Mi der Gemeente Haarlem Een groot aantal medailles zijn reeds door begunstigers der Ver- eeniging toegezegd. Als historisch wordt uit een plat telands-gemeente nabij Rotterdam het volgende gemeld «Na voltrekking van zeker huwe lijk gaf de ambtenaar van den Bur gerlijken Stand aan den man een huwelijks-boekje met verzoek dit bij geboorte of overlijden in zijn gezin mede te brengen ter secretarie, om in het boekje daarvan ook aantee- kening te doen, waardoor de huis- genooten kunnen zien, wanneer een lid verjaart of overleden is. De ondankbare man weigerde het ech ter aan te nemen, zeggende«Dank je, ik heb al scheurpompier genog». De stoomboot-reederij Fob Smit hebben Zondag ongeveer 6000 per sonen naar de ijsvlakte te Slikker veer vervoerd. Zaterdag ji. ontvingen de 160 werklieden welke op het buitenver blijf «Rozenhof» te Dordrecht in dienst zijn bij den bouw van stallen als anderszins, van de eigenares een uitdeeling van levensmiddelen. Aan allen werden nl. bons voor vleesch, rijet en bier versterkt. Bij den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand van een Westland- scbe gemeente vervoegde zich de vorige week een bijna 77-jarig in gezeten, voor de aangifte van de geboorte van een zoon, een stam houder, zooals hij zich uitdrukte. Door de Utrechtsche Velocipède club (Seniores) is een wedstrijd in het kunstrijden uitgeschreven, waar van de datum nader zal worden be paald. In het begin van den avond wer den Zondag een groot aantal exem plaren Recht voor allen door een on bekende binnen het hek voor de kazerne der veldartillerie te Utrecht geworpen. Door de manschappen, die deze bladen vonden, zijn alle bij den commandant der wacht ingele verd, die ze aan de bevoegde auto riteit heeft ter hand gesteld. (iU.D Terwijl eenige paardrijders te Kuilenburg Zondag middag een oefeningstocht deden en voorbij een der stadsgrachten reden, zakten zeven kinderen, die zich op het ijs hadden gewaagd, door de zwakke oppervlakte. De ruiters, dit ziende, wendden dadelijk pogingen aan, om de onvoorzichtigen te redden en smaakten het genoegen allen te be houden. ,T. L., een 45-jarig man, is te Apeldoorn in het kanaal geraakt en verdronken. Niettegenstaande het verbod van uitvoer van paarden uit Duitschland, is bij de wed A. den Ouden te Ze venbergen aangekomen een in Duitscbland aangekochte hengst. Het schijnt dat het verbod van uit voer niet toepasselijk is op fokdieren. Te Breda had Zondag namiddag een jongeling van 14 jaren het on geluk door het ijs te zakken en te verdrinken. Een moedig cadet die te water ging mocht het niet ge lukken den drenkeling, die onder het ijs geschoten was, te redden. Het ongeluk had plaats in eene diepe gracht even buiten de stad. Om half zes is het lijk opgevischt. Des avonds van dienzelfden dag gleed eene vrouw van 72 jaren bij de sluis aan de Gasthuis-kazerne in het water en verdronk. De soldaten hebben het lijk er uit gehaald. In de laatste dager, zijn te Goes verscheidene personen aangetast door eenzelfde ziekteverschijnsel, dat zich openbaart door opgezette oogleden, welke het zien belemmeren, zwelling van aangezicht en ledematen, spier pijnen, stramheid, vermoeidheid, slécht slapen, in enkele gevallen koorts. Iu sommige gezinnen zijn alle of bijna alle leden aangetast. Aanvankelijk dacht men aan trichi nen-vergiftiging, doch met grond meent men thans, dat andere oor zaken in het spel zijn. (G. Ct Een der oudste, zoo niet de oudste der sociteiten in Nederland is gewis de handboogschutterij sociëteit «St. Sebastiaan» te Sittard. Deze is na melijk opgericht in 1487. Bij de herdenking van het 400-jarig be staan dier Vereeniging zal in de maand Juni a. s. een groot interna tionaal concours op doel/ en