en droeg de gouden medaille Tan verdienste en het lint der orde van Savoje. De halboekjes der dames hadden den vorm van een kleinen tambou- rijn, in zeer fijn, keurig beschilderd leder gebondeD, met zilver en een zijden lint versierd, waaraan een paar paarlmoeren figuurtjes hingen. Het aan H. M. aangeboden boekje had denzelfden vorm, maar was in ivoor gebonden en met goud en dia manten gemonteerd. De koningin onderhield zich met bijna al de dames der aristocratie; te kwart over tweeën verliet het hof de balzaal. Zuidelijke geestdrift. Onlangs werd te Imola in Italië een too- neelstuk in één bedrijf van Ulisse Barbiere voor de eerste maal opge voerd. Het stuk heet Caprera en de held er van is natuurlijk Gari baldi. Het publiek geraakte zoo in vervoering over de viderlandslie- vende strekking en de vurige taal vau het stuk, dat het, zoodra het scherm gevallen was, onder een oorverdoovend applaus een herha ling der opvoering wenschte. Toen aan het bis-geroep geen einde kwam moest aan het verlangen wel wor den toegegeven, en werd Caprera weder van het begin tot het einde afgespeeld. Het stuk duurt bijna anderhalf uur. De Italiaansche dagbladen be weren, dat een dergelijk voorval in de jaarboeken der hedendaagsche Schouwburgen nog slechts éénmaal staat opgeteekend. In het begin dezer eeuw werd in den hofschouw- burg te Weenen de opera van Gi- marosa Heimliche Ehe ten tooneele gevoerd en wekte zulk een geest drift, dat de geheele opera in tegen woordigheid van het keizerlijk hof moest worden herhaald. De KoniDg van Italië kwam, eenige dagen geleden, onverwachts in den Apolloschouwburg te Rome, toen hij hoorde dat ook de Prinses Louise van Engeland zich in de zaal bevond. De vorst, die een echt soldaat, een hartstochtelijk jager en heel eenvoudig in zijn gewoonten is, houdt er erg van om op zijn ge mak te zijn en was dan ook in een burgerpakje naar den schouwburg gegaan. In die kleeding kon hij de Prin ses zijne opwachting niet gaan maken, maar de Koning wist zich te behelpen. Hij vroeg den schouw burgdirecteur om hem eventjes zijn zwarte rok en witte das te leenen en daarmede getooid zocht hij de hooggeplaatste dame op. De rok was overal te nauw maar dat hinderde den Koning niemendal. Al de toeschouwers stonden op en juichten toen zij hun vorst in de loge der Prinses zagen komen, de trommels roffelden en de trom petten schetterden en niemand had er het geringste vermoeden van dat de Koning van een groot rijk in een geleend pakje was gekleed. Het volgende jachtavontuur van de Infante Isabella van Spanje, wordt door de Pester Lloyd gemeld. Met drie adellijke dames begaf zij zich naar het jachtveld, slechts door een bosch wachter en een bediende vergezeld. Zij bestuurde zelf het rijtuig, dat met kleine ponnies was bespannen. Op het slot El Pedro aangekomen, begaven zij zich naar het woud en 't gelukte der Infante een hert te schieten. Ondanks de waarschuwing van den boschwach ter wilde zij langs een auderen weg terug, maar de wagen bleef in de mod der steken en alle poaingen om hem los te maken waren vergeefsch. De boschwachter werd naar het slot terug gezonden en toen de avond viel, hielp de prinses den bediende een groot vuur aanleggen uit boom takken, waarom zicb vervolgens het geheele gezelschap schaarde. Na lang wachten kwam er een rijtuig van het slot om het gezelschap naar Madrid terug te brengen, waar hun afwezigheid groote ongerustheid ge wekt had. Er was Daar alle zijden getelegrafeerd ten einde de oudste zuster van Koning Alphonsus XII te vindeD. De geheele