pids vertrokken, zijn daar in goeden welstand aangekomen. Zij zijn met groote liefde opgenomen en geher bergd door den weezenvriend de heer Otte. Donderdag-avond hield de «Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Arnhem en Omstreken» te Arnhem eene al- gemeene vergadering. Besloten werd tot de uitgave van een bekuopten geïllustreerden en van een platte grond en kaarten voorzienen wan- delgids voor de bezoekers van de stad en hare omgeving (van Wage- ningen tot Dieren). Door den voorzitter werd vervol gens mededeeling gedaan van de plannen, die 6f reeds in uitvoering zijn genomen óf nog in staat van voorbereiding verkeeren, o. a. het nog in dit voorjaar plaateen van al vast een twaalftal banken op de meest schilderachtige punten in de omstreken van Velp en Oosterbeek, alemede van wegwijzers daar, waar zij het meest noodig zijn. Voorts is in beginsel besloten op 2 Augus tus, den verjaardag van H. M. de Koningin, een internationalen roei- wedstrijd op den Rijn te doen plaats hebben. Nog is het bestuur doende ge weest over de plaatsing op een der pleinen van een dusgen. «Wetter- saule# maar de kosten van zulk een voorwerp dat deugdelijkheid aan sierlijkheid paart, zijn zóó enorm hoog, dat zij vooralsnog de krachten der jeugdige vereeniging, die nog over geen kapitaal beschikt, verre zouden te boven gaan. De rector J. H. Wijnen te Maas tricht heeft, naar aanleiding van den brief van den heer Regout aan de Enquête-commissie, aan den voorzitter dezer commissie geschre ven, dat al kunnen zijne getuige nissen in een of ander punt te scherp gekleurd zijn geweest of in onnauw keurig, zij wat de hoofdzaken aan gaat juist waren. De heer Wijnen wijst er op, dat zij door anderen getuigen werden bevestigd. Uit A.msterdam wordt gemeld Onderscheidene verslaggevers van dagbladen zijn door den politie-com- missaris uitgenoodigd, inlichtingen te geven omtrent hetgeen zij zagen van ongereldheden Dinsdagnacht. Naast het justitieel, heeft er dus een uitvoerig administratief onder zoek plaats. Het uitvoerend comité voor de Aprilfeesten, te Amsterdam te houden, heett aan den koetsier Ka belaar een brief geschreven, waarin het verklaart «behoefte te gevoe len om een woord van warmen dank en hulde te brengen aau den wakkeren koetsier, die aan het Kon. Huis en aan het vaderland in het oogenblik van gevaar zulke onwaar deerbare diensten bewees.» De socialisten-vergaderingeD, die Zaterdagavond en gisterenmid dag in het Volkspark te Amsterdam zouden plaats vinden, zijn niet door gegaan. Het kindje, dat op het Water- looplein te Amsterdam doodgedrukt zou zijn, is nog springlevend. De moeder had het onder hare japon verborgen. NR. Ct.) Uit Amsterdam wordt van Zaterdag avond 11 uren gemeld: De vrees voor ongeregeldheden heeft zich nog niet bevestigd. Wel waren te ongeveer 8'/» uur een en beminnelijk uit. Laat mij u in Godsnaam beschouwen, wijl gij toch niet wijken wilt. De eenzame vrouw zucht en zinkt in een stoel neer. De ellebogen op de knieën geleund en de hand voor de oogen zit zij neder en deDkt na. Hoe schoon is zij, zooals zij daar onbewegelijk ter neder zit. Geen woord echter klinkt van hare lippen en het heldere voorhoofd verraadt geen enkel oogenblik, welke ge dachten in dat hoofd omgaan. VIERDE HOOFDSTUK. Eenige dagen later ontving een jonge man, die ongeveer honderd mijlen ver verwijderd woonde van de badplaats, waar onze geschie denis begoD, een brief van zijne bruid, die hem eerst verdrietig en daarna tot nadenken stemde. Het al te vurige, jonge bloed, zegt hij met een deftig uiterlijk, dat minder bij zijne gezonde jeugd 150 personen in het «Volkspark», vermoedelijk in de meening dat daar eene vergadering