buitengewone vergadering in de bo venzaal van het café Brinkmann. In de eerste plaats zou de plech tige ontvangst geschieden van de kwartet-zangers, Zaterdag jl. te Am sterdam bij den gehouden wedstrijd bekroond en tevens het 57-jarig be staan der liedertafel worden her dacht. De feestelijke stemming die er reeds onder de aanwezigen heerschte, werd niet weinig verhoogd door de komst van den geachten bescherm heer, onzen burgemeester. In eene sierlijke redevoering wenschte hij de liedertafel geluk met de behaalde lauweren en spoorde haar aan, den ingeslagen weg te vervolgen. De president beantwoordde deze rede in welgekozen bewoordingen en daarna werden de medailles met de daaraan toegevoegde sierlijke di ploma's door den beschermheer met een toepasselijk woord aan de over winnaars uitgereikt. Na het vertrek van den burge meester zetten de aanwezigen den feestelijken avond nog eenigen tijd gezellig voort. Ook door den Commissaris des Konings in Noord-Holland en de Gedeputeerde Staten dier provincie is in een adres, den 19en dezer ver zonden, aan Z. M. den IConing hunne hulde gebracht en daarbij de bede uitgesproken, dat Z. M. nog vele jaren moge gespaard blijven voor H. D. doorluchtig en bemind Huis en voor het dierbaar Vaderland. Zij voegden hierbij, zoo voor zichzelven als uit naam der ingezetenen van hun gewest, opnieuw de verzeke ring van hunne onveranderlijke trouw. Bij het bestuur der Christelijke Vereeniging ter verpleging van lij ders aan vallende ziekte, gevestigd te Haarlem-Heemstede, bestaat het voornemen, 1 Maart a. s. een maand blad uit te geven onder den naam Hel Diacmaat. Het blad zal hoofd zakelijk worden gewijd aan de be spreking der Diaconen en Diaco nessen-arbeid, nl. die der dienende lieide in het algemeen, en tevens elke maand iets mededeelen uit den boezem der vereeniging als anders zins. In ons vorig nummer wordt onder de feestelijkheden, die Zater dag te dezer stede plaats hadden, gemeld, dat de verlichting van het borstbeeld van Z. M. den Koning in eenige winkels, was aangebracht door den heer W. vanAmstel. Dit is echter niet het geval: genoem de heer heeft alleen de versiering aangebracht van de muziektent op de Groote Markt. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsch 25 cent stuk, voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1849, welk geldstuk blijkbaar be staat uit lood. Betreffende den gezondheids toestand der gemeente in de afge- loopen maand Januari kan het vol gende worden medegedeeld. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secre tarie aangegeven 13 gevallen van roodvonk, 1 geval van febris typhoï- dea en 3 gevallen van mazelen, terwijl één lijder aan febris typhoï- dea bezweek. Het totaal der overledenen, daar onder begrepen 8 levenloos aange- gevenen, bedraagt 104. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners gunstige gril uitreikte; zijne jacht- tasch draagt nog de initialen J. H. D. D. W. Hij had de kennis van de land streek, die hem zoo goed te pas kwam, aan de zijde van zijn vader, paardenkoopman en vilder, opge daan. Vijftien jaar oud, liep hij van zijn ouders weg en_ ging bij een landman dienst zoeken. Niet lang duurde het echter, of dit leven ver veelde hemhij begon te stelen en vond weldra gezellen, die hem we gens zijn onverschrokkenheid en lichaamskracht tot hun hoofdman benoemden. Hij wist orde te houden ogder «Schele Frans, Huzaren-Phi- lipp, Krop-Anton, Zwarte Peter» en hoe de andere ruwe gezellen heeten mochten. Jammer genoeg heeft de schilder de portretten niet van namen voorzien en de acten bevatten wel namen maar geen signalementen. Toen de roovers geluk hadden, sloot zich al wat in de streek mis- per jaar, voor deze maand berekend 25,1. Aan lichaamszwakte stierven 14, aan klierziekte 3, aan kanker 5, aan hersenziekte 7, aan stuipen 2, aan apoplexie 5, aan cruup 4, aan kinkhoest 2, aan organische hartgebreken 6, aan ziekten der ademhalingsorganen 23 (waarvan 5 aan keel- en longtering of bloed spuwing), aan ziekten der spijsver teringswerktuigen 4, door verdrin ken 2, aan andere oorzaken 12, aan onbekende oorzaken 6. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 26, van 1—5 jaren 13, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 3, van 20 50 jaren 13, van 5065 jaren 13, van 65—80 jaren 19, boven 80 jaren 6. Geboren zijn: 90 jongens en 74 meisjes. H. M. de Koningin bood Zater dag aan den Koning verschillende geschenken aan, namelijk een kost bare antieke klok en twee antiek gedreven koperen kandelaars, on langs aangekocht in het magazijn der firma van Gelder Zoon te 's-Hage; een prachtig eetservies, uit het magazijn van de firma Harte, te Amsterdam; twee jardinières gros bleu op geornamenteerde voet stukken, een rustieke koffer, van binnen met zijde geborduurd, een courantentafeltje, stijl Bagdad, met ivoor ingelegd, een kostbare lamp en een wandelstok met zilveren knop, alles aangekocht in den Grooten Koninklijken Bazar te 's-Hage. H. K. H. Prinses Wilhelmina overhandigde Haren Vader een prachtige bloemenmand met levende rozen, verschillende kleine geschen ken en een zijden voetkleed, door Haar zelf met bloemen bewerkt. Innig aangedaan over dit eerste handwerk der lieve Prinses, die den glans van genoegen op het gelaat had, toen zij haar geschenk aan bood, nam Z. M. de kleine op den arm en kuste baar hartelijk. De Hollandsche Club te Lon den hield Zaterdag haar jaarlijksch gastmaal in het «Metropolitan Ho tel». De Nederlandsche gezant, graaf Van Bylandt, die presideerde, wijdde eenen dronk aan 's Konings 70sten geboortedag, en herdacht hoe krach tig het vaderland stoffelijk en gees telijk is vooruitgegaan gedurende de 38 jaren van 's Konings Regee ring. Deze woorden werden met geest drift toegejuicht, waarna uit naam van alle dischgenooten, onder wie de voornaamste leden der Neder landsche kolonie zich bevonden, de gezaut het volgende telegram aan Z. M. den Koning richtte: «Sire, de leden der Nederlandsche Club te Londen, aan een feestmaal vereenigd onder mijn voorzitterschap, dragen mij op, Uwe Majesteit onze eerbiedige gelukwenschen over te brengen, met de betuiging van onze getrouwe en onwankelbare ver knochtheid. In eene in «Eensgezindheid» te Amsterdam gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhou ders der Maatschappij «de IJsel» te Kampen waar door 22 aan deelhouders vertegenwoordigd wa ren 102 aandeelen, recht gevende op 99 stemmen, werd met het oog op de ongunstige tijdsomstandighe den met algemeene stemmen (5 in blanco) tot liquidatie besloten. Conform de bepalingen der sta- dadig of zwervend was, bij hen aan; de bende werd een leger en werkte op groote schaal. Zij had verken- ningsposten en hinderlagen, over viel reizigers, belegerde eenzame woning :n, rende de poort van kas- teelen in en plunderde ze uit, leg den de bewoners met de voeten in het vuur om hen tot het uitleveren hunner schatten te dwingen en kocht desnoods de politie om. Het portret van Schinderhannes' vrouw, Julie Blasius, stelt een zeer schoone vrouw voor. Zij was ge boortig uit Weierbach, destijds «spits boeven-W eierbach» geheeten en dan ste op de kermissen. Haar vader was muzikant en zij zoowel als hare zusterspeelde uitmuntend viool. Schinderhannes had haar onder zijn eigen naam, Johannes Buckler, ge vraagd en zij volgde hem getroost in alle avonturen en zwerftochten. Schinderhannes behandelde haar steeds met liefde en voorkomend heid; zij schonk hem twee kinde tuten werden directeuren onder toe zicht van commissarissen met de liqui datie belast en tevens aan de di recteuren eervol ontslag verleend ingaande na atloop der liquidatie. De Staatscourant bevat de vol gende bekendmaking: De Koning heeft den ondergetee- kende gelast, om door middel van de StaatscourantZijne Majesteits hartelijken dank te betuigen aan autoriteiten, collegiën en particulie ren, die aan Zijne Majesteit hunne gelukwenschen hebben aangeboden ter gelegenheid van Hoogst Deszelfs zeventigsten verjaardag. 