een voor eenige dagen gedane me- dedeeling, dat de heer Storlc te recht is. De handel in petroleum is in de laatste jaren te Rotterdam sterk toegenomen. In 1883 bedroeg de aanvoer 194,000. in '84 reeds 1 234,000, in '85 333,000 en in het afgeloopen jaar 594,000 vaatjes. Voor eenige dagen werd aan de te Pernis thuisbehoorende sloep Eendracht, terwijl deze bij Dog- gersbank aan den beug lag, door de bemanning der Belgische sloep I van Baelen een ankertje en l1/, lijn vischwant ontroofd, zonder dat men Iin staat was dit te verhinderen. Vrijdag trof de Eendracht te Nieu- wediep binnenkomende, daar toe- I vallig den Belg aan, en stelde on- I middellijk pogingen in het werk Iom haar eigendom terug te krijgen. De Belgische visschers ontkenden eerst de daad te hebben bedreven, I doch de inmiddels ontboden politie I bracht hen tot bekentenis, zoodat I de bestolenen weder in het bezit van hun want werden gesteld, dat nog aan boord van de van Baelen werd gevonden. Uit Zuid-Beierland wordt ge meld: Bij het vriezend weder, zooals thans, staan de werkzaamheden op de verschillende landen geheel stil; het greppen en slooten is anders op dezen tijd in vollen gang. Hierdoor valt er voor de boeren-arbeiders weinig te verdienen. Hier ten min ste zijn de dagloonen op ditoogen blik f0.50; trekt men daar nog eens af de dagen, dat er, hetzij zooals thans door vorst of regen niet ge werkt kan worden, dan behoeft men niet te vragen, hoe gering de ver diensten zijn. Ook des zomers zijn in den tegenwoordigen tijd de dag loonen zeer gedaald. Alleen bij zwa- ren arbeid bedragen deze fl, ge middeld evenwel 10.80ware het niet dat de arbeiders door het met aardappelen bepoten van een ge huurd stukje land daaruit hunne winterprovisie trokken, er zou veel armoede geleden worden. Uit Raamsdonk wordt van 11 dezer gemeld Gisterenavond werd de postkar, die van hier des namiddags te ruim 4 uren vertrekt, op den grooten weg naar Gorincbem buiten het be bouwde gedeelte der gemeente door eenige personen aangehouden, die den conducteur en den postillon mis handelden en met knuppels en stee- nen gooiden. De Amst. Ct. meldt dat te Amers foort vijf huzaren hebben bekend de paarden de staarten te hebben afgesneden. Zij hebben het haar verkocht bij den zadelmaker Mol, op het Havik, alwaar het haar ge vonden is. Gedurende de zomermaanden van 1888, te beginnen op 15 Mei, zal te Nijmegen op groote schaal eene tentoonstelling worden gehouden van alles wat op sport betrekking heeft. Ieder die aan rijden, jagen, visschen, roeien, zwemmen of schaatsenrijden doet, zal daar het nieuwste en beste op elk gebied vereenigd vinden. De wielrijder zal er de fraaiste ma chines uit de verschillende fabrie ken, de gymnast de grootste ver scheidenheid van werktuigen voor zijne oefeningen kunnen bezichti gen. Ook alle benoodigdheden voor de thans in zwang zijnde spelen en lichaamsoefeningen zullen op deze tentoonstelling worden aangetroffen, evenals alles wat op reis tot ge mak en veraangenaming kan strek ken. Eene commissie heeft zich ge vormd om deze tentoonstelling zoo luisterrijk mogelijk te maken. Zij zal zich in verbinding stellen met de besturen der sport-vereenigingen om zich van hare medewerking te verzekeren. Bovendien zullen ver schillende wedstrijden en feesten ge durende de tentoonstelling worden gehouden, zoodat Nijmegen in den zomer van 1888 zeker voor velen nog meer aantrekkelijkheid zal heb ben dan anders. Sedert eenige dagen wordt te Nij megen uit de echtelijke woning ver mist mej. K., oud 44 jaar, lang en gezet, donker haar. Men onderstelt, dat haar een ongeluk is overkomen, daar zij aan vlagen van waanzin leed. Vrijdag heeft zich de justitie te Breda naar Baarle-Nassau begeven, wegens een aldaar gepleegden moord op Jan Baptist Krijnen, spoorweg- werker, aldaar woonachtig, gepleegd door