Het opstellen geschiedt in rijen van vijven. e. Aan het hoofd van den stoet gaat de muziek van de schutterij. Verder is een muziekkorps in het midden en aan het einde. Drie hoornblazers zijn in den stoet aanwezig om de signalen te geven tot voortgaan of stilstaan. (Meer stooten of één stoot.) ff. De onderwijzers geleiden de kinderen hunner eigene school. Ti. De kinderen van de openbare meisjesschool en zoo noodig van andere scholen worden door cere moniemeesters begeleid. i. Aau alle scholen wordt een evenredig aantal vlaggen verstrekt. j. Alle deelnemers aan den op tocht worden uitgenoodigd, zich met een oranjestrik te tooien. k. De stoet zal den volgenden weg nemen: Van de Voldersgracht afkomende'. Raamvest tot de Hout- brug; Houtstraat tot de Groote Markt; laDgs het Stadhuis, alwaar de commissie en de deputatie voor het album wordt opgenomen en zich achter de muziek van de schutterij plaatst; Barteljorisstraat; Kruisstraat tot de Nieuwe Gracht; verder links tot de Nassaubrug, die over, de Nieuwe Gracht langs den bisschop, de Jansbrug over langs den Com missaris des Koningsalwaar de commissie en de deputatie binnen gaat; verder nog eens Nassaubrug enz., daarna de deputatie weder in den stoet opnemen; Kruisweg; Ke naupark; Nassauplein; Ged. Kraaien horstergracht; Ged. Oude Gracht tot het SpaarneSpaarne tot de Dam straat; Damstraat; Groote Markt. I. Na eene promenade op de Groote Markt in een grooten cirkel met de muziek in het midden. Muziek. Afdanken door middel van eene taptoe. m. Na de taptoe gaan allen weêr naar hunne respectieve scholen te rug, om daar de verstrekte vlaggen enz. af te geven. n. Voor alle kinderen zal aan de scholen een ex. van 's Konings af beeldsel worden toegezonden. Het bestuur heeft verder alle onderwijzers en ceremoniemeesters, die den tocht mededoen, uitgenoo digd, den 19den des avonds te 7 uur, een gezellig uurtje op de Bo venzaal van «het Nut» te komen doorbrengen. Gisteren is een 36-jarige met selaar in het in aanbouw zijnde huis aan de Baan, hoek Kleine Hout weg, alhier, door een luchtkoker naar beneden gestort, waardoor hij inwendige kneuzingen bekwam. Met een rijtuig werd de ongelukkige naar zijne woning vervoerd. Nadat H. M. de Koningin Maandagmorgen in de Sehevening- sche boschjes een wandeling had gemaakt en weder in het rijtuig wilde stappen, werd daaruit een kussen vermist. Het gelukte den palfrenier niet het terug te vinden. Het Minsterie van Oorlog van karakter als hijzelf. Zooals ge woonlijk in zulke gevallen, had hij haar als zijn oogappel lief. Onder zijne hovelingen was een schoone jongeling van lagen rang, die naar de hand der prinses dorst te din gen. De prinses was er zeer tevre den mede, want hij was niet alleen schoon, maar de dapperste in het geheele koninkrijk. Die liefdesge schiedenis had eenige maanden ge duurd, toen de Koning er achter kwam. Hij aarzelde niet te doen wat hij als zijn plicht beschouwde. De jongeling werd dadelijk in de gevangenis geworpen, en er werd een dag bepaald voor zijne te rechtstelling in 's Konings kamp plaats. Dit was natuurlijk een bijzonder gewichtig feit, en zoowel Zijne Ma jesteit als het volk stelden er le vendig belang in hoe die rechts pleging zou afloopen. Zoo iets was nog nooit voorgekomen; nooit te voren had een onderdaan het ge waagd naar de hand van de dochter van den vorst te dingen. De wildste en de bloeddorstigste tijger uit al de tijgerkooien in het koninkrijk werd voor de kamp plaats gekozen; en uit de schoonste jonge meisjes werd eene keus ge daan om den jonkman een geschikte bruid te geven in geval het lot gunstig