f450, na aftrek der onvermijdelijke onkosten. Niet een «feestmaaltijd», doch een «feestavond» zal op 's Koniogs verjaardag door de afd. «Haarlem» van den Volksbond worden gegeven. Zooals wij in ons vorig nummer reeds met een kort woord mededeelden, stond gisteren voor de rechtbank alhier terecht de bedrijver van den in den laten avond van 4 December jl. te Haarlem mermeer bij Halfweg gepleegden moord op den boerenarbeider J. Minnes. De zaal bevatte veel publiek, zoowel uit deze ge meente als uit de omstreken. 15 getui gen waren gedagvaard. Allereerst de heer Melehior geneeskun dige te Houtrijk en Polanen, welke spoe dig op de plaats der misdaad in den bewusten avond was geroepen en versche nen en geconstateerd had dat de jongeling •Tb. Minnes door een messteek in de lin ker achterdij was getroffen, welke den dood door verbloeding ten gevolge had gehad. De verklaringen van de overige getui gen kwamen hoofdzakelijk optfcet volgende neer. Nadat eenige jongelieden in den avond van den 4n December de berberg van G. te Houtrijk eu Polanen hadden bezocht, en men des avonds huiswaarts keerde, ontstond er tussehen de gebr. L. van den Yweg te Haarlemmermeer en de beide aangeklaagden D. van den Berg en H. Peters eene woordenwisseling waarop de verslagene Minnes voor de gebr. L. in de bros sprong, zijn jas uittrok en één der aangeklaagden een slag gaf. Hij werd hierop aangegrepen, en viel volgens ge tuigen op den grond, waarop D. v. d. B. hem den steek toebracht. Volgens som mige getuigen zou H. P. hem hierop nog getrapt hebben, en zou de verslagene na het ontvangen van den noodlottigen steek nog gezegd hebben//Houd nu maar op, nu heb ik genoeg.» Zoodra de politie ter plaatse verscheen gingen beiden op de vlucht, doch wer den later gearresteerd. V. d. B. die sedert dien tijd zich alhier in hechtenis bevond, verklaarde zich niets meer van het voorgevallene te herinneren, doch bekende later schoorvoetend, den steek te hebben toegebracht. De beklaagde P. ontkende steeds de schoppen te hebben gegeven, of iets anders tegen den ver slagene te hebben gedaan. Het O. M. achtte de zaak voldoende be wezen en veroordeelde hen respectievelijk tot 8 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Th. De Haan Hugenholtz, den eersten beschuldigde als verdediger toe gevoegd, wees op de vroeger gunstige levenswijze van den beklaagde, getuige de rapporten van de burgemeester en van zijn patroon, alsmede op het feit dat besch- toevallig het mes bij zich had, daar hij zijne gewone kleederen droeg, waarin het zich altijd bevond, en dat de steek in toomelooze drift was toegebracht, zooals besch. hem dienzelfden middag in een berouwvolle bekentenis had verklaard, reden waarom spreker op vermindering van straf aandrong. Mr. A. Kist, aan den beklaagde H. P. toegevoegd, vroeg volgens art. 4 van het strafwetboek diens vrijspraak, daar het niet bewezen was, dat besch. slagen of schoppen had toegebracht. Volgens spre ker had hij alleen uit zelfverdediging ge handeld. Uitspraak 3 Februari. De minister van Financiën brengt ter kennis van belangheb benden, dat in den loop van dit en het volgende jaar 80 kommiezen der vierde klasse der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen kun nen worden aangesteld op eene be zoldiging wegens traktement en toe lage van f480 'sjaars; dat op nader vast te stellen tijd stip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollici tanten voor die betrekking. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscou rant no. 17. vandaan kwam, en een voorwendsel was licht gevonden. Indien zij bij hem bleef, dan moest zij zijn lot deelen en zou misschien vallen als bet eerste slachtoffer der wraakzucht van haar volk, en toch viel het hem zoo buitengewoon moeilijk zijn ter nauwernood verkregen geluk van zich te laten gaan. Ik zal niet van de bron wij ken, zeide bij. Gelooft gij dat ik nu nog zou willen sterven Ik heb het leven nooit zoo liefgehad als thans, nu mijne Danira de prijs van den strijd er om is, en ik ben bereid er voor te strijden, ik strijd nu immers voor bet geluk en de toekomst. Zijoe blikken zochten weder de bar.-, die hem niet meer ontweken, maar die grootedonkere oogen I rustten met eene bijzondere uitdruk king op zijn gelaat, zij blikten zoo teer eu toch zoo somber en smarte lijk, er schitterde ook zelfs niet een Op verzoek van de Hoofd commissie der Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam zijn door de Spoorwegmaatschappijen hier te lande bijzonder gunstige voorwaarden toegestaan voor het vervoer van voorwerpen naar de ten toonstelling en terug. Met de Stoombootmaatschappijen en andere dergelijke ondernemingen in betrekking met Amsterd. worden onderhandelingen gevoerd, die gun stige uitkomst beloven. De werkzaamheden aan het ge bouw worden met grooten ijver voortgezet. Alles vordert tot heden goed en tussehen de verschillende werkkrachten heerscht, de beste har monie. Bij het ontwerpen der plannen is natuurlijk gerekend op eventueele vergrooting. De inzenders echter zullen wel overwegen, dat aller be lang en gemak het meest gebaat wordt, wanneer zij zich zoo spoe dig mogelijk verklaren, zoodat ver dere plannen niet met overhaasting behoeven te worden uitgevoerd. Naar men verneemt, heeft de commissie voor de feestviering op 's Konings verjaardag te Arnhem ongeveer f7000 aau vrijwillige gif ten ontvangen. Op het terrein van den Ned. Sportclub achter het Rijks Museum te Amsterdam reed gisteren middag de bekende kampioen in het schoon- rijaen Carl Werner voor een vrij talrijk publiek. Zooals wij reeds mededeelden in ons verslag van den wedstrijd te Slikkerveer munt de heer Werner uit in het maken van sierlijke wendingen en schoone streek. Hij kan op zijn schaatsen met de beste balletdanseres wedijveren. Voor- of achterwaarts rijden gaat hem even gemakelijk. Zijn costuum is zeer eenvoudig en smaakvol, de horst prijkt met talrijke medailles. Het publiek wuifde hem herhaaldelijk toe. De heer Werner is doof-stom en men kan op die wijze zijn bijval slechts kenbaar maken. Het Cenlraal-station te Am sterdam nadert nog altoos zijn vol tooiing niet, wat betreft de over kapping. Wel zijn verscheidene plan nen ontworpen en naar 's-Hage ter beoordeeling gezonden, doch tot het nemen van een besluit schijnt voor de Hooge Regeering het juiste oogen blik nog niet aangebroken. Aan geen enkel plan is nog de voorkeur geschonken. Eervol ontslag is aaagevraagd door den heer Gert, ambtenaar ten Stadhuize te Amsterdam, afd. bur gerlijke stand. Deze heer hoekte ongeveer viermaal honderdduizend namen in de geboorteregisters. Behalve de gebruikelijke warme koffie met stukken brood aan vrou wen, kinderen, hulpeloozen en ouden van dagen, werden in het Volks park te Amsterdam gisteren weder om drieduizend brooden uitgedeeld door de «Vereeniging van Werke- loozen». De kaartjes worden bij de afgifte telkens gemerkt, zoodat nie mand voor den tweeden keer kan terugkomen. Een honderdtal bons voor warm eten in het gebouw «Toevlucht voor Behoeftigen» op de Passeerdergracht of in de soeploods op de Heeren- markt zijn uitgereikt. De commis sarissen gaan in persoon mee om zich te overtuigen, dat de kaartjes niet verkocht en de warme spijzen gebruikt worden. enkele straal uit van dat geluk, dat zoo duidelijk uit zijne woorden sprak. De prijs van uw leven! herhaalde zij. Ja Gerald dat wil ik