ministerraad was in het paleis vereeuigd. Alle maatregelen waren door de politie genomen. Men dacht aan een moord of aan een ontvoering. Aan alle on- gerusthei i werd een einde gemaakt, toen donna Isabella midden in den nacht gezond en wel, maar zeer vermoeid, in het paleis terugkeerde. Het volgende bericht is voor eenigen tijd te Apia 'aangekomen. Een transport Melaneesche werk lieden, die afkomstig waren van het eiland Malaita (Salomon-eilanden) en naar hun vaderland werden te ruggebracht, hebben onderweg de geheele bemanning van het schip opgegeten en het schip geplunderd. Geheel Apia verkeert tengevolge dier tijding in de grootste opge wondenheid, want niemand, die dergelijke onmenschlijkheden nog voor mogelijk hield. De kapitein en de stuurman woonden te Apia en laten weduwe en kinderen achter. De bemanning bestond uit Polyne siërs. Het transport, mannen, vrou wen en kinderen bestond uit ruim zestig personen. Dezer dagen is te Bergamo een zonderlinge reizigster aangeko men. Met niets anders dan een para- pluie, om zich tegen de dichte sneeuwvlokken te beschutten, was deze dame over de Corno Stella geklommen en bad daarna haar in trek genomen in een herberg niet ver van Garona. Hier nam zij een kamer, waar zij het stoken verbood. Zij wierp de vensters open, ont kleedde zich geheel, hing haar natte plunje tegen den schoorsteen te dro gen en legde zich, zonder het minste dek, ter ruste. Ze sliep den gan- schen Dacht door, ofschoon de ven sters openst-inden en het buiten vroor dat het kraakte. Des morgens vroeg was zij weder op de been, kleedde zich, gebruikte haar koffie, betaalde stipt de reke- keniDg en zeide, dat zij over den Spliigen wilde. Buiten sneeuwde het maar door, maar zij stak haar parapluie op en giDg weder onver schrokken op het pad. Natuurlijk is deze dame eene Eogelsche. - Te Londen liep deze week het volgend proces ten einde: Zekere juffrouw Allcard ging in 1871 in een Protestantsch klooster, waarbij zij aan het klooster een jaargeld van 8000 pond sterling sehoDk en de rest van haar vermogen bij tes tament Da haar dood aan het ge sticht vermaakte. In 1884 werd juf frouw Allcard evenwel Katholiek. Zij veranderde baar testament ten voordeele van een Katholiek kloos ter en eischte ook de geschonken gelden van de Protestantsche in richting terug. Die eisch nu werd door de rechtbank verworpen op grond dat juffrouw Allcard als meer derjarig zijnde en goed bij haar ver stand het geld vrijwillig wegge schonken had. - De Engelsche Hertog van Westminster is eigenaar van het paard «Ormonde», dat bij de vier- jaarlijksche wedrennen, London- Derby genaamd onlangs den eersten prijs wod. Men heeft den eigenaar thans twee en een halve ton gouds voor het dier aangeboden, maar deze, die schatrijk is, heeft het aanbod afge slagen. Bij White River Junction, het punt van samenkomst der Bos ton Lowell, Central Vermont en Montpellier White River spoor wegen in den staat Vermont, (N.-A.j heeft Zaterdag een spoorwegonge luk plaats gehad, waarbij een vijf tigtal menschen den dood moeten hebben gevonden. Dertig jaren geleden kostte een kauon van het grootste kaliber f 1400 en kwam zijne lading op niet meer dan f 7. Thans kosten de grootste stukken geschut f143,750 en elk schot ruim f 2300. LETTEREN EN KUNST. Als een staaltje hoe men dikwijls critiek schrijft over tentoonstellin gen dieDe hot, volgende. Voor de tentoonstelling der Nederlandsche Etsclub had Jacob Maris een «houts kool» teekening toegezegd. Iu den catalogus dier tentoonstelling werd dus deze teekening genoteerd. De