Het is te dezer stede in den vorigen winter gebleken, dat door de groote onkosten die de uitvoering der kinder-cantates toen vereischte, de overgebleven gelden niet vol doende waren om eene crèche te kunnen stichten. Het restant is des tijds ter spaarbank gedeponeerd en thans weder vermeerderd met een som van f 189, geschonken door den heer J. G. Martin Jr., gymnastiek- onderwijzer alhier, als zuivere op brengst der laatstleden Zaterdag gehouden «KermeBse» in de socië teit «Vereeniging.» De heer Martin heeft daarbij bepaald, dat ingeval over 3 jaren de benoodigde gelden voor de stichting der crèche nog niet bijeen waren, de som op andere wijze tot een liefdadig doel moet worden aangewend, doch hij vleit zich dat zijn voorbeeld navolging moge vinden en anderen zal opwek ken om het vereischte kapitaal voor eene zoo nuttige instelling bijeen te brengen. In het verslag van de feest viering vau den heer H Hemkes Kz., voorkomende in het nummer van 3 Febr. is eene onjuistheid in geslopen. Bij die gelegenheid is na mens de Haarlemsche afdeeling van het N. O. G. het woord niet ge voerd door den heer Overbeek de Meijer maar door den heer H. J. Overbeek, hoofd van de school der Doopsgezinde gemeente. Naar uit goede bron wordt vernomen heeft het Z. M. den Ko ning behaagd de hem te 's Hage aangeboden aubade op den 19en Februari, welke gebracht zal wor den door de kinderen der Gemeen te-scholen, welwillend te aanvaar den. Op verzoek van de Feest-com- missie zullen de kinderen der bij zondere scholen ook daartoe worden uitgenooaigd. Uit 's-Hage wordt ons gemeld: De geruchten, die in de laatste dagen vrij algemeen ingang hadden gevonden, als zou Z. M. de Koning zich in minder welvarenden toe stand bevinden, kunnen op goeden grond worden tegengesproken. Er zijn teiten die ze, gelukkig, aller minst bevestigen. NB. Cl.) Tot de vele wijzigingen, door de Staatscommissie voor de herzie ning van het Burgerlijk Wetboek in haar Eerste Boek voorgesteld, be- hooren de volgende: In den titel van het huwelijk wordt geen andere algemeene be perking opgenomen dan die wegens reeds bestaand huwelijk, wegens leeftijd en wegens bloed- of aan verwantschap in de rechte lijn en tusschen broeders en zusters. Meer derjarigen behoeven geen toestem ming meer van anderen. Voor elk arrondissement wordt bij kon. be sluit een nieuwsblad aangewezen, waarin alle voorgenomen huwelijken worden aangekondigd. De vrouw kan, met bewilliging van den man, het beheer van haar eigen goed overnemen, bij openbaar te maken notarieele akte. De gevallen van echtscheiding worden uitgebreid tot gedurige slechte bejegening van den echtge noot en gewoonte van dronkenschap of ander liederlijk gedrag. Verder kunnen beide echtgenooten te zamen ontbinding vragen als een vol jaar na de scheiding van tafel en bed is verloopen, en elk, wanneer na twee jaren aan zijne gerechtelijke aan maning om de samenwoning te hervatten, niet binnen één maand is voldaan. Het onderzoek naar het vader schap van onwettige kinderen blijft verboden, behalve in de gevallen, die tot strafrechterlijke vervolging aanleiding geven. De meerderjarigheid wordt reeds op den 21-jarigen leeftijd bereikt. De burgerlijke rechter kan ontzet ting uit het ouderlijk gezag uit spreken wegens «bekend slechts levensgedrag, verregaande verwaar- loozing van de verplichting tot on derhoud en opvoeding, en het uit winstbejag noodzaken van het kind tot overmatigen arbeid.» Het wette lijk vruchtgebruik duurt tot de meer derjarigheid. Uit 's Hage wordt gemeld Naar men verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen, om op het voetspoor van het departement van oorlog, waar ieder jaar de