zijn, van ganscher harte, en nu vaarwel Vaarwel! God geve dat gij veilig het fort bereikt. Zijtgij daar eenmaal, dan zullen mijne kamera den mijne redster weten te bescher men tegen de wraak uwer stamge- nooten. Hij sprak argeloos en teer, maar hij moest wel onwillekeurig de oude donkere diepte in het wezen van het meisje getroffen hebben, die ook hem raadselachtig bleef. Danira schrikte op, alsof men haar eene beleediging had toegevoegd, de oude woestheid scheen weer boven te zullen komen, maar het was maar een oogenblik, zij bedwong zich met geweld en zeide Ik heb uwe bescherming niet De sterfte onder de visch te Heer Hugowaard is groot. Overal ziet men doode visch onder en in het ijs. De levende worden in bijten of vakken bij manden vol opgeschept, daar zij door de benauwdheid bo ven komen. Uit Tessel wordt aan de N. R. Cl. van Woensdag gemeld: Het overbrengen van de post tussehen Tessel en Helder geschiedt sedert Zondag per ijsvlet. Gisteren was men met het vervoer ruim acht uren bezig. Met zeven groote zakken brieven en pakketten beladen, kwam de vlet eerst tegen den avond weer aan wal. Sommigen der manschappen, die door het ijs waren gezakt bij het voorttrekken der boot door de schot sen, kwamen met stijfbevroren klee deren aan land. Uitgeput van ver moeienis keerden allen 's avonds bij donker naar huis, van waar zij reeds te 6 ure 's morgens waren vertrok ken. In den strengen winter van 1844 op '45 gelukte bet eerst op den elfden dag na het aanvangen van 't horsen met de ijsvlet van en naar Tessel de brieven over te brengen voor dat eiland, voor Vlieland en Terschelling bestemd. De toenmali ge kapitein T. Metz, thans nog in leven, droeg alleen al de brieven met het grootste gemak van het Horntje naar Oudeschild, een af stand van p. m. V/t uur. Thans, in 1887, zou geen blazer de brieven, couranten en postpak ketten van 10 dagen te zamen kun nen laden. Door de politie te Dordrecht is gisteren opgespoord de vrouw, die in een manufactuurwinkel aldaar een overplakten cent als kwartje in be taling heeft gegeven. Zaterdagavond kwam de zak met brieveD, welke door den posttrein te Goes uitgeworpen wordt, tussehen de wielen van den trein, zoodat de zak verscheurd werd en de rails als 't ware met couranten en brieven bezaaid waren. Bij het gemeentebestuur te Bergen- op-Zoom is ingekomen een missive van het college van administra teuren der stads-beleenbank, waar bij het collectief ontslag vraagt met ingang van 1 Februari. Dit staat in verband met de onlangs plaats gehad hebbende benoeming van een directeur. Het rijtuig van dokter van Hol ten, die Donderdagmiddag naar zijn standplaats Terborg terugkeerde eu een overweg van den Geldersch- Overijselschen Lokaalspoor moest passeeren, werd juist op het oogen blik dat hij op dien overweg was door een goederentrein uit Doetin- chem aangereden. Het rijtuig werd geheel verbrijzeld; dokter en koet sier bekwamen eenige lichte kwetsu ren. Het paard bleef ongedeerd. In het R. K. gasthuis te Breda is Donderdag overgebracht de jager J. de Bakker, uit Zuudert, die op een eendenjacbl struikelde, waardoor de haan van zijn geweer neersloeg en de volle lading zijn rechterarm verbrijzelde, die spoedig moest wor den afgezet. Hedenmorgen (schrijft de Midd. noodig, zoo min als ik gindsche wraak vrees, dat gaat mij alleen aan. Vaarwel Gerald, nog eens vaarwel! Hij sloot haar nog eens in zijne armen. Hij hoorde immers niet het afscheidswoord, slechts de volle toe wijding en teederheid, die hem in zijne Danira nog zoo vreemd wa ren. Maar zij vergunde hem slechts een oogenblik tot afscheid, zij rukte zich los alsof zij een langer samen zijn vreesde. Hij zag dat zij zich over de bron