Raad fier Gemeente Haarlem strekt geen zeldzaamheid dat, nadat deze laateten soms uren achtereen door bosch en hei hebben gesur veilleerd, even nadat zij vertrokken zijn honderden kilo's zout worden binnengedragen. Eenige tijd geleden is uit het huis van arrest en bewaring te Middelburg een in voorloopig arrest genomen zeeman ontvlucht. Nu de daarvoor gestelde termijn van vier maanden voorbij is, zonder dat de ontvluchte is gevat, zal eene straf vervolging worden ingesteld tegen M., gevangenbewaarder, die midde lerwijl naar Arnhem is overgeplaatst. Deze zaak zou heden voor de recht bank aldaar worden behandeld. De N. Vrentsche Ct. zegt: Er begint variatie te komen in de hardrijderijen. Men rijdt niet alleen meer hard, maar schoon, acroba tisch en geïllumineerd. Er hardrijden mannen alleen, vrouwen alleen, jongens, meisjes, studenten en kweek scholieren alleen. Men combineert mannen en vrouwen, en te Idaard laat men nota bene vrouwen tegen mannen rijden. De bepalingen, soms allergekste, die de directiën der festiviteiten aan de wedstrijden ver binden, zijn legio. Zoo moeten te Onderdendam de deelnemers gekleed wezen als graven, edelen en ridders uit de 16de, 17de en 18de eeuw, eu bij den Loppersummerdraai wordt hun opgelegd te rijden met de schaatsen achterste voor onder de voeten ;te Ezinge,bij eene hardrijderij tusschen jongens beueden 18 jaar, moeten zij eene geboorteakte in hun zak hebben; te Garnwerd idem; te Workum moet worden hardgereden tusschen twee cirkels, en straks be gint men misschien te Wildervank weer met hooge hoeden en flodder mutsen. Zaterdag is bij eene hardrijderij te Wolvega een meisje van 15 jaar bij het tegenrijden gevallen, en ten gevolge daarvan gisteren overleden. GEMELD NIEUWS. Het A. Dbl. verhaalt het volgend aandoenlijk voorbeeld van doodelijk verdriet, te Batavia voorgekomen. Een jonge vrouw, aldaar geboren, had in Holland haar man verloren, die daarheen voor gezondheid was vertrokken, en was met haar kind hier teruggekomen, waar zij bij een familie liefdadig in huis opgenomen was om in het huishouden te helpen. Dezer dagen stierf het kind, l'/s jaar oud, en de arme moeder, die geen traan kon storten, heeft twee dagen geheel verslagen zonder eten te gebruiken nedergezeten, en is, toen men haar naar het hospitaal gebracht had, daar den derden dag overleden. De regeering van België heeft eene commissie benoemd, mder voor zitting van den heer baron Lamber- moDt, directeur aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, en voorts uit industrieelen bestaande, welker doel is, de middelen' op te sporen om aan den uitvoer van kolen uit Engeland (Cardiff) naar zuidelijk Europa ernstige concurrentie aan te doen. Een te Lyon verschijnend dag blad meldt de inhechtenisneming van een onverbeterlijken boef, wiens naam op al de griffies van Frank rijk geboekt staat. Dit individu heet Forissier. De veroordeelingen door hem ondergaan zijn ontelbaarmaar het eigenaardigste is het aantal zijner ontvluchtingen, waarbij men weten moet, dat Forissier mank is. Nu eens brak hij door eene zolde ring, dan weer verborg hij zich in zijn stroozak, en, terwijl hij buiten gezocht werd, verliet hij de gevan genis door de groote deur; een au- dermaal ontsnapte hij op het oogen- blik, dat hij in den celwagen zou stappen. Zijne verhooren kenmerken zich ook steeds door buitengewone gevallen. Eens wentelde hij zich op den grond, beet op zijne vuisten en stelde zich zoo aan, dat hij als krank- zinniare in een gesticht werd opge sloten, waaruit hij ontvluchtte. Zon dag werd hij voor de 77ste maal, van diefstal beschuldigd, in hechte nis genomen. Deze boef is 43 jaren oud en kan het dus nog best tot zijne 100e arrestatie brengen. Te Lyon zijn Dinsdag nacht door de politie twee vreemdelingen in verzekerde bewaring genomen, die met een