op de Prins Hendrikkade, bij de Foeliestraat, zijn hond te water, om het dier te verdrinken. Het arme heest worstelde vreeselijk om het hehoud van zijn leven. De baas duwde het dier, dat tegen een stei gertje wilde opklauteren, kopje on der en viel waarschijnlijk door den waterduivel er ingetrokken daarbij te water. Eenige menschen schoten toe en redden moordenaar en slachtoffer, die te zamen hoe ver gevensgezind is zoo'n dier koud en nat naar huis gingen. Wij twij felen niet of het beest zal, nu de haas gevoeld heeft wat het is op weg te ziju om te verdrinken, wel mogen blijven leven. «Van Terschelling seint men: Men hoort zware kanonschoten in de Buitengronden en vreest voor een zeeramp. Alle booten en schuiten, zijn der waarts vertrokken. Uit Medemblik wordt gemeld Van hier is een adres, voorzien van 54 handteekeningen, verzonden aan den procureur-generaal en den president van het gerechtshof te Amsterdam. Deze handteekeningen zijn van 54 crediteuren, allen uit de gemeen ten Medemblik en Opperdoes, in den boedel van wijlen den heer A., in leven notaris alhier. Adressanten verzoeken in dit adres, dat genoemd gerechtshof pogingen zal aanwenden tot afdoening van zaken, wijl, door een proces in de zen boedel, de boedelredder, notaris C. Donker, nog geene rekening en verantwoording in deze nalatenschap kan doen. Verder wordt er op gewezen, dat de heer A. reeds anderhalf jaar ge leden overleden is en vele crediteu ren, waaronder zich kooplieden, landbouwers, weduwen en weezen bevinden,door deniet-afrekening zeer gedrukt worden. Vrijdag avond zijn bij het ran geeren met trein 510 op het station Leiden twee waggons ontspoord, waardoor de weg versperd werd en de reizigers van de treinen 40 en 57 moesten overstappen. Eenige treinen ondervonden vertraging. Op den Noordersingel te Rotter dam, is Donderdag een 13-jarige jongen door het ijs gezakt en ver dronken. Het hotel Des Pays-Bas,te Utrecht, is aangekocht voor eene op te rich ten naamlooze vennootschap, waar hij als commissarissen optreden de heeren dr. Schubart, Mr. Dolk en H. Copijn, terwijl de heer Van den Heuvel, vroeger eigenaar van het hotel De liggende Os, directeur wordt. Te Apeldoorn is o. a. besloten hij gelegenheid van 's konings 70en verjaardag tot het houden van een zeer luisterrijken optocht, voorstel lende den intocht van prins Willem den Derde, den stadhouder, stichter van het paleis het Loo. Door den heer J. van der Minne, burgemeester der gemeente Zeven- hergen, wordt geregeld gedurende de laatste weken voor eigen reke ning geld uitgedeeld aan de wer- keloozen aldaar. Cs B. Ot.) brak; maar ik moest ten slotte wel wijken voor den drang der omstan digheden. Bij de vijandigheid waar mee Stephan Hersovac zich tegen dit huwelijk verzette, kon zijn zuster niet langer in zijne woning blijven, en evenmin kon zij als verloofde haren aanstaanden man vergezellen. Daarom alleen voltrok ik het huwe lijk en ik deed het in de hoop, dat het mij nog gelukken mocht de toe stemming der moeder te erlangen. Gij moogt echter nog niet trouwen zonder de toestemming uwer ouders, en dat gij deze nooit of nimmer ver krijgen zult, weet gij zoo goed als ik. Zij zullen doodeenvoudig den ken, dat gij uw verstand verloren hebt Ja, dat heb ik vroeger ook eens gedacht, zeide Jurgen dood bedaard, maar dat verandert al ■auw. ïk heb het u toen immers reeds gezegd, eerwaarde, dat het ge heele volk daarboven zich met hek- In de laatste raadsvergadering te Barneveld was o. a. aan de orde de benoeming van een ambtenaar voor de straatreiniging, waartoe in eene vergadering was besloten. De voorzitter deelde mede, dat