's-Hage, 21 Februari 1887. He Directeur ran Tiet Kabinet des Konings. ALEWIJN. De Haagsche briefschrijver der Midd. Ct. meldt: «Het schijnt, dat de regeering bedacht is op de afschaffing van nog eenige gerechtshoven, in over eenstemming met den onlangs bij de begrootings-debatten door sommige Kamerleden uitgesproken wensch. Dezer dagen althans zijn van de verschillende hoven van regeerings- wege opgaven gevraagd van het aantal der in de laatste jaren be handelde strafzaken, waarschijnlijk met het doel om een paar hoven, die het minst te doen hebben, op te heffen. Nu die colleges, voor wat strafzaken betreft, door de nieuwe wetgeving uitsluitend hoven voor appel zijn geworden, zijn hunne werkzaamheden natuurlijk zeer af genomen, en zou dus eene vermin dering van hun aantal niet onmo gelijk zijn. Maar de groote vraag zal dan zijn, welke als offers van den bezuinigingsmaatregel zullen moeten vallen. Hierover zouden bijv. de hoofdstad en de hofstad van Nederland nog wel eens met elkan der kunnen twisten.» In eene vergadering ierNolari- eele Vereenigingop 18 dezer in het hotel «Krasnapolsky» te Am sterdam gehouden, werd door den heer H. W. J. Sannes uit Steen- wijk een hoogstbelangrijke verhan deling gehouden over het «Regee- ringsontwerp van wet tot regeling van het notarisambt». Na eene voor rede, waarin hij het verwijt van zich wierp, als zou zijn ontwerp eenen vijandigen naijver ademen, op het onafhankelijk standpunt dat de notaris thans aanneemt, wees spre ker in de eerste plaats met inge nomenheid op het beginsel, ook in het regeeringsontwerp gehuldigd, dat zoolang de gebreken die het no tariaat aankleven en de misbruiken die voorkomen niet blijken te zijn gevolgen van het wezen, het ka rakter der instelling; noch het «vrije notariaat,» noch bezoldiging van staatswege, noch eenige andere vorm de voorkeur verdient boven den te- genwoordigen aard van het ambt, dien hij als zoodanig onverbeterlijk acht. Vervolgens trad spr. in een breed opgezette critische beschouwing van de vier hoofdpunten, waarin het nieuwe ontwerp van de bestaande wet verschilt, nl. I het toezicht, II de tijdelijke vervanging van nota rissen. Hl de verplichte tegenwoor digheid van instrumentaire getuigen, IV het recht tot aanbeveling van een notaris als bewaarder der akten en registers. Telkens de nieuwe artikelen, met de door hem ontworpen en later met medewerking der hh. Bodaan ren, een meisje dat spoedig na de geboorte stierf en een jongen, die bleef leven, later in het Oostenrijk- sche leger trad, het tot onderoffi cier bracht en in een veldslag om kwam. Julie Blasius had eene groote voor liefde voor fraaie kleederen en sie raden, en Schinderhannes bevredigde haren zin daarvoor zooveel moge lijk. Zoolang zij als zijne gemalin optrad, droeg zij zijden sleepgewa den en schitterde van juweelen. Bückler liet zich gaarne met haar zien, presideerde met haar de fees ten der roovers; onder anderen, na een buitengewoon voordeeligen slag, toen men het huis van een schat rijken Jood leeggeplunderd had, een galabal, waarvan de gansche streek gewaagde. Julie nam daar in het prachtigst costuum de honneurs waar en Schinderhannes leidde met haar den menuet. Julie nam echter ook deel aan de gevaarlijke expedities, hield wacht en Moll herziene wetsbepalingen op die punten vergelijkende, trachtte spr. aan te toonen, dat de