ambtenaren en officieren op 's Ko- nings verjaardag vacantie hebben, op 19 Februari a. s. aan al de amb tenaren bij de departementen van algemeen bestuur, de vrije beschik king over dien dag te laten. De heer mr. J. Q. de Bruijn, te Rotterdam, lid van de Eerste Kamer, is door Z. H. den Paus be vorderd tot ridder-grootkruis der orde van het H. Graf van Jeru zalem. De Haagsche correspondent der Kóln. Zeit. schrijft aan dat blad: «Er heerscht hier eene veront waardiging tegen de Regeering over de onverantwoordelijke wijze waarop de Nederlandsche marine verwaarloosd is, zoodat deze niet in staat is de kusten of de koloniën zelfs niet tegen een maritieme mo gendheid van den tweeden rang te verdedigen. Zeker is het, dat men de marine niet op die hoogte ge houden heeft, waarop een zoo groote koloniale mogendheid als Neder land recht heeft, doch de blaam moet meer den volksvertegenwoor digers treffen, die steeds de begroo tingen voor marine afstemden of verminderden, dan wel de Regee ring.» - De ontvangsten bij het fonds voor oude en gebrekkige zeelieden over 1886 bedragen f 6371.157» en de uitgaven f 6113.61Vs, saldo in kas op 31 Dec. 1886 f257.54. De ontvangsten bij het fonds voor dek- en onderofficieren en min dere schepelingen over 1886 heb ben bedragen f96.S81.77 en de uit gaven f 61,525. Saldo in kas op 31 December 1886 f35,356.77. De kiesververeeniging «Neder land en Oranje» te Amsterdam heeft tot haren candidaat ges'eld: voor de Provinciale Staten den heer W. Hovy, en voor den gemeenteraad mr. Th. Heemskerk. Er heeft eene voorloopige com missie gevormd tot oprichting van een «Nederlandsche Politiebond,» die alle politie-ambtenaren en beambten zal moeten omvatten. Het bedoelde comité bestaat uit de heeren J. W. Tuinenburg, commiss. v. politie te Gouda, F. A. Boombergen, idem te Harderwijk, W. S. Theunisse, insp. van pol. te Kralingen, P. J. M. Kerkboff, idem te Assen, B. H. Themmen, brig.-maj. tit. te IJmui- den, IC. Kramer, chef veld. te Apel doorn, T. H. W. Schumacher, idem te Venendaal. Uit Utrecht wordt gemeld Naar men verneemt, bestaat bij den heer Taddel, rijks muntmeester, lat doet er niets toe ik verdraag het om Jovica's wil! Deze bedreiging maakte toch eeni- gen indruk, vooral op zijne moeder, die voor het eerst van deze ver schrikkelijke gewoonte hoorde. Zij vouwde ontsteld de handen en keek naar den neus van haren Jurgen, die hem zoo goed stond; zijn vader echter riep toornig uit: Dat zult ge wel laten! Gij blijft hier in Tyrol onder de chris tenen. Jurgen, gij zult zwijgen, beval pater Leonhardaan zijn biecht kind, dat weer op het punt was een brutaal antwoord te geven. Moet gij dan terstond bij het eerste we derzien met de deur in het huis vallen en uwe ouders tegen u in het harnas jagen Laat mij met hen praten. Kom Moosbacher, en gij ook vrouw Moosbacher, wij willen de zaak kalm bepraten, gij hebt ze al zoo luid behandeld, dat iedereen het voornemen eerlang zijne be trekking neer te leggen. Wellicht zijn dan belangrijke wijzigingen te gemoet te zien in de inrichting van den dienst en de or ganisatie van het korps ambtenaren aan 's rijks munt. Uit Groningen wordt gemeld Het adres van de kies-vereeniging «Groninger Middenstand» aan den Koning, in zake de provinciale in komstenbelasting, luidt aldus: SireDe kiesvereeniging «Gronin ger Middenstand» verzoekt Uwe Majesteit eerbiedig, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter be krachtiging te willen aanbieden het besluit door de Staten van dit ge west genomen in bunne onlangs gehouden wintervergadering ter in voering van eene provinciale belas ting op het inkomen. De vereeni- ging houdt zich overtuigd, dat eene