kuus'enaar heeft haar echter niet gereed gekregen voor de opening, en dus «niets gezonden.» Wat niet wegneemt dat de meeste verslag gevers dier expositie de teekening noemen,er een apprecieerend woordje van zeggen, één er zelfs het «kolo riet» vau roemt. Zulke Van der Pluimei Adelina Patti laat haar nicht, de dochter van haar broeder Carlo, voor den zang opleiden. Men zegt dat het meisje een tweede Adelina belooft te worden. Naar de N. R. Cl. verneemt, is er wederom eene verandering van directie op til vau het bekende Salon des Variétés in de Amstel- straat te Amsterdam. Primo Mei, zoo meldt men, zal die schouw burg worden geëxploiteerd door de firma Kreukniet, Mutters en Co. Een merkwaardig boek, de eerste oorspronkelijke uitgaaf der «Brieven van Columbus», iu het Latijn (gedrukt in 1493), werd on langs te Keulen verkocht voor 6600 Mark (f 3960) naar verhouding de hoogste prijs, die in Duitschlaud voor een enkel boek betaald werd. (Het is ODgeveer f13 per regel). Omtrent «Otello» verneemt men nader, dat de le en 2e acte elk een balt uur, de 3e (de laugste) 40 minuten duurt. Een matrozen- koor, een liefjesduet, Otello's af- sche.d, Desdemona's lied en een Ave Maria worden onder de schoon ste nummers gerekeud Men zegt dat Verdi met de directie vau de Groote Opera te Parijs is overeen gekomen de repetities en eerste opvoeringen van in April aldaar te komen dirigee- ren. Lassalla, Due eu Rose Caron zouden de hoofdrollen vervullen De beroemde schilder J. Bos boom, de echtgenoot van de over leden talentvolle romanschrijfster, mevrouw A. L. G. BosboomTous- saint, viert den 18den Eebruari zijn 70sten verjaardag. Door veel schil ders zal hem hulde gebracht wor den. O. a. is men voornemens dien dag een borstbeeld in marmer, ver vaardigd door den heer Bart van Hove, in het Rijks-Museum te Am sterdam te plaatsen. LAND- TUINBOUW EN VEETEELT. Overzicht van Veeteelt en Zuivelbereiding in Noord-Holland. Het jaar 1887 is voor de veehouders ouder geen ongunstige omstandigheden aangevangen, altijd in aanmerking geno men de gedruktheid, die nog steeds in alle takken van handel en productie blijft heerschen. Wat thans toch vrij gunstig heet, zou voor een tiental jaren een hoogst treurige toestand genoemd zijn. Men mag thans veilig aannemen, dat de moeilijk te doorworstelen periode van overgang voorbij is. De boeren zijn anders gaan rekenen, anders gaan handelen, an ders gaan leven, men heeft zich gewend aan den gewijzigden toestand. liet gedurig //over den kop gaan" der boeren is voorbijwaar men in de eerste jaren van den slechten tijd niet aan dacht is thans geschied: men is eenvoudiger ge worden. En hoewel de oorzaken der mal aise nog geenszins zijn weggenomen, werkt deze omstandigheid alleen reeds zeer ten ;oede. De stallen zijn flink bezet; alle jaren breidt de veestapel zich trouwens uit, zoo als de statistiek ons leert. De uitvoer van de beste fokdiereu naar Amerika en Drank- rijk is het afgeloopen jaar ook op verre na niet zoo aanzienlijk geweest als de vo rige jaren. De Amerikanen, die zich in Noord-Holland een vermaarden naam ver wierven èn door hunne degelijke keunis van zaken en door de fabelachtige prijzen, die ze besteedden, hebben hunne bezoeken 18S7 slechts enkele malen herhaald. Dit kan natuurlijk niet anders dan gun stig werken op het gehalte van eigen vee stapel. Door de lage veeprijzen van het najaar ook veel jong vee, dat anders van de hand zou gedaan zijn, aangehouden om op de voorjaarsmarkten van de hand gezet te worden. De gezondheidstoestand laat weinig