9 witlam MMS-1 De Eenzame. Maandag 28 Februari 1887 No. 1119. ABONNEMENTSPRIJS: Verscbijnt Dagelijks uitgenomen Zen-en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN' ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. BINNENLAND. 're Jaargang. foor Haarlem per maand40 Cent». Fraseo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adrezzeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de rublieite Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmwrtre. ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 een»». Groote letter» naar Plaatsruimte. Advertentién worden aangenomen totmiddag» IS uari MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM -ar toon fiznder 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagi ad/.gen kosteloos van 124 uur, de «serige CLristelqke feeetdagon tegeE betaling vaa 25 cent» per perioon. Kin t>nd-.*.(£6n f*4,-rs 10—4 nar, 16 Octok.r tot liTprif'TX «oorloopnnd. to.g.„g.k..rt„, - perioon. Kinderen beneden de 8 jaron worden in hot geheel niet toezelatou 'kind*.- ttur t#Èen betaling van 25 cents per persoon, alleen op de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 nnr. Teylert bibliotheek. Geopend Wo-"-^-» »^KiJ(1oron van_8 tot 14 jaren niet dau ouder behoorlijk geleide. Zaterdag van 3unr. Orgel bstpslim in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Dondordag van 28 uur. Toegang (deur Oudagroeumarkt) vrg. VrÖJag Z.iori„ x_4 Officieel is de uitslag der verkie zingen voor den Duitschen Rijks dag, behoudens eene uitzondering (nl. Lippe, waar waarschijnlijk her- stemm'Dg moet plaats hebben), be kend. Definitief gekozen zijn van de 396 afgevaardigden: conservatieven 75, Duitsehe rijkspartij 34, natio naal-liberalen 84, centrum 90, vrij zinnige partij 14, sociaal-democraten 6, Elzas'sers 15, Polen 13, Welfen Denen 1, en 2 wier partijkeuze on bekend is. Herstemming moet er nog voor 60 zetels plaats hebben. Uit Constantinopel wordt aan de Standard gemeld: Wolff heeft zijn ongeduld te kennen gegeven wegens de vertraging in de onder handelingen over de Egyptische kwestie, ofschoon Engelands invloed op den Sultan weder schijnt toe te nemen en die van den Russischen gezant vermindert. Vermits de onderhandelingen met Zankoff definitief zijn afgebroken, heeft de Porte besloten, Riza-Bey naar Sofia af te vaardigen als bui- gewoon gezant, zullende Grekoff hem derwaarts vergezellen. Zijne zending heeft onder anderen ten doei onmid lellijke bijeenroeping der Sobranje, ter verkiezing van een vorst, waartoe de keuze zal worden gelaten tusschen den prins van Mingrelië, den prins van Oldenburg en den hertog van Leuchtenburg. Voorts zullen de verdere onderhan delingen niet meer te Constantino pel, maar te Sofia plaats hebben. Inlusschen gaat de Porte voort met het versterken der troepen aan de Roemelische grens. HANS HOPPEN. i) TWEEDE HOOFDSTUK. Het zal niemand verwonderen dat de Russische dames, die er op voor bereid moesten wezen om bij 't op nieuw betreden van de zaal eenig opzien te baren, er de voorkeur aan gaven om den volgenden dag een uur later dan gewoonlijk te eten, zoodat ze toen de eetzaal bijna ledig vonden. Het scheen dat de eenzame er evenzoo over gedacht had, vooral ook, omdat men haar reeds eenige dagen bijzonder had aangegaapt, wat nu, nu ze den barmhartigen Samaritaan had gespeeld, er zeker De Fransehe Senaat heeft de begrooting van inkomsten aange nomen met eenige wijzigingen, welke door de commissie gevraagd waren. Vervolgens is de geheele begrooting aangenomen. Een officieel bericht uit Hanoi meldt, dat in de provincie Phayen de rust hersteld is. De expeditie zet haren tocht naar de provincie Brin diu voort. De Times bevat een telegram vau Stanley, uit Zanzibar, waarin hij een beroep doet op de Britsche regeering ten behoeve van Zanzibar in het geschil met Portugal. Uit New-York wordt gemeld, dat de Senaat der Vereenigde Staten van N.