landsche faience enz. in het gebouw der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst te Amsterdam ge houden, zijn door het bestuur be kroond de inzendingen van de fa briek «Rozenburg» te 's Hage, gebr. Tichelaar te Makkum, Joost Thooft en Labouchère te Delft, J. van Hulst te Harlingen en J. Schille- mans te Utrecht. Er waren twee hronzec medailles uitgeloofd voor de beste inzendingen, welk getal echter door het bestuur op 5 is ge bracht. De tentoonstelling die uitmuntend geslaagd en een bezoek overwaard is, wordt 13 dezer gesloten. Voor het doctoraal examen in de geneeskunde slaagde aan de universiteit van Amsterdam mej. M. C. du Saar. Dezer dagen behelsde het N. v.d. D. de volgende advertentie: «Prijsvraag. Een prijs van f 10 en eene premie van f5 wordt voor de heste oplossing uitgeloofdzijn er meer wordt prijs en premie door loting toegekend: 6, 7, 8, 13, 0 is eene bergplaats, 4,11,12 loopt ieder over, 1. 2, 3, 4 verschaft bestaan, 6, 5, 2, 3 bereidt men van de koe, 10, 8, 4 wordt gebruikt voor een hond. Het geheel is een kwaal voor gansch Europa. «De mededingers moeten 25 cents aan postzegels met duidelijk adres inzenden aan het N. v. d. D., onder motto «.Prijsvraag-»vóór 8 Februari, waarna de uitslag in het N. v. d. D. wordt bekend gemaakt. Thans meldt het blad dat te zij nen bureele de politie aaogifte heeft gevraagd van al de op de advertentie ingekomen brieven (310 stuks) en van de kopij van de advertentie zelve. Daaraan is gevolg gegeven. Men schrijft aan de Arnh. Ct. uitGroenloo: Uit particuliere brie ven uit Zuid-Afrika blijkt ons, dat een groot gedeelte der bevolking zich bijzonder vele illusies maakt omtrent de opgraving van goud. Menschen, oorspronkelijk Hollan ders, stellen zich voor, nog vóórdat het jaar 1887 voorbij is, met zakken vol goud naar het moederland te kunnen terugkeeren, om daar hun leven verder te kunnen slijten in welvaart en weelde. Het kan zóó uitvallen en we hopen het, maar... we vertrouwen er niet te veel op. De toekomst zal het ons herhalen I Het paleis Oranje Nassau's Oord is reeds vóór eenigen tijd aan zienlijk verfraaid; het werd geheel van de pleisterlaag ontdaan en in kleuren geschilderd. Ook het land goed is in den laatsten tijd nog aan zienlijk verbeterd; behalve in een der lanen, zijn nog op andere plaat sen Amerikaansehe notenboomen van de zeldzaamste soorten geplant. Zaterdagmorgen had op het Eu- gelsche stoomschip Denison, van Liverpool, dat in het Oosterdok, bij de Prins Hendrikkade te Amsterdam katoen ligt te lossen, eene misdaad plaats, die op de kade vrij wat volk op de been bracht. De 2e stuurman was met een ma troos, een Italiaan, aan de stoomlier bezig. De eerste, die met een smeer- kan bezig was, kreeg een ketting tegen zijn been en werd daarover zóó woedend, dat hij de tuit van de oliekan den matroos in het oog stak, die tot in de hersenen door drong. De getroffene stortte als een beest, dat doodgestoken wordt, op het dek. Spoedig waren een dokter venster af, spoed u daarna langs de helling naar beneden en over de vlakte voort tot gij de onzen be reikt, waarna gij dit briefje afgeeft aan den eersten officier dien gij ziet. Ontdoe u van uw ceintuur en ransel. De tamboer deed zooals hem be volen werd en stak het briefje in den borstzak. De sergeant wierp het touw naar buiten, het eind met beide handen vasthoudend; de kapi tein bood den knaap hierop de behulp zame hand om zich loor het raampje te wringen, hem nogmaals herin nerend hoe de redding der man schappen van zijn beleid en de rap heid zijner beenen afhing. U kunt op mij vertrouwen kapitein antwoordde de jongen naar buiten kruipend. Buk u in 't afdalen voerde de