stang worden gehouden, waarvoor men thans reeds toebereidselen begint te maken. Uit Groenloo wordt gemeld: Het beruchte kanon, dat reeds van vóór den Franschen tijd op onze wallen prijkt, de merkwaardig heid bij uitnemendheid van onze gemeente, zal ter gelegenheid van 'sKonings 70en verjaardag eenige keeren afgeschoten worden. Het zal den ouden Groilenaars zeker goed doen, wanneer ze daardoor zien dat hun vesting nog te verdedigen valt. Naar men aan de Asser Ct. mede deelt, moet dezer dagen door den raad eener kleine gemeente in ons land, waar doet er minder toe, maar voor de waarheid wordt inge staan, besloten zijn, dat ter vie ring van 'sKonings 70sten verjaar dag, de burgemeester de vlag uit zijn woning zou steken. Op sommige plaatsen in Drente hebben de lijnkoeken als veevoeder een geduchten mededinger gekregen in de paarden- en duivenboonen. Bij enkele boeren hebben deze boonen de koeken geheel verdrongen, daar, volgens hunne ervaring, meer voe dingstoffen daarin worden aange troffen, terwijl men bovendien nog de meeniDg is toegedaan, dat de koeken vervalscht worden. Gekookt en met stroo vermengd worden de boonen toegediend. Donderdagmorgen vond de heer E. Brader Bz. te Winschoten, on der de deur gestoken, een briefje, waarin wordt melding gemaakt van de vervolging, die hij door zijne be noeming als raadslid ondervond en waarin hem wordt aangeraden om te bedanken als zoodanig, zullende hij daarna des morgens hij 't ont waken een brief in huis vinden, waarin de som van tweehonderd gulden, 't Briefje is geteekend N. N. (Asser Ct.) In het gebouw der volksgaar keuken te Leeuwarden is, ten be hoeve van werklieden, de gelegen heid opengesteld om voor f 0.40 per nacht en f2 per week nachtver blijf te houden. gemengd raws- De Belgische Academie voor geneeskunde heeft eene prijsvraag uitgeschreven over de hygiënische middelen, aan te wenden ter be strijding van teriDg. De prijs bestaat uit een diploma en 500 franken. Het onderwerp moet zoowel uit een openbaar als een bijzonder hy giënisch oogpunt behandeld wor den. De antwoorden moeten vóór 31 December 1888 ingezonden zijn aan den secretaris der Academie te Brussel. Reeds worden maatregelen genomen tot voorbereiding van het 3e Internationale binnenscheepvaart- congres, dat in 1888 te Frankfurt a/M zal gehouden worden. Onder het voorzitterschap van den «Ober- btirgermeister» Miquell is aldaar een comité gevormd, waarbij zich ver schillende heeren uit andere plaat sen hebben aangesloten. De Ingenieur). De bevordering naar de aca demische lessen van al de leerïin- lingen uit de hoogste klasse van het Marcel lus-gymnasium te Keu len, die onlangs een buitengewoon schitterend eind-examen adegden, is vernietigd. Het is namelijk uit gekomen, dat de jongelui, geholpen door den concierge, een telephoni- sche inrichting tusschen de raad kamer der leeraren en den daarbo ven gelegen zolder hadden tot stand gebracht, waardoor het nun moge lijk werd de voor het examen ge stelde vraagpunten te vernemen. Hoewel er onder de examinandi velen wareD, die het ezelsbruggetje volstrekt niet noodig hadden, en er dan ook geen gebruik van hebben gemaakt, zullen ook zij nog een jaar op de schoolbanken moeten blijven zitten. De concierge is on middellijk op straat gezet. Volgens een statistieke op gaaf vindt men te Parijs 15000 blanchisseuses. De Parijzenaars ge ven jaarlijks voor het opmaken van hun linnengoed omstreeks 60 milli- oen frc. uit. Te Cavaillon in Frankrijk heeft zekere Jozeph Laville zijn stiefdochter gedood, omdat zij niet zijn liefde op prijs stelde boven die van haar minnaar, zekeren Doche. Hij wurgde eerst het achttienjarige meisje en sleepte toen bet lijk in een oven, zette er een bak bran