«IK Ml- B 4e Jaargang. Maandag 14 Februari 1887. No. 1107. ABONNEMENTSPRIJS: Herschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algsneene Feestdagen. ADVERTENT!N AlCOliFA OVERZICHT. FEUILLETON. Be BINNEMAm Voor Haarlem per maand40 Cent». Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nonuner» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagent** voor h*t BuitenlandCompagnie OSnérala de xublieite Etrangère O. L. DAUBE cf- Co., JOE. 7. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. van 15 regele 25 Cent; iedere regel meer 5 cema Grroote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags IS uur» MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolontaai museum van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefayde 2e deur. Geopend dagelijk» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateurs en leden dor Nederlaadsehe Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hotibea S3 /örtoon van diploma vryea toegang, donateur* met geielschap, loden mot 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang iront zijde van et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ct. p. persoon. Donateur» et Sdender Nederlandache Ma&tichappy ter bevordering van Nyvcrheid hebban op vertoon van diploma vryen toegang, donateurs rast gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust eu geschiedenis, vooral T»n Nederland en moer bytonder van het Ha&rlemsehe Biidom, Kruisweg No. 69. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor eea geueel X gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op dia dagen van 108 aur tegen betaling van SS riant» per persoon, alicea tia •ndagen kosteloos van IS4 uur, de overige Christelijke feestdagen teges 'betaling van 25 oents per peraoou. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel uiet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dau onder behoorlyk geleide. $0v*jrs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Zon- cn Feestdagen vau 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoputi Woontdag en Zaterdag van 4 uur. Orgel-bespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroeamarkt) vry. In het Engelsche Lagerhuis heeft Fergusson gisteren medege deeld, dat de regeering wist dat prins Alexander van Bulgarije af getreden is, omdat de Czaar van meening was dat zijn terugkeer niet gewensciit was, toen Alexander daarop aandrong om het land door de crisis heen te leiden. De tegen woordige politiek der regeeriug ten aanzien van Bulgarije is hekend Smith heeft haar den eersten zit tingsavond zoo duidelijk mogelijk uiteengezet, en in het bijzonder aangetoond dat de inmenging ge heel wordt beheerscht door de plich ten en belangen van Engeland en door de verplichtingen, die het, bij tractaat, tegenover de andere mo gendheden op zich genomen heeft Volgens de Londensche bladen waren het in het geheel 300 jongens en jongemannen, die na de meeting van Clerkenwetl-Green door de stad trokken, hier en daar ruiten inslaande en uit de winkels een en ander roovende. In Aldergate-street werden zij door de politie tot staan gebracht. Er hadden slecht 2 arres taties plaats en 's avonds 11 uren was de rust geheel hersteld. De Duitsche Bondsraad heeft gisteren besloten, te Offenbach den burgelijken staat van beleg te doen afkondigen. De Fransche aëronaut Pillas Panin vertrekt morgen per mailboot van Marseille naar China. Hij heeft zich te Parijs, op kosten van het Chi- neesche goevernement, voor 200,000 fr. luchtvaartmateriëel aangeschaft. {Slot.) Het zal niemand verwonderen dat ook de straatveger en de kran- tenventer spoedig vertrouwelijk in een vigelante zitten, die op een groo- ten afstaud het rijtuig van den be delaar volgt. Meer dan één uur hebben zij ge reden, toen de bedelaar ziet, dat het rijtuig, waarin de ontvluchte zit, stilhoudt. Onmiddellijk rukt hij den koetsier de teugels uit de hand en houdt het paard in. De bedelaar stijgt af en gaat strompelend ver der. Zijn oog is gericht op den per soon, die ginds in hevige woorden wisseling met den koetsier is, daar hij de vracht, die geëischt wordt, niet schijnt te kunnen betalen. Dit Aan de Times wordt uitWeenen gemeld, dat de bekende Katkot te Moskou eene monsterpetitie heeft op het getouw gezet, om den Czaar te verzoeken, alle christelijke pro vincies in Oost-Europa