4e Jaargang. Donderdag 27 Januari 1887. No. 1092. ABONNEMENTSPRIJS: Versebijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVER/JOUT. FEÜILLETON. EEN OORDEEL GODS. lMNNENUii foor Haarlem per maand40 Cents. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franeo ta adreageeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de rublieite Etrangèr» Q. L. DA VBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Darijs, 31bit Faubourg Montmartr». van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cents Grroote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2e ldrtoon van diploma vr\jea toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 Sitnder Nederlandsche Maatachappy ter bevordering van Nijverheid hebben rsn Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van Isaiagen koatelooa van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen fitg&irs museum in de Damstraat. Geopend dagel.\jko uitgenomen Saterdag, Woanidag en Zaterdag van S4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. deur. Geopend dagelyka van 10 tot 4 nnr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbel if dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzijdo van i et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs au op vertoon van diploma vryon toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon, üoorloopende toegangskaarten voor een geheel ja»| 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 108 nnr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of betaling van 25 cents per perBoon. Kinderen beneden da 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Zon- en Feestdagen van 113 nnr. Tsglert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—4 nnr. Dinsdag van i2 en Donderdag van 23 nnr. Toegang (dear Oadegrooumarkt) vrjj. Stadsbibliotheek Prinsenhof, Geopeal De Daily News zegtDe achter eenvolgens bij het departement van Buitenlandsche Zaken inkomende berichten betreffende de bedoelingen van Frankrijk en Duitschland heb ben bij het Engelsche ministerie ernstige bezorgdheid verwekt. De gebeurtenissen gaan met snelle vaart eene crisis tegemoet. Duitschland zal waarschijnlijk Frankrijk over de beteekenis der laatst genomen militaire maatregelen interpelleeren. De Norddeutsche Allgemeine Zei- tung verklaart de berichten in de Daily News uit de lucht gegrepen. Er is niets van aan, dat de Duit- SChe regeering voornemens zou zijn, de Fransche om opheldering over troepen-bewegingen te vragen. De Berlijnsche bladen berich ten dat de redacteur derFreisinnige ZeitungBarth, aangeklaagd wegens verbreiding van het onware, onrust wekkende bericht betreffende den overste-luitenant Villaume, door het schepangericht wegens grove onbe tamelijkheid is veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. De afgevaardigden der oostelijke departementen zijn getroffen door het bericht van de Daily News als zou Duitschlaud voornemens zijn op diplomatieken weg het Fransche Kabinet opheldering te vragen over de beweerde concentratie van Fran sche troepen. Zij ondervraagden den minister Goblet, die na een onder houd met den minister Flourens het bericht voor geheel ongegrond ver klaarde. In den gisterenochtend gehou den ministerraad werden de veront- ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Geiida. 30) Slechts iemand van Marco's aard, die geen andere wet erkende dan zijn eigen wil, zou in staat zijn er zijne hand tegen op te heffen, en als hij het waagde, waren zijne makkers daar, om het hem met ge weld te beletten. Zij omsingelden hem en versperden hem den weg naar de bron; de wapenen blonken en het scheen, dat de strijd bloedig zou worden. Toen trad Stephan Hersovac op nieuw tusschenbeiden en riep: Houdt vredemeteen baande hij zich een weg tusschen de man- rustende geruchten, verspreid door een Engelsch dagblad, opnieuw ge logenstraft. De ministers waren het eens, dat zich niets heeft voorge daan, hetwelk zou kunnen strekken tot bevestiging dier beweringen, welke even onjuist zijn uit een krijgskundig als uit een diplomatiek oogpunt. Uit Weenen wordt aan de Times gemeld dat de Servische regeering de volledige bijzonderheden inhau- den heeft van eene samenzwering tegen koning Milan, te Petersburg door de partij vau Ristich gesmeed, fan de hoofdaanleggers zouden som migen gebannen worden. De Daily News zegt, dat, naar aanleiding van dit komplot, te Bel grado reeds vele arrestatiën hebben plaats gehad. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld dat Zankoff aau de Porte zijn program voorlegde, dat inhoudt terugroeping van Kaulba-s, ver kiezing van den prius van Min- grelië tot vorst van Bulgarije, wijzi ging der Bulgaarsche grondwet, opheffing der politiemacht en ont binding van het leger. Om dit program uit te voeren, verlangt Zankoff voor drie zijner partijge- nooten portefeuilles in een te vor men Bulgaarsch ministerie, terwijl generaal Kaulbars minister van oorlog zou worden. De Standard meldt hierom trent dat de Porte het voorstel van Zankoff afgewezen heeft, hetwelk bovendien nog inhield, dat de ver bannen aanleggers der samenzwering zouden worden teruggeroepen en in hunne posten hersteld. Bulgarije weigert aan Servië Bregowa af te staan, niettegen staande de commissie voor de grens- schappen door en ging naast zijn vriend staan. - Zou ons eigen bloed vloeien ter wille van een vijand, een vreemdeling? Blijf hier, Marco, gij weet niet wat gij doet, en toen wat zachter sprekende, zoodat al leen Obrevic hem verstaan kon, zeide hij Gij wilt morgen bij den aanval nog [eens onze aanvoerder zijn. Geen enkele onzer volgt u meer, wanneer gij op deze plaats bloed vergoten hebt; gij zijt dan ver vloekt en allen wenden zich van u af! Hij had het juiste middel aan gewend om den woesten Obrevic te temmen. Deze uitte een gesmoorden kreet van woede en knarsetandde, maar hij deed geen poging meer door den kring, die hem omsingelde, heen te breken. Hij wist maar al te goed, dat zijne ontmoedigde tot een klein troepje samengesmolten manschappen hem slechts met tegen- regeling dit overeengekomen is. Hierdoor worden de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Servië en Bulgarije in gevaar gebracht. Eene niet zeer sterke strijdmacht van Abessiniërs heeft Massowah aangetast, met het gevolg dat er 200 Abessiniërs en 5 Italianen sneu velden. De Italianen hebben 1500 man naar Makullah gezonden. Italië zendt 12 compagnieën voet volk en eene batterij geschut ter versterking. De Amerikaansche Senaat heeft, na eene langdurige beraad slaging, met 40 tegen I stem het wetsontwerp aangenomeD, hetwelk den President der Unie machtigt maatregelen te nemen ter verdedi ging van de rechten der Ameri kaansche visschers. Door eenige sprekers werd zeer heftig uitgevaren tegen Engeland; sommigen ver klaarden zelfs dat, als Engeland voortging met beslag te leggen op de Amerikaansche schepen, daarin eene aanleiding tot oorlog zou kan nen gelegen zijn. Haarlem, 26 Januari 1887. Door plaatsgebrek waren wij gis teren genoodzaakt om het verslag over de lezing van den heer J. B. A. Saeijs, in «Weten en Werken» ge houden, aftebreken. We laten hier thans het overige volgen: Wat men niet zou verwachten is de groote bedrevenheid van den Dajak in het smeden van wapens en het smelten van ertsen. Spreker vertoonde een keurig gesmeede soort sabel en een daarbij passende houten schêe, wier bewerking van zin volgden in den strijd, waarmee hij nog een laatsten wanhopigen aanval op den vijand doen wilde; hij wist dat zij hun heil nog slechts in de onderwerping zochten. Nog dwong de macht van zijn persoon de wederspannigen hem te volgen; maar het was met deze macht ge- daaD, wanneer het werkelijk met opgeheven zwaard deze gewijde grens overschreed. Daar kwam van de kant van het dorp iemand aan, naar het scheen een jongen. Het was dezelfde her dersknaap, dien men uitgezonden had om aan Gerald de valsche tij ding over te brengen, die hem toen tot gids verstrekt had en daarna zich tot Marco gespoed had om hem konde te doen. Hij kwam haastig op de mannen toeloopen en bereik te hen eindelijk uitgeput en bui ten adem. Mareo Obrevic, neem u in acht! riep hij gejaagd uit.Er veel bedrevenheid getuigde. Het ijzer door de Dajaks uit het op Borneo voorkomende erts gewonnen, staat in kwaliteit zelfs boven het beste Zweedsche ijzer. Hiermede nam spreker van de Dajaks afscheid om over te gaan tot de Atjehers, een volk hier te lande meer bekend, doch waarvan de bij zonderheden met betrekking tot gewoonten en karakter eene min der aigemeene bekendheid hadden. Atjeh beslaat ongeveer 800 vierk. mijlen en is dus bijna l1/, maal zoo groot als ons land. Wat de