zekeren Charles Nuijts, koop man te Turnhout; de aanleiding tot den doodslag moet in een twist gelegen zijn. De dader vluchtte naar Turnhout doch werd aldaar aange houden en heeft zijne misdaad reeds bekend. Hij is eerst 20 jaren oud. Donderdagavond heeft er in de omstreken van Breda eene aan randing plaats gehad op een per soon, die zoodanig door den schrik werd bevangen, dat hij in zorgwek kender: toestand verkeert. Te Breda is overleden mr, C. C A. Beens, ridder in de orde van den Nederl Leeuw, oud kan tonrechter en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gereraal. De persoon te Breda in hechte nis genomen wegens vermoedelijke brandstichting in het huis zijns va ders, heeft thans bekend, dat hij den brand heeft gesticht, in de hoop dat zijne stiefmoeder en een bij haar inwonend persoon in do vlammen zouden omkomen. Gevolgen van de Enquête. Eeni ge studenten aan eene der talrijke studententafels te Leiden, bemer kende dat het aardewerk afkomstig was uit de fabriek van de firma Regout te Maastricht, hebben dit alles vernield, daarbij tevens een duren eed zwerend nooit meer te willen spijzen van een bord of schotel in die fabriek vervaard. Nv. d. D.) Op de Waal onder Zalt-Bommel ging Vrijdagochtend een schipper met zijn knecht in een roeiboot om het anker uit te werpen. De boot kantelde onverwacht om en beide verdronken. Elf personen zijn tusschen 2 en 7 Februari uit de rijksgestichten Veenhuizen en Ommerschans ont vlucht. Te Stiens is overleden J. Brols- ma, oud-strijder van 1830, versierd met het Metalen Kruis, Bijna 50 jaar was hij bode tusschen Leeu warden en Stiens en een voorbeeld van nauwgezette plichtsbetrachting. Aan de scheepstimmerwerven in de Drentsche en Groninger veenko loniën heerscht vrij wat meer drukte dan een jaar geleden het geval was. Belangrijke herstellingen worden uitgevoerd en nieuwe schepeu zijn in aanbouw. Niet alleen heeft daar door de werkman meer voorleelen, ook de houtprijzen zijn gestegen. Op eene houtverkooping, te Borger onlaDgs gehouden, waren de prijzen ten gevolge daarvan hooger en was de kooplust grooter. Ook te Alblasserdam heeft het ijs zijne offers gevorderd. Drie kinde ren van den watermolenaar Hart- koorn, oud 13, 10 en 7 jaar, zijn bij den molen door het ijs gezakt, en in weerwil der pogingen tot redding, door de moeder aange wend, verdronken, Daar de molen zeer afgelegen is, kon door ande ren niets tot redding gedaan wor den. Door de feestcommissie te Zwolle zijn 39 manspersonen van verschil lenden rang en stand, die op 19 Februari e. k. 70 jaren oud zijn, uitgenoodigd dien dag met haar feest te vieren. Zij zuilen des na middags te l1/, ure in het heeren logement aan de Groote Markt al daar bijeenkomen, waar hun een feestmaaltijd zal worden aangebo den. Door den offic. van justitie te Leeuwarden is, namens eenige in gezetenen van Grouw, eene premie van f1200 uitgeloofd voor dengene, die de oorzaak van het afbranden van een molen te Grouw kan aan wijzen. Men schijnt zwaar vermoe den te hebben, dat bij dezen brand moedwil in het spel is geweest. De heer A. Zaustra, te Heeren veen, heeft een toestel uitgevon den en vervaardigd, waardoor op hardrijderijen de rijders in staat zijn te controleeren, wie het eerst over de streek is, zoodat de keurmeesters overbodig zijn om te beslissen wie den prijs behaald heeft. De geno men proef heeft geheel aan het doel beantwoord. De studenten-ijsclub «Doe wel en zie niet om» zal op de baan der IJsvereeniging te Groningen a. s. Maandag eene hardrijderij opscbaat- sen houden. Des ochtends zal tus schen de heeren A. Hesselink, stu dent aan de universiteit en W. de Vries te Oenkerk een wedstrijd plaats hebben. Zooals men weet, zijn jl. Maandag de laatste Zigeuners uit Eisden ver trokken. De 16 Hongaren worden tot Passau vervoerd, de 16 Serviërs tot Weenen