te aonexee- reu. Duizenden hebben reeds deze petitie geteekend. Uit Sofia wordt aan Central News geseind, dat de Bulgaarsehe de legatie te Constantinopel niet on derhandelt, aaDgezien zij daartoe niet gemachtigd is. Te Sistova en op enkele andere plaateen zijn omstreeks 4000 Mace doniër» vereenigd, gereed om, on middellijk na het uhbreken van een oorlog, Macedonië binnen te vallen en in oproer te brengen. De Times verneemt uit Durban, dat de Boeren 1500 vrijwilligers bijeenbrengen om Swazi-land te veroveren. Berichten uit den Vrienden- Archipel m-lden, dat de zende ling Shirley Baken is aangeval len door de inboorlingen van het eiland Tonga, terwijl hij een wan delrit deed met zijn zoon en zijne dochter. De beide laatsten werden ernstig gewond door geweerschoten. Men vreest, dat die aanval het voorspel van een opstand onder de inlanders zal zijn. Ér zijn 700 man ter plaatse gezonden. De Wesley- aansche zendelingen zijn onder Britsche bescherming geplaatst. De inlanders verkeeren in groote span ning, maar men voorziet geen nieuwe aanvallen. tooneel duurt niet lang, want de ontvluchte wacht geen verdere scène met den koetsier af en zet het op een loopen. Het rijtuig van den krantenventer en den straatveger is inmiddels komen aanrijden, de be delaar springt op den bok en legt de zweep, die hij uit den koker rukt, over het paard. Het is een afgelegen weg van Pa rijs, waarover zij voorthollen, slechts hier en daar gestoffeerd door een prachtige villa, bewoond door adel lijke heeren, die 's winters den fau bourg St. Germain bevolken. De ontvluchte heeft blijkbaar bemerkt, dat hij achtervolgd wordtwant eensklaps waagt hij een sprong over een breeden sloot en klautert over den muur, die den tuin van een der villa's omsluit. Alles is zeer vlug in zijn werk gegaan, doch de drie vermomde politiemannen zijn al even lenig. Zij springen uit het rijtuig en sommeeren den koetsier en een Haarlem, 12 Februari 1887. In de laatste openbare vergade ring in dit seizoen van de afd. «Haarlem» der Nederl. vereeniging tot Afschaffing van sterken drank trad als spreker op de heer M. J. Beerling, secretaris der Amsterdam- sche afdeeling. Spreker stelde bij den aanvang van zijn onderwerp de vraag: Heeft men in een land, waar jaarlijks 40 millioen aan sterken drank worden verspild het recht, om vrijheid, gelijkheid, recht voor allen, algemeen stemrecht en wat dies meer zij te roepen en dus als 't ware revolutie te prediken? Spreker wenschte, dat de uitschreeuwers van die groote woorden, die zoo onna denkend te werk gingen, eens wat beter uit de oogeu zagen en zich ernstig afvroegen: «Wat is recht voor allen Dat verspillen van die 40 millioen is dat ook recht voor allen? Zoovele werkloozeu, die in tijden, toen er geen gebrek aan werk was, een deel, somtijds een groot deel van hun loon aan ster ken drank verkwistten en nu als werkloozen aan bedeloptochten deel nemen, hadden dezen het recht om te vragen, ja zelfs te eischen, recht voor allen? Zou door algemeen stemrecht, als het werd ingevoerd, het drankmisbruik uit de wereld worden geruimd? De drank, die ver woester van huiselijk geluk, voor spoed, vrede en al wat goed, schoon eu waar is, duldt geen algemeen stemrecht. De zucht naar drank plundert hen, die zoo zwak zijn aan de verzoeking geen weerstand te kunnen bieden, die zwijgen en zich gewillig laten plunderen, en is het dan geen volkomen onzin dat dezen die geen stem verheffen paar voorbijgangers uit naam der wet tot assistentie. Lebrun want deze is de be delaar - zet om den tuin wacht posten uit en gaat zelf met Pierre aan de voordeur der villa aanbel len. Men opent hem. Hij toont zijn kaart en verklaart in een paar woor den de reden van zijn komst. Hier is iemand in den tuin verscholen, dien wij zoeken. Voor ieder Parijzenaar is de vei ligheidspolitie een geheiligd wezen, en Lebrun vindt dan ook eer mede werking dan tegenstand. Hij laat de voordeur sluiten, steekt zelf den sleutel in den zak en begeeft zich in allerijl met den herculischen Pierre in den tuin. Van voor tot achter wordt deze onderzocht, doch nergens is een le vend wezen te ontdekken, en de muur wordt te goed bewaakt, dan dat de ontvluchte daarover weer buiten den tuin kan komen. tegen het drankmisbruik, algemeen stemrecht eischen? Een op het gesprokene toepasse lijk verhaal uit het