uit ver schillende deelen des lands tal van brieven waren ingekomen van per sonen, die solliciteerden naar de be trekking van directeur der gemeen tereiniging te Barneveld. Zeker hebben die personen niet bedoeld zeiven voor een kruiwagen te gaan loopen. Met het baantje is begiftigd J. Van Zomeren te Bar neveld tegen een loon van f 2.20 per week. Dezelfde F. Wijffelaars te Heeze, wiens huis eenigen tijd geleden moed willig werd in brand gestoken, werd eergisteren op klaarlichten dag in de zoogenaamde Rutten ouder Zes- Gehuchten door een kerel aange houden, die hem op de bekende wijze om tabak, lucifers en geld vroeg. W. was op zijne hoede en maakte zijn aanvaller, zoodra hij bemerkte dat deze hem te lijf wilde, onscha delijk; daarop kwam een tweede bandiet uit het kreupelhout te hulp gesprongen en dezen deed W. ook weldra in het stof bijten. Toen ech ter daarna een derde te voorschijn schoot, kreeg de aangevallene het te kwaad en werd in eene sloot ge worpen. Daar werd W. geplunderd en men ontstal hem een muntbiljet van f10, 4 rijksdaalders en eenig kleingeld. De justitie doet onderzoek doch heeft tot dusverre de aanval lers nog niet in handen kunnen krijgen. Uit Venendaal wordt aan het Ulr. Dbl. gemeld dd. 28 Januari: Na October 1883 hoorde men hier van geen werkstaking meer: wel liepen er nu dan geruchten dat men ter Venendaalsche stoomspin nerij en weverij alles behalve te vreden was, maar verder ging het ook niet. De laatste weken evenwel bleek uit alles de ontevredenheid der arbeiders, bijna 800 in getal; vooral in de weverij klaagde men sterk over de slechte grondstoffen en de daarmede in verband staande kleinere verdiensten. Dat het evenwel zoo spoedig tot een openlijk optreden zou komen, zullen zeker weinigen hebben ver wacht. In den vroegen morgen van heden toch staakten de wevers het werk. Zij eischten betere garens; de directeur der fabriek, de heer T. Spencer Elce alhier, kon zulks on mogelijk toezeggen; toen evenwel tegen half twaalf de heer Bonne- ker, van Amsterdam, een der di recteuren der maatschappij, ten kan tore der inrichting verscheen en deze eene deputatie der wevers had ge hoord, en had toegezegd dat er voor betere garens zou worden gezorgd, kwamen de gemoederen tot bedaren en men toog weer aan het werk. Zeker gelukkig, allereerst voor de arbeiders en hunne gezinnen, maar zeker niet weinig voor onze nering doenden, die ds werkstaking van voor drie jaren en den aankleve van die nog niet vergeten zijn. Uit Koudekerk wordt gemeld: Nadat jl. Donderdag de stoom boot Volharding no. 1, onder gezag van kapitein G., reeds eenige uren was bezig geweest om een slop in het ijs te maken, tot opening van de vaart van Leiden op Gouda, was hij te ongeveer drie ure tot sen afgeeft, althans de vrouwen. Danira de jonge mevrouw wilde ik zeggen, heeft het met mijn lui tenant geprobeerd en Jovica met mij; ik ben nu even ver als hij. Maar men bevindt zich niet slecht bij de hekserij,en aan het zielenheil kan het toch eigenlijk ook niet schaden wanneer een eerwaarde geestelijke den zegen over het huwelijk uit spreekt, zooals ik gisteren in de kerk bijgewoond hebt. Ik herhaal het u echter, dat het een geheel ander geval is. De echtgenoot van mijnheer Gerald be hoort tot een vreemd volk, maar zij stamt toch af van de voornaamste familie van dit volk. De opvoeding, die zij in het huisgezin van den kommandant genoten heeft, geven haar volkomen recht op de maat schappelijke positie, die zij voortaan moet innemen. Jovica is een kind van arme herders, zij is nog niet eens eene christin, verstaat onze taal bijna aan «het Zwaantje» allier genaderd