MERTMBUII. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks nltgenomen Zen- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' Woensdag 9 Februari 1887. ALGEHEEN OVERZICHT. FEÜILLETON. De kleine tamboer. BINNKNUNE). Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresieeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de fublieite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiên worden aangenomen tot middags 12 unrj MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzyie 2a deur. Geopend dagelyks van 10 tot uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur# en leden der Nedorlandscho Maatschappij ter bevordering van Nyverhoid hebbel /flltoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Froutzyde van i.et Paviljoen op hot terras. Geop, dag. v 101 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs en eiender Nedorlandsche Maatschappij ter bevordering vbh Nyverheid hebben op vertoon van diploma vryen toegang, donates™ met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral |sn Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Krnisweg No. 69. Geopend dagolijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per per3oou. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaaf 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot ld October alle werkdagen van 10d uur, vaa 15 October tot ld April op die dagea van 103 uur togen betaling van 25 cents per persoon, alleen ej Itndagen kostelooB vaa 12d uur, de overige Christelyke feestdagen tegea betaling van 25 cents per peraoon. Kinderen beaedon de 8 jarea worden in het geheel uiet toegelaten; kinderen van 8 tot Jd Jaren niet dan onder behoorlijk geleids. Seyeirs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feeatdagon vaa 113 nar. Teylers bibliotheek. Geopend Woenadag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1d uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Goopeij Woensdag ca Zaterdag van Sd nnr. Orgel-beipelinj in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 ea Donderdag van 28 unr. Toegang Meur Oudegroeuraarkt) vry. Gisteren werd in den Brnssel- sdien gemeenteraad beraadslaagd over bet voorstel van het lid Van- dendorpe, strekkende dat de Raad zou aandringen op het verleenen van amnestie aan de werklieden, die veroordeeld zijn wegens het deelnemen aan de wanordelijkheden in Maart van het vorige jaar, ter gelegenheid der werkstakingen. In plaats van het bedoelde voor stel, werd de gewone orde van den dag aangenomen met 22 tegen 8 stemmen. Bij de gisteren voortgezette be raadslaging in het Engelsclie Lagerhuis over het adres van ant woord, verklaarde de heer Parnell, ter verdediging van zijn amendement, dat dwangmaatregelen steeds nog streDger maatregelen te voorschijn roepen, die ten slotte een Russisch karakter dragen. Zelfbestuur vau Ierland is het eenige middel om Ierland tevreden te stellen. Als dit toegestaan wordt, zal het blijken dat de Ier niet ongehoorzaam i6 aan de wetten. De heer Holmes gaf te kennen, dat de eenige oorzaak van de troe belen in Ierland gelegen is in de werkzaamheden van de ambtge- nooten van Parnell en in hunjtitot de campagne. De voorgenomen herziening van het strafwetboek is niet tegen staat kundige misdaden gericht, maar tegen misdaden van het gemeene recht. De regeering moet de Home Rule bestrijden en zal te gelegener tijd voorstellen doen tot het uit den weg ruimen van bezwaren; maar zij moet de wetten, betrekking heb- (Slot.) Nu stormde de kapitein naar be neden; de kogels floten door het vertrek, de kamers waren met ge wonden gevuld, waarvan enkele als dronkaards heen en weer waggel den, zich aan de meubels vastgrij pend om niet te vallen, de wanden en de vloer waren met bloed be dekt, terwijl de dooden de deuren versperden en een dichte kruiddamp alles in een zwaren nevel hulde. Moed gehouden! liet zich de stem van den kapitein hooren. Op nw post blijven! Er komt kuip! Nog slechts een korten tijd volgehouden De Oostenrijkers naderden al meer en meer; reeds werden hunne ver wrongen gelaatstrekken zichtbaar te bende op de Unie en die tot hand having der orde, handhaven. De beraadslaging is hierop ver daagd. De Kabinetsraad van Zater dag was bijna uitsluitend aan bui tenlandsche aangelegenheden gewijd. Naar verzekerd wordt, zijn er se dert Woensdag 11. gewichtige dé pêches ontvangen omtrent de be