ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' Woensdag 2" Februari 1887. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. BINNENLAND. ?oor Haarlem per maani40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoof dag tnt an voor hat Buitenland: Compagnie Générale de rublicite Etrangère S. L. JDAJJBE Ijr Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regel* 25 Cent; iedere regel meer 6 cent* Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7s middags 12 uurj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyde 2e deur. Geopend dagelykg van 10 tot 4 nur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandsche Maatschappij ter bevordering vaa Nijverheid hobbel t| /artoon van diploma vrjjea toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde an i et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 10—4. UHr. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs er, fidender Nedorlandsche Maatschappij ter bevordering vbh Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatoare met gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, vooral r&n Nederland en meer bijzonder van het Hasrlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopend» toegangskaarten voor een geheel jaal i galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagon van 10 4 uur, van 16 October tot 14 April op die dagen vau 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen oj> Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 26 cents per persoon. Kinderen boneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleidt. S f§t§wt museum in de Hamstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeaê Woensdag en Zaterdag van 2—4 unr. Org ebbespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 nar. Toegang (deur Oudogroeumarkt) vry. VM;KW:K\ oveïs/JCIIT. Het Engelsche Hoogerhuis beeft bij de tweede lezing de bill ver worpen tot het toekennen van het kiesrecht aan de vrouweD. In het Lagerhuis verklaarde Saunderson, dat de regeering geen bericht had ontvaugen, als zoude het Emin-paclia gelukt ziju te ont snappen. Hij verklaarde tevens dat er geene dépêche naar Weenen is gezonden, waarbij Engeland zijnen steun biedt aan Oostenrijk, ingeval die mogend heid in oorlog mocht geraken met Ruslaud. De Koningin gaat in April naar Darmstadt over Vlissingen, waarheen zij zich in een koninklijk jacht begeven zal. Stanley heelt uit Cairo ge seind ter weerlegging van de ge ruchten van onoverkomelijke bezwa ren tegen de expeditie tot bevrijding van Emin-pacha. Zaterdag en Zondag hebben te Belfast ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Het gepeupel wierp met steenen en schoot met revolvers op de politie, welke daarop eeneu aanval deed en een vijftigtal op roerlingen gevangen nam. Er zijn verscheidene gekwetsten. Ook de Kreuz-Zeitung bevat een hoofdartikel over de onzijdigheid van België. Het blad, dat met het Duitsclie Hof en met de meest invloedhebbende militaire kringen in de nauwste betrekkingen staat, brengt in herinnering het dubbele tract aa', bij het begin van den oor log in 1870 door Gladstone gesloten met Pruisen eu Frankrijk. Volgens dat tractaat zou Engeland eene ELISABETH WERNER. Naar het Daitsch door Gebda. 34) Die is boven op het verdek, zeide Jurgen. En al kwam hij ook, dat zon mij niets kunnen sche len; ik heb hem juist gezegd hoe het tusschen ons beiden staat, maar toen is mij tevens ingevallen dat ik nog volstrekt niet met u gesproken heb, Jovica. Gevraagd moet gij toch eenmaal worden, dus ik wil met u trouwen! Wilt gij mij hebben? Dit korte en bondige aanzoek stuitte af op eene onverwachte hin dernis; Jovica wistnamelijk volstrekt niet wat dat vreemde woord be duidde. Zij herhaalde het met eene schending van het Belgische grond gebied als een casus belli beschou wen, «Dit verdrag, zoo besluit de Kreuz Zeitnng haar betoog, - is twaalf maanden na het sluiten van den vrede te Frankfort verval len. D.entengevolge staan wij thans weder uitsluitend op het standpunt van het verdrag van 19 April 1839. Mocht dus nu of later weder een oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch- land uitbreken, dan zou de stand van zaken zijn als volgt. «Van Duitschland heeft België niets te vreezen, wat ook sir Char les Dilke (in de Fortnightly Revieuw) daarvan moge zeggen. België kan echter