De Vereeniging «Onderlinge Hulp» te Velp, welke ten doel heeft eer lijke en trouwe ambachtslieden, in geval van ziekte te ondersteunen, ont ving dezer dagen een geschenk van f 500 van den heer M. H. Schroder, notaris te Velp, en zijne echtge- noote. Te Herwijnen heeft een 22 jarige jongen op 's Konings verjaardag, bij eene vechtpartij, zulk een he vigen slag met eene tabaksdoos in het aangezicht gekregen, dat hij in zeer bedenkelijken toestand verkeert, Er is proces-verbaal opgemaakt; de vermoedelijke dader blijft ont kennen. Maandagavond jl. omstreeks 7 uur is uit het huis van bewaring te 's Bosch ontsnapt Wilhelmus Henricus Waaijen, oud 24 jaren, geboren en wonende te Heerle in Limburg, laatstelijk milicien-stuk rijder, behoorende tot de 2e batterij van het 3e reg. veld-artillerie. Door het verbreken van een hang slot en ter zijde schuiven van tra liewerk is hij op een plat dak we ten te komen, van waar het hem gemakkelijk was buiten het terrein der gevangenis te geraken. Zijn spoor is nog niet ontdekt. Niet onmogelijk is het, dat hij, bij het overklimmen eener schutting, in de Dieze is gevallen en ver dronken. De ontvluchte was nog niet ver oordeeld, maar moest voor den krijgsraad ter zake van desertie te rechtstaan. Hij is dus geen persoon, die een gevaarlijk misdadiger kan genoemd worden en was daarom dan ook in de gevangenis belast met het stoken der verwarmingstoe stellen. Juist zijne bezigheden schij nen hem den weg tot ontvluchting te hebben gewezen. (P.Nb.C.) Terwijl de sigarenfabrikant J. te Roermond Dinsdagavond huiswaarts keerde, werd hem vlak voor zijne woning door een vermomde een dolksteek in den rug toegebracht. De justitie is den dader op het spoor. Woensdag is, naar men de M. C. uit Poortvliet meldt, in een grep pel van een stuk land in den Jon gen Hoek gevonden het lijkje van een pasgeboren of althans zeer jeug dig kind. Bij de lijkschouwing bleek, dat de schedel gebroken was, ter wijl de onderkaak ontbrak. Ook was er van hart, longen en inge wanden geeu Bpoor meer te vinden. Alleen aan armen en beenen waren de spiereu aanwezig. Waarschijn lijk heeft het er al eenigen tijd ge legen. Eenig strooer bij gevon den, doet vermoeden, dat men het daaronder verborgen heeft. Wie de dader of daderes is, ligt in het duister, en zal wellicht even min bekend worden, als tot nog toe eenig licht is opgegaan over een zelfde lijkje, het vorig jaar aan den zeedijk aldaar gevonden. De heer P. Van der Kam, voor ganger bij de vrije Evaugelische gemeente te Kapelle (Zeeland) heett besloten aanstaanden Dinsdag bij gelegenheid der loting voor de militie, zijn huis beschikbaar te stellen voor de lotelingen, die aldaar kosteloos brood en koffie kunnen bekomen. De Tilb. Cl. meldt: Reeds geruimen tijd geleden werd van verschillende zijden herhaalde lijk gewezeu op de wenschelijkheid dat de schafttijd voor de fabrieks arbeiders des middags met een half uur verlengd werd. Ofschoon de meeste fabrikanten dit eveneens in zagen en gaarne tot het nemen van dien maatregel zouden overgaan, bleef men bij het oude. Thans ver nemen wij met genoegen, dat de burgemeester van Tulburg in deze zaak het initiatief heeft genomen en eene citculaira met lijst aan de fabrikanten heeft gezonden, opdat allen die tot dien maatregel zouden willen meewerken, daarvau door hunne onderteekening zouden doen blijken. In Drente wordt thans voor de plaatsvervangers bij de nationale militie f500 h 525 betaald, vóór eenige jaren nog f 700. Opmerkelijk groot is het aantal boerenknechts, die zich daarvoor aanbieden, meestal oppassende menschen. Zij zetten het geld op rente uit en kunnen met hun vroeger bespaard