4e Jaargang. Woensdag 16 Februari 1887. No. 1109. ABONNEMENTSPRIJS: Verssfaijnt Dagelijks uitgenomen landen slgemsene Feestdagen. ADVERTENTIËN* ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. Mijn eerste kliënt. Voor Haarlem per maand.40 Centi. franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adrezzeeren aan het Bureau, Kleine Hontatraat No. 0. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Oéntrale de rubliette Etrangère S. L. DAUBE A" Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijt, Slbit Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 ceau. Groote letters naar Plaatsruimte. Adyertentiën worden aangenomen tot 'i middags 12 u*r| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Xolontaal mat sum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefiyde 2e deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 centa per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maataohappg ter bevordering van Nyverheid hebbaa fij IQitoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Muteum van kunttnyverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzyde van het Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateur» es edender Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrgen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bittchoppelijk muteum voor kerkelijke oudheid, kunst du geschiedenis, voor»! •an Nederland on meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Foestdagen, van 10 5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel j»»I 1 grildon. Muteum der ttad Haarlem op het Raadhuit. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10i uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—8 uur togen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of ©adf.gen kostoloo3 vtm 124 unr, de overige Christelijke feestdagen tegea betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toogolatenkinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleid». ïeyèirt muteum in de JJamttraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagon van 11—3 uur. Teylert bibliotheek. Geopond Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 en Ztterdag van 24 uur. Orgel-letpeling in de Oroote Kerk. Dinsdag van i—2 en Donderdag van 2—8 unr. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Sladtbibliotheek Printenhof. Geopeai De Belgische regeeriüg- zal in dit jaar niet tot eene leening be hoeven over te gaan, tot dekking der buitengewone uitgaven, waar omtrent zij in de vorige week een wetsontwerp heeft ingediend. De re geering is in onderhandeling met verschillende bankiershuizen en het bestuur der spaarkas omtrent de uit gifte van schatkistbiljetten; zij zal afwachten dat de geschokte toe stand van het oogenblik voorbij is, om de vlottende schuld te consoli- deeren. Als de regeering in het vol gende jaar de kredieten aanvraagt voor de verdediging der Maas-linie, zal zij eerst het bedrag der uit te geven leening kunuen bepalen. J Ia hetEngolsehe Lagerhuis heeft Fergussou verklaard dat het niet de bedoeliEg is, in Egypte den verplich ten arbeid te vervangen door eene belasting. De opheffing van den ver plichten arbeid zal in de plaats tre den van de vermindering der grond belasting, zoodat deze belasting blijft op het oude bedrag, behalve ten aanzien van die gevallen, in welke de belastingplichtigen te hoog zijn aangeslagen. Een kwart millioen pond sterling, uit de opbrengst der belasting verkregen, zal worden be steed voor het betalen van loon voor werken, die anders in verplichten arbeid zouden worden uitgevoerd. Volgens Fergusson zouden deze voorstellen in beginsel kunnen wor den aangenomen. Over de wijze op welke de vroe ger gedane uitgaven voor militaire doeleinden zullen verdeeld worden tusschen Engeland en Egypte wordt nog onderhandeld. Wat bet nieuwe Jonge dokters en jonge advocaten hebben in den eersten tijd van hunne praktische loopbaan meestal met oekonomisehe gevallen te doen, doch zulke, die hunne eigene oekonomie betreffen. Ofschoon, ook volgens Pythago ras, 2 maal 0 gel. 0 is, had ik toch met mijn vriend Frans Klop, die evenmin als ik ooit een proces ge voerd had, een gemeenschappelijke woning naast het rechtsgebouw ge huurd. We hadden samen een man, Klomp, die zich trots «secretaris» noemde. Zijne kleeding maakte den indruk of hij verscheidene broeders had, van wien hij elk een stuk leendede laarzen van den oudsten, de broek van den jongsten. Wij zon- financieele jaar betreft, kan worden medegedeeld dat Engeland thans niet