I 4e Jaarkrans:. Maaiidag|21 Februari 1887. No. 1113. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Ongelijks uitgennmen Zon- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' 7, M. mm WILLEM III. „de Eenzame". AU.EMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. De werkstaker. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 CenU. franco door geheel het Rijk p. maand 55 Wonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franoo te adrezzeeren aan het Burean, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de jtublieite Etrangère 6. L. DATJBE Co., JOH. 7. JONESSucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg ifontmartre. Tan 15 regelt 35 Cent; iedere regel meer 6 eenti. Groote lettert naar Plaatsruimte. Advertentiën "worden aangenomen tot 't middags 12 uar| MUSEUMS E Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e ,'6rtoon van diploma vryen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 'dender Nederlandsohe Maatachappy ter bevordering vaa Nyverheid hebben tn Nederland en meer byzonder van het Haarlomeche Bisdom, Kruisweg 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend vai «ndagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen '**r,rs museum in de Damstraat. Geopend dagelyks uitgenomen Zaterdag, Woensdag en Zaterdag van 84 nur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. N ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. deur. Geopend dagelyks van 1G tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nedorlandache Maatachappy ter bevordering van Nijverheid hebbes *1 jSf«.««« het Paviljoen. Ingang Krontzyde van i et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uht. Toegang 25 ot. u. oersnnn. »au xu w uui. B0 r-- tonen eer JNeuerlandache Maatachappy ter bevordering van Nijverheid hebbes *1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Erontzyde van et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uht. Toegang 26 ct. p. persoon. Donateurs en op vertoon van diploma vryen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaaf 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10S nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of betaling van 25 cents por persoon. Kindoren benedon de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.-^ Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 14 unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Gaopea; Dinsdag van 12 en Donderdag van 28 nnr. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vry. Bij dit nummer is gevoegd, als PREMIEPLAAT, het por tret van In den loop der vol gende week zal in deze Courant als Feuilleton ver schijnen HANS HOPFEN'S ROMAN HOPFEN is een der jongste Duitsehe schrijvers, die in zijn Vaderland aan verschillende groote organen als medewer ker is verbonden en zijn spo ren op letterkundig gebied heeft verdiend. Zijne werken ademen een frisschen geesten zijn zeer onderhoudend. We bevelen daarom boven- genoemden roman ten volle bij onze lezers aan. DE REDACTIE. In het Engelsche Lagerhuis heeft Fergusson gistereD, naar aanleiding van desbetreffende vragen verklaard 1. dat de regeeriDg het recht van den Khedive erkent, met andere mo gendheden handels- en andere soort gelijke tractaten te sluiten, welke niet in strijd zijn met de politieke verdragen, door den Sultan geslo ten, noch met diens soevereiniteits rechten over Egypte; deze zaak is uitdrukkelijk bij een firman van 2 Augustus 1879 geregeld; 2. dat de toestand in Opper-Birma vooralsnog alle onderhandelingen omtrent de Allerheiligen nadert, 't is koud. Vijf uur heeft de klok geslagen, de avond valt. Marianne is langzaam opgestaan en heeft het venster ge sloten, dat ze een oogenhlik geo pend had, om wat lucht te krijgen. Ocb, wat is het treurig, donker, vuil weer; men heeft moeite om op de glibberige straat vooruit te ko men overal grijs vuil en slijk, groen achtige plassen water een leelijk begin van den winter. De kolen- kooper zal veel geld vragen. Maar dat is een uitgaaf, die we konden voorzienkolenkooper en bakker zullen wel betaald worden; met moed en gezondheid komen wij er wel. Ondanks den snerpenden herfst-j grensbepaling tusschen China en Birma belet; en 3. dat de slaven handel in de Roode Zee wel is waar voortduurt, maar tengevolge van de waakzaamheid der Engelsche krui sers toch vermindert. Bij de voortzetting van het adres debat ontwikkelde