van het voornemen van den Goe- verneur-Generaal van Nederlandsch- Indië van hetwelk in het Ba- taviaascl Nieuwsllad werd gewag gemaakt om tegen April a.s. af te treden. Het behoeft wel geen aanwijzing, dat wanneer de heer Van "Rees tegen 't voorjaar zijn functie wenschte neder te leggen, hij daarvan het opperbestuur wel kennis zou hebben gegeven. De centrale vereeniging van Nederlandsche Industriëelen (Am sterdam), onder voorzitterschap van den heer J. Duyvis, oudlid der Tweede Kamer, heeft haren gede legeerde, den heer J. A. N. Scha- gen van Leeuwen, opgedragen, om namens haar aan te moedigen tot deelneming aan de tentoonstelling voor voedingsmiddelen, te Amster dam te houden. Uit Amsterdam meldt men De werkloozen waren gisteren ochtend wederom, hoewel in minder grooten getale, in het Volkspark bijeen. Omstreeks te 11 uren be gaven zij zich in eene zaal, waar Brynen hen toesprak en mededeelde dat er een boodschap was gekomen van den directeur van het Rijks museum, dat de werkloozen niet zouden toegelaten worden, en hen uitnoodigde om wederom de stad in te trekken en om brood te vragen, vooral wijl er dien dag geen brooden zouden uitgedeeld worden. Het geld was op, en als er niet een menschen- vriend uit Frankrijk f 50 aan het bestuur had doen toekomen, zou er ook den volgenden dag geen brood kunnen uitgedeeld worden.Gedurende de toespraak van Brynen was het stil, somber stil in de zaal, en maakte de doffe neergeslagenheid dier me nigte een allertreurigsten indruk. Geheel eens omtrent het doel waar heen men zich zou begeven, werd men het niet. De een was voprhet Rijksmuseum, om te kunnen con- stateeren dat de werkloozen werke lijk als zoodanig zouden worden af gewezen. Anderen weer wilden naar de Beurs. Tegen twaalf uren trok men, en blijkbaar zonder bepaald doel, in groote groepen in verschil lende richtingen de stad in. Men leest in de A. C. Dat men bij het uitoefenen der liefdadigheid omzichtig moet te werk gaan en vooral heeft te waken voor bedelaars van beroep blijkt uit het volgende: Eene vrouw die zich in het vak zeer bekwaamd heeft, komt voor een koffiehuis en laat zich in een zakken. De medelijdende be zoekers dragen de arme(?) vrouw naar binnen. Ze wordt van krachtig voedsel en, wat voor haar het voor naamste is, van geld voorzien. Een half uur later geeft ze voor een ander koffiehuis dezelfde voorstelling. Dezelfde vrouw ontving Mran- dag van een juffrouw op den Klo veniersburgwal een half brood. Toen ze eindje verder geloopen was, wierp ze het brood een hond toe. De heer Erkenbrecher, direc teur der Fransche Manége te Am sterdam, is Zaterdag met zijn span zware Hongaarsche paarden voor een panier in 38 m. van Amsterdam naar Haarlem gereden. Hij had ge wed, dat hij den afstand van poort tot poort in 40 minuten zou afleg gen. "Verleden week is te Dordrecht een werkman der ijzergieterij van de firma Penn Bauduin aan de ontvangst gemaakt. Gerald had onderwijl snel den brief losgebroken en doorgevlogen; hij reikte hem nu aan zijne vrouw over. Het waren inderdaad slechts wei nige regelen, maar zij bevestigden Ediths woordenhet was het wel kom eener moeder, die hare kinde ren tot zich riep. Dag, juffrouw daar ben ik ook weerom zeide Jurgen, die van het oogenblik van stilte gebruik maakte om zich voor te stellen, en bij zag met welgevallen dat hij niet vergeten was. Het oudedartele lachje speelde weer om de lippen der jonge dame, toen zij zich tot hem wendde. Jurgen Moosbacher! Zijt gij goed en wel uit Krivosia terugge komen? Het is toch nog niet zoo'n slecht land als gij u voorsteldet, want ik zie daar, dat ge