tijd bijeen, waarbij menig van geest drift tintelend woord gesproken, me nige toast op het heil van «Vioit vim Virtus» en «Willem III» gehouden werd en vele oude vrienden herdacht. Er werd door de leden der beide ver- eenigingen gedronken op hunne we- werzijdsche vriendschap en samen werking; beiden strevende om het gemeenschappelijk doel: «een vaste hand en een juist oog», te bereiken. Daarna werden door den president van «Willem III» de prijzen met een toepasselijk woord aan de win ners uitgereikt. Gaarne zouden wij, naar aanlei ding van het gisterenavond gespro kene, de beide vereenigingen in over weging geven of het gemeenschap pelijk disponibel stellen van een championsprijs, nu en dan door den winner te verdedigen, den lust om zich in 't schieten te bekwamen, nog niet meer zou prikkelen en te vensden reeds gelegden vriendschaps hand versterken. Heden voormiddag is dr. van Minden, wonende Wilhelminastraat No. 21, aan het Stationsplein door eene bloedspuwing overvallen en moest hij per vigelante naar zijne woning worden overgebracht. Heden is een 7-jarige jongen, wonende Heerensingel, overleden, die 11. Woensdag nabij de woning zijner ouders was overreden door een paard en rijtuig. Deze zaak wordt door de politie onderzocht. Tijdens de bewoners afwezig waren is in den afgeloopen nacht diefstal met braak en inklimming gepleegd ten huize van den heer v. D., aan den Korte Dijk 11 alhier. De dief werd echter op heeterdaad door de buren betrapt en door de politie, die inmiddels was gewaar schuwd, aangehouden. Hij is ge naamd Gerardus Johannes Graal, oud 19 jaren, geboren te Haarlem, eenige dagen geleden gedeserteerd uit de Rijkswerkinrichting Veen- huizen. Hij had zich reeds in het bezit gesteld van een aantal zilve ren voorwerpen en was juist bezig in de keuken een flesch wijn open te trekken. Z. M. de Koning-Groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer I. H. Richart, kapitein-commandant der Vereeni- ging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel te Deventer. De Schildersconfrèrie «Pulchri Studio» zal Z. M. den koning op diens 70sten verjaardag een hulde blijk aanbieden bestaande in een eerbiedig adres, gecalligrapheerd door den bekenden calligraaph den heer Hingmad. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar geen studenten in de medicijnen voor rekening van zijn departement ter opleiding tot officier van gezondheid bij de zee macht zullen worden aangenomen. Een nieuwtje van den nieuwen minister Men deelt aan Bet Vaderland mede, dat de nieuw opgetreden mi nister van Marine lid is van den «Antidienstvervangingsbond.» Hij was een der 34 leden, uitmakende de commissie van organisatie, die op 30 Sept. d. a. v. de statuten van den Bond onderteekenden. De firma Mitchell Armstrong Co. te New-Castle a/Tyne onder handelt thans met de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, over het maken van een hydrauli- gediepte luitenant Salten voerde daarin het hoogste woord. Gerald is toch de knapste van ons allen geweest, zeide hij. Hij heeft zich een aandenken uit den veldtocht meegebracht omjaloersch op te worden. Hij zal in het garni zoen opgang maken met zijn schoonen buit, vooral als men de romantische historie verneemt, die er mede ver honden is. Gij waart ook eenigszins in deze historie gewikkeld, viel hem een der andere officieren lachend in de rede. Uwe gestolen portefeuille speelde er tenminste een gewichtige rol in. Ja, de verwenschte knaap, die zoo dienstvaardig was en daarbij als spion uitgezonden was, ontfutselde ze mij en bracht ze terstond aan zijn heer en meester. Met de brieven het notitie-boekje konden zij niets nvangen, maar de portefeuille zelf roest