BINNRffiiAND. Haarlem, 24 Februari 1887. De uitslag der verkiezing voor een lid der Provinciale Staten alhier is, dat er eene herstemming moet plaats hebben tusschen mr. J. de Clercq van Weel (liberaal), die 453, en mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht (katholiek), die 449 stemmen verkreeg. De beerP. Ver- kuyl (anti-rev.) bekwam 96 stemmen. In de gisteren gehouden Raads vergadering, welke werd geleid door den waarn. burgemeester Kist de heer Jordens was door ongesteld heid verhinderd tegenwoordig te zijn nam de behandeling van de nieuwe politie-verordening het groot ste gedeelte van de zitting in be slag. Vooraf werd mededeeling gedaan van het telegram, door den burge meester den 19en Februari aan Z. M. den Koning en van dat namens Z. M. aan den burgemeester gezon den. De voorzitter bracht tevens warme hulde en dank aan alle in gezetenen van Haarlem, die op Za terdag ji. zulk een goeden geest aan dtn dag gelegd hadden; even- zoo aan de vele corporatiën, die medegewerkt hadden aan het zoo gelukkig welslagen van het feest, en niet het minst de Vereeniging «Nut en Vermaak», die met waar lijk onvermoeiden ijver daartoe hare beste krachten inspande. Alles is naar wensch gegaan dien dag. De ingezetenen hebben op waardige wijze feest gevierd en in de kinderen is een goede geest gekomen, wat een der gelukkigste zijden is dezer viering van den verjaardag vau Z. M. on zen geëerbiedigden Koning. De beëediging en installatie van het nieuw benoemde lid, den heer A. van der Steur, kon wegens diens afwezigheid om redenen van onge steldheid, niet plaats hebben. De behandeling der nieuwe po litie-verordening begon met art. 41 van Hoofdstuk III, handelende over de straatpolitie. De voorgestelde bepaling betref fende het uitkloppen van karpetten enz. op straat, werd zoo gewijzigd dat dit van 5 tot 8 uur en van 91/» tot 11 uur 's morgens wordt toege laten en moet uitsluitend vóór het eigen huis geschieden. De bepaling in art. 47, dat be stuurders van rij- of voertuigen van één uur na zonsondergang tot één uur voor zonsopgaug lantaarns zul len moeten aangestoken hebben werd aangenomen. Iu het volgende artikel wordt be paald, dat de bestuurder van een rijtuig den leeftijd van 14 jaren be reikt moet hebben. Bij art. 54 kon men niet tot eene beslissing komen, in hoever het aan al of niet bespannen voertuigen wordt verboden op de kleine steentjes of op trottoirs te rijden, zoodat dit punt tot eene volgende vergadering werd aangehouden. De volgende artikelen betreffende hondenwagens, het muilkorven van honden op last van B. en W., vo gels vangen, nesten uithalen, wer den zonder veel discussie vastge steld. Evenzoo art. 61, waarin wordt bepaald, dat op straat of van straat zichtbaar niet mag worden geslacht, overgenomen uit de thans van kracht zijnde verordening en als nieuw toevoegsel, dat de geslachte dieren niet buiten de rooilijn van stoel slechts nader aan de tafel trok, om de voorbijgangers niet in den weg te zitten. Gedurende den maal tijd nam hij de leuning van zijnen stoel geen enkele maal onder den arm, ook wendde hij het gezicht niet over den schouder naar de ro tonde slechts eens uitgezonderd, maar toen legde hij voor die eene dame niet meer belangstelling aan den dag, dan voor ieder ander in de groote zaal. Deze plotselinge en totale afkoe ling kon men nu wel op rekening schrijven van een koel en bedaard overleg, zooals hij zich ook reeds er over uitgelaten had, maar het scheen mij, met het oog op het op- bruischende gestel en den overmoed van mijn rechtsgeleerden vriend veel gelooflijker toe, dat hij door eepe positieve ondervinding geleid, wijzer geworden was en deze gelatenheid jegens de ongenaakbare het resul taat was van eene mislukte poging om haar te naderen. In den grond der zaak was