zou worden gehouden, maar ruim 100 verlieten kort daarop hetPark weder. Eukele bleven, omeenen verkenningsdienst te organiseeren over de geheele stad, volgens mededeeling van twee joDgelingeD, die aan de poort de wacht hielden. Overigens heerscht er rust. Men gaat reeds ijverig voort in Amsterdam maatregelen te nemen voor de aanstaande Aprilfeesten. Op verschillende plaatsen is men voornemens in de meeste straten eerebogen op te richten, terwijl door vele particulieren extra-illumi- natiën zulien worden ontstoken. In de vorige week is in de ge meente Nieuwer-Amstel een jon gen, die uit de school komende een binnenpad wasingeslagen,door twee., schapen aangevallen en zoodanig gestooteD, dat hij voor dood bleef liggeD. Ofschoon men eerst voor zijn leven vreesde, schijnt hij lang zaam te herstellen. Men heeft de ontaarde moeder ontdekt van het kind, dat onlangs te Koog a/d Zaan te vondeling ge legd is. Zij is een ongehuwde dienst bode bij een koffiehuishouder te Amsterdam. Door een twist met haar buur vrouw is de zaak aan het licht ge komen en heeft zij reeds hare schuld bekend. Op Terschelling beslaat nog het naive oude gebruik, als er een brui loft gevierd wordt, dat niet-genoo- digden zich verzamelen om en bij bet huis waar de bruiloft is, met het doel er toch wat van te hooreu en zoo mogelijk te zien, waarover men dan onderling zich vermaakt. Dit waj ook weer het geval inden nacht vau 5 op 6 Dec. jl., toen er ten huize der wed. E). De Breed bruiloft gevierd werd. Er waren wel 50 h 100 personen om en bij baar huis, en men ging zelfs zoover, dat men uit bare slaapkamer eene dexen van het bed haalde en daar mede omgooide. Een 24-jarig zee man R de B. moest evenwel het gelag beialen; men had hem met de deken zien werpen, en hij werd voor de rechtbank te Leeuwarden geroepen om zich te verantwoorden. ie® was (verklaarde hij) enkel malligheid geweest, een ander had hem de deken toegeworpen, hij had haar niet uit het slaapvertrek weg gehaald, en ook geen der getuigen bad zulks gezien. Hij werd dan ook daarvan vrijgesproken, maar hij was zonder vergunning der wed. De Breed op haar afgesloten erf ge weest en daarvoor moest hij nu f 3 boete betalen. Zaterdag avond, omstreeks 10V, uur, trokbeu te Leiden een paar honderd jongens, vergezeld van een aantal volwassenen, met eene Oran jevlag in hun midden, onder het zingen van vaderlaodsche liederen langs den N. RijD, HeereDgracht en O. öingel naar de Zandstraat, waar zij ïu de kroeg van Tegelaar, voor- zitter van de daar gevestigde afdee- hng van den Sociaal-democratischen Bond, de glasruiten insloegen. Ook de woningen van een paar andere bekende socialisten; o. a. van den colporteur van Recht voor allen, moes- dan bij de oude firma, die bij ver tegenwoordigde, paste. Die on stuimigheid des barteD, die vaak oorzaak is, dat mijne Olga baar ge voel aan onwaardigen verspilt, zal haar en met baar misschien ook mij, eenmaal onaangename parten spelen. Zij zal de menschen niet eer der van de rechte zijde leeren be schouwen, vóór haar voor indrukken zoo vatbaar gemoed, menige teleur stelling zal hebben ondervonden. Nu, ja, voegde de jonge koopman er aan toe, zij komt onder eene verstandige leiding. Hierbij glimlachte bij, wierp een blik in den spiegel en trok zijn boordje, dat hij niet droeg naar de tegenwoordige mode, maar op de wijze van zijn overleden vader, een weinig omhoog. Het beeld van dezen eerlijken man, met zijne stijve kraag en dito halsdoek, hing recht tegenover den spiegel en zoo was de blik, dien de jonge man in het glas wierp, meer ten het ontgelden. Een kwartier later kwam de com missaris van politie, met een drietal inspecteurs en eenige agenten in de