POPULAIR NIH- EN 4c Jaargang. Maandag 31 Januari 1887. No. 1095. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Digelijiu aihpmaai Zan- en algemeene Feestdegea. ADYERTENTIËN' tUiKUUENJlVEMICirr. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. BINNENLAND. foor Haarlem per maand40 Centi. Franco door geheel het Bijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommeri 5 Brieven, gelden, -dverteutiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dag anten voor het Buitenland: Compagnie Générale i* rublieite Etrangère 8. L. BATJBK $r Co., JOEL. 7. JONES, Sue»., 'Jarijs, Slöii Faubourg Jfontmartre. ▼an 15 regel» 96 Cent; iedere regel meer 6 eenta. Groote letten naar Plaatiruimte. Adrertentién worden aangenomen tot middagi IS nart Koloniaal museum van hei /artooa van diploma vrgau toegang, MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Paviljoen. Ingang aan de Droefzyde 3o dour. Geopend dagelytcg van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cent» per portoon. Donateur» en leden der Nederlandiche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbel §f donateur» met gexeiiehap, leden met 1 dame. Museum van 'kuntinyverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzgde au et Paviljoen op het terra». Geop, dag. v 104 uur. Toegang 35 et. p. peraoon. Donateur» er. Stndagen r.- -- - a $w*irt museum de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- ea Fee»tdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrjjdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag ea Zaterdag van L uur. Orgelrbespeling in de Groote Kerk. Dinidag van i—2 en Donderdag var. 8 unr. Toegang (dear Ondeuroenraarkt) vrij. Bij de in het Engelsche Lager - huis gevoerde beraadslaging over het adres van autwoord op de troon rede, heeft Hicks Beach de regeering verdedigd, en verklaard dat er voor het bestrijden van het Iersche veld tochtplan ruimere bevoegdheden noodig zijn. Eene afscheiding van Ierland zou de voorkeur verdienen, zoo het herstel van wet en orde aldaar onmogelijk bleek. De beraadslaging werd ten slotte verdaagd. Het wetsontwerp tot wijziging van de rechterlijke indeeling in Ier land is in eerste lezing aangeno men. Van verschillende zijden wordt gemeld dat de Duitsche Keizer Donderdag bij eene partij ten Hove in een particulier gesprek heeft medegedeeld dat eerstdaags verschei den duizenden reserve-manschappen (naar het gerucht wil, 72,000 man) onder de wapenen zullen worden geroepen om zich te oefenen in het gebruik van het nieuwe repetitie geweer. De Keizer voegde daaraan echter uitdrukkelijk toe, dat deze maatregel geen bedenkelijken aard heeft, en niet als eenigerlei bedrie ging moet worden opgevat. Donderdagavond zijn te Berlijn twee verkiezings-bijeenkomsten van sociaal-democraten door de politie uiteengejaagd, waarbij verscheiden personen in hechtenis werden ge nomen. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung treedt thans in een breed voerig vertoog over de neutraliteit van Zwitserland en België in tijd van oorlog. In hoofdzaak zegt zij daaromtrent het volgende: ELISABETH WERNER. Naar het Duitsch door Gebda. 32) Gij hebt er geen begrip van hoe zwaar bet mij viel u achter te laten in eene omgeving die dage lijks, ja iedjr oogenblik, beproefde u van mij los te rukken, terwijl ik nog onder de wapenen was. Heeft men hetzelfde niet bij u beproefd? En gij hebt er meer onder geleden dan ik, want bij u kwam de tegenkanting van iemand, die u het liefst op de wereld was. Ook ontbreekt de zegen uwer moe der aan onzen echt. Niet door mijne schuld! zeide Gerald. Ik heb al het mo- In den oorlog van 1870 heeft Zwitserland, met gebruik van mi litaire krachten, stipt aan zijne ver plichtingen ten opzichte van neu traliteit voldaan. Daarom werd toen ook de neutraliteit van dat land geëerbiedigd. Met dat al heeft Zwit serland tijdens dien oorlog met groote moeilijkheden te kampen ge had, onder anderen tegenover het leger van Bourbaki. Nu wordt al daar van gezaghebbende militaire zijden de voorgenomen volledige centralisatie van het gebeele krijgs wezen beschouwd als op dit oogen blik ontijdig, omdat in een kritiek tijdperk door eene half volbrachte organisatie de slagvaardigheid van het geheele leger wordt verlamd. Die zienswijze is juist; te meer nu Zwitserland heeft getoond, dat men op zijne militaire krachten kan ver trouwen en het