derde aldaar voor acht dagen aangekomen waren onder de namen: Audenaz frères en in het «Hotel del'Univers» waren afge stapt, dat gelegen is bij de kazerne Bissuel, waar zich het bureau van den militairen staf bevindt en het 29ste bataljon jagers is gehuisvest. Een der jagers, tot wien de vreem delingen zich gewend hadden, klaagde hen aan. Hij verklaarde namelijk dat zij hem 2000 fr. hadden aangeboden, als hij hen in het bezit stelde van een nieuw repeteergeweer met patronen. De politie overrompelde hierop de vree delingen in een koffiehuisdoch een hunner wist te ontkomen. Een der beiden gaf voor Audenaz Sid ney te heeten en te Londen ge boren te zijn. De ander verklaarde zijn bediende te wezen en Charles Wolitz te heeten. Er is een onder zoek ingesteld en hunne kamers in het hotel zijn verzegeld. In het dorpje Laventie (Frank- ijk) stierf eenigen tijd geleden ze kere vrouw D., die al haar onroe rend goed benevens 2000 francs in geld, vermaakte aan vrouw L., die de overledene gedurende hare ziekte had opgepast. Kort daarop raakte vrouw L. aan het sukkelen en vroeg den raad eener waarzegster, die zich in die buurt bij een Zigeunertroep ophield. Deze vrouw vertelde, dat de geest van vrouw D. de ziekte veroorzaakte, daar zij na haar dood spijt had gekregen, alles aan vrouw L. te hebben vermaakt. Het eenige middel tot herstel was, volgens de waarzegster, de geheele erfenis te verbranden, waarmede zij zich wel zou belasten. Vrouw L. was zoo dwaas hieraan te gelooven en stond der waarzegster alles af. Neen niet alles, want toen de waarzegster na eenige dagen terugkwam en vrouw L. nog niet beter was, be weerde zij, dat zij nog iets achterge houden moest hebben van de erfenis. Dit was ook zoo; vrouw L. gaf nog 450 francs, die zij gehouden had. De waarzegster nam die, gaf de pa tiënt een drank en verdween toen voor goed. Toen vrouw L. evenwel toch niet beter werd, begon zij aan bedrog te denken en deed aangifte bij de politie. Zaterdagmiddag jl. kwam te Eisenach een trein uit Frankfort a/M. aan, waarmede een zwarte beer uit de diergaarde der laatst genoemde stad naar Leipzig zou worden vervoerd. Onderweg was het dier reeds uit het hok gebroken; dat men in een goederwagen had geplaatst. Gelukkig werd dit door een spoorbeambte nog bijtijds ont dekt, zoodat men den wagen ge sloten liet. Alle pakketten moesten nu eenvoudig de reis naar Leipzig medemaken en van daar moesten er een aantal weder terug worden ge zonden naar hunne verschillende bestemmingsplaatsen. Daar de beer als zeer kwaadaardig te boek stond, besloot de handelaar in wilde dieren, Bode, voor wien hij bestem I was, het beest, om mogelijke onheilen te voorkomen, dood te schieten. Men wierp het door een reet van den wagen een stuk vleesch toe en ter wijl de beer zich hieraan te goed deed, legde de heer Bode aan. Twee kogels drongen het dier in den kop en maakten aan zijn leven een einde. In den circus van den heer Oscar Carré te Keulen speelde Zaterdagavond de ontbinding van den Rijksdag ook al een groote rol. Geheel onverwacht werd plotse ling prins Von Bismarck aange kondigd, terwijl hij den Rijksdag ontbindt en de toeschouwers zagen den kanselier, in zijn kurassiers- uniform met gelen kraag en de stalen helm, leunend op zijn degen, voor zich staan. De muziek speelde «Die Wacht am Rhein» en het publiek verdubbelde zijne toejui chingen, toen de kanselier den helm afnam en zijne identiteit be wees door een geheel kale kruin te toonen. Vervolgens verschenen ook Eugen Richter en Windthorst, en eindelijk ook de kroonprins, allen sprekend gelijkend. De «Mimiker» van het circus behaalde een schit terend succes. Een paar maanden geleden behoorde een beschaafde, en zoo het. heette, voorname jonge dame tot de meest geliefde gasten der aanzien lijke familiën te Weenen. Zij maakte haar