over hem besliste. Iedereen wist natuurlijk wel dat hij schul dig was aan de misdaad, die hem wordt gemobiliseerd; dat wil zeggen: men houdt zich daar bezig met het regelen en het maken van bepalingen en voorschriften om trent hetgeen noodig zou zijn om, bij een eventueelen oorlogstoestand, het Departement naar Amsterdam over te brengen. Herhaaldelijk wordt aan het departement van Financiën terug gaaf gevraagd van invoerrechten, betaald voor nagezonden reisbagage, die vrij van rechten kon zijn inge voerd. Hoewel de betaling dier rechten doorgaans niet aan de douane te wijten is, kunnen en moeten amb tenaren der invoerrechten er toe meêwerken om de toepassing van den hierbedoelden vrijdom te bevor deren en dus aan de belanghebben den en het bestuur der belastingen noodelooze moeite en kosten te be sparen, door namelijk, waar het pas geeft, de expediteurs of andere per sonen die zich met het vrijmaken der goederen belasten, op den vrij dom ook van nagezonden reisbagage te wijzen. Naar men verneemt, is bij Ko ninklijk besluit voor de ambtenaren der telegraphie, die in rang bevor derd worden, de personeele borg stelling opgeheven en vervangen door eene zakelijke van f 300 voor klerken, f 500 voor telegrafisten zonder en f 1000 voor die met post- radikaal. Evenzoo zijn bij Konink lijk besluit de emolumenten met 25 pCt., voor sommige met 28 pCt. verminderd. Gisteren werd bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde aan de rijks-universiteit te Leiden, de heer G. Postma, geb. te Haarlem, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: «Bijdrage tot de kennis van den bouw van het darmkanaal der vogels.» Tot hoofdingelanden van het waterschap «de Beemster» zijn her kozen de heeren Jhr. Boreel vau Hoogelanden. H. Honig en F. Schoen maker, terwijl ter vervulling van de vacature Joh. Olij verkozen werd de heer H. Schmidt. De heeren D. CJitentuis en jh. Mr. J. W. C. Boreel van Hoge- landen zijn gekozen tot hoofdinge landen van het waterschap «de Purmer» - Een nieuwe Goeverneur-Ge neraal. Als een gevolg van het bericht, dat de heer Van Rees in April a. s. den troon te Buitenzorg zou verlaten, vindt men in verschei dene Indische bladen beschouwingen over dit weggaan en over de be noeming van een nieuwen Goever- neur-Generaal. Over het algemeen is men naar het schijnt niet erg begaan met de kans op het verlies van den tegen- woordigen onderkoning, die aan de verwachtingen, welke men van hem koesterdedat hij namelijk door krachtige en wijze maatregelen In die's voorspoed zou bevorderen, niet heeft voldaau of niet heeft kunnen ten laste werd gelegd. De bepaalde dag kwam. Het sein werd gegeven. Eene deur onder de koninklijke zitplaats werd geopend en de geliefde van de prinses stapte de kampplaats in. Zijn knap, jeug dig voorkomen werd met een gegons vau bewondering begroet. Toen de jongeling in de kamp plaats vooruitgetreden was, keerde hij zich om, teneinde volgens ge bruik, voor den Koning te buigen, maar hij dacht daarbij volstrekt niet aan dit vorstelijk personage. Zijne oogen zochten de prinses. Van het oogenblik af, dat haar beminde veroordeeld was om zijn lot in 's Konings kampplaats te doen beslissen, had zij nacht en dag aan niets anders gedacht dan aau die groote gebeurtenis en alles wat er mede in verband stond. Door hare macht, haar invloed en hare geestkracht had zij gedaan gekre gen, wat niemand nog ooit ver mocht had. Was zij het geheim van de deuren te weten gekomen? Het was onmogelijk, dat door die dikke deuren, aan de binnenzijde met zwarte dierenvellen behangen, den persoon, die den grendel