hun als middel dienen om sche kolentip aan de Handelskade te Amsterdam, evenzoo als er een te Rotterdam op Feijenoord is geplaatst. Een kolentip is een toestel, dat een geheelen kolenwaggon van 10,000 kilo draagvermogen oplicht, boven het luik van het schip brengt en daar omstort. Door het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren is het volgend adres tot den Haagschen gemeente raad gericht: «Het Hoofdbestuur der Ned. Ver een. t. b. v. d. neemt bij deze eer biedig de vrijheid het volgende aan het oordeel van den gemeenteraad te onderwerpen: Telken jare, in de week die het Paaschfeest voorafgaat, wordt aan het volk een spel vertoond dat aan velen groote ergernis geeft. Het is het rondvoeren door de straten van de zoogenaamde Paaschossen. Wa ren dit gewone, normaal ontwik kelde dieren, de ergernis zou in velerlei opzicht niet worden gege ven, maar de dieren, door eene kunstmatige overvoedering tot eene zwaarte gebracht die het gewone gewicht van gezonde dieren verre overtreft, zijn dit niet. De groote massa vleesch en vet, door de mes ting verkregen, staat buiten alle verhouding tot de draagkracht van hun beenderengestel, en het is dan ook voor ieder zichtbaar, dat zij zich slechts met de meeste moeite voort slepen. Maar hunDe tentoonstelling is eene reclame voor den slager, die niet in gebreke blijft bekend te maken, d at hij ossen van zooveel of zooveel honderd pond zal slachten. Die reclame kan niet te sterk wor den uitgebreid, en daarom worden de arme dieren overgegeven in de handen van dikwijls ruwe knechts, om er den triomftocht voor den pa troon mede te maken. Die tocht wordt den ganschen dag voortgezet en slechts afgebroken als de drijvers verpoozing zoeken in de herberg. Maar die enkele oogenblikken rust komen weder duur te staan aan de arme dieren, want naarmate die verpoozingen menigvuldiger worden, naar die mate nemen ook de ruw heid en ongevoeligheid van de drij vers toe en het gevolg is noodwen dig, dat op de laatste gedeelten van den tocht het vermoeide dier voort durend door slagen moet worden aangedreven. Dat er dieren tot voe ding van den mensch worden ge dood, ligt in de natuur der dingen, maar het moet bij ieder, die het hart op de rechte plaats heeft, deernis verwekken, als de dieren vóór hun dood aan de marteling worden onderworpen van een langen tocht over de voor hen ongewone straatsteenen. Op grond van het bovenstaande heeft het Hoofdbestuur der Ned. Vereen, t. b. v. d. mitsdien de eer u eerbiedig te verzoeken zoodanige maatregelen te nemen als waardoor het rondleiden der zoogenaamde «Paaschossen» aldaar zal worden belet. 't Welk doende enz.» In een vergadering, die dezer dagen te Amsterdam gehouden werd door afgevaardigden van de Am- 8terdamsche en Haagsche varkens- slachtersvereenigingen en de Rot- terdamsche slagersvereeniging, is besloten: bij de Hooge Regeering aan te dringen op eene zeer strenge keuring van al het vleesch en de vetwaren, uit het buitenland in Ne- Gerald in het verderf te lokken. Ware het plan gelukt, dan hadden wij een braven kameraad minder gehad en aha! daar is het jonge paar. Ziet eens, heeren, hoe mevr. von Steinach er uitziet in den glans der ochtendzon! Ik blijf er bii, dat Gerald het beste van den ganschen veldtocht mede tehuis brengt. De overige officieren schenen ge heel van hetzelfde gevoelen te zijn, want toen Gerald en Danira naderbij kwamen, waren zij vol oplettendhe den voor de laatste en het jonge paar werd terstond het middelpunt van den kring, waaruit zij nog niet zoo spoedig weer vandaan kwamen. Intusschen kwam Jurgen uit de kajuit met Jovica, die hij gelukkig eens gesnapt had. Hij bracht haar achter naar het verdek, maar bleef op