invoering van die belasting, gepaard als die gaat met geheele of gedeel telijke afschaffing van de provinciale opcenten op de rijks grond- en per- soneele belasting, zeer ten goede zal komen van die klasse van in gezetenen, die thans het meest ge bukt gaan onder de heerschende malaise, en die in evenredigheid van hunne draagkracht het meest van alle standen betalen in de rijks-, provinciale en gemeentelijke belas tingen. Woensdagnacht is van een voor gevel eener woning, op bet land goed van mevr. Willink, onder Bloemendaal bij Haarlem, ontvreemd een antieke plank, lang drie meter, breed twintig centimeter, dik een halven centimeter. Het beeldhouw werk op de plank stelt voor: een groep engelen, een brandstapel en een fakkel. Te Aalsmeer is weer iemand als agent eener schuldinvorderingmaat- schappij werkzaam geweest, die, onder het voorspiegelen van allerlei voordeelen, de goedgeloovige lieden hunne namen laat schrijven op een gevouwen papier. Blijven zij, die geteekend hebben, weigerachtig de contributie als lid der maatschappij te voldoen, onder voorgeven dat zij niet wisten wat zij teekenden, of dat zij andere voorwaarden bedon gen hadden en dreigen zij met pu bliciteit aan de zaak te geven, dan volgt de tegenbedreiging van eene aanklacht wegens laster. In zoodanig geval betaalt de betrokkene meestal, om schandaal te voorkomen. Woensdagavond kwam in het «Heeren-Logement» te Amsterdam bij opbod in veiling de Parkschouw burg aldaar. Ongeveer 70 nieuws gierigen en belangstellenden waren opgekomen, maar weinig kooplus tigen. Er was zelfs moeielijk een bod te krijgen. Toen echter van de groene tafel een inzet kwam van f 100,000 kwam er eenig leven en werd het hoogst geboden door den makelaar C. F. J. Rohling, nl. f 133,000 voor den beer Huizinga. De plok, of strijkgeld, was f 500. Woensdag e. k. toewijzing bij afslag. Uit Amsterdam wordt gemeld Gisterenmorgen zijn de werkloo- zen wederom in optocht, maar or delijk, de stad ingetrokken, voor namelijk langs eenige grachten. Iu de zaal van het Volkspark vergaderd zijnde, werden zij toe gesproken door den inspecteur van politie Boas, die hun het bewaren van orde en kalmte op het hart naar u luistert. De omstanders waren inderdaad reeds lang opmerkzaam geworden en de laatste woorden van Jurgen werden door eene heele massa men- schen gehoord, die er natuurlijk zeer verbaasd over waren. Wel is waar nam pater Leonhard dadelijk de ouders mee en daarbij zou de zaak voorloopig zijn gebleven, maar het gerucht vloog als een loopend vuur van mond tot mond, dat Jurgen Moosbacher zich van de reis eene Turkin had meegebracht, met wie hij volstrekt wilde trouwen, en dat hij van plan was zich tevens den neus en de beide ooren te laten af snijden, omdat dit het gebruik was bij een heidensch huwelijk. Jurgen bekommerde zich volstrekt niet om dat alleswant Jovica schreide nog steeds, en hij had heel wat met haar te stellen om haar te troosten. Gij en geen ander wordt mees- drukte. Gisteren werden 2500 broo- den uitgedeeld. Omtrent de door socialisten aangevusrde beweging onder de «werkloozen» te Amsterdam en de aanzoeken bij massa aan de kan toren van het burgerlijk armbestuur, deelt het Handelsblad mede: Verreweg het grootste gedeelte der personen, die zich aanmelden, zijn vrouwen, en onder haar soms heerscht een vrij opgewekte geest, welken men vreemd mag achten, aan diepen kommer en nijpende ar moede, als waarvoor men gewoon lijk de hulp van dit armbestuur inroept. Vragen de ambtenaars waar om het hoofd van het gezin, aan wien de bedeeling wordt verstrekt, niet zelf komt, dan werd bijvoorbeeld gisteren gezegd: «wel, het is vrou wendag, waarom zou m'n