trekkingen tusschen Engeland en België. Volgens de Berlijnsclie Politi- sche Nachrichten heeft generaal Moltke aan de conservatieve ver- kiezings-deputatie verklaard, dat de toestand zeer ernstig is, met ver gunning aan het blad oü. dit open baar te maken. De rechterzijde der Fransche Kamer heeft gisteren besloten het door den minister van Oorlog aan gevraagde krediet van 86 mihoen voor de wapening van het leger toe te staan, maar op het oogenblik der stemming eene verklaring van de tribune af te leggen. De Kamer heeft de zes eerste artikelen van de wet op de midde len zonder wijziging aangenomen. De Temps behelst thans, naar aanleiding van een vorig telegram, de volgende officieuse mededeeling: «Er heeft niet, zooals gezegd is, eene wisseling van brieven plaats gehad tusschen den czaar en keizer Wilhelm, betreffende de oorlogsge ruchten. Het is enkel door tusschen- komst der gezanten, dat er eene gedachtenwisseling plaats heeft ge had tusschen de Russische en Duit- sche regeering. De heer Von Giers, had op last van den czaar, den Russischen ge zant te Berlijn aangeschreven zich naar den Duitschen rijkskanselier midden van den kruitdamp en hoorde men tusschen het geweld der ge weerschoten de woedende, beleedi- gende kreten der vijanden, die de overgave eischten en met een bloed bad dreigdenHier en daar trok een soldaat zich bevreesd van de vensters terug, doch werd aanstonds weder door de sergeants op zijn post terug gedrongen. Doch het vuur der verdedigers verflauwde en de ontmoediging stond op ieders gelaat te lezen; het was niet mogelijk lan ger weerstand te bieden. Op een maal verminderde het vuur der Oos tenrijkers, terwijl eene doordringende stem eerst in 't Duitsch en daarop in 't Italiaansch den belegerden toe riep Geeft u over! Neenl bralde de kapitein. Met vernieuwde hevigheid werd nu het vuur van weerszijden hervat. Weder vielen eenige soldaten. Reeds was meer dan één venster van ver te begeven, en toen de Russische gezant van dezen een door en door vredelievend antwoord ontvangen en dit aan den heer Von Giers over gebracht had, gelastte de czaar den heer Von Giers dit mede te deelen aau den Eraoschen gezant te St. Pe tersburg. Deze nu gaf hiervan da delijk kennis aan onzen minister van Buitenlandsche Zaken.» De Daily Nems meldt uit St. Pe tersburg, dat aldaar in diploma tieke kringen geloofd wordt, dat buitenlandsche agenten den aanval der Abyssiniërs op de Italianen te Massowa hebben aangestookt, om Italië tijdens een mogelijken oorlog in Europa te paralyseeren. Uit Constantinopel verneemt de Timesdat de Porte vernomen heeft, dat Servië en Rumenië voor nemens zijn een bondgenootschap te sluiten ouder het patronaat vanOos- tenrijk-Hongarije. Aan hetzelfde blad wordt uit Weenen geseind, dat de Porte de provincie oud-Servië versterkt ten gevolge van Montenegro's wape ningen. Aan de Standard, wordt uit Constantinopel geseind, dat de Sul tan het contract tot het aankoopen van een half millioen geweren en 60,000 karabijnen van het Mauser stelsel bekrachtigd heelt, waarvoor de Porte eene leening zou sluiten van 2 millioen pond. Stanley is gisteren te Suez recht streeks naar Zanzibar scheepgegaan. Hij heeft voor zijn vertrek uit Londen eene overeenkomst aange gaan met een uitgever, die hem f 120,000 honorarium heeft toege zegd voor zijne handschriften over deze expeditie, die zooals men weet dedigers ontbloot. Het noodlottige oogenblik naderde meer en meer en de kapitein prevelde op doffen, moe- deioozen toon: Zij komen niet! zij komen niet! terwijl hij met groote schreden het vertrek op en neer liep, zijne sabel krampachtig omklemmend, vastbe sloten op zijn post te sterven! toen op eenmaal de kreet weerklonk Zij komenZij komenher haalde de kapitein vol vreugde. Op 't vernemen der blijde mare, snel den allen, gezonden en gekwetsten, officieren en sergeants opnieuw op de vensters toe, waarop de verde diging met vernieuwde kracht werd hervat. Na weinige oogenblikken deed zich eene aarzeling, een begin van wanorde bij de vijanden bemerken. Teretond verzamelde nu de kapitein een handvol soldaten in een der be nedenvertrekken om zoodra het oogenblik daar was een aanval te is uitgerust om Emin-pacha te ont zetten. Haarlem, 8 Februari 1887. Door den Commis^ris des Ko- nings in de provincie Noord Holland is bepaald, dat de jacht op eenden in die provincie zal worden