behoorlijken afstand van zijne kameraden, die zich daar bevonden. Dezen wendden ook geen pogingen derland ingevoerd. De gronden waar op het besluit steunt, zijn, dat, waar het in Nederland geplaatste en ge meste vee en het daarvan verkre gen vleesch enz. aan eene verplichte, zeer strenge keuring zijn onderwor pen, de invoer van buitenlandsch geslacht vee, spek, vleesch en vet waren geheel zonder keuring ge schiedt. Hierdoor wordt de volks gezondheid in gevaar gebracht, aan gezien het gebruik van ondeugde lijk buitenlandsch vleesch, spek en vetwaren er door in de hand wordt gewerkt. Plaatselijke comités ter be vordering van de belangen der ten toonstelling van voedingsmiddelen zijn reeds gevormd te Rotterdam, Gouda, Haarlem, Dordrecht, Utrecht, Groningen, Zwolle, Leiden, Schiedam en Apeldoorn. Ten bewijze met hoeveel voort varendheid van 's ochtends vroeg tot 's avonds 10 ure (met electrisch licht) aau het tentoonstellingsge bouw wordt gearbeid, kan dienen, dat de eerste opgaande stijl Maan dag 10 Januari werd gezet en thans reeds nagenoeg het gelieele ge raamte van het hoofdgebouw is verrezen. De president der hoofdcommissie, de heer Bergsma, is naar Leipzig vertrokken, om de internationale tentoonstelling voor volksvoeding en kookkunst bij te wonen (2731 Januari). Onder de geleerden, die voor de jury dezer tentoonstelling zijn uitgenoodigd, is ook prof. For- ster van Amsterdam (lid van de regelings-commissie voor de Amster- damsche tentoonstelling,). Die Bami. Börsenhalle meldt, dat op voordracht der Mannheim- sche Kamer van Koophandel, met ondersteuning van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, een regel matige dienst tusschen de havens der Oostzee en Skandinavië aan de eene zijde en de havens van den Rijn anderzijds via Amsterdam in het leven geroepen zal worden. Gisterenmorgen trokken te Am sterdam een 300 werkeloozen langs Heeren- en Keizersgrachten. Te 12 uur vergaderde men weder in het Volkspark, waar de noodige redevoeringen werden gehouden. Herhaaldelijk werd het verwijt ge maakt, dat zoo weinigen aan den optocht deelgenomen hadden. Ten slotte werd een extra bedee ling beloofd aan hun, die naar den burgemeester zouden gaan. Voor dien tijd werd geen brood verstrekt. Een 500 personen trokken toen we der de stad in doch werden op de brug bij het Volkspark door de po litie verspreid. Sommigen gingen toen «en club» met het pontje over wat door een werd betaald. Lang zamerhand verzamelde men zich en trok men naar het Stadhuis waar verschillende personen door een 3tal ambtenaren werden gehoord in de trouwkamer 3e klasse, ingang Prin senholsteeg. De ingang werd door de recher cheurs bewaakt. De burgemeester ontving een lijst met namen van werkeloozen en en kele leden van de commissie voor werkeloozen ten gehoore. Door de ambtenaren werd ge vraagd in hoeverre de menschen door een kerkgenootschap bedeeld werden. Zij waren met de ondervraging belast, daar van den burgemeester aan om hen te storen, want zij wis ten maar al te goed, dat Jurgen op het punt van zijne beschermeling zeer gevoelig was en dat hij er in derdaad niet op zag de halve com pagnie neer te vellen, als hij gesard werd. Hij zette een zoo ernstig gé- zicht, alsof hij pater Leonhard in eigen persoon geweest wareen even ernstig was zijn toon, toen hij zeide Kijk nog eens naar uw vader land, Jovica, want gij ziet het voor het laatst! Het is wel is waar een godvergeten land, dit Krivosia, en wij danken alle heiligen, dat wij er goed en wel weer uit zijn; maar het is toch altijd uw geboorteland, en dat moet men eerbiedigen. Jovica keek nog eens naar de bergen, omdat haar metgezel daar heen wees; maar van zijn gesprek verstond zij