeven, zullen 2000 personen worden uitgenoodigd van welke drie vierden werklieden zullen zijn, terwijl ook aan een 200-tal weezen van verschillende gezindten toegang zal worden ver leend. De medewerking is verzekerd van het orkest van den heer Coenen uit Utrecht, onder wiens leiding een feestouverture met koor zal worden uitgevoerd, terwijl de directeur der Zang-chool, de heer J. H. Marinus, de leiding op zich zal nemeu van de feestcantate van den heer Coenen voor deze gelegenheid vervaardigd en van de feestcantate van den heer Nicolaï van November 1869, woor den van Nicolaas Beets, onlangs bare trouw, waarmede alle onbe schaafde volken aan hunne tradities gehecht zijn. Misschien was het het instinct van het volk zelf, dat zich eenmaal deze grens tegen eigen wil lekeur en woestheid had gesteld en tenminste op een plek den vrede be waard had genoeg, hij werd be waard, en de ruwe zonen van het gebergte bukten eerbiedig voor de zen ban, die nog door niemand met vijandige bedoeling overschreden was. De maan stond thans hoog aan den hemel en haar schijnsel viel met volle helderheid in de diepte der kloof. Het blauwachtig spiegelach- tige licht gleed langs de donkere rotswanden heen en wierp een zil- verachtigen sluier op het heldere water der bron, die er ongestoord te midden van het loeien van den storm voortvloeide. Boven storm en strijd was hier beneden onder Je be scherming van de zich krachtig ver door de school met zooveel succes ten gehoore gebracht. Het teest zal niet tegen entree kunnen worden bijgewoond. De Haagsche Cricket- en Foot- ball-vereeniging «Olympia» heeft besloten in den loop van den aanst. zomer de volgende Cricketclubs uit te dagen9 April de Wageningsche Cricketclub; 11 April de «Delftsche Sport»; 17 April de Gorkumsche C.-C. «Hermes»1 Mei de Amster- damsche C.-C. «Sport»15 Mei de Amsterdamsche C.-C. «Progress» 19 Mei het 2e elftal van de ILaar- lemsche C.-C. «Rood en Wit»30 Mei de Amsterdamsche C.-C. «R. U. N.»; 5 Juni de Haarlemsche C.-C. «Rood en Wit»; 12 Juni de Utrechtsche C.-C. «Spherinda»; 19 Juni de Haagsche C.-C. «Concordia»: 26 Juni de Delftsche C.-C. «Con cordia»; 8 Juli «Amstels C.-C»; 10 Juli de Utrechtsche C.-C. «Her cules» 13 Juli de Amsterdamsche C.-C. «Quick»14 Juli de Schie- damsche C.-C. «Hermes»15 Juli de C.-C. van de Kon. Mil. Acade mie; 17 Juli de Leidsche C.-C. «Sixteen»; 20 Juli de Rotterdamsche C.-C. «Victoria.» Als een bijzonderheid in onzen tijd, zoo overvloedig aan sollicitan ten bij gelegenheid van vacatures, ook bij de magistratuur, wordt aan het Vad. medegedeeld, dat, tot nog toe, voor de reeds 4 weken geleden opengevallen, toch waarlijk niet te versmaden betrekking van griffier bij de rechtbank te Zierikzee, pas drie kandidaten bij de leden van dat college zich aangemeld hebben. Bij een te Hoofddorp (Haarlem mermeer) gehouden hardrijderij op schaatsenverkreeg den prijs C. Dijksman, de eerste premie W. Buur man en de tweede premie C. Huis man, allen uit genoemde plaats. Dinsdagmorgen is te Zandvoort op het jachtterrein van den heer G. Eltzbacher door den jachtopzie ner E. v. d. Valk een groote arend geschoten met een vlucht van ruim twee meter. Volgens beweren van deskundigen is het een Russische vogel, die vermoedelijk wegens de groote hoeveelheid sneeuw naar deze streken is overgekomen. Aangaande het gebeurde bij den advocaat-generaal bij het gerechts hof van Amsterdam, mr. A. J. E. Jolles, wordt nog het volgende gemeld: In den vroegen ochtend van Dins dag 18 dezer werd bij den heer J. in de Sarphatistraat gescheld. De meid ging in donker naar beneden en, opengedaan hebbende, vernam zij van eenige personen, dat eene blaas met petroleum en vele afge brande lucifers op de stoep lagen. De heer J., door de dienstbode da delijk geroepen, vond de kokesmat aan de voordeur nog smeulende, alsmede dat de brievenbus, die aan de deur bevestigd was geweest, aan stukken op den grond lag. Bij nader onderzoek bleek, dat het voorpor taaltje, hetwelk door eene glazen tochtdeur van