oppassenden man en rader van zee kinderen, waarvan het oudste 12 en het jongste l1/» jaar telt, dezer dagen door den dood Leeft verloren. Reeds heeft de vereeniging voor dit liefdadig doel circulaires onder de ingezetenen verspreid. Wij achten een opwekkend woord om dit goede plan aan te hevelen overbodig, daar reeds genoegzaam is gebleken, dat men niet te ver- geefsch op den weldadigheidszin onzer stadgenooten bouwt. De Stuivers-spaarbank van den Volksbond aihier ontving in de afgeloopen maaud Februari 412 posten, tot een gezamelijk bedrag van f 1116.22s. Er werden 16 nieuwe boekjes afgegeven. Terugbetaald werd een bedrag vau f 549.20 in 27 posten. Het saldo in kas bedroeg op 1 Maart f 12619.94s. Gisterenavond tusschen 6 en 7 uur trokken een menigte jongens en opgeschoten knapen door de stad onder het gezang van de krijgs- hymne a Hop, hop, hop, Hang de socialisten op.» Gelukkig voor dezen dal het zoo ver niet kwam en men zich eerst slechts bepaalde tot het gaan bezien van een paar glasruiten in de wo ning van een colporteur van socialis tische geschriften in de Frankestraat, waarvan er een den vorigen avond was ingegooid. In de Zuiderstraat had men een vlag weten machtig te worden,welke een man, dien men voor een socia list hield en voor wiens woning werd stilgehouden, uit angst uit het raam had geworpen. Met dit zege- teeken, het was de driekleur, trok men daarop verder naar de Hage- straat, het Klein Heiligland, de Schoolsteeg en de Jansstraat, en be ging de baldadigheid om ruiten van kroegen en van een banketbakkers winkel in te werpen. De bewoners van een dier kroegen en van den banketbakkerswinkel behoorden niet tot de socialistische partij. Ernstige wanordelijkheden vielen gelukkig niet voor en de politie handhaafde zooveel mogelijk de orde. Omstreeks 10 uur werd een man gearresteerd, die een stuk steenkool in den zak had. Later verspreidde zich de troep. Moge het bij het oploopje van gisterenavond blijven en men wel bedenken, dat men een zeer straf waardige handeling verricht met op dergelijke wijze aan zijne gevoelens lucht te geven. In de Staats-conrant, do. 51, brengt de minister van Marine ter kenuis van belanghebbenden, dat een aantal in genoemd blad ver melde nalatenschappen van personen, die bij de Koninklijke Nederlandsche zeemacht zijn in dienst geweest, in den loop van het jaar 1885 zijn beschikbaar gewordden, doch niet door de erfgenamen opgeëischten dat rechthebbenden zich bij geze geld adres kunnen wenden tot het departement van Marine, onder over legging van een door eene bevoeg de autoriteit opgemaakte akte van erfrecht. De Staatscourant bevestigd het bericht dat door dr. J. F. C. R. Ranke, in leven hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, zijn medische boekenverzameling aan de bibliotheek dier Universiteit is ge legateerd. De Tm. Ct. meldt, dat de heer G. J. van Heek, te Enschede, in den loop dezer week naar 's-Hage Het was Olga eene troost zulk eene vriendin in hare nabijheid te heb ben. Van haar wist zij, dat zij haar begreep, dat zij haar niet, wegens eene vrouwelijke zwakheid, zou ver- oordeelen. Zij zoude hem ook zeg gen Ja, wat? Zeg gij hem, dier bare Clementine, dat ik hem bemin, ofschoon ik een zottin ben. Indien ik hem niet zoozeer beminde, zou den zijn plotseling wederzien, zijne verrassende stem mij niet zoo aan gegrepen hebben. Het is te dwaas! Ik meende in dat oogenblik, dat hij gestorven was en zijne ziel zich bij mij aanmeldde. Het was mij alsof ik ook iu 't zelfde oogenblik moest sterven, zooras de geestenstem ver dwenen was. Hoe kinderachtig, nietwaar? En toch, het overweldigde mij tegen mijnen wil. Nu nog sid der ik bij de gedachte aan dat oogen blik. Die