dende zwavel naast en sloot de oven. Hij vluchtte en liet een brief achter, waarin hij mededeelden, dat hij nog een ander moest vermoor den. De ellendeling is nog niet ge vonden. De politie te Parijs heeft in het huis van zekere madame Dela'.om een speelhol ontdekt. Zeven dames, onder welke van zeer eerbiedwaar dige familie, speelden daar om be langrijke sommen. De vereeniging tegen het mis bruik van tabak te Parijs heeft een prijs van 1000 frc. uitgeloofd voor de beste verhandeling over den in vloed der tabak op de gezondheid der letterkundigen en op den invloed der tabak op de toekomst der Fran- sche litteratuur. Te Marseille trekt thans de stoomer Volta der Easter Telegraph Company, die den onderzeeschen te legraafkabel bij Pi ado moet her stellen, zeer de aandacht. Het schip is 200 voet lang en 32 voet breed. De ekwipage besteat uit 15 officie ren, 5 telegraphisten en 30 matro zen, benevens 10 werklieden voor het herstel der kabels. De machine van 100 paardenkrachten dient te vens om de kabels uit te brengen of op te halen. Op den boeg van het schip staan twee reusachtige cylinders waarover de kabels wor den uitgelaten of opgewonden. De Volta kan 2000 M. kabel per uur uitwerpen. Het schip is geheel electrisch verlicht. Men heeft het nu reeds zoo ver gebracht in de geruchten om trent oorlog en vrede, dat een cor respondent te Berlijn van een groot Engelsch blad het voor een hoogst vredelievend teeken houdt, datVon Moltke eiken namiddag zijn wan deling in den «Tbierga'ten» maakt. Maar een ander diplomaat-corres pondent distilleert juist een sterke oorlogstendenz uit die Spaziergange van den grijzen veldmaarschalk. Deze «goed ingelichte» seint name lijk aan een Franscli blad, k propos van die wandelingen van Moltke; «s'il se promène, c'est qu'il a tout prêt». Wat verlangt men dan toch wel, dat Moltke doet? Hij mag niet wan delen en hij mag nog minder thuis blijven De bekende scheikundige Lie- big beweert, dat de beschaving van een volk wordt bepaald door het zeepverbruik. De Pester Lloyd, maakt hieruit op, dat de Montenegrijnen in 5 jaar tijds 16 pet. in beschaving zijn toegenomen. In 1886 bedroeg de zeepinvner 100 centenaars. Mon tenegro beeft 300.000 inwoners, dus werd dat jaar door iedere 30 Mon tenegrijnen één pond zeep gebruikt. Een teeken van groote zindelijkheid is het zeker niet. Door de vooruitzichten op een mogelijken oorlog hebben alle fa brikanten van wapenen te Birming ham hun personeel in de fabrieken vermeerderd. Verschillende fabrieken ontvingen belangrijke orders uit het buitenland. De werkzaamheden voor de internationale tentoonstelling te Bar celona vorderen goed. De opening kan 15 September plaats hebben en de tentoonstelling zal zes maanden duren. Uitgesloten zijne ontplofbare stoffen, alcohol, olie, en alle stoffen die het publiek schade kunnen be rokkenen. Te Szegedin stierf onlangs een cavalerie-officier. Na zijn dood legde zijn paard daarover droefheid aan den dag: gedurende 48 uren weigerde het dier alle voedsel, en op een goeden morgen vond meo het dood in den stal. Het trouwe paard was blijkbaar van verdriet gestorven. Het bestuur van het Casino te Nice heeft van de politie bevel ontvangen het spel der zoogenaamde petits chevaux en van ie mascotte te staken. Tot die spelen was vergun ning gegeven, evenals in alle bad plaatsen, maar de politie is te we ten gekomen, dat men door eenige combinatiën er het karakter van de roulette aan heeft gegeven. De on dernemers van het casino hebben, zoodra het verbod van de politie bekend was gemaakt, de inrichting gesloten, en niet alleen het casino, maar ook den schouwburg, die voor hunne rekening bespeeld werd. Deze zaak heeft sensatie gemaakt. Er zijn