Luxemburgsche Regeering voor nemens spoedig over te gaan tot den aanleg van een telephoonnet ter verbinding van de voornaamste steden van het Groot-Hertogdom. De abonnementsprijs is bepaald op 80 frc. Bij de wederbijeenkomst der Tweede Kamer zal de volgende re geling van werkzaamheden worden voorgesteld I. Maandag, 14 Februari a.s., een aanvang te maken met de beraad slaging over de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van voor stellen tot verandering in de Grond wet, met bepaling dat daaraan in den regel en voor zooveel mogelijk de eerste vier zittingdagen der week zullen zijn gewijd, terwijl de Vrij dag voor andere werkzaamheden zal Kunnen besteed worden. II. Op Woensdag 9 Februari a.s. en volgende dagen te behandelen: de inlichtingen in zake de Linge- uitwatering; het onteigenings-ont- werp voor de verbetering van de watergemeenschap tusschen Rijn en Schie; het wetsontwerp tot rege ling van het aandeel der geldmid delen van Ned.-Indië in de, ten be hoeve dier middelen in 1883 ter leen genomen gelden; wijziging der wet op het teloorgaan van schuldbrieven en van inlichtingen op de adressen, houdende bezwaren tegen het telegramtarief. De heer E. P. C. Sol heeft zich gewend tot de Tweede Kamer met het verzoek, dat het haar moge behagen in hare aanstaande zitting zoo spoedig mogelijk de behande ling van ziine verzoekschriften aan de orde te willen stellen, en mocht het zijn, dat de kennisneming van den uitgebreiden bundel stukken be treffende de Tjiomaszaak en de be schouwing van alle door adressant ingebrachte bezwarente groote stoornis zou teweegbrengen bij de behandeling van de gewichtige on derwerpen van algemeen belang, die aan de orde komen, in dat geval zoo spoedig mogelijk uitspraak te doen over het besluit van den Goe- verreur-Generaal van Nederlandsch Indië van 21 Augustus 1886 no. 1, waarbij de heer jhr. A. L. de Stur- ler en adr. uit de afdeeling Buiten zorg werden verwijderd. Omtrent het gerucht der aftre ding van den heer Van Rees zegt het Bataviaasch Handelsblad,: «Van alleszins bevoegde zijde is ons gebleken, dat dit bericht een volbloed canard is en dat de Goe- verneur-generaal, wiens denkwijze over de suikerregeling ten volle ge zegevierd heeft, er niet aan denkt gelijk te geven aan hen, die hem een geheel vreemde teergevoelig heid toeschrijven. Hoewel de heer Van Rees heden (4 Jan.) een nieuw jaar voegt bij het zesde tiental, dat hij reeds eenigen tijd acnter den rug heeft, gevoelt hij zich nog veer krachtig genoeg, op de hem opge dragen taak ten einde te brengen. «En dat men in Nederland zal blijken niets liever te verlangen, staat bij ons vast. Evenmin als men een orkest-directeur vervangt die zijn onderhebbend personeel uitstekend beheerscht en leidt, evenmin zal men, allerminst in de tegenwoor dige omstandigheden een goe verneur- generaal terugroepen, die zulk een overwicht over zijne ambtenaren uitoefent en zoo algemeen door hen gevreesd wordt als de tegenwoordige. «Voor deze waarheid zijn wij niet blind, al betreuren wij in den tegen- woordigen bewindhebber de despo tische neigingen.» De cassette, waarin de geluk- wensch der Hagenaaars de ver schillende vellen, welke de hand- teekeningen dragen, zijn van zwaar velinpapier, versierd metoraojerand Z. M. den Koning op zijn 70en verjaardag zal worden aangeboden, is opgedragen aan de firma J. M. van Kempen en zonen, te Voorschoten dus aan uitstekende handen. De gistiLg onder de ingezete nen van Tietjerksteradeel neemt met den dag toe over het raads besluit, waarbij zij verplicht wor den op te geven het bedrag, waar voor hunne goederen tegen brand schade verzekerd zijn. De «vrije Friezen» willen zich zoo iets niet laten aanleunen. Onder het schrijven dezes vernemen