ook, in geval Frankrijk eenen inval doet, van Duitschland geene hulp verwachten, dewijl dit rijk alsdan veeleer eveneens ge noodzaakt zou kunnen zijn, het tooneel van den strijd naar België te verplaatsen. Tnsschenkomst van Oostenrijk of Rusland kan niemand in ernst veronderstellen, en het is zeer de vraag of loid Salisbury het voorbeeld van Gladstone volgen zou. In alle geval zou België alleen kunnen rekenen op den goeden wil en de offervaardigheid van Enge land, en vooral deze laatste eigen schap laat wel iets te wenschen over. België kan dus alleen ver trouwen op zijn eigen hulpmiddelen. Men beweert dat prins Bismarck gezegd heeft: De Belgische neu traliteit kan het best beschermd worden door het Belgische leger. Wij weten niet of de Rijkskanselier werkelijk deze woorden gesproken heeft, maar waarheid bevatten zij zekerlijk onder alle omstandigheden, en niemand maakt zich ook in België de illusie, dat een papieren verdrag in staat zou zijn de plaats te vervullen van eigen strijdkrach ten.» zonderlinge uitspraak, maar op een toon, die duidelijk bewees, dat zij er niet het minste begrip van had. Ja, zie, zij verstaat het niet, zeide Jurgen, die met de zaak ver legen was, want het werd hem nu eerst duidelijk, hoe ver zijne ver loofde nog achterlijk in beschaving was. Nu, dan moet zij het leeren. Kom hier Jovica en luister naar mij. Wij zijn gisteren in de kerk geweest en hebben gezien, dat de luitenant en zijne verloofde trouwden. Wij beiden zullen ook naar de kerk gaan, en pater Leonhard zal ons ook trou wen. Begrijpt gij dat? Hij deed zijn best heel duidelijk te spreken en vlocht hier en daar een Slavoonsch woord tusschen. Dat hielp, want het jonge meisje knikte gedurig en antwoordde in gebroken Duitsch Weet al doopen christin worden. De Post behelst tegen gene raal Boulanger, den Franschen mi nister van oorlog, een zeer scherp artikel, waarin gezegd wordt dat hij machtiger is dan Thiers en Gam- betta waren. Hij heerscht door oor logszuchtige bewegingen, waaraan hij den stoot heeft gegeven. Hij moet nu op dezelfde wijze voort- gaao, als hij zich staande wil hou den. Hij kan het Fransche volk tbans niet meer tot vredelievende gedachten terugbrengen. De Oostenrijksche minister president Tisza heeft in de Kamer, ïu antwoord op eene vraag van een der leden, te kennen gegeven dat, sedert de regeering hare verklaring heeft afgelegd in de delegaties, er niets veranderd is in onze betrek kingen met de andere mogendhe den; inzonderheid geldt dit van Duitschland. De regeering hoopt op dit oogenblik nog op het behoud van den vrede. «De geruchten omtrent eene wa pening moeten derwijze opgevat worden, dat de wapening eenvou dig een voorzorgsmaatregel is, die overal genomen wordt, dus ook bij ons. Bij de wetgevende macht zal de aanvrage daartoe inkomen. De maatregel heeft volstrekt niet de beteekenis van eene toebereidig tot den oorlog. Hij is een voorzorg om de belangen der monarchie veilig te kunnen stellen, ook door andere middelen, indien, tegen de verwach ting, het behoud van den vrede niet mogelijk mocht blijken.» Het Fremdenblatt behelst een communiqué-, waarin gezegd wordt dat er in eenen Zondaggehouden Ka binetsraad, die plaats had onder voorzitterschap van den Keizer, ook gehandeld is over het wapenen van den landstorm, waarvoor men aan- Ja, en dan dadelijk trouwen- zeide Jurgen, en legde zoo buiten gewoon veel nadruk op dat woord, alsof hij het daardoor beter kon doen verstaan; maar de kennis van Jovica's taal was nog niet met het woord «trouwen» verrijkt: zij her haalde slechts op vragenden toon Christin worden? Maar dat is immers bijzaak, de hoofdzaak is het trou wen- riep de ongeduldige vrijer, wiens vroom heid op dit punt geen steek hielp. Meisje, om Godswil, dat moet gij toch begrijpen, daarom zijt ge im mers op de wereld gekomen. Trou wen bruiloft houden getrouwd worden! Maar hoe nadrukkelijk en bijna toornig hij de woorden ook uitsprak, het was te vergeefshet jonge meisje zag hem radeloos aan en was op het punt van te schreien. Zij verstaat het waarachtig niet, zeide Jurgen in wanhoop. Ik moet vankelijk eerst later den tijd willen vaststellen; maar daar middelerwijl, naar men gelooft, de aigemeene po litieke toestand van dreigenden aard is geworden, zoo wordt de uitvoe ring van den maatregel binnen den kortst mogelijken