heenboog en zachtjes de lippen bewoog, alsof zij den ge liefde in hare hoede wilde aanbe velen, toen klom zij vlug naar boven en verdween in den donkeren rots ingang. Toen zij bovengekomen was bleef Danira staan. Slechts een oogenblik rust na dezen sprakeloozen, smar- telijken strijd. Zij wist immers al leen wat deze scheidiDg zeggen Ct. van gisteren) liep in onze ge meente het gerucht, dat justitie en politie de Middelburgsche boter- fabriek hadden bezet, welk gerucht ons, bij nader onderzoek, bleek waarheid te bevatten. Natuurlijk groote sensatie en allervreemdste ge volgtrekkingen. Ziehier wat wij uit volkomen be trouwbare bronnen omtrent de aan leiding en bet feit zelf hebben ver nomen. Tegen den directeur der boterfa- briek, den heer Proos, is eene klacht ingediend door de firma Hageman en Co., te Rotterdam, als zou de Middelburgsche fabriek kunstboter uitgevoerd hebben naar Engeland, verpakt in papier dat voorzien was vau een handelsmerk van genoem de firma. Naar aanleiding van die klacht is heden door de justitie eene buis- zoeking in het kantoor der boter- fabriek alhier gedaan en de direc teur omtrent die zaak ondervraagd, terwijl eenige papieren in beslag genomen werden. Naar men ons nader meldt, moet omtrent het feit gebleken zijn, dat door de kunstboterfabriek alhier ge durende korten tijd een merk, over eenkomende met het door de andere firma gebruikte, is gebezigd; doch tevens dat zij, zoodra haar gebleken is, dat het merk wettelijk was ge deponeerd, van het verder gebruik daarvan heeft afgezien. Dezer dagen is te Elburg bij het schaatsenrijden eeu elf-jarige jon gen gevallen. H. begaf zich daarna, daar hij zich ongesteld gevoelde, oogenblikkelijk te bed en is Don derdag overleden. Te Groenloo is een weduwe, die haar man door den dood verloor en zich thans op nieuw in den echt wenscht te begeven, tot de wetenschap ge komen dat niet zij, maar haar zuster met haar eersten man is gehuwd geweest. Bij haar eerste huwelijk is nl., hij vergissing, de geboorte- acte van haar zuster afgegeven. Bedrog jegens den ambtenaar is hier bij echter volstrekt niet in 't spel geweest; geen misleiding zelfs van den toenmalige geliefde, daar toch de overgelegden acte haar twee jaar ouder aanwees dan zij werkelijk was. Donderdagmorgen vroeg is het de rijks.ambtenaren te Steenbergen gelukt, eene aanzienlijke partij ge smokkeld zout in beslag te nemen. Men schat de aanhaling op 400 pond. Twee van de vijf smokke laars vielen hun ook in handen. Men meldt uit Bolsward vau den 19den: Heden heeft tussehen Nijland en IJsbrechtum eene botsing plaats ge had van de trammen naar en van Sneek en deze stad. De goederen wagen, die tussehen de locomotief en den personenwagen stond, heeft het balkon van den laatsten inge drongen in de eerste klasse, en daartusschen geraakte beklemd het been van den conducteur, dat zwaar gekneusd werd. De passagiers op de beide trammen kwamen met den schrik vrij. Het gemis van eene telephoon langs deze lijn wordt meer en meer gevoeld. Onder een toevloed van duizenden toeschouwers had te Winschoten eene hardrijderij van vrouwen op wilde. Gerald mocht niet vermoeden dat het een afscheid voor immer was, anders had hij haar stellig niet van zich laten gaan. Nog kende hij Danira Hersovac niet. Wel was zij van haar volk vervreemd, en had met al zijne ze den en inzichten gebrokenwel was zij met haar eigen denken en ge voelen aan gindsche zijde in het kamp van den vijand, wien zij eens zoo hooghartig was ontvlucht; maar de onzichtbare, machtige hand des bloeds behield nochtans zijn recht en noemde dat, wat zij op het punt was te doen: verraad. Zij wilde de vreemde troepen te hulp roepen, en indien