fMUIfi MM- 1 OTRTPTI1BL1II. Viering va,n den 70en Verjaardag ABONNEMENTSPRIJS: VsrseMjnt Dagelijks uitgenomen Zen-en alyemeene Feestdagen. Zaterdag 19 Februari 1887. No. 1112. Z. x,L den Koning. FEUILLETON. De advertentie eens wanhopenden. IIINNENUIVE). foor Haarlem per maand40 Cents. gr&neo door g'eheel het Rijk p. maand 55 "«cnderüjfee Hommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franoo te adresaeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Meo/dagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de xubliate Etrangère 6. L. DATJBE Co., JOH. 7. JONES, Sucr., Parijs, Slbis Faubourg Montviartre. ADVERTENTIËN* van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cenca*. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën "worden aangenomen tot 's middags 12 uor£ MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum van hsi Paviljoen. Ingaag aan de Dreefxijda 2a door. Geopend dagelijks van 10 tot uur. Toegang 35 cent» per porsoon. Donateur» en leden der Nedorlandache Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hobboa 6J fQTtoon van diploma vrijen toegang, donateurs met geselschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Krontzijde van et Paviljoen op het terraa. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegang 25 ot. L.. persoon. Donateurs en ?<5ender Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nyverheid hebben op vertoon van diploma vrgen toegang, donatoar» met gnzei3chap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voorai •an Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Krnioweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 ceata per persoon. Üoorloopeudo toegangskaarten voor een geheel iaaj 'l gulden. Museum dor stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot ld October alle werkdagen van 10uur, van 15 October tot 14. April op die dagen van 10—8 nur togen betaling van 26 cents per poraooa, alleen 03 an dagen kosteloos van 124 unr, de overige Ohmtelgke feestdagen togen betaling van 26 cents per persoon. Kindoron boneden do 8 iaren worden in hot geheel niet toegelatenkinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geloida. "etmrs museum in de Damstraat'. Geopend dagelgks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopa.-w fforaitlag en Zaterdag van 34 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 8—8 unr. Toegang (deur Ondegroeumarkt) vrjj. yan BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlemnoodigen in het be lang der openbare orde de ingeze tenen uit op Zaterdag den 19en dezer, 's avonds na 6 ure den omtrek ran Groote Markt zoo weinig mogelijk met RIJTUIGEN TE BERIJDEN en daartoe de volgende richting te nemen. Van de zijde van den Hout naar het Station de Gierstraat, de Gedempte Oude- en Kraaienhorstergraeh ten. En van de zijde van het Station naar den Hout den Jansweg, de Jansstraat, de Riviervischmarkt. de Lange Veerstraat en de Kleine Hout straat. Haarlem, 17 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. He Secretaris, A. A. LAND. M.GEMEEN OVERZICHT. In het Engelsche Lagerhuis kon digde Labouchère een amendement aan op het adres van antwoord, waarin verklaard wordt, dat pogin gen om de atzettting van vorst Alexander van Bulgarije te belet ten, in strijd met de constitutie en voor den Europeeschen vrede ge vaarlijk zijn. Dillwyn stelde voor, den Dinsdag uit te zonderen bij de toepassing van het voorstel-Smith, om de be- T'norras W. T. Smithson was bur ger der Vereen. Staten van Noord- Amerika en directeur van een der grootste fabriekeu voor werktuigen te New-Yorjr. Als jongen reeds was hij in de fabriek der Gebroeders Anderson in dienst gekomen. Al lengs klom hij op, en zoo was hij nu, afschoon nog geen 24 jaren oud, reeds directeur der inrichting. Als zoodanig genoot hij een aanzienlijk inkomen en was hij eigenlijk de ziel der geheele onderneming. Thomas W. T. Smithson was een slank, breedgeschouderd maD, met een blozende, gezonde kleur en hel der blauwe oogen. Een hoefijzer vormige zorgvuldig onderhouden haard deed hem als een echte Yan- raadslaging over de herziening van het reglement van orde, na vast stelling van het adres van autwoord, te voeren met uitsluiting van alle andere debatten. Deze motie-Dill- wyn werd met 261 tegen 103 stem men verworpeD. Daarna stelde Par- nell voor, den Woensdag uit te sluiten, dewijl hij de rechten zijner partij niet verkoos prijs te geven. Het