tijd als dringend beschouwd. Buitendien, met het oog op het al scherper zich ontwikkelen van den algemeenen toestand ten gevolge van het steeds bedenkelij ker worden der omstandigheden in het westen van Europa, kan niet slechts het staken der lastgevingen voor het ieger, die reeds in het begin dezer maand noodig geoor deeld werden, niet plaats hebben, maar moet integendeel een voort zetten dezer toebereidselen in het uitzicht gesteld worden. Daar nu dit aanzienlijker geldmiddelen zal vereischen, zou het oproepen der delegatiën binnen eenigen tijd on vermijdelijk worden. üit St. Peterburg wordt aan de Standard gemeld, dat aldaar in de hoogste kringen het geloof heerscht, dat in 1887 de Europee- sche vrede bewaard zal blijven. Volgens een bericht van Central Netvs uit Constantinopel, weigert de Porte de quarantaine aan de Bulgaarsche grenzen op te heffen, niettegenstaande de cholera in Bul garije zich niet meer heeft voor gedaan, omdat, gelijk zij beweert, het regentschap geene maatregelen neemt tegen een nieuwe overbren ging der ziekte van elders. De Times bericht uit Sofia, dat het regentschap in eene circulaire aan de diplomatieke agenten der buiteGlandsche regeeringen tegen de handhaving der Turksche [quaran taine protesteert en met represaille maatregelen dreigt. het haar duidelijker maken, - en alsof hij eensklaps licht in de zaak zag, nam hij zijne beschermeling in de armen en drukte een hartelijken kus op hare lippen. 't Was merkwaardig, maar op een maal scheen er voor Jovica een licht op te gaan. Wel was zij eenigszins onthutst door den kus, doch zij ver zette er zich volstrekt niet tegen; zij vlijde zich tegen den jongen man aan en keek met gelukkige, vrien delijke oogen naar den jongeling op, terwijl zij zacht en op lieven, tee- deren toon het woord herhaalde, dat Jurgen haar met zooveel moeite aan het verstand gebracht had. Goddank, eindelijk heeft zij het toch begrependat had ik dadelijk kunnen probeeren!zeide hij met zelfvoldoening, en voegde er ophel derend bij, terwijl hij de nieuwe leermethode, die zoo uitstekend was gebleken te zijn, nog verscheidene malen herhaalde De stam der Durani's, opgeruid door den Afghaanschen goeverneur van Kandahar, heeft den 8sten Jan. het tort Kala Abdullah, bij Kro- jak, aangevallen, met de bedoeling om Eogeiand's staatkundigen agent en den ingenieur van den in aan bouw zijnden spoorweg van Quetta naar Krojak te vermoorden; maar deze ambtenaren waren toen afwe zig. De Durani's doodden hierop den Khan en honderd koelies. Haarlem, 1 Februari 1887. Door de arr. rechtbank alhier is, ter vervulling vau de opengevallen betrekking van kantonrechter in dit college, de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: Mr. A. A. van der Mersch, subst.- oflicier van justitie bij deze recht bank, mr. J. W. Mouton, rechter in de arr. rechtbank te Dordrecht, en mr. A. C. Wesenhagen, rechter in de arr. rechtbank te Rotterdam. In de afgeloopen maand is het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier bezocht door 75 personen tegen en 233 personen zonder betaling. De Koning en de Koningin zul len weder een gedeelte van den aanstaanden zomer te Wildungen gaan doorbrengen, waar reeds de zelfde apartementen gehuurd zijü, waarin HH. MM. het vorig jaar verblijf hebben gehouden. (Dgbl. v. Z.-H.) In het Tijdschr. voor Geneesh. wordt de aandacht gevestigd op het gevaar van besmetting door het mondstuk der publieke telephonen. Wenschelijk wordt geacht een of Zoo doet men als men ge trouw is, en reeds vóór dien tijd. Het onderscheid is alleen, dat er vóór dien tijd een eerwaarde gees telijke tusschenbeide komt en het verbiedt, terwijl hij later niets meer te verbieden heeft, maar er zijn ze gen op geeft. Eo ga nu mede naar den luitenant en zijne vrouw; die moeten eerst weten, dat de zaak nu tusschen ons in orde is en dat wij gaan trouwen. Jovica zeg dat woord nog eens! Het klinkt zoo mooi, als gij het zoo krom uit spreekt. Eo Jovica, wier begripsvermogen zich wonderbaarlijk ontwikkeld had, sprak het pas geleerde woord inder daad tot volle tevredenheid van haren leermeester en toekomstigen man uit. De stoomboot had intusschen ha ren weg vervolgd en naderde thans den uitgaDg der baai. Gerald en Da- nira zagen nog eens op de langzaam

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1