man ko men?» Op de vraag, tot die vrou wen gericht: of hare mannen geen werk hebben, is bet gewone ant woord: «hij zoekt naar werk». Maar een groot deel dezer mannen zijn sjouwerlieden, die, zomer of winter, alle dagen naar werk «zoeken», maar het alle dagen ook vrij ge regeld vinden en er een knap dag geld mee verdienen. Hebben deze personen eens voor een dag geen werk, dan vermeerderen zij het ge tal «werkloozen», halen in het Volks park een brood en wandelen later met de anderen mee langs Heeren en Keizersgrachten. Er meldde zich o. a. ook een opgeschoten jongen aan. Het bleek uit zijne antwoorden, dat zijne vader en moeder beiden werk hadden en hij, niet wetende wat beters te doen, zich maar voor bedeeling aangaf. Dit zijn enkele feiten, welke een eigenaardig licht over de geheele beweging werpen. Met ernst is het onderzoek naar hen, die zich aan geven, opgevat, en zeker zal het leiden tot de uitkomst, dat een deel hunner voor onderstand goede aan spraken kan doen gelden. Hun zal de gewone bedeeling niet onthou den worden. Aan den anderen kant zal het ook blijken dat de «betoo ging» der laatste dagen een zeer overdreven karakter draagt. Er heerscht armoede, maar er heerscht geen buitengewone armos- de. Wat in elk geval in eene groote stad niet geduld mag worden, zijn bedeltochten van honderden lieden, die aan kantoren en fabrieken giften komen vragen. Het Handelsblad heeft eene in schrijving geopend voor eene bui tengewone uitdeeling onder de be- hoeftigen en het lossen der vóór 1 Febr. ter stadsbank van leening te Amsterdam verpande kleederen, goederen en huisraad, op'sKonings verjaardag. Reeds is een aanmerke lijk bedrag voor dit doel bij het blad ingekomen. Men schrijft uit Amsterdam De leening ten behoeve der cen trale suikerfabrieken in Brazilië, waartoe de inschrijving was open gesteld bij de firma Westendorp alhier, is meer dan l8/« maal vol- teekend. De gevraagde som bedroeg 1,032,000, die der inschrijvingen was 1,876,000. Hieruit blijkt dat er ook voor suikerfabrieken nog wel geld te vinden is, wanneer er slechts eenige garantie door den Staat gegeven wordt. In dit geval was de garantie volstrekt niet onvoorwaardelijk en werd zij slechts voor 20 jaar ver leend. Aan de heeren C. J. van Houten en Zoon, chocolade-fabrikanten te teres op de Moosbacher hoeve, verzekerde hij haar. Schrei niet, Jovica, gij ziet immers dat pater Leonhard zich de zaak heeft aan getrokken en dan is zij reeds half gewonnen. Een eerwaarde geeste lijke brengt in ons land alles weer in orde. En de eerwaarde geestelijke be schaamde ook inderdaad het in hem gestelde vertrouwen niet. Pater Le onhard had wel is waar nog een harden strijd met de vertoornde ouders te strijden en had allen eer bied voor zijn stand te hulp moeten roepen om zijne bemiddeling te doen aannemen, maar hij wist aanstonds de rechte snaar te treffen. {Slot volgt.) Weesp, is op de première exposi tion vinicole et alimentaire interna tionale te Parijs, een eere-diploma toegekend voor zuivere, oplosbare cacao, benevens gouden medaille voor samenstelling en inrichting van het paviljoen, waarin die firma haar fabrikaat tentoonstelt. Vijf personen, aan het postkan toor te Hoorn werkzaam, hebben Woensdag op een 1/10 lot der thans trekkende Staatsloterij de f 50,000 gewonnen. Hoe ruw en woest het soms in onzen tijd nog kan toegaan, bleek dezer dagen weer te Den Burg op Tessel. In de herberg de Oranje boom werd eene hevige vechtpartij gehouden, waarbij men zich niet ontzag gloeiende schaatsen en bil jartballen als wapenen te gebruiken. Toen de burgemeester de orde wilde herstellen, werd hem handig den hoed over de oogen geslagen, ter wijl