dwaze zenuwen. Verklaar gij het hem, gij mijne liefste, beste, zal vertrekken, om aan de commis sie van enquête omtrent den toe stand der Enschedesche arbeiders inlichtingen te geven. Daar bij de wet tot vaststel ling der beginselen van het ge vangeniswezen is tepaald, dat uit de Rijkswerkinrichtingen Veenhui- zen II én III ook verplaatsing naar de Rijkswerkinrichting te Hoorn aan verpleegden als straf kan wor den opgelegd, is dezer dagen voor het eerst een man, wegens ontvluch ting, gestraft met 3 maanden plaat sing in gemelde inrichting te Hoorn en reeds derwaarts overgebracht. De bouwverordening van Rot terdam zou heden bij den gemeen teraad aldaar weder in behandeling komen. Gedep. Staten hebben tegen sommige bepalingen bedenkingen gemaakt zoodat redacfcieverbeterin- gen, verduidelijking enz. noodig zijn. Tegen de bepaling dat in nauwe straten eigenaars verplicht zijn bij verbouwing de gevels hun ner huizen meer achteruit te zetten, hadden Gedep. Staten geen bezwaar. De minister van Waterstaat heeft ter voldoening aan het ver zoek, uitgedrukt in het verslag door de commissie van Rapporteurs voor het wetsontwerp tot onteigening voor de uitbreiding der haven- en sluis werken te IJmuiden, medege deeld, dat eene formeele overeen komst tusschen de voormalige Ka naalmaatschappij en de Amsterdam- sche Ballastmaatschappij niet be staat, dat de laatste haar recht ont leent aan de toezeggingen en ver klaringen, door de directie der Kanaalmaatschappij gedaan in hare brieven van 15 Juni 1877, no. 295, 12 Juli 1877 no. 352 en 30 December 1880, no. 515, en waarin blijkens brief van 17 Fe bruari 1882 no. 10, door den toen- maligen minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is berust, onder daarbij gestelde voorwaarde, waaraan door de Ballastmaatschap pij is voldaan. Wat betreft de hoogte van het terrein, waarop de Regeering zich voorstelt dat de visschershaven zal worden aangelegd, zoo kan worden medegedeeld, dat deze doóreengeno- men bedraagt 9,40 M. boven A. P. en van haren mond 5 M. boven A. P.; de hoogte van het terrein der schutsluis met hare toeganska- nalen bedraagt dooreengenomen 7,33 M. boven A. P. In het D. v. Z.-H. en 's- Gr. heeft jhr. mr. C. De Jonge, raads heer in het gerechtshof te 's-Hage, een schrijven gericht aan den heer Keuchenius, naar aanleiding van diens uitlating ten gunste van den veroordeelden Domela Nieu- wenhuis. De heer De Jonge acht het bedenkelijk, dat een volksver tegenwoordiger dus medewerkt om het gezag der rechterijke uitspra ken in de oogen vau het publiek te verzwakken. Vond de heer Keu chenius het noodig ter gelegenheid d<-r Grondwetsherziening gehoor te geven aan de inspraak van zijn medelijdend hart ten behoeve van een veroordeelde, dan mag gevraagd worden, of hij niet beter gedaan had zich tot den minister van ju stitie en zijn kabinet te wenden. Maar bovenal wraakt de heer De Jonge zijn oordeel over de zwaarte der straf, waaruit hij niet andera kan afleiden, dan dat de heer Keu chenius de wet niet kent. Immers eenmaal aangenomen dat het feit, door D. N. bedreven, binnen de verstandigste vriendin. Onze vriendin. En zeg hem vooral, dat hij mijne vreugde over zijn wederzien niet gering moet schatten, omdat ik niet in staat was ze in woorden uit te drukken. De hand harer vriendin werd ge ruststellend op hare hand gelegd, maar had zij den glimlach gezien, die bij de woorden «onze vriendin» om hare lippen speelde, dan was zij nu misschien nog erger geschrikt dan straks. «Arme Clementiene,» zeide Olga, terwijl zij beneden aan de trap stonden, die naar hare kamers ge leidde, «arme Clementine»,van avond derven wij onze gewone avondwan deling en gij ons gezelschap. Gij kunt