voorstell-Parnell werd mede met 242 tegen 107 stemmen ver worpen. Daarna nam het Huis Smith's voorstel aan. Deze zeide het debat over het reglement Maandag aan de orde te zullen stellen, indien namelijk het adres van antwoord heden werd vastgesteld. De beraad slaging over het adres werd daarna voortgezet. Tweemaal werd Dillon tot de orde geroepen, dewijl hij van het tegen hem en zijne medestanders gevoerd wordende proces gewag maakte. Hij weigerde daarna voort te spreken. O'Connor stelde voor de debatten te sluiten, dat met 261 tegen 117 stemmen verworpen werd. Cox stelde als amendement voor, in het adres op te nemen dat de zorgvolle toestand der Engelsche arbeidersklasse onderwijlde aandacht behoort te trekken. De Norddeutsche Allg. Zeit. be strijdt de bewering der vrijzinnige pers, dat Europa in vollen vrede leeft, en betoogt daartegenover dat juist de oppositie-partijen het gevaar voor oorlog doen ontstaan. Dit zal slechts wijken als Frankrijk ziet, dat het Duitsche volk zich niet door onvaderlandslievende politici misleiden laat, d. w. z. als er in den Rijksraad eene meerderheid komt, die zich vast besloten toont, het Rijk tegen zijne vijanden te beschermen. kee kennen. Door zijne bekwaam heid en boven eiken twijfel verhe ven eerlijkheid had hij he*, volste vertrouwen der heeren Anderson verworven, zoodat de patroons geene onderneming van eenig gewicht waagden,zonder eerst Thomas Smith son geraadpleegd te hebben. Deze omstandigheid verdiend des te meer de aandacht, wanneer wij letten op den jeugdigen leeftijd van Smithson, en weten, dat de ver vaardiging van locomotieven, loco mobielen en stoomlandbouwwerk- tuigen in den regel geene kleinig heid is. Bovendien werkten er meer dan twee duizend werklieden in de fabrieken der heeren Anderson. Op zekeren Zaterdagmorgen, na dat Thomas Smithson den ganschen nacht door aan het opmaken zijner hoeken gewerkt had, kwam onze jonge held met een uittreksel der rekening-courant in de hand bij zijn chef. Deze keek [even naar de re- Behalve te Straatsburg, te Mülhausen en te Maasmüuster in de laatste dagen gedane huiszoekingen, heeft hetzelfde ook plaats te Mar- kirch, Barr, Gebweiler en Hagenau. Te Markirch is de districtsraad Bloch, te Gebweiler de banketbak ker Bolleckrer en te Hagenau het gemeenteraadslid Freund met zijn zoon gevangen genomen. Prins Alexander van Batten- berg heeft wegens verergering van bet rheumatisch lijden, dat hij zich in den veldtocht op den hals haalde, vaa alle reisplannen afgezien. Hij zou heden van Parijs, waar hij zich op het oogeublik ophoudt, naar Darmstadt terugkeereu. Naar de Standard uit St. Pe tersburg verneemt, is het geble ken dat het jongste komplot hoofd zakelijk ten doel had eene revolu tionaire propaganda onder het Rus sische leger en de vloot, zonder dat men vooreerst eeuen aanslag op het leven van den Czaar in den zin had. De ministerieele crisis in Servië is afgeloopen. De minister van open bare werken neemt de portefeuille van oorlog over. Een wetsvoorstel, ondèrteekend door 80 afgevaardigden is aan de Rumeensche Kamer ingediend. Er wordt in gezegd, dat bij de oor- logstoebereidseleu overal in Europa en in de naburige landen, er drin gende noodzakelijkheid bestaat om voor te stellen de regeering beschik king te geven over 30 millioen, tot aanvulling der wapening en tot verdediging van 's lands onzijdig heid. Dit voorstel werd met 99 te gen 11 stemmen aangenomen. Bra- tiano zeide in den loop der beraad slaging, dat de regeering wilde voor- kening, nam zijn wisselboekje en schreef een aanwijzing van 85,000 dollars op de bank van Kentucky. Zooveel bedroeg namelijk het weekloon der bedienden en werklie den aan de fabriek. De heer An derson droeg Smithon op, dit be drag, omdat het zoo aanzienlijk was, zelf te incasseeren. Thomas Smithson legde den wis sel in eene groote portefeuille, die hij onder zijn arm droeg, zette zijn hoed op en sprong in een omnibus, die van de 55e Avenue naar Wall- street rijdt. In den tijd, waarin dit verhaal in New-York speelt, lag de 55e Ave nue nog bijna geheel in de voor stad. De tramlijnen waren nog niet uitgevondende spoorwegen over de huizen sluimerdeu nog in de ver beelding van hunnen aanlegger en de beroemde brug van Brooklijn zou toen door de bewoners van New- York gehouden zijn voor de her komen dat Rumeuië andermaal het tooneel van den oorlog werd. Ondanks de bemoedigende tele grammen van Havas