dit het huis, waarvoor of waarin zij zijn uitgestald, mogen uitsteken. De beslissing over de vraag welke zich bij art. 67 voordeed of men voor het varen van stoombooten binnen de gemeente een maximum snelheid zou vaststellen werd uit gesteld tot eene volgende verga dering. - De heer M. Rotteveel, Hof- photograaf alhier, heeft aan den heer P. D. Graaff voor zijne schooi ten geschenke gegeven een welge slaagde photografie-instantanée, van den Zaterdag jl. gehouden kinder optocht, welke is genomen op het oogenblik dat de stoet de Groote Markt heeft bereikt en de muzi kanten in de tent plaats nemen. lu het café Brinkmann is een exemplaar van deze photografie, welke ook in den handel zal wor den gebracht, voor de bezoekers ten toongesteld. In het feestelijk versierde ver gaderlokaal der zangvereeniging «Crescendo», hadden zich gisteren avond alle leden vereenigd tot ont vangst van het onlangs uit hunne leden gevormde kwartet, dat op den Zaterdag te Amsterdam gehouden wedstrijd, waaraan tien liedertafels deelnamen, den 3den prijs had ver worven. Door den president werd aan de vier zangers de eerewijn aangebo den, waarna aan ieder dezer, van wege hunne medeleden, een kristal len wijnglas met inscriptie werd aangeboden, als eene herinnering aan het behaald succes. Nog geruimen tijd bleven de aan wezigen genoegelijk bijeen en me nige toast werd op de deelnemers aan den wedstrijd uitgebracht. Aan mej. J. C. de Jong, se dert de oprichting der kweekschool voor onderwijzeressen alhier, direc trice van het onderwijs en hoofd van die school, is op haar verzoek met 1 Mei e. k. eervol ontslag uit die betrekking verleend. Zij blijft echter belast met het onderwijs aan den cursus in vreemde talen, welke aan deze school verbonden is. Tot directeur van het onderwijs is met ingang van 1 Mei in hare plaats benoemd, behoudens goedkeu ring van den minister van Binnenl. Zaken, de heer P. H. van der Ley, thans leeraar aan gemelde inrichting. Naar de Tijd mededeelt, is de HEw. kanunnik J. A. van den Akker, plebaan der kathedrale kerk alhier, en deken van het district Haarlem, door den Paus benoemd tot eere- kamerheer. Alhier is op 82-jarigen leeftijd overleden de heer R. ICeijzer, sedert 1862 gepensiouneerd Oostind. hoofd ambtenaar. Gedurende de jaren 1862 tot 1868 bekleedde hij de betrekking van burgemeester van Bussum. De Burgemeester maakt be kend dat de paardenmarkten alhier zullen plaats hebben op Maandag 7 Maart en Vrijdag 1 April e. k. Het Haagsche Dagbl. verneemt met de stelligste zekerheid, dat de Koning Maandag tot laat in den namiddag nog het bepaalde voor nemen koesterde, de uitvoering van de Kon. Nat. Zangschool van Werk lieden in het Geb. v. K. en W. te 's Hage bij te wonen. Alle bepa lingen, daarmee in verband staande, waren reeds vastgesteld. Omstreeks 3 uren werd Z. M. echter aange tast door een hevigeu aanval van hetzelfde. Het deed mij genoegen, dat de geestige, vrooiijke man, nadat de eerste indruk voorbij was, af stand van zijne begeerte deed om in aanraking te komen met de eenigs- zins geheimzinnige, maar volstrekt niet gevaarlijke dame, en voor mij daardoor een aangename dischge- noot gespaard bleef, dien ik in dit verveleud plaatsje zeker nog veel meer dan ergens anders gemist zou hebben. Wij waren door de dagelijksche verschijning der interessante schooue zekerlijk niet weer over haar in ge sprek gekomen, indien niet op zeke ren dag in hare onmiddellijke na bijheid zulk een schreeuwend con trast met haar had plaats genomen, dat zij tegen deze donkere vlek nog te schitterender afstak. In de rotonde was naast het kleine tafeltje, om de ruimte te vul len, eene dei grootste tafels ge plaatst, een echte familietafel, zoo dat elk jonggezel zich wel gewacht zou hebben daaraan plaats te nemen. zijn pijnlijke