be volking betreft, deze wordt volgens de laatste gegevens geschat op 500,000 zielen. Zij is geen oorspron kelijke volksstam doch waarschijn lijk van Chineezen afgestamd, die zich daar voor eeuwen vestigden en zich met de oorspronkelijke bewo ners vermengden. Volgens hun eigen meening zijn zij een vermenging vau Bataks, Niassers, Boegineezen enz. Het uiterlijk vau den Atjeher is dat van een Maleier, doch in zijne trekken leest men valschheid. Dat hij wat ontwikkeling betreft op veel hooger trap staat dan de Dajak en meer volksstammen in de Oost, getuigt reeds terstond zijne woning en kleeding. Zijn woonhuis, stevig gebouwd, is meestal door eeu fliuken tuin omgeven. De kleeding bestaat uit een lang witzijden overkleed en wijde broek, terwijl bij velen ook het bovenlijf naakt is. Een muts, alnaarmate der welgesteldheid van den bezitter in kostbaarheid afwis selend, dekt het hoofd. De vrouwen gaan eveneens gekleed als de man nen, in huis alleen hebben zij het hoofd ongedekt. De levenswijze van den Atjeher is zeer eenvoudig. Een aftreksel van koffiebladen is zijn gewone drank, maar hij is meestal verslaafd aan opiumschui- komen soldaten wel dubbel zoo veel als gij er hebt zij zoeken hem den vreemden officier en u I Allen ontstelden op het hooren van die onverwachte tijding; Marco echter riep heftig uit: Gij liegtZij kunnen nog geen tijding hebbeD, zij meenen dat het dorp door hunne manschappen be zet is. Zijn zij daar? Neen, zij zijn voorbijgetrokken zonder zich op te honden, zonder te vragen. Zij trekken naar de Wilabron, ik heb dien naam ge hoord. Dat is verraadHoe weten zij dat nij daar is? Zij moeten in den waan verkeeren, dat hij in het dorp is! Wie heeft hun die boodschap gebracht? Dat is van later zorg, zeide Stephan, hem in de rede vallende. Gij hoort het, zij zijn uw dub belen in getal. Wij kunnen thans ven, welk misbruik vele slachtoffers maakt. Vrouw en kinderen zijn zijn wettig eigendom. Hij kan ze ver- koopen en verdobbelen. Veelwijverij is geoorloofd, daar de leer vau Mo hammed in Atjeh verbreid is, welke die gewoonte toestaat. Daarbij heeft de Atjeher een inge- kankerden haat tegen de christenen, mede tengevolge van zijn godsdienst. Zóó komt hij de leer van den Qorstn na; het goede wat zij bevat wordt door hem geheel op den ach tergrond gesteld. Verder is hij wraak zuchtig en roofziek, in hooge mate. De beleediging van een enkel per soon kan een verdelgingsoorlog doen uitbreken tusschen de stammen waartoe de beleedigde en beleedi- gende partijen behooren. De krijg dien wij met Atjeh voeren vond zijnen oorsprong in slaven handel en strandroof. Toen het na melijk bleek dat het traktaat van handel en vriendschap, tusschen de Atjehsche regeering en onsgoever- nement gesloten, slechts een doode letter was, daar de beloften en ver zekeringen door eerstgenoemde ge geven tot het tegengaan dier mis bruiken niet werden nagekomen, werd de oorlog aan Atjeh verklaard, welke langen tijd met afwisselend geluk werd gevoerd en waarin na men als van Kohier, Karei van der Heijde en zoovele anderen met eere kunnen worden genoemd, totdat ons goevernement geen strijd meer wilde doch een civiel goeverneur benoemde en slechts een verdedigende hou ding onzer op Atjeh ingenomen stellingen moest worden in acht ge nomen. Deze loop van zaken is een ieder bekend, en mag die toestand ook al zijne schaduwzijde hebben, ontegenzeggelijk heeft hij ook zijne lichtzijde, want die Atjehers welke zich onder Nederlandsch gezag hier den strijd niet beginnen; dat zou ons verderf wezen. Laat ons gaan, eer het te laat is. Eu hij daar beneden zou de bron in veiligheid verlaten? Eerst wil ik met hem afrekenen en weten wil ik, wie de verrader is. Spreek, knaap, waart gij het? Hebt gij u laten omkoopen en ons de vijanden hier gezonden? Antwoord, gij zijt een kind des doods 1 llij had den bode met ruwe hand aangegrepen en schudde hem, alsof hij zijne bedreiging ten uitvoer wilde brengen. De knaap viel voor hem op de knieën, en zeide: Mijnheer, ik deed slechts wat gij mij bevolen hebt, niet meer! Ik heb gewacht tot dat ik de vreem delingen in de woning van Stephan Hersovac heb zien binnengaan. Daar was toen niemand dan zijne vrouw en Danira. Danira! herhaalde Marco op doffen, knorrigen toon. Zij wa^

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1