te wenschen over; besmettelijke ziekten komen niet voor. Slechts enkele gevallen van schurft onder de schapen en van de kwa den droes bij de paarden doen zich voor. Meer en meer navolging vindt ook de maatregel, om koeien te knippen, waar door reinheid en goede huiduitwaseming bevorderd worden, terwijl, naar men zegt, het haar ook glanziger opgroeit. Ventilatie schijnt men echter in de liollandsche stal len nog als onnutte weelde te beschouwen. De weersgesteldheid geelt alle reden tot tevredenheid. De dooi was vooral den schapenhouders welkomdoor de harde, korrelige sneeuw toch, die de velden be dekte, waren de schapen niet in staat hun voedsel te zoeken, zoodat ze geheel met hooi, koeken enz. moesten gevoed worden. lenige vórst is anders zeer gewenscht, daar de kwaliteit van het zomergrasge was daardoor verbetert. De kaas- en boterbereiding staan op het oogenblik zoogoed als stil, daar de meeste koeien //droog" zijn. Men bedoelt hiermee den tijd voor het kalven, waarin de beesten geen melk geven. Over de hoe veelheid en de hoedanigheid der melk is men goed tevreden; dit hangt trouwens voor een groot deel af van den aard van liet stalvoeder. Verscheidene veehouders doen hun voordeel met de resultaten, die de proeven betreffende deze zaak hebben opgeleverd. Het voeder is laag in prijs een belangrijke factor voor een gunstigen toestand. Bij de zuivelbereiding begint men al meer en meer gebruik te maken van de nieuwste uitvindingen op dit gebied. Er openbaart zich een krachtig streven om het -nadeel, dat we door vasthoudendheid aan het oude en vooroordeel tegen het nieuwe geleden hebben, weer op te heffen. Allerlei nieuwe gereedschappen treft men aannieuwe modellen karnen, roomaf- scheiders, thermometers, verbeterde strem sels en kleursels, werktuigen voor melk- onderzoek, bijv. ter bepaling ïan het vet gehalte (lactobutijmeters) enz.. Op onder linge bijeenkomsten wordt de waarde van nieuwe uitvindingen besproken en prac- tische ervaringen meegedeeld. Men heeft leeren inzien, dat het van minder belnn: te weten, wie de beste kaas en boter maakt, dan wel hoe hij ze maakt. Vandaar dat onze boter niet langer voor de Deen sche behoeft onder te doen, dat onze kaas haren roem weet te handhaven. Ook de fabriekmatige zuivelbereiding heeft zich in Noord-Holland eene plaats veroverd, getuige de //Edammer Stoom- zuivelboerderij" van de firma Tuiju Co., die zich voor boter reeds een uitste- de drie kenden naam heeft verworven, en de kaas- zijii werk fabriek te Dirkshorn. De veehandel is allerwege stug; de aan voer op de voornaamste markten Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Schagen is overal oven gering en bepaalt zich soms tot enkele kalveren en schapen. Voor een groot deel is dit het gevolg van den tijd van het jaar, daar de tijd voor den groot handel nog niet is aangebroken, deels ook van de lage marktprijzen. De invloeden, waarvan de veeprijzen afhankelijk zijn, zijn echter zoo velerlei, dat het hoogst moeilijk is, omtrent de oorzaak hiervan tot juiste gevolgtrekkingen te komen. De meeste vraag is voor de slachtbank, zoo dat vette kalveren, schapen en varkens nog al aftrek vinden, tegen goede prijzen. De handel op Engeland staat ook nage noeg geheel stilzoo bedroeg de totale aanvoer uit het buitenland op eene der laatste veeweekraarkten te Londen niet meer dan 80 stuks hoornvee! Met de kaas, de hoofdzaak voor de meeste boerderijen iu Noord-Holland, gaat het vrij goed. //De kaas moet dertigen" zegt de boer, d. w. z. de prijzen per 50 K.Gr. moeten de 30 gulden