gemengd nieuws. önberwl's. is overledeDeen betrekkelijk groot aantal verkeert in de periode, waarin nog weinig omtrent bet verder ver loop der ziekte valt te zeggen. Bij sommigen schijnt de vrees voor ge vaar reeds geweken. Een vijfjarig meisje te Assen heeft hij ongeluk een boon zoover in een barer ooren gedrukt, dat deze zon der operatie niet meer verwijderd zal kunnen worden. In de onlangs afgebrande spin nerij der firma Blijdenstein, te En schedé, werkten ongeveer 43 per sonen terwijl de daarbij gelegen weverij ongeveer 150 arbeiders be zig hield. In de weverij zouden reeds heden de werkzaamheden hervat worden. De fabriek zal niet verder opge bouwd worden, daar zij te veel in het midden ders'ad ligt, doch waar schijnlijk zal de spinneiij derzelfde firma, welke buiten de stad gelegen is, vergroot worden. De heeren Blijdenstein Co., te Enschedé, hebben aan alle aibei- ders opgave gevraagd van de schade, die zij hebben geleden bij den brand. De schade zal hen in geld worden vergoed. In de fabriek van den heer Roe sing, te Enschedé, had Vrijdag een arbeider het ongeluk te vallen en met zijn arm tusschen de machine te komen, zoodat hem twee vingers werden afgesneden en de arm zwaar werd gekneusd. Donderdag moest de vrachtrijder van Almelo op Enschedé, voor de herberg bij den overweg van de Overijselsche Locaalspoor wachten. Terwijl hij in de herberg was, wer den hem van zijne kar een zak meel en twee groote brooden ont stolen. De dief is nog niet bekend. De toestand van den man te Nieuwe Pekela, die door een ge weerschot in de borst werd gewond, is gunstiger. Er schijnt nu zelfs eenige kans op levensbehoud te be staan. Zooals bekend is, heeft het onzijdig gebied Moresnet, bij Vaals gelegen, sedert eenigen tijd zijne eigen postzegels voor het binneu- laudsch verkeer in 't stadje. Naar men echter verneemt, heeft het Bel gisch bestuur der posterijen tegen de regeering der kleine republiek proces-verbaal opgemaakt en deze gels buiten koers gesteld. De invoe ring van postzegels aldaar schijnt weer van een beurs-speculant te zijn uitgegaan; aanhoudend komen aan vragen van alle landen van post zegelverzamelaars. Een man uit Zwitserland, die insgelijks dezer da gen aanvrage deed, verzocht tevens aan bet bestuur der posterijen al daar, de welwillendheid te hebben per keerende post de hoofdstad te willen melden van den vrijstaat Moresnet Het Fransche Journal Offi- ciel bevat een decreet, waarbij het zuiveren van de Espierre gelast wordt en tegelijk de verdeeliug der kosten tusschen den Slaat en de betrokken gemeenten wordt ge regeld. Een vermakelijk voorbeeld van administratieve gestrengheid in Duitschland deelt de Figaro mede. De keizerin van Oostenrijk die zeer trotsch is op de voortbrengselen harer boerderijen in de omstreken van Schöabrunn, verzond onlangs aan hare zuster, de gravin van Trani, een ham van 22 pond. Op het adres stond: «Aan de gravin van Trani, Baden. Van de keizerin van Oosten rijk.» Men had echter verzuimd er het in Duitschland vereischte certi ficaat van herkomst aan toe te voe gen en de beambten vau het Duit- sche douauen-kantoor te Limbach hielden het pakket aau en schreven aan den marktmeester te Weenen: «Wij hebben ontvangen een pakket, geadresseerd aan de gravin van Trani. Wees zoo goed ons te doen weten of de afzender (keizerin van Oostenrijk) te Weenen is gedomi cilieerd en of hij van beroep spek slager is. Het pakket blijft gecon signeerd, in afwachting van den uitslag van uw onderzoek.» Bij de beraadslaging over wij zigingen in het burgerlijk wetboek in den raad van het kanton Zürich, stelde de predikant Wolff voor, de bepaling: «de man is het hoofd der echtvereeniging,» eenvoudig te schrappen. Naar zijn meening was dit toch niets anders dan een mooie phrase, waarmee men niets kon be ginnen en die ni§t objectief waar was. Bovendien zou het wegnemen van deze stelling, die