dagelijksch leven besloot de voordrachtdie door de aanwezigen luide werd toegejucht. Met een hartelijk woord dankte de voorzitter uit aller naam den ver dienstelijken spreker en uitte hij den wensch, dat voor allen, en voor namelijk voor de jeugdige militai ren, de 19e Februari een dag van blijde feestviering, zonder dronken schap, zonder drankgebruik mocht zijn. De ijsclub voor Haarlem en Omstreken bericht dat de ijsbaan voor de leden weder geopend is. H. M. de Koningin is be schermvrouw geworden vau het Idioten-gesticht te 's Hage. Bij Kon. besluit van 7 Febr. is aan den heer J. E. Boissevain, in specteur van het bureau «Veritas» wonende te Marseille, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche Republiek geschonken. De heer dr. Van Gorcom te Baarn, deelt in de Ind. Mercuur mede, dat de Nederl. regeering, ter tegemoetkoming aan de missie van prof. Pekelharing, een beroep deed op de studie en ervaring van den Braziliaanschen geneeskundige dr. Lacerda, die bijzonder werk maakte van de in het Noorden van Brazilië heerschende beri-beri. Dr. Lacerda haastte zich aan dit beroep op medewerking- gevolg te geven, en ontving daarvoor reeds den dank onzer regeering door tus- schenkomst van den Nederlandschen consul-generaal te Rio Janeiro, den Dan moet hij in huis zich ver scholen hebben, zegt Lebrun. Zij klimmen de trappen op en zoeken in kamers en zolders. - Nu, open deze kamer, gebiedt Lebrun. Maar, meneer, dat kan niet, zegt de portier, het is de kamer der gravin. Wat is dat hier voor een le ven! roept eensklaps een deur ope nende een beer in een chambre- cloak gehuld. De graaf! fluistert de portier Lebrun in 't oor. Neem me niet kwalijk, mijn heer de graaf, zegt Lebrun, zijn kaart voor den dag halende. Wij zijn slechts dienaren der Parijsche veiligheidspolitie, doch wij hebben te veel vertrouwen in uwe recht schapenheid, dan dat gij ons zoudt willen verhinderen onzen plicht te doen: Wij zoeken een ontvluchte, die hier in huis moet wezen. heer F. Palm. Dr. Lacerda's naam is wel bekend. Als ontdekker van een middel tegen slangengif {Per- manganaat van poiasch), verwierf hij eene welverdiende nationale be- looning. Bij beschikking van Gedepu teerde Sta'en van Noord-Holland is aan den heer Jan Holland, te Am sterdam, vergunning verleend tot het aanleggen van eenen tramweg in de gemeente Castricum, Egmond Binnen en Egmond aan Zee, voor zooveel het de voor het publiek verkeer openstaande wegen in die gemeenten betreft, en tot het ge bruik maken van dien tramweg. De Nederlandsche Bakkers- Courant heeft een prijsvraag uitge schreven voor het ontwerp van eene instelling, waar zoowel prac- tisch als theoretisch onderwijs zal gegeven worden in de brood-, koek en banketbakkersvakken. Het ontwerp moet geheel toepas selijke zijn op Hollandsche toestan den en verondersteld worden, dat de school in een der grootste steden van ons land zal gevestigd zijn. Het plan, dat het best voor uit voering geschikt geacht wordt, wordt beloond met een prijs van f220. De antwoorden moeten, in de Ne derlandsche taal geschreven, voor of op den len Juni a. s. zijn inge komen aan het bureau van de redac tie der Ned. Bakkers Courant en het duidelijk opschrift dragen «Prijs vraag Vakschool.» Men schrijft uit Maastricht: Na de verklaringen, voor de enquête-commissie gedaan, reeds aanleiding hebben gegeven tot een polemiek tusschen dé heeren Lhoest en mr. De Bieberstein, zal thans door de firma Regout Co. een open brief worden gericht aan den rector Wijnen, nopens diens ver- Doe uw plicht mannen, doch verschoon de kamer der gravin. Zij is niet al te wel. Het spijt mij, zegt Lebrun, dat ik uw verzoek moet afslaan. Waarschuw hare hoogheid, dat wij ook hare kamer zullen moeten on derzoeken. Het zij zoo, spreekt de graaf. Deze leek een zeer beschaafd man te zijn met manieren, die den waren man van adel kenmerken. Zijn hoofd was getooid met een gekleurd Grieksch bonnetje met gouden flos, zijn oogen gewapend met een klein lorgnet, terwijl een schoone gevulde baard zijn edel gelaat veel manne lijkheid bijzette. Lebrun en zijne agenten deden hun best, bijna drie uren aan één stuk, en geen hoekje werd in tuin en huis vergeten, doch den ont vluchte vond men niet. Met de wanhoop in het hart ver liet Lebrun de villa.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1