semensb nieuws- ser statek-qeneram. desiitsiam srmwtzMm.BigHm. posterijen en telegraphde. kerknieuws. gen met dien diefstal. Het is nog niet gelukt den bewusten persoon, die zich uit de voeten heeft ge maakt, op te sporen. Eene bij het groote publiek niet bekende, doch in sommige gevallen zeer voordeelige geldbelegging is in Drente het koopen van aandee- len in de onverscheiden marken. Te Borger zijn die aandeelen in de laat ste jaren meer dan verdubbeld in prijs. Zij leveren sommige jaren 8 h 12 pCt., afhankelijk van de opbreng sten der boerbosschen. Daar het be stuur der marke-bosschen met on verdeelden ijver werkt aan de ver betering en uitbreidi: gdierbosschen, ligt het vermoeden voor de hand, dat die aandeelen nog duurder zullen worden. De waarden der aan deelen in onverscheiden marken, die men in bijua elk dorp heeft, han gen grootendeels af van de wijze van het bestuur dier markegoede ren. Waar geen boerbosschen zijn, zijn zij bijna waardeloos. Echter zou er ook in dit opzicht meer kapi taalvorming kunnen plaats hebben, dan tot nu toe geschiedt, daar de grond voor boschcultuur zeer goed koop is. Te Drouwen o. a. is veld- grind, zeer geschikt voor de den nencultuur, die niet meer dan f2.50 tot f 3,00 per hectare opbrengt. Daar gelden ook de aandeelen weinig. Bij de Maandag jl. gehouden generale inspectie van het te Gent in garnizoen liggend 2e regiment linietroepen maakten een 250tal maandaghouders het vooral den officieren zoo lastig, dat het veld, waarop de inspectie plaats had, ten slotte door een geheel bataljon moest ontruimd worden. Bij het binnentrekken van de stad werd het regiment weder voorafgegaan door de geheele bende leegloopers, die intusschen nog duchtig aangegroeid was, en de tonen der militaire mu ziek door het schreeuwen van de Marseillaise trachtte te overstemmen. Aan het hoofd der levenmakers liep een kerel met een wandelstok, waar aan een roode zakdoek was vastge knoopt. Een officier, die met 50 man vóór de muziek marcheerde en den tierenden hoop trachtte uiteen te drij ven, werd op de grofste wijze be- leedigd. Tegen één van de belhamels is proces-verbaal opgemaakt. Er zijn in België 1700 ver- eenigingen van duiven-beminnaars en 20 bladen, die zich alleen met duiven bezighouden. In de dynamietfabriek te Lommei, niet ver van Antwerpen, heeft Maandagmiddag een ontplof fing plaats gehad. De bewoners in den omtrek dachten aan een aard beving en ontvluchtten verschrikt hunne huizen. Een herder in de buurt werd door den schok opge nomen en eenige meters wegge slingerd. De schade is vrij aanzien lijk; gelukkig zijn slechts drie wer- liedeu gewond. Uit St. Etienne (Frankrijk) wordt gemeld, dat er in eene mijn te Ca'elies een ontploffing van mijn- gas heeft plaats gehad. Men ver zekert dat honderd personen er het slachtoffer van zijn gewor den. Gisternacht hebben er drie aardschokken plaats gehad in de streek van Calais. Verleden week was op een avond de straat Ricbard-Lenoir, te Parijs, het tooneel van een bloedig gevecht. De werklieden Karei Lehu en Justin Cognet kregen in een herberg ruzie, die zij op eigenaar dige wijze besloten uit te maken en wel door een duël met slagers messen. De strijd was vreeselijk en Lehn viel weldra bloedend neder; politie ambtenaren snelden toe en brachten hem eerst naar een apotheek en daarop naar een hospitaal. De man had vijf messteken in hals en borat en zijn toestand is hopeloos. De moordenaar had aan vankelijk de vlucht genomen, maar kwam zich later zelf bij de politie aanmelden. Een voerman te Pantin verdacht zijne vrouw van echtbreuk en overviel haar onverwachts; do :h de minnaar was uit het raam gesprongen en zweefde aan een ijzeren stang tus- schen hemel en aarde. De voerman, niets ontdekkende, viel voor zijne vrouw op de knieën en vroeg vergiffe nis,dat hij haar een oogenblikhad kun nen verdenken. Op straat gekomen, werd zijne