Labouchère zijn reeds bekend amendement. Zonder hoofdelijke stemming is het verworpen. Het Lagerhuis besloot te mid dernacht, op voorstel van den voor zitter, met 291 tegen 81 stemmen tot sluiting van het debat over het adres vau antwoord. Het amende ment van Cox werd met 283 tegen 84 stemmen verworpeD, en het adres zelf met 283 tegen 70 stemmen goed gekeurd. De Norddeutsche Algemeine Zei lung bevestigt nader de tegenspraak op het gerucht, volgens hetwelk de Duitsehe Keizer voor de verkie zingen eene proclamatie zou uit vaardigen. Zij zegt: De rijkskanse lier heeft op de herhaalde aanvra gen of er eene proclamatie kon worden verwacht, geantwoorddat zulk een maatregel vooralsnog on tijdig wordt geacht en daarvan eerst sprake zou kunnen zijn, wanneer de uitslag der verkiezingen zoo slecht was, dat eene ontbinding van den Rijksdag andermaal noodig zou zijn. Bij ministerieel besluit is aan verscheidene Russische en Gallici- sche kooplieden te Dantzig, die ten vorigen jare bevel hadden ontvan gen om het land te verlaten, ver gunning verleend om er te blijven wonen. Naar de Daily News uit St. Pe tersburg verneemt, loopt daar we der het gerucht dat Yon Giers zal aftreden. Er is eene brochure ver wind leunt Marianne even tegen het venster. Dat verfrischt haarzij is zoo moede. Van den ochtend af heeft zij ge werkt; en naaiwerk is erg ver moeiend. Vier kinderen heeft ze, twee op schooi, een op de bewaar school, en de kleinste ligt daar in zijn wiegonder het helderwitte gordijntje. De naalden moeten vlug gaan, en er is geen tijd om te suffen; maar men komt er, dat is 't voor naamste. Jacques Houdaille, haar man, is een goed werkman, zeven en dertig jaar oud en fiiDk op zijn post, zoo- als hij 't noemt. Luieren is zijn zwak niet. Buitendien heeft moeder de vrouw ook wat mee te praten; zij heeft zoo haar eigen begrippen: moeder de vrouw houdt niet van schulden. Marianne sloot het venster en schenen, geïuspireerd door Katkoff, iu welke het ontslag van Vou Giers en de benoeming vau Ignatieff als opvolger wordt verlangd. Uit Constautiuopel verneemt de Daily Nems dat de onderhandelin gen over de Bulgaarsche kwestie stdstaau. Zankoff heeft zijDe eischen verhougd, en vordert thans voor zijne partij de benoiming van twee der drie regenten eu van vier der zes ministers, waaronder de minis ters van oorlog, vau binneulandsche en van buitenlandsche zaken. De grootvizier heeft deze eischen on aannemelijk verklaard en als com promis voorgesteld, dat de Bulgaar sche deputatie en de Zaukoffpartij elk eeu regeut benoeme, terwijl het derde lid van het regentschap door beide partijen gemeenschappelijk zoude wordeu gekozen. Het is niet waarschijnlijk, dat dit zal wo aangenomen. De Times verneemt uit Sofia, dat de Bulgaarsche regeering de papieren openbaar gemaakt heeft vau Madame Papasoglous, uit welke blijkt dat de Russische gezant te Conslantinopel haar heimelijk heeft fgevaardidg naar Sofia, met de op dracht den minister van Oorlog om te koopen, voor eenen nieuwen staatsgreep. Madame Papasoglous kreeg 6000 Turksche ponden mede, terwijl de Russische gezant teCon- stantinopel aaunam alle kosten van den staatgreep te betalen. Toen de vrouw in hechtenis genomen werd, heeft zij alles bekend; de politie legde beslag op bescheiden betref fend dit complot. Uit Constantinopel wordt aan de Times geseind dat de conferentie die gisteren door de Bulgaarsche deputatie gehouden werd met Zan koff en den grootvizier, vermoedelijk de laatste zal zijn, daar er geen hoop meer is dat de onderhande lingen nog tot het doel zullen lei den. Mukthar-pacha, de Turksche commissaris in Egypte, heeft den hoofdinhoud ontvangen vau Sir Henrv Drummond Wolff's voor stellen betreffende de Egyptische kwestie. Hij heeft daarop per telegram geantwoord, dat de verklaring der Engelsche regeering,dat deze nieuwe voorstellen ten behoeve van het Egyptische volk zal doen, ten eenen- male onaannemelijk is. De Khedive moet in gelijken geest geseind heb ben aan de Porte. Aan het Journal des déiats wordt van gisteren uit Weenen ge seind, dat Sir D. Wolff, over de mislukking zijner voorstellen te Constantinopel verstoord en dit aan Franschen invloed toeschrijvende, er geen geheim van maakte dat hij trachten zou zich daarover te wre ken, en gezegd zou hebbenik zal den hals der Franschen onder het Duitsehe mes brengen. De Senaat der Ver. Staten van. N.