Zandstraat, waar het terrein voor de woning van Tegelaar, waar zich eene steeds aangroeiende menigte had opgehoopt, door de politie werd afgezet. Zaterdagavond hielden de socia listen te Leiden eene vergadering ten huize vau een kroeghouder, te vens bestuurslid vau den aldaar ge- vestigden bond, op het Levendaal. Men zegt, dat liet volk aldaar eene vrouw met eene roode vlag had zien binnengaan. Na afloop der vergadering wer den aldaar de glasruiten verbrijzeld en drorg eene opgewonden menigte de kroeg binnen en sloeg alles wat onder haar bereik kwam, stuk eu klein. Het portret van Dornela Nieu- wenhrns, dat aan den wand prijkte, werd afgenomen en aau een stok bevestigd medegedragen. Men schatte de steeds aangroeiende menigte, die tegen de socialisten op trok, op drie h vierhonderd perso nen. De jongens gingen voorop, ter wijl een aanlal mannen hen volg- deD. Op de Heerengracbt, in de Jan- vossensteeg en in de Zandstraat bij den president van den socialisten- bond werden de glasruiten ingesla gen. Aan de belendende huizen werd geene schade toegebracht. Opmer kelijk is bet dat het bestuur der soc. alisten te Leiden geheel uit kroeg houders bestaat. Nadat de menigte na elf uur bij Tegel aar was afgetrokken, ging zij door de stad onder het zingen van «Heb je van de Zilvervloot gehoord eu van 't Wien Neêrlandsch bloed». Voor de studenten-societeit werd stilgehouden onder het aanheffen vau vaderlandsche liederen. Daarna keerde men naar het huis van Tegelaar terug, waar men twee agenten geposteerd vond, die het niet geheel konden verhinderen, dat het vernielingswerk werd voortgezet. De woning van Tegelaar en die van den kroeghouder op hst Leven daal geven bij het aanschouwen den indruk, dat er een felle binnenbrand heeft plaats gehad. Omstreeks twee uur iu den nacht was het tumult geëindigd. Van andere zijde meldt men, dat iu de socialistenkroeg in de Zand straat niet alleen de ruiten werden ingeslagen, maar ook deur, inboedel en inventaris werden stukgeslagen. De kastelein, bevreesd voor zijn le ven, heett de vlucht genomen. De opgewonden menigte trok verder naar het Levendaal hoek Kraaijen- straat, waar mede het groote ven sterglas werd verbrijzeld terwijl vaatjes en karaffen met spiritualiën naar buiten werden gebracht. Het veroverde portret van Domela Nieuwenhuis medevoerende, werd in triomf eene serenade gebracht aan den burgemeester, aan den politie bureau en aau de sociëteit «Mi- nerva». Ook bij een socialistiechen kas telein in de JaDVossensteeg werd veel schade aangericht De politie zette verschillende stra ten af en trachtte zooveel moge lijk de volksmenigte uiteen te drij ver). De bestormde verzamelplaatsen (berbergen) der sociaal-democraten zijn in ruïnes herschapen. eene daad van piëteit dan van ijdelheid. Die ondankbare! Was het niet juist die «onstuimigheid des harten geweest,» die haar in zijne armen had gevoerd en dankte hij aan dat «vurige, jonge bloed» niet hare duur zame, trouwe liefde f Hij was een trotsch moederskindje, een verwende kantoorprins, een ver troetelde erfgenaam. Niets scheen hem natuurlijker, dan dat men hem achtte en boven anderen voortrok. Ook het dweepende meisje, zijne Olga, die hij werkelijk beminde, bad hem verwend. Hare vurige brieven, hare dweepende uitroepin gen van eeuwige trouw zijn trotsch gemoed nam dat alles op als iets dat van zelf sprak, ja, zijn oog gleed koud en vluchtig over meni- gen zin heen, die het wel waard geweest was, dat zijne lippen er dankbaar eenige oogenblikken op rustten. Niet elke van hare brieven stemde De Avondpost meldt uit 's-Hage B. en W. alhier hebben vergun ning verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein aan den