4e Jaargang. Vrijdag llIFebruari 1887. No. 1105. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. foor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommer» 5 ïErsebijst Dagelijks uitgenomen Zen- en slganeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adreeseeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-, Compagnie Générale de xub licit e Etrangère 8. L. DAVBJS Co., JOH. F. JONES, Suer., F ar ijs, 3 Ibis Faubourg Montmarrtre. ▼an 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot middag» 12 uur| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan do Dreofzyde 2a dour. Geopend dagelyks van 10 tot 4 nar. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der NederlandacUe Maatschappij tor bevordering van Nyverhoid hebbi* Of i&ïtoon van diploma vryen toegang, donateurs met gezelschap, leden met i dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzijde au et Paviljoen op het terras. Goop, dag. v 104 uar. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateurs e« Eisnier Nedcrlandscho Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatears mot gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor»! f»n Nederland en me6r bysonder van het Hasrlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 nur. Toegang 35 cents per poraoou. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel ja»! B 1 gufden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 Octobor alle workdageu van 104 nur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen botaling van 25 cents per persoon, alleen Of fandagen kosteloos van 124 uur, dc 6verigc Ckristolyke feestdagen teges. betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beuoden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelatoskinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleid#.»^ Sevejrs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen van 113 nur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gsopeaj Woensdag en Zaterdag van S4 unr. Orgel-bespeling in dt Groote Ee>.k. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 23 unr. Toegang (dear Oaaegroonmarkt) vry. Bij het debat in het Engelsche Lagerhuis over het adres van ant woord heeft Cremer een amen dement voorgesteld, waarbij onmid dellijke ontruiming van Egypte ge vraagd wordt. Fergusson weersprak, dat de aanwezigheid van Engelsclie troepen aldaar de buitenlandsche regeeringen prikkelt, die van elke pressie met betrekking tot den duur der bezetting hebben afgezien.-En geland heeft getoond, dat het alleen voor het welziin van Egypte zelf en van de beschaafde wereld daar zijne troepen houdt en bereid is zich tot volkomen neutraliteit van Egypte en het Suez-kanaal te ver hinden. Engelands hoofddoel is: herstel van het evenwicht in de financiën, instelling van eene ge- zonJe administratie, verbetering van den toestand des volks, inrichting eener flinke politie en vestiging eener sterke regeering, welke de suprematie vau den Sultan, als het hoofd der Mohamedaausche wereld, erkent. Fergusson somde op wat er tot bereiking van dit doel reeds tot stand gebracht is, en zeide ten slotte, dat Engeland ten aanzien van Egypte naar overeenstemming met de mo gendheden streeft, en geene duur zame of ook maar zeer langdurige bezetting door zijne troepen wil. Maar in elk geval zal het Egypte niet verlaten, vooraleer het zrne verplichtingen nagekomen is en zijne verantwoordelijkheid volledig ge dekt heeft, waarbij der regeering zelfzuchtige overwegingen echter volkomen vreemd zijn. Aan de Temps wordt uit Varna gemeld, dat de hoofdtrekken der voorstellen van sir Drummond Wolff Be i» Het groote rumoerige Parijs was weder rooi' een poos ingedommeld om bij het ochtendkrieken opnieuw den strijd om hst bestaan aan te binden. De nacht was guur. Men naderde het einde van Februari 1863, het jaar dat de winter zoo laat in viel om tot de lente in zijn volle kracht te blijven regeeren. Een sneeuwtapijt bedekte de afgelegen buurten der faubourg St. Antoine. Bijna aan bet uiteinde van den faubourg liggen eenige straten, die eer aan de steegjes der kleine ste den doen denken en waarin zeer armzalige huisgezinnen gevestigd zijn. En bovendien wonen daar meest al lieden, van welke men juist niet zeggen kan, dat zij in de deugd zijn zijn: zelfbestuur van Egypte onder de suzereiniteit van den Sultan; op- beffing der capitulaties; neutraal- verklariDg van Egypte in den geest van