al heel weinig. De schei ding van haar vaderland scheen haar trouwens weinig ter harte te niet gevorderd kon worden dat hij die massa menschen persoonlijk zou ontvangen. Sommige vrouwen legden wee- nend hun gebrek en armoede bloot, ook de wethouder Driessen ontving eenige werkeloozen. De namen van verschillende men schen zullen bij de liefdadige ge nootschappen worden opgegeven. Extra onderstand van de gemeente kon niet worden verleend. Het verhoor duurde geruimen tijd. Behalve de lijst, waarop, zooals men zeide, circa 2000 namen voor kwamen, werden 243 personen ge hoord. Na het verhoor gingen velen we der naar het Volkspark, waar een brooduitdeeling van 1500 brooden werd gehouden. AC.) Nader meldt men van giste ren uit Amsterdam Tusschen 1 en 3 uur bewogen honderden werkloozen zich voor het stadhuis, en terwijl de meesten hunne namen en woonplaatsen op gaven in de trouwkamer derde klasse, werden twee mannen en eene vrouw bij den burgemeester toege laten. Aan deze zeide de heer Van Tienhoven, hun als deputatie uit de vereeniging van werkloozen niet te ontvangen; aangezien zulk eene vereeniging niet bestond; doch aan- hoorende den treurigen toestand, zeide hij, dat de bijeenkomsten in het Volkspark niet de geschikste middelen waren om het doel, het verkrijgen van hulp en ondersteu ning, te verkrijgen. Hij raadde aan als werkelijk de nood hoog geste gen was, zich tot de verschillende armbesturen te richten, omdat van den gewonen weg niet zou worden afgeweken. In elk geval zouden demonstraties of volksmauifestaties desnoods met kracht worden tegen gegaan. Van dit onderhoud gaf Mulder, die slechts sedert zes maanden in woner van Amsterdam is, rapport aan de verzamelde menigte in het Volkspark, waar het tot nog toe rustig is. De politie bij de Raam- brug houdt een wakend oog. In de trouwzaal waren een drietal beambten onder toezicht van den gemeente-secretaris werkzaam om namen en verdere bijzonderheden op te schrijven, met het doel om ten aanzien van dezen te onderzoe ken of bij kerkelijke armbesturen en daarna bij particuliere philan- thropische vereenigingen geen ter men bestaan om hulp te bieden. Bij het bezoek aan den burgemees ter werd hem eene lijst aangeboden met de namen der ingeschreven werkloozen, volgens opgaaf van het bestuur met 1524 namen. Blijkens mededeeling van het stadhuis is het aantal déér opgenomen namen slechts 243. Te Amsterdam ging gisteren morgen een 27-jarig werkman, on danks de waarschuwing van zijne vrienden, schaatsenrijden op oud ijs, waarover het gisternacht weder ge vroren had. De man zakte er door en aan redding viel niet te denken. Alle pogingen waren te vergeefs, zoodat hij jammerlijk verdronk. Twee geladen en naar Am sterdam bestemde schepen, die in de Harlingervaart zijn vastgevroren, beproefden Donderdag de reis voort te zetten. Wegens de dikte van het ijs viel het stukslaan zeer moeilijk, zoodat het werk, nadat de vaartui gen ongeveer 100 M. waren voor uitgegaan, moest worden gestaakt gaan, want zij zag er recht verge noegd uit, ofschoon zij wist, dat de stoomboot haar naar een ver afge legen land bracht. Wij gaan nu naar Tyrol, zeide Jurgen verder, naar het schoone land Tyrol, en dat is heel iets anders dan uwe steenachtige woestenijen. Daar zijn bosschen en rivieren en wijnbergen en kasteelen en de Moosbacher hoeve, en dat is een hoeve zooals er geen tweede op de wereld bestaat. En die zal een maal mij toebehooren! Verstaat gij, Jovica? Ik ben geen arme slokker zooals Bartel, die, wanneer hij zijn uniform heeft uitgetrokken, weer bij de boeren in dienst moet gaan; ik ben de eenige zoon en erfgenaam van den Moosbacher landbouwer, en dat wil bij ons wat zeggen. Jovica