zoo laat niet alleen gaan, riep de voor iedereen be zorgde moeder. Olga voegde er niet zonder inwen dige vreugde aan toe: Mijnheer Gaspari zal zich zeker termen van de wet van 1830 viel, dan kon geen lichtere straf worden op gelegd dan één jaar celstraf, daar die wet op het bedoelde feit als minimum stelt twee jaren gevan genisstraf (waarmee 1 jaar cel over eenkomt! en zij de toepassing van verzachtende omstandigheden niet vergunt. De commissie tot oprichting van een werkhuis te Zaandam heeft de burgerij dier gemeente uitgenoo- digd, om lid te worden van eene vereeniging tot wering van bede larij. De leden zullen naar het be drag der wekelijksche bijdragen worden verdeeld in 12 klassen. Het bestuur zal uit 40 leden bestaan. Het onaangenaam rammelend geluid, dat men dikwijls op een stoomboot waarneemt, kan voortaan vermeden worden. De inspecteur A. J. Bernoski, ter reederij van Fop Smit Co. te Rotterdam, heeft er iets tegen bedacht. De oorzaak van het rammelend geluid is gelegen in het samenstel der raderen. De raderen van een stoomboot zijn nl. zoodanig me chaniek ingericht, dat de borden bij het draaien door een excentriekbe weging rechtstandig in het water komen en evenzoo rechtstandig er weder uit oprijzen. De taatseD, om welke deze machanische werking plaats vindt, sluiten daartoe in me talen bussen, doch tengevolge van den weerstand van het water als anderzins slijten deze bussen spoe dig uit en ziedaar de oorzaak van dat rammelend geluid. Genoemde inspecteur is er op be dacht geweest de exentriekbewe- ging der raderen, welke tot nu toe op pennen in bussen draaiend be stond, te vervangen door taatsen, welke in conische bussen draaien. Het resultaat, daardoor verkregen, was boven verwachting, want zoo dra nu de taatsen door slijten zou den beginnen te rammelen, heeft men deze eenvoudig aan te draai en de reparatie is geschied. Men mag gerust aannemen, dat deze in richting van vijf maal langeren duur is dan het tot nu toe gebruik te stelsel, terwijl zij daarenboven nog dit voordeel heeft, dat zij ge makkelijk op de bestaande raderen is toe te passen. De reederij Fop Smit Co., welke nu ongeveer een jaar met deze inrichting de proef heeft genomen, ondervond er de gunstigste resultaten van, zoodat zij een geheel stel raderen voor ha re stoomboot Johan de Witt II vol gens dat stelsel heeft doen vervaar digen. Eet Circus Carré te Amsterdam. De "bouw van het vaste Circus Carré geschiedt naar de plannen van de Amsterdamsche architecten Van Rossum en Vuijt, en wie de bij het bestek gevoegde teekeningen mocht zien, is overtuigd, dat de hoofdstad in dit circus een sierlijk ge bouw rijker wordt. De voorgevel zal geheel in Italiaanschen renais- sance-stijl worden opgetrokken, over de geheele breedte van een balkon voorzien ziju en het koninklijke wapen in het fronton voeren. De grootte van het geheele gebouw is 56 maal 39 Meter (aan den voor gevel) het wordt overdekt door een lucht- en lichtkap van 36 M. span ning, die alleen op de muren rust, terwijl alles te zamen gedragen wordt door 1400 palen. Alle gangen, trappen en muren worden vau steen gemaakt, er is met genoegen de eer verschaffen van mevrouw van Althahn naar huis te vergezellen. Niet waar, Feodoor? Dat spreekt van zelf, ant woordde deze, maar op zijn gelaat was niets te bespeuren, dat naar vreugde over deze onverwachte eer zweemde en hij ergerde zich slechts nog te meer over Olga, die hem nog bovendien tot eenen ridderdienst jegens haar verplichtte. Reeds haar naam stond hem tegen. Verwenscht, terwijl hij hierover nadacht had hij de dame met dien tegenzinverwekkenden naam aan den arm. Zij had eene aangename manier van op den arm haars gelei ders te leunen. Het