nieuwe regeling en vooral de verdediging er van in de mem. van toel. op menig punt mank gaat en den toets van den eersten ontwerp niet doorstaan kan. Het zou ons te ver voeren hier ook maar eenigzins in détails te treden, doch wij kunnen belangstel lenden mededeelen dat zoowel deze bespreking der punten die in het laatst verschenen wetsontwerp nel voorkomen als een voorgenomen behandeling door spr. van de pun ten die er niet in voorkomen, zullen geplaatstworden deelsin het tijdschrift Recht en Wet en deels in het Week blad voor Notarisambt en Registratie. Van de gevoerde discussie was de grondtoon dat een partieele wets wijziging in afwachting van een hervorming die verband houdt met andere wetgevingen verre te verkiezen ware boven de aanneming van deze herziening, die inderdaad niets anders dan de gewenschte voorloopige verandering brengende, door een schijn van algemeenheid partijen bevredigen en het vooruit zicht op een wezelijke organisatie belemmeren wil. (Amst. D. v. N.) De directie van de reederij «De Schie», stoombootvaart tusschen Delft en Rotterdam, heeft Zaterdag, ter gelegenheid van 's Konings 70n verjaardag, aan haar personeel in beide plaatsen eene gift in geld, naar verhouding van de talrijkheid der gezinnen, uitgereikt. Daar de dienst niet kon worden gestaakt, en het personeel alzoo aan de alge meene feestvreugde geen deel kon nemen, meende de directie op deze wijze hare ondergeschikten in de gelegenheid te moeten stellen om den avond feestelijk in hun huis- ge.zin te vieren. (N. R. Ct.) De bekende schrijver Multa- tuli is overleden te Nieder-Ingel- heim, waar hij de laatste jaren van zijn leven doorbracht. De beteekenis van dezen man en van den invloed, dien hij heeft uit geoefend op het jongere geslacht der thans levenden, is niet licht te overschatten. Douwer Dekker was bijna 67 jaren oud en Amsterdam was zijne geboorteplaats. Naar wij vernemen, is de di rectieder Ned.Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij van plan, om nog eenige harer grootste booten van electrisch licht te voorzi-n. Zooals men weet, is het laatst aangekochte stoomschip «Rotterdam» dezer maat schappij hiervoor reeds ingericht. (Ind. Merci) Gisterenavond had te Amsterdam eene anti-socialistische beweging op groote schaal plaats. Omstreeks 9 uur trok eene groote menigte jon gelingen door vele straten. Aan hun hoofd werden twee kleine knapen door mannen op de schouders ge dragen, oranje- en nationale vlag gen met zich voerende. Deze troep, ongetwijfeld 700 man sterk, zong: «hop, hop, hop, hang de socialis ten op!» Van de Hazenstraat, waar de gla zen in de woning van Bos, den be kenden colporteur van Recht voor allenthans boekhandelaar, werden stuk gegooid, ging het triomfante lijk naar de woning van Penning, den penningmeester der socialisten, op het Waterlooplein, waar mede voor het huis, dat men leeg stal, en zat ook, naar het getuigenis van Isaak Herz, aan de zijde van haren man, toen men hem binnensleepte om hem louis d'or af te persen. Dit zeer brutale feit geschiedde in een dorp, waar eene brigade gendar merie was ingekwartierd. Voor de eer, mij en mijne vrouw heden gezien te hebben, zeide Schin derhannes, zult ge zes kronen- thalers betalen. Herz was blijde, dat men hem niet meer vroeg, be taalde voor de eer en werd losge laten. In 1802 zond Napoleon een Fransch commissaris, Janbon St. André, om aan de rooverijen in die streken een eind te maken, en Schinder hannes begreep, dat hij niet langer veilig was. Hij trachtte naar Frank fort te komen om met eenige zijner gezellen in het Oostenrijksche leger dienst te nemen, maar viel een Fransch detachement in handen, werd in arrest genomen en de eerste geen ruit heel bleef, en waar de personen die het waagden uit deze woning te komen, werden