aan het zwakke geslacht zooveel aanstoot gaf, den schijn van een tegemoetko ming aan de dames hebben. Het voorstel vond echter bij de verga dering hitter weinig bijval en er waren slechts zeer enkele leden, die van hun opperheerschappij in den huwelijksstaat afstand wilden doen, of de erkenning er van, door de wet, als een ijdele phra&e be schouwden. Een afgelegen huis der stad Majorna in Gothenburg is het too- neel geweest van een droevigen strijd. Het huis werd bewoond door zekeren Wetterlind, die steeds als een zonderling bekend stond, maar bij wien sedert Dinsdag den 15en dezer zich sporen van waauzin be gonnen te vertoonen. De buren kwa men op den middag van dien dag de politie waarschuwen, dat Wetter lind den 'oegang tot zijne woniog begon te verschansen. Twee agenten trachtten nu den krankzinnige mees ter te worden, maar werden met geweer- en revolverschoten begroet en moesten zwaargewond aftrekken. Nu zocht men met de brandspwit den ongelukkige onschadelijk te ma ken, dat evenwel mislukte en waar bij een der spuitgasten door eeD geweerschotdoodelijkgetroffen werd. De politie was radeloos, waut Wetterlind was een uitstekend schut ter, had zes revolvers, twee gewe ren en ammunitie in overvloed en zijn woning geleek een onneembare vestiüg. Dinsdagavond poogde men den waanzinnige te bedwelmen door zwaveldampen, echter te vergeefs. Woensdagmorgen boden zich een aantal werklieden vrijwillig aau, het huis binnen te dringen en schoon de politie dit weigerde, waagden het een drietal hunner, maar wer den alle drie op de trap zwaar ge wond. Een stierf op weg naar bet gasthuis. Duizenden menschen wa ren van deze treurige belegering getuige. Nadat Wetterlind zich acht dagen lang met de wapens in de band bad verdedigd, moest hij zich ein delijk op den avond van Dinsdag jl. door honger en dorst gedwongen, aan de politie overgeven. Men ver voerde hem terstond naar het krank zinnigengesticht. De vier zwaarge- kwetsten bevinden zich aan de betere hand. Voor de behandeling van kinkhoest beveelt dr. Keppler te Weenen inbalatiën aan met aqua picea in gelijke deelen met aqua destillata, drie- of viermaal per dag gedurende twee h vijf minuten. Reeds in de tweede of derde week kreeg de hoest een eenvoudig catar- rbaal karakter, zonder braken of andere verschijnselen van kinkhoest. Ook als voorbehoeding werkten die inbalatiën gunstig, als zij tijdig toegepast werden op de nog niet aangetaste kinderen in de besmette woning. Volgens een telegram uit Rome, wordt het aantal personen, die in Italië gedood zijn tengevolge der aardbevingen, op niet minder dan 2000 geschat. Naar luid van zeelieden, die met hun vaartuig te San Remo waren aangekomen, zijn de aardbevingen ook op zee gevoeld. De schokken waren zoo hevig, dat de bemanning en de passagiers aan eene aanvaring of aan het stooten op eene klip dachten, en zich in allerijl naar het dek begaven. Voor wat Frankrijk betreft, luiden de berichten uit Menton allertreu rige Vreeselijk zijn de verwoestin gen aldaar aangericht. Op vele pun ten heeft de stad het aanzien, alsof zij gebombardeerd is. Bij de toegan gen vau het spoorwegstation ouder anderen is geen huis ongedeerd ge bleven. O vei al lagen puinhoopen en allerwege kampeerde de bevolking onder den blooten hemel. Voortdurend komen nog berich ten, zoowel uit Menton als uit an dere plaatsen des lands, van het overlijden van personen, als gevolg van de wonden die zij ontvangen hadden. De minister-president wacht de rapporten der prefecten van de door de aardbevingen geteisterde depar tementen af, om te bepalen hoe groot het krediet zal zijn, dat hij bij de Kamers zal aanvragen ter tegemoetkoming in den nood. Mid delerwijl heeft hij 10,000 fr. aan den prefect der Ze^-Alpeu gezonden. De commissie van den departe mentalen Raad van dat gewest heeft eene som van 17,000 fr. ter beschik king van den prefect