België; vrij verkeer langs het kanaal van Suez, zoowel in vredes- als in oorlogstijdde Engelsche be zetting neemt een einde na de aan neming der voorstellen door de mo gendheden. De Sultan moet, naar het heet, deze voorstellen zeer koel hebben opgenomen. Goscben is te St. George met 5702 stemmen als lid van het La gerhuis gekozen. Zijn radicale tegen- candidaat verkreeg slechts 1545 stemmen. Hoewel de voorgenomen fak keltocht te Londen achterwege bleef, had er toch gisterenavond op het Clerkenwell Green een socialistische oploop plaats, na welken het oost waarts trekkende gepeupel onder weg ruiten insloeg en verscheidene winkels plunderde. De politie, die ten slotte aan dit bedrijf een einde maakte, Dam verscheidene personen gevangen. De Algemeene Zeitung maakt den tekst bekend van den eersten brief vau kardinaal Jacobini aan den nun tius te Munchen, dd. 3 Januari. Ia dezeu brief wordt als de wensck van den Paus te kennen gegeven, dat het centrum het voorstel be treffende het Septennaat zooveel mo gelijk moge bevorderen. De Duit- iche regeering hecht veel waarde aan het aannemen van het voorstel. Als het oorlogsgevaar daardoor ter zijde gesteld wordt, zal het centrum door het goedkeuren van het Sep tennaat zich verdienstelijk gemaakt hebben jegens bet vaderland, de menschheid en Europa. Indien het centrum weigert mede te werken tot het Septennaat, zal men zijne opgegroeid. Met den regelmatigen stap, waar aan men onmiddellijk de mannen in dienst der politie kan herkennen, gingen twee menschelijke wezens, diep in hunne nachtmantels gehuld, langzaam de rij lage, smerige wo ningen voorbij. Eensklaps bleef een van hen staan. Hij bracht zijn hand aan 't oor en sprak Ik hoor gegil, Victor. - Och, wat zou dat! Zeker een of andere troep luidruchtig werk volk, dat bij Lantier om centen zit te spelen. Daar is het te laat voor. We zullen er naar toe gaan en zeggeD, dat hij sluit. Plotseling klonken eenige opvol gende schelle kreten. Sapristiriep de ander, ik geloof, dat er wat te corveeën zal vallen. Het is dichtbij ook. Hier in vijandige houding beschouwen als onvaderlandslievend, terwijl de ont binding van den Rijksdag het cen trum in verlegenheid zou brengen. De pauselijke nuntius moest den leiders van het centrum verzekeren, dat zij door het ondersteunen van het Septenoaat den Paus veel ge noegen zouden doen. In den Reichsameiger wordt een keizerlijk besluit van 26 Jan. 1887 afgekondigd, waarbij de rege len van het vervoer van militairen per spoorweg in tijd van oorlog worden vastgesteld, aan welke re geling de Bondsraad den len Fe bruari zijne goedkeuring heeft ge schonken. Dinsdagavond ontploften te Lyon twee bommen nabij het paleis van justitie en het commissariaat van politie. De commissaris van politie en twee dienaren, die zich uit het gebouw spoedden, werden licht ge kwetst. Ook is een der aanleggers gewond, want men zag op den grond eene streep bloed. De Soleil geeft eene dépêche, waarin gezegd wordt dat acht per sonen te Lyon gevaDgen zijngeno- meD, van welke eenigen gekwetst zijn door splinters van de bommen. De dépêche zegt tevens dat er ook te Saint-Etienne op hetzelfde tijd stip ouder de vensters van den in specteur van politie en van het pa leis van justitie eene hom moest springen. Basly presideerde te Bordeaux eene meeting van socialisten. Paul Lafargue, Jules Guesde en Paule Miuck zouden het woord voeren. Het vrij talrijk opgekomen publiek waarvaa het grootste deel echter niet tot de socialisten behoorde, liet Latargue en Basly nauwelijks aan het woord komen. «Er zijn «mou- deze zijsteeg. Daar zie ik licht, Pierre. Vlug! Blijf bedaard. Het is een deur met een spinnekop. Jij bent zooveel lichter dan ik. Ik zal je optillen en kijk jij dan door het glas. Pierre ging met den rug tegen den muur staan, terwijl Victor zich naar de hoogte werkte door met den rechtervoet op de handen van zijn collega te stappen. Slechts even hal Victor door het raam gekeken of hij sprong weer op den grond en zei benauwd Een moord! Zij tastten naar de kruk der deur, doch zij voelden slechts een sleu telgat, waarin de sleutel ontbrak. In naam der wetOpenklonk het nu van bniten, uit twee monden tegelijk. Als eenig antwoord hoorden de politiemannen doffe slagen en het gedruisch eener hevige worsteling. Pierre, een man van herculische chards» in de zaal», riep Basly, waarop een hevig tumult ontstond. Paule Minck sprak over het afne