bovendien onder goedgeregelde politieke toestanden verkeert. In België daarentegen is het an ders gesteld. Aldaar bestaat op po litiek gebied de ergste verdeeldheid. Anarchistische woelingen zijn daar sterker dan in eenigen anderen staat. Tengevolge van het stelsel van plaatsvervanging verkeert het leger er in een volslagen onvoldoenden toestand. (De Norddeutsche beroept zich hierbij op het getuigenis van generaal Van der Smissen en zijne brochure Le service personnel et la loi miliceVoor België is eene on middellijke beslissing dezer kwestie in het belang des lands wenscbelijk. Na dit een en ander eindigt dit opzienwekkend artikel van Bis marck's blad aldus «Dat een neutrale staat geen be hoefte zou hebben aan een degelijke slagvaardige armee, zal wel zelfs bij de meest gewaagde interpretatie niet kunnen worden bewezen. Naar gelijke beproefd om hare toestem ming tot ons huwelijk te verkrijgen. Aanhoudend heb ik in mijn brieven verzocht, gebeden, gesmeekt alles was vruchteloos. Zij antwoordde nooit iets anders dan het onverbid delijke «neen», deze harde weige ring; toen moest ik eindelijk maar tot mij zeiven zeggen, dat ik geen kind meer ben, maar een man, die weet wat hij wil, en die zijn geluk niet, ter wille van vooroordeelen, prijs wil geven. Gij hebt gelijk, wij hebben ons geluk duur moeten koo- pen; het kost ons beiden het tehuis en de liefde onzer naaste bloedver wanten dunkt u, dat hetgeen wij verkregen hebben te duur be taald is? Er sprak een innige liefde uit deze vraag en de blik van de jonge vrouw gaf hem het antwoord er op. Eerst na eene kleine pauze zeide zij zacht Gij wilt dus het ouderlijke huis onze meening moet juist het leger van een neutralen staat die eigen schap bezitten. Want wil zulk een staat de voordeelen van zijn inter nationalen toestand dat wil zeg gen: juist van zijn neutraliteit in volle mate deelachtig worden, zoo moet hij toch, evenals in vrede, ootr in oorlog op eigen krachten kunnen steunen. Bondgenooten heeft hij dan niet, en kan hij ook niet hebben. Iu plaats van alle verdere redeneering willen wij ten opzichte van België slechts dit ééne vragen watzou er zijn gebeurd, wanneer de Belgische armee ten vorigen jare de oproert vet h d bedwon gen, en het eene of .udere gedeelte van het leget mei de muitelingen gemeene zaak had gemaakt?» Aan de Times worlt uit Weenen gemeld, dat Turkije un de gezanten heeft medegedeeld, dat I.uslaud den prins George van Leuchtenberg voorgesteld heeft als candidaat voor den Bulgaarsellen troon. Rusland wil zijn vertegenwoordiger te Sofia machtigen, bij het regentschap aan te dringen op het nemen van zijn ontslag en het vestigen van een voorloopig goevernement. De Porte verwerpt alleen de volgende punten in Zankof's programma: lo. Be noeming van Kaulbars tot minister van oorlog in Bulgarije; 2o. het gedeeltelijk ontslaan van het Bul- gaarsche leger, en 3o. het terug roepen der verbannen samenzweer ders. De overige punten worden voorbehouden voor eene discussie met de Bulgaarsche gemachtigden; doch de Porte weigert eenig voor stel te doen. Zij wil alleen handelen ter bemiddeling. De arbeiders op de lichte-schepen in de haven van New k heb ben het werk geslaakt. Ten gevolge hiervan heeft het inladen van steen kolen voor vertrekkende booten bijna geheel opgehouden. Men ge looft dat menige mailboot verhin derd zal zijn te vertrekken op den bepaalden dag. Het gebrek aan steenkolen neemt toe en verschei dene kantoren zijn gesloten wegens gemis aan steenkolen. Haarlem, 29 Januari 1887. In de gisterenavond gehouden ver gadering der Vrijzinnige Kiesveree- niging, waar 38 leden tegenwoordig waren, werd door het bestuur de wensch geuit, naar aanleiding van eene missive van den heer Gerdessen en van een vroeger door den heer Peltenburg in de Haarl. Courant ge plaatst schrijven, dat de vergadering een oordeel zou uitspreken over zijne handelingen in zake de laatste her kiezing voor den gemeenteraad. Na eenige discussie werd met 33 tegen 4 stemmen, terwijl één zich buiten stemming hield, een motje verwor pen van den heer von Reeken, om ten opzichte van dit verlangen over te gaan tot de orde van den dag en aangenomen met 33 stemmen eene motie van den heer Slangen, waarbij die handelwijze werd goed gekeurd terwijl 5 leden buiten stemming bleven. Op voorstel van den heer van Coeverden werd mr. J. de Clercq van Weel met 31 stem men