Marco stand hield en hij zou stand houden, dan zou er een bloedbad ontstaan om der wille van dien éénen, die niet sterven zou, niet sterven mocht, al kostte zijne redding ook den hoogsten prijs. Van dat oogenblik af dat Danira schaatsen plaats. Niet minder dan 28 vrouwen en meisjes namen daar aan deel, en onder deze uitstekende rijdsters. Onder daverend applaus vau de menigte viel de hoofdprijs f 25, ten deel aan een kind van 13 jaar, Margaretha de Neu, van Zuid- broek. Uit Jutfaas wordt vau 21 Janu ari gemeld Heden namiddag reed de tram Vreeswijk Utrecht, die te 1 uur uit Utrecht vertrekt, ter hoogte van het Witte Huis eenen meel wagen aan. Het geval moet zich zóó hebben toegedragen. Een molenaarsknecht uit U. rijdt met eenen zwaar be laden wagen voor de tram uit. Hij zit er boven op en hoort door het rammelen van het ijzerwerk aan zijn voertuig het bellen niet van de achter hem aankomende tram. De machinist denkt, dat de mole naar tijdig zal uitwijken; maar dit gebeurt niet en de wagen wordt door het eerste rijtuig gegrepen. De voerman springt er af, maar ongelukkig juist aan den verkeer den kant, zoodat hij tussehen de tram en zijn eigen wagen bekneld raakt. Nu stopte de machinist na tuurlijk uit alle macht, terwijl het paard met den wagen op hol gaat. De voerman had eene belangrijke kwetsuur aan het hoofd, klaagde over pijn in de armen en kon gaan noch staan. Het paard werd later gegrepen, maar toen was de wagen nagenoeg leeg. De zakken lagen langs den weg, enkele heel andere gebarsten, zoodat het meel overal heen stoof. Te Bedum (provincie Groningen) werd eene hardrijderij gehouden onder een zestiental jongelieden, daartoe opzettelijk uitgenoodigd en gekleed in het kostuum van ver schillende celebriteiten uit vorige eeuwen. De quasi- ridders hadden veel bekijks; verscheidene honderde kaar ten werden aan de baan verkocht. Minder aangenaam was het, dat tegen feestcommissie en rijders pro- ces-verhaal werd opgemaakt, daal de burgemeester het verlof voor dit feest had geweigerd. GEMENGD NIEUWS. Te Termonde, in België is de groote oliefabriek der firma Gomo de Block afgebrand. De schade is 80,000 francs. Zekere Eduard Hayens, te Parijs, zou in het huwelijk treden. Verleden week was zijne tamilie met die zijner bruid samen ge komen, om het huwelijkscontract op te maken, maar Hayens ver scheen niet. Toen men eindelijk naar zijn kamer ging, vond men hem in een stuip, die hij, terwijl hij zich kleedde, had gekregen en kort daarna stierf hij. Verscheidene vrienden, die 's morgens de uit- noodiging ontvingen bij het huwe lijksfeest tegenwoordig te zijn, kre gen dieczelfden middag de uitnoo- diging voor de begrafenis. De Grieksche kroonprins Con- stantijn is onlangs meerderjarig ge worden en te zijner eere zijn ver schillende feesten gegeven. De offi cieren van het garnizoen te Athene vierden het heuglijk feit met een diner, waarbij de kroonprins zelf, die reeds hij het eerste bataillon van het eerste regiment was ingelijfd, mede aanzat. De prins had een paar dagen te voren zijn eerste traktement ont vangen. Hiervan werd hem, behalve de gewone kortingen, nog eenig geld afgehouden. «Wel,«antwoordde de betaalmees ter op de vraag vau den prins, wat wist, dat zij alleen deze redding in hare handen had, was er voor haar geen keus meer. Zij moest. Het was eene noodzakelijkheid waarvoor zij, zonder het te willen, hukte; maar te leven met de herinnering aan hetgeen gebeurd was, en gelukkig te zijn aan de zijde van den ge liefde die gedachte kwam niet in het meisje op. De dochter van den voormaligen hoofdman kon verraad plegen, maar zij kon het ook verzoenen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2