kwaal. In weerwil hiervan wilde Z. M. echter nog niet dadelijk besluiten, zijn voorne men te laten varen; tot ongeveer 61/9 uur bleef in overweging, of een verbetering in Zr. Ms. ongesteldheid nog zou toelaten, er uitvoering aan te geven. Dit bleek echter onmoge- en toen besloot de Koningin op 's Konings verlangen, alleen den tocht naar het gebouw te onderne men. Uit Ommen werd door de schooljeugd op 's Konings verjaar dag het volgend telegram verzonden, aan Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Wilhelmina der Nederlanden: Koninklijke Hoogheid De schooljeugd van Ommen staat jubelend en juichend voor het tele graafkantoor en verzoekt U.K.H. eerbiedig, den heilgroet der Ommer kinderen over te brengen aan Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Ko ning. Namens allen, Betsy Fokkema. Het antwoord, dien zelfden dag des avonds ontvangen, luidt aldus: Betsy Fokkema, Ommen. H.K.H. Prinses Wilhelmina laat schooljeugd zeer bedanken voor ge- lukweuschen aan den Koning. Adjudant, Dumonceau. Ook de Koningin van Enge land heeft onzen Koning en Koningin doen gelukwenschen met den goe den afloop vau het ongeluk op Za terdag jl. De prinses vau Zwedea, die sinds eenigen tijd te Amsterdam vertoeft, heeft zich door de bekende «Nicht van Mees» laten onderrich ten in het wafelbakken. Men leest in de N. R. Cl. Toen door ons bericht gegeven werd van de hartelijke wijze, waar op door de Nederlanders in België het 70e geboortefeest van onzen Koning is gevierd, hebben wij al leen kunnen vermelden, dat door den voorzitter der «Hollandsche Club» te Antwerpen, den heer S. Reijnders Bisdom, aan het feestmaal te Brussel een dronk gewijd is aan de Koningin en het Prinsesje. Nu wij den tekst kennen, geven wij aan de warme, vaderlandslievende woor den van den heer Reijnders Bisdom, zij het ook wat laat, nog gaarne openbaarheid. Na gewezen te hebben op de ernstige tijden, die wij bele ven, ging de spreker aldus voort: En met het oog op den hoogen ouderdom van onzen Vorst en de prille jeugd van ons Prinsesje, dat daar speelt aan de voeten des troons, zich nog onbewust van de zware taak, die de toekomst misschien voor haar weggelegd heeft, is er voor bezorgdheid alleszins reden. Nederland dan, gevoelt behoefte op dezen dag een woord van be moediging te spreken tot zijnen Vorst! En wat zoude dat woord anders kunnen zijn, dan een juichtoon uit het hart voortgekomen voor de an dere leden van dat, ons volk zoo dierbare, gezin?! En in de eerste plaats voor Neêrland's Koningin Dat zij leve! zoo klinkt het uit alle oorden des lands. Dat zij leve als gade en moeder! Dat zij leve voor onzen Vorst! Dat zij leve voor het loyale volk, dat, als de ure der droelenis voor haar mocht slaan, als één man zich achter de Vorstin zal scharen en haar door toewij- Ook dit was zeker met welwillend opzet voor de uitverkorene buurdame door den opmerkzaamste der kell- ners gedaan. Ik had mij er nooit mee bemoeid om te zien, wie zich aan de groote tafel plaatsten, toen juist op dezen dag eene familie haar in beslag nam, die zoowel door haar groot aantal als door de eigenaardige aangezichten onze opmerkzaamheid gaande maakte. De familie bestond uit eene moe der en eenige dochters, benevens de goevernante der jongsten. Ze waren afkomstig uit Zuid-Rusland. Allen waren in diepen rouw, maar uit de zwarte kleederen keken frissche, bloeiende gezichten met roode wan gen, nieuwsgierige oogen en vol, donkerbruin haar. Vooral het oudste der meisjes viel in 't oog door den werkelijk verrassenden overvloed van hare donkere lokken. Over hare schouders hingen een paar vlechten zoo vol en zwaar, dat mijn vriend de raadsheer mij de weddenschap ding en liefde sterken en steunen zal Dat zij leve, de Vorstin, die daar heenschrijdt aan de spits der Ne- derlandsche