i'iii'M mem- i mUMIIBLJD. De Eenzame. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn- En sigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN- ROEMEEN OVERZICHT. FEÜILLETON. HAÏÏS ÏÏOPFEH. BINNKNMNU. ?oor Haarlem per maand40 Cents. Franeo door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommer» 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bnrean, Kleine Houtstraat No. 8. Hoofdagenten voor h»t Buitenland-. Compagnie Générale de rub li ate Etrangère S. L. DAJJBE Co., JOH7. JONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. ▼an 15 regelt 25 Cent; iedere regel meer 6 centt. Groote letters naar Plaatsruimte. AdTertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uar) MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN Koloniaal museum van het Paviljoen. Ingang aan de Droefijjdo 2e deur. Geopend dagelyk» van 10 tot 4 nor. Toegang 25 cent» per pereoon. Donateuri HAARLEM. - - - - - o—O -- ----- tr— rJJUU»",U» 'n loden der Nedorlandaclie Maatichappg ter bovordoriug van Nijverheid hebben isrtoon van diploma vryea toegang, donateur, met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op net Favil;oen. Ingang l'rontzyde van l et Paviljoen op het terra». Geop, dag. v 10—4 uttr. Toegang 25 ot n. i.eraoou Donateurs Cdender Nederland.che Ma&tichsppy ter bevordering vaa Nyverheid hebben op vertoon ran diploma vryon toegang, donatenr. met gezol.chap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid knust en kcbc 3t... TT-.J1— D.-.JV__:»T. rn 1 .«1 - Feestdagen, van 10R Toe s een geheel jaai gezolachap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en goschiedenig, voor»! V a on W -HaftTlems-ha Bisdom Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgouomen°Zatordag, Zou- cn Feestdagen, vau 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel ji yin Nederland en meer b}uon^ L het Raadhuis Geopend van 15 April tot 14 October alia werkdagen van 104 nar, vau 16 October tot 14 April op die dagen van 10—S uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Of 1 gulden. Museum aer staa y f td t8(.0, betaling van 25 cents por persoon. Kinderen benedon de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kindoren van 8 tot 14 Jaren niet dan ondor behoorlijk geleidt.^ Itndagen kosteloos vaH J2^ Q ud^agelykt nitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—8 nar. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrydag en Zaterdag van 1—4 unr. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Goopes« Woensdag en Zaterdag van 2i nnr. Orgelbespeling in de Qroote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 nnr. Toegang (deur Óudegroenraarkt) vry. Ia de Belgische Kamer vaa at gevaardigden zette gisteren de heer Frèrr Orban zijn vertoog voort, dat de versterkingen aan de Maas niet voldoende zouden zijn, daar het le ger de verdediging niet zou kunnen op zich nemen, als niet beschikkende over de daartoe vereischte krachten, terwijl hij zijne bewering staande hield, dat de steden en het geheele land er door zouden worden in ge vaar gebracht. Tegenover het gezag van Brial mout ontwikkelde hij het gevoelen, dat door het betrekken der kampen te Luik eu te Namen eene gevaar lijke verbrokkeling van het leger zou ontslaan. Hij deed ten slotte een beroep op de vaderlandsliefde en eensge zindheid zijner landgenooten in zake de verdediging des vaderlands. Zijne rede werd ran de linkerzijde en het centrum luide toegejuicht. De minister van Oorlog verklaarde niettemin de ontworpen fortificatie noodig te achten. De herstemmingen in het derde kiesdistrict te Berlijn voor den Duit- schen Rijksdag zijn voor de socia listen niet gunstig uitgevallen.Maan dagnacht hadden zij, daar het de beslissing gold tusschen Christen- sen, socialist, en Munckel van de vrijzinnige partij, overal verkiezings- hiljetten bij groote massa's aange plakt en hoopen vliegende blaadjes verspreid, ondanks de voorzorgen der politie. Toch moesten zij de ne derlaag lijden daar Munckel werd verkozen. Waar in andere kiesdistricten nationaal-liberale caudidaten tegen- over die der vrijzinnige partij ston den, hebben zij voor de laatstge noemden gestemd en daar den door slag gegeven. Bij duizenden trokken de socia listen door de buitenwijken en gin gen voor Virchow stemmen, die met 6300 stemmen werd verkozen. Behalve te Berlijn hebben de vrij zinnigen nog in zeven districten ge zegevierd. De nationaal-liberalen vermeesterden vier, de conservatie ven twee en de socialisten drie zetels. De socialist Sabor werd te Frank fort verkozen. Ondanks