wij, dat de raad nu heeft besloten, om de uitvoering van dit raadsbesluit uit te stellen. Op eene vergadering, te Hardegarijp dezer dagen gehouden, was de ver bittering zóó groot, dat een brief van den burgemeester, die sub rosa was geschreven, publiek werd voor gelezen. Het algemeen, uitdrukke lijk verlangen is: intrekking van het raadsbesluit. NR. Ct.) Uit Amsterdam wordt vau 8 dezer gemeld: Naar men verneemt, zal, nadat door den tweeden hypotheekhouder van den Parkschouwburg bij de rechtbank te Amsterdam verzet was aaugeteekend tegen den voorgeno men verkoop van den schouwburg, deze verkoop, aanvankelijk op Woens dagavond a. s. vastgesteld, niet door gaan. In eene heden gehouden verga dering van aandeelhouders in den Parkschouwburg (284 aaudeelen), bijeengeroepen ter bespreking van een nieuw reorganisatieplan van den heer van Gulpen, volgens hetwelk ook met de belangen der vierde hypotheekhouders rekening gehou den zou worden, werd de heer Van Gulpen gemachtigd, zich met den ter Huizinga te verstaan over eene mo gelijke combinatie van beiderplannen. Het 23ste christelijk nationaal zendingsfeest zal in de maand Juli, op een nader te bepalen dag, op het landgoed «Heimerstein», nabij Reenen, gehouden worden. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. trekt thans zelf zijn bericht in, dat bij gele genheid van het feest van 's Ivonings 70en verjaardag gratie zou worden verleend, speciaal aan de socialis tische veroordeelden. Hij meent nu te weten, dat bij vermindering of kwijtschelding van straffen, die bij die gelegenheid gewoonlijk wordt verleend, de socialisten zullen wor den uitgesloten. De beide nieuwe bundels van de enquête-commissie zijn gewijd aan de aardewerk- en andere fa brieken in Maastricht en aan de vlasnijverheid in Zuid-Holland. Het is uiterst moeilijk, ja onmo gelijk, om den algemeenen indruk weer te geven, dien deze lijvige bundels maken. Men leest enkele verhooren, maar men dient gezet alles te lezen en te overwegen, wil men zich voor verkeerden oordeel vellingen wachten. Wat in deze is gebeurd bij. den eersten bundel, aan Amsterdam gewijd, is leerzaam. Onderscheidene verklaringen zijn daar nader toegelicht, tegengespro ken, verbeterd enz. Met groote bekwaamheid zijn ook deze verhooren geleid door den voorzitter der enquête-commissie, Mr. Verniers van der Loeff. 't Blijkt herhaaldelijk, dat hij zich, evenals zijn medeleden, vooraf door een grondig voorbereidend onderzoek op de hoogte van de Maastrichtsche toestanden heeft gesteld. Met bijzondete zorg is door de commissie nagegaan de toestand van de beide groote fabrieken van glas- en aardewerk, die te Maastricht ge vestigd zijn: die van de firma Pe trus Regout en Co. en van de fa briek «Céramique». De fabriek van Regout heeft in de afdeeling faïen- cerie 2100 personen (mannen, vrou wen en kinderen), in de afdeeling glasblazerij 730 personen in het werk; de «Céramique» heeft 764 personen in dienst. Wat de inrichting der lokalen betreft, die schijnt tamelijk voldoende te zijn, wat betreft de maatregelen van veiligheid en voor de gezond heid. De kleine fabrieken laten zoo hier en daar wel eens wat te wen- schen over. In het algemeen zijn de fabrieken uit een hygiënisch oogpunt niet slecht. De localen zijn ruim, goed verlicht en hebben een ferme ventilatie. Op onderdeelen zal er echter altijd wat te verbeteren zijn. Maar de tak dezer nij verheid zelf schijnt voor vele arbeiders een zeer gevaarlijke te zijn, gevaarlijk én wat betreft de pottemannekesziekte gelijk de tering daar genoemd wordt, als wat aangaat het gevaar ver bonden aan het uithalen der ovens. «Dat ovenwerk zeide o.a. eén geestelijke, die gehoord werd durf ik een onmenschelijk werk noemen. In den winter