kapitein hem nog toe, terwijl hij met den sergeant het touw lang zaam deed zakken. Zeker, kapitein. God helpe u! en de hoofdcommissaris Steenkamp aanwezig. De stuurman werd ge arresteerd en de matroos naar het Gasthuis vervoerd, dat hij evenwel niet levend bereikte. Een ontzettende verwoesting werd Zaterdagochtend te Amster dam aangebracht in een kar met spuitwater en limonadeflesehjes waarvan het wiel brak, met het ongelukkig gevolg dat de verfris- schende vloeistoffen de Leidsche- straat besproeiden, in concurrentie met de straten te Keulen, die, zoo als men weet, met Eau de Cologne geschrobd worden. - Zaterdagmorgen zijn te Am sterdam de werliloozen wederom door de stad getrokken. Er werden 2000 brooden uitgedeeld. In het Volkspark te Amsterdam was het gisteren zeer kalm. Er werd geen brood uitgedeeld en werkloo- zen waren dus niet aanwezig. In de kleine zaal werd eene openbare ver gadering gehouden van de bij den sociaal-democratischen bond aange sloten Meubelmakers-vereeniging De Broederbond, onder voorzitterschap van Brijnen. De vergadering was weinig talrijk. Hier sprak Koop- mans over de rechten van den mensch, en Brijnen over de geschil len tusschen patroons en het Han delsmuseum, beiden op bezadigden toon. In een bleekveld bij het huis be woond door eene wed., te Koog aan de Zaan, vond men Vrijdagavond een kind van eenige dagen. Door de bewoonster werd het in huis ge nomen en voorloopig verzorgd. Een knecht, werkzaam op een houtzaagmolen te Zaandijk, werd Vrijdagmorgen door een wiek ge troffen, zoodat men vreest voor het behoud van zijn leven. De gemeenteraad van Alkmaar heeft ingetrokken zijn besluit, ver leden jaar genomen, om het 40e landhuishoudkundig congres te Alkmaar te ontvangen. Uit Veendam wordt gemeld: De iVeendamsche werkverschaf fing» heeft verleden herfst 280 last groote klopkeien opgeslagen, waar bij van gemeentewege nog 200 last gevoegd werden, het welk totaal p. m. 6500 HL. geklopte keien op levert. Ieder arbeider die zich aan meldt, kan aan het werk komen; hij mag 30 HL. in de week klop pen als hij kan, en ontvangt alsdan 30 maal 10 ets. pl. m. f 3, een naar de tijdsomstandigheden redelijk werkloon. Er zijn geregeld dage lijks 40 man aan het kloppen, Ook hebben de negen aardappelmeelfa brieken p. m. 300 man in het werk gehouden. In de Zuidergronden bij Nieuwe- diep is Vrijdagmorgen gestrand de Noorsche bark Veronica, kapitein Christensen, komende met een la ding hars van Savannah en bestemd voor Hamburg. Zes der opvarenden werden door den Tesselschen loods- kotter no. 1 opgenomen en aan wal gebracht. Het schip, dat later vlot kwam, heeft waarschijnlijk geen schade bekomen. Denzelfden dag strandde op de zelfde plaats een groote tweemast stoomboot, die er echter in slaagde met eigen stoomkracht vlot te komen. Weinige oogenblikken later stond de tamboer op den grond; de ser geant haalde het touw naar binnen en verdween; de kapitein echter naderde onrustig het venster waarop hij den knaap in 6nelle vaart zag afdalen. Reeds hoopte hij dat de vlucht van den knaap onopgemerkt was gebleven, toen vijf of zes kleine stofwolkjes, die achter en voor den jongen zichtbaar werden, aantoon den dat de Oostenrijkers hem hadden opgemerkt en van den top van den heuvel op hem aanlegden? die kleine wolkjes was 't zand dat door de kogels werd omhoog geworpen; maar de tamboer snelde voort. Eens klaps echter viel hij. Vermoord! brulde kapitein, zijne vuist ballend. Maar voor hij nog uitgesproken had zag hij den knaap zich weder oprichten, Ah! slechts een val! mom pelde hij tusschen de tanden, nieu wen moed vattend. De knaap had Op het eiland Schiermonnikoog zal van het dorp