het overige gedeelte van de gang is afgescheiden, even als de stoep nat van petroleum was. Bij de smeulende mat lag nog een stuk van een verbranden bonten doek. Vermoedelijk hebben de da ders, de brievenbus, die den vorigen avond te 11 uur geledigd was, met grauw papier gevuld, daarna door een trechter petroleum in de bus heffende rots slechts een waaien en ruischen, dat scheen te fluisteren en te vermanen om den woesten strijd toch op te geven en vrede te sluiten aan de bron des-vredes. Gij moet? aldus herhaalde Gerald het laatste woord van Da- nira. Nu, ook ik moet en ook ik heb gestreden en geworsteld te gen eene macht, die mijnen wil aan banden legde, maar ik haat die macht niet meer zooals toen. Waartoe dan nog langer den machteloozen band tusschen ons te laten voortbestaan; wij zien immers beide dat hij niet stevig is, wij hebben het lang ge noeg beproefd. Ik heb immers den uitroep gehoord, die over uwe lip pen kwam, toen ik zoo onverwacht den drempel uwer woning betrad. Het was mijn naam en die klonk anders dan dit harde, stugge «ik moet!» Danira gaf geen antwoord. Zij had haar gelaat afgewend en toch gegoten en vervolgens daarin den brand gestoken, onder welke bezig heid zij onraad schijnen bespeurd te hebben, want met achterlating op de stoep van eene met petro leum gevulde blaas en den trechter, zijn zij verdwenen. Eene tweede blaas met petroleum is gevonden op ongeveer honderd pas van het huis. Beide bleken 5 liter petroleum te bevatten. Aangezien de gang van marmer is, bestond er, oppervlakkig geoor deeld, weinig gevaar voor de be woners; doch de hoofden der brand weer zijn van oordeel, dat het vuur enkel gedoofd is, doordien de tocht deur gesloten was en het vuur alzoo gestikt is. Het getal aangestoken lucifers op de stoep gevonden bedroeg 15, de brievenbus was deels gesmolten, de deur van binnen geblakerd. J. J. Crombouwconcierge van het gebouw in de Tulpenstraat te Amsterdam, waarin de diamant- bureau's aan de Amstel-hotel-maat- schappij behoorende, gevestigd zijn, vond Woensdag morgen voor zijne woning een étui, waarin een gesle pen diamant van aanzienlijke waar de. De verliezer, een makelaar in juweelen, mocht het kostbaar klei nood uit handen van den vinder terug ontvangen. De arbeider B. B., werkzaam op de fabriek van den heer v. Heek, te Hilversum, had Dinsdagochtend het ongeluk, terwijl hij bezig was de machine te smeeren, met zijne hand tusschen de raderen te komen, waardoor deze zoo zwaar werd ge kneusd, dat zij omiddellijk moest worden afgezet. De ongelukkige is vader van een talrijk gezin. Een brievenbesteller te Hil versum, zekere v. V., was Zondag avond zijne vrouw behulpzaam bij het zetten der koffie. Hij hield den koffiepot vast, en toen zijne vrouw daarin kokend water schonk, barstte plotseling de bodem en kreeg hij liet kokende vocht over zijn lichaam. Door de hevige brandwonden aan zijne beenen kan de man vooreerst geen dienst doen. De in het ijs beklemde Urker visschersvaartuigen zijn gisteren losgekomen, en doordien het ijs verschoven is in de richting van het Noorden, zijn zij naar het ICrab- begat gedreven. Hier was nog vast ijs, maar door de hulp van een zestigtal mannen zijn zij er door heen gesleept en in behouden haven te Enkhuizen gebracht. Ter herinnering aan den geboor tedag van wijlen Koningin Anna Paulowna had Woensdag te Sche- veningen de jaarlijksche uitdeeling van brandstoffen, levensmiddelen en kleedingstukken plaats onder de ar men en de onvermogende school kinderen. De schaatsenrijder, die Maandag jl. in de ringsloot van Heer Hugo- waard, nabij Broek op Langendijk, verdronk, is later herkend geworden als een zeevisscher nit Egmond-aan- Zee, J. P. genaamd, de kostwinner voor zijn ouden vader. Hij was op reis naar zijne familie in de Woud- meer, gemeente Haringkarspel. De vader laat het lijk van zijn zoon naar Egmond overbrengen. Te Den Helder zijn Maandag twee mariniers, die in de provoost achter kon zij deze oogen en deze stem niet ontwijken. De zachte en on derdrukte