huurder van eeu huis op grond o. a. dat de eigenaresse zich heeft verbonden om, bij de voorgenomen verbouwing van het daarnaast ge legen perceel waarvoor de vergun ning was vervallen, op den hoek der Nobelstraat, dien hoek af te ronden, door welke afronding aldaar eene niet onbelangrijke verruiming en verbetering in het belang der algemeene passage door de gemeente zal worden verkregen. Het dagelij ksch bestuur ziet hierin eeu der bijzondere gevallen, die veroorloven een vergunning boven het maximum te verleeuen. Zoodoende komt de drankwet nog aan de verfraaiing der steden en straten ten goede. De N. R. Ct. meldt: Het schijnt, dat ook hier (Rotter dam) het volk zelf den verkoop op de openbare straat van het socia listische blaadje Recht voor Allen en de schotschriften uit denzelfden koker wil beletten. Toen Zaterdagavond omstreeks 8 uren een rondventer van dat blad zich op de Hoogstraat vertoonde, vormde zich een zoodanige oploop achter hem, dat hij door de politie in bescherming genomen en geës corteerd moest worden. Nadat hij in dit gezelschap door de Lamsteeg geleid was, zette hij het bij de Lom bardstraat als een baas op een loo- pen, achtervolgd door eene menigte menschen, die hem echter spoedig uit het oog verloren. Terwijl deze beenen maakte, kreeg het publiek een collega van hem in het oog, die nu achterna gezet werd en op den Visschersdijk werd staande gehouden. Men dwong hem te roe pen «Leve de Koning, Oranje boven,» waaraan hij na lang aarze len voldeed. Toen ging er een ge juich onder de meuigte op. Dade lijk daarop werd er een derde col porteur opgemerkt, en nu werd ook deze opgejaagd, de Beurssteeg door en de Blaak over, totdat hij in eene herberg in de Wijnstraat vluchtte. Daar hield de menigte staud en riep onophoudelijk: «gooi den socialist er uit!» De herbergier opende de deur en gaf de verzekering dat de socialist aan den achterkant zijn huis had verlaten. De menigte, daarmede niet tevreden, bleef nog eenigen tijd voor het huis staan zingen, maar trok ten slotte af naar de Hoogstraat onder het zingen vau het bekende Amsterdamsche liedje: «Hop, hop, hop,» enz. Reeds hebben wij met eeu enkel woord melding gemaakt van bet overrijden bij Abcoude van een per soon opjl. Zaterdag ('sKoningsjaar dag.) Nader wordt daaromtrent me degedeeld: Zaterdagmiddag, bij helderen dag, werl de 13jarige A. d. V. door een sneltrein aangereden, met het gevolg dat hij onmiddellijk was overleden. De verongelukte was eeu scholier uit Nigtevecht eu als zoo danig tegenwoordig geweest bij de bijzondere Echool te Abcoude. Iu gezelschap vau een heer uit Nigte vecht ging een drieial kinderen naar huis,opgewekt,vroolijk,loopende en dravende. De rijweg was aan het spoor afgesloten door een draai- enden boomachter den boom stond, den verloofde zoo nadenkend als deze. Ongeduldig, eigenlijk ongedul diger dan wel met de anders door hem zoo streng bewaarde deftigheid overeenkwam, ging hij, met den brief in beide handen op den rug, het vertrek op en neer. Hoe dwaas toch, om zich zoo bij eene geheel vreemde dame aan te sluiten. Eene eenzame! Voor een heer, die reeds zoo vroeg zijne deftigheid wist te bewaren als Olga's verloofde, bestonden er geene eenzame dames op de wereld. Er waren dames met groote en met kleine familiën, enkele met eene moeder, met een echtge noot, eene tante of ten minste eene gezelschapsjuffrouw bij zich. An deren bestonden eenvoudig niet. Eene eenzame dame.... hoe was het mogelijk. Indien men zoo iemand zoo onopgemerkt voorbij kon gaan, lichtte men even den hoed, sprak een enkel woord en daarmee uit. Bij eene volgende ontmoeting her innerde men zich nog in 't aller- om te vertrekken in de richting