uit Constanti- nopel, aankondigende dat er eene voorloopige basis voor de oplossing van het Bulgaarsche vraagstuk gevonden is, bestaat er, naar aan de Times gemeld wordt, weinig hoop dat er eene bevredigende en voor de Russische regeeriug aannemelijke schikking gevonden zal worden. Tevens is het zeer twijfelachtig of de buitenlandsche gezanten te Con- stantinopel het met elkander eens zullen worden. Iu een telegram uit Constantino- pel aan de Standard wordt daaren tegen de toestand gunstiger voor gesteld. De grootvizier zou er in geslaagd zijn, aan de Bulgaarsche eenige concessies af te dwingen, waarvan de voornaamste zoude wezen dat de tegenwoordige Bulgaarsche mi nister van oorlog, die aan Rusland onaangenaam is, aftreden. Men is het nog oneens over den opvolger, maar Zankoff blijft met alle kracht op de benoeming van eenen Russi- schen generaal aandringen. Grekoff vertrekt naar Sofia, waar hij zal trachten het regentschap over te halen de reeds overeengekomen punten te bekrachtigen. Kaulbars wordt militair-attaché te Teheran. De Times verneemt uit St. Peters burg dat de door Nelidoff te Con- stantiuopel tegenover de Bulgaar sche uitgewekenen aangenomen houding afkeuring vindt. Daarte gen tracht Kathoff Nelidoff te ver dedigen, door de schuld te werpen op de onvolledigheid van zijne in- structiën, en op het verouderde der Russische diplomatieke methoden. senschim van een overspannen hoofd; want de gebeurtenissenwaarvan hier sprake is, vonden nog -.óór 1860 plaats. Nadat Thomas Smithson den wis sel, die hem door den oudsten heer Ander, sn was ter hand gesteld, met eene zekere deftigheid had geïncas seerd, sprong hij weder in den om nibus, die hem naar de fabriek te rug moest brengen. De banknoten vormden een dik pakket, dat der portefeuille een benijdenswaardigen omvang gaf. Met de handen op de kostbare portefeuille, die op zijne knieën lag, gaf Smithson zich aan dat droome- rige gepeins over, waartoe bijna alle lieden vervallen, die den gan schen nacht niet te bed zijn ge weest en 's morgens in een rijtuig zitten. Hij sloot de oogen, opende zij bij een schok van den omnibus, sloot Uit Sofia wordt aan de Times ge meld dat er onder de Bulgaarsche uit gewekenen te Constautinopel eene scheuring is ontstaan.Sommigen wil len zich met het regentschap in Bul garije verzoenen, en hebben daartoe de tusschenkomst ingeroepen van den Bulgaarechen agentdie in de allereerste plaats onvoorwaar delijke erkenning van het gezag der regenten geëischt heeft. De niet tot verzoening geneigde Bul gaarsche uitgewekenen hebben eenen brief gericht aan Slam- bouloff, in welken zij dreigen ge- wapenden benden Montenegrijnen naar Bulgarije te zullen zenden, om de voornaamste leden der Bulgaar sche regeering om het leven te brengen. In goed ingelichte kringen te Constautinopel verzekert men dat Radowitz aan de Bulgaarsche afge zanten zou hebben medegedeeld dat, ingeval de onderhandelingen mis lukten, Rusland Bulgarije zou be zetten, onder toestemming van Duitschland en Oostenrijk. Sedert Woensdag loopt daar ook het ge rucht dat eene bezetting van Bul garije door Rusland waarschijnlijk is; maar men wist niet, of Rusland inderdaad dit plan koestert, dan wel of het gerucht verspreid is om der Bulgaarschen regeering schrik aan te jagen en haar het gansche pro- giamma van Zankoff te doen aan nemen. Haarlem, 18 Februari 1887. De afdeeling «Haarlem en Om streken» van de «Vereeniging tegen het mishandelen van dieren» hield gisterenavond in haar gewoon lo kaal eene openbare volksvergade- ze weder en herhaalde deze een tonige bezigheid, totdat hij, over mand door de hitte en de vermoeie nis, iu allen ernst insliep. De wa gen was stikvol en alle reisgenooten van Smithson hadden hunne ver- verschillende pakjes, die ieder een eigenaardigen geur verspreidden. Deze uitwaseming', gevoegd bij de heete stralen der Julizon, die iu den wagen vielen, vermeerderde nog zijne matheidzoodat zijne sluimering spoedig een vasten slaap werd. De jeugdige directeur zat gedrongen tusschen een dikke groentevrouw en een heer, die met de grootste aan dacht las in een dagblad, dat bijna de halve ruimte van den wagen vulde. Een hevige stoot, dien de wagen kreeg, omdat hij tegen een hoeksteen aanreed, wekte Smithson uit zijne droomen. Daar uitten zijne bleeke lippen een kreet van ontzetting. Doodsbleek biet hij de armen op

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1