scheen of men daardoor als 't ware tot een ver trouwelijk gesprek werd uitgenoo- digd, maar Feodoor had geen lust tot praten, hij was eerst van plan om zich eenvoudig van zijne taak te kwijten, wijl hij er niet omheen voor noodtrappen gezorgd en het ge heele perceel, dat door stoom ver warmd wordt, staat aan alle zijden 1 M. van de belendende perceelen verwijderd. De inrichting is bepaald als volgt Op den beganen grond, ter zijde van de vestibule, die naar binnen geleid, bevindt zich links een flinke restauratiezaal, rechts een even groote koffiekamer: beide zijn ruim 10 bij ruim 6 M. Rechts doorgaande bereikt men het circus, waarachter het tooneel vau bijna 15 M. breedte en 10V» M. diepte. Aan het ach terste gedeelte van het gebouw zijn de stallen, voor 60 paarden geschikt, en aan weerszijden bevinden zich nog een stal, voor 17 paarden, het ketelhuis, een kamer voor haraa- chementen en privaten. De zaal zelf is 36 bij 34 M. groot. De eerste verdieping wordt in genomen door een avant-foyer, een foyeren de woning van den direc teur, alsmede, boven de groote stallen, door de kleedkamers, en verder door het orkest, een artisten- loge enz. Van deze verdieping uit kan men op het balcon komen en hier is de toegang tot de loges, en den eersten rang, terwijl op de daarboven gelegen verdieping de deuren voor den tweeden rang zijn. Hoeveel personen in de ruimte plaats zullen kunnen vinden, is ons niet bekend zegt het N. v. d. D. Alleen toonen de teekeningen aan, dat de zes rijen fauteuils, die van den beganen grond toegankelijk zijn, 412 zijn in getal en dat het cijfer der loges op de eerste ver dieping 42 is. Het circus de ruimte, waarin de loopen heeft 13 Meter middellijn. Men zal uit een en ander kunnen opmaken, dat de bouw van dit koninklijke circus met de meeste zorg is voorbereid en dat op een druk bezoek gerekend wordt. Zaterdag jl. huurde iemand kamers in de Eerste Weteringdwars straat te Amsterdam, die hij dade lijk betrok. Maandag verdween hij met eene som gelds van de weduwe, bij wie hij zijn intrek had genomen. Niettegenstaande samenscholingen verboden waren, verzamelde zich Dinsdag avond te Leiden weder veel volk, waaronder vele nieuw- gierigen, op de Haarlemmerstraat, zoodat de cavalerie gedwongen werd de menigte uit elkander te jagen. Daarbij bekwamen eenige personen, hoewel in geen ernstige mate, ver wondingen. Eenige rustverstoorders zijn naar het politiebureau over gebracht. Tegen half één kon de militaire macht inrukken. Dinsdag zag men te Leiden een beschonken persoon, in de Paradijs steeg op het dak der woning, waarin den vorigen avond de ruiten zijn ingeslagen, bezig met dit af te bre ken en de pannen er van op straat te werpen. Niettegenstaande het angstgeschrei der zich alleen in de woning be vindende huisvrouw en de dringende vertoogen der omstanders, ging de woesteling met zijn vernielingswerk voort, totdat het een daar passee- rend heer gelukte hem van boven te doen komen. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is inbraak gepleegd in het krankzinnigengesticht aan het Slijkeinde te 's Hage. Naar wij ver kon. Tevens wilde hij haar duide lijk te verstaan geven, dat hij niet van plan was zich met eene.... een zame in te laten. Welnu, dat was de bekende reke ning buiten den waard. Zij waren nauwelijks eenige schre den van 't hotel verwijderd, toen Clementine staan bleef alsof zij niet verder komen kon, voor zij zich van een zwaren en diepen zucht had ontlast. Het was alsof zij lucht gaf aan een diep gevoeld medelijden. Feodoor keek haar aan en zij hem, daarop zeide zij, als tot opheldering Die arme Olga! Hij zeide niets en daarop gingen ze verder. Clementine herhaalde, maar nu meer op