vrouwen, haar den weg wijzende van getrouwe plichtsbe trachting, liefde en vrede zoowel binnenshuis al daarbuiten! Dat zij nog lang de zon van liefde zij, die uithet koninklijke paleis het geheele vaderland doorstraalt! en die daardoor den band die Vorst en volk verbindt, inniger vastsnoert! Dat zij leve! En wanneer ook hare levenstaak volbracht is, dat zij dan onder ons blijve voortleven in ons Prinsesje, dat zich nu reeds tooit met de deugden der moeder: vrien delijkheid, voorkomendheid en fiere eenvoud! Dat dan ook die juichtoon van dezen disch weerklinke; dat hij het vaderland en den Vorst ten bewijze strekke, dat het Nederlandsch hart door geen land noch zee geschei den wordt van de plek «waar onze wieg op stond!» Dat hij een kreet zij van liefde, achting, erkentelijkheid, bemoedi ging en blijde hope in de toekomst Lang leve onze Koningin! Lang leve ons Prinsesje! In Multatuli, zegt de Arnh. Ct., verliest Nederland een der grootste letterkundigen die het ooit bezat. In oorspronkelijkheid overtrof hij allen. Zijn stijl munt uit door kracht en duidelijkheid ondanks den dichter lijken gloed. Hij schonk ons in «Max Havelaar» een meesterstuk, dat eene hervorming in onze letter kunde teweegbracht, Over zijn werk kring in Indië moge men verschil len van meening, zijn «Koffievei lingen» hebben meer uitgewerkt ten goede, dan rapporten, betoogen, redevoeringen en vlugschriften. Hij was een groot man; kleven hem ook de gebreken aan van groote mannen, die zijne tijdgenooten hin derden, het nageslacht zal van een hooger standpunt hem beoordeelen. Zijn tijdgenooten bracht hij tot nadenken. Hij is een der weinigen, die schreef en alleen schreef als zijn geest ge tuigde. Toen hij voelde dat hij oud was geworden, legde hij de pen neder. Zijn twintigjarige arbeid, van zijn veertigste tot zijn zestigste jaar verrijkte onze letterkunde met wer ken van blijvende waarde. De strekking van die werken druischt lijnrecht aan tegen het gevoelen van zeer velen, ja van de meerderheid van ons volk! maar niemand zal ontkennen, dat hij zijne beginselen verkondigde met onge ëvenaard taleut en zoo deze strijden met godsdienstige overtuiging van velen, wie zal het tegenspreken dat ook hij het goede wilde en naar waarheid streefde.» Naar de Midd. Cl. verneemt, zijn door het bureau voor schei kundige en microscopische onder zoekingen te Middelburg een paar te Goes genomen monsters spek onderzocht, en zijn daarin trichiuen gevonden. Aan die ziekte stierf Maandag in genoemde gemeente eene 49 jarige vrouw. Eene andere patiente is ook zeer ernstig ziek. Er zijn nu ruim zestig personen door deze ziekte aangetast, eenige van welke herstelden. Volgens Recht voor Allen krijgt de heer Domela Nieuwenhuis in zijn «vrijen tijd» (21/» uur per dag) nu, in plaats van gevangenis- voorsloeg, dat de vader van deze lames in den laatsten Russisch- Turkschen oorlog een pacha met twee paardestaarten had gevangen genomen en deze zegeteekenen als geschenk voor zijne dochter had medegebracht. Deze vergelijking ging vrij wel mank, want dit prachtige haar was niet geleend, niet prijs gemaakt, niet aan haar hoofd gehecht, maar echt en op haar hoofd gegroeid en ofschoon het kroes en dicht was, toch niet zoo hard, dat de vergelij king met eenen paardestaart eenigen grond kon hebben, behalve met het dichte en volle er van. Zij, die het droeg, kon juist niet schoon genoemd worden, maar zij maakte eenen betooverenden indruk door de lieftalligheid barer trekken en bewegingen en door de onloochen bare aantrekkelijkheid barer ge zondheid, kracht en frischheid. Hare wangen en hare gestalte waren vol en rond, misschien te vol voor een meisje van achttien jaar, maar dat boeken, boeken om Deensch te leeren en moet hij copieeren voor studen ten in plaats van