kennissen gewoonlijk op con cert of bal, won met zeldzaam talent hun vertrouwen en scheen zeer te ijveren voor het oprichten eener lief dadige instelling, waartoe zij be langrijke geldelijke bijdragen wist te verkrijgen. Zelfs verscheen zij bij hooggeplaatste personen op audiën tie, wien zij dan het beschermheer schap aanbood over de Vereeniging tot het oprichten van weeshuizen, enz., welke zij voornemens was te stichten. Eensklaps echter was de dame verdwenen en de politie, die nu argwaan kreeg, stelde pogingen in het werk, om haar op het spoor te komen, hetgeen ook gelukte. Het bleek nu, dat men te doen bad met de beruchte oplichtster, Karolina Rohrbeck, die te Londen, teB:rlijn en ook onlangs te Keulen reeds dezelfde kwade praktijken heeft uitgeoefend. Het wild in het Harzgebergte heeft van sneeuw en koude veel te lijden gehad eu ofschoon op vele plaatsen voederbakken zijn neerge zet, is tocb, menig schoon stuk wild van ellende omgekomen. Een bezoek aan de voederplaat sen, die door de herten in troepen van dertig tot veertig stuks worden bezocht, loont de moeite zeer. De honger drijft de dieren dikwerf tot in de onmiddellijke nabijheid der menschenwoningen. Een prachtig hert wilde onlangs over het ijzeren hek eener villa springen, maar het uitgeputte dier nam zijn sprong te laag, zoodat een der ijzeren puuten het juist in het hart drong. Eenigen tijd geleden werd ge meld, dat de metropolitaan van Elassona in Macedonië door Griek- sche roovers was opgelicht en naar het gebergte gevoerd, terwijl men 150,000 francs losgeld voor hem eischte. Thans verneemt men uit de Phare du Bosphoredat de prelaat in zijn gevaugenschap overleden is en de bandieten zijn lijk in een hun ner holen bijgezet hebben. Gemunt klein geld heeft men niet op Madagascar. Het klein geld, waar men niet buiten kan, verschaft men er zich door met hamer en bij tel dollars aan groote, middelgroote, kleine en kleinste stukken te slaan. Iedere bewoner van het eiland draagt een weegschaaltje met allerlei ge wichten bij zich, om nauwkeurig het gewicht en de waarde der zil verstukjes te bepalen. Het wisselen van dollars tegen kleinere stukjes gaat uiterst moeielijk, waut de meeste bewoners zijn geen dollar rijk. Alleen zilver, geen goud of koper wordt op Madagascar aangenomen. De zilveren munten, die er gang baar zijn behalve den dollar, zijn de Italiaansche, Fransche en Belgi sche vijffrankstukken. Hoewel de Londensche politie verboden had op den Serpentine vijver te rijden, waren daar Dinsdag 2000 personen op het ijs. De politie wilde hen met geweld verwijderen en het kwam tot botsingen. Twee agenten werden door een val op het ijs zwaar gewond. Koning George II van Enge land vernam eens dat de redacteur van een courant zou gestraft wor den, omdat hij, ten einde de troon rede des konings zoo spoedig moge lijk te kunnen mededeelen, zelf een troonrede had opgesteld. «Ik hoop,» zeide de koning tot zijn minister, «dat de man zeer zacht zal behan deld worden. Ik heb zijn en mijn rede met elkaar vergeleken en vind dat de zijne veel beter is.» Een drijvende vuurtoren. Het eerste dusdanige kustverlich- tings-vaartuig is sedert korten tijd op de reede van Swanspit, in de bocht van Queenscliff, in gebruik. Het vaartuig is geheel cirkelvormig en heeft eene doorsnede van 36 voet 1 dm., terwijl het van binnen 17x/2 voet hoog is in den dag. Behoorlijk beballast heeft het vuurschip een diepgang van 11 voet. Het licht, aaugebracht in het voorste gedeelte van eenen hollen ijzeren toren ter hoogte van 30 voet boven het dek, is van de 4de soort, en op 4 mijlen zichtbaar. Het is een dioptisch licht. De bouw van het lichtschip is zoo volkomen, dat bij eene proef om het om te werpen, waarbij de bovenge noemde lichtdrager de oppervlakte der zee raakte, het niet omviel. Slechts 3 man zijn voor