gesteld, om voorshands in de dringendste be hoeften te voorzien. Eene keukenmeid te Garlings Dabij Margate (Engelaud) kwam dezer dagen in het bezit eeuer erfe nis a au 60,000 p. s. (f 720,000). De doctor, bij wien zij in dienst was, heeft haar thans getrouwd en zal nu zijne vrienden w aarschijnlijk het huis wel niet zien mijden. Het EDgelsche Lagerhuis heeft een belangrijk ïapport ontvangen over de bierfabricatie in Engeland en Wales. Daaruit blijkt, dat in Wales 9 10 duizend brouwerijen zijn,die patent recht betalen, terwijl meer dan 72 families, die hun eigen bier brouwen, dezebelastiüg niet betalen. Deze twee klassen van brouwen hebben jaarlijks noodig 46 milioen tonnen mout en ongeveer 5 millard pond suiker. Het patentrecht en het uitvoer recht van bier brachten verleden jaar meer dan 106 millioen gulden op. Men weet, dat Engeland veel bhr Daar zijne koloniën en den vreemde zendt. Het uitvoerrecht van bier be droeg verleden jaar meer dan 18 millioen gulden. Het plan om de kracht die het water van den Niagara-water val ontwikkelt en die tot nu toe is verspild, voor de industrie aan te wenden, is een punt waarover vele werktuigkundigen reeds hebben na- bedacht. Het meest denkt men er over om de kracht om te zetten in eleetriciteit, daar men die op vrij groote afstanden kan voortleiden en daardoor de kracht op verschillende plaatsen gebruiken. Met het oog op deze toepassing van den water val, heeft men de volgende bereke ning gemaakt. Door de bedding- stroomen in de seconde ongeveer 2.059,000 gallons water, die in het geheel van een hoogte van 230 voet vallen en zeven millioen paar denkrachten vertegenwoordigen. Deze gewichtige voorraad van tot nog toe ongebruikte arbeidskracht heeft minstens eene waarde van vijf millioen dollars, wanneer het ge lukt die in electrische kracht om gezet, aan de omliggende plaatsen nuttig te maken. Voor korten tijd hebben enkele industrieelen Gok den waterval bij Schaffhausen nutt'g willen maken, maar de Zwitsers, die vreesden, dat machines enz. de ro mantische aantrekkelijk vau den waterval niet zouden vermeerderen, hebben hunne toestemmiüg ge weigerd. Aal, de keukenmeid, ontvangt een brief van haar vrijer, leest het adres en werpt deu brief in het vuur. Rikade werkmeid. Van wien was die brief? Aal. Van mijn vrijer. Rika, Maar Aal, gooi je 'm dan in het vuur? Aal. Wel ja, Kees heeft mij in zijn laatsten brief geschreven, dat ik al zijn brieven dadelijk verbran den moet. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Januari. Aan het mail-overzicht van het Batav. Handelsblad ontleenen wij het volgende: «Naar het schijnt, is de twijfel aan de officieel aangekondigde goe de voornemens bij het troepen-com mando in Atjeh tot overrompeling der vijandelijke bende, welke zich op het eiland Poeloe Bras gewor pen beeft, juist geweest. Althans van goed ingelichte zijde wordt verzekerd, dat de pogingen onzer zijds mislukt zijn, en dat de vij and zich geborgen heeft, door bij afdeelingeu van 6 h 7 man in lich te prauwen den terugtocht naar den vasten wal te bewerkstelligen. Dit neemt niet weg, dat zoo van mi litaire als van maritieme zijde krach tige maatregelen genomen zijn om den Atjehers den pas af te snijden, maar vlug en onverschrokken als zij zijn, hebben zij ook ditmaal door de mazen weten te kruipen. Niet gunstiger was de toestand binnen onze liniën rondom Kotta Radja. Ondanks alle voorzorgsmaat regelen en tengevolge van het door de berri-berri steeds vergroot incom pleet der troepen, is en blijft het binnen zoo onveilig, dat den Hen dezer, 's namiddags omstreeks half één, eeue uaar Kotia Radja terug- keerende sector patrouille, niet ver van het voormalig Kotta Radja Bedil door den vijand besprongen is, zoo verraderlijk, dat de patrouille in een ommezien zes gewonden had. Niet temin is den omstreeks 30 man ster ken vijand weerstand geboden, met dit