tot aan het nieuw te stichten badhotel aan de Noord zee, ter lengte van 1500 M., eene aardebaan met klinkerbestrating worden aangelegd. Vrijdag overleed te Delft de hoog leeraar dr. A. W. T. Juijnboll, die meer dan 20 jaar op de meest ver dienstelijke wijze aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië aldaar werkzaam was. Men meldt uit Utrecht, dat het dezer dagen rondgaand bericht, als zouden nu de gezellen aan 's-rijks Munt op eene vaste bezoldiging van f 600 's jaars gesteld zijn, lang niet nieuw is. Deze maatregel bestaat reeds sedert geruimen tijd. De werk zaamheden aan de Munt staan zoo goed als stil. Het lijk van den drenkeling, jl. Woensdag in eene der grachten van het fort de Bilt opgevischt, werd Vrijdagavond herkend als te zijn dat van den gepensioneerden Oost-Ind. militair G., laatstelijk te Harderwijk woonachtig. Naar men verneemt zijn in de omstreken van Rozendaal in een tijdsverloop van 14 dagen niet min der dan 17 processen-verbaal op gemaakt wegens zoutsmokkelen. Terwijl de trein nog in volle vaart was, sprong Woensdagavond jl. zekere Lauman van Krawinkel (Ge- leeD), die in Beek was ingestapt zonder vau een plaatsbiljet te zijn voorzien, even vóór het station Ge leen er uit. Hij bekwam daarbij zulke hevige kneuzingen, dat zijn toestand hoogst zorgwekkend is. Vrijdagnacht keerde zskere A. v. D. te Breda met zijne vrouw van eene bruiloft huiswaarts, toen hij bemerkte dat in zijn huis brand uitgebroken was, welken hij met hulp der politie spoedig wist te blusschen, ofschoon hij zich reeds vrij ernstig liet aanzien. Bij nader onderzoek bleek het dat hier kwaad willigheid in het spel was, terwijl een bedrag van ruim f 200 uit eene kast ontvreemd was. Evenals op veel andere plaatsen is het ook te Breda een gebruik, dat bij begrafenissen, trouwpartijen enz. van voorname personen door de familiën, welke er ekwipage op na houden, haar koetsen ter opluis tering daartoe worden aangeboden. Men noemt die hier ook wel «pre- senteer-rij tuigen De gezamenlijke huurkoetsiers te dezer stede ondervinden daarvan, natuurlijk, het nadeel, en daarom bevatten thans de Bredasche bladen een dankbetuiging aan die personen voor hun te dezen opzichte aange nomen flinke en royale houding, daar de huurkoetsiers dientenge volge hun zaken wel kunnen likwi- deeren. (Tijd.) Op den bijenstal van den heer E. de V. in de gemeente Ooststel lingwerf zijn in sommige korven gaten gevreten, waardoor ze ontvolkt en waardeloos zijn geworden. Dit zeldzame feit wordt toegeschreven aan de specht (Picus), die langs dezen weg insecten tot voedsel tracht te krijgen. inderdaad zijn weg hervat en snelde voort zoolang hij kon, doch hij hinkte. Een verstuikte voet pre velde de kapitein. Nog enkele stof wolkjes vertoonden zich hier en daar om den knaap heen, doch op steeds grooter afstand. Hij was in veiligheid. De kapitein uitte een kreet van triomf. Toch bleef hij angstig elk zijner bewegingen gade slaan daar het eene zaak was van enkele minuten. Indien de knaap niet binnen den kortst mogelijken tijd daar ginds met 't briefje aan kwam, dat onmiddellijke versterking aanvroeg, dan bleef hem slechts de keus over, zijne manschappen éen voor éen te verliezen of zich met hen gevangen te geven. Do knaap snelde dan weer eens een eindweegs vlug voort, en vertraagde dan weer hinkend zijne schreden, om daarna opnieuw voor te snellen, doch al langzamer en langzamer tot hij eindelijk van tijd tot tijd een oogen- Twee landbouwers, vaderen zoon, naast elkander wonende op Hees- wijk te Linschoten, zijn beiden in denzelfden nacht bestolen. Bij den een, die juist daags te voren een varken had geslacht, heeft men na genoeg zijn geheelen voorraad spek en worst meegenomen die in het «bakhuis» aanwezig was. Bij den ander heeft men eveneens eenige worsten gestolen uit den schoor steen in de schuur; ongetwijfeld heeft men zich van een ladder moeten bedienen, daar de worsten tamelijk hoog hingen. Van beide gebouwen heeft men, waarschijnlijk door middel van valsche sleutels, de deuren geopend. 