den aanleg van een petroleumha ven in die stad ook op het denk beeld gekomen zijn om die te ma ken bij de petroleumpakhuizen te Charlois. Kostbare werken buiten de gemeente te maken gaat echter niet aan en daarom zouden zij, even als Delfshaven, ook Charlois wil len annexeeren. Vanwege de Britsche Regee ring is aan de redders der equipa ge van het Engelsche fregat Bram, - bletye, welk schip in Nov. 11. in de Te6selsche gronden strandde, een belooning vau f 276 toegekend. Het jaarverslag van de Londen- sche «Netherland Benevolent So ciety», Koning Willem-Fonds, uit gebracht in de vergadering van 27 Januari jh, is in druk verschenen. De Vereeniging gaat voort met het ondersteunen van behoeftige Neder landers in Londen, door voorschot ten en giften. De heer J. Eigeman te Dor drecht, maakt een opmerking die dezer dagen zeker actueel mag heeten. Reeds toen Holland en Zeeland onder het Huis van Beieren ston den (1345), waren rood, wit en blauw, gelijk men zich in die da- fen uitdrukte, «de landsheerlijke leuren.» Onder het Huis van Bour- gondië (1425), gelijk ook oDder dat van Oostenrijk (1494) en zelfs on der Fillips II (1558), zijn die kleu ren «de landsheerlijke kleuren» ge bleven. De Watergeuzen (1569), die hun schepen Prinsenschepen noem den, voeren zelfs onder de rood- wit-blauwe vlag en noemden haar «Prinsenvlag.» Innige liefde voor het Huis van Oranje, die een geestdrift in het leven riep, welke zich niet altoos behoorlijk rekenschap gaf van wat ze deed, bracht daarin eensklaps een verandering, die, wèl beschouwd, geen verbetering heeten kon, omdat ze niet in harmonie was met de ge schiedenis; uit ongeveinsden eerbied en warme liefde jegens den Prins, werd het «rood» uit de driekleur weggenomen en stelde men het «oranje» er voor in de plaats, ter wijl ze nu ook dat oranje blauje (blanc'ne-bleu) «de Prinsenvlag» noemden. Sedert dien tijd is ze dan ook bij het leger als «oorlogsvlag» in gebruik gekomen. Na de niet-erkenning van Willem III als Stadhouder (1651), nam men onmiddellijk het «oranje» uit de oorlogsvlag weg en verving het weer door «rood». Toen Willem III weder erkend werd (1672), bleef hij de rood-wit- blauwe vlag eerbiedigen en het volk noemde haar alweer «Prinsenvlag». Sedert dat tijdstip veranderde ze dan ook niet meer van kleur. Derhalve ieder, die ten huidigen dage de rood -wit-blauwe vlag wap peren laat, bedient zich al krijt men hem ook voor een «aut.i-oranje- gezinde» uit van een driekleur, die werkelijk meer dan vijf eeuwen de nationale vlag isterwijl iemand, die de oranjevlag uitsteekt, geen zuiver historische vlag wapperen laat, en hij, die de oranje-blanje-bleu heeft, onwetend de «oorlogsvlag» voert. Het bestuur der «Liberale Unie» heeft aan de leden en afge vaardigden, alsmede aan de kies verenigingen een schrijven gericht, te volgen en de eigenaardige trek, die zich bij zulk eene gelegenheid over haar gelaat verspreidde, ver ried geene nieuwsgierigheid, maar klaarblijkelijk bewondering. De eenzame merkte zeer wel, wat er op het gelaat van het jonge meisje te lezen stond. Zij sloeg de oogen eeu weinig neer onder de blikken dezer naieve beschouwing. Als zij ze echter een enkele maal en altijd op het juiste tijdstip, weer op hief, was het, alsof deze vier oogen elkander iets onuitsprekelijk teeders wilden mededeelen. Om de lippen van de eenzame speelde dan een trek, die niet alleen algemeene wel willendheid en tevredenheid met zich zelf uitdrukte, neen, het was een zacht glimlachje, een werkelijk lachje, maar zoo schuchter en terug houdend, dat men aan eenen knop moest denken, die het nog nauwe lijks waagt open te gaan, ofschoon het in den zomer is en alles