gaat het nog al bij het groote verschil van temperatuur; dan koelen de ovens tamelijk snel af, maar in den zo mer, als de thermometer 20 h 22 graden Réaumur aanwijst, dan gaat het afkoelen veel minder snel. En wat is dan het geval? De fabrikant zou gaarne zijn waren uit den oven hebben, bij het verzenden is haast en van den anderen kant staan nieuwe waren gereed, om in de ovens gebracht te worden. Nu wordt zulk een oven op een vreeselijke, allervreeselijkste hitte opengebro ken en dan moet na eenigen tijd van afkoeling de werkman daar in dien oven gaan, waarin, ik durf het rechtuit verklaren, de fabrikant zijn jachthond of zijn paard niet zou wagen, mijne heeren! en daar moet zoo een mensch ingaan, zooals een zwemmer in het water gaat, en ik zou haast zeggen, dat die nog fatsoenlijker gekleed is. De arme drommels hebben doe ken om het hoofd om zich voor de verschrikkelijke hitte te dekken. Het is mij door ooggetuigen verzekerd, dat het gebeurd is, dat door de verschrikkelijke overmaat van hitte, die doeken op het hoofd verschroei den. De man komt gansch buiten adem uit den oven, na 10 minuten of hoogstens een kwartier daarin gewerkt te hebben, hij valt dan op den grond of op een blok neder, drinkt daarna een liter water, rust een kwartier of wat uit en moet dan weder in den oven. En wat verdient hij daarmede? f 1.25 per dag. Dit werk is moordend voor den arbeider.» Deze getuige voegde er bij, dat door het maken van meer ovens in dit opzicht staat de «Céramique» boven de fabrieken van de firma Regout het euvel veel vermin deren zou. Niettegenstaande de arbeiders der fabriek reeds zeer veel werkuren hebben en weinig vrije dagen sommige met 4 dagen vrij in't jaar, de stokers geen enkelen dag verklaarde de heer P. Regout, dat er op de arbeiders nog zal moeten bezuinigd worden dus tot loons verlaging zal moeten worden over gegaan. Zooals de zaken tegenwoordig gaan, zal er heel veel op de werk lieden moeten bezuinigd worden om de ziken staande te houden, zeide heer Regout. V. Maar van deze menschen, die gij het geheele jaar door, van 1 Januari tot 31 December en even hard ook zelfs 's Zondag laat wer ken, zal toch moeielijk nog meer velen die op hem gehoopt hebben, maakten zelf onmogelijk, hem bij zijn heengaan te kunnen zegenen I Velen, die hem nu verguizen, zou den, waren zij eerlijk, moeten be kennen, hun rampen aan zich zelf te wijten te hebben.... Plotseling sloeg buiten de klok en het gedreun weergalmde door de doodstille zaal. Men hoorde toen een vreeselijke zucht slaken en een lichaam neer bonzen, met een gekraak en een gerammel, als viel een geraamte op den grond. De oude had opgehouden te leven. En terwijl zijn verdediger, in zijn rede gestoord, het nog warme lijk arbeid te vergen zijn? A. Ik zal het niet zeggen, maar men moet bezuinigen waar men kan; wij zullen er wel toe verplicht zijn, door de vreeselijke concurrentie, die men ons in dit land aandoet, waar geen rechten tegenover staan. Als wij naar België leveren, betalen wij 10 pet., naar Frankrijk 25 pet., naar Duitschland nog meer En wij arme Hollandsche fabrikantjes, moe ten hier concurreeren tegen de ge- geheele wereld met 5 ongelukkige percenten inkomend recht. V. Dus als ik hetgeen voorafge gaan is, goed begrijp, dan vindt gij integendeel aanleiding om er nog op te zinnen op het stuk van den tijd en van de massa arbeid is geen uitbreiding mogelijk, want zij werken het geheele jaar maar om ook voor deze menBchen nog tot eene loonsverlaging over te gaan? A. Wij zullen verplicht zijn, om op alle mogelijke wijzen te bezui nigen, ten einde hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie. Ik ben van mijn 16e jaar in de zaken, maar ik heb nog nooit een tijd ge kend, dat wij zoo