de meening dat de voor zitter van de «Norddeutsche Lloyd» Meyer de overwinning op Bulle, den vrijzinnigen leeraar aan het gymnasium aldaar, zou behalen werd laatstgenoemde toch gekozen De socialisten stemden voor hem. Door den leider der nationaal- liberalen Miquel en den invloedrij ken Bennigsen werd eene verklaring in het licht gezonden, dat hunne partij het brandewijn-monopolie niet zal voorstaan. In Lubeck ging het er bij de herstemming gisteren zoo rumoerig op toe, dat twee compagnieën infan terie met de bajonet in de straten ruimbaan moesten maken. Omstreeks 70 personen werden gearresteerd, doch 's avonds weder in vrijheid gelaten, nadat hunne namen waren opgeteekend. De nationaal-liberalen werden gekozen. Oo c was dit het geval te Walden burg in Silezië. Ook Duitschland schijnt zich te interesseeren voor het Panama-ka naal, daar de heer de Lesseps in het begin der volgende week te Berlijn, ter zake van onderhande lingen, het kanaal betreffende, wordt verwacht. VIJFDE HOOFDSTUK. Schoon was zij inderdaad, dat moest zelfs Gaspari toestemmen, al was dit niet zoo buitengewoon als de goede Olga hem haar had ge schilderd. Hij vond echter niets en gelachtigs aan haar, integendeel zij scheen hem eene dame naar de we reld, eene moderne Magdalena, die echter nog volstrekt het plan niet heeft om naar de woestijn te gaan. En terwijl hij deze opmerkingen maakte, vond hij andere schoonhe den in haar, die hem, zonder dat hij 't wist of weten wilde, betoo- verden. Slechts de oogen kon hij niet bewonderen. Was het uit ver legenheid tegenover hem den on overwinnelijke of wilde ze hem niet zien, omdat hij niet genoeg notitie van haar nam? Misschien was het alleen voorzichtigheid om zich niet door ile oogen in 't hart te laten blikken; ook kon het ijdel- heid zijn, doordien zij er misschien van overtuigd was, dat hare wangen en het haar veel schooner waren dan hare oogen. Hoe dit wezen mocht, het was duidelijk dat zij geen indruk wenschte te maken op Olga's verloofde en deze had slechts gelegenheid op te merken, dat deze fraai gevormde oogleden en keurige wimpers de schoonste oogen geene schande zou den aangedaan hebben. Inderdaad was mevrouw Clemen tine schoon. Was zij ook jong? Feo- door Gaspari schudde bij deze stille vraag het hoofd en glimlachte. Zij moest ouder zijn dan hij en toch De Fransche modelminister Bou- laoger heeft deze week een schit terend diner gegeven, waarvoor de leden van de bureau's der beide Kamers en een aantal volksverte genwoordigers, behoorende tot de militaire commissie en de commis- siën voor het budget, waren uitge- noodigd. Na afloop gaf de minister, omgeven door zijn staf, eene luis terrijke receptie, waarbij tot mid dernacht de bezoekers toestroomden. Het is voor den Minister te hopen dat men geene aanleiding mogen vinden om zijn vertoon weder in een bespottelijk daglicht te stellen. Iemand heeft de zonderlinge weg gekozen om door middel van een projectiel, geworpen naar het rij tuig der Koningin van Spanje, toen deze een rijtoertje in Madrid deed, haar een verzoekschrift te doen toe komen. In plaats van dynamiet of buskruit heeft men in het voorwerp slechts een opgerold stuk papier gevonden. Het schijnt dat de Italiaansche Kabinetscrisis zijn einde nadert. De senator Saracco (er wordt bijgevoegd: van de rechterzijde) zet zijne po gingen daartoe voort en is Dinsdag door den Koning ten gehoore ont vangen. Een valsch bericht deed dezer da gen in sommige bladen de ronde, en wel dat Italië zijne hulp had toegezegd, nog wel volgens een ver drag, om Duitschland en Oostenrijk bij te staan, indien deze staten in een oorlog met Rusland en Frank rijk zouden worden gewikkeld. door de opstandelingen zijn afge sneden. De garnizoenstroepen uit Varna en Schumla zullen echter morgen (heden) voor Silistria kun nen aankomen, alwaar 900 man in garnizoen ligt, met de reserve 3000 man te zamen. Schumla zal zich waarschijnlijk voor den opstand verklaren, Varna zal waarschijnlijk aarzelen. Uit Bucharest wordt door Reuter geseind Men gelooft dat de telegraaflijnen tusschen Varna, Schumla en Sofia was hij de jongelingsjaren reeds voorbij; hij had zooals hij zich gewoonlijk het liefst uitdrukte het eerste vierdedeel vau eene eeuw achter zich. Nu, wel is waar nog niet lang. Onwillekeurig vergeleek hij met deze niet geheel meer jonge dame zijne verloofde. O, Olga was dui zendmaal meer waardMaar als men ze beiden met elkander verge leek, dan verloor Olga het toch door hare bleekheid, hare tranen en hare mindere vastheid van ka rakter. Zij