en werd daar opnieuw opgewacht door eenige mannen ge wapend met touwen en ijzerdraad, teneinde de boot met geweld het voortgaan te beletten. Het gevolg daarvan was, dat de kapitein eene belangrijke verwonding aan de hand bekwam, zoodat geneeskundige hulp moest worden verleend. In het Buinerholt, onder de ge meente Borger, zijn door delvers van keisteenen uit den grond gegraven een aantal goud- en zilverstukken. Zij waren in een pakje geborgen en zijn afkomstig uit den tijd van Karei den Groote. Er zijn in het geheel 51 goudstukken en 24 zil verstukken. Een der zilveren stuk ken heeft de grootte van onze rijk daalders. De andere zijn ruim zoo groot als onze guldens. De goud stukken zijn iets kleiner dan onze halve stuivers en wegen 4 h 6 grammen. Uit Breda wordt gemeld: Een zekere Van der S., een jong- mensch van 21 of 22 jaar, die in den laatsten tijd te Roosendaal ver blijf hield, kwam dezer dagen in deze plaats, opgevende opzichter te zijn bij de waterleiding en enga geerde tot het verrichten van voor gewenden arbeid daartoe een 12-tal werklieden, die hij voor 't grootste gedeelte op de «luierbanken» der vischmarkt bijeenvond. Hij begaf zich met hen naar de Teteringsche heide en liet daar boomen vellen en graven, dat het een lust was. Toen zoowat een 150 boomen ge veld waren, werd dit bemerkt door den boer van de bekende «Gal- gehoef», die aan V. d. S. vroeg, met welk recht hij hier op zijn grond bezig was. Deze gaf voor, de boomen voor de waterleiding te behoeven, hetgeen na loven en bie den ten gevolge had, dat de boer ze hem voor eene geringe som af stond. Van dien koop ontving V. d. S. bewijs, doch aflevering en beta ling lieten op zich wachten, daar ie gewaande opzichter zich niet meer liet zien, nadat hij den armen had gezegd binnen een paar dagen te zullen terugkeeren en dat zij in- tusschen met den aangewezen ar beid moesten voortgaan. De jeugdige bedrieger laat nog op zich wachten en men is hem nog niet op het spoor. - De knecht van den bierbrouwer d. K. te Tilburg, die met kar en paard op weg was naar Kaatsheu vel, werd onder Loon-op-Zand, na bij de herberg «De Financiën, door een man aangehouden, die hem een dubbeltje vroeg voor zich zelf en een voor zijn kamerraad, die in het struikgewas naast den weg stond. Toen de knecht weigerde daaraan te voldoen, ontstond er eene hevige worsteling, waarbij beiden onder de kar geraakten. Eindelijk gelukte het den brouwersknecht, zich uit de handen van den aanrander los te maken, waarna deze het hazen pad koos. Omtrent den vermisten passagier van de mailboot Willem Prins van Oranje meldt de Midd. Ct.\ Uit het ingestelde onderzoek schijnt gebleken te zijn, dat de eigenaar dei- bagage een heer uit Sluis is, die sedert eenige dagen vermist wordt. Waar hij gebleven is weet men niet; de inrichtingen aan boord maken een toevallig overboord vallen zeer en kent onze zeden niet, en zal zich misschien daar nooit mee kunnen vereenigen. Gij moet toch zelf in zien, dat gij zulk een meisje niet tot meesteres op de Moosbacher hoeve verheffen kunt! Ik zie in het geheel niets in behalve, dat ik Jovica hebben moet. Dat kan nu eenmaal niet an ders, en krijgen zal ik haar ook, daarvoor heb ik volstrekt geen vrees. En wanDeer nu uwe ouders den ongehoorzamen zoon onterven? Gerald von Steinach is, onder alle omstandigheden, erfgenaam van de bezittingen zijns vaders, die hij reeds aanvaard heeft, u echter kan uw vader ieder oogenblik de Moosbacher hoeve onttrekken, en voor zoover ik hem ken, zal hij het doen, als gij op uw stuk blijft staan. Wat dan Dan laat ik de hoeve in vredes naam in den steek. zeide