loon, na expi ratie van hunnen diensttijd, allicht een keuterij huren en zoo hun eigene zaken doen. Door den jachtopziener J. de Boer te Appelscha is een prach tige arend geschoten, van donkere kleur, met eene vlucht van 1.10 M., en bekend onder den naam van ttganzenarend». Eene eigenaardige hulde werd op 19 Februari door den tuinman L. Rodenhuis te Leeuwarden aan het Vorstenhuis gebracht. Voor zijne ramen prijkten namelijk de borst beelden van den Koning en de Ko ningin, zeer kunstig gesneden uit.... twee koolrapen. Daarboven las men het volgend versje: //Een oud soldaat van 't fort Bourtanje Brengt hulde aan "Willem van Oranje!» Een treurige gebeurtenis had Maandagavond te Nieuwe-Pekela tats. Zekere E. de Haan leefde, naar het verhaal luidt, reeds eeni gen tijd in onmin met zijne kin deren. De man, die des middags van huis was gegaan, keerde des avonds terug en werd toen bij het binnentreden van zijn woning door een schot in de borst zoodanig ge wond, dat hij bewusteloos ter aarde viel. Later keerde het bewustzijn terug en gelukte het hem na groote inspann'ng, de woning van een der ingezetenen op 20 minuten afstand te bereiken. Daar werd oogenblik- kelijk een geneesheer ontboden, die constateerde, dat de man eene vree- elijke wonde in de linker borst had. Tengevolge van het bloedver lies bestaat er voor het behoud van zijn leven groote vrees. De justitie, met een en ander in kennis gesteld, heeft alle vijf kinderen in verhoor genomen, die pertinent hunne schuld aan deze verwonding ontkenden en voorloopig op vrije voeten werden gelaten. PG. C.) Voor de betrekking van direc teur der ambachtsschool te Gronin gen hebben zich 70 sollicitanten aangemeld. GESSSSM mmm, Een vreeselijk ongeluk had Woensdag morgen plaats in de pletterijen Brison te Marchiennes, bij Charleroi. Twee vliegwielen u 10 meter in diameter en we gende 90,000 kilo, zijn gesprongen en sloegen het timmerwerk en het dak uit elkaar. Geen der ketels barstte, ofschoon er op het oogen- blik dat het ongeluk plaats had, negen onder drukking stonden. Er zijn 3 dooden en 35 gewonden, waaronder 12 ernstig; 400 werklieden zijn zonder werk. Over de vreeselijke aarbeving te Nizza worden in de ontvangen particuliere berichten de volgende bijzonderheden gemeld: De eerste stoot greep plaats te 6 uur 's och- ends. Ongekleed snelden allen uit hunne huizen op de straat. De stads- kommandant Jamais liet zich aan een beddelaken uit het venster zak ken. Onder de half naakte vluchte lingen mengden zich gemaskerden, die van een "bal kwamen en nog niet naar bed waren gegaan; zij betoonden zich meer dan alle ande ren ontsteld. Na de twee eerste schok ken ging men aan het redden der genen die onder de ingestorte hui zen begraven waren. Daarop had te half 9 de derde schofc plaats. De consul Hathway, die aan het hoofd gekwetst was en zich juist door eenen dokter Baretey liet verbinden, ging in allerijl op de vlucht; de dokter holde hem met verbandkist en al na, doch kon hem pas buiten de stad inhalen. De hertog van Nemours en de prinses Blanche van Orleans sloegen in den tuin van hunne villa «Gra- ziella» een tent op. In het geheel zijn er twee huizen volkomen ingestort, terwijl van on geveer tien het dak of de bovenste verdieping naar beueden kwam. De vreemdelingen ijlden als ra- zenden naar de spoorwegstations. Er moesten acht extratreinen naar Pa rijs vertrekken. Zevenduizend vreem delingen begaven zich naar Parijs, vierduizend naar Italië. Die in de treinen geen plaats meer konden krijgen, huurden tegen de hoogste jrijzen rijtuigen om slechts weg te romen. Van wege het leger werden op alle open plaatsen tenten opgesla gen; doch