4e Jaargang. Woensdag 23 Februari 1887. No. 1115. ABONNEMENTSPRIJS: taehijnt Dagelijks uitgenomen Znn- an algemaenn Feestdagen. ADVERTENTIE' ALGEMEEN_0VER/JCIIT. FEUILLETON. De werkstaker. Scliiiitlerliaiiiies. BINNENLAND. ofh mm edi ^oor Haarlem per maand40 Cents. Franeo door geheel het Rijk p» maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franeo te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. Compagnie Générale de rubliette Etrangère G. L. BA TJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parvjt, 3 Ibis Faubourg Montmartr». ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 6 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Adrertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uar| MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM, Kolomaal muteim van hei Paviljoen. Ingang aan de Dreefzjjde 2e fertoon van diploma vyyen toegang, donateur* mot geselschap, leden met 1 litnder Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben jen Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Krnisweg 1 gulden. Muieum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend var indagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tcgea %6*firs museum in ds Banstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Woensdag en Zatordag van t—4 unr. Org el-Ie speling in de Groote Kerk. deur. Goopond dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandache Maatschappij tor bovorderiug van Nijverheid hebbeft dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang brootzijde van et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 104 uur. Toegang 25 ot. p. persoon. Donateurs en op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gozelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor korkelijke oudheid, kunst eu geschiedenio, vooral No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Üoorloopendo toegangskaarten voor een geheel jaai 1 15 April tot 14 October alle workdagon van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur togen betaling van 25 cents per persoon, alleen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Zon- on Feestdagen van 118 uur. Teylert bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Printenhof. Geope:3 Dinsdag van I2 en Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Ondegroenmarkt) vrjj. In het Engelsclie Lagerhuis heeft de heer Fergusson gisteren gezegd, dat Wolff's voorstellen niets afdoen op de kwestie der terugroeping van Britsche troepen, zoolang er vrees bestaat, dat de Egyptische regeering niet in staat zou zijn om haar gezag te handhaven. Het Britsche goe- vernement heeft geen voorstel ge daan, waardoor het geacht zou kun nen worden, af te zien van het recht om de rust iu Egypte tegen bui ten- en binnenlandsche woelingen te beschermen. Ook is het eene on gegronde meening, dat wij de po sitie, die voor België bij tractaat is aangewezen, zouden beschouwen als een voorbeeld, welks navolging wen- schelijk zou zijn in schikkingen be treffende Egypte. Uit Berlijn wordt omtrent de ver kiezingen voor den Uviitsclicn Rijksdag, welke gisteren zijn be gonnen, bet volgende geseind: Nadat in den loop van den ver kiezingsdag van beden (21 Febr.), voor zoover tot nog toe bekend is, alles stil en zonder stoornis was gegaan, begon bet in den avond, toen de uitslag der stemmingen in onze gezamenlijke stadsdistricten bekend was gemaakt, zeer woelig te worden. Nog nooit heeft men hier bij zoodanige gelegenheid zulk eene opgewondenheid gezien. De redactiebureau's der dagbladen en der centrale verkiezingscomité's wa ren door duzenden zoo vast bele gerd, dat de sterkste politiemacht van manschappen te voet en te paard noodig was ter handhaving der orde. Op verscheidene punten was de passage in de straten letter lijk versperd. {Slot.) Ik zegkijk, naar dat huis, voor zich uit drijvend. Gelukkig werd het feest gelijkvloers gehou den; met een paar stappen was men op straat. In eenige seconden was het huis leeg. Twaalf slagen dreunden van de klok der fabriek; een verschrikke lijke ontploffing barstte los, en het gebouw, zooeven nog vol licht en leven, was na luttel oogenblikkeu slechts een puinhoop. Een vreeselijke ontsteltenis heersch- te onder de uit hunne feestvreugde plotseling opgeschrikte menschen. 