nadenkenden toon Dat arme kind! Dit voortgezette medelijden met zijne verloofde scheen den gestren- gen heer Gaspari maar half aan te staan en daarom zeide hij dan ook, hoewel onwillig: Waarom arm? nemen, is er echter niets ontvreemd, of is zulks ten minste nog niet kun nen geconstateerd worden. Wel zijn de hangsloten van eene ijzeren geld kist verbroken, doch deze sluitingen waren slechtB looze, daar de kist op eene geheel andere wijze geopend wordt. De vrouw in de IJselstraat te 's-Hage, die Zaterdag bij het visch- bakken in brand geraakte, is aan de daarbij bekomen wonden over leden. Sedert eenige dagen is voort vluchtig, met een bedrag van f 800 a f 1000, de huisknecht van eene dame aan de Mauritskade te 's-Hage. Drie militairen klopten Zondag avond omstreeks tien uien bij de wed. R., te Drempt aan en vroegen om melk. Op een weigerend ant woord trokken zij verder, onder be dreiging, dat zij aan elk huis, waar zij nog langs zouden komen, de glazen zouden inslaan. Op onder scheidene plaatsen zijn dan ook de ruiten stuk geslagen. De zaak is bij de politie aangegeven, die streng onderzoek doet. Vermoedelijk waren het soldaten te Doesburg in garni zoen. Naar de T. C. verneemt, heeft het meerendeel der groote fabrikan ten te Tilburg geteekend op de lijst, door den Burgemeester aan hen ter onderteekeuing toegezonden, ten einde voor de werklieden een half uur langer schafttijd des mid dags te verkrijgen. Reeds zouden enkele patroons dien maatregel hebben ingevoerd, en men verwacht dat ook de overigen zullen toetreden. De door de maréchaussée te Gul pen jl. Maandag aangehoudene Jos. Hamaekers, verdacht van schuld of medeplichtigheid aan den moord te Heerlerheide, is, na in verhoor te zijn genomen, 's avonds wederom op vrije voeten gesteld. Voldoende be wijzen voor zijne schuld waren niet aanwezig. Nader wordt thans gemeld: De maréchaussée te Heerlen deed Dinsdag een onderzoek te Gulpen, omtrent den aanvankelijk in ver zekerde bewaring genomen, maar later in vrijheid gestelden Jos. Ha maekers, verdacht van den moord te Heerlerheide. Thans schijnt wer kelijk eenig bewijs aanwezig te zijn. Zekere vrouw Heckman, buurvrouw van den vermoorde, heeft nl. ver klaard den verdachte bij het lijk gezien te hebben, gewapend met een mesthaak. Toen zij hem vroeg, wat hij daarmede deed, gaf hij haar ten antwooord: hiermede heb ik hem omgetrokken. Men heeft Hamaekers echter te Gulpen niet meer gevonden. Te Winterswijk is Maandag mor gen een tweejarig kind in eene zoogenaamde mestvaalt achter het huis verdronken. De moeder liet het een oogenblik alleen, waarvan het kind gebruik maakte om door de openstaande deur te ontsnappen. Aan het postkantoor te Meppel vervoegde zich Dinsdag een net gekleed heer, die eene groote hoe veelheid postzegels te koop aanbood. De beambte weigerde te koopeD, omdat de verkooper hem onbekend was. Een half uur later ontving men per telegraaf bericht van een belangrijken diefstal, gepleegd op het postkantoor te St. Oedenrode, zoodat men gen iigd is den verkoop dier postzegels in verband te bren- Waarom? Wijl zij u bemint en vreest u van daag mishaagd te hebben. Denkt gij, dat men met zulk een gevoel goed slaapt.... als men achttien jaar is? Wat hebben die achttien jaar daarmede te maken vroeg Gas pari op eenigszins opgewekter toon, dan in zijn programma paste. Mevrouw Clementine, die een nauw merkbaar glimlachje niet on derdrukken kon, antwoordde zacht Indien Olga eenige jaren ouder was, zou zij misschien begrijpen, dat haar in dit geval geen verwijt toekomt, maar.... Zij hield op en haar geleider vulde vol moed, echter op vragenden toon, den zin aanmaar mij Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2