er de medaille van dapperheid verdiend hebt. Hoor, Jurgen, ik heb het hoogste respect Mijl op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man, een be kwaam ketelmaker, was bezig ge weest met het nazien van koperen kranen, die geruimen tijd hadden dienst gedaan en geheel met ko pergroen waren bedekt. Tijdens zijne werkzaamheden heeft hij onwille keurig de hand aan zijn hals ge bracht, waar zich een klein wondje bevond; er ontstond bloedvergifti ging, en twee dagen later bezweek de ongelukkige aan de gevolgen. De trein, die Zondagavond te 8 uur 50 van Utrecht vertrok, werd tusschen Utrecht en Harmeien door een der reizigers met den noodrem gestopt, daar hij tengevolge van het zien van eenige vonken vermeende, dat de wagen in brand stond. Hoe wel den reizigers bij onderzoek werd medegedeeld, dat er geen gevaar bestond, en dat alleen het wiel van tijd tot tijd eenigszinB met eene stang in aanraking kwam, liet een ander reiziger ten tweedenmale den trein stoppen. Om de reizigers ge rust te stellen, liet men hen over stappen, om het rijtuig te Harme ien af te haken, doch nu werd door eene dame, die vonken uit de loco motief zag, de trein ten derden male door den noodrem tot stilstand ge bracht. Maandag avond moest een var kenskoopman uit Zevenaar bij Ruur- loo uit den trein verwijderd worden daar hij met een geladen revolver, die hij bij zich droeg, zooveei be weging maakte, dat zijne mede reizigers voor ongelukken bevreesd waren. De man, die een groot be drag aan geld bij zich had, was zeer beschonken. Men liet hem in handen der politie achter. Uit Dongen wordt gemeld: Herhaaldelijk vertoonen zich de schadelijke gevolgen van het ver werken van China huiden, waar onder er blijkbaar zich bevinden, afkomstig van aanbesmettingsziek- ten gestorven dieren. Eene kleine puist is gewoonlijk het eerste teeken van het dikwijls doodende vergifti- gings-proces. Dezer dagen deden zich weder twee ernstige gevallen Een lijder (looier) is herstellende; de ander, een schoenmaker, bezweek na een tweedaagsch lijden. Zondagavond had aan het Mal- burgsche veer onder Huisen bij Arnhem een ongeval plaats, dat droevige gevolgen had kunnen heb ben. De knecht van J. H., ver huurder van paarden en rijtuigen aldaar, was met een karretje, waar in twee personen gezeten waren, op den terugreis van Arnhem naar Huisen, en moest aan het veer met de pont overgezet. Eensklaps wordt het paard bang en loopt regelrecht de Rijn in, zonder dat de koetsier, die inmiddels uit het karretje was gesprongen, vermocht het tegen te houden. Een der passagiers wist er ook nog uit te springen. De andere passagier, een meisje van 19 jaar, kon er niet uitkomen en ging mee te water. Zij was op de kap ge klauterd en dreef een heel eind weg. Een der veerknechts roeide haar onmiddellijk met een boot achterna en het mocht hem gelukken haar te redden. Een oogenblik nadat zij in veiligheid was, zonk het rijtuig weg, dat tot heden toe nog niet is opgevischt. voor u als terugkeerend overwin naar En hoe staat het met het aan zoek, waarmee gij mij destijds hebt vereerd Ik ben nu weer vrij en ben niet ongenegen om meesteres op de Moosbacher hoeve te worden. Ik dank u wel, stotterde Jurgen verlegen. Het spijt me zeer, maar ik ben al voorzien. Daarop trok hij Jovica naar voren, die achter hem stond, en stelde haar voor. Nu barstte Edith in een helder lachen los. Ook eene uit Krivosia! riep zij uit. Om 's hemels wil, zijn daar dan alle keizerlijke jagers ver loofd en getrouwd? Dat zal een op stand geven onder de Tyroler meis jes. Ik vind u zeer inconsequent, Jurgengij hebt toenmaals