'tWas of de dood op 't leven was De uitslag der stemming hier ter stede is, dat de Duitsch-vrijzinnige partij ontegenzeggelijk is achteruit gegaan, terwijl daarentegen de so cialisten eu conservatieven aanmer kelijk terrein hebben gewonnen. De belangwekkendste strijd is gevoerd in het tweede stadsdistrict, alwaar de heer Wolff, een persoonlijk ten eenenmale onbekend candidaat der vereenigde nationaal-iiberalen en conservatieven, 19,504 stemmen ver kreeg, tegen 16,544 op Virchow (vrijzinnige partij) en 14,713 op den socialist Tutzauer. Alzoo herstem ming tusschen Virchow en Wolff. In 1884 verkreeg Stöcker in dit dis trict 12,600, Virchow 16,700 en Tutzauer 9,200 stemmen. Iu geen der zes districten zijn vrijzinnigen gekozen. De socialisten hebben nu bij eerste stemming in het vierde en zesde district gezege vierd. Aldaar zijn hunne aanvoer ders Singer en Hasenclever met groote meerderheid van stemmen gekozen. In de overige districten moeten herstemmingen worden ge houden, en wel in het le, 2e en 5e tusschen candidaten der vereenigde nationaal-liberale en conservatieve partijen, en die der vrijzinnige partij; in het 3e district tusschen een soci alist en een lid der vrijzinnige partij. Het staat nu zoo, dat de socialisten kans hebben, bij de herstemmingen den doorslag te geven. Voor zoover men kan berekenen, zijn er in het geheel uitgebracht: op socialisten 90,000 stemmen, op candidaten van het bondgenootschap der nationaal-iiberalen en conserva tieven 20,000, op vrijzinnigen 66,000. Bij de verkiezingen van 1884 hadden de vrijzinnigen 71,000, de socialis ten 60,000, de conservatieven 54,000 stemmen. De uitslag werd gisterenavond gevolgd. Op eenigen afstand stond eene vrouw, alleen, met één kind op den arm en drie andere die zich aan bare kleederen vastklemden. De vrouw naderde de plaats van het onheil. Een enkele gasvlam brandde in de straat; haar flikkerend licht be scheen den afschuwelijken puinhoop; verlichtte het lijk van een man. Zij wilde het lijk naderen; zien of ze hem kon herkennen. Eén blik was genoeg; snikkend trok zij haar kinderen tot zich en viel op hare knieën. Door de ruiten der kleine kerk van de werkliedenwijk straalde het licht en 't plechtig kerkgelui riep de geloovigen naar den nachtelijken dienst. Door de geheele stad verspreidde zich het gerucht van de ontploffing; menschen snelden toe van alle kan ten en betuigden hun schrik en verontwaardiging. eerst tegen 10 ure bekend gemaakt, doordien de opkomst zoo buitenge woon groot was geweest, namelijk 80 pCt. van het aantal ingeschre ven kiezers. De politie heeft zooeven eene vrij zinnige kiezersvergadering, in «Ti- volin, doen uiteengaan, alwaar over de heden verkregen resultaten zou worden gesproken, hetgeen echter niet kon doorgaan, doordien de soci alisten een stormachtig debat poog den uit te loklren. Nog op het laatste oogeublik vóór de stemming hebben de socialisten krachtige pogingen ten gunste hun ner partij gedaan. Daar de politie sinds eenigen tijd met ijzeren vuist hunne kiesvergaderingen had onder drukt, hebben zij in den afgeloopen nacht overal op eene menigte deu ren, schuttingen enz. roode biljetten met de namen hunner candidaten aangeplakt. Zelfs hebben zij hier en daar die namen op de straatstee- nen geschreven, zoodat de politie den geheelen voormiddag is bezig geweest met die biljetten en namen weg te maken. Ook uit de provinciën luiden tot nog toe de telegrafische verkiezingsbe- richten vrij oügunstig voor de vrij zinnige partij. {Tweede telegram Volgens de tot nu toe ontvangen particuliere telegrammen schijnen de regeeringspartijen veel succes te hebben behaald, althans tegenover de vrijzinnigen, terwijl de centrum partij geen merkbaar nadeel heeft geledeu.In Elzas -Lotharingen schijnt ook nagenoeg geen verandering te zijn gekomen. Te middernacht is er een verkie zingsbulletin van Eugen Richter uitgegeven. Daaruit blijkt, dat er altoos gerekend tot op dat. oogen- blik een twaalftal herstemmin- Het lijk van den man werd be merkt en herkend. Jacques Houdaille, de werk staker Ja, zeide Marianne, zich tot de verwoede menigte keerende, met haar bevende hand de kinderen be schermende, ja, de werkstaker, maar die niet schroomde, den dood te ge- moet te g'aan om ons te redden en zelf te sterven als een boeteling. God zij hem genadig! H. C. Te Mainz is dezer dagen eene tentoonstelling van geheel lokalen aard geopend en die toch algemeen de aandacht zal trekken. Zij be staat uit acht portretten, die onder de nalatenschap van een eerzaam burger van Mainz jaren lang ver geten en bestoven gelegen hebben en den beruchten rooverhoofdman gen tusschen vrijzinnigen en candi daten der middenpartijen moeten worden gehouden, waarbij de socia listen ten gunste der vrijzinnigen zullen medewerken. Onder de vrijzinnigen heerscht echter