4e Jaargang:. Vrijdag 4 Februari 1887. No. 1099. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN* ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. EEN OORDEEL GODS. BINNENLAND. pop» mus- i ?oor Haarlem per maand40 Cent». ITraneo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 VersGhijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adreaaeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de jtublieite Etrangèr8. L, DA UB E 4" Oo., JOH. 7. JOH ES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Tan 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent*. Groote letters naar Plaatsruimte. Adyertentiën morden aangenomen totmiddags IS uar| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Zolantaal mnttnnt van Ui Faviljotn. Ingaa, aan d. Jlreefryde 3a deur. Geopend dagelgte van 10 tot i nnr. Toegang 35 eente por portoon. Donateur, en leden der Nedorlandeclie Maateohappjj ter bevordering van Njjverheid heitel tl artoon van diploma vr(jen toegang, donateure met goxeleohap, iaden met 1 dame. Muieum van kunitnyvirheii op Ut. pavü,otn. Ingang 1'rontzijde van het Paviljoen op hot terra,. Geop, dag. v 10—1 uur. Toegang 35 ot. p. perloon. Douatoura Ssnixget. - - o-w - -- - w. Styv.rs museum in de Damstraat. Geopend dagelpn nïtgeaomen Zaterdag, Zon- en Feeofcdagen van 118 xxur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1- Woansdag ea Zaterdag van 4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vry. Jaren niet dan onder behoorlijk geleid», si uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. GsopeuS Volgens een in de couloirs der Belgische Kamer veel geloof vin dend gerucht, zal de minister van financiën binnenkort bij de Kamer een wetsontwerp indienen tot aan vrage van een crediet van 50 mil- lioen voor de wapening en voor de fortificatiën rondom Antwerpen en in de vallei van de Sambre en Maas. Omtrent de ongeregeldheden te Belfast verneemt men, dat die Za terdagavond laat begone en. In North- street werden een aantal wande laars door het volk met steenen geworpen. De politie trachtte de orde te herstellen en slaagde daarin, maar niet voordat van weerskanten verscheidene waren gewond. Daarop begon men de politie met steenen te werpen en er werd met revolvers geschoten. De konstabels waren in middels gekomen en dreven het volk uiteen, terwijl zij een aantal per sonen arresteerden. Een konstabel werd neergeveld en levensgevaar lijk gewond. Eerst te 4 uren in den morgen was de rust hersteld. Zon dagavond begonnen weer wanorde lijkheden. Eenige politie-agenten werdea met steenen geworpen en konstabels mishandeld. Weldra werd de toestand zoo dreigend, dat de politie vuur moest geven. Men telt een aantal gewonden. De commissiën voor handel en verkeer en die voor justitie uit den Duitschen bondsraad hebben hun rapport gereed omtrent de Unfall- versicherung voor werklieden van het bouwvak. Aan de aigemeene bepalingen kan het volgende ont leend wordenlo. Arbeiders met het ELISABETH WERNER. Naar hel Duitsch door Gerda. 36; Een gloeiende blos overdekte plot seling Ediths gelaat en zij beproefde den blik te ontwijkeD, dien zij voelde dat uitvorschend op baar gevestigd was. Papa wilde het eerst niet heb ben, zeide zij gejaagd. Hfj ver bood mij bepaald u te schrijven, en ik gehoorzaamde, maar nog eer wij Cattaro verlieten stond bet bij mij vast, dat ik u mijn antwoord in de zen vorm wilde brengen. Wel ont zonk mij eenigszins de moed toen wij gehoor gaven aan de dringende uitnoodigiDg van tante om voor uitvoeren van bouwwerken belast, en niet reeds ergens anders tegen on gevallen verzekerd, kunnen naar de termen dezer wet verzekerd worden. Zij geldt ook voor de beambten der exploitatie, voor zoover hun tracte- ment 2000 mark niet te boven gaat. De loopende reparatiën aan admi nistratiegebouwen en overige bouw werken daartoe behoorende, evenals bet onderhoud van daarheen leidende wegen, dijken, kanalen en water leidingen, gelden als landhuishou delijke bij-exploilatiëu, wanneer zij door de ondernemers voor eigen re kening op hun prond worden uit gevoerd. 2o. De ondernemers heb ben het recht, ook andere personen, onder 1 niet vermeld maar bij den bouw werk raam, en mits hun be zoldiging 2000 mark niet te boven gaat, in de verzekering te doen op nemen. Deze bevoegdheid kan door regeeringsbesluiten nog verder uit gestrekt worden. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung zegt, met bet oog op de be zorgdheid die te Berlijn bestaat in de handels- en beurskringen, op eene in bet oogvallende plaats van bet blad, dat de paniek, die Dins dag op de Parijsche beurs plaats bad, volgens inlichtingen van goed onderrichte zijde, in de eerste plaats een gevolg was van de overdreven speculatie daar ter stede. Ook ter beurze te Berlijn had gisteren weer eene daling plaats, inzonderheid in plaatselijke iudus- trieele waarden. Het Fransche Syndicaat van de aigemeene vereeniging van handel en nijverheid beeft den heer de Brazza een «punsch» aangeboden. De beer de la Porte, onder-secre taris van Staat bij bet departement van koloniën, die de «punsch» bij- eenige dagen op Steinacb te komen logeeren, want daar zag bet er niet best uit. Gerald was in den ban gedaan, en gij eveneens; uw naam mocht niet eens genoemd worden en papa stookte bet vuurtje nog aan. Zoolang hij op bet kasteel was kon ik niets beginnen, maar ik wist van hem te verkrijgen, dat bij alleen naar zijn garnizoen vertrok en mij achterliet. En toen zijt gij onze voorspraak geworden? Geïntrigeerd heb ik volgens alle regelen der diplomatie. Ik was zelf verbaasd over bet groote talent, dat zich plotseling in mij ontwik kelde. Tante wilde mij over den verloren verloofde troosten, maar ik wendde den boeg om en verweet baar hare hardnekkigheid. Ik trachtte vooreerst de zaak in bet rechte licht te plaatsen, door in bedenking te geven, dat gij' eigenlijk eene Kri- vosiaansche prinses zijt. woonde, bracht den beer de Brazza veel lof. De vice-admiraal Thomas- sel verklaarde dat de onderneming aan den Congo een zeer voornaam werk is van beschaving en van uit breiding van handelsbetrekkingen. De heer de Brazza dankte voor de hem gebrachte hulde en verklaarde dat hij op zijne banier geschreven beeft: «Frankrijk en beschaving». Aan de Times wordt uit Weenen geseind dat Bulgarije zich wapent en zelfs, in strijd met bet tractaat van Berlijn, Silistria van levensmiddelen voorziet en in staat van tegenweer brengt. Het Journ. de SI. Pèlersb. zegt. dat de beerschende vrees voor oorlog slechts door dagblad-artikelen is in het leven geroepen. Wel is waar zouden er door de allerwege ge maakte oorlogstoerustingen wan trouwen en conflicten kunnen ont staan, maar herhaaldelijk is het ge bleken dat geene regeering den oor log wenscht. Uit Constantinopel meldt de Times, dat de Porte besloten beeft, de quarantaine zoowel aan de land- als aan de zee-grenzen op te heffen. Haarlem, 3 Februari 1887. In de gisterenavond alhier gehou den vergadering van hoofdingelan den is tot heemraad van den Haar lemmermeerpolder benoemd de beer J. Blokland Jz., te Hardingsveld, sedert 1873 hoofdingeland van dat waterschap. De Katholieke Kiesvereeniging alhier beeft tot candidaat voor de opengevallen betrekking van lid der Prov. Staten van Noord Holland gekozen den beer mr. W. S. J. van Maar Edith Nu, is dat soms niet waar? Uw vader was het hoofd van zijn stam, uw broeder is het thans. Hoofdman, vorst, koning, dat komt toch alle maal op betzelfde neer. Ik heb het tante aan bet verstand gebracht en had eindelijk uw stamboom tot aan Mohammed in 's hemelsnaam neen, dat gaat niet aan, gij zijt im mers eene christin nu dan, tot aan St. George opgevoerd. Ik heb haar zooveel van de heldendaden uws vaders verhaald, dat zij den diepsten eerbied voor hem kreeg; en toen gaf ik haar uw brief aan mij en deed haar uwe eigen hel dendaad en Geralds redding aan de Wilabron bewonderen. Nu begon de vesting te wankelen en toen ik nog met een beroep op de moederlijke liefde aankwam en Geralds brieven weer voor den dag gebaald werden, gaf zij zich over. Gij ziet bet, geheel ben ik nog niet uit den aard ge- Waterschoot van der Gracht, advo caat en notaris te Amsterdam. De rechtbank alhier veroor deelde beden den bedrijver van den op 4 December jl. gepleegden moord te Halfweg, D. v. d. Berg, tot 4 jaar gevangenisstraf. H. Peters, die mede in deze zaak betrokken was, werd een gevangenisstraf van 3 maanden opgelegd. De vrouw, wier lijk jongstle den Zondagavond op den spoorweg te