te boven gaan. Nu, op de hoofdmarkten //dertigt" de kaas dan ook in den regel, de prijzen variëe- ren van 29 tot 31. Op de kleinere mark ten, zooals Zaandam, Edam, Haarlem Assendelft, is er nog al eens minder stof tot tevredenheid, aangezien daar de markt soms niet hooger gaat dan 27.50, 26.50, 26, ja zelfs 25. Maar deze cijfers zijn na tuurlijk al weer afhankelijk van de streek. De hoeveelheid aangevoerde kaas is be langrijk. Zoo werden bijv. in de week van 12 op 19 Januari op vijf markten aange voerd pl. m. 400 stapels, wegende te zamen pl. m. 89000 K.G. Iu 't buitenland blijft de Hollandsche kaas steeds zeer gezocht. Zoo is bijv. op de Zuid-Amerikaansche markten altijd levendige vraag naar de daar zeer gewilde 4 ponds Edammer kaasjes, tegen flinke prijzen. Bij het groot aantal verhuringen en ver- koopingen van landerijen, die gedurende een paar maanden in Noord-Holland ge houden zijn, is gebleken, dat de pacht en koopsommen niet, of althans weinig, dalen, een bewijs, dat men niet zonder vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. Uit dit overzicht blijkt, dat de toe stand van het oogenblik vrij bevredigend mag genoemd worden en ook is er grond voor de verwachting, dat èn de zuivel bereiding èn de fokkerij en vetweiderij een goeden zomer tegemoetgaan. Zoo zij het! VEETEELT. Naar men aan de //Midd. Ct." meldt, wordt door onze Regeoring, t?-n g< volgo van dein Engeland in sommige dis^ric'en hecrschende longziekte, geen vergunning meer verleend tot invoer van fokrundvee uit dat land. Den heer E v. d. Bosch, te Goes, is de vorige week een vergunning tot invoer van twee fokstieren geweigerd. «ÊSHTSIME!!. Uit Amsterdam meldt men aan de "N.R C.": Tegen den socialist Koning (van beroep schilder) die z;ch deze week aan het hoofd der werkeloozen bij den heer Hovy aanmeldde om hulp, is door de justitie eene vervolging ingesteld wegens het krachtens artt. 432 en 433 Wetboek van Strafrecht, zich schuldig maken aan openbare bedelarij, gepleegd door meer dan drie personen boven den leeftijd van 16 jsren. luidt: »Le droit et le Latin*. De auteur keurt het ten sterkste af dat, ook volgens de nieuwste wetsbepalingen de studie in de rechten en in de medicijnen e^kel voor hen ont sloten wordt, die zich vooraf de klassieke talen hebben eigen gemaakt. Men bespeurt, dat ook in Frankrijk, gelijk hier te lande, door professoren strijd wordt gevoerd over waarde der klassieke studiën voor hen, die later universitaire graden wenschen te behalen. iS UW7E28W8TÏ*. Haarlem, 7 Febr. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 7.15 a f 0.witte tarwe f7.90 a f7 20 rogge 5.10 a f 0.— haver f3.25 a f3. Garst 4 60 a f0.— Duiven- boonen f6A5 f0.Paardenboonen f 5.70 f0.Bruine boonen f O.-afO.Groene Erwten f0.— a f0.-— Witte Erwten fi. f 0.Capucijners 0.— a f 0. Kanarie zaad f 9.40 a f 0.— Oliezaad f0.a f0. Koolzaad f 0. a f 0. Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.— a f0.— Karweizaad ptr 60 KG. 21.— IMSTBBDAfc. 7 Febr prijsss int Aardappelen waran alt» volst Friesche Dokkumer Jammen f2.90 a 3.20, dito Franek.-r f 2 90 a 3. dito Engelsche f2,30 a 2 40; ditu Ha oburger f 0.a 0. Zeeuwsche spuiscbe Jammen f 3 10 a 3,90; dito Flakkeesche f3.a 3.20 dito Blauwe f2 9') a 3.10; Geld. Blauwe f 3.15 a 3-25, dito Roode f2.30 a 2 40; Pruisische Ham burgers f2.80 a 3.—; Duin Zand f.4.— a 5.—; Friesche Champions f0.a 0. Saksische Jammen f0.— a 0.Pruisische Roode f0.a 0.Maastrichtsche Roode f2.50 a 2.60, Friesche Hamburger f0.a 0.—Groninger Turken f 0,a 0.Zeeuw- sche Groene Jammen f0.