-A. zich heeft vereenigd met het door het Huis van afgevaardig den aangenomen wetsontwerp ter oprichting van een departement vau landbouw en arbeid, onder leiding van een lid van het Kabinet. Het arbeiderscongres in Cin cinnati heeft besloten, eene nieuwe partij te vormen, onder den naam van «Amerikaansche werklieden partij». Het congres verklaarde de theorieën van George te verwerpen en heeft een eigen programma aan genomen, waarin voorkomt: buiten gewone belasting op groote grond eigendommen voldoend landbezit voor iederen burger der Unie; staats spoorwegen; ontginningen van staats- wegeafschaffing der banken scheidsrechterlijke uitspraak in alle geschillen over arbeid zonder werk staking; vermindering van werk uren inkomstenbelasting; uitsluiting van alle Chineezenalgemeen stem recht, ook voor vrouwen. lijk Diet beter op was geworden Indien ze een uur later kwam, zou den de meeste nieuwsgierigen wel vertrokken wezen. Zoo gebeurde het, dat daags na het boven beschreven voorval de dames in de groote zaal wel niet alleen warenmaar er toch zoo weinig gezelschap vonden, dat zij elkander ongedwongen in alle har telijkheid konden naderen, zooals de dankbaarheid hunner gemoederen dat meebracht, zonder door lastige toeschouwers gekweld te worden. De oudere dame in haar rouw gewaad gaf haar gevoel in zulke schoone woorden lucht, dat de vreem de, ofschoon hare bescheidenheid natuurlijk allen lof afweerde, voor zooveel beminnelijkheid zwichtte en na vruchtelooze pogingen de han den in den schoot legde en de oogen neersloeg om met eene gelukkige uitdrukking op 't gelaat naar de vriendelijke woorden te luisteren, Haarlem, 26 Februari 1887. Te dezer stede is in vereeniging met de Burgerziekenverpleging een cursus opgericht voor jouge meisjes, om zich te oefenen in de praktijk der gezondheidsleer, wat betreft het verleenen van eerste hulp aan zie ken, het leggen van verbanden enz. Deze instelÜDg staat onder leiding van dr. B. J. Kouwer, arts, en telt reeds zestig leden. Ter bestrijding der kosten van lokaalhuur, bode loon en verdere kleine uitgaven wordt slechts eene bijdrage van f2 'sjaars van elke toetredende ge heven. Ook door den photograaf C. F. Cordes alhier, is eene photogra- fie gemaakt van de Groote Markt, op het oogenblik dat Zaterdag 11 de optocht der schoolkinderen daar over trok. De uitvoering wordt zeer geroemd; de personen, welke er op voorkomen, zijn zoo scherp afge beeld, dat men ze zonder moeite kan herkennen. De minister van Binnenland sche Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der proviuciën de volgende aanschrijving gericht In tal van artikelen van 't Bur gerlijk wetboek, en het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering wordt verwezen naar plaatselijke reglementen of verordeningen op gebruiken of gewoonteD, gezamen lijk of afzonderlijk, en wel in de artikelen 453 enz. Mijn ambtgenoot van justitie wenscht ia 't bezit te worden ge- gesteld van de ter zake betrekkelijke verordeningen in de verschillende gemeenten van ons land geldende, voor zooverre deze niet zijn vervat in plaatselijke strafverordeningen. Ik heb de e?r u te verzoeken, de gemeentebesturen in uwe pro vincie uit te noodigen, aan uw col lege een exemplaar van de bedoelde in hunne gemeenten geldende ver ordeningen en regiemeuten toe te zenden, en mij deze te rechtertijd te doen toekomen. Aan de Tweede Kamer is een adres ingediend vau inwoners van Scheveningen tegen de ontworpen doortrekking van de Holl. Stoom tram van 's-Hage naar Scheve ningen. Multatuli's stoffelijk overschot is Woensdag te drie uur te Gotha verbrand. Tegenwoordig waren zijne weduwe, een paar bloedverwanten en twee vereerders uit Middelburg Er is geeu lijkrede gehouden. Uit Nederland wareu eenige kran sen gezonden, waaronder een van de Vereenigde Tooneelisten uit Rot terdam. Een Nederlander in de Ver eenigde Staten woonachtig, thans hier te lande, heeft 1500 photogra- phische afbeeldingen doen vervaar digen van de nieuwe Koningsgroep in het Panopticum te Amsterdam, ter verspreiding onder de Hollanders in Amerika. In de Avondpost komt een in gezonden stuk voor van den heer H. W. de la Bije, te Leiden, waarin deze beweert dat ten onrechte de koetsier Anton Kavelaar te 's Hage de eerste genoemd wordt die de paarden van H. M. de Koningin tot staan bracht, door welke daad onze geliefde Koningin en het Prinsesje op 19 Februari aan een groot ge vaar zijn ontkomen. Als de eerste wordt door inzen der genoemd