kwam op lichten eenig teeken gegeven kon worden. Maar goud en de macht van den wil eener vrouw vermogen zooveel De veroordeelde, op wien duizen den oogen gericht waren, verscherpte voldoen. Algemeen is de Indische pers echter van meening, dat hier ver andering niet per se verbetering zal zijn, en wanneer zij let op de hooge staatslieden, die wellicht in aan merking zouden komen, of op de namen, die men hoort noemen, dan is men geneigd om ook voor de toekomst niet veel te verwachten. Men vreest, dat de bureaucratie het heft nog meer in handen zal krijgen of dat de keuze zal vallen op een man van het woord en van den vorm, in plaats van op een man van de daad. In het Bataviaasch Nieuwsblad van 31 December komt een nieuwjaars- wensch voor aan het Nederlandsche volk van iemaud, die zich Punctum noemt, en daarin wordt in de te genwoordige omstandigheden een flink en bekwaam oud-soldaat voor het bestuur van Indië het beste geacht, wat men wenschen kan. «Een soort van Daendels», voegt Punctum er echter bij. «Iemand, die de grondige kennis van Indië heeft, gevorderd om te weten wat hij wil, en de noodige kracht en karaktervastheid om zijn wil, te doen uitvoeren.» Nadere berichten zeggen echter, dat de Goeverneur-Generaal nog wat blijven wil. Men behoeft dus wellicht naar den krachtigen man van actie nog niet te zoeken. (Hll.) De heer J. C. Arnoldy, sta tionschef te Wormerveer, is met ingang van lo. Mrt., benoemd tot chef de bureau te 's Hage. De werkeloozen te Amsterdam waren gisterenavond in twee neven zalen van het Volkspark bijeen, waar zij o. a. door Brynen en Koopman werden toegesproken. De laatste be reed weder zijn stokpaard: alge meen stemrecht. De vergadering duurde ongeveer driekwart uur. Onder bet detachement kolo niale militairen, Zondag per stoom schip Prinses Amalia uit O.-Indie te Amsterdam aangebracht, bevond zich een militair onder bewaking, daar hij onder een valschen naam was in dienst gegaan, en voor dat feit hier te lande voor den straf rechter moet terechtstaan. Verscheidene personen hebben zich bereid verklaard, de vondelinge te Koog a/d Zaan, waarvan onlangs melding gemaakt werd, tot pleeg kind aan te nemen. Het is thans afgestaan aan den heer J. Gobielje te Zaandijk en onder den naam van Aagje Gobielje in de registers van den Burgelijken Stand i geschreven. (Nieuws) Aan de Maandag gehouden hard rijderij op schaatsen te Enkhuizen namen 33 rijders deel. Na een moeielijken kampstrijd werd over winnaar P. van der Sluis, van Makkum (Friesland); de eerste pre mie werd uitgereikt aan A. Bakema Jz., van Sappemeer (Groningen), en de zijne om de prinses in 't ge zicht te krijgen. Van dien kant, hij voelde het, zou er redding komen, Doch waar zit zij? Zou zij hem in den steek laten? Het bloed steeg hem van angst naar het gelaat en kleurde zijn gespierdeu hals. Ein delijk ziet hij in de bovenste ga lerij, de schoone dochter des Ko nings omgeven van haar staatsie vrouwen. Vlugger dan wij het kun nen schrijven ontmoetten hunne blikken elkander doch een koude rilling voer over het lichaam van den ongelukkige. Ook zij scheen hem afgevallen te zijn. Met een koud, stra ja rustig gelaat bleef zij voor zich staren, als bekommerde zij zich geenszins om het drama dat misschien weldra aan hare voe ten zou worden afgespeeld. Het talmen vau den ongelukkige maakte het volk ongeduldig. En eenige gerechtsdienaars spoorden hem aan spoedig te handelen. Met wankelende schreden trad hij naar de deuren. Welke zoude hij openen? Zijn hand, die hij naar voren stak, beefde. Voor 't laatst zag hij om naar zijne beminde. Zij zat onbe