men der bevolking en de begrooting van eeredienst, maar het lawaai werd zoo groot dat Basly ten slotte de meeting moest schorsen. De Standard verneemt uit Kopen hagen, dat de Deensche regeering zestig millioen kronen vraagt tot versterking van de hoofdstad, boven en behalve de gewone uitgaven voor leger en vloot. De Standard verneemt uit Cairo, dat de Abyssiniers hunne aanvallende beweging tegen Massowah her nieuwd hebben. Zij noopten de Italianen hunnen buitenwerken te ontruimen, welke de Abyssiniers daarop bezetten en verwoestten, waarbij zij vier kanonnen vermees terden. Eene officieele dépêche van ge neraal Gené meldt bijzonderh-den omtrent het verlies der Italianen in het gevecht van 25 en 26 Januari bij Saati. Gedood werden 23 offi cieren en 407 soldaten; gewond 1 officier en 81 soldaten. De gewonden worden alle in het hospitaal te Massowah verpleegd. Naar de Daily News uit St. Petersburg verneemt, helpen vele zoogenaamd vrije kozakken in de gelederen der Abyssiniers de Itali anen bevechten, gelijk anderen vroeger tegen de Engelschen in Soe- dan streden. De Senaat der Ver. Staten van N. A. heeft het reeds door het Congres aangenomen wetsontwerp goedgekeurd, hetwelk de landing verbied van alle vreemdelingen, die komen tot werkverrichting krachtens overeenkomsten. Het wetsontwerp gestalte, viel toen in schuine rich ting met al zijn zwaarte tegen de deur, die gelukkig te zwak bleek om zoo'n bons te weerstaan. Met hunne oogeu verslonden de agenten het tooneel: Op den grond lag het bebloede lijk eener oude vrouw uitgestrekt en iets verder lagen twee mannen te worstelen, de een leek een oud militair, de andere een jongmensch van circa 27 h 28 jaar. Het jongmensch was weldra door de politiemannen ontzet en de oude opgericht. Victor wierp een vlnchtigen blik in 't rond en zag dadelijk, dat een achterdeur openstond, die wellicht tot de vlucht van anderen kon ge diend hebben. Hij liet echter deze veronderstelling varen om de beide mannen in verhoor te nemen. De oude, die met zweet overdekt voor hem stond, vertelde hortend en stoo- tend, dat hij hier met zijn vrouw stil leefde, dat hij zoo pas geleden bepaalt dat alle landende pas sagiers moeten ondervraagd worden terwijl vreemde arbeiders zullen worden geweerd en teruggezonden op kosten der stoombootmaatschappij die hen overbracht. Bij weigering van betaling zal het betroffen vaar tuig in de havens der Unie geen handel meer mogen drijven. Het wetsontwerp treedt in werking bin nen dertig dagen na de aanneming Haarlem, 10 Februari 1887. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werden de geloofsbrieven goedgekeurd van het nieuwbenoemde lid, den heer A. van der Steur Jr. Voorstellen vau B en W. tot vaststelling van suppletoire begrootingen voor den dienst 1886, tot een bedrag van bijna f 69,000 en voor den dienst 1887 van ruim f 112,000, werden nagenoeg zonder discussie aangenomen. Het plan van B. en W". voor eene geldleening groot f200,000, rentende 31/» pCt., waaromtrent door de commissie van financiën gunstig was geadviseerd, werd goedgekeurd, nadat o. a. de beer Bijvoet te kennen had gegeve dat hij niet geloofde dat de leening tegen zulke lage rente zou voltee- kend worden ea lage rente niet in het belang is der gemeente. Als betalingsdag werd vastgesteld 1 April. Verder werd door den voorzitter medegedeeld dat over het bedrag van het krediet, in de vorige zit ting toegestaan tot opluistering van 'sKonings verjaardag, derwijze zou beschikt worden, dat voor verlich ting van het Stadhuis en oprichting van een muziektent op de Markt was thuisgekomen en zijn vrouw in eene vreeselijke worsteling had aan getroffen met twee kerels, waarvan de een met een dolk in de hand en een pak onder den arm was ge vlucht en dat de andere den eersten had willen volgen, maar dat hij hem gegrepen had en hem zou ge worgd hebben uit angst en wraak over den dood zijner vrouw, die daar met steken overdekt voor hem lag. Wat kan er in dat pak zijn? vroeg Victor. Ik weet het niet. Er is een pak aan mijn vrouw toevertrouwd, tegen een lijfrente, die steeds ge heimzinnig in een blanco couvert op ongeregelde tijden werd bezorgd. Ik heb haar moeten beloven, dat ik niet eer dan na haar dood dat pak zou openen. Of het nu om dat pak te doen was, weet ik niet, doch ik heb het dadelijk vermoed, toen ik den weggevluchten moordenaar :ets

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1