klank baande zich krach tig een toegang tot haar hart: te vergeefs drukte zij de handen er op, hij vond den toegang toch en zij hoorde hem niettegenstaande het woeden van den storm. Van den dag af aan, waarop ik uw land vol rotsen betrad, stond slechts één beeld voor mijnen geest, bezielde ,mij slechts ééne gedachte, u weer te zien, Danira. Ik wist, dat wij elkander nog eens ontmoeten zouden! Waarom liet gij mij ook die boodschap achter? Gij wildet mijne verachting niet met u nemen, de mijne alleen niet, terwijl gij de veroordeeling van ieder ander trot- seerdet. Die woorden bleven mij dag en nacht bij, ik kon ze niet weer vergeten, zij hebben over mijn lot beslist. Het was een afscheidsgroet, prevelde het meisje met gedempte de hoofdwacht zaten opgesloten, naar het hospitaal vervoerd. Enkele lichaamsdeelen dezer ongelukkigen waren door de strenge koude in de provoost bevroren. Een milicien der pantsercompag nie te den Helder is Woensdag morgen van de stelling van het fort «de Harsens» gevallen. De on gelukkige kreeg een hersenschud ding en stierf aan de gevolgen. De Belgische sloep O. 126 {Marie Irma,), die gisteren door den Terschellinger loodskotter No. 6 te Nieuwendiep werd binnenge bracht, was jl. Dinsdag in de Ter schellinger gronden, door de ekwi- page verlaten, drijvende gevonden, en door den kotter op sleeptouw genomen. Men vermoedt, dat het vaartuig in de gronden heeft vast gezeten, en in dien toestand is verlaten. V olgens te Nieuwendiep ontvangen bericht zijn de opvarenden van de sloep gisteren te IJmuiden aange bracht. De namen van de kloeke mannen, die bij de stranding in de Tesselsche gronden van den Belgischen kotter Fernandas zoo gelukkig waren de ekwipage van dit vaartuig met de reddingboot te reddeD, zijn Th. Rij kers, schipper; O. Bot, T. Brederode, J. van Dok, M. Schoonberger, K. Lastdrager, K. Bijl, C. Lastdrager, P. Lastdrager, J. Minneboo en S. Kuiper. Bij het vervoeren van een groo- ten ketel soep van de Oranje-kazerne naar de hoofdwacht, te's Hage, viel Dinsdagmorgen in 't Voorhout een der infanteristen, die de stok, waar aan de ketel hing, op den schouder droeg, door de gladheid, waardoor hij den warmen inhoud van den ketel geheel over 't lijf kreeg. De man kwam er met een «vet en nat» pak af, maar de wacht kon wach ten op de soep. Men moest naar de kazerne om den ketel weer te deeu vullen en 't is te hopen, lat men den hond niet in den pot heeft ge vonden. {Vadï) Men verneemt dat met lo. Februari alle koffiehuizen in 's-Hage zonder onderscheid, ten 1 uur na middernacht gesloten zullen moeten zijn. Tot nog toe hadden vele ver gunning om tot 2 uur geopend te blijven. Gisteren ochtend kwam in de Hoflaan te Kralingen een tuidver- kooper, die zijn paard stapvoets aan den kop geleidde, in aanraking met een melkwagen, doordien de voer man niet genoeg uithaalde. De turf- verkooper geraakte daardoor zooda nig geklemd tusschen de beide wa gens, dat de man in bewusteloozen toestand door de politie naar het politie-bureau werd overgebracht, waar hem onmiddellijk geneeskun dige hulp werd verleend. Bij onder zoek bleek, dat zijne ribben waren gebogen en ingedrukt. Dinsdag kwam de laatste trein van Rotterdam naar Zwolle zoo laat te Amersfoort, dat de aansluiting met het Oosterspoor werd gemist. De reizigers voor Apeldoorn en Zutfen waren genoodzaakt te Amers foort te overnachten. Dat gebeurt nog al eens na tuurlijk tot vreugde der reizigers. De groote internationale wedstrijd stem. Ik dacht dat ik u nooit zou wederzien en vertrouwde die boodschap toe aan uwe verloofde. Edith is mijne verloofde niet meer, zeide de officier met moeite en op doffen toon. Danira schrikte plotseling op. -Uwe verloofde niet meer? Om 's Hemels wii, wat is er gebeurd? Hebt gij den band verbroken Ik;|uiet,|Edith heeft het gedaan, en ik gevoel eerst nu, hoe verstan dig zij gehandeld heeft. Deze an ders zoo lachende en oprechte kin- deroogen zagen diep in mijn hart; zij raadden wat ik toen zelf nog niet wist of niet weten