hem tot ontsluiten aandrijft. Het jonge meisje mag dat alles zoo toegeschenen hebben, maar haar eigen mondje zag er ernstig, zelfs vastgesteld in de bestuursvergade ring van 20 Febr. jl. Het doel der missive is te wijzen op drie belang rijke punten, die bij de grondwets herziening en daarmede in verband staande wijziging van het kiesre glement, dienen te worden in het oog gehouden en wel: lo. De wensch naar onbekrom pen uitbreiden moet er vooreerst ontegenzeggelijk toe leiden, dat men reeds bij het Voorloopig Kiesregle ment hen onder de kiezers verlangt op te nemen, die zonder eenigen twijfel door hun intellectueele ont wikkeling de geschiktheid welke in den kiezer verlangd wordt, bezitten, en voor wie uiterlijke teekenen van zoodanige ontwikkeling zijn aan te wijzen. 2o. aOnbekrompen uitbreiding ook in den werkmansstand» zal op den voet van het regeerings-ontwerp aangevuld met eene capaciteitenlijst niet worden bereikt. 3o. Van groot gewicht is de in het regeerings-voorstel niet gestel den, doch reeds zoo dikwijls ver dedigden eisch, dat de kiezer zijn stembiljet persoonlijk ten stembu- reele moet invullen. Het bestuur vertrouwt dat het belang dezer denkbeelden diep zal worden gevoeld. Zij werden reeds in de vergadering der Kiesvereeniging «Burgerplicht» te Groningen ter sprake gebracht. In een daar aan genomen motie werd het bestuur der «Liberale Unie» uitgenoodigd een vergadering bijeen te roepen ter behandeling van dit onderwerp. Het bestuur meende daaraan even wel niet te kunnen voldoen omdat het van meening is dat elke kies vereeniging deze zaken in eigen boezem moet bespreken, terwijl eene vergadering, samengesteld uit afge vaardigden van zoovele kiesver- eenigingen uit het geheele land, en beraadslagend, terwijl de volksver tegenwoordiging overweegt, den schijn zou aannemen als voorpar- lement te willen optreden. Het bestuur had evenwel gemeend de kiesvereenigingen op de belang rijke punten te moeten wijzen. Naar de Amst. verneemt, be draagt de bruto-ontvangst op de jaarmarkt te Amsterdam gehouden ten voordeele der vacantie-koloniën ruim f 55,000. Een colporteur van Rechtvoer Allen kreeg het Woensdag te Am sterdam in de Damstraat te kwaad met eenige werklieden en vrouwen. Hij ventte op de gewone aanstoo- telijke wijze zijn blad en een ge meen schotschrift. Daarover onder hield men hem, maar daar hij voort ging met venten, ontrukte men hem zijn papieren, welke verscheurd werden. De politie bracht hem toen in het belang zijner eigen veilig heid naar het politiebureau op den O. Z. Voorburgwal, waarheen hij in optocht werd geleid door de perso nen wier toorn hij opwekte en die «Oranje boven!» riepen. Uit Amsterdam wordt van gisterenavond lll/a uur gemeld: De geheele Jordaan en ook het Waterlooplein hebben het gewone aanzien hernomen. Ook de zang- lustig-en vertoonden zich niet. Alles is rustig. Uit Amsterdam wordt gemeld: Het kapitaal voor het nieuwe eeuigszins pruilend uit. Maar noch dit pruilend mondje, noch de lieve lippen gaven elkan der een enkel woord. Zoo nu en dat) gebeurde het, dat de moeder haar kind het aanstaren van die vreemdelinge verbood, uit vrees, dat het deze lastig zou zijn. Dan gebeurde het ook, dat de eenzame eenen blik op de moeder richtte, eenen korten, bescheiden blik en toch zoo vol uitdrukking, als wilde hij zeggenO, toch niet, het maakt mij immers gelukkig, dat dit verstaudige meisje mij een weinig welwillendheid toont. Dan glimlachte soms ook de vrouw in haar treurgewaad een weinig, als wilde zij zeggen: Ik ben immers van dezelfde meeniBg als mijne kin deren, wat de bewondering uwer schoonheid en lieftalligheid betreft, freule, maar jonge dames