aandacht getrokken door eene menigte menschen, die in de lucht staarden. Hij hief het hoofd op en zag den zwevenden minnaar zijner vrouw, wien een bovenbe woner een touw toewierp, terwijl een benedenbewoner den man bij de beenen trachtte te vatten. De be drogen echtgenoot, in woede ont stoken, legde zijn revolver aan en trof een der buren in het gezicht. Voor deze daad is hij nu tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Iu den nacht van 24 Februari jl. pleegden twee gemaskerde man nen inbraak bij een weduwe, die een afgelegen molen in de nabijheid van Hildesheim bewoonde. Reeds waren de schelmen bezig met het uitpakken der kleerkast, toen de dochter der weduwe en daarna ook deze zelve ontwaakte. Zij riepen den zoon, die in een belendend vertrek sliep. Dezen werden door een der dieven met een bijl twee doodelijke wonden aan het hoofd toegebracht, terwijl de ander hem een kogel in den schouder joeg. De vrouwen vluchtten hierop in den stal, waar de knecht de deur toegrendelde en den inbrekers, die ook hier wilden doordringen, het binnenkomen belette. Intusschen liep de zoon, zwaar gewond, een half uur ver naar het dichtstbijzijnd dorpje om hulp te halen. Terstond begaven zich een aantal mannen op weg, een arme daglooner voorop. De molenaars zoon bleef stervende achter. Dicht hij de molen gekomen, zag een van het troepje een man behoedzaam rondloopen en toen hij op zijn ge roep geen antwoord kreeg schoot hij zijn buks af en trof' den dag looner, die alleen vooruitgesneld was. De ongelukkige viel dood neder. Naar luid van Berlijnsche bladen heeft de Berlijnsche Kamer van koophandel te Duisburg met het huis Lehnkering een overeen komst gesloten voor een wekelijk- schen stoombootdienst tusschen Duis burg en de havens van Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam. Voorts zullen de Kamer van koophandel te Duisburg en de «Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschap pij» een geregelden dienst oprich ten tusschen de Oostzeehavens aan den Rijn via Amsterdam. Omtrent de overeenkomst tusschen de Zuidduitsche en Skandinavische maatschappijen tot oprichting van een dienst via Antwerpen, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, verneemt men, dat bij die overeen komst is bepaald, dat Bingen, Mann heim, Mainz en Frankfort zullen worden verhonden met 29 Noord- sche havens, wier verkeer onder anderen met het binnenland van Rusland georganiseerd is. Grane, Mentona, Nizza en de tallooze vriendelijke plaatsjes, waar den winter wordt doorgebracht, heeft de aardbeving eensklaps ontvolkt. Vele gasten gunden zich zelfs geen tijd zich behoorlijk aan te kleedeu en snelden op hun kousen, in hun oiiderkleeding naar de stations. Nizza zelf bood een vreeselijk schouwspel aao. Honderden liepen als razenden over straat, de meesten half-ontkleed, de dames in een negligé, dat zich niet beschrijven laat, velen bewusteloos van schrik. Alle huizen stonden onbeheerd en lieten dieven den toegang vrij. Het is een schande voorde menschelijke natuur, dat bij dergelijke gelegen heden nog gestolen wordt. Hier en daar zag men hoopen volks in doods angst nedergeknield en met ten hemel geheven handen. Hoevelen deze ramp het leven kostte hebben we medegedeeld. De schade, die de aardbeving veroor zaakte, is met geen honderd millioen te vergoeden. Alleen aan oliën ging voor zes tot zeven millioen verlo ren. Een firma te Diano Marina ver loor haar geheele voorraad aan weelde-artikelen, ten bedrage van 1.200.000 Lire. Ui! Londen wordt bericht dat de firma Grant <S Pake, handelen de in diamanten en edelgesteenten, hare betalingen heeft gestaakt. Het passief bedraagt 83,000 pd. st. tegen een actief van 33,000 pd. st. KOLONIËN. Het kort verslag omtrent den stand van zaken in de residentie Westerafdeeling van Borneo, loo- pende over het tijdvak van 16 De cember a. p. tot en met 15 dezer, bevat