EU MEMIIIEBUII. De Eenzame. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeens Feestdagen. ADVERTENTIËN- Dinsdag 1 Maart 1887. ALGEMEEN OVEH/JOII. FEUILLETON. HAHS HOPFIH. JIINNKNUN'J. Voor Haarlem per maand40 Cent». ?Vaneo door geheel het Rijk p. maand 55 wonderlijke Nommer» 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco ta adreaseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 8. Roof dag anten voor het BuitenlandCompagnie Génitale de rublieite Etrangère 8. L RAT]BE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bit Faubourg Montmartre. ■ran 15 regel» 25 Cent; iedere regel meer 6 cent». Groote letter» naar Plaatsruimte. Adrertentiën worden aangenomen totmiddag» 12 umr» pupüLiUtt mm- MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Droefzgde 2e deur. Geopend dagelyfc» van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en loden der NedorlandacLe Maatechappy ter bevordering van Nyverhoid hebbes If vertoon van diploma vryan toegang, donateurs met gezelschap, loden met 1 dame. Museum var* kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Frontzijde van l.et Paviljoen op het terras. Geop, dag. v 10—4 uur. Toegaug 25 ot, p. persoon. Donateurs giender Nederlamlsche Ma&techappy ter bevordering vaa Nyverheid habben op vertoon van diploma vryea toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten voor een geheel jatl n 7 i Ta JI..*. 2IC 4 ...li f/.t IA fl.inli.i- alh nrnrV^eirMli van 1 fl A 1111»' Oftri 1 5 int IA A 1..Ü m. IA O itic .11 1 gnldei laniagen kosteloos Woensda*eH#'zaterdag"van11^'Tu Orgel-bespeling in de Groote XerA. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vry. en meer byzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagCiijKs, uitgenomen /.atoraag, /ion- 6n reostaagon, van iut> uur. ioegang 35 cents per persoon. Uoorloopende toegangskaarten voor een geheel jat! Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle workdagen van 10—4 uur, van 16 October tot 14 April op die dagen van 103 aur tegen betaling van 25 ceuts per persoon, alleen Of 00g van 124 uur, de everige Ohristelyke feestdagen tegea betaling van 26 cents per persoon. Kinderen beneden do 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren uiet dan onder hehoorlykgeleid«.«j its de Ramstraat. Qsopeud dagelijks uitgenomen Zaterdag, Son- on Feestdagen vau 113 unr. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopecj In de Fransche Kamer heeft de minister van fiuancien, Dauphin, verklaard, dat als de Kamer de kredieten weder op de begrooting brengt op zoodanige wijze, dat de dienst daarvan belemmerd wordt, bij ais minister zal aftreden, maar dat de regeeritg bereid is de be grooting bij den Senaat over te brengen, als de wijzigingen niet den dienst belemmeren. De Kamer beeft daarop eene vermeerdering met 700,000 franc door den Senaat aangebracht in bet hoofdstuk be treffende het centrale beheer der fiuancien, met 313 tegen 215 stem men verworpen. Met 264 legen 153 stemmen beeft zij de door den Senaat voorgestelde vermeerdering op hoofd stuk twintig aaugenomen. Dit was de eerste der door den Senaat aan gebrachte wijzigingen, waarover beraadslaging beeft plaats gehad. De Kamer en de Senaat heb ben bet krediet van 1,435,000 fr. voor de traktementen der onderpre fecten, vroeger door de Kamer ge schrapt, weder op de begrooting gebracht. Goblet verdedigde deze verbooging en stelde de kwestie van vertrouwen. Het krediet werd aangenomen met eene groote meerderheid bij opsteken van de banden. De Senaat beeft Zaterdagoch tend bet budget aangenomen, met de wijzigingen, daarin door de Ka mer gebracht. De Hoogerhuizeu te 'Weenen en te Buda-Pest hebben met een parige stemmen de gevraagde kre dieten voor de landweer en den landstorm goedgekeurd. 5; DERDE HOOFDSTUK. Onder den titelDe cijfers van den aanstaanden oorlog, heeft de heer Schaeffer, professor in de staathuishoudkundeOostenrijkseh oud-minister, een zeer curieuze bro chure in het licht gegeven. Hij toont aan dat een oorlog van Duitschiand tegen Frankrijk dit maal aan eerstgenoemd land zou kosten 16 milliard Mark. Om deze som op te nemen, zou, in het niet onmogelijke geval vau een neder laag der keizerl. troepen 640,000,000 Mark jaarlijksche rente tegen 4 pCt. noodig zijn of 8,000,000 of een milliard, zoo men, heigeen waar schijnlijk is, niet anders zou kunnen leenen dan tegen 5 h 6 pCt. Men zou bovendien rekening hebben te houden met de vernieling der velden en den