bij hoog en laag verzekerd, dat gij niemand anders dan eene Tyroolsche thuis zoudt brengen, en maaktet een kruis alsof gij wildet zeggen «God beware mij», toen ik u de meisjes van dat Te Arnhem is een persoon in hechtenis genomen, die in een kof fiehuis eene portemonnaie met geld van een heer had gerold. Larer bleek, dat hij een ander een gouden horloge ontvreemd had. De toestand van den zes maan den geleden door een revolverschot verwonden Janssen te Stein (Lim burg) is allerhachelijkst. De kogel zit nog altijd in de longen, eiken dag wordt zijn overlijden verwacht. De arts, die hem behandelt, heeft alle hoop op herstel opgegeven. De vermoedelijke dader van het zoo noodlottig toegebrachte schot blijft alle schuld ontkennenverder geeft ook geen der gehoorde getuigen eenige opheldering in deze duistere zaak. Wij lezen in de Asser Ct. van heden «Gisteren werd door eenige kin deren in een droge sloot aan den Loonerweg alhier eene vrouw ont dekt, die daar reeds eenigen tijd scheen te hebben gelegen, althans bij een onderzoek, door oudere per sonen ingesteld, toonde zij weinig bewustzijn te hebben van hetgeen om haar voorviel, zoozeer had de honger haar krachten verminderd en de koude haar lichaam reeds bevangen. In eene naastbijzijnde wo ning gebracht werd haar daar koffie en brood verstrekt, zoodat hare krachten weder een weinig terug kwamen. Zij bleek een vrouwsper soon van ongeveer 20 jaren te zijn uit de gemeente Vries. Haar hard vochtige vader schijnt haar niet in zijn woning te willen opnemen, zoodat zij reeds eenige malen van hier naar Vries op transport ge steld, telkenmale weder hier ver schijnt. Wat van die voorkeur voor Assen de reden mag zijn, is ons niet bekend, maar het wil ons toe schijnen, dat het noodzakelijk is, dat op de een of andere manier in het lot van het arme wezen, door kom mer en gebrek uitgeteerd en reeds half versuftverbetering worde gebracht. Wegens haren ellendigen vuilen toestand bestond er grond voor de vrees, dat geen slaapsteehouder haar zou willen opnemen en heeft zij den nacht in de «bak» doorgebracht. Naar men wil is zij heden weder naar Vries overgebracht en zou getracht worden den vader te be wegen haar een plaatsje in zijn woning te gunnen, opdat niet de voortzetting dezer omdelingen mis schien nog haar dood veroorzaken». Bij den landbouwer Joh. Lou- werse Az., te Zoutelande is een kalf geboren dat 118 ponden zwaar weegt en waarvan het achterge deelte op een paard gelijkt. Naar men verneemt, loven enkele particulieren te Grouw 1000 gul den uit aan hem, die den persoon kan aanwijzen, welke een molen, in de vorige week aldaar verbrand, in brand heeft gestoken. Een bijenhouder te Sehin-op-Geul kwam onlangs op een inval, om de bijen te bespieden gedurende hun werk in den korf. Hij liet eene glazen stolp maken, geheel als een bijenkorf ingericht, en plaatste de diertjes er in, die aanstonds met den arbeid eeu aan vang maakten. Doch inplaats van met het maken hunner cellen te land voorsloeg, die gij zoo vriende lijk waart «wilden» te noemen. Lieve juffrouw, zeide Jur gen plechtig, er is geen ding zoo slecht op de wereld of het heeft nog iets goeds, zelfs Krivosia! Het eenige goede daar boven op de ber gen was Jovica, en die heb ik voor mij meegebracht. Nu, dan wensch ik u en uwe Jovica hartelijk geluk. Maar kom nu, Danira, dan kunnen wij nog een half uurtje praten. Zoo lang moet Gerald u vrij laten. Ga met mij in de wachtkamer, daar kunnen we ongestoord spreken. Zij troonde Danira mede, terwijl Gerald, die pater Leonhard zag aan komen, snel op hem toetrad om hem de zoo onverwachte