verzoekschriften geteekend waarin aan den prefect de intrek king van den maatregel verzocht wordt; nog andere stappen in dien zin zijn gedaan. De bevolking vreest dat, nu Nice een zijner aantrekkelijkheden kwijt ie, de stad minder door vreemde lingen en Franschen bezocht zal worden. Bij eene opvoering van Fausl in het opera-gebouw te Buda Pest overkwam onlangs een der koor dames een ongeluk. In de vierde akte zingt het koor achter de cou lissen, terwijl het ballet-corps op het tooneel is. Het koor stond op den bedoelden avond achter de cou lissen, rechts van het publiek, toen plotseling van eene hoogte van vijf verdiepingen een zwaar stuk ijzer neerkwam op het hoofd van een der leden van het dameskoor. De getroffene gaf geen geluid, maar zonk bewusteloos ineen. Men voerde haar onmiddellijk naar hare woning, waar zij zeker weken laDg zal moe ten worden verpleegd. Het publiek merkte onder de voorstelling niets van hetgeen er gebeurde, daar het koor bleef door zingen. De Europeesche redacteur van de Bintang Timorbet blad, dat het eigendom van Chineescbe uit gevers geworden is, ontving zoo plotseling, zonder opgave van re denen van de nieuwe uitgevers zijn ontslag, dat hij zijn lezers niet eens in het blad goeden dag kon zeg gen. Ook drie andere Europeanen, bij die zaak in betrekking, kregen hun ontslag. SoerbHbl.) Wanneer men kolen op den haard of in de kachel doe', dan werpt men ze gewoonlijk op de reeds half verbrande. Dit is onpractisch. Men moet de kolen, als ze behoor lijk doorgebrand zijn, naar achte ren in den haard of de kachel schui ven en de versche kolen dan van voren tegen de gloeiende laag leg gen, zoodat ze slechts aan ééne zij de daarmede in aanraking komen. Daardoor verkrijgt men, dat de gas sen, die uit de versche kolen op stijgen, over de gloeiende kolen heenstrijken en zoodoende verbrand en nuttig gemaakt worden, terwijl zij, bij eerstgenoemde wijze van handelen, onbenut in den schoor steen trekken. Hvr VERGADERING VAN DEN OP Woensdag 16 Februari 1887. des voormiddags ten 10 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld morden: 1. Voorstel B. en W. plan aan leg begraafplaats. 2. Behandeling algemeene politie verordening. 3. Rapport van B. en W. op het voorstel van den heer de Kanter omtrent de kermis. TWEEDE KAMER DER STATEN-BENERAAL. Zitting van 14 Februari. Bij de beraadslaging over de motie Schaepman om de Regeering te verzoeken eene wijziging vast te stellen van de tabel van additioneele artikelen in de Grondwet met het doel om de groote gemeenten in enkele districten te splitsen, werd die motie verdedigd door den heer Van Houten en bestreden door de heeren Van KerkwijkVan Digge len en den minister in zoover hij zich geen band wilde doen aauleg- gen om een voorstel te doen. De heer De Bruyn Kops stelde eene gewijzigde motie voor, alleen ver- soekeDde mededeeling van stukken om de Kamer in de gelegenheid te stellen het voorstel te doen. Deze motie achtte de minister aanneme lijker en hij verklaarde in dat ge val volledige overlegging van stuk ken. De motie-Schaepman werd daarop aangenomen met 50 tegen 32 stemmen. De discussie over de Grondwetsherziening is aangeno men. De heer Vermeulen stelde eene motie voor om het voorstel-Schaep- man aan de behandeling van de regeeringsontwerpen te doen voor afgaan. Heden voortzetting. LETTEREN EN KUNST. De Parijsche correspondent van de Daily Telegraph schrijft: «Een telegram uit New-York meldt, dat de heer Sedelmeyer Munkacsy's «Christus voor Pilatus» heeft ver kocht voor 120,000 dollars aan den heer John Wanamaker, lakenhan delaar te Philadelphia. Het is naar mijn weten, de grootste som tot dus ver betaald voor eene schilderij van een levend meester.» tfEÖHTSZAKEH. Juffrouw