ondergang der industrie. De belastingen zouden dan vermeerderd worden met 12 Mark per hoofd, terwijl het ontwerp van het militair ptenaat slechts een vermeerdering vraagt iets meer dan 1/3 Mark. Dit ontzettend verschil moesten, naar het oordeel van den heer Schaeffer, de oppositie en de kiezers wel in overweging nemen. De staande legers, de Landstorm en de arrière ban meegerekend zouden, wat Duitschiand betreft, 2,805,000, wat Frankrijk aangaat, 2,862,000 man sterk zijn; en zoo ieder der oorlogvoerenden een bond genoot had, zou men bovendien 1,280,000 Oostenrijkers en 2,900,000 Russen moeten meêtellende veröon- denFranscb-Russische legers zouden dus 1,700,000 mau sterker zijn dan de vereenigde Duitsch-Oostenrijksche legers. De berichten uit Rusland blij ven gewag maken van toerustingen op groote schaal. De forten in Polen worden gewapend met Gatling- en Nordenfeldt-kaaonnen. Volgens de Levant Herald staau 300,000 man te Kiew. De correspondent der Daily News te Petersburg bad een gespren met Iguatieff, die genoemd wordt als opvolger van den rijkskanselier Von Giers. Iguatieff zeide dat hij ongaarne de portefeuille zou aan vaarden, tenzij de Keizer er op stond maar als minister zoude bij zich strikt houden aan een beleid in het belang van den vrede. Naar aanleiding van een aan val in de National Zeitwigzegt bet Journ. de St. Pélersb.: Het is bekend, dat men zich bet hoold niet be hoeft warm te maken over plannen, die door correspondenten vau dag bladen aan de regeeringen worden toegeschreven. Ernstige bladen we ten ook wel, dat de betrekkingen, die sinds eene eeuw tusschen de geallieerde keizerrijken hebben be staan, niet afbaugen vau phanla- sieëu vau correspondenten. Giaaf Robilant heeft formeel be- dankt voor de opdracht tot samen stelling van een nieuw Italiaansch Kabinet. Nadat de Paus Vrijdag aan den doodzieken staatssecretaris, kar dinaal Jacobini, een bezoek had ge bracht, ontving deze de sacramen ten der stervenden. Uit Sofia wordt aan de Daily News gemeld, dat de Oostenrijksche, Eugelsche en Turksche gezanten er op aandringen dat de Bulgaarscke deputatie te Coustantinopel blijven zal en de onderhandelingen voort zetten. Zij drukken daarbij de hoop uit dat Rusland door den afloop der verkiezingen in Duitschiand meer toegefelijk gestemd zal worden. Berichten uit New-York mel den, dat de handel in de Vereenigde Siaten belangrijken vooruitgang toont. Zoowel in Jauuari als in de jongstverloopen zeven maanden van het dienstjaar namen de in- en uit voeren sterk toe. Hetzelfde was het geval met de immigratie-cijfers. En waarom hebt gij dan niet ge zorgd bet te behouden? Waarom zijt gij niet rijker van gemoed dan anderen, wijl u toch meer was aan geboden? Waarom zijt gij eenzaam en moet uwe minderen benijden? Waarom Omdat Zij staart omboog; het woord sterft op hare lippenhet woord, dat zij ten antwoord wilde geven, zou den vragenden demon evenmin bevredigd hebben als haar eigen hart. Met eene uitdrukking van toorn en af schuw beweegt zij zich in haren stoel als eene zieke. Zij balt de vuisten en slaat om zich heen, naar hare eigene gedachten en nu slaat zij zich ook voor 't voorhoofd. Te laat geschreide tranen, gij zijt zoo bitter, maar ook zoo nutteloos! Gij verlicht niet eens het hart, gij tranen van berouw en van nijd Zij staat op, een kreet, als van iemand, die zijn leed niet laDger dragen wil, die zich zelf om zijn geduld veracht, ontsnapt haar en toch is dat geduld haar geheele bestaan, haar leven. Ook de eenzame staat nu aan 't venster en staart in den donkeren nacht. Alles ie duister. Geene ster is aan 't uitspansel zichtbaar. Slechts in de verte schijnt uit een venster een helder lichtje als een groet aan het hare. Zij weet in wier kamer dat lichtje brandt; zij kent dat aangename meisjeskamertje, waar het zijn glans verspreidt, zij weet ook, dat zij, die Haarlem, 28 Februari 1887. De jaarlijksche studentenroeiwed- strijd, waaraan behalve Njord (Lei den), Laga (Delft), Triton, (Utrecht), dit jaar voor het eerst ook Nereus uit Amsterdam zal deelnemen, is vastgesteld op Zondag 22 Mei. Even als de twee vorige keeren is het Spaarne bij deze stad bet terrein van den wedstrijd. Het bestnur van den Studentenroeibond, dat gisteren in eene vergadering te 's Hage dit bepaalde, bestaat dit jaar uit de heeren A. L. Couvee (Laga), prae- ses, P. C. Th. Lens (Triton), ab- actis, H. de Rauitz (Njord), quaes tor, E. C. A. Koopmans (Nereus), E. F. van