hard hebben moe ten concurreeren als tegenwoordig. Het is een feit, dat wanneer er geen verbetering in de zaken komt, wij verplicht zullen zijn om een massa volk te bedanken. De werkeloozen te Amsterdam waren gisteren avond weder in groo- ten getale in het Volkspark bijeen en werden door verschillende per sonen toegesproken. Brijnen beweer de o.a. dat alles wat thans tot le niging van den nood gedaan werd, slechts lapwerk was, en dat alleen van eenen normalen arbeidsdag heil te wachten was. Onder het zingen van het zoogenaamde Vrijheidslied ging men rustig uiteen. Deze ver gaderingen zullen voortaan weke lijks gehouden worden. De Amst. Ct. meldt: Een eerlijke jongen. Een heer, die nog al last had van zijn oogen, stond gisteren op den Dam, naar zijn bril zoekende, een oogen blik stil. Een straatjongen kwam op hem toe en zei: «meneer wat bent uwes smerig.» Inderdaad was de mouw van den heer in aanraking met een vuilen muur of iets dergelijks ge weest. De jongen maakte de mouw schoon, de eigenaar van de jas greep zijn benrs en gaf den jongen twee 2'/« cents stukken voor zijn moeite. Nauwelijks thuis zijnde komt de jongen, gevolgd door een bende an dere jongens, den winkel van den schoongemaakten heer binnen. Deze vraagt: «wat mot je met al die jongens?» «Ja meneer,» was het antwoord, «ze wilden hebben dat ik de twee tientjes gehouden had, die u me per abuis gegeven hebt, maar ik heb ge zegd, dat ik ze terug moest brengen.» De oogen hadden den man be drogen. Hij gaf den jongen voor zijn eerlijkheid een gulden, en vroeg zijn naam en woonplaats om naar hem te onderzoeken, ten einde hem zoo mogelijk bij zich in dienst te nemen. De laatste belooning zou vuor de toekomst van den jongen wel het best zijn. Gisterenmorgen werd uit het militair hospitaal te Amsterdam naar dat te Helder verplaatst de tamboer van het garnizoen aldaar, die voor eenigen tijd, 's morgens ontwakende, zijn spraakvermogen heeft verloren en tot dusver niet terug heeft ge kregen. De vélocipède is reeds toege past in het maatschappelijk ver keer. Eene expeditie-onderneming te Amsterdam heeft zich een handigen met weemoedige blikken aanschouw de, brak in de zaal een gejubel los, met bijna evenveel geraas en rumoer, als waarmee straks de ver wijtingen aan den oude waren op gestegen. Wat was er geschied? Bij den twaalfden slag der klok, had men een klein, wonderklein, snoeperig kindje binnengedragen, dat bij se conden in krachten won en in minu ten dagen scheen te doorleven, want spoedig zag men het met zijn poe zelig handje de juichende menigte toewuiven. Een blos van verontwaardiging kwam op de wangen van den ver dediger, die met gekruiste armen driewieler aangeschaft, waarop eene groote mand is geplaatst, waarin de pakjes en verdere boodschappen geborgen kunnen worden. Men schrijft aan de Haagsche Ct. De berichten omtrent de deelname der turfdragers aan de festiviteiten, ter gelegenheid van zijner Majesteits verjaardag, zijn niet alleen voorba rig geweest, maar ook de nadere inlichting,door het Dgbl.v.Z.H. gege ven, als zouden zij zich tot de feest commissie gewend hebben, om voor haar rekening hun eenig overgeble ven eerepoort te mogen oprichten, is geheel bezijden de waarheid.» Het panorama-gebouw aan den Bezuidenhout te 's Hage is met bij- behoorende terreinen geveild voor f75.000, waarvan f37,000 voor het gebouw met het doek en een ge deelte van het terrein. Gunning 21 Februari. De coöperatieve wink elvereeni- ging van Éigen hulp te 's-Hage keert aan hare leden veertien per cent uit van hun verbruik over 1886. De N. R. Ct. meldt: Als eene merkwaardigheid deelt men ons mede, dat een echtpaar hier ter stede (Rotterdam) heden zijne 67jarige echtvereeniging viert. De man, de heer