als blijde tijding mee te deelen. De kleine wachtkamer was in derdaad geheel leeg, want alles ver drong zich naar den uitgang. De beide dames zaten dicht naast el- beginnen, waarop de waarnemer rekende, besmeerden zij het glas met eene ondoorzichtbare massa, waardoor het onzen wijsgeer on mogelijk was, hen verder in hun werk gade te slaan. In de fabriek van de heeren P. Regout en Co. te Maastricht be kwam gisterenochtend een werk man, bij het ontsteken van gas in eene kamer, die tot bergplaats van salpeterzakken dient, door het vlam vatten van die zakken zulke hevige brandwonden, dat men voor zijn leven vreest. GEMENGD NIEUWS- De correspondent der Indépen- dance Beige schrijft uit Antwerpen: «Men vertelt mij hier de volgende geschiedenis: Eenige jaren geleden vertrok van hier een Duitscher en vestigde zich in Zuid-Amerika, zijn vrouw en twee kinderen achterla tende. Jaren verliepen, en de vrouw, die in dien tijd niets van haar echt genoot hoorde, kreeg van de recht bank echtscheiding en huwde spoe dig daarna met een jongman, bij wien zij een zoon kreeg. Maar nu kort geleden kwam er een brief van den dood gewaanden echtgenoot, meldende dat hij in Amerika for tuin had gemaakt, en waarin hij zijn vrouw verzocht met haar kin deren tot hem te komen. Zij schreef haar man in welke omstandigheden zij thans was, doch het antwoord van den eersten echt genoot luidde, dat zijn liefde niets veranderd was en hij haar wachtte met hare kinderen haar tweeden man en het kind dat zij bij hem kreeg. En waarlijk de vrouw is met haar tweeden man en de kinderen naar haar eersten echtgenoot vertrokken. Of die in een land troont waar «veelmannerij» wettelijk wordt toe gestaan De Congostaat heeft van de firma Walford en Co. te Antwerpen het aanbod aangenomen betreffende eene directe stoomvaartverbinding tusschen den Congo en Antwerpen. Vooreerst zal er om de zes weken een boot varen, maar als het ver keer toeneemt zal er een maaude- lijksche dienst tot stand komen. De weduwe H., te Brussel, die met hare twee kinderen op een armoedig zolderkamertje woonde, had een Brusselsch lot door den peter van een harer kinderen ver maakt, ondanks alle ellende, zorg vuldig bewaard. Dezer dagen kwam het uit met een prijs van 100,000 franc. - Uit de volkstelling in het vorige jaar is gebleken dat er in Frankrijk 1,115,214 vreemdelingen zijn gevestigd. Renter's Office te Londen meldt: Naar luid eener dépêche van Lloyi te Bahia, is aldaar de Fransche bark Ulysse aangekomen met een gedeelte der bemanning van het Engelsche schip Kapmida, dat in volle zee was aangevaren door een onbekend vaartuig, waarbij de Ka- punda gezonken is en 360 personen zijn omgekomen. De Kapnnda heeft den 31n December Londen verlaten om landverhuizers naar Freemantle (Australië) over te brengen. Voor het eerst werden op het jongste bal aan het Oostenrijksche Hof ook dames, die niet tot de aris tocratie behoorden, aan de Keizerin voorgesteld, o. a. de vrouw van den kander. Edith had op hare oude vertrouwelijke manier den arm om hare pleegzuster geslagen en lachte en schertste onophoudelijk; maar Danira was op dit punt niet zoo gemakkelijk te misleiden als Ge rald. Zij beminde zelve en wist, dat eene liefde, die eenmaal wortel in het hart heeft geschoten, niet zoo spoedig kan worden vergeten. Zij sprak weinig, maar hare blikken rustten onafgewend op Ediths ge laat. Het was nog wel het liefelijke gelaat, dat onveranderd scheen in zijne blozende frischheid en vroo- lijkheid; maar om den kleinen mond lag een trekdien al het lachen niet kon verbannen, die van een geheim verdriet sprak, en