-A. heeft het wetsontwerp ten gunste van het maken van den spoorweg voor het overbrengen van schepen over de landengte van Tehuantepec aangenomen. De politie te San-Francisco heeft eeDige anarchisten gearresteerd, die dynamietbommen plaatsten onder de rails der door de stad loopende trams. Haarlem, 19 Februari 1887. Allerwege heerscht een feestelijke stemming op dezen zoogewichtigen dag, den 70en geboortedag van den hervatte haar arbeid, 't Was Zater dag en er is zooveel te doen voor deu Zondag in een huis met vier kinderen. Terwijl de naald vlug heen en weer vloog, peinsde Marianne. Jacques was niet altijd zoo flink geweest als thans. Hij was wel geen doordraaier van aanleghij was een flinke vent en een goed werkman, met een hart als goud, hartelijk voor zijn vrouw, die hij uit liefde gehuwd had, en dol op zijne kin deren. Maar hij was een beetje zwak van karakter, niet al te ver standig en erg geneigd om te luis teren naar praatjesmakers; hij wist nooit het eerste aangeboden glas te weigeren en zich voor 't tweede te hoeden; hij het derde verloor hij zijn hoofd en werd onhandelbaar. Ach! Marianne had niet altijd gelachenin den eersten tijd van haar huwelijk waren de verdiensten gering, de levensmiddelen en de huurprijs hoog; Mafianne, die nog' erg jong was, hield er van, gekleed te gaan zooals iedereen. Toen was de nood in huis geko men, de man werd mistroostig en gedurende vele maanden had hij niet willen werken. 't Was toen geen prettige tijd geweest. Maar dat was gelukkig voorbij. Marianne deed haar huishouding, verzorgde de kinderen en maakte nog een aardige verdienste. Jacques verdiende een flink daggeld; een smid werd goed betaald en er was dikwijls overwerk. De werkman had niet te klagen. Zeker, er viel nog veel te doen, zooals Jacques zei. De arbeiders moesten worden verzekerd tegen ongevallen, tegen werkeloosheid, er moest een pensioenfonds zijn. Maar alles kon niet tegelijk komen en Jacques klaagde niet. Hij hoopte, kat het later beter zou gaan. Jacques eenigen stamhouder van het gelief de Huis vau Oranje. Elke gemeente iu ons Vaderland, tot in de kleinste plaats, brengt het hare er toe bij om dezen zoo geheel nationalen feestdag luister bij te zetten. De feestelijkheden bestaan in optochten, illuminaties, kinderfeesten, kermes- ses enz. enz. Iu de eerste plaats viert het leger feest. Zooals onze lezers reeds be kend is, wordt door het leger in elke garnizoensplaats parade gehouden. In de residentie hebben de saluut schoten heden morgen gedonderd. Reusachtige vlaggen, tropheeëu en illumineertoestellen zijn daar ver rezen. In onze stad toonen de in gezetenen al hun ijver om eene hen waardige plaats in de rij der feest vierende gemeenten in te nemen. Parade, optochten, illuminaties, ver sieringen, vlaggen, en muziek zul len den hoofdschotel van den dag vormen. Het weder, dat zich eerst niet zeer gunstig liet aanzien, laat niets te wenschen over. Wat minder koude en wat meer zonneschijn op den dag en van avond een heideren he mel! ziedaar wat wij wenschten. Reeds is die wensch gedeeltelijk vervuld. Hoe het van avond zal zijn moeten wij afwachten. En nu de feestelijkheden hier ter stede zelve. Het carillon werd heden morgen te acht, des middags te twaalf en te vier uur een half uur bespeeld. De schutterij kwam te half elf op den Doelen bijeeD, waar de instal latie van twee officieren en de uit reiking van eereteekenen aan twee muzikanten plaats had, waarna zij aan de parade van het garnizoen op het terrein der nieuwe Kazerne aan den Schooterweg deelnamen. Te één uur had de optocht plaats was een filosoof. Zij wooüden in een klein stadje, aar de concurrentie niet groot was. De patroons van de fabriek begre pen, dat de levensmiddelen duur waren en dat de arbeider zijn loon waard was. Marianne lachte dikwijls om den ruwen toon van Jacques; maar wat kon men anders verwachten van een stoeren werkmaD, die de zwaarste 6tukken ijzer hanteerde bij het vuur van de gloeiende smidse. Hij had een goed hart; als hij wilde, kon hij de zoetste woordjes voor haar vinden. Als hij maar niet dronk! Neen, hij zou niet; al in geen maanden was het gebeurd. Marianne sloeg een blik in het rond en gevoelde zich gelukkig. Al wat zij rondom zich zag, behoorde haar, onbezwaard. De nette meu bels, de heldere gordijnen, een glim mende tafel met marmeren blad.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1