— a 0. Aangeroerd 0 vorsche ladingen. Suiker. Biet vaster Geraffineerd onverand. Rijst. Ongepelde zachte soorten vast. In gepelde waar ging de vorige week veel om. Markt zeer vast. Specerijen. Noten en Foelie kalm gestemd. Afgedaan werden tot tixatie of iets daarbo ven 207 kn. Noten en 74 kn. Foelie. Onver kocht bleven 64 kn. Noten en zijn op 4 dezer bij inschrijving aan de markt gesteld 27 kn. Noten en 4 kn. Foelie. Zwarte Peper. Afge daan 275 balen ex ^Prins van Oranje'. Petroleum-berickt van P. G. C. Calkoen. Makelaars Amsterdam, 29 Jan. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 6%6'A, 63/<, 6Ve,65/8 ctpgall. Philadelphia 6s/s, 6s/g, 6«/^ 6161/.-, 61/# ct. per gall. Ruwe Olie 70l/4, 69V2, 68s/s» 67V2> 677-u 66s 4 ct. per vat. De loco-prijs bleef onverand op f 8,25, ter wijl de disponibele voorraad niet groot is. Tengevolge van lagere aanbieding op termij nen kwamen meerdere zaken tot stand. De noteering is heden bij minstens 25 vm te ontvangen aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot f Disponibel Febr.-levering Maart April: Juni u Sept./Dec u Nobels Petr. (Rus sische) J anuari aflading van Batoum H 8,05 a f Entr 7.90 v 7 75 u u 7.55 v 7.90 u 7.80 r In consumtie vrij aan boord f 9.50 Bij kleinigheden f '/i a f Vi hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot bedroeg op 29 Jan 23.854 vn. Afgeleverd4 332 n Voorraad op lieden 19.522 n Verwacht wordende ladingen: //Veronica'' (IJmuiden binnen) 7 410 //Caravan" (gezeild 14 Jan) 9.C46 t, z/Catharina"7 000 u //Matthias"7 300 Tarwe op levering f 1 lager. Mei f 228. Voorraad alhier cp 1 Febr. van Tarwe 1308 last. Rogge 14032 last en aan de Zaan Rogge 5195 last. Noteering ?s,u da Commissie voor dsn *&&nhandel. Rogge op levering iets lager, Maart f128 Mei f131. Notaering van Monae Tbole. Koolzaad en Raapolie zonder handel. Lijnolie prijshoudend, lo. Juni/Aug. f 231/4. EJam, 5 Febr. Kaas. Aangevoerd 7 stapels wegende 1227 kilo; hoogste prijs Gras- éi f 25.—, laagste f 0. de 50 kilo. Hooi f 0.—. Alkmaar, 4 Febr. Kaas aangevoerd 127 npels, wegende 35715 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f 29.— dito Hooi f 29.com missie Gras- f 0. dito Hooi f 31.mid delbare Gras f 28.dito Hooi f 0. Leiden, 5 Febr. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 165 1/8 en 96 7i« deelen Boter, te eamen 4260 stukken. Prijs f 46 tot f 70. Ssïïfêës*a, 7 Febr. Moutwijn f0.Jsnè- or f 0.—, A mat. Prosf f 0.Spoeling 1.70, idem door de Sehiedamaeho Spooling- Voressirini' f 1 90 KERKMUW3, Katholieke Kerk. Na eene langdurige ziekte is op zeer hoo gen leeftijd overleden de heer G. Schoonder- beek, sedert 1844 pastoor in de R. K kerk van de H. Maria onbevlekte entvaBgenis te üverveen. OUDERWIJS. Een professor in de rechten bij de Parij- 8cke faculteit, de beer J. Labbé, beeft een artikel geschreven in de ffRevue internatio nale de l'enseignemcnt", waarvan de titel Het stoomschip//Noord-Holland", van Java, laatst van Marseille, arriveerde 6 Febr. te Rotterdam. Het stoomschip //Leerdam", kapt Slioren- dregt, van Rotterdam naar New York, pas seerde 6 Febr. des morgens 2.15 uur Dover. Liehte Noordewind. Het stoomschip //W. A. Scholten', kapt. Bakker, vertrok 4 Febr. van New-York naar Rotterdam. Het stoomschip *-K6ningin Emma^.kapt. Koning, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 4 Febr. van Suez. Het stoomschip Conrad" vertrok 1 Febr. van Padang naar Amsterdam. Het stoomschip //Voorwaarts", van Am sterdam, arriveerde 6 Febr. te Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3