doosjesplakken. Van de ongeregeldheden te Am sterdam geeft het Handelsblad van 22 dezer het volgende verslag; De betreurenswaardige demon stratie tegen de sociaal-democraten van Maandagavond heeft zich in den afgeloopen nacht herhaald.Reeds vroeg in den avond bewoog zich door onze stad weder een troep zingende jongens, nu eens wel, dan niet met vlaggen, die zich uit den Jordaan langs de hoofdwegen naar het Waterlooplein begaf, waar zich, gelijk men weet, het socialistisch koffiehuis «De Leeuw van Waterloo» bevindt. De nieuwsgierige menigte, welke zich op en om dat plein be vond, groeide steeds in getal aan, doch hield zich rustig, hoewel men onder haar uitingen hoorde, welke allesbehalve sympathiek voor de sociaal-democraten waren. De politie, wier sterkte zich scheen bepaald te hebben tot de agenten der derde sectie, hield de talrijke nieuwsgierigen echter op een afstand van het koffiehuis, zóó dat zich op het Waterlooplein een uitgestrekte kring had gevormd. Nadat de bende jongens zich hier reeds vroeger had vertoond en zich dan kalm had ge houden, hoewel zij den kring der omstanders verbrak om vlak langs het koffiehuis te loopen, kwam zij te ongeveer elf uur weder, ditmaal zor.der vlaggen. Zij zal toen hoog stens een honderd, honderd-vijftig personen sterk geweest ziju. Onder het zingen van het volkslieden den nieuwen deun: «hop, hop, hop, enz.!' trok zij ongehinderd voort en, evenmin als de menigte, scheen de politie ernst aan dit schijnbare spel letje te vinden. Ongeveer een kwartier later, het zal toen ruim kwart over elf geweest zijn, kwam de bende, thaus veel versterkt, vooral door grootere per sonen, van de zijde der Lazarussteeg opnieuw opdagen. Ook thans scheen de politie niet te vermoeden wat de bende in den zin had, want de kring der omstanders werd opnieuw ver broken, en de troep schaarde zich voor «De Leeuw van Waterloo». Dit koffiehuis was de groote ver zamelplaats der sociaal-democraten. Het was er slampvol, ook met vrouwen, en enkelen hadden zich reeds vroeger naar huis begeven. Het bleek dat al die personen daar gekomen waren met het doel het koffiehuis te verdedigen, wanneer er opnieuw de ruiten werden stukge slagen. Alle deuren van het koffiehuis waren gesloten, doch er was veel licht. Toen nu eenmaal de bende jongens zich voor deze woning bevond, trachtte zij met geweld de deur te openen, wat haar, ondanks kolossale knuppels en boomstronken, waarmede zij gewapend was, niet zoo spoedig gelukte. Eindelijk vliegt de deur open, en men ziet in het koffiehuis personen, die zich reeds voor den ingang op eene verhevenheid hebben geschaard, klaarblijkelijk met de bedoeling de bende het indringen te beletten. Deze dringt voorwaarts, maar daar knalt uit het koffiehuis een pistool schot, onmiddellijk gevolgd door een tweede, en meerdere, zeker wel een schot of acht, men zegt van losse gevulde stond haar zoo goed, dat men zich haar niet gaarne anders zou willen voorstellen. Bovendien was zij goed bij de hand en op merkzaam. Zij sloeg, waar zij maar kon, hare moeder zorgvuldig gade en kwam haar dadelijk te hulp, als deze door smart gepijnigde en zeer verstrooide vrouw eenen wensch in hare oogen liet zien. In haar hulp betoon was voor den toeschouwer niets gemaakts te zien. Men zag aan alles wat zij deed of liet, dat zij zich geenen dwang oplegde, maar haar goed hart den vrijen teugel gunde. Argelooze, voor zich inne mende goedheid des harten stond in die donkere oogen te lezen, niet alleen in de oogen, maar ook op geheel haar gelaat en in alle trek ken. Kinderlijke vroolijkheid en schalkachtige meisjeslust gaven aan geheel haar wezen eene ongeken de bekoorlijkheid. Men werd er op geruimd van, indien men dit lieve meisje een tijdlaug gadesloeg. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2