de volgende berichten: Het afbreken van den thang te Mandor werd zonder eenige stoornis beëindigd, waarna met het slechten der aardenwerken een aanvang werd gemaakt. De toestand in de Basang-Loe- parlanden bleef naar wensch. Met betrekking tot den in het vorig verslag (Javascke Courant van 28 December no. 104) vermelden, verijdelden sneltocht in de Labojan bracht het ingestelde onderzoek aan het licht, dat de schuldige bende geheel uit Serawak-dajaks beslaan heeft. Een hunner, die zich kort vóór den tocht binnen onze grenzen gevestigd had, werd door den con troleur der Batang-Loeparlanden gevangen en naar Sintang opge bracht. De overigen de hoofd aanlegger uitgezonderd, die luidens het vorig verslag tot gevangenis straf was veroordeeld werden door het Serawasch bestuur met zware boeten gestraft. Op den 28en December werd te Loeboe Antoe (Serawak) tusschen den controleur der Batang Loepar- landen en den Serawakschen assis tent-resident van Semanggaug eene bijeenkomst, de tweede van dien aard, gehouden, waarbij o. m. de volgende zaken besproken werden Een tiental dajaks, afkomstig van Loeboe-Antoe, had, tegen den hun gegeven stelligen last in, een Ba- tang Loepar-dajak, die van diefstal beschuldigd was, binnen onze gren zen opgevat, een feit waarover de hoofden der Batang-Loepars zeer ontsticht waren. Nu werd overeen gekomen dat de dief aan ons be stuur ter bestraffing zou worden overgeleverd. Een andere diefstal, van goever- nemeutsgoederen (versch vleesch en jenever), door een Serawak dajak gepleegd, zou daarentegen door het Serawaksch bestuur gestraft worden. Ook de openstelling van den weg Pengkalau Pesaja—LoeboeAntoe voor het handelsverkeer tusschen de Boven Kapoeas en de Batang-Loe- par-rivier maakte een onderwerp van bespreking uit. De verschillende Dajaksche stam men iu de Kajan en Melawi bleken gunstig gestemd voor eene vrede lievende oplossing der bestaande veeten en lieten de bepaling eener plaats van samenkomst aan het be stuur over. De bedoelingen der drie hoofden uit de Boven-Kahajan, die, zooals in het vorig verslag werd gemeld, met gevolg in de Boven Melawi waren aangekomen, waren vrede lievend die hoofden beoogen o. a. slechts het vereffenen van schuld zaken. Door den controleur der Melawi werden de aanhangige zaken ter plaatse uitgemaakt. De gezondheidstoestand bleef min der gunstig. De stand van het rijstgewas was bevredigend, behalve iu de afdee- ling Sintang, waar de te veld staande padi veel te lijden had van onge dierte. Van de djagongaanplantingen werd hier en daar reeds geoogst. De rijstoogst op de velden om den Pemangkat-berg viel ongun stig uit. Voedingsmiddelen waren overal in voldoende hoeveelheid te ver krijgen. Met opzicht tot handel en nij verheid viel eenige levendigheid te bespeuren. Een rapport van den goever- neur van Celebes en onderhoorig- heden meldt, dat in den middag van 3 dezer omstreeks 2 uur te Tontoli een vrij hevige schok van aarbeving is gevoeld, in de richting van het oosten naar het westen, De trilling hield slechts eenige seconden aan. De resident van Amboina deelt mede, dat op den 12en Decem ber jl. des namiddags te ongeveer half twee ure, te Kajeli een hevige schok van aardbeving werd waar genomen, die p. m. 13 seconden duurde en zich van het westen naar het oosten voortplantte. De resident der Preanger- regentschappen bericht dat in den nacht van 20 op 21 dezer omstreeks half twee uur, ter hoofdplaats Garoet der afdeeling Limbangan, twee schokken van aarbeving zijn ge voeld. De aardbeving, welke in den namiddag van 17 dezer op ver schillende plaatsen van Java werd waargenomen, heeft zich ook, luidens sedert ontvangen berichten van de residenten van Banjoemas en Bage- len, te BaDjoemas, Bandjarnegara, Tjilatjap Keboemen doen gevoelen. In eerstgenoemd gewest was de trilling horizontaal, zich voortplan tende van Oost-Noord-Oost naar