gevolg, dat hij moest aftrekken; naar de later ontdekte bloedige spo ren te oordeelen, met medeneming zijner gekwetsten. Onder de gevangenen te Timor Koepang is de berri-beri uitgebroken binnen korten tijd bezweken er vier van de vijf aangetasten. Dezer dagen zal Zr. Ms. stoomschip De Ruijler naar Singa pore worden gezonden, om aldaar gedokt te worden. Geen der op Java aanwezigen marine-etablisse menten is in het bezit van dok, geschikt, om dien bodem op te nemen. Bij de goevernements-kina ondernemingen is, volgen ie Loco motief, op 1 Januari eene verbe terde administratie ingevoerd. Men kan nu nagaaD, hoeveel de tuinen per bouw aan onderhoud kosten, hoeveel volk er besteed wordt voor nieuwen aanplant, voor den oogst, enz., terwijl vroeger eenvoudig een getal koelies werd opgegeven, dat het ontvangen geld vertegenwoordigde. Wij vernemen, dat de heer M. H. Valenza te Batavia tot mu ziek-directeur van de maatschappij «Tooukuust-Aurora» is benoemd. Naar wij vernemen heeft ce heer Pekelharing bij zijne proefne mingen tot geneziDg van berri-berri in het hospitaal alhier, een alles zins, ofschoon nog betrekkelijk, gun stig resultaat verkregen met een drankgenaamd Berri-Berri-Mix- ture, uit Singapore afkomstig. {Bat. Hbl.) In een Daschrift op de «Aan- teekeniDgen op de behandeling der Indische begrooting» in de Locomo tief zegt de schrijver dier aantee- keningen «Onder het voltooien van dit op stel komt het bericht, dat op de Westerlijnen eene verdere reductie is toegestaan bij het vervoer van volle wagenladingeD, als:voorpadi 40 pet., voor indigo voor de inland- sche markt bestemd 30 pet. en voor gepelde rijst, gaba én maïs 20 pet. Daa-mede is een groote stap voor uit gedaan, doch de reductie is, vooral voor padi, nog te gering om het vervoer daarvan uit de Ban- doengsche vlakte naar Buitenzorg mogelijk te maken. In elk geval verdient de geno men maatregel waardeericg, en het is te hopen, dat de regeering thans niet halverwege blijve staan, doch overga tot eene algemeene verla ging der tarieven, ook van het per sonen! arief. Ik houd mij voorts overtuigd, dat het instellen eener soort vierde klasse, bestaande uit open, met zeildoek afgedekte vracht wagens, waarin de inlanders met al hun hebben en houden kunnen plaats nemen, tegen betaling b. v. van 1 cent per kilometer, goede financieele uitkomsten zou geven.» LETTEREN EN pnst. Naar wij vernemen wordt de ze tel der uitgevers-maatschappij «El sevier» van Rotterdam raar Amster dam verplaatst. {Hbl.) ÜSCHTSZMES. Zooala wel bekend is hebben, de meeBte verkoopers van naaimachines in ors land, in het belang van minder bemiddelden, de hoog te waardeeren gewoonte, de machines des gewenBcht ook op huurcontract te leveren, waarbij de som, welke anders koopprijs zoude zijn. a!s huurbedrag beschouwd en verder gecontracteerd wordt, dat de machine zon der verdere vergoeding in eigendom van den huurder overgaat, zoodra hij de waarde van de machine in den loop van tijd in huur penningen aangezuiverd heeft. Zoo aangenaam deze gewoonte intnsschen voor minder bemiddelde koopers is, zoo ge vaarlijk was zij voor de leveranoiers van naaimachines ><5<5r de invoering van de strafwet; want ouder de oude strafwet was het niet mogelijk iemand die op bovenom- schrevene wijze in het bezit van goed ge komen was en aan zijne huurverplichtingen niet voldeed, maar het goed in kwestie ver pandde of verkocht, strafrechterlijk te doen vervolgen. Thans echter, onder de nieuwe strafwet is hierin verandering gekomen en heeft de ar .- Rechtbank te 's Hage op 21 Febr. 11. den persoon van T., die van een agent der firma S. eene naaimachine op huurcontract ontvan gen en deze machine aan een derde verkocht had, tot een maand gevangenisstraf wegens verduistering veroordeeld. Vermoedelijk zo.l de straf nog zwaarder zijn geweest, als de rechtbank geen rekening had gehouden met het feit, dat dit het eer ste zoodanige geval is, sedert da invoering van het Bieuwa wetboek van strafrecht. Benoemd tot onderwijzer aan eene s. m. d. b. te Woubrugge, S. Mantel, te Haarlem mermeer. Kïïï-nimzn*. Haarlem, 25 Febr. Graan- en Zaad mar kt. Roode tarwe f 0.a f 0.w;tte tarwe f7.60 a f6 85 rogge 5.25 a f 5.haver f3.37s a f2.875 Garst 4.10 a f0.