Haarlem is gevonden, is beden door familie herkend. Zij was af komstig van Amsterdamveertig jaren oud en ongehuwd. Er bestaat reden om te vermoeden dat zij aan verstandsverbijstering leed. Onze Koning moet trou wens bet lag wel eenigzins opge sloten in bet bericht, dat de vor stelijke famillie weêr naarWildun- gen gaat in de laatste weken weêr niet al te wel zijn. De ken- teekenen zijner nierkwaal openbaren zich meer en meer dan ooit, zoodat de Koning dan ook zijne vertrekken niet verlaat en bijna niemand ont vangt. Wat de viering vau den 19n Februari ten Hove betreft, verneemt men nog niets, zegt de schrijver der «Haagscbe kroniek» in de N. Gr. Ct«Vermoedelijk zal Z. M. zich tot eene zeer beperkte receptie bepalen, wellicht gevolgd door een even klein diner; en hoe groot de teleurstelling daarover ook zal zijn, 't is niet waarschijnlijk, dat de Koning persoonlijk ooggetuige zal ziju van de feestvreugde zijner goede Hagenaars, en evenmin de vorste lijke familie het natioDaal concert der handwerkslieden zal kunnen bij wonen. Tot mijn oprecht leedwezen ver slagen als de dochter mijns vaders; mijn eerste veldtocht eindigde met de overwinning op de gansche linie. De jonge vrouw boorde haar zwij gend, met neergeslagen oogen aan zij gevoelde al de grootmoedigheid van dit gedrag en tegelijk boe zij Edith miskend had. - En ik zou u niet eens danken 1 zeide zij met hartstochtelijke innig heid. Gij wilt u aan onzen dank onttrekken, gij wilt nog in dit uur weg? Moet bet dan volstrekt? Ik moet naar papa, die mij bepaald verwacht. Houdt mij niet tegen, Danira, ik ik kan niet blijven 1 Zij beproefde weer te lachen, maar het gelukte baar dezen keer niet; bare lippen beefden en zij moest het hoofd afwenden om de opwellende tranen te onderdrukken. Toen voelde zij dat Danira's armen baar omvat ten en dat deze een kus op bare lippen drukte. neem ik toch, dat Zr. Ms. gezond heidstoestand in de laatste weken weder zeer veel te wenschen over laat en dat de kenteekenen zijner nierkwaal zich meer dan ooit open baren, zoodat de KoniDg dan ook zijne vertrekken niet verlaat en bijna niemand ontvangt.» In een brief uit de hoistad aan de Arnh. Ct., wordt er op ge wezen, dat Koningin Emma zich naar den echten trant der Oranjes veelvuldig den volke vertoont en dat diezelfde geest van medeleven met de bevolking, reeds van jongs af aan de jonge prinses schijnt te worden ingeboezemd. «Zoowel in open rijtuig als op de wandeling, bewegen zich 'sKonings gimalin en de aanstaande kroondraagster in ons midden en dag aan dag ziet men stalmeesters en pikeurs bezig, om de nu nog tamelijk ontembare vier Shetlandscbe ponies niet veel grooter dan Newfoundlaud-bonden, aan bet tuig te gewennen, die Prinses Wilhelmina zelve weldra, naar ik boor, in vierspan zal moeten mennen.» Het Haagsche Dagblad verze kerde, zooals wij mededeelden, dat van het voornemen van den beer Van Rees om in April a. s. ontslag te nemen, aan bet Departement van Koloniën is niets bekend. Het Vaderland zegt hieromtrent: «Dat bewijst evenwel nog niet dat het gerucht onwaarheid zegt. Wij kunnen verzekeren, dat reeds eenige weken geleden particuliere brieven bier ter stede zijn ontvan gen, waarin op goede gronden werd verzekerd dat het voornemen bij den beer Van Rees bestond.» De regeering beeft nog eene nota omtrent hare kiesrechtvoorstel- len tot de Tweede Kamer gericht. Ter verduidelijking van bet nieuwe Edith, tracht niet mij te mis leiden, gelijk de anderen. Ik weet wat uw moedig strijden voor ons geluk u gekost heeft en boe gij daaronder geleden hebt. Mij moogt gij bet wel bekennen. Edith sprak bet niet tegeri. Zij verborg slechts baar gelaat tegen Danira's schouder, en heete tranen vloeiden uit bare oogen. Het was immers niets 1 snikte zij. Een dwaze kinderdroom niets meer. Zeg niet aan Gerald, dat ik geweend heb beloof mij, hem niets te zeggen hij moet, bij mag het niet weten I Wees gerust, ik zal bet hem niet vertellen. Het is genoeg, dat ik het verwijt met mij ronddraag u uw geluk ontnomen te hebben. Neen 1 Ediths tranen hiel den eensklaps op te vloeien, terwijl zij het hoofd ophief. Neen, Da nira, ik zou niet gelukkig met hem geworden zijn. Ik gevoelde wel van

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1