zag er uit, alsof zij elk oogenblik weer opnieuw zou be ginnen te schreien, terwijl zij hare laatste tranen nog niet had afge droogd. Ja, het was alsof ze ziek was. En hoe langer hij haar zoo, ontevreden over hare zwakheid en teergevoeligheid, aanschouwde, des te bleeker, des te schreiender scheen zij te worden. Welke groote misdaad had hij dan De Turksehe grootvizier en Sir D. Woiff hadden gisteren een onderhoud, waarbij de eerste de voorsteilen van Engeland weerlegde en er op aandrong dat een termijn zal worden vastgesteld, dat Egypte door de Engelsche troepen zal wor den ontruimd. Wolff kon hierop geen antwoord geven. In Mozambique is een opstand onder de inlanders tegen de Portu- geezen uitgebrokende schepen dezer laatsten en hunne troepen in Tungi waren afwezig en van deze gelegenheid is gebruik gemaakt. Vele kantoren en verscheidene hui- j zeD, ook van Engelsche onderdanen, I zijn vernield, zelfs de stad Mozam bique wordt bedreigd. De consul van Engeland heeft de hulp van een Turksch corvet per telegraaf ingeroepen. Haarlem, 3 Maart 1887. Gisteren avond vergaderden de werkende leden van het Teeken- collegie «Kunst zij ons doel» op hunne studiekamer, boveD de Stads waag alhier, doch thans om feest te vieren. Het was nl. 25 jaren geleden dat H. Hessels als bode hij genoemd collegie in dienst trad. toch begaan, dat zij zoo geheel van streek moest wezen? Was Olga dan zoo zwak, dat eene onschuldige ver rassing haar zoo van streek moest brengen De avond was nu geheel bedor ven. In weerwil van het gesnater der jongere zusters, was er aan geen gezellig samenzijn te denken. De moeder en mevrouw Clementine spraken zoo goed als in 't geheel niet. Olga sprak nu en dan een inderdaad hartelijk gemeend woord, maar dat kon natuurlijk het gesprek niet levendig houden. Nadat zij zich zoo een tijdlang had beheerscht, bekende zij, dat zij een ondragelijke hoofdpijn had en zich niet langer op de beenen kon houden. Zij verzocht dat men haar zou laten gaan en wijl moeder en dochters dadelijk zeer bezorgd wa ren voor hare lieveling ging het gezelschap, in weerwil van zijne belangrijke aanwinst, vroeger uit De president wenschte den jubi laris in warme bewoordingen geluk met dit feest en overhandigde hem daarbij een stoffelijk bewijs van er kentelijkheid voor zijne trouwe ge hechtheid aan het collegie, benevens een zilveren medaille met inscriptie, vergezeld van een zeer net geïllus treerd diploma. Menige dronk werd op den jubi laris uitgebracht en den weDSch geuit dat hij nog vele jaren zijne betrekking zou mogen blijven ver vullen. In de bekende zaak van den heer v. W. C., die bij vonnis der arrondissements-rechtbank alhier werd veroordeeld tot eene geldboe te van f 200, ter zake van niet te hebben voldaan aan een gegeven bevel van een politieagent, is naar men verneemt, de Officier van Ju stitie, op last van den Procureur- Generaal bij het gerechtshof te Am sterdam, van voormeld vonnis ge komen in hooger beroep. Het gold de vraag omtrent de al of niet toepasselijkheid in casw van artikel 184 van het nieuwe wetboek van strafrecht, in verband met artikel 42 der algemeene po- litie-verordening van dezè gemeente. Indi<n men weet, dat de Recht bank uitspraak deed geheel over eenkomstig den eisch van den Officier van Justitie, dan is het verklaarbaar dat de behandeling en de afloop dezer zaak die 8 Maart a. s. voor het hof te Amsterdam zal dienen belangstellend worden tegemoet gezien. De Tooneelvereeniging door ilnspanning Uitspanning» alhier zal eene tooneelvoorstelling geven, met het liefdadig doel de opbrengst te doen strekken tot ondersteuning van het hulpbehoevend gezin eener weduwe te dezer stede, die haren elkander, dan men anders 's avonds deed. Toen Olga opstond en bemerkte dat Feodoor haar zoo bijzonder ern stig aanzag, begon ze opnieuw in tranen uit te barsten. Zij schaamde zich over hare zwakheid. Zij ge voelde, dat hare zwakheid hem moest krenken, dat hare onpasselijkheid en haar geheele gedrag haar den schijn gaf, als wenschte zij zijne komst niet hoe klein en kinder achtig moest zij in zijne oogen zijn in zijne oogen! en juist, nu zij dit gevoelde, drongei; haar de tranen dubbel naar de oogen. Zij stond voor hem alsof hij haar teruggestooten had. Hij bad het niet gedaan, maar gevoelde, dat zij het verdiende voor zulk eene kinder achtige zwakheid; o, zij gevoelde zoo duidelijk hare geringheid. Aan den arm van hare vriendin verliet zij met gebogen hotfd de zaal. Feodoor geleidde hare moeder.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1