geslo ten den 28n Februari e. k. met zonsondergang en de jacht op ander waterwild op 15 April, mede met zonsonderga ig dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitge oefend van 2 Mei tot 15 Juli, dat de kooilieden, met uitzondering van die in de gemeente Texel, kooieen den opgesloten of gehokt moeten houden van het tijdstip der sluiting van de jacht op eenden tot 1 Mei 1887 en dat de visscherii, met uit zondering van die met den hengel in de band, van die met aalkorven, aaldohbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en van die op snoek in de gemeente Texel zal zijn ge sloten van 1 April tot 1 Juni e. k. De scholen voor lager onder wijs in deze gemeente werden op 1 Januari bezocht door 3528 jongens en 3306 meisjes, en wel de open bare opleidingsscholen door 376 j. en 233 m., de twee openbare tus- schenscholen door 401 j. en 333 m., de openbare burgerschool door 69 j. en 69 m., de kostelooze openbare scholen door 942 j. en 753 m., de Rijksleerschool door 127 j. en 91 m., de bijzondere scholen door 1613 j. en 608 m., waaronder 365 j. en 304 m. kosteloos, alsmede vier bijzondere scholen uitsluitend door 1219 m., waaronder 180 kosteloos. maken met gevelde bajonet. Daarop snelde hij weder naar boven, waar hij nauwelijks was aangekomen toen buiten haastige voetstappen weerklonken van een donderend hoe- rahvergezeld en zich de tweepun tige hoofddeksels van een eskadron Italianen vertoonden, die met ver snelden pas tot ontzet kwamen toe snellen. Als het bliksemen van het weerlicht flikkerden de wapenen door de lucht, die op de hoofden en schouders der vijanden neerkwa men; nu snelde het kleine troepje soldaten met gevelde bajonet ter deure uit; de vijanden begonnen te twijfelen, geraakten in verwarring en sloegen ten slotte op de vlucht; het terrein bleef vrij, het huis was ontzet, en na weinige oogenblik ken hadden twee bataljons de hoogte bezet. De kapitein, die zich met zijne manschappen weder bij zijn regi ment had gevoegd en als een woe- Door wijlen mejuffrouw de wed. R. van Dokktim, alhier overleden, is aan het fonds van het Gerefor meerd Burgerweeshuis te dezer stede vermaakt een bedrag van f1500, vrij van successierechten enz. Door den heer A. A. Vor- sterman van Oyen is een lijst be werkt, waarop de 64 kwartieren van Prinses Wilhelmina der Neder landen duidelijk jvorden aangege ven. De uitgave van dezen ge- siachtsstaat geschiedde door het genealogisch-heraidisch archief te 's Hage. De heer Keuchenius meldt aan het Vaderland naar aanleiding van een in dat blad geplaatst bericht over een brandwond aanzijn been, waarbij verschijnselen van koud vuur zouden zijn waargenomen, dat zijn toestand, niettegenstaande de bekomen ernstige voetwond, niet de minste reden tot bezorgdheid meer geeft. De heer K. gevoelt zich vol maakt wel. Het getal landverhuizers uit Noord-Brabant naar Noord-Amerika bedroeg in het vorigejaar 30. Daar onder waren van het mannelijk personeel 1 priester, 5 landbouwers, 1 teekenaar, 1 dienstbode, 1 win kelier, 1 zonder beroep; voorts 4 vrouwen en 13 kinderen. Naar het Gron. Weekblad me dedeelt hebben de heeren prof. B. H. Pekelharing te Delft en dr. H. C. Muller te Amsterdam met een aantal anderen een adres aan de Regeering opgesteld ter verkrijging van eene wet, waarhij politieke ge vangenen niet zouden worden ge lijkgesteld met gewone misdadigers, maar eene meerdere mate van vrij heid, enz. zouden genieten. Naar het Handelsblad ver- dende had m:egevochten bij den uitval, bekwam eene lichte wond aan de linkerhand. Maar dien dag was de overwinning aan de Italia nen. Den volgenden dag echter, bij 't hernieuwen van den strijd, wer den de Italianen door het overwel digend aantal der Oostenrijkers ver pletterd, en den ochtend van den 26sten moesten de eersten den treu- rigen terugtocht naar den Mincto aanvaarden. De kapiteinhoewel gewond, legde te voet den weg met zijne vermoeide,terneergeslagen man schappen af, en tegen den avond te Goito aan de Mincio aangekomen, stelde hij dadelijk een onderzoekin naar zijn luitenant, wiens eene arm door een kogel was verbrijzeld en die door de ambulance opgenomen, daar reeds voor hem moest zijn aan gekomen. Men wees hem de kerk aan, die in der haast tot een hospi taal was ingericht. De kerk was vol gewonden, die op twee rijen bedden

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1