Paulas Chaudron Jr., vrachtrijder van Leiden op 's Hag-e, die nog heden eene zichtbare wond die als manna van den hemel in hare eenzame ziel schenen te vallen. Zij zelf drukte den dank voor zooveel dankbaarheid nauwelijks met woorden, maar meer met blikken en gebaren uit, maar het weinige dat ze zeide, klonk zoo liefelijk en welluidend, dat men onwillekeurig nog luisterde, toen zij reeds opge houden had te spreken. In weerwil van dit alles bleef het heden nog bij deze uitwisseling van beleefdheden. Toen ze 't geen nood zakelijk was, gesproken hadden, ging ieder weer naar zijne tafel terug en slechts bij 't scheiden naderden ze elkander nog eens tot eenen kor ten handdruk en een groet. Deze toenadering vorderde in de eerstvolgende dagen niet verder, dan dat af en toe eene der dochters tus schen het dessert en de koffie een paar minuten naar het kleine ta feltje in de nabijheid ging, de fraaie kleine handen der eenzame in de i aan de rechterhand heeft, veroor zaakt door het bijten van een der beesten. Bij de Hoofd-commissie der Tentoonstelling van Voedingsmid delen zijn uit Parijs berichten ont vangen, die voor het welslagen der ,ak veel beloven. Bij invloedrijke personeD, onder welke de presidenten der Kamer van Koophandel en der Chambres Syndicales, heeft het plan zoo groo- ten bijval gevonden, dat zij eene vergadering hebben belegd van ver tegenwoordigers der aanzienlijkste Fransehe huizen en verdere belang stellenden. Tot die vergadering zijn leden der commissie genoodigd, die dus de beste gelegenheid zullen hebben, om het doel der onderne ming en de hoofdpunten van het programma uiteen te zetten, juist bij de personen, wier medewerking men behoeft, om te verkrijgen, wat op deze tentoonstelling niet mag worden gemist en hare aantrekke lijkheid zeer zal verhoogen. Ook uit Engeland en Duitsch- land komen gunstige tijdingen aan gaande toenem-nde belangstelling. In Keulen zal een «Neder- landsche Club» worden opgericht. Hiertoe werd besloten op de feeste lijke bijeenkomst op Koningsver jaardag van de Hollanders daar vertoevende. Bij die gelegenheid hield de heer W. Meijers uit Amers foort als president een rede, waarna men eenige feestliederen zong. Een daarvan was gedicht door mevrouw Lina Scheider, en een exemplaar van het feestboekje zal aan den Koning toegezonden worden. Op een telegram van gelukwensching aan Z. M., om één uur afgezondeD, had men om vijf uur reeds ant woord. Naar de kolonie Suriname zul- hare vatte en in teedere bewoor dingen naar het welzijn der dame vroeg, die zoo behulpzaam voor hare moeder was geweest. Eens zaten de beide vrouwen zoo bij elkander. Toen de koffie werd rondgediend en de kellner de zieke dame niet durfde doen opstaan meende hij gerechtigd te zijn hare koffie naast die der andere dame te zetten. Twee koffiekopjes hadden echter slechts met het kannetje en den suikerpot eene bescheiden plaats op het kleine tafeltje der ongenaak bare, doch ook slechts twee. De dochters, die nu spoedig als op een gegeven teeken naderden en de beide sprekende vrouwen omgaven, moes ten hunne kopjes in de handen hou den, maar dat deden ze gaarne, zeer gaarne. Al de jeugdige gezichtjes straalden van genoegen nu ze de kennismaking veroverd hadden, die hun reeds zoo lang zoo bijzonder begeerlijk had toegeschenen. Nu gebood echter de beleefdheid, dat de eenzame dame den volgen den dag bij de beminnelijke Rus sinnen aan tafel kwam, en het was geen wonder, dat deze niet rustten voor zij zich geheel bij hen aan sloot en niet alleen maar om de koffie te gebruiken, doch tijdens den geheelen maaltijd. Ze zat dau tus schen de moeder en hare oudste dochter. Ze zagen er allen vroolijk en op geruimd uit, de eene zoowel als de andere, evenals lieden, die nu triom- feerend bereikt hebben, wat ze zoo lang hebben gewenscht. De anders zoo zwijgende dame, welke tot dus ver de lippen nauwelijks bewogen had om een woord te spreken, leidde nu het gesprek. Men moest zeggen, dat ze dit goed wist te doen, want er kwam geen einde aan 't lachen en praten en de maaltijd was voorbij eer hun gesprek ten einde was. Zij hadden elkander nog zooveel te ver-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1