8EMENËD NIEUWS, Bij den heer H. G. Bom te Am sterdam is verschenen «Het Neder- lanlsch Handboek voor IJssport», bewerkt door den heer S. H. Hyl- kema, voorzitter van den Frieschen Ijsbond. Het werkje is in twee hoofdafdeelingen gesplitst: de le bevat het verleden, de 2e het he den de le hoe men van de oudste tijden af op ijs en sneeuw heeft geloopen, geschoven, gereden, ge zeild enz.; de 2e hoe men het thans doet en welke de beste middelen zijn tot bereiking van het meest volmaakte op dit gebied, ook met het oog op de wedstrijden. De uitvoering, op fijn geel getint papier, voldoet aan de eischen van goeden smaakterwijl een reeks van illustraties ter opluistering en toelichting van den tekst dienen. Men ziet er de beenen schaats der Kelten naast de nieuwste modellen van onze dagende boerenslede der 16e eeuw naast de ijsschuit uit Fokke's tijd; de oude kermis op het ijs naast onze tegenwoordige hard rijderijen. Het boek is in een zeer net bandje, aardig geïllustreerd, gevat. De prijs is matig gesteld. Men heeft dezer dagen een proef genomen met het telefonisch overbrengen van de muziek der Parijsche Opera naar Brussel. Die proef slaagde zeer goed, naar men verzekert. De Koningin der Belgen heeft in haar paleis een geheel be drijf van Faust gehoord, dat te Pa rijs gezongen werd. In 90-jarigen ouderdom is te Bar-sur-Aubeoverleden de oud-sena tor voor het Aube-departement Mas- son de Morfontaine. Hij begon zijn loopbaan als eenvoudig soldaat in de laatste oorlogen van net keizer rijk en werd bij Waterloo gewond. In 1850 werd hij als kapitein ge- pensionneerd en in 1881 tot senator gekozen. Hij was officier van het Legioen van Eer. Uit Dijon wordt van 4 dezer gereld, dat aldaar den vorigen nacht twee bommen met ontplof bare stoffen bij de kerk Saint-Jean en onder de zuilenrij van het paleis van justitie gelegd waren. De schade aan de kerk veroorzaakt is niet groot, die aan het paleis van justitie daarentegen van meer beteekenis. De Grieksche zwervelingen, die zich thans bij Birmingham op houden, werden door het gemeen aangevallen en uit hun tenten ge sleurd; 6 werden gewond, en een vrouw verkeert in zorgelijken toe stand. - De bevolking in de buurt van Clemay (Elzas) werd dezer dagen in rep en roer gebracht door een blik bleef rusten. Misschien heeft een kogel hem in 't voorbijgaan gewond dacht de kapitein, hem angstig met zijne blikken volgend en hem aanvurend en tot hem sprekende als kon de knaap hem verstaanhij mat zon der ophouden met zijn scherpen blik den afstand tusschen den vluchte ling en de flikkerende wapenen be neden in de vlakte, te midden van het goudgele, door de zon besche nen koren. Eu intusschen hooi-de hij het fluiten en uiteenspringeu der kogels in de onder hem gelegeu vertrekken, de woedende, geen tegen spraak duldende kreten der officie ren, het doordringenden gekerm der gewonden en het gekraak der meubels. Voort! moed gehouden! schreeuwde hij den tamboer met den blik volgend. Voort! loop dan! Hij houd stil! de ellendeling! Ah! hij begint op nieuw! Hier werd hij gestoord dollen hond. Het dier kwam eerst in het dorp Soppe-le-Haut, waar het drie menschen beet en een kind bijna verscheurde; in Soppe-le-Bas beet het daarna vijf menschen. Het woedende dier holde toen langs den grooten weg naar Pont