Zanten Jut (L.), C. Re vers (T.), W J. H. Leuring (Nj.) en M. J. M. Vuijlsteke (Ner.) Door wijlen mej. E. J. Ty- mensen is aan de armen der gerefor meerde diaconie alhier een legaat vermaakt van f 100, vrij vau alle rechten en kosten. Het eerste bijvoegsel tot de Nederl. Staatscourant van heden (No. 49) bevat, van wege het Mi nisterie van koloniën, eenen staat van militaire nalatenschappen -af komstig van onder-officieren en verdere manschappen der landmacht in Nederlaudsch-Indië, onder beheer der weeskamers daar te lande ge- daar waakt, haar bewondert, vereert en vergoodt. Die zottin, die kinderachtige, dwaze gekkin! klinkt bet bard en liefdeloos van hare lippen. Wat daarbij uit hare trekken spreekt is haat, is eene verbittering, die naar wraak dorst. En waarom? Wat heeft der een zame het argelooze meisje gedaan, dat op hetzelfde oogenhlik al hare welsprekendheid ui-.put om den lof harer vijandin te bezingen? Zij is gelukkig. De eenzame kan geen gelukkige menschen uitstaan en onder de gelukkigen de argeloo- zen het allerminst. Zij, die zich ver meten niet alleen gelukkig te zijn, maar ook amderen gelukkig te ma ken en daarvan geen geheim ma ken, zijn in haar oog onbeschaamd en strafbaar. Gaarne zon zij die schaamteloozen willen tuchtigen. Is zij dan nooit gelukkig geweest? Heeft zij dan nooit iemand gelukkig gemaakt? Nooit? Denk eens na, een zame ziel Het was baar, alsof de duisternis daar buiten leven verkreeg, alsof de schaduwen voor en tusschen de hui zen in elkander liepen tot bekende gestalten, tot dingen die niet bestaan tot menseben, die eens leefden en een geluk, dat nooit tot haar ko men zal. Waarom nooit, gij bekrompen noodlot, waarom nooit?roept zij en hare laatste woorden schijnen in den nacht te weerklinken als een antwoord op hare lasterlijke vraag. Eene herinnering aan Edgar Poe's somber gedicht, zegt zij spot tend lachend in zich zelf, werpt het venster dicht en hult zich dichter in haar kleed. Onrustig gaat zij op en neder. Het is haar vreemd te moede. Het is, alsof het venster een tijdlang heeft opengestaan en de nachtlucht eene sombere schaar gestalten, her komen, en die zuiver, na aftrek van de kosten en ioonen, bedragen f 250 of minder, en opgevraagd en ontvangen kunnen worden bij het Ministerie van koloniën in Neder land. De benoeming van jonkvr. J. De Bosch Kemper, te Amsterdam, tot lid, en van mej. A. Knol, direc trice van het atelier der kunst naald werkscbool te Amsterdam, tot plaatsvervangend lid der commissie, welke in dit jaa- te's-Hage zitting zal houden tot het afnemen van het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de fraa'e band- werken voor meisjes, is bij Min. beschikking ingetrokken. Thans zijn in die commissie be noemd tot lidmej. A. Knol, voor noemd, en tot plaatsvervangend lid: mej. J. van djr Kaay, onderwijze res in de fraa:e handwerken voor meisjes te Amsterdam. De hieronder vermelde Ver- eenigingen hebben de datums voor wedstrijden als volgt vastgesteld; Zeilvereeniging «Hollaudia» 18 Juni; Kon. Ned. Zeil- en Roeiver- eeniginp 25 en 26 Juni; roeiver- eeniging «Neptunus» 2 Juli; roei- vereeniging «Fortuna» 16 Juli; roei en Zeilvereeniging «Het Spaarne» 18 Juli; zeilvereeniging «Oostergoo» laatst van Juli of begin Aug Zaanlandscbe Zeilvereeniging 13 AugustusAmsterd. Roei- en Zeil vereeniging «De Hoop» 16 Augus tus; Zeilvereeniging «Sueek» 17 Augustus. De heer vau 'tLiudenhouf, te Neerboscb, ontving goede tijding van de weezen, die onlangs naar Orange- City (Noord-Amerika) vertrokken. Den 12en Maart vertrekken op nieuw eenige weezen derwaarts. De 5 weesjongens, die naar Grand Ra - inneringen uit een lang vervlogen tijd in baar stil vertrek heeft ge bracht. Zij vindt ze in een hoek der kamer, deinst terug, beschouwt ze, haalt de schouders op en wendt zich af. Tevergeefs, overal doemen ze weer voor hare blikken op. Ze stampt met den voet. Ik wil u niet zien en niet hooreu! Laat mij met rust! Maak dat ge weg komt en God zij met u. En weer wendt zij zich af. Nog maals tevergeefs Waarom zal de men6ch toch niet denken wat hij wil, maar wat hij moet? Er zijn oogenblikken,waarin der meest koude ziel niet het minste zelfbedrog wil gelukken. Hoe treurig was het voor haar, verder te leven zonder zelfbedrog. Zij bemint zich zelf buitengewoon zij acht zich zoo gaarne. Wilt gij schaduwen, dit bestrijden? Volstrekt niet! Gij ziet er immers vriendelijk

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1