Jurgen. onwaarschijnlijk, en het kan ook zijn, dat de betrokken reiziger in het geheel de reis niet medegemaakt heeft, maar voor het vertrek der boot aan wal gegaan is, wat wel meer gedaan wordt, en bij het terug komen een verkeerden weg geno men heeft. Nog meldt men: De Vrijdagavond 11. op de van Vlissingen naar Queensborough ver trokken mailstoomboot Prins Wil lem van Oranje over boord geraakte, althans later vermiste, passagier blijkt de heer dr. Benteyn, te Sluis, te zijn, die sedert eenige dagen wordt vermist. Te Roermond komen in de laatste dagen sterfgevallen na eenekortston- dige ziekte voor, waarna door de be voegde autoriteit een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. Een zonderlinge diefstal heeft te Borne plaats gehad. Uit den stal van den paardenhandelaar De B. is een paard gehaald en daarvoor in de plaats gezet een ander, dat van veel minder waarde is. De werkman M. B., in de fabriek van den heer Bluijssen te AsteD, zich in de machinekamer bevindende, had het ongeluk met den riem van het groote vliegwiel in aanraking te komen, waardoor hij naar boven gevoerd werd en zoo zwaar gekwetst op den grond neerkwam, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Te Garijp is in eene stoom-meel fabriek iemand in aanraking gekomen met een rad, waardoor hij werd voortgesleurd. Hij zou vermorseld zijn geweest, indien hij niet door tegenwoordigheid van geest de drijf riem had afgescheurd, waardoor de machine stilstond. Zijn lichaam is in zeer bedenkelijken staat, doch er bestaat hoop dat hij langzamerhand zal herstellen. E-n Groninger boer, die veel perzikboomen bezit, en het jammer vindt, tegen dat de vrucht rijp wordt, zoovele jonge groene perziken af te plukken en weg te werpen, ten einde de overblijvende genoeg zame ruimte bekomen om te rijpen, heeft de afgeplukte groene vruchten als agurken in azijn ingelegd, en wel met zeer gunstig gevolg. Ze zijn zeer smakelijk en hebben een aangenamen geur verkregen. Een 18-jarig kweekeling der Rijks- normaalschool, te Groningen, kwam Woensdag uit school te huis, nam een stoel, vroeg zijn moeder om een kop koffie en stierf, terwijl de moe der inschonk. SEMEM NIEUWS» Zekere Melanie B., eene win keljuffrouw van 20 jaar, te Brussel, had sedert eenigen tijd liefdesbe trekkingen aangeknoopt met zekere D. Zij geloofde echter, dat haar minnaar er nog meer meisjes op nahield en begaf zich Woensdag avond naar zijne kamer. De deur was gesloten en zij poogde deze nu binnen te dringen door een venster dat op de binnenplaats uitzag. Bij deze poging viel zij evenwel naar beneden en werd dood opgenomen. De president der Fransche Republiek heeft gratie verleend aan zekeren Simonnet, die een herber gierster vermoordde, en aan vrouw Jovica is mij meer waard dan de geheele Moosbacher heerlijkheid. De luitenant heeft er volstrekt niets tegen dat ik bij hem blijf, dat weet ik, en zijne vrouw heeft dan aan de mijne eene landgenoot. Het is mij ernst, eerwaarde, ik doe afstand van mijn erfdeel, als het mij Jovica moet kosten Pater Leonhard zag helaas dat het ernst was, en kende den stijf- hoofdigen Jurken te goed om niet te weten, dat deze niet veel om on aangenaamheden met zijne familie zou geven. Voor het oogenblik werd echter het gesprek afgebroken, om dat een van de officieren den pater kwam vragen of deze even met hem mede wilde gaan. De geestelijke stemde er in toe, nadat hij Jurgen nog eens ernstig had toegeroepen Wij spreken elkander nog nader! Deze echter stond pruilend tegen den wand van den kajuit geleund, kruiste de armen en liet zijne oogen Baudet, die wegens moord op een 4-jarig meisje, onder