ook daarin scheen het velen gevaarlijk; zij gingen over nachten in rijtuigen, badkoetsen en omnibussen. Alleen om in eenen wagen den nacht te kunnen door brengen, werd algemeen honderd franken betaald. Tot heden toe heb ben 15,000 vreemdelingen Nizza ver laten. De stedelijke bevolking is in wan hoop, hoe het verder met hare ver diensten moet gaan. Een telegram uit San Remo meldt, dat de kerk van het dorpje Bajardo ten gevolge der aardbeving is inge stort. Honderd personen werden on der het puin bedolven. Dezer dagen zijn 13 kinderen uit den Elzas, die, na door een dol len hond gebeten te zijn, onder be handeling van Pasteur waren ge komen, in den besten gezondheids toestand en volkomen genezen, naar hunne haardsteden teruggekeerd. De Berlijnsche dagbladen ma ken melding van verscheidene ge vallen van bloedvergiftiging, wel ker afloop niet zeer gunstig is ge weest en die aanvankelijk nog ern stiger gevolgen deden vermoeden. Een jeugdige schoone dame ont waakte des ochtends na een feest maal, waaraan zij had deelgeno men, met een verbazend gezwollen it dat haar totaal onherken baar maakte. Wie zal den angst beschrijven, daardoor teweegge bracht in 't gemoed der lijderes en van hare omgeving. Bij het genees kundig onderzoek bleek het, dat een oesterschelp een wondje had veroorzaakt eu dat bloedvergiftiging was ontstaaD. Een hoogst achtbare geheimraad, die wat onvoorzichtig bad omgegaan met de schelp van een oester, leed dezer dagen insge lijks aan bloedvergiftiging, 't Is het seizoen voor dergelijke zeer ernstige gevallen. Wie prijs stelt op zijn gelaat en zijn leven, spare den oes ter niet, die hem toelacht, maar behandele de schelp met omzichtig heid, want de beide lijders en an deren, die in dergelijk geval heb ben verkeerd, zullen er gedurende hun gansche leven de treurige sporen van dragen. Een scheepskapitein te Ham burg, onlangs uit de Indien terug gekeerd, die door een ongelukkig toeval een oog had verloren en dit door een kunstoog had doen ver vangen, deelde zijn vrienden het volgende vermakelijke avontuur mede: «Op de terugreis zag ik mij, ik weet niet meer waarom, genood zaakt aan de kust van Kamerun aan wal te gaan. Ik droeg het commando zoolang aan mijn stuur man op en ging onze zwarte broe ders in het heete Afrika met een bezoek vereeren. Na eene wandeling van uren kwam ik terug, nat van zweet, en huurde zes inboorlingen, cm mij aan boord te roeien, terwijl ik zelf aan het roer ging zitten. Zoodra ik zat, voelde ik eene pijnlijke steking aan mijn kunstoog, wat zeker door stof of zweet ver oorzaakt werd en nam daarom, zon der eenig Uwaad vermoeden, het oog uit, om het schoon te maken. Maar met welk een gevolg? Als op commando, plompten mijne zwart jes over boord en zochten zoo spoe dig mogelijk uit de nabijheid van het zonderlinge schepsel te komen, dat daar op zijn doode gemak een oog uit het hoofd nam, om het met zijn zakdoek af te vegen, en dat zeker een god of duivel, maar in geen geval een menschelijk wezen was. Daar ik moede en hongerig was, kon ik niet anders doen dan weer terugkeeren en mij andere roeiers nemen. Maar bij mijne aan komst ging alles voor mij op de vlucht, daar mijne getrouwen mij voor waren en de mare hadden verspreid. Zoo kon ik ten slotte zelf de riemen opnemen en naar mijn schip roeien. Ik heb nimmer iemand iets kwaads toegewenscht. maar voor mijn part krijgt van elke tien nikkers er één een glazen oog». In de Apollo-zaal te Rome bewogen zich onlangs op een avond tal van gemaskerden. De markies Domenico werd geboeid door de slanke verschijning eener jongedame die als bloemenmeisje verkleed was. Hij overreedde haar met hem naar een