een verwoede vechtersbaas tem in de beide beenen beet! De bel hamel A. v. C. is ingerekend. Stel lig zal dit voor velen een muisje met een staartje wezen. Een zeeramp. Telegrammen, Vrijdag otvangen, deden iets vreese- lijks vermoeden. Ie Telegram. «Er wordt buiten geschoten en men veronderstelt, dat er een schip in de gronden in nood verkeert. Vaartuigen zijn derwaarts vertrokken. De stoombooten «Adsis- tent» en «Tijd« maken stoom op.» 2e Telegram «De uitgevaren stoombooten en scbepen zijn terug. Er was geen schip gezien.» Misschien reeds gezonken? En de opvarenden met man en muis ver gaan Stel u gerust. Vrijdag werden op het koepelfort «de Harssens» te Niewediep proef scholen gedaan met het kanon van 30,5 C. M. A. L. met een lading van 120 KG. op een afstand van 2000 M. Tot meerdere geruststelling meldt de correspondent van 't Dagbl.v.Zh. er bijRamen en spiegelruiten zijn ditmaal door den gunstigen wind voor springen verschoond gebleven. Die «gunstige wind» verwekte ech ter op Terschelling angst en noode- looze drukte. Woensdag middag is tusschen Noordwijk en Rijnsburg een loco motief van den Rijnlandschen Stoom tramweg door een onbekende oor zaak ontspoord en in de sloot ge vallen. Weg en materieel werden beschadigd, de dienst ondervond eenige vertraging, maar geen per soonlijk letsel werd veroorzaakt. Het Dgbl. v. Z.-H. en 's Gr. meldt De herbouw van het «Kurhaus» te Scheveningen gaat steeds voort zijne geregelde snelle vorderingen te maken. Met voldoende zekerheid kan nu aangenomen worden, dat de inrichting omstreeks den len Juni e. k. uit hare asch zal herrezen zijn en in de helft dier maand voor het publiek heropend zal kunnen worden. Naar wij vernemen zal de maat schappij, ongerekend de groote in directe verliezen, welke zij door de ramp van den len September gele den heeft, ook van den herbouw niet geheel zonder kleerscheuren afkomen. Bij de assurantie-pennin gen zal waarschijnlijk nog wel iets bijgepast moeten worden, eer alles voor de ontvangst van de badgasten weer in volkomen staat zal zijn. Twee jongens kwamen Woensdag avond te Delft den sigarenwinkel binnen van den heer Van Rave- stein, aan den Verversdijk, en vroe gen om sigaren en een half pond tabak. Toen zij het bestelde ont vingen haddeD, vroegen zij ook nog sigarenpijpjes te zien. Nauwelijks was aan hun verlangen voldaan of zij zetten het met tabak, sigaren en pijpjes op een loopen. De politie had hen echter spoedig in handen. Gisterenvoormiddag heeft in het vergaderlokaal der socialisten te Rotterdam eene bijeenkomst plaats gehad, waartoe in het algemeen werklieden waren opgeroepen, ter beraadslaging over middelen om op 's Konings verjaardag eene uitdee ling aan werkloozen te kunnen hou den. Na afloop der bijeenkomst zijn de aanwezigen naar het raadhuis het is hoofdzakelijk zijne verdienste, dat deze jonge ziel voor het chris tendom wordt aangewonnen. De boerin keek verwonderd op bij deze laatste woorden. Zij was eene godsdienstige vrouw en zag in, dat wanneer Jurgen zulke prijzens waardige plannen had, hij onmoge lijk van den duivel kon bezeten zijn. Ook Moosbacher werd wat kalmer en bromde halfluid: Dat is wat anders! Maar in mijn huis komt het meisje toch niet. - Dan neem ik Jovica mee en ga rechtstreeks met haar naarKri- vosia, midden onder de wilden! riep Jurgen met wanhop:gen moed. Liever wil ik mijn leven lang met haar de geiten hoeden, dan zon der haar op de Moosbacher hoeve wonen. Wei zullen ze mij daar bo ven den neus afsnijden en de beide ooren er bij, dat is zoo de gewoonte bij de wilden, wanneer er een nieuw familielid wordt opgenomen, maarl

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2