West-Zuid-West; te Keboemen ver ticaal. Bij besluit van den goever- neur-generaal van Nederlandsch- Indië van 26 Januari 1887 no. 3 zijn de residenten van Timer en Onderhoorigheden, van Djokjakarta en van Semarang uitgenoodigd om de eerwaarde heeren H. H. O. Leem- ker, H. A. Janeen, W. Th. L. Vo gel en A. H. M. de Kuyper, te erkennen als hulppriesters buiten bezwaar van den lande respectie velijk te Larantoeka (Flores), Djok jakarta, Semarang en Atapoepoe (Timor en onderhoorigheden). (.IV1EL DEPARTEMENT. Verleend- Een tweej. verlof naar Europa, we gens ziekte, aan den auditeur-militair t)ij den krijgsraad te Willem I (Semarang) mr. H. G. van Lawiek, en, met ingang van 6 Eebr., aan den dir. van "s lands plantentuin te Buitenzorg dr. M. Trent). MI LI TJIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof ..aar Europa, we gens ziekte, aan tien kapt.-kwartiermeester "bij de mil. admin. E. G. Le Rutte; wegens vijftien jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den capt. der inf. E. W. BisscbofF van lleemskerck en aan den len luit. der inf. L. P. van jVTourik. TWEEDE KAR8ER Zitting van 1 Maart. De discussie over het Hoofdstuk troonsopvolging bij de Grondwet werd voortgezet. De heer Rooseboom achtte wijzi ging in het stelsel van troonsop volging wel noodig en zou eene bepaling in de additioneele artike- leu voldoende achten om een meer logisch stelsel te verkrijgen. Voorts vroeg hij of de rechten van den Prins-gemaal niet beter konden wor den verzekerd en of het niet noodig ware eene plaats voor de Regee ring in tijden van oorlog aan te wijzen. De heeren SchaepmanCorverHooft LokmanRugs en van Wassenaer bestreden de voorgestelde verande ringen van het Hoofdstuk, daar er geene verduidelijking uit voortvloei de, de bestaande bepalir gen de beste werden geacht en de wijzigingen slechts zouden leiden tot krenking van rechten. De minister van Binnenl. Zaken betuigde zijne ingenomenheid met de wijze waarop de Kamer deze zaak behandelde en betwijfelde of het betoog van den heer Farncombe Sanders, die de bestaande bepalin- lingen wilde laten zooals zij waren en slechts de eenige moeielijkheid zag in de kwestie der wettelijke goedkeuring van de huwelijken, wel in overeenstemming was met de Grondwet en verdedigde voorts de wijzigingen. De heeren van Baar en van Hou ten betoogden dat de bestaande be palingen geen twijfel overlieten. De laatste vreesde dat een aanneming van het regeeringsvoorstel onzeker heid kan breDgen omtrent het bezit van de Nederlandsche Kroon. Na repliek van de heer Lokman en den minister van Binnenl. Zaken werd het algemeen debat gesloten. Heden de artikelen. LETTEREN EN KUNST. De heer W. C. Goteling Vinnis, uit Haarlem, die gisterenavond als spreker optrad voor de leden van het departement Rotterdam der Maatschappij tot nut van 't alge meen, had «Les Jacobites» van Coppée tot onderwerp van behan deling gekozen. Spreker gaf een overzicht van den inhoud van dat tooneelwerk, welks schoonheden hij deed uitkomen door een niet on aanzienlijk deel er van vertaald voor te dragen. Na de pauze gaf spreker nog eene vertelling naar het Fransch ten beste en vond herhaal delijk toejuiching. Bij den Internationalen Tooneel- wedstrijd te Hasselt (België) waar aan door achttien Vereenigingen werd deelgenomen, behaalde de Tooneelvereeniging «Advendo» te Amsterdam, den tweeden prijt (ver guld zilveren medaille metl50francs) met De Compagnonoorspronkelijk tooneelspel van C. A. J. Koos, ter wijl de prijs, uitgeloofd voor den besten tooneelspeler, werd toege kend aan den heer Maurits Katten burg, lid dier Vereeniging, die ue titelrol in genoemd stuk speelde. In de maand April zal in den Stadsschouwburg te Amsterdam een Fransch gezelschap optreden onder directie van Achard, om «La Com- tesse Sarah» van Ohnet en «Fran- eillon» vau Dumas fils op te voeren. Een groot aanial geabonneer- den op het weekblad Lelie- en Ro zenknoppenmet mej. Bertha Sib- macher Zijnen uit Middelburg aan het hoofd, b .den der hoofdredac trice mej. C. Alberdingk Thijm een fraai bureau-ministre aan, tot her innering aan de vijf jaren, dat zij genoemd weekblad voor jonge meis jes heeft geleid. Voo de arro d.