eene niet geringe verslagen- beid, daar het bezit van nauwelijks de helft hunner vorige zetels ver zekerd schijnt. De democratische volkspartij in Zuid-Duitschland schijnt te zijn ge vallen. De verkiezing Stöcker te Sie- gen is verzekerd. In verscheidene kies districten, waar vroeger aan geene meerderheid voor de gematigde mid denpartij viel te denken, hebben dezen nu de overwinning behaald. Aan de Times wordt uit Con- stantinopel gemeld, dat authen tieke berichten het mislukken der onderhandelingen over de Bulgaar- sche kwestie bevestigen; dienten gevolge zal de Porte aan de groote mogendheden eene circulaire rich ten, waarin zij verklaart dat al hare pogingen om tot een vergelijk te komen, gefaald hebben, zoodat de Turksche regeering thans geen an deren uitweg ziet, dan dat de mo gendheden aan de Bulgaren hare beslissing opleggen; middelerwijl wijst de Porte alle aansprakelijk heid af voor de gebeurtenissen, welke in het Balkan-gebied kunnen voorvallen, nu de onderhandelingen tusschen de Bulgaarsche deputatie en Zankoff afgebroken zijn. De buitenlandsche gezanten hebben aan de Porte bericht, dat de mogendheden Engelands voor stellen betreffende de neutraliteit van Egypte onbevredigend en geene practische oplossing der kwestie aehten. Volgens den berichtgever van Central News te Constantinopel heeft Engeland aan de Porte be- Schinderhannes, van zijn eigen naam Johannes Bückler, voorstellen, met zijn gezellin en zes zijner makkers. Schinderhannes is eene Mainzer beroemdheidin 1803 werd hij met negentien zijner gezellen bij het toenmalig keurvorstelijk lustslot «Favorite», thans in de «Neue An- lage», terechtgesteld. Een groote kastanjeboom, met een bank er on der, wijst nog de plek aan; in den ouden houten toren laat men de eel zien waar Schinderhannes den nacht vóór zijn dood doorbracht. Dat er van Schinderhannes en zijne lotge- nooten inderdaad portretten gemaakt zijn en wel gedurende den loop van het proces, is uit stukken bewezen. De thans gevondene zijn keurig in waterverf uitgevoerd en de glad geschoren gezichten en het kort ge knipte haren doen zien, dat het maken der portretten gedurende de gevangenis geschied is. Schinderhannes heeft niet zulk loofd in Egypte de capitulatiën te helpen afschaffen, indien de Porte in de voorgestelde neutraalverkla- ring berust, waarnaar de Turksche regeering wel ooren zou hebben, daar zij de afschaffing der capitu latiën zoowel in Egypte als in Tur kije wenscht. Naar aanleiding van eene nota in het offïcieele blad van Egypte van 20 dezer, waarin de afschaffing der heerendiensten en de maatrege len tot betaling der werklieden aan gekondigd werden, zegt Havas: Over deze oplossing kan men niet aDders dan innig verheugd zijn. Zij rechtvaardigt de voorwaarden, die door sommige mogendheden gesteld waren en die, met bet oog op eene gedeeltelijke afschaffing der heeren diensten, strekten om het budget vau openbare werken met 250,000 Egyptische ponden te verhoogen; en zij bewijst ook, dat het nutte loos was, het cijfer der aflossing aan Egypte's schuldeischera met 250,000 ponden te verminderen, want de gewone hulpbronnen van het budget zijn alleszins voldoende tot afschaffing der heerendiensten. Eene officieele dépêche uit Manilla meldt dat Utto den 14 dezer door de Spanjaarden genomen en in brand gezet is na een hardnekkig gevecht. Het verlies der Spanjaarden is be trekkelijk gering. Dezen namen den 13den verscheidene met kanonnen gewapende verschansingen, die de stad op een afstand verdedigden. Haarlem, 22 Februari 1887. Zondagavond vereenigden zich de werkende leden der liedertafel «Zang en Vriendschap» tot eene feestelijke een romaneske, ridderlijke reputa tie als indertijd Cartouche, toch be waart de herinnering en ook het archief te Mainz nog menige anecdote van hem. Ofschoon hem talrijke moorden ten laste gelegd werden, kon hem geen enkele per soonlijk bewezen worden, zoodat dan ook tot het laatste oogenblik de rooverhoofdman nog op eene vrij spraak hoopte. Dat het vonnis anders uitviel, zal den teerhartigen lezer, die het verhaal van zijn afpersin gen en de pijnigingen, welke hij zijne slachtoffers deed ondergaan, leest, niet onrechtvaardig voorkomen. Schinderhannes was een knappe, flinke man, steeds goed gekleed en die zich aangenaam wist voor te doen. Hij noemde zich, in plaats van «vilderhans», liever «Johannes door het Woud», en onderteekende ook met dien naam de vrijbrieven en vrijgeleiden, die hij tegen hooge schatting en soms ook uit goed.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1