wegelijk als een marmer beeld tus- schen hare vrouwen. Met een ruk van een waanzin nige deed hij toen de rechter deur open Een storm van bravo's brak bo ven zijn hoofd los. Een schoone bedeesde maagd trad de Tweede premie aan J. Bruyn, van Enkhuizen. De Oosterstoomtram-Maatschappij heeft aan de gemeente Wageningen eene vergoeding van f 10.000 aan geboden, wanneer zij in plaats van om haar lijn door de stad mag leggen. De gevaarlijke gevangene, den 9den dezer uit de gevangenis te Leiden in vrijheid gesteld, was reeds 's middags om vier uren te Leider dorp weer in handen van de politie, wegens het maken van rumoer en dronkenschap op straat. Bovendien zal hij zich nog te verantwoorden hebben wegens het opgeven van een valschen naam en verzet tegen de politie. Den morgen na zijne invrijheidstelling is hij naar Haar lem vertrokken. Van zijne uitgaans- kas ad f 160 had hij, bij de arres tatie, nog slechts f126 over. De leerlingen vau de scholen te 's Hage, welke in den ochtend van den 19en Februari Z. M. den Ko ning hun gezang hopen op te dra gen, zullen, naar men mededeelt, daartoe worden toegelaten op het ruime plein of de plaats achter het koninklijk paleis, een voor het pu bliek afgesloten gedeelte. De vertrekken, dagelijks bij HH. MM. in gebruik, geven een breed uitzicht op de achterplaats, waar de kinderschare zich zal opstellen. Uit 's Hage wordt gemeld: In het sedert geruimen tijd on bewoonde huis no. 14 aan de Laan zal de administratie gevestigd wor den van de Coöperatieve Brood bakkerij «De Volharding». Tevens zegt men, dat lokalen er van beschikbaar zouden worden ge steld tot het houden van vergade ringen der socialisten. Volgens het jaarverslag van de Rotterd. Coöperatieve Verbruiks- vereeniging bedroeg de behaalde winst in het jaar 1886 f 14.130.81Ys Aau penningen werd ingeleverd een bedrag van f 169,102.32, terwijl in de 4 kwartalen achtereenvolgens 8, f1/2i 51/» en 7'/4 pet. dividend op de rekening der leden werd bij geschreven. Uit Slikkerveer wordt gemeld Aangezien de Engelsche hardrij ders James Smart en George See reeds hier ter stede zijn aangeko men, zal er heden (Woensdag) op de ijsbaan te Slikkerveer tusschen elf en twaalf uren een match plaats vinden, op 3200 meter, tusschen de beide genoemde hardrijders en de Nederlanders Arie van den Berg en H. Kingma. Blijft het vriezende weder aan houden, dan zal er Donderdag eene match op 1600 meter plaats heb ben. Na afloop der loting was het Maandag middag te Sliedrecht alles behalve rustig. Zingende enjoelen- uit het hok naar voren. Duizenden bloemen vielen in het worstelperk en op de galerijen klonk een welkomstlied. Daar opende zich de deur onder de zitplaats des Konings en priesters en koorzangers en danseressen spoed den zich naar het jeugdige paar. De gewone plechtigheid werd echter verschoven tot den volgenden dag daar de koning dit bijzon dere. geval ook bijzonder vieren wilde. Doch om het half barbaar- sche publiek toch niet voor niets te hebben doen komen, zou er op het bevel des Konings een leeuw in het circus gebracht worden, om met den nog opgesloten tijger te vechten. Doch wat is dat?!... Wie stormt daar van de boven- galerij naar de tribune des Konings, gevolgd door een stoet angstige jonkvrouwen, die niet begrijpen wat den plotselingen stormloop te beteekenen heeft. Het is de prinses, die zich aan de voeten haars vaders werpt en hem om vergeving smeekt. Wat hebt ge misdaan, mijn kind I Spreek, wat beteekent uwe houding tegenover geheel mijn hof? O, vader! stamelt ze, laat geen leeuw in het worstelperk. Waarom? Zijt ge eensklaps zoo teerhartig