tot candidaat voor de Provin ciale Staten gekozen. Er waren 6 blanco biljetten en een ongeldig. De heeren Slangen en A. de Clercq werden tot leden van het bestuur gekozen in plaats van de heeren J. Krol Dz. en J. v. d. Vliet. niet meer betreden? Wilt gij nog niet eenmaal beproeven uwe moeder persoonlijk Neen, viel Gerald baar be slist in de rede. Zij weigert u te zien, en dus blijf ik ook bij haar vandaan. Ik weet wat ik aan mijne vrouw verschuldigd ben óf het kasteel Sleinach ontvangt u als zijne jooge meesteres, èf het ziet mij niet meer binnen zijne muren. Doch ik ken den vijandigen invloed, die daar tegen ons werkt; mijne moeder moge streng en trotsch zijn, deze gren- zenlooze hardheid tegen haren eeni gen zoon en lieveling ligt niet in haar karakter, dat is Arlows werk Gij weet dat ik hem na onze ver loving geschreven heb; ik schreef openhartig, zonder omwegen, en met den eerbied van een zoon. Hij ver waardigde mij met geen antwoord, maar schreef dadelijk aan mijn moe der en stelde haar de zaak, volgens zijne opvatting voor. Zij ontving door hem het eerste bericht, nog vóór mijn brief in hare handen kwam, en hoe zijn bericht geluid heeft, bleek mij uit haar antwoord. Se dert hij weer in het vaderland is, heeft hij het vuur nog meer opge stookt en het eindelijk tot een vre- breuk weten te brengen. Zijn haat kan ik dulden, zeide Danira, wier oogen nog steeds op Arlows vroegere woning geves tigd waren. Ik heb, zonder het te willen, de vervulling van zijn iie- velingswensch vernietigd, en hij had altijd een afkeer van mij; maar dat ook Edith zich in onverzoenlijken haat van mij afwendt, dat meende ik eerst niet te boven te zullen ko men. Zij weet door mijn brief hoe en waar wij elkander gevonden heb ben; zij weet dat eerst het doods gevaar mij in uwe armen voerde. Ik heb niets voor haar verborgen en haar met al de innigheid eener vriendin, eener zuster gebeden, het Ten slotte vestigde de voorzitter de aandacht op de voordracht van den heer de Meijier, in eene ook voor niet-leden toegankelijke ver gadering op 4 Febr. a. s. te houden. De kapt. J. H. Bachiene, van de le comp. 3e bat. 4e reg. inf. alhier is overgeplaatst bij de 4e comp. 4e bat. te Leiden. De schietclub «Willem III» gaf gisterenavond in haar oefenings lokaal in de sociëteit «Vereeniging» een onderling concours voor de leden, waarbij in de tweede afdeeling werd medegekampt door het bestuur der schietvereeniging «Vicitvim Virtus», voor deze gelegenheid uitgenoodigd, terwijl aan deze afdeeling ook deel namen donateurs en kunstl. leden van de schietclub «Willem III». Er waren een zestal zeer fraaie prijzen uitgeloofd waaronder een kristallen reukflacon met zilveren voet en een bloemen vaas, beide prijzen geschonken door den heer A. F. Balabrega. De uitslag van den wedstrijd, die gehouden werd met fiobertbuks op een baan van 13 M., was als volgt le Afd. (2 seriën) Roienprijs, een sierlijk eeremetaal, in den vorm van een kruis, voor den schutter die in 10 schoten 5 witte rozen trof, de heer P. van Rhijn (W. III); le prijs, een reukflacon met zilveren voet, dezelfde met 112 punten2de prijs, twee cuivrepoli pronkkanneljes, de heer A. C. Balabrega (W. III) met 105 punten, 3e prijs een asch- bakje, de heer O. Schönhuth (W. III) met 103 punten. 2de afdeeling (1 serie), le prijs een bisquit beeldje, de heer P. van Rhijn (W. III) met 53 punten, 2de prijs, een bloemvaas, de heer O. Schönhut (W. III) met 51 punten. Na afloop van den wedstrijd ble ven de deelnemers nog geruimen mij te vergeven, indien ik haar leed had gedaan zij heeft mij ook met geen enkele letter geantwoord! Haar vader zal niet gewild hebben, dat zij schreef, zijn verbod Edith laat zich niets verbie den. Zij is gewoon de inspraak van haar hart te volgen en zij vermag alles op haren vader. Indien zij mij had willen schrijven, dan zou zij het gedaan hebben, niettegenstaande den invloed van vreemden; maar zij kan het mij niet vergeven, dat ik haar uwe liefde ontnomen heb dat kan ik begrijpen! Gerald zweeg. Hij wilde niet be kennen hoe zwaar de onverzoenlijk heid van zijne moeder en van Edith ook op hem drukte; zij wierp een donkere schaduw op het geluk der jong gehuwden. Het gesprek der officieren aan de andere zijde der stoomboot was in- tusschen luider en levendiger ge worden, en de gelukkig weder op.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1