d'Anspach, waar het verscheidene honden beet en een man omver liep; te Ans- pach beet het een kleinen jongen. Toen holde het naar Ochsenfeld en van daar naar Cernay, in zijn dolle vaart verscheidene honden bijtende. Toen het dier door Pont d'Anspach holde, liet de jager René Stilhalm zijn rijtuig inspannen en reed het dier na, vergezeld van den veearts de Thann. Te Cernay stapten zij uit en zagen het woedende dier op hen afkomende jager vuurde en had het geluk den hond op de plaats te dooden. De veearts constateerde den hoogsten graad van dolheid; in de maag vond hij stukken steen, lap pen, enz. De dorpen in die buurt zijn allen vol van het gebeurde, en de slachtoffers, meest allen arm, zullen op kosten der gemeenten ge neeskundig behandeld worden. Op 19 en 20 Januari jl. had te Dresden de internationale con ferentie voor de vaststelling van den a s. zomerdienst plaats. Ongeveer 70 afgevaardigden van de verschil lende spoorwegmaatschappijen van Midden-Europa en die van het Pruisische Departement van Open bare Werken en van het Oosten- rijksch-Hongaarsch HaDdelsministe- rie waren bijeen. Het voorzitter schap werd waargenomen door den Oberflnanzrath Edler von der Platritz van de Generaaldirectie der Saksische Staatsspoorwegen. Nagenoeg algemeen werd aange nomen het voorstel van den Oosten- rij ksch- H ongaarschen Si aatsspoor- weg, om het teeken van facultatief oponthoud der personentreineu ook in alle groote aankondigingsbiljetten en reisgidsen op te nemen. (Het teeken dat een trein aan een station slechts stopt op verzoek der reizi gers bestaat in een liggend kruisje, aan hetwelk wordt toegevoegd eene e, wanneer de trein slechts ophoudt tot het opnemen van reizigers, en eene a wanneer de trein slechts tot het uitlaten van reizigers stopt.) Verder werd bepaald den 22u Juni a. s. de winterdienst-conferentie te Lucern te houden. Den 19n Januari werd den afge vaardigden een diner aangeboden in Bach's Sale door de zoogenaamde «geschafteführende» Directie. Het eerste bal van het Itali- aausche hof in dezen winter heeft dezer dagen op het Quirinaal te Rome plaats gehad. Erwarenl500genoodigden, waar onder vele journalisten, terwijl alle klassen der maatschappij, behalve de lage standen, vertegenwoordigd waren. Om half 11 traden HH. MM. de balzaal binnen. De koning gaf den arm aan de koningiL, die het vol gende toilet droeg: H.M. was gekleed in eene prachtige robe van hemels blauw brocaat met zilveren bloemen versierd. Om den hals prijkte een paarlsnoer van dertien rijen, waar van er negen golvend naar beneden hingen en vier nauw om den hals gesloten waren. Op het hooft schit terde een groote diadeem van paar- len en briflanten. Een geborduurde waaier, met ivoren tusschenvlakken, voltooide het toilet. De koning was in zwarten rok met het lint der Annunz-ata-orde door een der officieren, die hijgend kwam aansnellen om hem te zeg gen dat de vijand, zonder het vuur te verminderen, eene witte vlag vertoonde. Niet antwoorden! schreeuwde hij zonder den blik van den jongen af te wenden, die nu de vlakte had bereikt, maar zich nog slechts met moeite voortsleepte. Maar voort danloop danriep de kapitein tandenknarsend en zijne vuisten ballend; sterf, ga dood, maar loop! Op eenmaal uitte hij eene vreeselijke verwensching! Ah! de ellendige lafaard is gaan zitten! De knaap, wiens hoofd tot nu toe boven het graan zichtbaar was ge bleven, was verdwenen als ware hij gevallen. Een oogenblik later kwam hij echter opnieuw boven het koren te voorschijn, tot hij eindelijk achter de dennen verdween en de kapitein hem niet langer met zijne blikken kon volgen.Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2