het voornemen heeft een deel der uitgaven voor het burgerlijk bestuur op zich te nemen. De heer Smith verklaarde dat Wolff moeielijke onderhandelingen voert met Caïro en Constantinopel, en het zich thans nog niet laat aanzien, wanneer zijne zending kan zijn afgeloopen. De Nenesten Nachrichte bevat eene mededeeling van bevoegde zijde, inhoudende dat de openbaarmaking der beide brieven van kardinaal Jacobini op rechtstreeksch hevel van den Paus heeft plaats gehad. Beide stukken worden thans aan de Duitsche aartsbisschoppen mede gedeeld. Indien de centrumpartij alsdan nog in hare oppositie vol hardt, zal de Paus een nieuwen en beslissenden stap doen, waardoor ten minste een imperatief mandaat tegen het militair septennaat zal worden verhinderd. De National Zeitung bevestigt thans het gerucht, dat de aanvan kelijk voorgenomen keizerlijke pro clamatie ter zake der verkiezingen voor den Rijksdag niet zal worden afgekondigd. Volgens de Post zijn de Duitsche autoriteiten te Metz en te Straats burg besloten, deze beide vestingen in staat van beleg te verklaren, wanneer bij de verkiezingen voor den Rijksdag de heeren Kablé en Antoine, behoorende tot de zooge naamde protestpartij, worden her kozen, dewijl daaruit zou blijken dat de bevolking in dreigend oor logsgevaar nog niet te vertrouwen is. Bij afkondiging van den staat van beleg gaat het geheele bur gerlijk bestuur over de militaire autoriteiten, met onbeperkt recht om den hem uit met een liter inkt, een riem papier en een gros pennen en lieten hem alle akten kopiëeren. Ge woonlijk schreef hij slechts een half blad; den overigen tijdverbahbelde hij met de klerken van onzen buur man, den Advocaat-procureur Scherp, en met het poetsen zijner laarzen, waarvoor hij onzen inkt gebruikte. Gelukkig veroorloofden het onze middelen, even onafhankelijk te zijn van justitiezaken, als deze het wa ren van ons. Sedert een jaar prijkte boven onze deur de firma: «Brand en Klop, advocaat en notaris», maar tot nog toe hadden wij geen enkele opdracht gehad en koesterden ook niet de geringste hoop er vooreerst eene te krijgen. Onze spreekkamer zag er overigens zeer juristisch uit. Een zeer groote lessenaar, bela den met portefeuilles, eerbiedwaar dige folianten en een vreemdsoortig inktstel stond in het midden, om- alle verdachten er het verblijf te ontzeggen. Te Straatsburg hebben op be vel van den rijks-procureur huis zoekingen plaats gehad in verband met de relaties, welke de Fransche patrioten-liga in het Rijksland on derhoudt. Eenige dagen geleden bevatte de Fransche Evenement een verhaal van een reporter, die den Duitschen bankier, baron Bleichröder, den financieelen bondgenoot van prins Von Bismarck, geïnterviewd had. Onder meer, kwam in dat verhaal ook deze betuiging voor, door den verslaggever aan Bleichröder in den mond gelegd: «Het is inderdaad zeer te bejam meren, dat gij den heer Ferry niet meer aan het hoofd der zaken hebt; met hem konden wij het zeer goed eens blijven. De heer Ferry was in Duitschland zeer bemind, hij giDg met ons samen. Als hij weer aan het bewind kwam, zouden alle moeielijkheden vereffend zijnwant hij is eene persona grata bij de Duitsche regeering.» De Républi'que frangaisedie dat verslag als eene perfide poging be schouwt om Ferry verdacht te ma ken, bevatte twee dagen later een démenti van Bleichröder. De re porter van den Événement echter hield zijn verhaal vol, noemde dag en uur, beschreef den secretaris van Bleichröder, die bij het onderhoud was tegenwoordig geweest, en ver zekerde, dat de bankier zelf, toen hij de woorden sprak, zeer goed wist, dat zij in het blad zouden vermeld worden. De République van gisteren her haalt het démenti van den bankier, en voegt er de zeer verdachtmaken- de bijzonderheid bij, dat dezelfde geven door leunstoelenaan den eenen wand, onder een bloedroode draperie, prijkte eene Themis met schaal en zwaard, aan de andere wanden stonden boekenkasten. Alles was even net; maar er kwamen geen kliënten. Wanneer iemand, die er als zoodanig uitzag, op onze deur aanhield, keerde hij aanstonds om en verdween bij onzen buurman Scherp. Om echter den dag, waarop de eerste kliënt bij ons zou binnen treden, in het geheugen te houden en feestelijk te gedenken, hadden wij afgesproken, dat degene van ons heiden, die 't eerst een opdracht kreeg, den ander een heerlijk diner zou geven. Verbeeld u onze grenzenlooze ver rassing toen op een voormiddag zware treden op onzen trap klonken en aan onze deur ophielden; toen Klomp in onze kamer