de bedie ning van het vaartuig noodig. Blijkens de cijfers in het offi cieel rapport van den hoofdcommis saris Sir Charles Warren, telt de Londensche politie 13,319 man (hier onder niet begrepen de City-politie), en wel 25 superintendenten, 634 inspecteurs, 1333 sergeants en 11,527 konstabels. Daarvan zijn 4 superintendenten, 48 inspecteurs, 182 sergeants en 1386 konstabels bestemd voor specialen dienst en de regeeringsgebouwen, de dokken, enz. Voor den dienst der stad zijn er dus beschikbaar 21 superintendenten, 586 inspecteurs, 251 sergeants en 10,141 konstabels; te zamen 11,699 man. Ongeveer 60 percent hiervan zijn bestemd voor den nachtdienst, die van 's avonds 10 tot 's morgens 6 uren duurt. De overige 40 per cent zijn voor den dagdienst in 4 wachten. De kosten voor politie bedragen ongeveer 1,059,628 pd. st. 'sjaars. Sedert 1849, toen de politie nog slechts 5493 man telde, zijn er in het Londensche politie-district 476,128 huizen aangebouwd en 1701 mijlen nieuwe straten aangelegd, terwijl in dien tijd de bevolking van 2,473,758 op 5,255,069 inwoners is gekomen. De oppervlakte grond, waarover de politie heeft te waken, bedraagt (op eene straal van 15 mijlen uit Charing Cross gerekend) "18,31 vierkante Engelsche mijlen. Thomas Stevens, die een reis om de wereld op zijn tweewieler maakte, is nu van Yokohama te San-Francisco aangekomen en heelt zijn reis dus beëindigd. Behalve eenige hinderpalen aan de grenzen van Afghanistan en Perzië, heeft hij geen ernstige moeilijkheden ont moet. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 20 Januari. Achtereenvolgens zijn aangeno men de hoofdstukken Justitie, Bin- nenl. Zakencredietwet, Marine, Financiën, Oorlog, na een kort de bat. De minister van Financiën kon het tijdstip van de indiening der nieuwe regeling van het pensioen fonds voor ambtenaren nog niet be palen. Ook de spoorwegbegrooting werd aangenomen na de verklaring van den minister dat de exploitatie van de lijn AmersfoortNijmegen niet zal geregeld worden dan be houdens wettelijke goedkeuring. Heden de overige hoofdstukken. VERGADERING Woensdag 19 Januari 1887. Aanwezig 17 leden. Behalve hetgeen we reeds in ons vorig nummer omtrent deze zitting vermeldden, werden nog een aantal kleinere puuten afgehandeld. Zoo deelde de Voorz. na de lezing der notulen mede dat was iDgekomen de rekening van de Kamer van Koophandel; dat het rapport van de Kamer van Koophandel over de ver hooging van de spoorbaan was ge steld in handen van de commissie van fabricage; dat een lid van de Provinciale Staten zou worden ge kozen den 22en Febr.dat de index op de notulen van 1886 reeds in orde was; dat sinds eene halve eeuw aanwezig waren pekkransen, maar dat die onbruikbaar waren gebleken, weshalve ze van den inventaris moesten worden afgevoerd; dat voor wegruiming van sneeuw in 1886 f 1492 was uitgegeven, waardoor die post was overschreden. Naar de besprekingen omtrent dit laatste te oordeelen, zal met de op ruiming der sneeuw in 't vervolg met dezelfde doortastendheid wor den gehandeld, als dit tot nu toe het geval was. Een verzoek van de Remonstrant- sche gemeente om riolen en trot toirs voor haar kerkgebouw in de Wilhelminastraat, moest worden uit gesteld tot daarvoor een projet is opgemaakt en gelden zijn toege staan. Een rekest van den heer Gulde- mond was door B. en W. afwijzend beantwoord, evenals een rekest van den heer Pinedo tot onderhandsche inhuur van kiosken. Een verzoek van den architect Wolbers, om in de plaats van den heer Van der Steur tot leeraaraan de Burgeravondschool te worden benoemd, werd gesteld in hanaen van B. en W. Een verzoek van den heer Br/ese van Groenou, om een stuk grond van 5 aren, 84 centiaren weder voor 5 jaren te mogen inhuren, werd door B. en W. voor inwilliging vat baar gekeurd. De commissie van financiën