restaurant te rijden. Voor het restaurant aangekomen draalden de passagiers met uitstijgen en de koet sier kwam van den bok om te zien of er iets was gebeurd. In het rijtuig bevond zich slechts de mar kies, die bewusteloos op den grond lag. Toen hij weder bij kennis was, verhaalde hij, dat de gemaskerde hem eensklaps om den hals was gevallen en hem bijna had gewurgd. De beurs van den markies, inhou dende 1500 frs., was spoorloos ver dwenen. De Italiaansche bladen maken melding van een boerenopstand in het groot te Gordona, een dorp bij Chiavenna in Lombardije. Het dorp scheen geheel buiten machte om eenige belasting op te brengen en 27 Januari zou men dus tot ge rechtelijken verkoop overgaan, bij welke gelegenheid de pachter der belastingen met twintig soldaten en deurwaarders in het dorp verscheen. Nauwelijk echter wilde men met den verkoop van de eerste boerde rij een begin maken of het begon van alle zijden steenen te regenen, zoodat de ambtenaars en de gewa pende macht, ofschoon zich van hun vuurwapens bedienend, ten slotte moesten aftrekken voor de overmacht der boeren, die hen tot de poorten van Chiavenna vervolg den. De bevolking van die stad maakte nu gemeene zaak met de boeren en in een oogenblik was het belastingkantoor bestormd en ge plunderd, terwijl een aantal be langrijke papieren aau de vlammen werden prijsgegeven. Daarop keer den de Gordoneezen naar huis en vluchtten verder naarde bergen. Toen den volgenden dag een groote troe penmacht Gordona binnenrukte, vonden zij slechts vrouwen, kinde ren en den met een zware ziekte te bed liggenden burgemeester Agos- tini. Deze werd gearresteerd, op een draagbaar gelegd en naar de gevangenis van Chiavenna overge bracht. Pen hoiul als moordenaar Zekere Raffanai, uit Mantua, die zich dezer dagen cp de jacht bevond, verloor zijn portemonnaie en gaf zijn hond bevel om die te gaan opzoeken. Daar hij moede was, ging hij op een steen aan den weg zitten, nam zijn geweer tusscl.en de knieën en sliep in. Korten tijd daarna kwam de trouwe hond, die de portemon naie werkelijk had gevonden, met dat voorwerp jn den bek aansnellen. Toen hij ontwaarde, dat zijn baas geen beweging maakte om het aan te nemen; sprong hij tegen hem op en trok daardoor met zijn voor poot den haan van het geweer over. Het schot ging af en de ongeluk- ge viel neder. Veldarbeiders, die in de nabijheid werkten en van het voorval ge tuigen waren geweest, snelden toe en ontdekten dat de jager helaas een lijk was. Sedert verscheidene dagen wordt Spanje onophoudelijk door sneeuwstormen geteisterd. De koude was zoo hevig, dat de thermometer 10 graden Celsius vorst teekende. In Catalonië is het spoorwegver keer reeds drie dagen geheel ge slaakt. San Sebastian, Victoria, Bur ros, Valladolid, Avila en de ge- deele omgeving van Madrid liggen eenige voeten onder de sneeuw, zoo- dat alles een Siberisch aanzien heeft. De kou en al die sneeuw zijn zoo veel te verschrikkelijker, daar nie mand er op ingericht is; op het land wordt vreeselijk geleden. De tramwagens staakten den dienst, de omnibuss-n reden met 8 paarden en hielden daarmede de hoofdlijnen open. Bij het jongste examen voor studenten in de chirurgie aan de universiteit te Londen verwierf on der 78 mannelijke en vrouwelijke examinandi miss Marie Rockstro den eersten prijs. Ook onze voorouders wisten de Oranjes te eeren. Lees eens bij Macaulay met wat liefde ons volk den anderen Willem III, den Koning- Stadhouder, beeft aangehangen. «Het wa? Januari 1691 eu het vroor, dat het kraakte, maar Willem 111 moest om staatszaken in's Hage zijn en hij kwam. Op den dag van zijn intocht was de toevloed ver bazend. Duizenden