moeten zich weten in te houden. Bij deze wisseling van beleefde blikken bleef het gewoonlijk, tot op den dag dat de moeder dezer kinderen, die zich van af den mor gen reeds onwel gevoeld had, tus- circus van Carré is gevonden. Op 10 Maart zal de aanbesteding vol gen. Gisteren ochtend zijn te Am sterdam alle gearresteerden van het gevecht in de «Leeuw van Water loo» vrijgelaten. Bij Fortuyn ligt een adres voor iedereen ter teekening, om schade vergoeding te vragen. Door de directie der Alkmaarsche stoommeelfabriek werd aan alle werklieden op 's Konings verjaar dag boven het weekloon aan ieder nog een gratificatie gegeven, ter wijl zij 's middags allen vrijaf kregen. Het visschersvaartuig H. D. 50, schippper Kramer, kwam Woensdag met belangrijke schade te Nieuwe- diep binnen, zijnde den afgeloopen nacht, ten N.W. van Tessel aan de kor liggende, overzeild door eene groote bark, die voor den wind kwam aandrijven. Niettegenstaande het hulpgeroep van de visschers, ver volgde het schip onmiddellijk de reis om de Oost, zonder dat men naam of nationaliteit kon opmerken. Een Leidsche behangersknecht is gevangen genomen, als verdacht van medeplichtig te zijn aan het socia listische opstootje, dat daar Zaterdag plaats had. Het Dagblad verneemt dat door de zorg van den burgemeester van 's-Hage als hoofd der gemeente politie, een zeer ernstig onderzoek is ingesteld naar de omstandighe den, waaronder het hollend rijtuig, waarin H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses Wilhelmina ge zeten waren Zaterdag jl. is tot staan gebracht. De resultaten van dat onderzoek zijn neergelegd in een rapport, waaraan H. Mdie zich met merkwaardige juistheid van al het voorgevallene reken schap heeft a-egeven, HDr. goedkeu ring heeft gehecht. Voor zooverre wij ons op de hoogte kunnen achten van den in houd van dat rapport, vermeenen wij te mogen aannemen, dat het, evenzeer als de trouwens op dat punt eenstemmige dagbladberichten van Maandagavond, het feit erkent, dat op het oogenblik van het tot staan brengen der paarden hun de zweepslag door Anton Kabelaar is toegebracht. Maar een punt, dat in de dagbladberichten óf onvermeld is gebleven, óf niet geheel tot klaar heid werd gebracht, is de omstan digheid, dat het koninklijk rijtuig ongeveer op hetzelfde oogenblik aan te nemen schijnt: even voor het toebrengen van den zweepslag in botsing was gekomen met het rijtuig van eene dame uit Voorburg. Het is dus wel zeer waarschijnlijk, dat ook deze omstandigheid tot af wending van het gevaar heeft bij gedragen. Naar het Vaderland verneemt heeft Z. M. de Koning aan Anton Kabelaar, die Zaterdag de hollende paarden voor het rijtuig van H. M. tot staan bracht, levenslang eene wekelijksche toelage van f5 toege kend. Kabelaar zal ook eene medaille ontvangen. H. M. de Koningin heeft HDr. schen 't wegnemen van de soep en het opbrengen van 't vleesch plotse ling in onmacht viel. Wat zij in de handen had, viel op den grond en zij zou zelf van haren stoel gevallen zijn, indien de naast haar zittende dochter haar niet in hare armen had opgevangen. Een onderdrukte kreet, gedruisch van ter zijde geschoven stoelen, het samenloopen van de familie, waarop een aangroeiend gestommel in alle hoeken ontstond, vermengd met vallende borden en tegen elkander stootende glazen, terwijl enkele woorden en uitroepingen boven alles uitklonken, als: Water.... kell- ner.... azijn.... is er geen dokter hier 't keurslijf open maken.... he, dokter, enz.... Ook waren er meer dan een, die zich gereed maakten persoonlijk hulp te bieden. Vóór allen echter was de eenzame dame gekomen, die er ook het dichtst bij zat, om de hulpbehoevende vrouw