afschuwelijke omstandigheden, ter dood werd ver oordeeld. Rochard van de Fransche «Académie de Médicine» hield in de Sorbonne eene voordracht over de ontvolking van Erankrijk. Deze ging gepaard met toenemende im migratie van vreemdelingen; toch nam het sterftecijfer af: het was van 27x/s Per 1000 in het begin dezer eeuw tot 22 per 1000 ge daald. De sterfte van jonge kinde ren schreef Rochard in de eerste plaats toe aan verwaarloozing en onvoldoend voedsel. De sterfte onder kinderen kon en moest met onge veer 20 pCt. worden verminderd; de vermeerdering der bevolking zou dan van 21/s tot 5 per 1000 stijgen. Te Toulon heeft een brand bij een ondernemer in verhuizingen 500,000 frc. schade veroorzaakt. Een kleine jongen, die niet zoet was geweest en opgesloten was, werd verkoold gevonden. Te Parijs overleed dezer dagen een waar «type», nl. zekere Berton die sinds 1857 bij alle kamer-ver kiezingen zich candidaat stelde, niet alleen alleen te Parijs, maar ook in de departementen. Overal liet hij biljetten aanplakken, waarop hij zich den «menscheüjke candidaat» noemde. Sinds de verkiezingen van 1884 hield hij zich vrij kalm. Ver leden jaar deed hij weder van zich spreken, doordat hij alle gekroonde hoofden van Europa in «Café Riche» ten eten had gevraagd. Op het be paalde uur bevond hij zich daar, doch toen, Da eenig wachten, geen der gasten verscheen, iiet hij het geheele bestelde maal opdisschen, Deze zonderling, die zeer rijk was, bereikte den leeftijd van 82 jaar. In de Tableltesdes Denx-Cha- renteseen Fransch blad, leest men de volgende onwaarschijnlijke ge schiedenis «In 1676 stierf te Venetië een Franschman, Thiéry genaamd, na aan de bank dier stad tien millioen franc gedeponeerd te hebben, die niemand ooit opeischte en welke som, rente op rente, kolossaal ver meerderde. Onder het Directoire eischte Bonaparte het geld op, dat aan de Fransche onderdanen be hoorde en het werd hem afgestaan. De toekomstige Keizer gebruikte het geld voor zijn leger, zoodat thans de Staat de schuldenaar der familie Thiéry is en volgens oude stukken heeft deze familie recht het geld te eischen. Onder de erfgenamen noemen de oude stukken de familie Dupleix en aan deze familie zou de Staat thans 640 millioen franc schuldig zijn.» Te Durham werd dezer dagen de schrijnwerker Thomas Thomp son, wegens moord op zijn eigen 14 jarigen zoon, ter dood veroor deeld. De beide jongens van Thomp son sliepen, toen de oudste's nachts wakker werd, juist op het oogen blik dat zijn vader op het 't punt stond hem den hals af te snijden. Het gelukte den knaap te ontvluch ten, terwijl zijn jongere broeder het slachtoffer werd van den moordlust van zijn eigen vader. Te Leipzig is een internatio nale kookkunst-tentoonstelling ge opend. Onder de 450 inzendingen komen er enkele uit Nederland, Italië, Engeland en Rusland voor. Oostenrijk leverde vooral een groot contingent. De tentoonstelling is zeer interessant en leerzaam, daar zij een uitstekend overzicht geeft over het geheele verdek gaan om Jovica te ontdekken. De jonge Slavoonsche bevond zich bij Danira en werd na verloop van eenigen tijd weder met eene bood schap Daar de kajuit gezonden. Zij vermeed gehoorzaam het achterste gedeelte van de boot te betreden, en steeg met een treurig gezicht de trap af, maar nauwelijks was zij in het salon, waar zich op dit oogen blik niemand bevond, of er kwam iemand vlug de trappen af en Jur gen stond levensgroot in de deur. Jovica's gelaat klaarde bij dit ge zicht op, nochtans keek zij bezorgd Daar de trap en zeide angstig: Pater Leonhard! {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2