kwamen in sleden of op schaatsen uit de naburige steden toestroomen. Zestienhonderd deftige burgers, net gedost in het prachtigste, dat te vinden was in de schuilhoeken hunner kleedkamers, handhaafden de orde langs de op gepropte straten. De koninklijke koets reed onder tallooze eerepoor ten door te midden van de oorver- doovende kretenLang leve de Ko ning, onze Stadhouder! Burgerkro nen, zegeteekens, schitterende vlag gen, tafereelen uit de geschiedenis zijner voorouders blonken hem tegen in kwistigen overvloed. Hier zag hij den Zwijger trekkende over de Maasdaar Maurits de zijnen voor gaande te Nieuwpoort; wat verder zijn eigen gebeurtenisrijk leven, hoe hij Maria's hand hield in de zijne, hoe hij landde te Torbay; hoe hij zwom door de Boyne; hoe hij in een nietig huikje golven en ijsschot- sen het hoofd bood. De Engelsche heeren, die Willem IH vergezelden, wenschten hem ge luk met zijn verbazende populari teit. «Ja» antwoordde hij «maar het is niets bij hetgeen ge zoudt hebben gezien, als Marie me vergezeld had». Oude liefde roest niet. Dit geldt van oi s volk tegenover Oranje. De stabiliteit van een regee- rend stamhuis, eenheidsbank tus- schen alle partijen en gezindten, kan niet op te hoogen prijs gesteld wor den. In den Staat Ohio (Amerika) is een Bijbel bew aard, die in een brood was gebakken. Hij behoort aan zekeren heer Schebolt, afkomstig uit Bohemen en deze kreeg het boek als erfstuk van zijn moeder. Toen de Bijbel-lezers in Bohemen vervolgd werden, moesten alle Bij bels worden verbrand. Zij die het boek wilden houden trachtten dit op allerlei wijzen te verbergen. Toen de overheid in het huis van mevrouw Schebolt kwam werd daar juist gebakken. Zij wik kelde in tijds deu Bijbel in deeg en schoof dit in den oven. Zoodra de huiszoeking gedaan was, werd het boek uit het brood genomen en verkeerde iu goeden staat. Te Amsterdam. Hé, koetsier, het lekt in je aapje! Gebeurt dat altijd? Wel neen, mijnheer, enkel maar als het regent. Wie zijn de weldoeners van het menschelijk geslacht? riep met donderende stem een redenaar en hij sloeg zoo hevig met de vuist op de katheder, dat de inkt uit de inktkoker vloog, wie zijn de weldoeners van het menschelijk ge slacht, vraag ik Ik ben een van hen, zeide een klein schraal mannetje, uit een zetel in deu hoek oprijzende. De redenaar was uit het veld ge slagen, maar ra een oogenblik pauze besloot hij nog een vraag te doen: En wat hebt gij gedaan, hebt gij een spoorweg gebouwd? Neen, mijnheer, ik heb nieuwe borstbonbons uitgevonden. De redenaar glimlachte minach tend, maar de zaal gierde het uit. Een probaat middel. Het is be kend, dat de hooge dameshoeden in de schouwburgen veel last geven. Een opera-üirecteur kwam op het denkbeeld het volgende te doen aanplakken: «Alleen aan oudere dames is het veroorloofd de hoeden op te hou den.» Het gevolg laat zich gemak kelijk gissen: geen dame hield haar hoed op. TWEEDE KAtvlEÜ DER SÏATEN-GEKERAAL. Zitting van 24 Februari. Bij de Grondwetsherziening van Hoofdstuk I (Rijk en inwoners) zijn de Regeeringsvoorstellen omtrent art. 1 en 2 en het nieuwe, daar- tusschen gevoegde artikel, onveran derd aangenomen. Bij art. 3 ontspon zich een debat over de vraag of Nederlanders en vreemdelingen gelijke aanspraak op bescherming moeten hebben en of Nederlanders moeten kunnen wor den uitgeleverd. Het amendement-./ïiïvfeiy/z om uit levering van Nederlanders uitdruk kelijk toe te staan, werd ingetrok ken. De heer Ruijs diende een amen dement in om die uitlevering te ver bieden. Maandag voortzetting. Heden zijn andere onderwerpen aan de orde.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3