stormde en van opgewondenheid bijna ademloos meldde: Een heer wenscht den ad- reporter een verslag heeft gegeven van een gesprek met Eugen Rich ter, hetwelk ook door dezen in de Freisinnige voor geheel uit de lucht gegrepen is verklaard. In de Kamer van afgevaar digden heeft de heer Goblet, in antwoord op eene interpellatie over loterijen, de juistheid der handeling van het goevernement aangetoond, hetwelk aan slechts 30 van de 140 aanvragers de verlangde machtiging had verleend, en zich ook verder verbond om in de vergunning aan loterijen zeer gereserveerd te werk te gaan. Hij verklaarde in te stem men met een eenvoudig overgaan tot de orde van den dag. Hiertoe werd besloten. De aanneming van het ontwerp betreffende de pacht der tabaksrégie, heeft in de Spaansclie Kamer van afgevaardigden plaats gehad met 175 tegen 70 stemmen. Uit St. Petersburg wordt aan de Times gemeld dat het komplot der militaire studenten een pijnlij ken indruk op den Czaar en bij het Hof gemaakt heeft, omdat alle militaire marinescholen daarbij be trokken zijn; zeven zee-officieren zijn deswege gearresteerd. Uit Constantinopel meldt de Daily Newsdat de Porte wedèr een contract met Krupp gesloten heeft tot levering van oorlogsmateri aal voor een bedrag van l1/s millioen pond. De jongste onderhandelingen over eene leening met de «Ottoma- nische Bank» zijn mislukt, maar baron llirsch heeft aangeboden aan Krupp deze som uit te betalen, in dien de Porte het geschil vereffent en tevens de concessie verleent, een en ander betrekkelijk de nieuwe vocaat Brand te spreken en heeft een bundel papieren onder den arm Onder deze zware beproeving bleef Klop een voorbeeld van vriendschap pelijkheid. Het moest hem natuur lijk verdrieten, dat ik den eersten visch ving en de weddenschap ge wonnen had; toch drukte hij mij de hand en sprak: «Ik groet den oudste der firma en wenscht hem groote praktijk. Ik zal in de zijkamer gaan om u niet te storen.» Ik had nauwelijks tijd mij in eene akte te verdiepen en mijn gelaat in ernstigen plooi te zetten, toen mijn kliënt binnentrad. Hij maakte wel geen bijzonder gunstigen indruk, maar zijn bundel papieren zag er respectabel ge noeg uit. Pardon, aldus begon hij, dat ik u stoor, doch ik verzoek uwe hulp in een zeer dringende zaak. Ik deed alle moeite er zoo uit te verbindingsspoorlijnen. Aan de Times wordt uit Constan tinopel gemeld, dat de Porte maat regelen van voorzorg neemt in Ma cedonië, waar geheime agenten tot oproer aanstokente Salonika is de staat van beleg afgekondigd. Van Batum komende reizigers verhalen dat op groote schaal aldaar Russi sche troepen dag aan dag aanko men, welke terstond naar Baku ge zonden worden; Rusland schijnt in midden-Azië eene verrassing voor te bereiden. Door de pressie der Duitsche Regeering heeft de Porte op onereuse voorwaarden een con tract met Mauser geteekend, het welk ook de levering inhoudt van 150,000 kardoezen. De Daily News meldt uit St. Pe tersburg dat de Cbineesche regee ring opnieuw troepen bijeentrekt bijKuldjaenKaschgar, waar 30,000 troepen ter oefening reeds bijeen getrokken zijn. De Standard meldt uit Shanghai dat de langdurige geschillen tus schen China en Japan ten gunste van China zijn vereffend; Japan be taalt eene nog niet bekende scha devergoeding. Haarlem, 15 Februari 1887. Op de bovenzaal van het café der Gebr. Brinkmann werd gisteren avond eene vergadering gehouden van een aantal hier ter stede be staande corporatiën, tot bespreking der deelneming aan den optocht, door dezen op 19 Febr. a. s. hier ter stede te houden. Er waren veertien vereenigingen vertegenwoordigd. De voorstellen der regelingscommissie werden in hoofdzaak aangenomen, zien, alsof zeer dringende zaken bij mij dagelijksche kost waren en zei «Zoo, zoo, neem plaats s. v. p.» Mijn naam is Pieman, Pieman en Schuld, Pommadestraat. Firma natuurlijk bekend. Schuld is al sedert jaren dood, maar zooals u weet, heb ik den naam der firma behouden. Ik wist natuurlijk geen jota daar van, had nooit van Pieman en Schuld gehoord, maar Pieman en Schuld niet kennen, zou mij zelf als onbe kend hebben doen schijnen, en daar om antwoordde ik: O, Pieman en Schuld, solide firma, 't Doet me genoegen uwe kennis te maken, mijnheer Pieman. Dank u, dank ul Dus, zooals ik zei, ik ben daar in een zeer dringende zaak gewikkeld, en daar ik door Kruissen van u hoorde spreken, besloot ik uwe hulp in te roepen. Hoe had ik kunnen vermoeden dat mijn harbier Kruissen mij den

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1