— Duiven- boonen f6.75 a f0.— Paardenboonen f 0.— a fO. Bruine boonenf 0.-af0.Groene Erwten f0.— a CO.— Witte Erwten f0. a f0.Capucijners 0.- a f0.Kanarie zaad f 0. a fO.Oliezaad f0.— a f0. Koolzaad f 0. a f 0.— Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 0.— a f0.— Karweizaad per 10 K G. 21. >Mö!FRJ)AJa, 28 Febr i)eorysen <Jar .•ihidBppelen wnr^-u «o» Friesctie .Dokkumer Jammen f3.a 3 30, dito Franekcr i 2 90 a 3 10; dito Engelsche f 2,25 a 2 30; dito Hamburger f0.— a 0. Zeeuwpche spiiisclie Jammen f 3 50 a 4. dito Flakkeescbe f 3 10 a 3.30, dito Blauwe f3.- a 3 30; Geld. Blauwe f 3 30 a 3 50, dito Roode f 2.30 a 2 50; Pruisische Ham burgers f 2.S0 a 2 9U; Duin Zand f3.- a 5.— Friesche Champions f 0,a 0. Saksische Jammen f 0.— a 0.Pruisische Roode f2 30 a 0Maastrichtsche Roode f2,50 a 2.60, Friesche Hamburger f0. - a 0.Groninger Turken f0, a Haar lemmer Zand Miiis-jes f 1.70 a 1,75. Aangevoerd 11 vwrscho ladingen. Handel flauw. Suiker. Biet en Geraffineerd onveranderd. Specerijen Noten op de tegenwoordige noteeringen gevraagd. Foelie vast maar stil. Nagelen aangeboden. Afgedaan werden 120 kisten Noten en 5 kisten Foelie. Rijst Afgedaan werden ca. 174 bn. Javn Tafel aangevoerd voor de pellerij, 22.400 bn. Japan per ,/Altonower Gepelde, De omzet m de verschillende soorten was zoo wel voor export als voor het binnenland be vredigend. Tarwe op levering geen koers. us Commissie voor dren Ëlr&anhftntl---' N-ijns op levering iets hooger, Maart f122, 123, 1*4, 123 Mei f124, 125. Noteariïig va a Mc-.ns Thole. stil. Raapolie rn veranderd, lo. Mei f 221/'s, 223/fl- lo Sept/Dec. f231/ Lijnolie vast, lo. Sept. f 225/s lo. Sept./ Dec. f 231 4. EJam, 26 Febr. Kaas. Aangevoerd 8 stapels wegende 13G5 kilo; hoogste prijs Gras- a f 26.laagste f 0.—de 50 kilo. Hooi f a 0.—. Alkmaar, 25 Febr. Kaas aangevoerd 113 stapels, wegende 28606 kilo. Prijzen kleine Gras Kaas f 0.dito Hooi f 29. com missie Gras- f 0. dito Hooi f31.59. mid delbare Gras f 0.— dito Hooi f27. Leiden, 26 Febr. Aan de Gemeente-Waag gewogen: 186 1 H en 1 5 1/1S deelen Boter, te zamen 4870 stukken. Prijs f 40 tot f 70. Schiedam:, 28 Febr Moutwijn f 0.— Jene ver Amst. Pritf f 0. a 0.Spoeling- Beurs f 1.50, oito Commissie f150. Afloop der gehouden Veiling in den „Gouden Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 26 Febr. 1887. 1. Dubbel Huis en Erve met Tuinkans- weg 52 Opgeh. f13905. 2. Huis en Erve met Tuin, Koudenhorn 78. Opgeh f 50C5 3. Id id. id. KI Houtstraat 128, uit de hand verkocht. 4. Winkelhuis en Erve, Korte Spaarne 3. Xooper J. H. Hermen f 222Q. 5. Huis en Erve met Tuintje, Sophiastr. 16 Kooper H. C. Tombergh qq f 4380. 6. Huis en Erve met Tuin, Frans Hals straat 3 Kooper A. v. d. Linden qq. f3600 7. Id. id. id id. No. 23. 8. Id. id. id id. No. 25 9. Id id. id. id. No. 27. No. 7, 8 en 9 getomb. Kooper A. v. d. Linden qq. f12225. 10. Id id. id. Ostadestraat 8. Opgehouden f4005. 11. Gebouw en Erve, Houtmarkt 43 zwart en rood. 12. Id. id. id. No. 45 zwart en rood. No 11 en 12 gecombineerd Kooper G. Beelen f5690. 13. Twee Huizen en Erven, Korte Laken straat 6a en 6b. Kooper C. Soellaart voor A. Hoenderdos f 2150. 14 Huis en Erve, Noordarschoolsteeg 7. Kooper S. J. van Os qq. f930, 15. Id. id id. No. 9. Kooper J. Drieduiten qq. f600. 16. Perceel BouwterreinCaraphuisstraat No. 5620. 17. Id. Voortingstraat No. 5621. No. 16 en 17 gecomb. Opgeh. f1295. 18. Huis eu Erve met Tuintje, Lange La ken-traat 7. Kooper G. J. Jansen f 1695.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3