bij te staan. Zonder aarzelen en met een ener gie, die niets te wenschen overliet, nam zij, als eene zaak die van zelf welgemeenden dank doen betuigen aan den korporaal Maartense, den hoefsmid Van Beek en den huzaar De Vries, van het 3e regiment hu zaren, voor den betoonden goeden wil om HD. ter hulp te komen bij het hollen der paarden op den 19en Febr. jl. De brievenbesteller De Koning, te 'sHage, die gelijk met onzen Koning verjaart en Zaterdag de helft van den leeftijd van Z. M. be reikte, ontving van Z. M. een fraai gouden horloge. In 's Hage gaat eene inteeken- lijst rond oin een huldeblijk aan te bieden aan den koetsier Anton Ka belaar, die de hollende paarden voor het rijtuig der Koningin tot staan bracht, Dinsdagnacht is door de poli tie te 's Hage aangehouden een Scheveninger, die betrapt werd op het ontvreemden van een pakket uit de goederenloods der Holland- sche IJ zeren Spoor weg-maatsch appij. Door eene militaire patrouille is gisteren ochtend circa elf uur in de nabijheid van het Proefveld aan het Kanaal te 's-Hage onder struikge was ontdekt een kuil, waarin eenig brandend hout lag opgestapeld. Aangezien in de omgeving, maar toch op vrij grooten afstand van de plek waar de kuil werd aangetrof fen, het bekende kruithuisje staat, dacht men aanvankelijk dat een kanaaltje was aangelegd met het kwaadwillige doel dit huisje in de lucht te doen springen. Een nauwkeurig onderzoek ter plaatse, geleid door den inspecteur der recherche den heer W. H. Oli vier, moet naar wij vernemen, ech ter geleid hebben tot het vermoe den dat de een of ander, die den nacht heeft doorgebrracht in de open lucht, in dien kuil een vuurtje heeft aangelegd om zich tegen de nachtelijke koude te beschermen of om boven dit vuurtje koffie of thee te warmen. Van een mijntje moet althans geen sprake zijn. De wind was volstrekt niet naar het kruithuis gekeerd terwijl het hakhout waaronder de kuil gevon den werd, op geruimen afstand van dit magazijn eindigt. Te Alfen aan den Rijn is eene vrouw overleden, die den ouderdom van ruim honderd jaren had bereikt. Gisteren ochtend te 71/» uur is op een aan de Boompjes liggend Engelsch stoomschip een matroos bij het vastmeren van het schip met de linkerhand tnsschen een tros touw en den kop van een stoom- wind beklemd geraakt, waardoor de arm gedeeltelijk werd verbrij zeld. De gekwetste werd spoedig met eene draagmand van de Ned. Stoombootreederij vervoerd naar het Ziekenhuis. Zijn toestand is niet ge vaarlijk. Woensdag avond te omstreeks 11 uren, toen te Dordrecht de agenten van politie 3e klasse H. Eijskoot en A. G. Vermeulen surveilleerden op het Vriezeplein, hoorden zij van de zijde van den waterkant om hulp schreeuwen. Zich onmiddellijk in die richting begevende, ontdekten zij dat eene vrouw midden in de Spuihaven lag en in levensgevaar verkeerde. sprak, de zorg voor de zieke op zich en zij deed dit met zooveel takt, dat ieder ander gevoelde hierin niet tegen haar opgewassen te zijn en zich terugtrok. Al de bedienden, welke met wa ter en azijn kwamen aanloopen, werden teruggezonden met het be vel, een der baddokters te halen, terwijl zij hardnekkig met een enkel woord alle hulp weigerde. In de eene hand het hoofd der bewuste- looze en met de andere een geopen- den flacon vasthoudend, dien zij altijd bij zich had en die een soort vlugzout bevatte, dat zij de dame on der den neus hield, bracht zij de ongelukkige weder bij. De met tranen gevulde oogen der jonge dames zagen vol dankbaarheid naar de schoone onbekende. Zooras hare moeder weer eeuigs zins hersteld was, gevoelde deze zich beschaamd over hare zwakheid; het aanstaren der gasten, ofschoon het meer uit