en zullen aldaar door den Nederlandschen consul verzon den worden. Zij namen bij hun ba gage ook de 26 nieuwe dekeus mede, hun door ons goevernement verstrekt, en zullen dus in hun land nog een aangename herinnering hebben van hun verblijf in Nederland. Ondanks zij tot drie Datien behoorden, zijn de onderhandelingen door onze re geering betrekkelijk spoedig en gun stig ten einde gebracht. {Tijd.) Vóór eenige weken zoo schrijft eene dame aan Be Huisvrouw kreeg eene dame in mijDe familie een eigenhandig gewerkt plooisel, waaromheen het z.oogenaamde bril lantine of zilverdraad was genaaid. Na bet kort gedragen te hebben, werd de bals van genoemde dame vuurrood en kwamen er puisten, die zich over gelaat, armen en beenen uitbreidden, hetgeen veel pijn en eene ondragelijke jeukte veroor zaakte. Bij dien toestand kwamen hevige koortsen en door dit alles volkomen slapeloosheid. De dokter, die er bijgeroepen werd, verklaarde dat het zilverdraad er de oorzaak van moest zijn en het dus een geval van acute vergiftiging was. Na een lijden van ruim drie weken kan de lijderes eenige beterschap bespeuren en herstelt zij langzaam, doch moet nog zeer voorzichtig zijn, terwijl de pijn ook nog niet geheel geweken is. Daar het brillantine of zilverdraad zeer veel bij handwerken gebruikt wordt, zij men in het vervolg daar voorzichtig mee en wachte zich voor dezelfde ervaring. GEUGD NIEUWS, In de Belgische gemeente Baisy is een boer gevangen geno- meD, die verdacht wordt zijn vrouw vergiftigd te hebben, met het doel om een levensverzekering van 20,000 fr. machtig te worden. Voor het eerste bal in het sei zoen, van den president der Fransche Republiek waren slechts 6000 uit- noodigingen verzouden, d.de helft minder dan in het vorige jaar. Zoo als altijd zag men schitterende uni formen en rijke toiletten, en werden de buffetten bestormd. Ook werd er natuurlijk geanimeerd gedanst. In de fabriek van oliën en zeepen van de firma Serpette, Lour- mand Co., te Nantes, is een brand ontstaan, die vreeselijke verwoestin gen heeft aangericht. De schade wordt op 2'/s millioen begroor. De wereldberoemde metaal gieter, Ferdinand Von Miller, te München, is Vrijdagnacht op 74- jarigen leeftijd aan een beroerte gestorven. Het gieten van het reu- zenstandbeeld der «Bavaria», dat in de jaren 1844 -1850, onder zijne geniale leiding geschiedde, maakte zijne inrichting eensklaps tot de vermaardste van Europa. De voor naamste voortbrengselen van Duit- sche beeldhouwkunst zijn sedert dien tijd in zijn gieterij vervaardigd: Ook als kunstenaar stond Von Mil ler hoog aangeschreven. In de katoenspinnerij van Demidoff nabij Viazniki fgoevern. Wladimir) hebben onlusten plaats gehad. De oproermakers plunderden de gebouwen, verbranden eene groote hoeveelheid goederen en mishan delden de directeuren en opzichters. De orde werd door de gewapende macht hersteld. De bekende historieschrijver legatieraad Theodor von Berhardi is Zaterdag middag te Commersdorf bij Hirschberg in Silezië op 85-ja- rigen leeftijd overleden. Als eene groote bijzonderheid kan dienen dat het in de laatste dagen te Napels en Rome heeft ge sneeuwd. De kroonprins van Italië is van Cairo naar Suez vertrokken. Van Suez gaat de prins naarPort- Said, waar hij naar Palestina scheep gaat. Misschien ontmoet de prins wel in het kanaal de pakketboot Java, met troepen naar Massowah. De Italiaansche kolonie te Cairo heeft den prins een compleet mo bilair in Arabischen stijl voor zijn studeervertrek aangeboden. Een stoker van de mailboot Willem Prins van Oranje is te Queensborough in hechtenis geno men wegens het smokkelen van 1200 sigaren, daar hij de boete, ongeveer 10 pd. st., niet betalen kon. Men verzekert dat een beurs speculant te Londen aan een blad 2000 pd. st. (f24000) heeft betaald voor het plaatsen van een schrik aanjagend