-reohtbaok te Maastricht stond Maandag terecht G N„ oud 33 jaren, herbergier, laatstelijk woonachtig te Heek, thans in hech'enis e beklaagde had in den nacht van 11 December 11 toen hij met nog twee kameraden een vaatje rpiritus uit Prui sen binnensmokkeldedei: rijksambtenaar Buitenhuis, die hem toeriep halt te houden, met een schot ril een tweeloopsgeweer dat met hagel geladeu was, in het lijf getroffen, teDgevolge waarvan drze ambtenaar thans nog lijdende is. Buitenhuis had nog de kracht gehad op zijnen aanvaller een level verschot te lossen, en dezen te verwonden, wat later tot zijne ontdekking en inhechtenisneming heeft gelrid. Du beklaagde gaf voor dat zijn geweer onverhoeds is afgegaan, weike verklaring nochthans door de ambtenaren wordt weer legd. die hem het geweer hebben zien aan leggen Bet O M., waargenomen door mr. A. Nijpels, achtte het feit zeer gewichtig, om dat het in ons land maar zelden voorkomt, dat gewapend verzet bij smokkelen plaats heeft Zijn requisitoir luidde tot veroordee ling tot 2 jaren gevangenisstraf. Uitspnak over 8 dagen. Het stoomschip f/Batavia//, van Java naar Rotterdam, passeerde 1 Maart Sagres. Het stoomsc' ip 0 Voorwaarts^ is 2 Maart van Batavia vertrokken naar Amsterdam. De minister van Waterstaat, handelen nijver heid "brengt, ingevolge het bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 {Staatsblad no. 88), ter algemeene leennis, dat gedurende de maanden December 1886 en Januari 1887 zijn ingelegd en terugbetaald de volgende, bedragen', als: a. Gedurende de maand December 1886: Bedrag der inlagen 528,903.67! a terugbetalingen 427,963.07 Alzoo meer ingel. dan terugb. 100,910.60 Aan het einde der maand No vember was ten name der ver schillende inleggers ingeschreven n 8,580,612.48 Aan rente over 1886 is hijge schreven 184,119.69 zoodat het gezamenlijk tegoed op ultimo Dec. 1886 bedroeg 8,865.642.77i In den loop dier maand zijn 3447 nicuwo boekjes uitgegeven; 858 zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 139,989 in omloop waren. b. Gedurende de maand Januari 1887: Bedrag der inlagen. 755,849.74! u i terugbetalingen 453,538.46 Alzoo meer ingel. dan terugb. 302,311.28} Aan het eiud der maand De cember 1886 was ten name der verschillende inleggers ingeschv. 8,865,642-77! zoodat het gezamenlijk tegoed op ultimo Januari 1887 bedroeg 9.167,954.06 In den loop dier maand zijn 4972 nieuwe hoekjes uitgegeven; 854 zijn er geheel uitbetaald, zoodat er aan het eind der maand 144,107 in omloop waren. Bs. Laurillard vierde gisteren den dag dat hij vijfentwintig jaren geledon het predikambt aanvaardde bij de Hervormde Gemeente te Amsterdam. Behalve een schat en keur vau bloemen en bouquetten werd hem namens twee honderd ingezetenen van allerlei gezind heid door een commissie een album met handteekeningen aangeboden. I-Iet titelblad is versierd met fraaie peuteekeniugen, voorstellende de Hervormde kerken van Amsterdam en de drie huizen waarin do jubilaris gedurende zijn verblijf aldaar heeft gewoond. Van zijn catechisanten ontving hij een schut van platen naar schilderijen van het Rijks-museum, bege leid van een album met handteekeningen, evenzeer versierd met penteekeningen. He burgerweezen ds. Laurillard was vroeger regent van het Burgerweeshuis zonden allerlei cadeau's waaronder van de meisjes fraaie handwerken. He predikanten en oud-predikanten van de Hervormde Gemeente te Amsterdam gaven van hun belangstelling blijk, door een album met gedichten, aanvangende met een gedicht van ds. ten Kate. (Amst. D. v. N.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3