luisterde aandachtig, maar haar Duitsch was nog te weinig ontwikkeld om deze hooggeroemde voortreffelijkheden te begrijpen. en uitgesteld is tot zachtere weers gesteldheid. In een te Monnikendam gehou den bijeenkomst is besloten een priksledenclub op te richten. Zij telde reeds binnen eenige dagen 140 leden. Dat die club ook op het ge bied der weldadigheid wil werken, blijkt uit de bepaling, dat de prij zen zullen bestaan uit levensmid delen en door de winners aan arme weduwen zullen uitgekeerd worden. Sedert een paar dagen wordt de Tesselsche haven met het ebgetij weer door eene breede ijsstrook in gesloten. Zelfs geene stoomboot kan door die ijsmassa breken. Alleen met achtervloed komt er zooveel ruimte, dat de garnalenvisschers kunnen in- en uitzeilen. De post moest Donderdag en Vrijdag per ijsvlet worden overgebracht. Later op den dag, bij achtervloed, kon ook de stoomboot naar Helder weder een tocht volbrengen. Een merkwaardig voorbeeld van de vernielende kracht van het wa ter levert Rottumeroog op, van welk eiland het westelijke strand, naar men berekent, jaarlijks onge veer 6 bunder grond verliest, ter wijl de uitbreiding van het ooste lijke strand niet tegen het verlies aan de westzijde kan opwegen. Voor heen was dit eiland veel uitgestrek ter. Het eenige huis daar moest in den loop der tijden herhaaldelijk verplaatst worden (naar het oosten en waar deze woning in het begin dezer eeuw stond, staat nu eene waterhoogte van 8 M. onder volzee. Het is nu zeker dat te 's-Hage een nieuwe sociteit zal opgericht worden, Deze zal de naam dragen van «Concordia». Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Wijnen, Kraal, jhr. Van Nispen, Auffmorth, Canne, baron Nahuys, Jacobson, Van Bleys- wijk, Ris en Laymes. Er zijn voor loopig 150 leden. Een «ui» uit de Baagsche Ct. Een plattelandsch echtpaar was te 's-Hage per spoor gearriveerd, doch doorliep, wegens onbekendheid met de stad, meer straten dan noo- dig was, maar ponteerde onderwijl van de uitstalling der winkels. Op eens grijpt de man zijn vrouw kramp achtig vast en houdt haar staande. Oorzaak hiervan was, dat een gene raal door een militair het eerbetoon werd bewezen, daar deze halt en front maakte en salueerde. «Verdikkie vrouw», was zijn uit roep, «daar zal j'em hebben, wat ze ons uit de krant hebben voorge lezen. Je weet welDonatoKijk ie dien kerel stijf laten staan, zijn linkerarm omlaag en de ander om hoog. Hoe krijgt ie't gedaan! Gauw mee, anders lapt ie 'tons ook!» De bang gemaakte vrouw ge hoorzaamde onmiddellijk en het echtpaar liep nu nog verder om dan noodig was. Door de firma Van Gelder Zoon, antiquaren te 's-Hage, is bij de politie aangifte gedaan van het vermissen van vier antieke zakuur werken. Vermoedelijk zijn deze voor werpen van waarde door middel van insluiping ontvreemd. Voortaan zullen niet alleen de werklieden op 's rijkswerf te Helle- voetsluis, maar ook de minder ge- emploieerden Zaterdagmiddag moe ten «binken». De geëmploieerden, Jurgen zag dat zij hem niet be greep en trachtte haar begripsver mogen te scherpen door hare beide handen te vatten; maar zie, daar kwam op eens pater Leonhard uit de kajuit opduiken en tusschen hen beiden in staan. Wat doet gij hier op het ver dek, bij de manschappen, Jovica? vraagde hij met ongewone streng heid. Uwe plaats is aan de over zijde, bij mevrouw von Steinach. Maar ik was bij haar, eer waarde, en dan komt geen van de anderen haar te na! kwam Jur gen tusschenbeidendie dadelijk partij trok voor zijne beschermeling. Ik zou het ook niemand aanra den. Wie haar durft aanraken, dien smijt ik op 't zelfde oogenblik hals over kop in het water. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2