artikel, hetgeen de beurs lager stemde. Men meent dat deze oneerlijkheid aan den speculant een winst van meer dan een halve ton gouds heeft bezorgd. De persoon die den mislukten moordaanslag op Adelina Patti pleegde, heet James Hodges en is 71 jaren oud. Hij geeft voor het gevaarlijke projectiel in zijn hoed gevonden te hebben. De diva, hoe wel doodelijk ontsteld, hield zich goed, en bleef dien avond door zingen. Een bloemkweeker, William Francis Benneth, in Shepperton (Engeland), bracht vóór drie jaren eene nieuwe rozenvarietiet in den handel, die zeer veel opgang maak te. Het is eene karmozijnroode thee roos, die hij naar zich zeiven noemde. Deze rozensoort, waarvan de prach tige kleur en de schoone vorm der bloemen door de kenners wordt ge roemd, kreeg daardoor zulk eene overgroote bekendheid, dat een Ame- rikaansche bloemenhandelaar, Evans uit Philadelphia, aan Benneth voor de helft van diens voorraad van deze rozen, de belangrijke som van 5000 dollars betaalde, waarbij Benneth zich verbond om uitsluitend afge sneden rozen, geen stekjes, in den handel te brengen. Daar deze rozensoort in den win ter rijkelijk bloeit, en er zich op de plaats waar eene bloem is afgesne den, dadelijk weer eene nieuwe ont wikkelt,moeten,met de buitengewoon hooge prijzen die in Amerika 's win ters voor rozen betaald worden, de handelaars, niettegenstaande koop prijs van 5000 dollars, geene slechte zaken gemaakt hebben. Aan boord van een stoomschip in de haven van Swinemunde, be stemd om landverhuizers naar Ame rika over te brengen, had onlangs het volgende tooneel plaats. Een arbeidersvrouw, die haar man ont- loopen was, besloot met haar min naar een tweede te huis tegaan zoeken in de nieuwe wereld. Ze wachtten op het uur van vertrek toen onver wachts de echtgenoot verscheen en zijn wederhelft opeischte. Ofschoon de vrouw al aanvoerde, dat ze van hem toch niet zooveel hield als van «haar Hendrik», de man bleef op zijn recht staan. Ein delijk daagt de minnaar den hard- nekkigen echtgenoot uit. Op het zien van de revolver, wordt deze echter handelbaarder en ten slotte wordt men het eens voor een schadeloos stelling van 15 mark. De fluit geeft het sein tot vertrek, eene laatste kus op de lippen der teeder- minnende gade, een handdruk, een laatst vaarwel over en weer en langzaam zet de boot zich in be weging. Aan den oever staat de liefdevolle echtgenoot en telt ziels vergenoegd zijn 15 mark na. LETTEREN EN KUNST. Albani, die met succes te Berlijn in «La Traviata» optrad, had de eer door den Keizer en de Keizerin in het paleis te worden ontvaDgen. De beroemde Engelsche roman schrijfster, mrs. Henry Wood, is overleden. Van het bekende gedicht «Aya Sofia» van den heer Schaepman is de tweede druk ter perse. Bij den uitgever F. B. van Ditmar te Utrecht is een boekske verschenen, getiteld«Onze Koning, zijn geboorte, opvoeding, leven en streven». Het is in duidelijke letter gedrukt en geeft in aangenamen vorm vele bijzonderheden uit het leven van den Vorst. De uitgave van het Fransche weekblad Le masque de fer dat te 's-Hage uitkwam en zich heette te verheugen in honderd medewerkers is reeds gestaakt. ONDERWIJS. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen Daar van de zeventig kinderen, die door mazelen waren aangetast, het meerendeel nog niet in zoover ia hersteld, dat het de school mag bezoeken, kan met het onderwijs nog niet worden aangevangen en moet de viering van het schoolfeest op 's Konings verjaardag, waarvoor in de jongste vergadering van den raad onzer gemeente een i om beschikbaar is gesteld, worden uitgesteld. Ook te Spaarndam is besloten, op 19 Febr. bij gelegenheid van 'a Konings verjaardag, een schoolfeest te geven. Tevens zal op dien dag aan behoeftige ge zinnen eene buitengewone uitdeeling van le vensmiddelen gehouden worden, vanwege eene commissiedie van particuliere bijdragen reeds gedurende den winter uitdeelingen heeft kunnen doen. IMHTiSSISITEg. Haarlem, 14 Febr. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.a f 0.w'tte tarwe f 7.90 a f 6.90 rogge 5.30 a f 5.10 haver f3.25 a f 3.12s Garst 5.— a f4.95 Duiven- boonen f 6.90 a f 6 75 Faardenboonen f 6.— a f0.Bruine boonenf O.-afO.Groene Erwten f0.— a f0.— Witte Erwten f0. a f0.Capuéijners 0.—a f0.— Kanarie zaad f 9.25 a fU.Oliezaad f0.a f0. Koolzaad f 0.— a f 0.— Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.— a f 0.Karweizaad per 60 K G. 21. AMSTERDAM, 14 Febr. 0-,' prizes dór Aardappelen war«n aie volgt Frie8che Dokkumer Jammen f2.90 a 3.20, dito Franeker f2.80 a 3.dito Engelsche f 2,30 a 2 50; dito Hamburger f 0.a 0. ZeeuwBche spuiscbe Jammen f3,20 a 3.90; dito Flakkeesche f3.— a 3.25; dito Blauw# f3,— a 320; Geld. Blauwe f 3.20 a 3-30, dito Roode f 2.30 a 2.40Pruisische Ham burgers f0.— a 0.—; Duin Zand f3,— a 5.Friesche Champions f0.a 0. Saksische Jammen f 0.a 0.Pruisische Roode f2.20 a 2 30, Maastrichtsche Roode f2.50 a 2.60, Friesche Hamburger f0.a 0.—, Groninger Turken f 0,— a 0.Zeeuw- sche Groene Jammen f0.a 0. Aangeroerd 0 rersche ladingen. Suiker. Biet flauw Geraffineerd prijshou dend. Rijst; Ongepelde vast. Ia gepelde soorten waB de omzet zeer bevredigend, afwijkende soorten schaars aangeboden; beneden Bl/° zijn geen geschikte partijen meer aan de markt. Specerijen. Noten en Foelie vast. Partijon hiea en te Rotterdam aan de markt gesteld, vonden geregeld tot getaxeerde waarde koo- pers. Nagelen in eendoen. Zwarte Peper. 15 dezer zijn bij inschrijving aan de markt ge beld 394 bn ex „Limburg'. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen. Makelaars Amsterdam, 29 Jan. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New-York 6s/s, 65/s, 6s/8, 65/f, 6s/e, 65/8 ctpgall. Philadelphia 6'/^ 61/?» 61/2 61/,, 61/.-. ö1/» ct. per gall. Ruwe Olie 63s/8, 63l,62—, 63s/e, 64, 63s/8 ct. per vat. De loco prijs bleef onveranderd vast op f 8. De lage piijzen waartoe April/Juni f 7.55 en Sept./Dec. levering f7.75 voor wordt aan geboden, trekken meerdere attentie, De stoomboot „Petrolea", van Batoum met een lading Nobel's Petroleum, wordl eerst daags alhier verwacht. De noteering is heden bij minstens 25 vn. tc ontvangen aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot Disponibel f 8.05 a f Entr Febr.-levering u 7.90 v r Maart u 7 75 n n April Juni n u 7.55 H Sept./Dec 7.90 nu u Nobels Petr. (Rus sische) Januari aflading 7.80 n u In consumtie vrij aan boord f 8.25 Bij kleinigheden f V4 a f 1/i hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petro leum-Entrepot bedroeg op 5 Febr. 19 522 vn. Aangevoerd per n Veronica" 7 410 Afgeleverd6 587 a Yoorraad op heden 20.371 a Verwacht wordende ladingen: //Caravan" (gezeild 14 Jan) 9T46 n //Catharina" (in lading). 7 0 HI „Matthias" n 7 300 B „Vendome" 9 000 u Tarwe op levering geen koers. Notsoring van de Commissi# voor dan r^anhandel. Rogg# op levering flauw. Maart f127, 126. Mei f130, 129. Noteoring van Movne Thole. Koolzaad zonder handel Raapolie vast lo. Mei f 237/f. Lijnolie prijshoudend, lo. Mrt Mei f23. EJam, 12 Febr. Kaas. Aangevoerd 19 stapels wegende 3485 kilo; hoogste prijs Gras- k f 25.50, laagste f 0. de 50 kilo. Hooi f a 0. Alkmaar11 Febr. Kaas aangevoerd 195 stapels, wegende 48317 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f 0.— dito Hooi f29.5.» com missie Gras- f 0. dito Hooi f 27. mid delbare Gras f 0.dito Hooi f 27.50 Leiden, 12 Febr. Aan de Gemeente-Waag gewogen144 l/s en 116 l/i« deelen Boter, te ramen 4040 stukken. Prijs f46 tot f72. f ghïedam, 14 Febr. Moutwijn f 0.Jan# rer f 0.Amat. Proaf f 0.Spoeling '1.40, idem door d« RehiedamBehe Spoeling- Vstaeniging f 1.60

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3