geworden. Zij keek hem smeekend aau. Welnu ?1 vroeg de koning, gebiedend. de trok men de gemeente door, en er werden allerlei baldadigheden bedreven. Op vele plaatsen werden ruiten ingegooid of stuk geslagen, 's Avonds was alles rustig. Gisteren ochtend werden reeds een 60-tal personen in verhoor genomen. De feestelijkheden op a. s. Zaterdag zullen dientengevolge vermoedelijk worden uitgesteld. Uit Utrecht wordt gemeld Naar wij vernemen, zal het be kende «Geuzenhol» alhier, getrouw aan de traditiën om het huis van Oranje te huldigen op eiken voor Nederland gedenkwaardigen dag, aanstaanden Vrijdag op de ouder- wetsche smaakvolle wijze versierd, zijnen leden de gelegenheid bieden om met hunne spreekwoordelijk ge worden geestdrift den oudejaarsavond en voornamelijk het eerste oogen blik van den nieuwjaarsdag van 's Konings zeventig9ten verjaardag te vieren. Men verwacht een groot aantal leden, ook buiten deze stad woonachtig, om aau deze feestviering den meest mogelijken luister bij te zetten. Evenals bij «Damlust», zijn ook bij de kazerne der vesting artillerie te Utrecht een menigte socialisti sche geschriften gevonden, welke blijkbaar van de plantsoenzijde over de palissadeering zijn geworpen. Zij zijn in beslag genomen en ter be schikking van de politie gesteld. Ook bij enkele ingezetenen aan de Kromme Nieuwe Gracht werden in de brievenbussen dergelijke ge schriften gevonden. U. JD.) Te Heinenoord had Maandag een 12-jarige knaap het geluk zijn mak ker die door het ijs was gezakt, met levensgevaar te redden. Men meldt uit Keppel van 14 dezer Het was heden een buitengewone dag voor den werkman der ijzer gieterij D. Colenbrander alhier. Het was juist GO jaren geleden, dathij bij de heeren v. d. Hardt Aberson en Co. in dienst trad. De chef der firma bood hem een gouden horloge met ketting aan, terwijl de werk lieden hem eenige andere geschen ken vereerden. Het boycotten van den molenaar te Grouw, wiens molen onlangs is afgebrand, wordt nog steeds voort gezet. De inwoners houden zich streng aan het consigne, doch een burger uit het naburige dorp Irn- sum voorziet het huisgezin van den geboycotte van levensmiddelen enz., zoodat de uitgesproken ban aardoor eenigszins verlicht wordt. Een couranten-rondbrenger te Eindhoven, lootte in 1876 voor de nationale militie en trok nommer een; in 1879 kwam zijn broeder aan de beurt en bracht nommer twee te voorschijn; 1881 lootte zijn der de broeder, met nommer drie. Voor de schutterij trok de eerste vier, ter- Vergeving, vergeving!Sta mij toe de deur van den tijger te openen. Groot was de verbazing van het gansche hof en de Koning, voor een waanzinnige daad van den kant zijner dochter beangst, liet een zijner bedienden komen en beval hem met een langen staak den grendel der deur te openen, zoo dat er geen gevaar voor den bediende was om door den tijger te worden gegrepen. De deur werd aldus geopend. Wie schetst de verwoedering der menigte! In plaats van het bloed- dier kwam een tweede schoone maagd ook uit dit hok te voorschijn. De Koning fronste de wenk brauwen. VergevingVergeving! Vader, klonk het aan zijne knieën Is dat uw werk? Maakt gij zoo uwen vader tot bespotting Doch de Koning kon de woor den niet voleinden. Het reine ge laat zijner dochter, die daar berouw vol als een zondares aan zijne voe ten lag, ontroerde hem. Hij stond op, nam zijn kind bij de hand en haar aan zijn hof too- nende sprak hij«Zoo veel getrouwe liefde moet worden beloond. Nog heden zal zij haar bruiloft vieren met den uitverkorene haars harten.» G.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2