wanneer men diep in de blauwe oogen zag, dan vond men er ook eene schaduw in. De vroolijke levendigheid was dezelfde gebleven, maar het was niet meer de overmoed van een minister van Onderwijs. Men schrijft dit toe aan den invloed van den Kroonprins, die wat meer leven wenscht te brengen in de Hof-feesten. De zanger Reichman was de vriend van het Weener opera-pu bliek. Vooreenigen tijd zou Reich man in Hans Heiling optreden. In den namiddag moest evenwel de voorstelling uitgesteld worden en Hans Heiling zou niet optreden. Even daarna kwam een dienstman met een kolossalen lauwerkrans aan de kas aan het opera-gebouw en verlangde tot den heer Reichman toegelaten te worden. Men verwees den man van daar naar de directie kamer. Onmiddellijk stapte de man met zijn krans verder, maar vond ook in de directiekamer niet den gevierden zanger. Geheel teleurge steld stond hij een oogenblik in ge dachte. Plotseling ging hij hard loopend verder naar de woning van Reichman. Daar gekomen werd hem gezegd, dat mijnheer juist was uitgegaan en zeer waarschijnlijk zou te vinden zijn in zijn gewoon koffiehuis. Hij liep dadelijk daar heen en ja, daar zag hij Reichman en met een sprong ging hij op hem toe en overhandigde hem den krans, zeggendeik had in last van een dame, u dezen krans, hoe dan ook, ter hand te stellen; ik heb nu mijn plicht volbracht. De Engelsche bark Ada Mel- more heeft de Kapunda aangevaren op 500 mijlen afstands van Maccio. De beide schepen zijn vergaan. Drie honderd en vier personen zijn verdronken. (Men zie, betreffende deze ramp, onder «gemengd nieuws» in ons vo rig nummer.) De Grieken, van wie melding is gemaakt, zijn geen Zigeuners. Zij zijn Grieksche burgers, thuis behoo- rende op Corfu, waar zij het be roep van blikslagers uitoefenden, maar geen werk konden vinden we gens de overbevolking, en daarom naar Amerika verhuisden. Ook daar mochten zij niet slagen, zoodat ze werden teruggezondeu naar Rot terdam. Dopr tusschenkomst der Ned. re geering zijn ze nu overgebracht op de CaBtor, van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij, welke stoomboot hen naar hun vaderland zal terug voeren, zonder dat vracht behoeft te worden betaald. De Nederland sche regeering vergoedt echter de kosten van onderhoud aan boord. De papieren van al die arme lie den zijn, bij onderzoek aan het al gemeen consulaat van Griekenland te Amsterdam in orde gebleken. Uit Arnhem meldt men aan de N. R. Ct.: Sedert de laatste dagen is de Rijn voortdurend zoo gevallen, dat de gemiddelde stand van het vaarwa ter slechts 51/» voet meer bedraagt. Vooral de zeilschepen zullen wel dra geen volle vrachten meer kun nen laden. Thans wordt aan de stoomsteenfabrieken voor de ver scheping van steenen naar ver schillende plaatsen in de provinciën Noord- en Zuidholland f 1,70 h 1,75 en naar Utrecht f 1,15 per duizend betaald. Blijft het water nog eenige dagen vallen, dan zullen de vrach ten weder belangrijk verhoogd moe ten worden. vroolijk, onbevangen kind, dat nog geen leed ervaren hadmidden on der het schertsen hoorde men soms een geluid als van kwalijk verbor gen tranen. In zulk een oogenblik greep Da nira plotseling de beide handen van het jonge meisje en zeide toen zachtjes: Laat het schertsen, Edith! Ik heb u leed gedaan, leed moeten doen, maar geloof mij, dat ik zelve er het meest onder geleden heb. Het is mij zoo verschrikkelijk hard gevallen, dat gij mij niet geant woord hebt. Zijt gij daarom boos op mij Ik kon niet Neen, gij kondt mij toen nog niet antwoorden ik had dat moeten begrijpen. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2