van Utrecht, een zeer lange goede- rentein; er werden wagens afge haakt en aangehaakt, dat veel tijd vorderde; eindelijk reed de trein weg en scheen de passage vrij. Te wachten tot gindsche brugwachter den sluitboom opende, scheen over bodig; achter den goederentrein om loopt het viertal; in vliegende vaart verschijnt plotseling een 3neltreiD, scheidt geleider en kinderen van elkander, en toen rook en stot van den voortsnellenden trein waren op getrokken, lag twintig schreden verder het verminkte lijk van den knaap. Als veiligheidsmaatregel is thans de passage over de spoorbrug aan het publiek streng verboden. De werkzaamheden voor de vol tooiing van het vernieuwde hotel «Het oude kasteel van Antwerpen» te Utrecht zijn aangevangen. Het eerste nieuwste gedeelte, dat iu 1882 in renaissance stijl gebouwd is, maakt met zijne sierlijke hard- steeneu balkons en ornamenten reeds een gunstigen indruk en doet ver wachten, dat de geheele gevel, die eene breedte van 17*/t meter en eene hoogte van 25 meter zal heb- beD, een der fraaiste der stad zal worden. In het begin van Augustus e. k. zal het werk voltooid zijn. De werkzaamheden worden uitgevoerd door den heer J. H. de Vos, aan nemer aldaar, naar de teekeningen van den architect van Vogelpoel. Zaterdagnacht is in de R. K. kerk te Gassel (N.-B.) inbraak ge pleegd, en zijn de offerbussen open gebroken, zoomede de meeste kerk sieraden, zilveren en andere voor werpen van waarde gestolen. Men is de dieven nog niet op het spoor. Toen jl. Dinsdag, des avonds te lO'/j uur, G. D rksen, oud 61 jaren, daglooner te Loerbeek (gemeente Bergh), zich uit een bierhuis, waar hij eene boodschap had overgebracht, verwijderd had, werd hij. op den openbaren wegonverhoeds door eenige manspersonen aangevallen, d.e hem deerlijk mishandelden door hem met messen over het hoofd te snijden en er met stukken hout op le slaan. Hij is niet buiten gevaar. De brigadier der rijksveldwacht te 's Heerenberg is er in geslaagd de dadersnegen personen, allen te Didam woonachtig, op te sporen, en heeft van de zaak proces-verbaal opgemaakt. De Goesche Ct. deelt mede, dat monsters varkensvleesch van ver schillende slagers en verkoopers aldaar scheikundig en microscopisch zijn onderzocht en dat met uitzon dering van twee monsters alles vrij van trichinen is bevonden. De twee monsters, die daarmede wel bezet zijn bevonden, zijn afkomstig van één varken, dat op eene hofstede in de onmiddellijke nabijheid dier gemeente is gekweekt eu 17 Jan. jl. is geslacht. Dit vleesch is ge deeltelijk door de kweekers in eigeu gebruik genomeD, gedeeltelijk aau een slager overgedaan, door wien het natuurlijk in den handel is ge bracht. Bewoners der hofstede en verscheidene cliënten van den slager zijn dientengevolge door de trichi nen-ziekte aangetast. Eene lijderes laatste oogenblik, dat men de alleen voorbijgaande dame eigenlijk had. behooren te groeten. Wijl men in 't vervolg geen tijd vond om de kennismakking voort te zetten was men over eene week of drie reeds zoo ver gekomen, dat men zich het gezicht der vreemdelinge niet meer herinnerde. Ja, hij wist hoe men met de menschen moest omgaan en had zelfs ouderen lieden eeu lesje kunuen geven, hoeveel te meer dus niet zulk een vluchtig ding als zijne Olga, Nog eens iu den spiegel naar het portret zijns vaders ziende, zeide hij in zich zelf, dat het tijd werd, zijne verloofde als zijne echtgenoote in zijn huis te brengen. Zijne moeder was eene brave vrouw, die hem inDig lief had, ze was een engel van goedheid, maar ze was geheel in het verleden opgegaan en daar door minder geschikt voor hem als beschermengel. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2