medelijden dan uit nieuws gierigheid gebeurde, scheen haar zeer te hinderen. Zij verzocht, dat men haar uit de zaal zou brengen. De agent Eijskoot bedacht zich geen oogenblik, ontdeed zich van zijn jas en sabel, sprong kloekmoe dig te water en mocht de zelfvol doening smaken, geholpen door zijn collega Vermeulen, na eenige kracht inspanning de drenkelinge, een meis je van 21 jaren, te huis behoorende te Papendrecht, van een anders wissen dood te redden. Eenige dagen geleden heeft zekere J. K. L. zich heimelijk uit de ge meente Dordrecht verwijderd, na bevorens een bedrag van f 494 uit eene gesloten secretaire ten nadeele van zijne schoonmoeder ontvreemd te hebben. Hij mocht zich echter niet lang in het bezit van het ge- stolene verheugen, want reeds heden werd hij door de politie aldaar aangehouden. Voorts heeft de arbeider P. F. T. te Dordrecht zich schuldig gemaakt aan oplichting van eene som van f113, welke zijn patroon aan iemand ter hand had gesteld om een wissel te betalen. De man is sedert voort vluchtig. {D. C.) Als een zeldzaamheid wordt me degedeeld, dat een kind van een werkman in de Koningstraat te Utrecht, den lOu dezer geboren, reeds na den derden dag van de geboorte twee ondertanden vertoonde. De Oldenzaalsche firma H. P. Gelderman Zoon gaf op 's Konings jaardag aan ieder barer 750 werk lieden een spaarbankboekje met een inschrijving van f5. Op de eerste bladzijde van ieder boekje leest men Ik heb er altijd prijs op gesteld dat het mijnen arbeiders goed gaat en dat zij door zuinigheid en over leg in hunne behoeften voorzien. Er zijn velen die dat kunnen en zelfs nog aardig besparen, en die dat niet doen, zijn dikwijls in ver legenheid. Thans sparen ongeveer 250 arbeiders en 500 doen het niet; de eersten hebben het goed, de laatsten veeal slecht. Daarom ver zoek ik u dringend om wekelijks minstens tien cents in de spaarkas der fabriek gedurende een geheel jaar te laten staan en wie dat doet ontvangt vau mij vijf gulden, die nu reeds ingeschreven worden. Ik geloof dat gij, eenmaal aan het sparen zijnde, daarmede zult voortgaan en iedere cent tweemaal zult omkeeren alvorens gij hem eenmaal onnut uitgeeft. De rust en het geluk van uw geheel leven is daarmede gemoeid, daarom dan flink begonnen; ik zal er op toe zien en hoop, dat na jaren de meesten uwer mij nog dankbaar zullen zijn voor deze opwekking. H. P. Geldekman. Op 's KoniDgs verjaardag zijn te Groenloo, o. a. ook midden in de stad, schoten gelost niet behulp van smidsaanbeeldeu. Tengevolge daar van zijn zeer vele ruiten gebroken o. a. aan het gemeentehuis, de protestantsche kerk, het post- en telegraaf-kantoor, aan de huizen van den gemeenteontvanger en van één der raadsleden en nu heeft men te Lichtenvoorde de aar digheid gehad te vertellen aan ieder, die 'tinaar hooreu wilde, dat te Groenloo ongeregeldheden had den plaats gehad en dat meu rui ten had ingeslagen. {Arnh. Ct.) Daarop stond zij op, wankelde als of eene duizeling haar overviel en legde, alsof dit vanzelf sprak, de hand op den aangeboden arm van de vreemde dame. Deze geleidde haar bedaard en met vaste schreden door de zaal. De oudste dochter hield als onder steunend hare moeder bij den elle boog vast, doch dit was meer de uitdrukking van haren goeden wil, dan dat het veel hielp, waut de rechterhand der zwakke vrouw hield zich aan denzelfden sterken arm vast, waarin ook hare linkerhand rustte. De lijdende vrouw dacht er niet bij na, dat zij met geheel haar gewicht leunde op haar, die haar tot steuu was geworden, op eene vertrouwbare vriendin, met wie zij echter nog geen enkel woord had gesproken. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2