J. B. Bos man, mr. loodgieter, is 88 jaar, en de vrouw, mej. J. T. Arnolds, 90 jaar. Beiden genieten nog eene goede gezondheid. Uit dit zeldzaam langdurig hu welijk zijn in leven 5 kinderen, 24 kleinen 29 achterkleinkinderen. In eene dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering der vereeni- gicg tot dierenbescherming is be sloten, voor rekening der vereeniging aldaar een doelmatig verblijf voor onbeheerde honden te maken, en tevens, rekening houdende met de behoefte aan afzondering, een hok voor aan besmettelijke huidziekten lijdende honden. Door de hulp der autoriteiten is reeds aangevangen met het bouwen van een locaal voor 30 honden. Ook worden drink- fonteinen voor honden opgericht. De vrouw van A. VeldhuizeD, te Achterveld (gemeente Barneveld), die alleen met haar zoon te huis was, toen, in den nacht van den eersten Kerstdag, revolverschoten werden gelost op haar man, die zich te bed bevond, is weer in vrij heid gesteld. De zoon bevindt zich nog in hechtenis. Te Grouw is (voor zoover be kend, voor het eerst in Nederland) dezer dagen op iemand het boycot ten of doodverklaren toegepast. Bij algemeen verspreide circu laires werd het volgende bekend gemaakt: «Ieder die dochters of eene dienst bare heeft, wordt verzocht die aan te sporen, geen woorden te wisselen met een der huisgenooten van den geboycotte. «Alle winkeliers en kruideniers waren, manufacturen enz.: alle slachters, bakkers, drank- of melk- verkoopers worden verzocht, niets aan de ge boycotten te verkoopen! «Alle timmerlieden, ververs, kleêr- makers, smeden, naaisters enz. enz., worden uitgenoodigd, geen werk te verrichten voor de geboycotten! «Alle ondernemers van stoom bootdiensten, beurt- en vrachtsche pen, van hondekarren enz., alsme de alle werksters en werklieden worden verzocht, geene diensten te doen voor de geboycotten I «Ieder die niet aan deze boven staande verzoeken voldoet, zal on dervinden wat boycotten of dood verklaren beteekent; hij zal voor de eerste maal voor den tijd van ééne week of twee weken, en, bij herhaling, voor vier weken of twee maanden zelfs ondervinden, wat het naar de zijde van het volk ging staan, tusschen de tanden brom mende Zóó blijft de menschVelen, hier tegenwoordig, zullen zich over een jaar weer verzamelen om, zon der zich zelf te hebben gespiegeld aan de rampen, die deze ziellooze grijsaard bracht, opnieuw dit kind, wiens komst zij thans als hun beil begroeten, in 't gelaat te slingeren: «Weg! Weg! met den valschaard, den trouwelooze! den woordbreker!» G. v. d. W. genoot, daar een kind, dat zijn overleden vader aan den oude wilde wreken. Op het eind brak een storm los van verwenschingen, die het gan- sche gebouw op zijn fondament schudden deed. De oude bleef zeer kalm en be antwoordde het publiek slechts met een medelijdend schouderophalen. De voorzitter gebood stilte en gaf het woord aan den verdediger van den afgeleefden man. Ed. Achtbare heeren! zoo begon deze met het volste recht kan ik hier optreden, wijl ook ik, evenals allen in de zaal, behoor tot Len, tegenover wie hij de be lofte zijner jeugd niet gestand deed... - Bravoriep men van vele kanten. maar ik zal daarover den oude niet te hard vallen, ging de verdediger waardig voort. Niet aan hem, Ed.Achtb. heéren, moet gij alles wijten, wat ons berokkend werd. Beziet die pijnlijke trekken, welke in dat gelaat zijn gegroefdzij verhalen van onuitsprekelijk ver driet. Het zijn de onuitwischbare sporen der dagen, waarop wel een zonnetje van voorspoed het éénjarige levenspad van den beschuldigde be scheen, maar op welke de lieden met hun eigen hartstochten en nei gingen, zijnen goeden wil kwamen dwarsboomen. Ja, Ed.Achtbaren,

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2