stelde voor, in de bepa- hngcj op te nemen de voorwaarde, dat twee borgen zullen worden ge steld voor de richtige naleving van het contract. De minderheid der commissie was van oordeel, dat geene verbindtenis meer dienaangaande met den heer Broese van Groenou kon worden aangegaan. De voorzitter herinnerde, dat de heer Broese zijne boete later had betaald. De heer de Kanter verklaarde, dat hij zich tegen het contract had verzet. Hij had bezwaar omdat B. en W. in Juni zelf hadden gezegd, niet alleen dat adressant niet had betaald, maar dat hij wederrechte lijk heeft gehandeld tegen hetgeen met hem was overeengekomen. De boete was wel betaald, maar wat was het geval? 24 April blijkt, dat contractant grond heeft gebruikt, in strijd met de voorwaarden. 24 Mei werden boeten opgelegd en daaraan niet voldaan. Toen 1 Juli de huur- tijd om was, heeft hij gedeeltelijk voldaan, er later, eerst bijna 3 maan den na zijne overtreding, de geheele som. Met iemand, die zoo handelde, kan de gemeente geene verbindtenis meer aangaan, en daarom had hij zich tegen het voorstel verklaard. Hij beriep zich op de verklaring van B. en W. De voorzitter merkte op dat de door den heer de Kanter vermelde kwestie liep over de walgronden langs de Heerenvest. Daaraan had de heer B. v. G. zich moeilijk kun nen houden, maar dit was eene ge heel andere zaak, waarvan uit den aard der zaak zoovele bezwaren niet te wachten of te vreezen waren. Zijn bedrijf zou worden onmogelijk ge maakt, indien men hem dezen grond niet verhuurde. De heer de Kanter erkende dat de gevallen niet dezelfde waren, maar zeide dat men van adressant met grond kon verwachten, dat hij ook hier, wanneer het in zijn be lang was, evenals bij het andere van de bepalingen zou afwijken. De heer Stolp vroeg, of het niet noodig was, in het contract de be paling op te nemen, dat de onder huurder de voorwaarden op zich neme van contractant. De heer Krol geloofde, dat men thans betere verwachtingen kon koesteren, en meende dat in de bepaling van borgen waarborg ge noeg lag. Hij zou dus voorstem men, al gaf tij den heer de Kan ter voor een groot deel gelijk. Met algemeene stemmen, behalve die van den heer de Kanter werd het voorstel aangenomen. LETTEREN EN KUNST, Carmen Sylva, de koninklijke dichteres heeft dezer dagen te Parijs veel succes ge had, en al is zij in het diepst barer ziel eene Daitsche vrouw, zij is niet onverschillig voor eene hulde te P&rijs. Haar gedicht//Jehovah* is door Hélène Vacaresco in scboone Eran- sche verzen vertaald en Vrijdag 11. heeft de jeugdige dichterès die vertaling voorgedragen in het salon der bekende Comtesse Diane (de gravin de Beausacy) ten aanhoore van een uitgelezen gehoor, waaronder ook Sully Priidhomme en Louis Ulbach zich bevonden. Ofschoon het wijsgeerig karakter van het onderwerp het weinig geschikt maakt om in een Parijsch salon naar waarde geschat te worden, is de dichterlijke behandeling toch zeer geroemd en zijn de schoone verzen luide en warm toegejuicht. Het succes is dadelijk per telegram aan Carmen Sylva medegedeeld, die zelve nog een paar dagen te voren ge telegrafeerd had: //Je serai aussi émue qu'Hélène*. De bekende uitgever Lemerre heeft het handschrift reeds een paar maanden geleden gekocht en zal het gedicht spoedig uitgeven. STBSM¥AASTBENI3NTiil< Het stoomschip Koningin Emma'», kapt. Koning, van Amsterdam naar JBntavia, ver trok 19 Jan. van Southampton. Het stoomschip //Drenthe*,.van Rotterdam naar Java, vertrok 19 Jan. van Southampton. Het stoomschip //Limburg*, van Java naar Rotterdam, passeerde 20 Januari Ponta de Guia, Het stoomschip //Amazone*, met deEran- sche mail, arriveerde 19 Jan. te Suez en heeft de reis via Napels naar Marseille voort gezet. Het kan 26 dezer aldaar worden ver- wacht.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3