Zijnen, de dienstbode bij de fa milie Heinoken, is door de Haagsche recht bank yrijgespioken van de aanklacht, door onvoorzichtigheid den brand van het Sche- veningsche badhuis te hebben veroorzaakt. KERïïNiEifV/S, Katholieke Kerk. Volgens aanschrijving van Z Doorl. Hoogw, den bisschop van Haarlem «an de weleer waarde heeren pastoors van ziju bisdom, zal de verjaardag van Z hl den Koning dit jaar op bijzondere wijze kerkelijk worden gevierd. Inzonderheid wat de steden van zijn diocees aangaat, geeft Z. Doorl. Hoogw. den wensch te kennen, dat op den 19den Februari een plechtige H. Mis met den lof zang //Te Deum" in de openbare kerken moge plaatB hebben. (Tijd.) AhMENZORG. Door jhr. mr. L. Schorer en zijne echtge- noote vrouwe E. H. R. Plaat, te Kuilen burg, is ter naged: chtenis van hun overleden zoon, een fonds gesticht, onder benaming van het //Adolf Schorer fonds*, waarvan de inkomsten volgens statuten uitsluitend moe ten worden gebezigd tot het uitoefenen in de gemeente Kuilenburg van weldadigheid in den ruimsten zin des woords. Het be schermheerschap over ge.xoemd fonds, door de stichters aangeboden aan den Commissaris dos Konings in Gelderland, is door dezen welwillend aangenomen. (Arnh. Ct.) De schaa'collecte te 's-Hage, gehouden voor eene uitdeeling aan de behoeftigen op 'sKonings verjaardag heeft opgebracht f7700 met inbegrip eener gift, van f500 uit St. Petersburg en eene uit Nice. LEBER EN VLOOT. _Met het waarnemen van den dienst van militie commissaris in het le militiedistrict van de provincie Noord Holland, ter stand plaats Amsterdam, ia belast de gepension- neerde luitenant kolonel Ducelliée Muller, oud provinciaal adjudant in Noord Holland. Naar men verneemt, is de generaal- majoor der artillerie Schneider benoemd tot inspecteur der artillerie, en de kolonel Mazel, commandant der veld artillerie, benoemd tot generaal majoor. MAmisiisKm AMSTERDAM. 15 Febr. Do pryzen d.Aardappelen waran ale vol*-*: Frie8che Dokkumer Jammen f3.-- a 3.30, dito Franeker f 2.80 a 3.dito Eng8lsche f 2,25 a 2.40; dito Hamburgor f 0.a 0. Zeeuweche spuische Jammen f3.30 a 3.90; dito Flakkeescbe f 3.a 3.30, dito Blauwe f3.- a 310; Geld. Blauwe f 3.20 a 3-30, dito Roode 2.30 a 2.40Pruisische Ham burgers f 0.a 0.Duin Zand f 3.a 5.—; Friesche Champions f0.a 0. Saksische Jammen f0.a 0.Pruisische Roode f2.20 a 2,30, Maastrichtsche Roode f2.60 a 2.70, Friescho Hamburger f0.a 0.Groninger Turken f 0,a 0.Zeeuw- sche Groene Jammen f0.a 0. Aangeroerd 0 versehe ladingen. Suiker. Biet flauw verkoopers. Maart/April f 12/8. Geraffineerd Btiller, zonder zaken. Petroleum vast. Loco f 8 E. Sept./Dec. f7.75 E. Consumtie f9. Tarwe op levering lager. Mei f 223. Rogge zeer stil, per 2100 kg. a c. z. k. Petersburger f130. Taganrog f132. .Nctêgriug van ds Commissie voor dan Sraaahasdal. Rogge op levering zeer flauw. Maart f125, 124, 123. Mei f129, 128,127, 126, 127. Notsaring van Mesr.s Tholo. Koolnaad op 800 K. G. Olie stil. Lijnzaad flauw. Raapolie traag; vliegend 'per 100 KG. f 24. 23»/4. lo. Mei f23»/f. lo. Sept/Dec. f 23«/e. Lijnolie slap; vliegend per 100 KG. f23, 233/4. lo. Maart/Mei f223(«. lo. Juni,'Aug. f 23l/si S3, lo. Sept./Dec. f23, 22>/a. Raapkoeken f 70. a 84 per 1040 stuks. lijnkoeken f 8, a 12.25 per 104 stv.ks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 1 vette kalveren, le kwal f 0.2e kwal. f 0.per kg. 2 Gras- f a 75 nuchtere dito f4 a 9.0 schapen eu lammeren fa 0 Ham burger Varkens a ets. per kg. 364 vette varkens 38 a 43 ct. per kilogram; 0biggen a 0 paarden fa 639 runderen, le kwal. f 0.62, 2e kwal. f 0.56 3e kwal. f0.50 per kg. melk- en kalf koeien f 90 a 240 p. st.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3