mishan deld. Zoodra de politie verscheen, trok men af, doch nu was de antipathie der bewoners van het Waterlooplein en de St. Anthonies-breestraat op gewekt, en de politie scheen niet bij machte de nieuwsgierigen uiteen te doen gaan. Telkens wanneer een der socialisten Penning's woning verliet, werd hij op alles behalve aangename wijze een eindweegs weg geleid. Sedert Zaterdag moet deze anti socialistische beweging reeds gaande zijn, toen bij Fortuijn eene ruit in geslagen zijn en Van der Stadt mis handeld is geworden. Uit Leiden wordt gemeld: Bij de feestviering ter gelegen heid van 's Konings verjaardag deed zich een geval voor, hetwelk een oogenblik stoornis dreigde te ver wekken, doch gelukkig op de feestvreugde niet den minsten in vloed had. Ten 81/s uur des avonds kwam nl. op eens eens troep soci aal-democraten, met eene roode vlag in hun midden, door de Paardesteeg. De juist aldaar passeerende hoofd inspecteur van politie L. en de in specteur P. begaven zich daarheen met de bedoeliDg die manifestatie te doen ophouden, toen zij onmid dellijk, nog zonder een enkel woord te hebben kunnen spreken, verra derlijk werden aangevallen. Beider hoeden werden afgeslagen, terwijl de hoofdinspecteur bovendien met eene stok een zoodanigen slag op het hoofd bekwam, dat hij in be- wusteloozen toestand binnen een winkel moest gebracht worden. De commissaris van politie, hiervan onderricht, deed onmiddellijk eenige patrouilles de stad doorkruisen doch het bleek dat de rustverstoor ders, na eerst het Rapenburg te zijn afgegaan, zich verspreid en het hazenpad gekozen hadden. Omtrent het ongeval, dat Zater dag H. M. de Koningin en het Prinsesje te 's Hage is overkomen, wordt thans als de juiste toedracht der zaak gemeid: Dat heeren en politieagenten toe schoten en geholpen hebben toen de paarden tot staan waren gebracht, is natuurlijk, maar degeen aan wien de eer toekomt de hollende dieren te hebben gegrepen is Anton Kabe laar, 25 jaren oud, koetsier bij den stalhouder Hulseman, aan den Sta tionsweg, en gewoonlijk bestuurder van het rijtuig van dr. Stein. Dien middag was hij vrij van het doctor rijden en reed een ander gezelschap. Bij het paleis zag hij van den kant der Zeestraat het rijtuig met de hollende paarden aaDkomen. Hij had de tegenwoordigheid van geest om zijn rijtuig ter zijde te sturen, van den bok te springen, een jon gen toe te roepen voor zijn paard te zorgen en met de meegegrepen zweep de aankomende paarden voor den kop te slaan. Van het oogenblik dat zij voor den slag terugdeinsden maakte hij gebruik om het eene dier bij den teugel te grijpen, ter wijl de huurkoetsier Wegman wiens stal er vlak bij is, toeschoot en het andere paard greep. Daarna daagde van alle zijden hulp op. Ten paleize is de juiste toedracht der zaak be kend, en door 's Konings stalmees ter, baron van Heemstra, zijn de noodige informatiën overal ingewon- consul belastte eene speciale com missie met het onderzoek, waarvan men den afloop weet. Op 24 Octo ber 1803 begon de openbare be handeling der zaak, 68 beschuldig den en honderden getuigen ver schenen voor de balie. Bückler legde vrij openhartig zijne beken tenis af en trachtte Julie en zijn vader van alle schuld vrij te plei ten. Het vonnis veroordeelde Bück ler met 19 gezellen tot den dood, Julie en twintig anderen tot ver banning. De doodvonnissen werden door de guillotine voltrokken, die in 26 minuten met de twintig misda digers gedaan maakte. Julie keerde na haar twee jaren tuchthuisstraf naar hare geboorte plaats Weierbach terug, trouwde er met een armen herder en werd moeder van verscheiden kinderen. Zij werd zeer oud; nog in de jaren 18501860 zwierf zij als bedelaar ster in den omtrek van Mainz rond. A.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2