wilde. Wel heeft haar vader mij de vrijheid ge geven terug te komen, wanneer ik den «droom» overwinnen kon. Ik kon het niet, en thans bij alles wat mij heilig is thans wil ik het ook niet meer. Wat is toch de werkelijkheid, het geluk van een geheelen levensduur, in vergelijking voor schaatsenrijders van beroep, die gisteren te Slikkerveer had moe ten plaats hebben, moest tengevolge van den invallenden dooi worden uitgesteld. Naar het zich laat aan zien, zal daarvan vooreerst wel niets komen. De deelneming was ook voor de zen wedstrijd zeer groot, en de beste schaatsenrijders zouden daar hunne krachten hebben gemeten. Hagen, de Noorsche champion, Arie van den Berg, prijswinner te Hamburg, Veninga, de beide Kings- ma's, De Vries, de Diepenveen's, Entjes, De Boer en nog vele andere vermaarde Friesche en Groninger rijders, benevens tal van Hollanders en vijf Engelschen, waaronder de gebroeders See uit Welny, Twel- lees en Fish Smart zouden hebben medegedongen. Het is dus voor den Nederland- schen schaatsenrijdersbond zoowel als voor de lief hebbers van ijs-sport eene zeer groote teleurstelling, dat het weder de Slikkerveersehe ijs- feesten zoo ongunstig is geweest. Alle Eogelsche benevens tal van Friesche hardrijders, waren reeds Woensdagavond van Hamburg en elders aangekomen. Enkele bijzonderheden worden uit Slikkerveer gemeld; zoo schrijft men Het is een interessant gezicht die flinke, steviggebouwde jonge man nen met bliksemsnelheid over het ijsvlak te zien zwieren. De Hollan der rijdt met'breede, lauge streken, waarbij het rijden van den En- gelschman «stappen» zou kunnen worden genoemd, maar deze is sterker van borst. De Friesche rijders nemen vóór ze «van wal steken» een schijfje citroen of een stukje hout in den mond. De prijswinner van Woensdag Charles Tebbit. uit St.-Ives, reed met den mond open. Op de zijbanen zagen we den Zweed Hagen met flinke, vlugge slagen eenige honderden meters af leggen. Iedereen echter keek met verwondering naar de toeren van Werner, uit Christiania, die alsof 't maar niets was, in snelle vaart komende aanzetten, plotseling een been ophief, en op één schaats over een lengte van 30 M. kunstig tus schen de menschenmassa door la veerde. Ook sprong hij van tijd tot tijd over de ruim 1 M. hooge ijzerdraad-afsluiting van het gul densterrein, in de baan. De socialist F. Domela Nieuwen- huis is gisteren ochtend per trein van 6,15 van den Rijnspoorweg naar Utrecht overgebracht, om in de celgevangenis aldaar zijne straf te ondergaan. Hij werd door twee rijksveldwachters begeleid en in eene vigelante van het huis van bewaring te 's Hage naar het sta tion vervoerd, alwaar op dat vroege ochtenduur slechts zeer weinige partijgenooten aanwezig waren. Omtrent den sluikhandel, die dezer dagen weder meer dan ooit wordt gedreven, meldt men uit Roozendaal. Ondanks de vrij hooge premie die van rijkswege op de aanhou ding wordt gesteld, (voor ieder aan gehouden smokkelaar, wanneer dit overdag geschiedt 5 gulden en des nachts 10 gulden) schijnt het aan de ambtenaren toch niet zoo ge makkelijk hen in handen te krijgen. Men zuu haast gelooven dat de smokkelaars de kommiezen in slim heid overtreffen, want het is voi- met den droom van dit oogenblik, waarvoor ik misschien het leven geven moet. Maar ik beklaag mij niet meer over het verraad, dat mij hierheen lokte; het schonk mij dit wederzien en dat is niet te duur gekocht met het doodsgevaar, dat mij thans omringt, niet te duur met den dood zelfs! Het was werkelijk Gerald von Steinach, uit wiens mond deze woor den kwamen, de koele, voorzich tige man met de ijskoude oogen, die niet beminnen kon. Thans vloeide er een stroom van hartstochtelijke woorden over zijne lippen en stortte zich over in Danira's hart, ook hare kracht bezweek voor deze harts tochtelijke taal, en toen Gerald haar thans voor de tweede maal naderde, ontweek zij hem niet meer, maar hare hand, die hij gegrepen had, rustte bevend in de zijne. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2